M EN :hool 1 Aanloop naar referendum ontaardt in kakofonie van standpunten en ruzie Discussie over referendum krijgt steeds meer 'peper en zout' 'Soester bevolking onthouden van informatie over ecoduct' Provincie: 'Onjuiste informatie website Gebukt onder ecoduct' iVELD Soest en actiecomité werken weer samen k dagen oedig )05 soest 12 12 58 Informatie in draadhuis en dorpscentrum Meningen van lezers Kritiek op reclame voor standpunt ecoduct p=-ik -54/ 9® \0t5r^\ p K H Raad week later PAGINA 8 WOENSDAG 15 DECEMBER 2004 SOESTER COURANT PAGINA 9 7,90 7,25 1,95 0,90 1 ,80 5,95 5,95 6,25 3,95 Zotvel in het gemeentehuis als in het dorpscentrum Burgstede heeft de gemeente een speciale infonnatiehoek gewijd aan het referendum en alles wat daar mee te maken heeft. Veertien documenten kunnen worden ingekeken. Dezelfde informatie is te vinden de website van de gemeente: '.soest.nl. Het actiecomité Ge- onder Ecoduct heeft overi- haar eigen website: '.euroduct.nl. documenten heeft de ge- :nte ter inzage gelegd voor in- lers die zich willen verdiepen in het vraagstuk, waarop ze op 19 ja nuari antwoord mogen geven. Het illege heeft ook de 24 aanbeve- igen van de bevolking uit het ar- ief getrokken, die twee jaar ge leden voortkwamen uit de Toe komst Oriëntatie Soest-Soester- berg (TOSS). Nadrukkelijk stelt de gemeente in een bijgevoegd pers- |:richt, dat de bevolking destijds n hoge prioriteit gaf aan zowel tbrciding van wonen en werken m Soesterberg als aan het stimule- en van recreatie en behoud van de waliteit van het groene buitenge- ied. >ie twee punten zijn nu precies aar het in de Hart van de Heu- elrug om draait, aldus de ge- ïeente. >m de aandacht voor het referen- um te stimuleren, houdt de ge- ïeente zelfs een prijsvraag die in e genoemde informatiehoeken is edeponeerd. Wie raadt welke die- en er over de groene brug bij het emeentehuis lopen, maakt kans p een dagje uit voor het hele ge in. Daarnaast worden onder de oede inzendingen tien kaartjes oor twee personen verloot voor Dierenpark Amersfoort. Burge- neester Koos Janssen maakt tij lens de nieuwjaarsreceptie op 3 anuari de prijswinnaars bekend. Vie kans wil maken, moet echter nel zijn, want meedoen kan tot voensdag 22 december. Markt jisteravond werd in De Plantage :en informatiemarkt gehouden, vaarop gemeente, provincie, actie- omité en politieke partijen be angstellenden zo goed mogelijk •robeerde te informeren. Deze ant lag toen reeds bij de drukker. [Volgende week een verslag. merhoekappartement met vrij uitzicht inning. Het appartement beschikt over ilet, badkamer met douche en wastafel, ite kunststof pui met isolerende begla- uken met wasmachine-aansluiting, g. Het appartement kan snel worden n 29.500.-k.k. drie-) kamerhoekappartement op de n berging aanwezig. Indeling: centrale woonkamer met extra zijraam, zonnig badkamer met douche, keuken met en van dubbele beglazing en gestucte ht en voorschot stookkosten). 29.500.-k.k. ipartement waarvan de keuken is v.v !t en badkamer zijn geheel gemodemi- :ing en elek. zonwering, Ind.: ruime hal, e lichte woonkamer met aangrenzend 2 slaapkamers, badkamer v.v. douche- In de onderbouw aparte berging. 2195.000.