Op gepaste afstand, maar toch dichtbij Prins Bernhard vaak en geziene gast in de gemeente Wijnbroederschap met de prins Zondag 12 december naar Intratuin Amersfoort iACTUEEL Ma^Kvan Zijp Nieuwe bestemming paleis blijft vooralsnog onbekend Soester delegatie betuigt laatste eer aan Bernhard 'Contacten met Soest waren veelkleurig en gevarieerd' fointratuin WOENSDAG 8 DECEMBER 2004 SOESTER COURANT PAGINA 3 Fotograaf Herman van Dam 'kind aan huis' op paleis Soestdijk Brief van Soest aan koningin Hofleverancier Joost Mets overspoeld met vragen Vergadering een week uitgesteld Verklaring van burgemeester Herdenking in dienst en vergadering Kom langs en laat u inspireren! AMERSFOORT, Amsterdamseweg 139, 033-4611203, donderdag en vrijdag koopavond. ©RETAIL JAARPRIJS U bent van harte welkom van 10.00 tot 17.00 uur. wijn die wij hem voor zijn verjaar dag hadden gegeven. Dat is echt uniek, dat hij zo dichtbij staat. Hij lapte het liefst ook het protocol aan zijn laars.' De winkel Joh Mets, van Joost Mets (en voorouders) is sinds 1966 officieel hofleverancier. Toen bestond ze 100 jaar en als die mijl paal is bereikt én er wordt aan het hof geleverd, mag er een aanvraag worden ingediend om officieel hofleverancier te worden. De win kel en de eigenaars moeten door een ballotagecommissie om te zien of ze geschikt zijn. In dit geval was dat het geval en is er na enkele ja ren een band ontstaan tussen prins Bernhard en de mannen van Mets. Sinds donderdag is Mets over spoeld door journalisten uit het hele land. Dat had hij niet voor zien. 'Het overlijden van Juliana is nog maar kort geleden en daar werd heel veel aandacht aan be steed. Ik had niet gedacht dat het juwelier Official dealer van o.a: Horloges: Sieraden: Bouchard Cheté Laroche Fords Diamonde Guess Finish Maurice Lacroix Jeunesse Swatch Martinshof Tack Gybe Monzario Tissot Ti Sento Tevens sieraden uit eigen atelier Van Weedestraat 145, Soest - Telefoon (035) 602 06 70 Over wat prins Bernhard pre cies bij hem bestelde, wil hofle verancier Joost Mets niet veel kwijt, omdat dat iets persoon lijks is. Wel kan de Soester on dernemer vertellen dat de prins een echte levensgenieter was en dat een lekker wijntje daarbij hoorde. Vooral wijnen uit Spanje, Chili en Zuid-Frankrijk waren bij prins Bernhard favoriet. 'Maar hij lette ook erg op de prijs-kwaliteitver- houding. Dat de prins alleen dure wijnen dronk is dus niet waar.' Dertien jaaT geleden werd de prins opgenomen in het wijnbroeder schap van de winkel. Er was een feestelijke bijeenkomst en daar kwam, volgens Joost Mets, nog eens extra naar voren hoe onge dwongen de prins was. 'Prins Bernhard belde afgelopen zomer zelfs op om te bedanken voor de vend op de grond'. Dat was dan zonder enige twijfel het gevolg van de vliegstijl van de prins. Soms deed hij of hij ging landen, maar op het moment dat je verwachtte dat de wielen van het toestel de grond zouden raken, trok de prins de kist snel weer omhoog. Dat gaf sommige passagiers het plezierige gevoel van sensatie, maar bezorg de anderen een wazige blik, een aanval van hevige transpiratie - en soms erger, zodat ze blij waren dat ze minstens één zakdoek bij zich hadden. Soms vloog de prins, als wilde hij eeri groet aan de thuisblijvers bren gen, over paleis Soestdijk, een en kele keer zelfs zo laag dat het toe stel de koninklijke standaard scheen te raken. De prinsesjes vlo gen wat graag met hun vader mee. De prins nam hen vaak mee in het Franse sporttoestel, een vierzitter, waarin hij regelmatig vloog. Ze konden er goed tegen, kenden geen angst of luchtziekte. Voor prinses Juliana gold hetzelfde. Zij vloog zelf ook graag mee. Er gaat een verhaal dat zij op een reis naar Zweden zelfs even achter de stuur- knuppel zat. Oorlogstijd Volgens de prins beleefde hij het gevaarlijkste avontuur in zijn vlieg- periode in