DEMONSTRATIE 'V an heidehut tot residence' VW Soest vierde jubilea altijd groots Koude nieuwjaarsduik voor gezelligheid en ideaal SoestjSOjaargel^ expert Uit de historie van Soest(erberg) i I Gemeente biedt training aan voor bromfietscertificaat SCHOEMAKER Klarinet zoekt vrijwilligers Waterschapstarief voor zuiveringsheffing: -3,4% Meningen van lezers Nut van ecoduct niet aantoonbaar Vriendjes van Sint (2) Vriendinnen Karin en Roos op 1 januari te water voor goed doel Voor activiteiten in weekeinden Voorronde van Spoelbakduiken in d'Oude Enghe Man opgepakt bij Soestdijk Bijna iedereen krijgt lagere aanslag P^GINAi WOENSDAG 8 DECEMBER 2004 SOESTER COURANT PAGINA 9 der geen bijzondere voorwaarden dering van enkele woningen met jer karakter. In die gevallen tondere voorwaarden voor die aangegeven. Het betreft hier oningen, jongerenwoningen woningen en woningen voor en. Voldoet u niet aan de in de gestelde voorwaarden, dan een zin op de betreffende wonino uw verzoek wordt dan niet irt er met uw woonbon? ïdig en juist ingevulde woon- 'den behandeld. Bovendien wordt :rd of u aan alle voorwaarden r woningzoekende doen nooit rie reacties mee. Indien er meer n ingezonden worden alleen de meegenomen in de verdeling waarbij alles klopt worden door Igorde gezet. Als u bovenaan de lijst staat wordt de woning door •/verhuurder aan u aangeboden u de woning dan krijgt u via de een huisvestingsvergunning van e Soest, waarvoor u leges ad i moet betalen. mdidaat lecteerd voor een woning, j binnen 5 werkdagen na <en van de reactietermijn oor de verhuurder. Zonder een ibrief is het niet mogelijk de binnen te bekijken. Het heeft isentijds te informeren naar uw S U NIET IN AANMERKING OMEN VOOR EEN WONING r U GEEN BERICHT!!! woningtoewijzing :n van de woningtoewijzingen rgegeven in een overzicht, dt aangegeven hoeveel reacties oning zijn ontvangen en of de oting of aan een voorrangs- toegewezen. "Op internet s weergegeven op welke plaats er) men is geëindigd." iningzoekenden gevallen is het mogelijk 5che of sociale gronden een claring te verkrijgen. Slechts Deperkt aantal gevallen zal <e verklaring, die slechts van s voor een flatwoning, worden iformatie hierover kunt u ij WVS of op de internetsite: jimteverdelina.nl. erhoopt een serieuze klacht :n over de woningtoewijzing, ie schriftelijk indienen bij us 276, 3760 AG Soest, ter de klachtencommissie. vragen heeft over het /steem dan kunt u daarvoor 'VS, of op de internetsite: imteverde/ing nl Reactienummer 3 rden niet in behandeling genomen. al Aantal toewijzing ;rs reacties via 2 Loting 102 Voorrang lonbonnen dient 760 AG Soest straat 84 in Soest. /S. leid voor swoonbonnen. stad-^V^ besluit om zich blijvend in Soest te vestigen, daartoe aangelokt doot «S*fósSêX- Hl -.SS fit teksten als 'omgeven door bosch. duin en heide'; 'de verscheiden heid in natuur is waarlijk verblij dend bont'; 'het fijne, rijke land schapsbeeld vol immer verrassen de wisseling overrompelt u' en meer van dit soort proza. Als een lokkertje werd kennelijk ook de aankondiging beschouwd: 'Binnenkort zal de gemeente ook gas aan de inwoners leveren'. Dit was kennelijk van groot belang, want in de 'Gids voor Soestdijk, Soest, Soestduinen, Soesterberg' van 1926 wordt hieraan een af zonderlijk artikel gewijd. 