- k,k. nl Het wordt de Soester(bergse) kiezer niet gemakkelijk ge maakt zijn keuze te bepalen voor het referendum op 19 ja nuari. De hoofdrolspelers, de gemeente Soest en het actieco mité Gebukt onder Ecoduct, rollen vechtend over straat in plaats van samen te werken. In afstemming met elkaar zouden ze de bevolking zo goed mogelijk voorlichten over de tamelijk com plexe materie. Gebukt onder Eco duct kreeg zelfs een zak met geld (10 duizend euro) om haar eigen activiteiten te financieren. Een sportief gebaar van Soest, maar verder was het van beide kanten toch wel naïef te veronderstellen dat er kon worden samengewerkt. Zelfs met het mooiste ecoduct kunnen de uiteenlopende belan gen, en standpunten en interpres- taties over het interregionale pro ject Hart van de Heuvelrug niet worden overbrugd. De boodschappen die de twee par tijen afzonderlijk uitdragen, liggen mijlenver uiteen. De gemeente claimt de waarheid te verkondigen, het actiecomité weerlegt die, de provincie verwijt het actiecomité dat het onjuiste informatie ver strekt. Het wordt er voor de buitenstaan der allemaal niet eenvoudiger op met een afstemmingscommissie en een onafhankelijke referendum commissie. In de afstemmings commissie overleggen gemeente en actiecomité welke stappen ze nemen in hun voorlichting aan de kiezer. De referendumcommissie houdt in de gaten of alles correct verloopt. Ontploffing Vorige week kwam het al tot een ontploffing, toen het actiecomité zich terugtrok uit het afstemmings overleg. De referendumcommissie lijmde beide partijen eergisteren weer aan elkaar, maar Cor Brin- kers van het comité beweerde tus sendoor op persoonlijke titel dat de gemeente de bevolking infor matie onthoudt. Op papier 'dub bel' is de rol van burgemeester Koos Janssen die in zijn functie voorzitter is van de gemeenteraad, maar nu ook preses van de afstem mingscommissie. Gaat het nu om het ecoduct aan de Amersfoortsestraat of niet? Ja en nee. De groene brug vormt de rode draad bij het referendum, maar het ecoduct is feitelijk een kleine schakel in het omvangrijke Heuvelrugproject, waarin zeven tien partijen (waaronder ministe ries, provincie en gemeenten) sa menwerken. Er mag hier en daar worden gebouwd (huizen en be drijfspanden), maar dan moeten elders in het gebied stenen plaats maken voor groen, luidt vrij ver taald het principe. Zo kunnen er in Soesterberg hon derden woningen neergezet wor den en mag een bedrijventerrein worden ingericht, als er verderop maar een ecoduct wordt gereali seerd. Dit is een van de beoogde groene bruggen die de dieren de mogelijkheid moeten geven om veilig van De Vlasakkers naar de Veluwe te kunnen lopen. En weer terug. Het een kan niet zonder het ander. Zonder ecoduct geen nieuwbouw in Soesterberg, roept Soest met de raamovereenkomst van de Heuvel rug in de hand. Het actiecomité laakt deze 'koppelverkoop' en waarschuwt dat de kosten de pan zullen uitrijzen. Soest stelt dat de kosten gedekt worden uit de op brengst van de exploitatie van bouwgronden, maar de cijfers blij ven in de vertrouwelijke mappen. 'Onzinnig' Het ecoduct is 'onzinnig', meent het actiecomité, omdat er geen dieren zijn en de noodzaak dus ontbreekt. Het ecoduct is een on misbare schakel in de ecologische structuur, pleit de gemeente. Om de weg te plaveien voor het eco duct heeft ze zich met een raads besluit het eerste recht verworven om de benodigde gronden te ko pen. Komt de gemeente niet tot overeenstemming, dan kan ze overgaan tot onteigening, een pro cedure die jaren in beslag kan ne men. Het 'bouwplan' voor het eco duct zelf komt pas volgend jaar aan de orde. Door voldoende handtekeningen te verzamelen dwongen de tegen standers van het ecoduct