oorlogstijd. Het toestel waarin hij met drie andere beman ningsleden vloog, begon onderweg kuren te vertonen, zelfs zo erg dat gevreesd werd dat het zou neer storten. Wachtend in een wurgen de spanning vloog men verder. Met de dood voor ogen reageerde ieder anders; terwijl de één bad, probeerde een ander met grapjes te voorkomen dat de stemming al te dramatisch zou zakken. Het vliegtuig kwam uiteindelijk behou den aan, maar wat de bemanning, onder wie dus prins Bernhard, in tussen allemaal had moeten door staan, laat zich raden. De prins was een gepassioneerd vlieger. Iedere keer als hij op reis ging, op staatsbezoek, als verte genwoordiger van het Wereld Na tuur Fonds, als zakenman of privé, soms deelnemend aan een lucht vaartrally, altijd zorgde hij ervoor dat hij zelf vloog. Zo is de prins aan de 12.000 vlieguren gekomen, en dat is maar een fractie mindér dan een beroepspiloot haalt. De vliegerij en Soesterberg hebben een belangrijke rol gespeeld in het leven van de prins, die niet alleen door zijn aanwezigheid blijk gaf van een brede interesse. Samen met andere leden van de konink lijke familie zorgde hij er door gif ten voor dat de kinderboerderij aan het Vedelaarpad van de grond kwam, een project dat cr zonder die steun waarschijnlijk nooit zou zijn gekomen. Bij andere gelegen heden, zoals concoursen, tentoon stellingen en puzzelritten, stelde hij prijzen beschikbaar. Dat deed hij ook voor de postduivenvereniging De Vriendschap, waarvan hij lid was. Overigens was de prins een gezie ne gast. Daarbij viel op dat hij ei genlijk nooit haast had. Na afloop van de bijeenkomsten die hij had bijgewoond, bleef hij vaak en soms zelfs langdurig napraten of bezocht hij een restaurant (zowel The Oriëntal Swan als z'n voorganger 't Zwaantje bijvoorbeeld). Ook bij de ontvangsten op paleis Soestdijk had de prins tijd voor zijn gasten. Paleis Nederland zal prins Bernhard mis sen. Soest en Soesterberg zullen prins Bernhard missen. En nu het stil is op Soestdijk, zal het niet lang duren of de speculaties beginnen over de toekomst van het paleis. Het is de vraag of een van de Oranjes er wel wil wonen. Het is nu eenmaal niet het modernste gebouw dat leeg komt. Als het niet meer bewoond zou worden, is in richting als museum het meest lo gisch, zo blijkt uit de antwoorden van willekeurige inwoners op de vraag wat er met het paleis moet gebeuren. Als het inderdaad zover komt, wordt het weer toegankelijk voor 'de gewone man', zoals gedu rende de regeerperiode van konin gin Wilhelmina. Als zij niet ten paleize was, kon men een bezoek brengen aan zowel het paleis zelf (toegangsprijs 25 cent) als het park (toegangsprijs 50 cent). Maar voorlopig is het met het overlijden van prins Bernhard stil op Soestdijk Welke bestemming krijgt pa leis Soestdijk? Op die vraag zouden veel mensen graag het antwoord willen weten, maar het lijkt erop dat hun geduld nog een poosje op de proef wordt gesteld. Velen hopen gauw eens een kijkje binnen de witte muren te mogen nemen. 'Eigenlijk jammer dat hij naar Noordeinde wordt gebracht', zegt donderdagmiddag een Soester bij het tuinhek. 'Het was mooier ge-' weest als de bevolking hier af scheid van de prins had kunnen nemen. Hij heeft hier zo lang ge woond.' Eer bewijzen in het paleis-om-de- hoek kan dus niet, wel vanaf de openbare weg. Aan de overkant wonen verschillende van de in to taal 65 medewerkers van het pa leis. Zij vloeien via natuurlijk ver loop af of moeten op zoek naar een andere baan. Er ligt een so ciaal plan klaar voor degenen die nog niet de pensioengerechtigde leeftijd hebben bereikt. Zo lang ze niets hebben gevonden, krijgen ze nog maximaal anderhalfjaar hun salaris. Afhankelijk van de nieuwe be stemming van het paleis kan het wellicht zo zijn, dat sommigen er straks in een andere functie kun nen terugkeren. Dat er andere le den van de