'Is er veel wat het wonen in een landelijke Gemeente aangenaam doet zijn en voornamelijk in deze Gemeen te met haar schitterend en onge rept natuurschoon, toch is er ee- nigen tijd ook een schaduwzijde aan geweest. In vergelijking mei steden was Soest met zijn natuur schoon aan bosschen, heide en duinen en met zijn gezonde licht teverkiezen boven het stadsleven. Ten opzichte van de hygiëne, yzoomcde met electrisch licht, wa terleiding enz. stond het gelijk daarmede, maar met een noodza kelijk iets voor de huishouding, ook al door het personeelsvraag stuk, namelijk de gasvoorziening, kwam het achter. Ook hier komt een einde aan. In het voorjaar van 1927 zal in bijna geheel de Ge meente gas zijn te verkrijgen. Wat dit beteekent, met de voortgaan de ontwikkeling op dit gebied, voor het koken, de verwarming enz. is van zeer groot belang. Voorts is de prijs een factor van beteekenis en die is op 't ooger blik zoo, dat die lager is dan in ge- 7'lijksoortige plaatsen. Voor het ai aanschaffen van de toestellen zal een regeling worden getroffen, dat die op billijke voorwaarden zijn te verkrijgen. Hetzelfde zal geschieden met de huisaansluitin gen. Belangeloos worden advie zen verstrekt, zoomede alle inlich- ,.f tingen, welke te bekomen zijn ten Raadhuize te Soest'. Op 16 mei 1927 werd het gasbedrijf aan de Lange Brinkweg in gebruik geno men. Een bekende kreet in die dagen was 'Weest snugger, met gas gaat 't vlugger!'. Dit is slechts een enkel voorbeeld van de wijze waarop de VW er aan meewerkte Soest bekendheid te geven. Een bekendheid die een explosieve groei van de bevolking tot gevolg had en Soest een ander aanzien gaf. Van agrarische ge meente werd het meer en meer een dorp van statige herenhuizen, villa's, buitenplaatsen. Gebouwd door rijke stadsmensen die op elk moment wanneer ze daar behoef te aan hadden naar buiten kon den. De vereniging richtte zich echter niet uitsluitend op degenen die van buiten kwamen. Het actieve VW-bestuur vergat ook de eigen inwoners niet. De tienjarige jubi leumvieringen van.de VW waren telkens ouderwetse feesten, waar voor dagen werden uitgetrokken. Het vijftigjarig bestaan in 1956 werd gevierd met een groots bloe mencorso dat meer dan 25.000 bezoekers trok en door zomer feesten met onder meer een ge slaagde zeepkistenrace op het Soester Hoogt. In dat jaar besloot het bestuur de toevoeging 'Voor uit' voortaan weg te laten, zodat sinds die tijd sprake is van de VW Soest. Circuspremière In mei 1966 telde de VW niet In de VVV-optocht van 1939 liep ook de vrijwillige brandweer mee met een voorhistorische brandspuit, die volgens een verslag uit die tijd 'de lachlust van het pu bliek opwekte en wel zeer duidelijk in beeld bracht met welke primitie ve brandbluschmiddelen men in vroeger tijd een brand bestreed'. Foto: archief Eemland Pers minder dan duizend leden. Het bestuur wilde voor de viering van het zestigjarig bestaan een tent huren, omdat er in Soest geen zaal was waar alle leden in kon den. Circusdirecteur Toni Boltini, die in Soesterberg de winterresi- dentie van zijn circus had, hielp de VW uit de problemen door de toezegging de circuspremière in Soest te geven. De WV-leden hadden gratis toegang, de overige vierduizend plaatsen werden ver kocht. q Financieel ging het de VVV in de jaren zeventig een stuk minder. Toch slaagde de vereniging erin Soest opnieuw landelijk in het nieuws te brengen: door de orga nisatie van de oude ambachten markt op Hemelvaartsdag. In 1976, bij het zeventigjarig be staan, was de Kerkebuurt op He melvaartsdag voor de eerste keer het decor van de markt en dat is al die jaren zo gebleven. Een paar jaar geleden werd de jarenlange band met de ANWB verstevigd door de inrichting ten behoeve van de 8.500 ANWB-leden in Soest van een ANWB-agent- schap in het nieuwe VW-kan- toor aan de Steenhoffstraat, op dezelfde plek waar het oude was