Soest 50 jaar geleden] SCBSFEI1 Midwintermarkt de Lasenberg De Soester Knol is terug! Kerst op z'n Spaans voor gasten van de Zonnebloem Oud-burgemeester De Widt overhandigt boek aan Soest Twee minuten kopje onder in spoelbak COURANT fetwerk Palliatieve Zorg kernland van start Let's talk Christmas Fish!' Prijzen IYN-fotowedstrijd op nieuwjaarsreceptie RUUD SMIT V visspecialiteiten" 'Monumenten voor Nassau en Oranje' 1 Kopij s.v.p. zo vroeg mogelijk aanleveren Als u niets van Soest en Soesterberg wilt missen PAciN^T^OENSDAG 15 DECEMBER 2004 - I Volgende week woensdag Wij wensen u fijne |ii kerstdagen met onze Zonder Soester knollen geen Soest' /oor patiënten in laatste levensfase I j I I I I MUMVtaon feiten Bulova* De Visspecialist met de koksmuts Hoofdgerechten o.a.: Tussengerechten o.a.: Kerstspecials: PAGINA 23 Kerststollen, -kransen, -staven, -puddingen, -chocolade, -tulband, -taarten, schuimkransjes, omelette sibériènne enz. Voorgerechten o.a.: SOEST. Gezellig onthaal bij Eurotape SOESTER COURANTIPPSOEST Kookcursus voor jongeren Zaterdag 8 januari, De Kwekerij van weedestraat 149 soest tel. 035 - 601 52 Tijdens de raadsvergadering van morgen zal oud-burge meester Hans de Widt een boek overhandigen aan de ge meente Soest. Het royaal uitge voerde boekwerk draagt de ti tel 'Monumenten voor Nassau en Oranje' en is geïnitieerd door de stichting Je Maintien- drai Nassau in oktober 2004. Torenstraat), het gedenkteken voor Koningin Emma (Baarn) en de eedenknaald aan de Torenlaan. kringloopcentrum \SPULLENHULP De Schans 20 3764 AX Soest Tel. (035) 601 87 30 E-mail: spuUenhulp@spullenhulp.nl Zie ook: www.spullenhulp.nl Uit de Soester Courant van Vrijdag 17 December 1954 j s Bulova Sport. iff Edelstaal met saffierglas. Chrono alarm, 100 m. waterdicht. Graag van tevoren bestellen ■4 SOESTERBERGSESTR AAT 53 SOEST 840,- Nu de zomervakantie achter de rug is, stromen de persberichten weer in toenemende mate bin nen bij de redactie van de Soes ter Courant. Veel activiteiten zijn ruim van tevoren bekend bij de organisatoren, maar worden pas op het laatste moment aan gekaart bij de redactie van deze krant. De redactie verzoekt alle 'leve ranciers' vriendelijk doch drin gend kopij en andere persbe richten zo vroeg mogelijk aan te leveren, indien mogelijk bij voorkeur minimaal een week voor de gewenste plaatsingsda tum. Op die manier kan worden voorkomen, dat berichten als gevolg van tijdgebrek blijven liggen en de kolommen van de krant niet bereiken. Redactie Soester Courant De voorronde voor het NK/ BK spoelbakduiken in café d'Oude Enghe is dit jaar ge wonnen door Rienk Vegter. Deze Soester hield het maar liefst 2 minuten en 19 secon den uit onder water. Vorige jaar was Vegter ook al van de partij, toen werd hij tweede met 1 minuut en 54 seconden. Voor de tweede keer werd er afge lopen vrijdag een voorronde in het café aan de Middelwijkstraat ge houden. Naar de aanloop van het NK/BK worden twee voorronden gehouden, waarna de finale volgt. Na de eerste ronde strijden de win naars en deelnemers met de beste overall tijden in de tweede ronde voor een plaats in de landelijke fi nale. De oorsprong van het spoelbak- duiken ligt in de Costa Brava. Dat was deze zomer het toneel van de tweede editie van het open NK Flügel Spoelbakduiken. Dit Spaan se succes was slechts'het begin. Afgelopen vrijdag konden de