li iJF Waar komen de os en de ezel vandaan? Mg® jssel b.v. tdagen 2005 mwmmi. Vier r.k.-parochies fuseren ^DogterÓm jr #§j Levende kerststal in de Emmakerk Veranderingen bij kerkblad Kerst in de Open Hof Het ecoduct (II) 'Ik zie ik zie wat jij niet ziet;... bij 'Wattis dat?' Let's talk Christmas Fish!' arisatie 30 en ■er. Kerstdagen lieuwjaar efficiency reen agen en euwjaar Vrede op aarde Wij wensen u fijne kerstdagen Jan Myrjam, Marco, Danny, Menno, Marian, Samantha, Madelinde, Patricia, Mary, Marieke, Manon en Stephanie Kerstavond: over engelen en mensen Raad van Kerken Priester erbij Kerstconcert SidK vanavond in SFX Kerstfeestviering geref. kerk vrijg. Brandsma Behang en Verf of de worsteling Workshop voor theatervoorstelling soesterScourant Kerstfeest bij evangeliegemeente De Visspecialist met de koksmuts Voorgerechten o.a.: Hoofdgerechten o.a.: Tussengerechten o.a.: Kerstspecials: RUUD SMIT visspecialiteiten PAGINA 12 iLLATEUR 3on 035 - 601 24 72 nten 035 60 I0I 15 /en.nl 3.00 - 17.00 uur d 4 en 5 januari a.s. zijn wij gesloten. S HEREN enkruidstraat 65 - Soest 035 - 601 08 62 Speenkruidstraat 65 3765 AB Soest /Telefoon 06 53 89 60 90 Fax/Tel. 035 60 137 32 WOENSDAG 22 DECEMBER 2004 SOESTER COURANT PAGINA 13 In minstens veertig landen is het op dit moment oorlog. Toch zingen veel mensen in deze dagen: 'Vrede op aarde.' Geloven ze het zelf? Ge looft u het nog? Vrede op aarde, is dat mogelijk? Je kunt moedeloos je schouders ophalen. Terecht. U bent vast geen wapenhandelaar, geen soldaat en geen minister-pre sident. Dus wat kunt u doen tegen oorlog? Helemaal niets! Onge veer tweeduizend jaar geleden werd er een kindje geboren. Dat kindje kon, zoals alle pasgeboren kindjes, ook helemaal niets. Toch vieren mensen de geboorte van dat kindje elk jaar weer met Kerst. En ze zingen erbij: 'Vrede op aarde.' Dat gebeurt nu dus voor ongeveer de tweeduizendste keer. Het kindje teet Jezus van Nazareth. Veelmeer bijzonders is daar niet over te ver ellen. Dat er toch feest gevierd vordt vanwege dat kindje, dat heeft net vrede te maken. Vrede is na- nelijk een heel bijzonder iets. Je :unt het niet maken in een fabriek. Ie kunt het zelfs niet in je eentje naken. Een oorlog kun je nog vinnen. Maar vrede maak je uit- luitend samen. Bij vrede is altijd edereen nodig. Jod begon met het maken van rede, namelijk als een kind. En lat simpele kind nodigt u uit: doet i mee? God kwam niet als super- •oldaat, of als minister-president >an het heelal. Want dan zou er nisschien een heilige oorlog ge- vonnen zijn, maar de vrede was er ■een stap dichterbij mee gekomen. Jod kwam juist als kind. Het kind n die kribbe is één uitnodiging: an Ik op uw zorg rekenen? Want ets anders kan een Kind niet van je •ragen. laria en Jozef, zijn ouders, die tadden dat begrepen. Ook de her- Iers in het veld en de wijzen uit het osten begrepen het. Zo ontstond \en schitterend verhaal. Over een indin een voederbak, over herders n wijzen. En over engelen die zon en: 'Dit is het: Vrede op aarde.' len kind is maar een kind. En en verhaal is maar een verhaal: 'laar zo begint vrede. Heel ge won. Met dat kind. En met dit erhaal. Want zolang dit verhaal •er dit kind verteld wordt, kun je \iet schieten. Zolang je naar dit erhaal van Kerst luistert kun je een oorlog beginnen, of een moord lannen. Zolang je dit verhaal ver- •lt of hoort is er even een kans op rede. lat vieren mensen in kerken al weeduizend jaar lang. En dat gaat oor, tot het ooit helemaal waar is: rede op aarde. Kan die vrede op u kenenZalig kerstfeest toege wenst. s. Pieter van Winden, redikant Emmakerk, Deze rubriek verschijnt eens per twee weken onder verantwoordelijkheid van de Raad van Kerken Soest. In veel kerken en huizen staat de zer dagen een kerststal te kijk. Het meest aan rooms-katholieke kant, maar het gebruik dringt de laatste tijd ook door tot de pro testantse wereld. In de middel eeuwse beeldcultuur, toen het gros van de mensen niet kon le zen en schrijven, was de uit- of afbeelding van de kerststal met Maria en Jozef met het kind Je zus, omringd door de herders en de drie wijzen, een prachtig hulp middel om dit bijbelverhaal aan schouwelijk te maken. En zonder de os en de ezel is dit aandoenlij ke tafereel niet compleet. De die ren hangen met hun koppen bo ven de kribbe, alsof ze er hele maal bij horen. Maar opmerkelijk genoeg lezen we in het meest gedetailleerde kerstverhaal (Lucas 2) niets over de os en de ezel. Heeft de kerk ze er later bij verzonnen en waarom? Is hier sprake van inlegkunde? Waar het in de traditionele bijbel vertalingen gaat over een stal (de nieuwste vertaling heeft het over 'het