gevestigd sinds de jaren vijftig. Vanzelfsprekend zijn in de loop der jaren de VVV-taken erg ver anderd. Vroeger speelde de vere niging een actieve rol in het naar Soest halen van toeristen en zelfs nieuwe inwoners. Voor de plaat selijke bevolking besfond het VW-werk onder meer uit plaats bespreken voor binnen- en bui tenlandse reizen, het gelegenheid geven om in het VW-kantoor lo kale en interlokale telefoonge sprekken te voeren en verzekerin gen af te sluiten. Momenteel kan De feestweken die de Soester VVV regelmatig organiseerde, zo als deze in 1939, waren grote hap penings in Soest. Ook de presentatie van verenigingen e.d. in een op tocht maakte er deel van uit. Hier defileert de groep van de buurtver eniging Kerkebuurt voor B. en W., het VVV-bestuur en enkele raads leden op het bordes van het oude gemeentehuis aan de Steenhoff straat. Links het postkantoor. Foto: archief Eemland Pers men de taken samenvatten onder de noemers voorlichting -vooral aan de eigen bevolking- bemid deling en verkoop. De VW is een bron van informatie gewor den voor het alles wat men .in de vrije tijd in Soest, in de omgeving en overal in het land kan onder nemen. Als het aan de zittende bestuursleden ligt, houdt de VW dat zeker nog eens honderd jaar vol! 'Van Heidehut tot Residence' is een gewaardeerde, tweewekelijks ver schijnende rubriek. De schrijver, Jan van Steendelaar, beschikt zelf over een omvangrijk archief waar uit hij gegevens kan putten. Daar naast bezoekt hij archieven in Soest maar ook daarbuiten. Verder leve ren gesprekken en bijdragen van lezers interessante verhalen op. Elke keer probeert de schrijver waar mogelijk een link te leggen naar de actualiteit. Daarvoor zijn tips, geschreven artikelen, boeken, tijdschriften, ansichten en foto- of ander illustratiemateriaal uiterst welkom. Uiteraard worden desge wenst de spullen na reproductie on beschadigd aan de eigenaar gere tourneerd. Contact met de schrijver is mogelijk via SS 06-22.45.01.73 of e-mail: eempers@wanadoo.nl. Uit de Soester Courant van Dinsdag 7 December 1954 ST. NICOLAAS IN DE KER- KENBUURT. Na de blijde intocht van St. Nico- laas in de Kerkebuurt op Woens dag en zijn verblijf aldaar op de volgende dagen, nam hij Zaterdag middag afscheid. De Sint hield een afscheidsrecep tie in hotel "De Gouden Ploeg" waarop een 125 kinderen aanwe zig waren. De heer H. v.d. Pol, voorzitter van de vereniging "De Kerkebuurt", sprak een welkomst woord, waarop de Sint niet minder hartelijk antwoordde. Mevrouw Goudriaan vertelde een prachtig St. Nicolaas-verhaal en toen de Sinterklaas-liedjes hadden geklon ken, ging de grote zak open, waar uit talrijke cadeaux en snoep te voorschijn kwamen. Met een ver maning of een pluim werden de cadeaux overhandigd en 't bleek, dat Sint nogal tevreden kon zijn PHILIPS "PERFECTIVE STOOMSTRIJKIJZER KOM A.S. ZATERDAG 11 DECEMBER Tijdens de demonstratie SPECIALE ACTIEPRIJS: NU 79,95 PHILIPS STOOMSYSTEEM Tijdens de demonstratie SPECIALE ACTIEPRIJS VANAF 139, Kom zaterdag naar onze demonstratie en Iaat u onder riet genot van een heer lijk kopje koffie demonstreren hoe snel en glad u nu kunt strijken. over de gedragingen van de Kerke- buurt-jeugd. Door de goede stem ming in de zaal viel het St. Nico- laas moeilijk afscheid te nemen. DIERENBESCHERMING IN DE MAAND NOVEMBER. Als gewoonlijk maakte de inspec teur in November weer zijn gewo ne inspectietochten. Kettinghon den werden gecontroleerd en waar de ligging niet goed, de ketting te kort of te zwaar was, werd verbe tering aangebracht. Zwerfdieren, zowel honden als katten, werden