een refe rendum af. Het lokale volk mag op 19 januari 'voor' of 'tegen' het bo vengenoemde raadsbesluit stem men. Pas als de meerderheid ten minste dertig procent van het to taal aantal kiesgerechtigden is (wat neerkomt op ca. 10.500 stemmen), is de uitslag rechtsgeldig. Omdat het een raadgevend referendum is, mag de gemeenteraad zelf bepalen wat het met de uitkomst doet. De gemeenteraad stemde eerder una niem met het raadsvoorstel in, maar inmiddels is er verdeeldheid. Daarnaast ziet het ernaar uit, dat niet elke fractie zomaar de uitslag van het referendum zal overne men. Met de meeste politieke uit latingen daarover, kun je nog alle kanten op. Intussen is wel duidelijk dat het fenomeen referendum zo nieuw is, dat eigenlijk niemand weet hoe er mee om te gaan. In de strijd om de gunst van de kiezer lijken sommi gen zich op te blazen in de kako fonie van standpunten en beschul digingen over en weer. Informatie avonden, extra bijeenkomsten, speciale websites, een prijsvraag en (ludiek bedoelde) acties, alles wordt van stal gehaald. En onder tussen wordt er heen en weer ge ruzied. Wenkbrauwen Wie zijn keuze reeds heeft ge maakt, zal er wellicht om kunnen lachen. Maar de meerderheid van 18 jaar en ouder zal het van meer afstand bekijken, omdat ze nog niet volledig of helemaal niet is geïnformeerd. Het gevaar is dat deze meerderheid zijn wenkbrau wen fronst over dit 'circus' en schouderophalend op 19 januari het stemhokje mijdt in plaats van er met een weloverwogen mening op af te stappen. Dat kan niet de bedoeling zijn van de dure voor lichtingscampagne (40.000 euro); en is zeker niet het idee achter het referendum dat, inclusief ambtelij ke inzet, nog eens een slordige 120 duizend euro kost. De gemeente Soest en het actiecomité Gebukt onder Ecoduct zijn weer 'on speaking terms'. In goed overleg is eergisteren afge sproken beter met elkaar te communiceren. Dit in het belang van het referendum. Beide partijen gaan uitdrukke lijk naar de toekomst kijken en zullen in mindere mate stil staan bij het (recente) verleden. Tot 19 januari stemmen ze hun activiteiten die betrekking heb ben op het referendum weer met elkaar af. Hiervoor is een speciale com missie ingesteld, maar ruim een week geleden zegde het actie comité deze samenwerking op, uit onvrede over de handelwij ze van het gemeentebestuur. Dat zou het actiecomité her haaldelijk pas achteraf hebben geconfronteerd met voldongen feiten. Op zijn beurt zei het college dat juist het actiecomité het conflict opzocht en de gang van zaken belemmerde door weg te lopen. Wethouder Harry Witte be tichtte het comité ervan zelf de afspraken niet na te komen. Na een middagje praten met de onafhankelijke referendumcom missie onder leiding van mr. G.B. Spruit, hebben gemeente en actiecomité elkaar maandag weer de hand geschud. Mocht er toch weer een geschil ont staan tussen beide partijen, die tegenovergestelde belangen hebben, dan stappen ze eerst naar burgemeester Koos Jans sen die tevens voorzitter is van de afstemmingscommissie. In het uiterste geval is de onafhan kelijke referendumcommissie van Spruit bereid wederom te bemiddelen. Referendum lEen ecoduct van twintig miljoen? Eerlijk gezegd had ik daar liever iet Meander Medisch Centrum 'oor in stand gehouden, om maar :ens iets te noemen. Over hoeveel delherten per jaar gaat het eigen- ijk? En weten we zeker dat al die :onijntjes en eekhoorntjes zo graag iver de Heuvelrug heen