beste spoelbakduikers hun krachten met elkaar meten in de voorronde op vaderlandse bodem. Uiteindelijk hebben er twintig dui kers meegedaan aan de voorronde. De meesten hadden zich de avond zelf ingeschreven. De avond zou om 22:30 uur beginnen, maar be gon, door vertraging van de orga nisatoren, om 24:00 uur. De stem ming zat er inmiddels goed in. Het café was gevuld met ongeveer 150 enthousiaste toeschouwers. Een DJ praatte de avond aan elkaar en om omstreeks 02:00 uur was de winnaar bekend. Er zijn geen ge wonden gevallen, wel werd het Rienk Vegter op een gegeven mo ment wit voor de ogen en daarom besloot hij maar omhoog te ko men. www.soesfercourant.nl Telefoon (035) 601 41 52 E-mail: soestcrf@wanadoo.nl jft-n m-rn Ti Ganzetrek kelijke en kindvriendelijke eving gelegen modern wd halfvrijstaand wo0n. jarage en een schitterend Ie tuin op het zuidwesten, entree, hal met granieten it, m.k., aparte garderobe, irmige woonkamer met irmige luxe keuken voorzien e inbouwapparatuur, aan- e serre (totaal woonkamer 55 m2) geheel voorzien :he zonwering en schuifpui ien massief blanke beuken jvers en verschillende terras- n de garage met dakkapel, dte van de woning met veel bergkamer, badkamer met Vaste trap naar zolder, ka- chine/droger, ruime vierde is van binnenuit bereikbaar »n ruim, geïsoleerd en goed Vraagprijs 448.000,- k.k. Torenstraat Vraagprijs 495.000,- k.k. Weegbreestraaf )ok dit jaar houdt de Lasen- terg, school voor voortgezet ipeciaal onderwijs, een mid- vintermarkt op het terrein van Aj-kemeyde (voorheen het Van Ar kei instituut) aan de lellingweg 1. Dat gebeurt op roensdag 22 december )e kerstmarkt was vorig jaar bui- engewoon gezellig, mede door de lieren, het grote vuur en daarom- ïeen de gezellige kraampjes. Daar vorden producten verkocht die in de arbeidstraining gemaakt wor den. Denk hierbij aan producten gemaakt door de houtafdeling, het atelier en de afdeling groen: vogel huisjes, plantenbakken, kistjes, kandelaars, kerststukken in allerlei soorten en maten, het is te veel om op te noemen. Voor iedereen is er wel wat leuks te vinden. Maar bovenal is het er knus en gezellig. De schoolband zal zorgen voor sfeervolle kerstmuziek en er is ook een hapje en drankje te ver krijgen. Kortom, een gezellige midwintermarkt voor iedereen, De kerstmarkt van vorig jaar was heel gezellig. van jong tot oud. De toegang is vrij. De ingang is aan de Hellingweg 1 en dan even doorrijden naar de achter op het terrein liggende school. De kerst markt wordt gehouden op woens dag 22 december van 16:00 tot 19:00 uur. Iedereen is welkom: jong en oud, leerlingen, ouders, familie, buren, oud-leerlingen, buurtbewoners, stagebedrijven, re laties enz. lelegen nabij winkels en vervoer, goed onderhouden igalow met grote garage op 1650 m2 eigen grond. Inde- ïe, hal met vide, woonkamer woonkeuken vernieuwd in =uken met aansluiting was- in droger en deur naar de )kamer op de begane grond ;rne badkamer voorzien van /astafelmeubel en designra- rdieping: overloop, 2 ruime ;de badkamer en nog een ïïsoleerd De tuin is onder- jinhuisje en is maar liefst 21 1.10 x 20 meter is verdiept t een inrijhoogte van 2.80 t. Oprit naar de garage met irding in overleg. Koopsom 495.000,- k.k. Torenstraat et hing al een tijdje in de ucht en er werd al over gespe- iuleerd, maar nu is het dan he- emaal echt zo ver: de Soester ;nol, dit oer-Soester streek- iroduct is terug! Na een voor bereiding van ongeveer drie aar is het de familie Kuijer ge- ukt deze delicatesse (waaraan le Soesters hun bijnaam ontle- len) weer op de markt te bren- ;en. 