de&vekem "Jongeren moeten elkaar op straat kunnen treffen u m Opknapbeurt voor langste straat bedrijventerrein Alie Ipenbi quilts in Dc i Tentoonstell Kunst, Luncl op t Hoogt ALLE REGELS VOOR JONGEREN OP EEN RIJTJE IN FOLDER Besteding Wijkbudgetten 2004 '0: - Kerstsluiting milieu centrum de Kwekerij Activiteiten milieu centrum de Kwekerij '65 verdwijnt I.M woensdag 15 december 2004 Pagina* 99 Ergens in de openbare ruimte rondhangen met leeftijdsgenoten, ook wel hangen genoemd, is een populair tijdverdrijf onder jongeren."Dat is begrijpelijk en ook toegestaan", zegt beleidsmedewerker Lieke de Rond van de gemeente Soest. "Geen probleem, zolang het maar volgens de regels gebeurt. Gelukkig is dat meestal het geval. Want laten we een ding duidelijk maken: lang niet alle hangjongeren veroorzaken problemen." Do gemeente 5005, öe boliiie hsbüMLtBKaMm Mnpafc'9Mcht op het-vBfffilrüJMwr tier pi wen «n ïiraRjore Wfen longeren- °P(ori? B<rkcuf r - wordt gevraagd. Maar veel omwonenden wachten met het aanspreken van de jongeren tot ze zo geïrriteerd zijn dat ze er niet meer tegen kunnen. Ons advies is: ga er eerder heen. Geef ze een kans. Ze verdienen het." Van de politie mogen de jongeren ver wachten dat er consequent wordt opge- treden en dat er ook naar hen wordt geluisterd. Uit ervaring weet Fred Leive T dat dat geen verspilde moeite is. "Ze wijzen mij ook wel eens op overlast die de omge- ving veroorzaakt. Hebben ze bijvoorbeeld een lekker voetbalveldje, ligt het vol met hondenpoep. Ze moeten er zo langzamer- L hand in hun kaplaarzen gaan voetballen. Tja, en dan hebben ze natuurlijk groot gelijk. Jongeren zijn bepaald niet de enigen |gj§§ die zich aan de regels moeten houden." Fred Leive werkt al sinds 1971 bij de politie. "Toen waren er uiteraard ook al jongeren die elkaar opzochten op straat. Dat is niets nieuws. De groepen zijn hooguit iets groter geworden. Alleen had je destijds meer jongeren centra en stonden de huizen niet zo dicht op elkaar." Nu komt Leive als wijkagent geregeld in contact met de groepjes jongeren op straat. "En echt niet alleen als we klachten krijgen. Ook gewoon, om even een praatje te maken. Het valt me vaak op dat ze heel goede ideeën hebben. Vragen ze om een vuilnisbak bijvoor beeld of ze denken mee oVer een plek waar ze kunnen praten zonder voor al te veel overlast te zorgen." Want hoewel heel wat groepjes jongeren elkaar probleemloos treffen, zijn er ook klachten van omwonenden. "Meestal zijn die terecht", vertelt Fred Leive. "En dan wordt er ook opgetreden. Geluidsoverlast, een fikkie steken, noem maar op. Dat wordt niet getolereerd." Een enkele keer komt het evenwel ook voor dat mensen te snel bellen. "Dan bellen ze om te zeggen dat er jongeren staan. Vraagje dan wat ze doen, dan is het antwoord: nog niets", verzucht Leive. REGELS Om voor iedereen, maar met name voor de jongeren zelf, duidelijk te maken wat nu eigenlijk wel en wat niet mag, heeft de gemeente samen met de politie een folder uitgegeven waarop de belang rijkste regels staan. Met daarachter de, vaak financiële, consequentie van het negeren van die regels. "We kregen van bewoners geregeld het verzoek om afspraken te maken met de hang jongeren. Er bestond een grote behoefte aan dui delijkheid", legt Lieke de Rond uit. "Maar die afspraken zijn allemaal al vastgelegd in de Algemene Plaatselijke Verordening (APV). We hebben ze nu alleen even uit