en weer rekken? Fietsers en wandelaars logen er ook over. Wordt er dan iet meer geschoten, op die Leus- er hei? Worden er fietspaden angelegd en zijn die inbegrepen in e kosten? Wanneer is dat 'Project lart van de Heuvelrug' door het HOM ministerie eigenlijk gelan- ;erd en wanneer en door wie is et goedgekeurd? Wie heeft die ven tien overheidsinstanties gese lecteerd en op welke criteria? louwprojecten mogen alleen uit- evoerd worden als de opbrengst aar de natuur gaat.' Wat wordt larmee bedoeld? Het lijkt op een ctaat van het ministerie van ROM dat best wil sjoemelen met luwvergunningen, maar daar wel edewerking voor eist voor eigen ibbyprojecten. Daarmee wordt et ook begrijpelijk dat vijf ge- eenten eieren voor hun geld heb- :n gekozen in plaats van zich te- in dit despotisme te verzetten. Ik een dat onze gemeente op geen ikele manier de consequenties •als de kosten) van dit Heuvel ig project uit de doeken heeft idaan op die 'informatiebijeen- imst' in Soesterberg op 19 april dit jaar. t referendum is een afleidings- noeuvre die door een mislei- jnde vraagstelling beoogt dat het ds genomen besluit niet meer tn worden herzien. Wethouder grt Krol heeft het al gezegd: het eéoduct komt er, hoe dan ook! Gonclusie: die Heuvelrug raam- qvereenkomst wordt misbruikt door naïeve idealisten en spijker harde projectontwikkelaars om de bevolking te chanteren met een uit de lucht gegrepen interpretatie: geen ecoduct(en) - dan ook geen villa's en sociale woningbouw op Soesterberg. Die interpretatie moet van tafel! En verder vraag ik me af of onze gemeente zijn nek in nog meer raamovereenkomsten' heeft gesto ken. Het zou me bijvoorbeeld niet eens meer verbazen als de wind molenlobby het voor elkaar krijgt om de Soester duinen vol te bou wen met een windmolenpark (om dat anders de kilowattuur prijzen verdubbeld moeten worden). De burgerij mag best betrokken worden bij de besteding van de Soesterberg-bonanza. J. Baurdoux 'e kracht van de reclame ligt in de herhaling r 'We moeten niet te gauw au roepen. We zijn tenslotte niet van suiker...' Zo reageerde burgemeester Koos Janssen in de raadscommissie Bestuur Middelen op het misbaar dat sommige politici maken over de toon waarop de discussie over het komende referendum wordt gevoerd. Hij voorspelde dat het 'peper en zout'-gehal- te in het debat nog wel zou toe nemen tot de datum van de volksraadpleging op 19 janua ri. Janssen informeerde de politiek maandagavond over de laatste stand van zaken. Met het actieco mité 'Gebukt onder het Ecoduct' is de gemeente inmiddels weer on speaking terms, na een goed ge sprek dat maandagmiddag plaats vond. 'De kar is weer in beweging,' aldus Janssen. Dat vond de com missie prettig. Sommigen maakten zich zorgen over de kosten van de publiciteitscampagne die de ge meente ontketend heeft (en er komt nog veel meer). Maar vol gens Janssen bleef het allemaal binnen het budget. De waardering voor de publici teitsgolf waarmee de gemeente het referendum in Soest aan de man probeert te brengen verschilt van fractie tot fractie, zo bleek maan dagavond. Met name de oppositie ergert zich aan de manier waarop de gemeente - in haar dubbele rol als enerzijds de overheid die het referendum faciliteert, anderzijds als 'partij' die haar eigen standpunt uitdraagt - reclame maakt. Som mige fracties ergeren zich dood aan het luidruchtig getetter waar mee met name wethouder Bart Krol het gemeentelijke standpunt her en der probeert uit te venten. Kerstversiering De opvallende kerstversiering die sinds vorige week aan de voorge vel van het gemeentehuis te zien is de 'groene brug' met de in koeienletters geschreven opwek king 'Stem Voor!' - is enkele frac ties helemaal een doorn in het oog. 