'rie jaar van onderzoek waren, todig om uit te vinden hoe het ;ewas werd verbouwd. Zeker zo lelangrijk was de bereiding en :onservering van het product, die lan veel tests werden onderwor pen ten einde als eindresultaat een ;oed 'vermarktbaar' product neer zetten. Historisch onderzoek ileek nodig om te traceren wan en hoe de knollen werden econsumeerd. 'anzelfsprekend is gekozen voor 'e Soester Engh als basis voor het 'erbouwen van de Soester knollen. Dat gebeurt na het oogsten van de rogge. Historisch en teelttechnisch gezien bleek dit de ideale voe dingsbodem voor de boterzachte knollen met de markante smaak. Begin november begint de 'eerste pluk1, en die loopt door tot eind december. Onze voorvaderen leren ons: 'Als het kindje Jezus is gebo ren, heeft de knol zijn smaak ver loren'! Naast het vers consumeren van de knollen, is gezocht naar de juiste methode om deze overheerlijke delicatesse het hele jaar beschik baar te krijgen. Om ook een pro duct 'neer te zetten' dat voor de verkoop geschikt is, o is bewust gekozen om de knollen te 'wecken' in de bekende 'weckpotten'. Goed luisteren naar oma en het toepas sen van de hedendaagse techniek heeft ertoe geleid dat vanaf heden dit schitterende product in ouder wetse vorm verkrijgbaar is... Exclusieve verkoop Om de verkoop zo gestructureerd mogelijk te laten verlopen is ge- 'inds 2 december werken zorg- erleners in de regio Eemland fficieel samen om de palliatie- 'e terminale zorg te verbete en. Dat is de zorg vooraan pa- 'ënten die niet zo lang meer te even hebben. Het doel is de natste levensfase zo draaglijk n waardig mogelijk te laten 'erlopen. e ervaring leert dat de palliatie- terminale zorg die de verschil- bnde zorgverleners bieden, beter- elkaar kan aansluiten op de raag van en patiënten en hun aasten. Dat vraagt om heldere ïformatie en om duidelijke com- unicatie tussen hulpverleners, ebben behoefte aan duidelijke formatie. Om dit voor elkaar te ijgen, slaan huisartsen, thuiszorg, Tijwilligers, ziekenhuis, hospice, erpleeg- en verzorgingshuizen uit 2 regio Eemland de handen in- en. Op 2 december onderteken den zij in Amersfoort de samen werkingsovereenkomst van het Netwerk Palliatieve Zorg Eem- Netwerk Palliatieve Zorg ëmland bestaat uit afgevaardig- en van Amant thuiszorg, de Re- onale Huisartsenvereniging, Hos- ice Döme, het Overleg Verpleeg- a Verzorgingshuizen (OWE), de /rijwilligers Terminale Zorg en deander Medisch Centrum.n de égio Eemland zetten veel zorgver- s zich al jaren in om mensen a de laatste levensfase goede zorg e bieden', zegt Christien van Ark, oördinator van het Netwerk Pal- iatieve Zore Eemland. 'Nu we innenin dit netwerk samenwerken ebben we echter de gelegenheid m die zorg goed op elkaar af te temmen. We willen de versnip- erde informatie die voor patiën- i beschikbaar is, bundelen en verachtelijker aanbieden. Dat re- ulteert binnenkort in een folder "ie patiënten informeert over de onmogelijkheden en hoe zij deze unncn aanvragen. Ook ontwikke- i we een sociale kaart van en voor zorgverleners in de regio. Dit "ïelpt hen om patiënten beter te verwijzen naar de juiste zorgverle- ïer of organisatie. Door