koninklijke familie ko men te wonen, is onwaarschijnlijk. Het is afwachten wanneer de staat, sinds begin jaren zeventig eigenaar van Soestdijk, bekend maakt wat er met het paleis gaat gebeuren. Een museum, zoals vaker geop perd vanuit de bevolking, of iets anders? Hoe de eventuele nieuwe inrich ting er ook zal komen uit te zien, feit is dat een deel van het paleis veel achterstallig onderhoud heeft, zodat er wel het een en ander aan moet gebeuren. De verwachting is dat er voorlopig niet veel bekend zal worden en dat er in elk geval niet op korte termijn actie zal wor den ondernomen. Nu uit piëteit, maar ook om de praktische reden dat in het rijksgebouw natuurlijk nog veel bezittingen van de ko ninklijke familie aanwezig zijn. Voor de konijntjes op het land goed zal het in elk geval wennen zijn als ze straks uit hun winter- slaap ontwaken. Prins Bernhard wierp zich op als de persoonlijk beschermheer van deze dieren die in de paleistuin altijd vrij spel had den. Een grote passie van prins Bern- vliegtuig te stappen. Hier zit de hard was de vliegerij. Hij was vaak prins in een Hurricane Rockliffe. op Soesterberg om als piloot in een Foto. Koninklijke Luchtmacht er temidden van het publiek met jrinses Beatrix en aan de andere rene en Margriet. Burgemeester Koos Janssen heeft namens de inwoners van Soest en Soesterberg en het ge meentebestuur een brief ge stuurd naar koningin Beatrix. In de brief brengt de burgemeester de gevoelens van verdriet en medeleven over. Burgemeester Janssen schrijft: 'Met groot verdriet hebben wij kennis genomen van het overlij den van uw vader Prins Bern hard. Namens de bevolking van Soest en Soesterberg en het ge meentebestuur wil ik u onze ge voelens van verdriet en medele ven overbrengen. Wij wensen u, uw gezin en de gehele Konink lijke familie heel veel sterkte toe in deze moeilijke tijd. Moge Gods kracht en nabijheid u hierhii tot Ctpnn 71'in Hij had daarbij gezelschap van de wethouders Bert Krijger, Bart Krol en Harry Witte. Namens de ge meenteraad was Ellen Huberts als nestor van de raad meegegaan. )p de foto onderhoudt de prins meester Hans de Widt, auteur /an Stolwijk van de Historische r Ton Meijer. Ook de voorzitters R.E. Schippers en mevrouw B. Huisman van res pectievelijk de Oranje Comités van Soest en Soesterberg, alsmede de heer A. Visser namens de Raad van Kerken betuigden de laatste eer aan de prins der Nederlanden. De delegatie uit Soest was eergis teren om ongeveer kwart voor zes Prins Bernhard was een man met een ijzeren discipline, 's Ochtends zwemmen, goed eten en vroeg naar bed, maar ook op zijn tijd een borreltje of een sigaartje. Afspraak was af spraak, je moest niet te laat ko men bij hem. Dat onder meer herinnert Herman van Dam zich van de prins. De fotograaf van onder meer de Soester Courant kwam gedurende 25 jaar vaak over de vloer op Soestdijk. Het was prins Bernhard die elk jaar de kerstboom in het paleis optuigde. Daar mocht niemand bij aanwezig zijn. Behalve Van Dam. 'Als hij klaar was, liet hij via een lakei aan prinses Juliana weten, dat ze de cadeautjes bij de boom kon plaatsen. De Soester fotograaf legde ont moetingen met onder anderen Nelson Mandela en Simon Wies- enthal, generaals en 'gewone bur gers' vast, vereeuwigde tientallen uitreikingen en overhandigingen en draafde bij tal van andere (of ficiële) gelegenheden op. Of hij maakte de foto voor de kerstkaart die prinses Juliana en Bernhard verstuurden. Ook volgde de Soes ter hen tijdens hun bezoeken in den lande, onder meer voor zijn Koninklijke Journaals, waarvan hij er in de jaren negentig drie op vi deoband uitbracht. Ter gelegen heid van diens 75c verjaardag maakte de Soester ook een special over de prins. Het laatste portret dat Van Dam een jaar of twee geleden van Bern hard maakte, is nu de officiële foto op de speciale in memoriam pagi na van de site van het Koninklijk Huis. Van 1998 tot vorig jaar was Van Dam op zondagavond regelmatig op het paleis te vinden om in de privé-filmzaal de nieuwste bio scoopfilms te vertonen voor prins Bernhard en een selecte groep vrienden. 