naar het asyl ge bracht en voor allen werden goe de tehuizen gevonden. Een Duit se herder, die bij de spoorwegover gang Soestduinen met enkele hon den gevochten had en door de in specteur in zwaar gewonde toe stand aangetroffen werd, werd met behulp van de politie naar de eige naresse vervoerd en in handen van de dierenarts gesteld. Het hoogtepunt in de maand No vember was de bazar, ten bate van het asyl. Het was er erg druk en zowel door de bestuursleden als door de inspecteur en enkele be hulpzame leden moest hard aange pakt worden, met het gevolg, dat de financiële moeilijkheden, die voor het asyl zo langzamerhand begonnen te ontstaan, voorlopig wel even van de baan zijn. De bevolking is in Neder land binnen circa 60 jaar ver dubbeld. Voor de overheden was het een enorme opgave om al die mensen te huisvesten en een on derdak op hun werkplek te ver schaffen. Dat deze inspanningen ten koste van de natuur zijn ge gaan, is alom bekend. De natuur gebieden zijn schaars en eigenlijk kan er, op de Veluwe na, nog slechts over snippergroen gespro ken worden. Nog net op tijd, of misschien al te laat, wordt er op diverse fronten gestreden tegen een algehele teloorgang van de natuur die ons nog rest. Hulde aan de verenigingen en hun leden, die zich voor het instandhouden van de natuur inspannen. Helaas liften op de initiatieven van deze verenigingen bestuurders mee die, op welke gronden dan ook, voordeel trachten te putten uit de bezorgdheid van de mensen voor de natuur. Momenteel is er een enorme belangstelling voor het aanleggen van ecoducten, die het snippergroen met elkaar moet verbinden. Dat zou goed zijn voor de dieren die in die gebieden le ven. Zelfs edelherten zouden van deze verbindingen gebruik gaan maken. Ik twijfel sterk aan deze beweringen, omdat dieren minder mobiel zijn, dan veel mensen denken. Het enige waar dieren in geïnteresseerd zijn is eten, drinken, een veilige schuilplaats en voort planten. Als deze vier omstandig heden in hun territorium aanwezig zijn, zullen ze geen enkele be langstelling hebben om naar een ander gebied te trekken. De edel herten blijven dus rustig op de Veluwe, de enige plaats in Neder land waar ze nog voorkomen. Is er 's winters een tekort aan voedsel, dan worden ze kunstmatig bijge voerd. Ook de andere, kleinere dieren, zullen slechts in geval van nood naar een ander gebied trekken. Als ze in dat geval te ma ken krijgen met mountainbi- kers, fietsers en voetgangers, al dan niet met honden, die de zelfde ecoducten gebruiken, zal die lust hen echter snel vergaan. Een verzonken tunnelbuis onder de weg door is, in geval van nood, voor de kleine dieren al voldoen de. Mag ik iedereen vragen om te gaan stemmen, maar bij de minste twij fel over het nut van het Ecoduct 'nee' te zeggen tegen de plannen van de gemeente Soest? Bedenk daarbij ook, dat aanleg van het ecoduct zowel 'peperdure' woning bouw als een lawaaiig industrieter rein aan de Richelleweg inhoudt. En op dat laatste zitten we in Soesterberg helemaal niet te wach ten. Bernard van Engelen Afgelopen woensdag las ik een mening van Petra van Rooijen over de beoordeling van kleurplaten in Hartje Zuid. Volgens deze briefschrijver zijn de winnaars vrienden van de winke liers, echter zijn de tekeningen ge heel onafhankelijk, door een onaf hankelijk persoon beoordeeld. Dat de Sint voor smeergeld bezweken zal zijn verbaasde mij dan ook ze ker. Het enige wat beoordeeld is, zijn de cadeautjes die vooraf ge kocht waren door de winkeliers vereniging. Aan de hand van een lijstje met leeftijd en jongen of meisjes