'Absoluut buitenproportioneel! Is dit nog wel objectieve voorlich ting...?' vroeg Tijmen Koelewijn (Soest 2002), en Ans Mann (GroenLinks) had zich ook ver baasd over de toon van de ge meentelijke persberichten. 'Na tuurlijk, we zijn vóór het ecoduct, maar moet het allemaal nu echt zo vechtlustig? Dat sorteert juist het omgekeerde effect.' Anderzijds vond Roder van Arkel (GGS) dat "de gemeente zich procedureel wel neutraal moest opstellen, maar in houdelijk niet. 'We staan als ge meente in ons recht om ons stand punt te verdedigen.' Burgemeester Janssen benadrukte nog maar eens dat het College op uitdrukkelijk verzoek van de raad het voortouw in de campagne heeft genomen. Volgens hem zijn de verschillende functionaliteiten goed onderscheiden. De versiering aan de gevel is de visualisering van het unanieme raadsbesluit, naast alle andere publicitaire turbulentie, aldus Janssen, die nu eenmaal bij het onderwerp hoort. Paul Lem- men (PvdA) vond echter dat de gemeente terug moest naar de ob jectieve informatie, ook al omdat de politiek nog gelegenheid moet krijgen om inhoudelijk een afwe ging te maken over de wenselijk heid van het ecoduct. Unaniem In de tweede ronde wond Teun Middelkoop (Soest 2002) zich nog op over het feit dat de gemeente voortdurend schermt met een 'unaniem genomen raadsbesluit'. Zijn fractie heeft weliswaar voor de vestigingvan het gemeentelijk voorkeursrecht gestemd (wat feite lijk het onderwerp van het referen dum is), maar niet perAse ook voor een ecoduct. Dat leverde weer een hoop gebekvecht op met Margreet van Roomen (CDA), waarna er opnieuw een uiterst verwarrende discussie ontstond over de vraag waar het in het referendum nu om moest gaan: het voorkeursrecht óf het ecoduct. Zij wees de kritiek op de campagne van de hand. 'We hebben zelf gezegd: College, leef je maar uit! Nou, dat zien we dus...' 'Gebroken geweertje' Janssen vond dat 'peper en zout' in de discussie thuishoorden en ook vast nog wel zouden toenemen- 'Dat is zelfs toe te juichen' - maar meende ook de deelnemers attent zouden moeten zijn op hun stijl en bewoordingen. Ans Mann vond overigens dat de toon al door het actiecomité was gezet. 'Dan mag het college ook best in die geest reageren, ander staat het machte loos.' Ze gebruikte in dat verband de term 'gebroken geweertje'. Chris vanVuurcn (ChristenUnie- SGP) - 'ik heb de illusie dat ik denk dat ik weet waar het referen dum over gaat' - vond dat er aan de gevel van het gemeentehuis in één zin duidelijk gemaakt zou moeten worden waar de bevolking op 19 januari nu precies voor of tegen kan stemmen, q E3J Bussum ü3 'tannw •tCHvjlJoJ j 1ilvorsurn»_4 Spakenburg j" Btmscholer»,. j De Groene SchakeCv-T -i Hilversum^ A Ecoduct, 6 M.W«en ■tT' B-ithovcrj. '(Bk. y 'i T&l Jri A Amersfoort 10 ■V-zm t V 0»mcvcW I 7>V~V. Nieuwegein Houtco- irtwi;i; - - 'V w Rijksinfrastructuur Provinciale wegen bestaande faunapassage H ecoduct in uitvoering - ecoduct in uitvoering ecoduct in voorbereiding ecoduct in voorbereiding verbinding Heuvelrug-Veluwe Veeriendaa) v Le< rlwn ONTSNIPPERING HEUVELRUG sland van zaken ecoducten 1: A27 Huizen (Poort Eernland) 2 A1 Laren 3 Natuurbrug