'In de laatste maanden kon hij de anderhalf uur niet meer uitzitten, dan moest hij naar bed.' Onderzoek Het was eind jaren zeventig, Julia na was nog koningin der Neder landen, toen Van Dam door ie mand werd gevraagd wat hij met paleis Soestdijk had. 'Helemaal niets zei ik, maar toen lekte dus uit dat er een antecedentenonderzoek naar mij werd gedaan. Dat heeft, geloof ik, een jaar geduurd, maar Het is stil op Soestdijk nu prins Bernhard als laatste van de vaste bewoners is overleden. Het zal ook stil worden in Soest en Soesterberg, waar de prins een vaak en graag gezie ne gast was. Op de vliegbasis Soesterberg, in het Officiersca sino en misschien nog wel het meest in het Militaire Lucht vaart Museum. Daar kwam hij meer dan eens, bijvoorbeeld als er een boek werd gepresen teerd, een tentoonstelling werd geopend of een officier af scheid nam. t Maar niet alleen Soesterberg was I vaak de bestemming van de prins, 5 ook in Soest k\wn hij meer dan J eens. In de beginjaren bij de con- coursen hippique van de Soester Sport Federatie op een weiland aan de Koninginnelaan bijvoor beeld, waaraan zijn dochters Bea trix en Irene meededen. Op de tra ditionele sportdag van de voetbal vereniging Koninklijk Paleis Soest dijk (KPS) aan de Biltseweg; bij de opening van de Bcmhardzaal in de Neclenburgh, het gebouw aan de Soesterbergsestraat waar de Ne derlandse Export Combinatie (NEC) is gevestigd; bij de uitrei king van de Verzetsherdenkings- kruizen in De Borg, nu Idea; bij de opening van het centrum voor ver pleeghuiszorg Daelhoven aan de Graanakker. Om enkele voorbeel den te noemen. De eerste officieuze kennismaking van Soest met de toen nog nauwe lijks bekende prins was in 1937, nog voordat het prinselijk paar z'n opwachting in Soest had gemaakt. De prins besloot op een dag te gaan zwemmen in het Soester Na tuurbad. Hij reed te paard door de bossen van Soestdijk naar Soest- duinen. Hij werd door niemand herkend. Toen hij bijvoorbeeld bij de waterval kwam, was daar juist iemand het plankier aan het schrobben. Hij ging gewoon door toen de prins langs liep. Volgens een krantenbericht uit die tijd deed dat de prins veel genoegen. Toen hij z'n baantjes had getrok ken, trok de prins een badjas aan, stapte in de auto die uit Soestdijk was gekomen en reed zo terug naar huis, terwijl iemand van het stalpersoneel z'n paard mee terug nam. Uiteraard werd bekend dat prins Bernhard op bezoek was ge weest. Het bestuur stelde dat zo op prijs, dat het direct opdracht gaf vier cabines in orde te brengen Een Soester delegatie heeft maandag in paleis Noordeinde de laatste eer betuigt aan prins Bernhard. De groep werd aan gevoerd door burgemeester Koos Janssen. 's middags in het paleis waar het lichaam van de vorige week woensdag overleden prins zondag middag naar toe was vervoerd. Ook een delegatie van de gemeen te Baarn was maandag in paleis Noordeinde. Prins Bernhard in gesprek met onze medewerker Jan van Steen- delaar bij de presentatie van diens voor bijzondere gasten, twee voor dames en twee voor heren. De vier cabines werden afgetimmerd en van een slot voorzien. De portier kreeg de sleutel ervan. Of de prins ooit nog is terug geweest, is niet meer te achterhalen. Huisvliegveld De vliegbasis Soesterberg was het huisvliegveld van de Oranjes. Prins Bernhard landde er vaak met de toestellen waarvan hij zelf de pi loot was. Ook arriveerden en ver trokken hier vaak gasten van Soestdijk, zoals direct na de bevrij ding generaal Montgomery. In zijn ruim 53-jarige carrière als vlieger vloog de.prins in meer dan twee honderd verschillende typen mili taire