alle infor matie op een rij te zettenZo krij gen we ookgelijk helder of de zorg van de ene zorgverlener die van de andere misschien ergens overlapt, of dat er op een aantal plaatsen juist gaten blijken te vallen. Daar- meen kunnen we aan de slag om een en ander te verbeteren.' Het Netwerk Palliatieve Zorg Eemland bestaat uit afgevaardig den van Amant thuiszorg, de Re gionale Huisartsenvereniging, Hos pice Döme, het Overleg Verpleeg- en Verzorgingshuizen (OWE), de Vrijwilligers Terminale Zorg en Meander Medisch Centrum. On dersteuning wordt geleverd door het Integraal Kankercentrum Mid den Nederland (IKMN). Met de officiële start van het Netwerk Pal liatieve Zorg Eemland volgen de betrokken zorgverleners het advies van het Ministerie van VWS, met als doel de palliatieve terminale zorg op landelijk en regionaal ni veau op elkaar af te stemmen, zo dat patiënten gebruik kunnen ma ken van een compleet en overzich telijk zorgpakket. zocht naar een samenwerkings partner die zijn/haar sporen reeds heeft verdiend op het gebied van delicatessen; de familie Kuijer is trots te mogen melden dat de ex clusieve verkooprechten zijn over gedragen aan 'Lekkernijen' te Soestdijk (Ben van der Linden). Deze samenwerking garandeert de juiste uitstraling en beschikbaar heid van dit bijna vergeten streek product! Het weer 'thuis' brengen van een typisch streekproduct is natuurlijk niet zomaar wat. Om dit heuglijke feit te vieren zullen op 15 decem ber de eerste potten overhandigd worden aan een delegatie van B W van de gemeente Soest, mede als dank voor de belangstelling en het 'meedenken' gedurende het hele traject. Eerste lading Om 14:00 uur zal de familie Kuijer, uiteraard voor deze gele genheid gestoken in Soester kle derdracht de allereerste lading met paard en boerenwagen bezor gen bij Ben van der Linden aan de Burgemeester Grothestraat, waar na de officiële overdracht plaats vindt. Bij deze gelegenheid zullen ook vertegenwoordigers van vele Soester instanties aanwezig zijn! Vanaf dat moment zijn de Soester knollen weer volop te verkrijgen in Soest! 'Soester knollen - een ko ninklijke delicatesse op historische gronden'. I1 I Sc4<hw nateaticiiee^ I aan ytUv&u. I Exclusief vlees per pakket van I 12,5-25 kg of meer (voor uw vriezer) B.S.E. vrij GERDATUPKER TEL. 035-6016991 I www.schoonnatuurvlees. De kracht van de reclame ligt in de herhaling horloger \u weiier Rembrandtlaan 18 - Soest - Telefoon 035-6014785 Rembrandtlaan 18 - Soest - Tel. 035-6014785 Enkele weken geleden werd het bestuur van de Zon nebloem afd Soest aangenaam verrast door de uitno diging van het bedrijf Eürotape aan de Oostergracht om een kerstconcert bij te wonen. Dit concert, geheel uitgevoerd in Spaanse stijl, werd gehouden op vrijdag 10 december in de hal van het prachtige bedrijf. Om twee uur werden alle 50 gasten en een aantal vrijwil ligers door mevrouw Thomas en de heer Sanchez van Eurotape verwelkomd. Al bij de entree was er een ge weldig muzikaal onthaal door een Spaanse muziek groep (thuna genaamd), die vooreen bijzondere ont- vangst zorgde. Na de koffie en thee verplaatste het ge zelschap zich naar de monumentale hal (ook in Spaanse stijl), voor een geweldig optreden van een aantal muzikanten en zangeressen. Er werden Spaan se kerstliederen vertolkt, aangevuld met Spaanse dans. Daarna werden alle gasten verrast met een