die talloze andere regels gelicht. Dat werkt heel verhelderend." CONTACT De folder, Hanging by the rüles, is onderdeel van de nieuwe aanpak van de gemeente en politie om de overlast van hangjongeren nog verder terug te dringen en het aan tal strafbare feiten die de jongeren plegen te verminderen. Een ander onderdeel van dat beleid is het onderhouden van contact met de jongeren. Door de wijkagent bijvoor beeld, maar ook door jongerenwer kers van Stichting Balans. Een van de jongerenwerkers is Duko Mulder. "Samen met mijn collega, Patricia Vonk, probeer ik zo vaak mogelijk een praatje te maken met de jongeren. Ik merk vooral dat ze graag in hun waarde worden gelaten. Ze zijn best bereid iets te doen voor een ander, als het op een normale manier Iiaaaipss8gg Je dronken op straat misdragen: €45 Verboden toegang: €45 Op straat bij je. hebben van blikjes/flesjes alcohol: €45 Rondhangen in portieken: €45 Herrie schoppen en schreeuwen (overiast woonomgeving): €45 Op de openbare weg drinken van alcohc i: €45 i Wildplassern €50 1 Fikkie steken: Procesverbaal De stereo te hard aan (geluidhinder): €75 Crossen met brommers: €75 Niet voldoen aan dé aanwijzingen van de politie: IGO of Proces Verbaal Het opgeven van een valse naam: €95 Baldadigheid: ProcesVerbaa! Graffiti.' v Proces Verbaal vergaderdata WIJKBEHEERTEAM DE ENG 14 december 2004, 11 januari 2005,1 februari, I maart, 5 april, 7 juni, 21 juli, 30 augustus, 27 september, 25 oktober, 22 november en 20 december. De vergaderingen vinden plaats om 19.30 uur in De Plantage aan de Smitsweg te Soest. Contactpersoon is Benike van der Ploeg, wijkcoördinator gemeente Soest, telefoon (035) 609 37 15. VERGADERDATA WIJKBEHEERTEAM SMITSVEEN 16 december 2004 Vergaderdata in 2005 moeten nog worden bepaald. De vergaderingen vinden plaats om 19.30 uur in De Plantage aan de Smitsweg 311 te Soest. Contactpersoon is Carrien Eenhoorn, wijkcoördinator gemeente Soest, (035) 609 34 83. VERGADERDATA WIJKBEHEERTEAM SOESTERBERG Vergaderdata in 2005 moeten nog worden bepaald. De vergadering vinden plaats om 19.45 uur in het Dorpshuis Burgstede, Dorpsplein 17 te Soesterberg. Contactpersoon is Benike van der Ploeg, wijkcoördinator gemeente Soest, telefoon (035) 609 37 15. VERGADERDATA WIJKBEHEERTEAM.KLAARWATER 12 januari 2005 Vergaderdata in 2005 moeten nog worden bepaald. De vergaderingen vinden plaats om 19.30 uur in het ontmoetingscentrum Klaarwater aan de Wiardi Beckmanstraat 475 te Soest. Contactpersoon is Carrien Eenhoorn, wijkcoördinator gemeente Soest (035) 609 34 83. VERGADERDATA WIJKBEHEERTEAM OVERHEES 14 december 2004 Vergaderdata in 2005 moeten nog worden De vergaderingen vinden plaats om 19,30 uur in het Bowlingcentrum Overhees aan de Willaerstraat 49 c te Soest. Contactpersoon is Carrien Eenhoorn, wijkcoördinator gemeente Soest (035) 609 34 83. REVITALISERING BEDRIJVENTERREIN SOESTDIJK In het revitaliseringproces van het bedrijventerrein Soestdijk breekt binnenkort een belangrijke fase aan. Nog voor de kerst hoopt wethouder van economische zaken Bert Krijger met een symbolische eerste schep officieel een begin te maken met de herprofilering van de belangrijkste verkeersader van bedrijventerrein Soestdijk. 