en burgervliegtuigen. Hij had een boek kunnen schrijven over alles wat hij als vlieger heeft mee gemaakt. Hij hoefde daarvoor niet lang in zijn herinnering te graven, want zijn logboeken zijn nauwkeu rig bijgehouden. Daarnaast geven de fotoalbums een beeld van wat de prins allemaal heeft meege maakt tijdens het beoefenen van één van zijn favoriete bezigheden, het vliegen. De prins heeft overigens niet al leen mooie momenten meege maakt. Soms, vooral gedurende de Tweede Wereldoorlog, was er sprake van hachelijke, zelfs levens bedreigende situaties. Niettemin zei de prins ooit: 'Toch is het vlie gen lang niet zo gevaarlijk als bij voorbeeld autorijden. Bij het vlie gen zit je 'm misschien één keer per jaar even te knijpen, in het ver keer is dat minstens één keer per week het geval'. Hij spreekt uit er varing, want hij is zeker een net zo goed chauffeur als piloot. Het begin van zijn vliegerscarrière was trouwens niet erg veelbelo vend. Zijn eerste instructeur, Glenn Pike, voorspelde dat 'zijn overmoed deze buitengewoon goe de piloot' zou verhinderen de mijl paal van duizend vlieguren te ha len. Toen prins Bernhard een punt achter zijn vliegersloopbaan zette, had hij in totaal niet minder dan 12.000 vlieguren achter zijn naam staan. Dat was te meer een presta tie wanneer men bedenkt dat, 'naarmate de toestellen sneller worden, het steeds moeilijker wordt om vlieguren te maken', zo als hij zelf ooit opmerkte. De prins is als vlieger op alle con tinenten in talloze landen geweest. Hij heeft ook een bijna ontelbaar aantal vliegtuigen bestuurd, met roemruchte namen als de Spitfire, Thunderbolt, Mosquito en Mus tang, maar later ook alle moderne toestellen, zoals vanzelfsprekend het regeringstoestel, een Fokker Friendship. In de beginjaren was het, zelfs in de vliegerij, allemaal wat gemoe delijker dan in de tegenwoordige tijd, waarin geen enkele plaats is voor ook maar de geringste vorm van afwijkend vlieggedrag. Kort na de oorlog werd er blijkbaar nog niet zo nauw gekeken. De prins vertelde ooit: 'Met een Engels of ficier ben ik eens geland op een weiland langs de Biltseweg, vlak naast paleis Soestdijk. Soesterberg was toen nog niet in orde. Het vliegveld was zwaargehavend door de vele bomkraters. Landen kon je er nog niet goed. Omdat ik toch dicht bij huis wilde zijn, ben ik in een weiland langs de Biltseweg geland. De koeien hadden nog nooit zo'n vreemd dier in de wei gezien! Niets mee te maken... Als prins Bernhard weer eens een vliegtocht voor de boeg had, start te hij meestal op Soesterberg, waar hij met z'n auto zelf naar toe reed. Soms nam hij gezelschap mee. Vlak na de oorlog, zo wil een ver haal, waren op de basis enkele be schadigde militaire kisten gestald. Grinnikend probeerde de prins dan zijn gezelschap gerust te stel len met de mededeling dat hij daar echt niets mee te maken had... Bekend is ook dat de prins altijd degene waarschuwde die met hem wilde meevliegen: 'Weet wel watje begint. Ik heb op zijn verzoek al eens eerder iemand meegenomen, maar hij kwam meer dood dan le- ig of nam een boek in ontvangst, lij een schilderij. Naast de prins n het museum. i mei 1997 bezoek van de prins opende. Hij deed dat door op its) een document in een nis te in 1997 op de gezondheidszorg I later afgedekt met de 'laatste Dalplein. In 1991 heft Jan Mets het glas met de prins als Bernhard is opge nomen in het wijnbroederschap van de winkel. bij prins Bernhard weer zo zou zijn'. Het overlijden van de prins is in de winkel het gesprek van de dag. De klanten die meer van hem willen weten over het overlijden en wat er nu gebeurt, moet hij teleur stellen, want dat weet hij ook niet. Een aantal mensen wees hem op het feit dat hij nu een goede klant kwijt is, maar dat is voor Mets niet de hoofdzaak. Hij betreurt het overlijden en vindt het vooral jam mer dat er niemand van de ko ninklijke familie meer in paleis Soestdijk woont. 