gezellige kerstborrel en een overheerlijk hapje. De Zonnebloem is Eurotape bijzonder dankbaar dat deze onvergetelij ke middag is aangeboden. Het was een fantastische ge beurtenis. t Wilde Alaska King zalm Zalmfilet in dillemarinade Noordzeetong Tongrolletjes gevuld met zalm Tonijnsteaks Visfondue Visgourmet Italiaanse tonijnsalade Zalmtaart Crabsalade Warm gerookte zalm div. Tapas Tonijntaart Uiteraard onze overbekende visschotels Noordzeetong 500gram11,25 Wilde Alaska King zalm 500 gram14,75 Tonijnsteaks 500 gram9,75 Hollandse garnalen lOOgram2,50 Crabsalade lOOgram1,65 Dagverse sushi en visschotels kunt u 2e kerstdag afhalen tussen 11.00-12.00 uur En nog veel meer voor geslaagde kerstdagen 111 18 December kunt u zien hoe sushi gemaakt kunnen worden en natuurlijk proeven! Carpaccio van zalm en tonijn Hollandse garnalen Gerookte zalm handgesneden Zalm-en tonijntaart Zeeuwse oesters Dagverse Japanse sushi en sashimi De Widt is penningmeester van deze stichting. De stichting stelt zich ten doel 'medewerking te ver lenen aan de instandhouding van binnen en buiten Nederland gele gen monumenten van geschiedenis en kunst, getuigend van het leven en werken van de leden van het Huis Nassau en Oranje-Nassau'. Via publicaties en dergelijke wordt ruimere bekendheid gegeven aan deze monumenten. Medio oktober is het boek ook al overhandigd aan Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Willem-Alexander. In het boek worden 130 monu menten beschreven en afgebeeld. Uit de directe omgeving van Soest zijn opgenomen: de obelisk voor Koningin Emma (Stationsweg/ V.V.V. BIJEEN. WAT TE DOEN MET HET OPENLUCHTTHEATER? De Vereniging voor Vreemdelingen Verkeer „Soes! Vooruil" hield Dinsdag avond, in de kleine zaal van Eemland, een bijzondere ledenvergadering, waarin een reglements-wijziging, een nieuwe contributie-regeling, en een voorstel tot liquidatie van het Open luchttheater aan de orde kwam. De voorzitter, de heer J. v. d. Arend, wees in zijn openingswoord op het gering aantal leden (op dat moment waren 15 leden aanwezig) en hij hoopte, dat de belangen van de V.V.V. in de komende besprekingen goed zouden worden gediend. Het V.V.V.-werk van het afgelopen jaar memorerend deelde spr. Mede, dat er weer een enquête gehouden was on der vacantie-gangers, welke hier had den verbleven. Dank zij de bemoeiingen van de V.V.V. waren 73 gasten geslaagd in het vin den van een vacantie-adres. Het na tuurschoon werd door de ge-enquête- erden erg gewaardeerd. Ook de ser vice, welke de pensionhouders en hef V.V.V.-kantoor boden, werd op hoge prijs gesteld. Minder vleiend waren de opmerkin gen ten aanzien van het weinige ver tier in de avonduren en het ontbreken van een winkelcentrum. „Soest is een droog dorp", zeiden sommigen en velen waren slecht te spreken over de onvoldoende straatverlichting. De V.V.V. had ook een succes bereikt bij de Spoorwegen, waardoor betere treinverbindingen zullen worden inge voerd. Ten behoeve van de in Soesfer- berg gestationeerde Amerikanen werd een folder samengesteld in de Ameri kaans-Engels taal, welke geste de Amerikanen zeer op prijs hebben ge steld. Spr. deed verder mededeling, dat, na de totstandkoming van het nieuwe be stuur, het dagelijks bestuur wekelijks bijeenkwam en het gehele bestuur ie dere maand een vergadering beleg de. Het ledental, dat per 1 Januari 1954 488 bedroeg, was