cadeautjes zijn de tekenin gen beoordeeld. Het oordeel dat de winnaars om de hoek wonen is dan ook geheel ondoorzichtig. Er is op de tekening geen adres gevraagd, aan de hand van de telefoonnummers zijn de winnaars gebeld. Ik kan u dan ook verzekeren dat er zelfs twee win naars buiten Soest waren! Dat alle winnaars binnen de wijk van Hart je Zuid zouden zijn gevallen is dan ook onterecht, graag wil ik een ge sprek om dit misverstand van Pe tra uit de wereld te helpen. Uiteindelijk had iedereen: groot en klein prijs, gratis bakje chocomel, mandarijnen, snoepgoed, een ge zellige pietenband en een gratis rit je in de draaimolen. Ik vertrouw dan ook dat de schrij ver van deze brief de moeite wil nemen met ondertekende contact op te nemen. Uiteraard onder het genot van een bak koffie en een kruidnootgebakje! Met vriendelijke groet, Ronald de Beer Belangenvereniging Zuidpromenade BURG. GROTHESTRAAT9, SOEST - TELEFOON 035-6010344 De gemeente Soest biedt jonge ren die van plan zijn om brom fiets of scooter te gaan rijden, een praktische training aan ter voorbereiding op het CBR-exa- men en het verplichte brom fietscertificaat. Uit de cijfers blijkt dat vooral onder 16-jari- gen opvallend veel slachtoffers vallen. Met het trainingstraject beoogt de gemeente het aantal slachtoffers onder jeugdige bromfietsers terug te dringen. Het gemeentebestuur van Soest richt zich in een per soonlijke brief tot de jongeren die in de eerste helft van 2005 zestien jaar worden. Hierin worden ze geïnformeerd over een grondige Op 1 januari 2005 duiken er ongeveer 8000 Nederlanders in het koude water van de Noordzee in Scheveningen. Een aantal vrienden uit Soest besloot er dit jaar aan deel te nemen. Zoals zoveel zult u denken. Toch had dit groepje, onder leiding van Karin Riet veld, nog een ander plan. Karin Rietveld (18) en haar vrien din Roos Venema (18) hébben vo rig jaar al meegedaan aan de nieuwjaarsduik en vonden het zo leuk dat ze dit jaar weer van de partij zijn. Alleen bedachten ze dat de duik nog leuker zou zijn als er meer mensen uit Soest zouden meegaan. 'Het is echt heel leuk, maar als er meer mensen meegaan is het nog gezelliger. Er zijn veel mensen die erover denken mee te doen, maar dan komt het er toch niet van. Op deze manier proberen we die mensen over de streep te trekken', zegt Karin enthousiast. Maar dat was niet het enige idee. Samen kwamen ze op het idee om sponsors te zoeken en het geld te doneren aan een goed doel. Ze moeten nog bedenken welk goed doel, omdat er zo veel goede doe len zijn, maar dat ze het gaan doen is zeker. Dit jaar gaan Karin en haar vrien den zich wel beter voorbereiden dan vorig jaar. 'We dachten dat we ons goed hadden voorbereid, maar achteraf was dit niet zo. Je moet warme kleren meenemen die vies mogen worden, je moet geld mee nemen om wat te eten en rekening houden met lang wachten. Vorig jaar heb ik wel een dag van tevo ren mijn badpak aangetrokken en buiten een emmer koud water over me .heen gegooid. Toen wilde ik bijna niet meer gaan', vertelt Karin lachend. Met oudejaarsavond houden ze het rustig, want ze zullen, net als vorig jaar, vroeg naast hun bed staan. Maar om twaalf uur een glaasje champagne en een paar oliebollen kan geen kwaad, meent de groep. bromfietstraining, die gegeven wordt door speciaal opgeleide in structeurs. De training bestaat uit zes theorie- en twee praktijklessen, waarbij men onder meer tips krijgt om het verkeersinzicht en de rijvaardig heid te verbeteren. Door subsidie van de gemeente en het Regionaal Orgaan Verkeersveiligheid Utrecht kan de