Zanderij Crailo 4. Ontsnippenngsproject De Groene Schakel 5 A27 Bosberg 6: spoorbaan Utrecht- Amersfoort 7: A28 wildviaduct Zeist- West 8 N237 corridor Huis ter Heide 9' A28 corridor Huis ter Heide 10 N237 corridor Leusder- heide 11. A28 corridor Leusder- heide 12 N227 Leusderheide- Den Treek 13: A12 Mollebos 14: A12Rumelaar 15: N225 Eist (Heuvelrug uiterwaarden) A: robuuste verbinding Gelderse Vallei B. robuuste verbinding Noordoever Nederrijn In de aanloop naar het referen dum, dat gehouden wordt op 19 januari 2005 in Soest, wor den we de laatste weken over spoeld door informatie over het ecoduct, de beoogde nieuwbouw in Soesterberg en de ecologische meerwaarde van het ecoduct voor de Utrechtse Heuvelrug. Wat be gon met een simpele aanvraag tot het verzoek om een referen dum, is inmiddels uitgegroeid tot een discussie over de zin van het ecoduct en de sanctie 'geen ecoduct dan ook geen huizen' De gemeente Soest heeft blijkbaar heel veel moeite om dit belangrij ke raadsbesluit te communiceren naar haar inwoners, zo wist de meerderheid van onze gemeente niet eens over het hoe en waarom van het ecoduct en van de koppe ling met de huizenbouw in Soesterberg. Zijn er dan twijfels over het besluit of houdt de loka le politiek bewust haar inwoners op een afstand en is nieuwsgierig heid niet gewenst. Is het voor de gemeente misschien niet eens be kend dat er 150 woningen in Soesterberg gebouwd mogen wor den zonder groen koppeling en op termijn, wellicht acht jaar later dan gepland, nog eens 400 woningen zonder groen koppeling? Het is vreemd dat alle publiciteit rondom dit ondoordacht project door de gemeente stil is gehouden. Wel de mond vol over inspraak, burgerrecht en maatschappelijk draagvlak, maar als het erop aan komt, voert de gemeente de eerste stap voor het realiseren van een peperduur ecoduct uit zonder de burgers te informeren. En als het actiecomité dan de waarheid op tafel wil brengen, worden ze tegen gewerkt. De waarheid en maatschappelijk draagvlak zijn kennelijk niet de bedoeling. Zo werd de handteke ningenactie van het actiecomité 'Gebukt onder Ecoduct' tegenge werkt. Een baliemedewerker gaf aan het begin van de handteke ningactie te kennen dat de actie was ingetrokken, formulieren moesten per week worden ingele verd, honderden formulieren ble ken niet te zijn meegeteld, fotoko pieën van identiteitsbewijzen moesten worden bijgevoegd, de brandweerauto mocht -op straffe van ontslag van de brandweercom mandant- op het laatste moment niet worden ingezet en uitstel van een week voor het inleveren van de formulieren, bleek na het over lijden van de initiatiefnemer, de heer Van Keulen, niet mogelijk. De gemeente heeft, door middel van stiptheidsacties, het referen dumproces vroegtijdig willen beëindigen. Dat is niet gelukt. Nu, op weg naar 19 januari waar ieder een zich kan uitspreken over het besluit van de gemeente, zijn we weer vele teleurstellingen rijker. Ondanks dat we met de gemeen te wekelijks hebben afgestemd, heeft de gemeente ons regelmatig verrast met acties die we uit de kranten moesten lezen. Zo houdt de gemeente een pers conferentie aan de start van de campagne zonder ons daar bij te betrekken, neemt een beslissing over de indeling van de informatie en debatavonden terwijl we daar over nog in gesprek zijn en doet een informatiebrief de deur uit ter wijl we daar niet over geïnfor meerd zijn. Incidenten die wijzen op ongelijkwaardigheid. We