4 {Als gemeente wilden we eigenlijk al veel eerder beginnen met de herprofilering van de Industrieweg en de Dorresteinweg", verklaart bedrijfscontactfunctionaris Nynke Minkema. "Maar we hebben uiteindelijk uit praktische overwegingen de werkzaamheden gekoppeld aan de uitvoering van de lang geplande verbetering van het rioleringsstelsel, zodat de straat maar één keer opengebroken hoeft te worden." Er zal wellicht nog dit jaar, in ieder geval begin 2005, worden gestart met de uitvoering van de werk zaamheden. De gemeente pakt het terrein in tweeën aan. Het eerste deel omvat de Industrieweg vanaf de Vrijheidsweg tot aan Dorresteinweg-zuid. In de tweede fase komt de rest van de Industrieweg en de Belvedèreweg aan de beurt. NIEUW ASFALT Hoewel het de bedoeling is dat de wegen helemaal worden geasfal teerd en er nieuwe bestrating wordt aangelegd, gebeurt dat niet direct nadat de riolerings werkzaamheden zijn afgerond. "Dat heeft te maken met Zo moet het worden, het risico op nazak- king, door een combinatie van de grondgesteld- heid en zwaar verkeer", legt projectleider Pieter Delleman uit. Het duurt daarom minimaal drie maanden alvorens de nieuwe asfaltlaag kan wor den gelegd. De eerste fase is naar verwachting rond juli 2005 afgerond en de tweede rond okto ber 2005. De herprofilering van de langste straat op het terrein is onderdeel van de revitalisering waar mee in 2002 is begonnen. Dat project is het gevolg van een enquête die in 1998 is gehouden door de Soester Zakenkring en de gemeente onder de ondernemers in het gebied. Deze inven tarisatie van wensen met betrekking tot onder Fase t S/»i# Fase 2 Planning werkzaamheden Onderstaand ziet u de planning die voor de verdere uitvoering van bet werk wordt aangehouden. Uiteraard met een slag om de arm in verband met intre dende vorst Een actueel overzicht van de voortgang van de werkzaamheden en bijzonderheden treft u aan op de website www.bedrijventerrerrtsoestdijk.nl Jaar Maand Activiteit 2004 december start uitvoering riolering fase I (ca. 8 weken) 2005 jan/feb/mrt aanpassing nutsbedrijven april/mei start uitvoering riolering fase 2 (ca. 8 weken) juni start nieuw wegdek fase I juli fase I gereed augustus start nieuw wegdek fase 2 oktober fase 2 gereed, start overige rioleringswerken meer de collectieve voorzieningen en infrastruc turele aanpassingen, vormde de basis voor het uiteindelijke masterplan. Met de uitvoering daar van begon de gemeente in 2002, nadat de provincie subsidie had toegekend om de grootscheepse opknapbeurt samen met de gemeente te financieren. Naar verwachting is het project in 2007 klaar. ONDERNEMERS De ondernemers op het bedrijventerrein Soestdijk zijn van meet af aan bij de plannen betrokken. Enkele van hen zijn lid van de stuurgroep, die toeziet op de naleving van alle jaarplannen. "Het aanvankelijke voorstel was dat wij als gemeente de weg voor ons rekening zouden nemen en de bedrijven zelf zorg zouden dragen voor de voorterreinen, waar onder meer de parkeerplaatsen zijn", legt Nynke Minkema uit. Hoewel er aanvankelijk veel belangstelling onder de ondernemers was voor de plannen, is uitein delijk maar een klein deel bereid om ook daad werkelijk deel te nemen aan de herinrichting van het eigen terrein. "Dat is onder meer te verklaren uit het feit dat er aan de Industrieweg talloze ondernemers zijn gevestigd. Die krijg je niet één- twee-drie allemaal om de tafel. Maar misschien veranderen ze nog van gedachten zodra ze zien hoe mooi het wordt als we beginnen", merkt Minkema hoopvol op. Hoewel de herprofilering van de hoofdader op het bedrijventerrein het