eigen bijdrage beperkt blij ven tot slechts 50,- (inclusief eenmalige examenkosten, uitleen van het lesboek en gebruik van de lesbrommer/scooter). Deze activiteit wordt in de eerste helft van volgend jaar ook uitge voerd door de gemeenten Amers foort, Bunschoten, Eemnes en Leusden. Voor ouderenactiviteiten in ontmoetingscentrum De Klari net wordt gezocht naar vrijwil ligers die in de weekeinden een handje willen helpen. Het gaat om mensen die als gastvrouw- of gastheer fungeren. Concreet houdt dat in het serveren van koffie en thee of een drankje, de afwas doen en zorgen dat alles netjes blijft. Maar ook een praatje met en aandacht voor de 55-plus- sers behoort tot de taken. De activiteiten in het ontmoetings centrum aan de Klarinet worden georganiseerd door de werkgroep Klarinet van de Stichting Welzijn Ouderen Soest (SWOS). Ze zoekt mensen die vooral op zaterdag en zondag willen inspringen. Maar vrijwilligers voor doordeweeks zijn ook van harte welkom, net als mensen met bestuurlijke ervaring. Andere vrijwilligerstaken die inge vuld kunnen worden, betreft de or ganisatie van activiteiten, de bege leiding van computergebruikers, de bereiding van warme maaltijden en de redactie van de nieuwsbrief. Het is allemaal onbetaald werk, maar de vrijwilligers doen het niet voor niets, stelt de werkgroep Kla rinet van de Stichting Welzijn Ouderen Soest (SWOS) nadrukke lijk. Want wat is er mooier dan meewerken aan activiteiten en eve nementen voor 55-plussers? Wie een steentje wil bijdragen of meer informatie wenst, kan zich richten tot de ouderenwerkers Tos- ca van Bussel (maandag- en dins dagmiddag) en Anja van Vliet (woensdag- en vrijdagochtend). Zij zijn bereikbaar op genoemde dagdelen in het ontmoetingscen trum, S8 6023139. Muziek maken De afgelopen twee dinsdagen kon den ouderen samen muziek maken in De Klarinet. Daarbij werden onder meer de vleugel, de saxo foon, de mondharmonica en de panfluit bespeeld en dat leverde vrolijke uurtjes op. Ook op dins- Wie vergelijkt leest de Soester Courant Café d'Oude Enghe is vrijdag 10 december andermaal het toneel voor een van de voorronden i|an het Nederlands kampioenschap spoelbakduiken. Vanaf een uur of tien zullen maximaal twintig deel nemers een poging kunnen wagen om zo lang mogelijk met hun ge zicht onder te duiken in een spoel bak met water. Het programma wordt ondersteund door dj's van Flügel. Later volgt op verschillende loca ties in ons land de tweede ronde, waarna de landelijke finale op een nader te bepalen plek zal worden gehouden. De kampioen krijgt een duikcursus, voordat hij een acht daagse vliegreis (met duikarrange- ment) naar Egypte mag onderne men. Belangstellenden voor de voorron de in d'Oude Enghe zijn vrijdag avond welkom aan de Middelwijk straat 2. dag 14 december kunnen amateur muzikanten van 55 jaar en ouder samen muziek maken. Iedereen kan zijn eigen instrument en no- tenboek meenemen. Een piano is aanwezig in De Klarinet. Een vrij williger zal een en ander op elkaar afstemmen. Deze activiteit is van 14:00 tot 16:00 uur. Deelname is gratis, belangstellenden kunnen ook gewoon komen luisteren. De duikers v.l.n.r. Michiel, Mar- loes en Karin. Foto: Herman van Dam. Meedoen met deze helden of ze sponsoren voor het goede doel? Neem dan contact op met Karin Rietveld: 06-44978857. Een 41-jarige inwoner uit Benne- broek is vorige week vrijdag opge pakt bij paleis Soestdijk. De poli tic heeft de man aangehouden toen deze de afzetting rond het paleis wilde passeren. Omdat de man onsamenhangend en verward praatte, werd zijn identiteit gecon