heb ben daarom ook het afstemmen met de gemeente stopgezet. Was de bevolking van Soest geïn formeerd zonder referendum? Zou er zonder referendum een infor matiemarkt gehouden zijn? Wat is er toch aan de hand binnen de ge meente Soest en waarom is dit raadsbesluit zo belangrijk? Den dert het project 'Hart van de Heu velrug' door onze gemeente, zon- der enige voorlichting aan onze burgers? Dat kan toch zomaar niet! De 'HSL-trein' is moeilijk te stop pen, het project Hart van de Heu velrug wellicht ook. De overheid staat met de rug naar haar burgers en in diverse kamertjes worden besluiten genomen die moeilijk zijn te corrigeren! Het actiecomi té 'Gebukt onder Ecoduct' heeft inmiddels met zeer beperkte mid delen een enorme informatie stroom op gang gebracht en gaat onverbiddelijk door in haar strijd naar het referendum. 'Het voor keursrecht moet eraf en de ge meente moet naar huiswerk over doen'. Op 19 januari 2005 is het dan ein delijk zover en kunnen we onze stem uitbrengen over het veelbe sproken raadsbesluit; 'het voor keursrecht ter weerszijde Amers foortsestraat'. Gaan we voor de 'kapitaalvernie tiging' of sturen wij de gemeente terug voor een gedegen onderzoek naar de kwaliteit van groen (na tuur) en rood (woningen)? De ver kiezingen zijn van groot belang en u kunt daarin meebeslissen op 19 januari 2005. Laat de democratie haar werk doen en kom naar de Soester(bergse) stembus, want het stemmen is ook in uw belang! Stem op 19 januari 2005: Geen stem is een verloren stem! Cor Brinkers Initiatiefnemer 'Gebukt onder Ecoduct', maar nu op persoon lijke titel. Op de website Euroduct van 'Gebukt onder ecoduct' wordt onjuiste informatie ver strekt. Dat stelt de provincie in een open brief aan het actieco mité. De volledige tekst van deze brief drukken wij hieron der af. Geachte webmaster, Graag willen wij reageren op de informatie die staat op uw site www.euroduct.nl. Helaas hebben wij geconstateerd dat er nogal wat feitelijke onjuistheden worden weergegeven. Met deze brief wil len wij enige uitleg geven, zodat u deze onjuistheden kunt verande ren. Wij hechten er aan dat de in woners van Soest op basis van juis te informatie hun afwegingen kun nen maken. Wij zouden het be treuren als mensen op het verkeer de been worden gezet. In het gastenboek staat een reactie van de heer Paul Hom (16-11- 2004). U heeft daarop gereageerd met het volgende: 'In Nederland is een robuuste eco logische hoofdstructuur uitge werkt. Daarbij is zorgvuldig geke ken naar de ecologische waarde van de kerngebieden, mogelijkhe den om tot een robuuste verbin ding te komen, economische afwe gingen e.d. en: de gemeente Soest maakt, terecht, geen onderdeel uit van de ecologische hoofdstruc tuur.' In uw reactie haalt u wat termen door elkaar. U heeft het over een robuuste ecologische hoofdstruc tuur en stelt dat Soest(erberg) te recht geen deel uitmaakt van de Ecologische Hoofdstructuur. Dat klopt niet, want er bestaat niet zo iets als een Robuuste Ecologische Hoofdstructuur. Er is wel een Ecologische Hoofdstructuur (EHS) en er zijn robuuste (sterke) ecologische verbindingszones, die deel uit (gaan) maken van de EHS. Wij vermoeden dat u met uw reac tie aan wilt geven dat er geen noodzaak is voor het aanleggen van een ecoduct op deze locatie. De ligging van de EHS in de pro vincie Utrecht is ruimtelijk vastge legd in het Streekplan Utrecht 2005 - 2015, dat deze maand door provinciale staten wordt