meest omvangrijke karwei is, omvat de kwaliteitsimpuls nog veel meer. Zo zijn er inmiddels al een verkeerscirculatieplan en goede bewegwijzering gerealiseerd en zijn een website - www.bedrijventerreinsoestdijk.nl - en een nieuwsbrief in het leven geroepen om de ondernemers te informeren. Tevens staat er nog het één en ander op stapel. "Het is bijvoorbeeld de bedoeling om te kijken of de beeldkwaliteit van het terrein kan worden verbeterd door inzicht te geven in de staat van diverse panden en erfafscheidingen", legt Pieter Delleman uit. Nadat de rioleringswerkzaamheden aan de Industrieweg en de Dorresteinweg zijn afgerond, wordt ook op de rest van het terrein de riolering vervangen. Delleman: "Ook daar zullen we kijken of er verbeteringen in bet straatbeeld zijn te realiseren." Na de herprofilering komen er nieuwe informatieborden bij de hoofdingangen van het terrein, waarop staat welk bedrijf waar te vinden is. Over de verkeerstechnische consequenties van de op handen zijnde werkzaamheden worden bedrijven via speciale bijeenkomsten op de hoogte gehouden. Voor eventuele vragen kunnen ondernemers terecht bij de Stichting Bedrijventerrein Soestdijk of de website en nieuwsbrief. In de kerst en oud-en-nieuw periode is het ^milieucentrum gesloten van 24 december 2004 tot en met 10 januari 2005. We wensen u ook iSjne dagen en een gezond 2005. De tèïitponstelling Spinnen! die in de maanden oktober, november en december in de Kwekerij bezocht kon worden is weer afgebroken. We hebben ontzéttend veel positieve reacties ontvangen van zowel de groepen die een les kwamen volgen als van de losse bezoekers die binnen kwamen lopen. Vogelspin Harry heeft daarbij weer ont zettend veel aandacht gekregen en kan hier nu weer rustig van bijkomen. Het milieucentrum maakt zich weer. op voor de volgende tentoon stelling. Ook tijdens deze tentoonstelling hopen we u weer te ontmoeten in het milieucentrum. KINDERTENTOONSTELLING 'OVERNACHTEN' Februari-maart-april 2005 Deze tentoonstelling, waarbij het milieucentrum weer een lesproject heeft georganiseerd, is bestemd voor kinderen van 4 tot 7 jaar. De tentoonstelling is ingericht als een mooi en donker sprookjesbos. In het bos en tijdens de les zullen de kinderen kennis maken met een aantal bosbewoners en deze Vier wijken in Soest hebben jaarlijks de beschikking over een wijkbudget. Deze bud getten zijn beschikbaar voor ideeën van bewoners die iets extra's betekenen voor de wijk. Soesterberg en Overhees kregen dit jaar voor het eerst te maken met een wijkbudget. In de wijken Smitsveen en De Eng was dit het tweede jaar. De gemeenteraad heeft beslist dat de wijk Klaarwater in 2005 ook een wijkbudget krijgt. De budgetten voor Soesterberg en, Overhees zullen in 2005 met 1 per inwoner worden verhoogd naar 18.000 per wijk. IDEEËN De ideeën die door bewoners van de verschillende wijken zijn bedacht zijn zeer divers. Alle ideeën werden beoordeeld door de verschillende wijk- beheerteams (team van bewoners dat zich sterk maakt voor de leefomgeving van die wijk). Voor de budgetten van 2004 hebben de teams het volgende besloten. Het wijkbeheerteam De Eng koos ervoor het wijkbudget te besteden aan een oplossing voor het duivenprobleem in De Eng. Een populatie van circa 150 duiven zorgt voor poepoverlast op balkons, auto's en de openbare ruimte en voor nesteloverlast in ventilatiekokers en balkons. In Soesterberg besloot