troleerd. De man bleek bekend te zijn bij de politie Amsterdam en werd meegenomen naar het bu reau, waar hij werd vastgezet. In het gebied van Waterschap Vallei Eem daalt het tarief voor de zuiveringsheffing in 2005 met 3,4 naar 51,48. Meerpersoonhuishoudens be talen volgend jaar 5,40 min der zuiveringsheffing dan dit jaar. De ingezetenenomslag stijgt met bijna 1,00 per huis houden. De belasting voor ei genaren van gebouwen veran dert niet. Grondeigenaren gaan ongeveer 5 procent meer waterschapsomslag betalen. Dat heeft het Algemeen Bestuur van Waterschap Vallei Eem op 25 november besloten. Bijna alle belastingbetalers krijgen daardoor komend jaar een lagere aanslag van het waterschap. Met de tarieven stelde het Alge meen Bestuur van het waterschap vorige week ook de begroting 2005 vast. Het waterschapsbestuur is verheugd dat het mogelijk is om een lastenverlichting te kunnen be werkstelligen zonder aan kwaliteit in te boeten. Tarieven 2005 t.o.v. 2004 2005 2004 of- Zuiveringsheffing (per vervuilingseenheid) 51,48 53,28 -3,4% Ingezetenenomslag (per woonruimte) 14,64 13,68 7% Omslag ongebouwd Waterkwantiteitsbeheer per ha Klasse 1 ongebouwd (belang bij bemaling) 30,63 29,18 5% Klasse 2 ongebouwd (belang bij het watergangen) 19,15 18,24 5% Klasse 3 ongebouwd (belang bij watergangen elders) 3,83 3,65 4,9% Omslag gebouwd waterkwantiteitsbeheer per 2268 Klasse 5 gebouwd (belang bij het watergangenstelsel) €0,43 €0,43 0% Klasse 6 gebouwd (belang bij watergangen elders) €0,10 €0,10 0% In gebieden die door dijken wor den beschermd, brengt het water schap een extra bijdrage voor het beheer en onderhoud van die dij ken in rekening. Voor gronden gaat het om 5,73 (was 4,73) per hectare en voor gebouwen om 0,09 (ongewijzigd) per 2.268 waarde. Uit de opbrengst van de zuive ringsheffing betaalt het waterschap maatregelen om de waterkwaliteit te verbeteren zoals het zuiveren van afvalwater. Huishoudens met meer dan twee personen betalen standaard voor drie vervuilings eenheden. Bedrijven betalen zui veringsheffing naar gelang men vervuild afvalwater produceert. Met de opbrengst van de ingezete nenomslag en de waterschapsoms lag betaalt het waterschap het on derhoud van dijken, sloten, beken, gemalen etc. en de afvoer van overtollig water. Alle huishoudens betalen ingezete nenomslag. Eigenaren van gebou wen en gronden betalen daarnaast waterschapsomslag. Zij hebben dan ook meer belang bij het werk van het waterschap. Lastendaling Ln 2005 dalen de totale lasten. Bijna iedereen binnen het gebied van het waterschap ontvangt een lagere belastingaanslag van het waterschap dan in 2004. Een uit zondering vormen eigenaren met meer dan een paar hectare grond. Het tarief voor grondeigenaren is vorig jaar overigens meer dan ge halveerd. De lagere tarieven ko men onder andere door lagere per soneelslasten en investeringskos ten. Daarnaast gaat het waterschap minder externen inhuren en vielen aanbestedingen mee. Verder zijn vervangingen uitgesteld om de kosten te beperken. Begroting ter inzage De verordeningen waarin de tarie ven zijn vastgelegd zijn vanaf 1 de cember kosteloos op te vragen bij het waterschap 033- 43.46.128). Ze liggen van 6 de cember tot 28 februari voor ieder een ter inzage op werkdagen tus sen 8:30 en 17:00 uur (op vrijda gen tot 16:00 uur) bij de receptie van het Waterschapshuis, Fokker straat 16 in Leusden en op de in ternetsite van het waterschap (www.wve.nl). Daar kan men ook de vastgestelde begroting vinden De belastingtarieven zijn geba seerd op deze begroting.

Soester Courant | 2004 | | pagina 9