'Het paleis hoort gewoon bij Soest.' De maandelijkse vergadering van de raadscommissie bestuur en middelen is eergisteren niet door gegaan. De fractievoorzitters ko men in plaats daarvan maandag 13 december, vanaf 19:30 uur, bijeen. Tot dit uitstel is besloten naar aan leiding van het overlijden van prins Bernhard. Soest volgde daarmee de landelijke lijn inzake de open bare vergaderingen. De Eerste en Tweede Kamer hervatten gisteren de werkzaamheden. In Soest ging toen de geplande vergadering van de commissie ruimtelijke ordening, verkeer en milieu ook gewoon door. Deze zitting werd voorafge gaan door een verhaalvertelling door burgemeester Koos Janssen in het kader van de Dag van de Rechten van de Mens. Deze vertel ling stond aanvankelijk voor afge lopen maandag geprogrammeerd. Herman van Dam (links) in 1986 bij de opening van een speciale ten toonstelling over de prins in museum De Bevrijdende Vleugel in Veghel. Rechts Fred Lammers die de tentoonstelling samenstelde. Van Dam maakte de reproducties. Foto: Archief Herman van Dam uiteindelijk werd ik gebeld of ik foto's wilde maken van de aanbie ding van geloofsbrieven van am bassadeurs', aldus Van Dam. Vervolgens kreeg hij periodiek een briefje met een agenda van bijeen komsten en bezoeken, waar zijn aanwezigheid met fototoestel bij gewenst was. Zakelijke, sociale en ook privé-ontmoetingen werden door Van Dam bijgewoond. Van dichtbij, maar toch op gepaste af stand, maar toch niet altijd genoeg naar de zin van de prins. 'Een keertje op de golfbaan wil hij afslaan, staat hij ineens 'ga weg, ga weg' naar me te gebaren. Ik stond zeker vijftig meter bij hem vandaan en begreep er niets van. Tot ik me door iemand liet me uitleggen dat ik kennelijk in zijn zichtveld stond. Toen ben ik maar even drie holes uit zijn buurt gebleven. Daarna stond ik er weer. Zegt 'ie: zal ik het je nog een keer uitleggen, dat je of achter me of recht tegenover me moet staan. Maar nooit tussen mij en de hole. Als je de bal tegen je kop krijgt, ben je hartstikke dood. Sorry dat ik net tegen je uit viel.' 'Zo was hij ook. Hij kon narrig zijn en uitvallen, maar even later zei hij dat hij het niet zo had bedoeld. En hij regelde alles zelf. Als er iets was, pakte hij de telefoon. En de mensen om hem heen konden al tijd bij hem terecht als er iets was.' Borreltje Van alles maakte Van Dam mee met de prins. Via de intendant re gelde Van Dam ooit dat de grond werkers, die in de achtertuin de riolering aanlegden, later met hun vrouwen op bezoek mochten ko men bij het paar. Vaste prik voor de bezoekers was het borreltje, al dan niet na de thee of koffie. 'Soms vroeg hij mij, als ik klaar was met mijn werk, of ik nog wat met hem wilde drinken. Ik zei al tijd nee, maar dat had ik niet moe ten doen. Als hij je die gezelligheid aanbood, hoorde je die te accepte ren.' Van Dam mocht vrijdag, net als personeelsleden en vrienden, op het paleis afscheid nemen van de prins. 'Hij lag opgebaard in zijn luchtmachtkostuum met al zijn onderscheidingen. Hij zag er goed uit, net alsof hij lag te slapen.' "Met verdriet hebben we ken nis genomen van het overlijden van Zijne Koninklijke Hoog heid Prins Bernhard. Namens de inwoners van Soest en Soesterberg en het gemeen tebestuur spreek ik mijn mede leven uit aan Hare Majesteit Koningin Beatrix en de andere leden van de Koninklijke fami lie. Prins Bernhard was een karak tervol mens. Hij heeft nationaal en internationaal een betekenis volle inzet laten zien voor na tuur, bedrijfsleven en cultuur. Vanwege zijn betekenis tijdens en na de Tweede Wereldoorlog was hij voor oorlogsveteranen, militairen, ex-militairen en mensen uit het verzet een waar toonbeeld. Vele menren uit de samenleving zullen hem met bewondering en waardering blijven herinneren." Koos