het Doipbeheerteam het volledige dorpbudget van dit jaar en een gedeelte van het budget van volgend jaar te besteden aan een plek voor jongeren in Soesterberg. Tijdens de dorpavond in september scoorde dit idee na stemming onder bewoners het hoogst. Daarbij werd een half-pipe genoemd als concrete wense lijke voorziening. Een werkgroep van het team bekijkt samen met de gemeente de mogelijkheden. beter leren kennen. Dieren die de kinderen tegen zullen komen zijn o.a.: vos, ree, konijn, bunzing, rat, kerkuil, bosuil en vleermuis. U kunt het activiteitenprogramma van het milieucentrum de Kwekerij ook raadplegen op de website van de gemeente Soest: www.soest.nl (zoek verder onder: leefomgeving milieu milieucentrum de Kwekerij) AANKONDIGING CURSUS MILIEUVRIENDELIJK TUINIEREN U denkt nu natuurlijk niet aan tuinieren, want uw tuin is aan het overwinteren. Wel is dit een mooi moment om alvast na te denken over wat u in maart wilt gaan doen met uw tuin. Daarom deze aankondiging van de cursus milieuvriendelijk tuinieren, die het milieucentrum alweer voor het vierde jaar organiseert. Voor wie? Iedereen met een tuin Onderwerpen: bodem en bemesting, zelf com- posteren, voorkomen van ziekten en plagen, 'sterke' planten, natuurlijke afscheidingen en het belangrijkste snoeiwerk in de tuin. Kosten: 15,- p.p. Waar: Milieu Educatief Centrum De Kwekerij, Molenstraat 157 in Soest. Tijd: 15, 22 en 29 maart 2005, van 19.30 - 21.30 uur. Inschrijven: telefonisch, schriftelijk of per E-mail bij: Johan Simon, telefoon (035) 609 32 02; Post: gemeente Soest, t.a.v. Johan Simon, postbus 2000, 3760 CA Soest; E-mail: milieucentrum@soest.nl Het wijkbeheerteam Smitsveen koos voor kick boxen voor tieners, een voetbaltoernooi op het nieuwe plein voor tieners en buurtbewoners, een haagbeuk voor de Prof. Weegbreestraat/Ereprijsstraat, een buurt feest voor de Ereprijsstraat en de aanschaf van omgevingsattributen voor de wijk (afhankelijk van de wijkschouw 2005). Overhees opent begin januari een wijk-info-punt in de Cl000, investeert in maatregelen om hard rijders op te voeden, koos voor bestrijding van zwerfvuil en organiseert in het voorjaar van 2005 een snoeischouw. MEER INFORMATIE Wilt u meer informatie over wijkbudgetten of over wijkbeheerteams? Neem dan voor Soesterberg en De Eng contact op met Benike van der Ploeg, wijkcoördinator van de gemeente Soest, telefoon (035) 609 37 15 of ploeg@soest.nl en voor Overhees, Klaarwater en Smitsveen met Carrien Eenhoorn, wijkcoördinator van de gemeente Soest, telefoon (035) 609 34 83 of eenhc@soest.nl taf 1 januari 2005 wordt er geen Pas '65 meer uitgegeven. Mensen boven de 65 jaar die 65+-körting wrüen krijgen, dienén zich te legitimeren met een geldig legitimariebewijs. bijvoorbeeld paspoort of rijbewijs. Heeft u een Pas'65, dan kunt u die gewoon bijjvèn gebruiken. Meer informatie: afdeling Publiekgzaken van de gemeente Soest, telefoon (035) 609 32 85. Een duurzaam initiatief verder brengen? Meer informatie naar aanleiding van deze rubriek? Johan Simon, telefoon (035) 609 32 02 of Pauline van Norden, telefoon (035) 609 34 54. E-mail: milieucentrum@soest.nl ADRES: V Molenstraat 157 OPENINGSTIJDEN DE KWEKERIJ: dinsdag, woensdag, donderdag van 13,00 - 16.30 uur MEER INFORMATIE. Johan Simon (035) 609 32 02 of Pauline van Norden (035) 609 34 54 E-MAIL: J| milieucentrum@soest.nl soe: Ze is pas op latere leeftijd met haar hobby