nu ongeveer 500. Verstrekt werden 2177 mondelinge, 401 schriftelijke en 417 telefonische inlichtingen. P.U.E.M. VERLAAGT TARIEVEN. BETERE STRAATVERLICHTING. Per 1 Januari 1956 voert de Prov. Utrechtse Electriciteits Maatschappij een tariefsverlaging over de gehele li nie in, welke, zoals reeds per adverten tie in ons nummer van Dinsdag is me degedeeld, neerkomt op een halve cent per kWh. De directie van de P.U.E.M. licht deze tariefsverlaging toe met hef navolgen de: Het zal misschien enige verwonde ring wekken, dat de P.U.E.M. in staat is in dit tijdgewricht, waarin allerwege wordt gevreesd voor prijsverhoging, haar tarieven te verlagen. De oorzaak hiervan is gelegen in de omstandigheden, dat het electriciteits- verbruik voortdurend toeneemt en dat de leveringskosten per kWh, daardoor verminderen. Ter illustratie zij vermeld, dat de prijzen van de elecfriciteif, ver geleken met vóór de oorlog, welis waar zijn verhoogd en wel met het 2 a 3 voudige, doch dat de brandstof prijzen ruim het ó-voudige zijn van die van 1939 en de kosten van investerin gen ruim een 4-voud bedragen van die van voor de oorlog. De electriciteitsprijzen hebben dus de tendens relatief steeds lager te worden naarmate het verbruik toeneemt. Aangezien de P.U.E.M. volgens haar statuten eventuele overschotten moet aanwenden voor tariefsverlaging, komt het resultaat van deze ontwikke ling dus ten goede aan alle verbrui kers. Hierdoor kan dus het doel waar voor de maatschappij is opgericht, n.l. om zo mogelijk aan ieder in het ver zorgingsgebied op de goedkoopste wijze electriciteit stroom te leveren, steeds beter worden gediend. Op 13 januari start er een kook cursus voor jongeren van 12 tot en met 18 jaar. De cursus, Funshop genaamd, is een reeks van vijf les sen, waar kennis kan worden ge maakt met gerechten uit verschil lende landen. Tijdens de les wordt een drie gangen maaltijd bereid, dat geserveerd wordt in het eetca fé ernaast. Maar niet voordat de koks zelf een hapje gegeten heb ben van hun gerechten. Een keu kenprins of -prinses zijn, is niet nodig en eigen ideeën zijn altijd welkom. De lessen zullen op 13, 20 en 27 januari zijn, en op 3 en 10 februari, van 16:00 uur tot 20:30 uur. De Funshop wordt ge geven in cultureel centrum 'De Schoof' aan de Molenstraat 142 in Soest. Er kunnen maximaal zeven jongeren meedoen. Aanmelden voor de cursus of reserveren voor het eetcafé (uiterlijk een dag van tevoren, maaltijd is zes euro) kan bij Patricia Vonk, jongerenwerker bij Stichting Balans, op 06- 10952886. Wat een schitterende fotocol lectie is bij het IVN binnenge komen voor de fotowedstrijd met als thema 'Je ultieme herfstmoment'. De jury heeft alle foto's met veel aandacht en plezier bekeken, maar had serieuze moeite bij het beoor delen van al dat moois, want de kwaliteit van de foto's is heel goed. De voorzitter van TVNrEemland, Pieter Augustinus, zal op zaterdag 8 januari tijdens de nieuwjaarsre ceptie van het IVN (aanvang 14:30 uur) in De Kwekerij, Mo lenstraat 157, de winnaars van deze fotowedstrijd bekend maken. Voor hen ligt een mooie, toepasse lijke prijs te wachten. IVN-leden en ook (nog) niet-IVN-leden wor den van harte uitgenodigd om de fototentoonstelling te komen bekij ken en het glas te heffen op het nieuwe jaar én op de winnaars tij dens deze nieuwjaarsreceptie.

Soester Courant | 2004 | | pagina 23