Janssen burgemeester van Soest Tijdens een speciale herden kingsdienst in de Petrus- en Pauluskerk is vrijdagavond stilgestaan bij het overlijden van prins Bernhard. Even daarvoor had het gemeentebe stuur hetzelfde gedaan tijdens een buitengewone raadsverga dering in het gemeentehuis. Bij beide gelegenheden ging bur gemeester Koos Janssen in op de band en de binding die de prins met de gemeente Soest had. Zo noemde hij onder andere diens goede contacten met wijlen burge meester mr. S.P. baron Bentinck, het lidmaatschap van PV De Vriendschap, de uitreiking van ver- zets- en herdenkingskruizen aan Soester inwoners en natuurlijk de 'onvergetelijke défilés' op de ver jaardag' van koningin Juliana. 'Zijn contacten met de Soester sa menleving waren veelvuldig en ge varieerd. Vele Soesters die voor hem hebben gewerkt, zullen zich zijn kameraadschappelijke houding en gevoel voor humor herinneren. Een karaktervol mens is heenge gaan.' Ds. Pieter van Winden somde de veelkleurige kanten van de prins op en sprak over de mensen die de prins neersabelen vanwege zijn (vermeende) dubieuze banden in het verleden met Duitsland, de buitenechtelijke relaties en finan ciële affaires. Maar ook over dege nen die de prins prijzen om zijn grote rol bij de bevrijding van ons land in de Tweede Wereldoorlog, zijn betekenis voor het leger, de commando's, de Nederlandse eco nomie, de natuur en de cultuur en zijn persoonlijke charme en daad kracht. Wat moeten wij doen? Wanneer is onze gedachtenis klaar? Niet om te oordelen kwam Christus, maar om de wereld te redden. Niet om te oordelen zijn wij hier, maar om de bevrijdende gedachtenis van een mens. In de naam van de Heer. Bij leven hadden we een band met prins Bernhard. Als Soesters was die band er. Zoveel mensen heb ben in deze plaats iets persoonlijks te gedenken, nu prins Bernhard overleden is. Hij was met koningin Juliana ook buurman van alle Soesters. Die band met hem was even veelkleurig als de persoon van prins Bernhard was. Die band is even veelkleurig als wij Soesters onderling zijn. Die band maken we nu los. Het wordt een herinnering. Wie hij was. Prins, soldaat, zaken man, echtgenoot, vader, opa, over grootvader, natuurliefhebber, cul tuurliefhebber, religieus mens, en wat al niet. Het is een herinnering.' Dat heeft overigens niet kunnen voorkomen dat de prins op 29 no vember 1937 een ernstig auto-on geluk overkwam. Bij Diemen on der Amsterdam botste hij 's mor gens vroeg met zijn two-seater achter op een zandwagen, die van een afrit de weg was opgereden en zich al op de rechter weghelft be vond. Bij de aanrijding liep de prins ernstige verwondingen op, waarvan hij dankzij z'n goede con ditie snel genas. In een vijver Dat prins Bernhard vlieger is ge worden, was niet zo vanzelfspre kend als misschien wordt aangeno men. Het vliegen had hem welis waar van jongs af aan geboeid en hij had in z'n jeugd zelfs een paar keer daadwerkelijk gevlogen, maar uiteindelijk maakte hij een keer brokken. Als achttienjarige eindig de zijn vlucht in een vijver. Toen moest hij z'n moeder beloven nooit meer te vliegen. 'In de oor log kon ik het haar niet vragen en dus deed ik het toen maar', vertel de de prins later. In 1941 begon hij serieus met de vliegerij. Na alle trainingsscholen in Engeland te hebben doorlopen, verwierf hij de Wings van de R.A.F. In zijn eerste logboek staat dat hij deze 'exeptionnally' had ontvangen. Hierna haalde hij het Nederlandse brevet dat meer vlieg uren vraagt en zwaardere eisen stelt. Vervolgens haalde hij de 'wings' van Joegoslavië, de Franse -het begin van een hele reeks- en eindelijk ook de Amerikaanse. Vooral daar is hij altijd bijzonder trots op geweest omdat deze heel zelden aan buitenlanders wordt uitgereikt. boek Paleis Soestdijk en zijn bewo ners. Foto: Herman van Dam

Soester Courant | 2004 | | pagina 3