begonnen, maar Alie Ipenburg (75) is in quilten of patchwork in die jaren zo be dreven geraakt, dat ze zelfs cursussen heeft gegeven. Een klein deel van haar hobby-pro ductie, achttien quilts, ook wel wandkleden, exposeert ze tot medio januari 2005 in het ont moetingscentrum van De Drie Eiken, het wooncomplex voor de iets ouderen dan de middel bare leeftijd, aan het Dorps plein in Soesterberg waar ze sinds het overlijden van haar man nu al zestien jaar woont. Quilten is overgewaaid uit Ameri ka. In de tijd dat daar nog grote armoe heerste, knipten de mensen versleten kleding en ander textiel kapot. De lapjes die nog te gebrui ken waren, naaiden ze aan elkaar, waardoor een veelkleurige lappen deken ontstond. Later, toen door de toenemende welvaart de nood zaak om dit te doen was verdwe nen, bleef het quilten als hobby bestaan en werd het in feite tot kunst verheven. Het oorspronkelij ke quilten raakte daardoor echter op de achtergrond, want er kwam speciaal en niet bepaald goedkoop quiltmateriaal op de markt. Het gevolg is geweest dat oude kleding en ander materiaal werd afgedankt als vodden en dat de hobby vrij duur is geworden. Als costumière is Alie Ipenburg altijd met handwerk bezig geweest. 'Ik heb altijd in de mode gezeten, ik maak nog zelf m'n kleding en ik heb veel gebreid. Dus met de han den bezig zijn trekt toch wel een beetje,' zegt ze. Toen ze een boek over quilten las en bijna tegelijk ook een advertentie over een cur- 'sus quilten in Amersfoort, besloot ze daar eens een kijkje te nemen. Het beviel haar zo goed dat ze zelf aan de slag ging. Ze heeft in de loop der jaren heel wat werkstukken gemaakt. Wat ze ermee doet? 'Eigenlijk niks,' be kent ze met enige schroom. 'Ik geef er wel eens een weg, soms verkoop ik wat, maar nu krijg ik er te veel.' Daarom houdt ze nu een expositie, waarop een deel van haar werk te koop is. 'Want ik doe niet alles weg, hoor,' zegt ze. Het grote wandquilt bijvoorbeeld, een Japans tafereel, dat ze in haar huis kamer heeft hangen en dat nu ook op de expositie te zien is, wil ze voor geen goud kwijt. Zo zijn er 'nog een paar. Inmiddels heeft ze al ik Al eei leii hai ku: je lap mc ooi 'Je zie de Dr blo son voc geis Hoi kon wat steil van heb waa koo wer| Mac moe Als een idee het i vuld ne w nen, hoe rechi een gén. als z< doek heeft Tot n de ac Alie ontm ken a berg. Tot en met zaterdag 12 februa ri 2005 zijn er speciale werken van kunstenares Rika Bettink i, te zien bij Abrona Kunst, Lunch en Cadeau aan de Mon- taubanstraat in Zeist. Er is een unieke expositie samengesteld uit de vele werken van deze kunstenares. M Rika heeft al zeer vroeg als kunste- 'lp. nares een vaste stijl van tekenen v gevonden. Deze is voor velen zeer herkenbaar. Op uiterst zorgvuldi- c ge wijze komen haar tekeningen tot stand. Die zijn op een heel bij- pil zondere manier geprojecteerd. Vooraanzicht, zijaanzicht en bo venaanzicht zijn zowel afzonderlijk als door en over elkaar weergege ven. Daardoor ontstaat een uiter mate inzichtelijke voorstelling. Rika Bettink heeft van 1976 tot 2004 op de Ateliers van Abrona gewerkt. Ze nam daar deel aan de. teken- en schildergroep. De kunstenares heeft met diverse materialen geprobeerd haar bele vingswereld vorm te geven. Teke nen ert<fcchildere<j doet zij echter het al vlakke rangsc kleine een ve leven i mome haar s haar ii wereld werkt i aquare

Soester Courant | 2004 | | pagina 18