vastge steld. In het Streekplan staat aan gegeven dat Soest(erberg) wel de gelijk deel uit maakt van de EHS. Het staat namelijk aangegeven als 'groene corridors met ecoduct'. Daarover is dus geen twijfel. De voorgenomen robuuste ecologische verbindingszones hebben als doel een verbinding te maken tussen de Veluwe en de Heuvelrug, de twee grootste natuurkernen van Neder land. Het gebied in Soesterberg maakt al deel uit van de bestaan de natuurkern Utrecht Heuvelrug. Het moet alleen op een robuuste re manier verbonden worden met de Veluwe. Wij zijn ons ervan bewust dat deze materie ingewikkeld is. Daarom geven wij kort weer hoe het zit met de EHS en ecologische verbin dingszones. Het realiseren van een EHS is een belangrijk onderdeel van het rijks- en provinciaal beleid. De EHS is een (ruimtelijk) samenhangend stelsel van grote en kleine natuur gebieden (bestaand en nieuw), die met elkaar verbonden worden door ecologische verbindingszo nes. Ecologische verbindingszones zijn stroken natuur of voorzienin gen, zoals bijvoorbeeld een eco duct, die verschillende doorsneden natuurgebieden met elkaar verbin den. Daardoor ontstaan een grote diversiteit aan soorten en grotere en levenskrachtiger populaties. Dit zorgt voor een beter functioneren van ecosystemen, waarvan de mens deel uitmaakt. Doel van de EHS is de natuur ook voor volgen de generaties in stand te houden, vooral ook omdat het bijdraagt aan een beter leef- en vestigingskli maat. Dit ecoduct maakt onderdeel uit van een groter netwerk van eco ducten over rijks- en provinciale wegen op de Heuvelrug. Infra structuur die een van de belang rijkste barrières vormt voor een goed functionerende EHS. De lo caties daarvan hebben dus ook verband met elkaar en zijn zorg vuldig gekozen. Wij gaan ervan uit dat u de on juistheden op uw site verandert. Mocht u nog meer informatie wil len hebben, dan kunt u uiteraard contact met ons opnemen. Wij in formeren u graag. Op de site www.prvutr.nl kunt u nadere infor matie vinden over o.a. natuur en landschap en het streekplan. Johan Jorritsma Hoofd sector Landelijk gebied Ontwikkeling, Provincie Utrecht Om de fracties de tijd te geven een goede afweging te kunnen maken over de uitslag van het referendum (19 januari) is de raadsvergadering van januari 2005 een week uitgesteld. Deze bijeenkomst was lange tijd geleden gepland voor 20 janua ri, maar vanwege het referen dum acht het gemeentebestuur het verstandig de maandelijkse vergadering te verplaatsen naar donderdag 27 januari, aanvang 19:30 uur. Dat betekent dat de acht fracties ruim een week de tijd hebben om zich te bezinnen over de uitslag en hun stand punt te bepalen. Bij de volksraadpleging kunnen stemgerechtigden uit de ge meente Soest voor of tegen een raadsvoorstel van juni jl. stem men. Dit behelst de wet voor keursrecht gemeenten, waar mee Soest zich het eerste recht verwerft om de gronden langs de Amersfoortsestraat in Soes terberg te kopen, die nodig zijn voor de aanleg van een ecoduct. Dezelfde wet maakt het moge lijk, dat Soest een onteigenings procedure kan beginnen, indien ze geen overeenstemming be reikt met de grondeigenaren. Voor een geldige uitslag moet de meerderheid van de stem mers uit minimaal dertig pro cent van het totaal aantal stem gerechtigden zijn. Het referen dum heeft echter een raadge vend karakter, zodat de ge meenteraad niet verplicht is de uitslag over te nemen.

Soester Courant | 2004 | | pagina 9