nachtverblijf van de stad' en dat is toch iets anders!), is het lo gisch om te denken dat daar die ren huisden. Dat een os en een ezel medegetuigen waren van Je zus' geboorte, lag voor de hand. Zo zal het ook gegaan zijn in de levende kerststal die Franciscus van Assisi (1182-1226) liet op voeren en die de inspiratiebron is van de hele West-Europese kerststallencultuur. Franciscus koesterde diepe liefde en eerbied voor dieren die hij zag als mede schepselen ter ere van God. En een stal met een os en een ezel erin was in zijn tijd bovendien heel gewoon. Waarom dan een os en een ezel en geen andere staldieren? De vraag kan ook worden gesteld bij menige kerstafbeelding in de Oosterse kerken. In de hele chris telijke iconografie horen de os en de ezel er helemaal bij. Maar, nog- De vier rooms-katholieke paro- :hies in Soest (Petrus en Paulus- cerk, Mariakerk, Joanneskerk en L Familiekerk) zullen met ingang 'an 2006 samensmelten tot één ;eheel. Het parochiebestuur heeft liertoe na rijp beraad besloten. )m alvast toe te werken naar de usie zal op een aantal zondagen het komende halfjaar een ïenst worden gehouden in een an de vier kerken; de drie ande- blijven dan gesloten. De eerste ezamenlijke dienst is op zondag januari in dé H. Familiekerk. at wordt een feestelijke viering oor de héle familie van rooms- atholiek Soest, met muzikale Ledewerking van Cantate Domi- Co'ro Medi'ante, het Joan- :skoor en een kinderkoor, et fusiebesluit heeft als achter- ond de noodzaak tot het bun- ïlen van krachten om gezamen- jk te werken aan één levendige iloofsgemeenschap in Soest, jamen sterker. Vanuit een posi- :ve wil creatief zoeken naar jeuwe wegen,' aldus het paro- liebestuur. 'De kerk gaat er an- :rs uitzien dan we gewend zijn. [inder massaal, minder zichtbaar in! de samenleving. Maar ook: fflyertuigender, bewuster, met meer spirituele verdieping en meer dienstbaar aan de samenle ving. Als we toegewijd en gedre ven doorgaan, vanuit een positief Verlangen naar een kerk met uit straling, ook voor de jonge gene raties, dan kunnen we nog heel wat bereiken.' Half november hebben 35 verte- InjuuJxjkL Banketbakkerij LSs. Het feest is iterj ütti/j uidafqelopen! SOESTERBERGSESTRAAT 53 SOEST maals, in de brontekst worden ze niet genoemd. Zou de kerk er wat op los hebben gefantaseerd? Toch niet. Er is een andere, veel oudere bij beltekst, waarin de os en de ezel ten tonele worden gevoerd. In het boek van de profeet Jesaja, eerste hoofdstuk vers 3 staat (vertaling-1951): 'Een rund kent zijn eigenaar en een ezel de krib van zijn meester'. In de Statenver taling is het rund nog een os; de Nieuwe Bijbelvertaling spreekt ook van rund, maar hier is krib veranderd in voederbak, net zo als in Jezus' geboorteverhaal sprake is van een voederbak- Een oudtestamentische profe- tentekst verklaart dus de aanwe zigheid van de os en de ezel. En niet zomaar een tekst, want de twee dieren worden opgevoerd als contrastfiguren: zij kennen hun meester en weten hun voed sel te vinden, maar - zo laat Jesa ja er meteen bitter op volgen: 'Is raël mist elk inzicht, mijn volk leeft De levende kerststal in de Em makerk. in onwetendheid. Wee dit on trouwe volk, vol ongerechtigheid Ze hebben de Heilige van Is raël versmaad, hem de rug toege keerd Wat twee simpele dieren door hebben is aan Gods volk niet be steed. Zo geschiedde het dat deze passage werd verbonden met het verhaal over de komst van Jezus. De os en de ezel staan dan als het ware model voor de heidenen die hun meester (Christus) kennen en weten waar voedsel (heil, ver lossing) is te vinden. Daarom kwamen ze terecht in de kerststal. Een mooie gedachte, ware het niet dat hiermee de banvloek over het joodse volk werd bevestigd wat leidde tot nachtzwarte blad zijden in de (kerk)geschiedenis. Geen prettig onderwerp voor een kerstpreek. Maar de os en ezel zetten je wel aan het denken, in de kerkdienst en thuis bij de kerststal. genwoordigers van de parochies zich tijdens een gezamenlijke bij eenkomst op initiatief van het centrale parochiebestuur beraden op de toekomst. De conclusie van dit beraad: we moeten uitgaan van het geheel van Soest, één pa rochie, één bestuur en één pasto raal beleid, met desgewenst ver schillende accenten naar de vier wijken. Het gaat bij de samenwer king niet alleen om het verdelen van de voorgangers over de di verse vieringen en het spreiden van de aanvangstijden, maar vooral ook om een grotere betrok kenheid bij de voorbereiding van nieuwe liturgische vormen. Ge dacht wordt bijvoorbeeld aan the matische vieringen, afgestemd op actuele onderwerpen. Ook zal speciale aandacht worden besteed aan catechese, diaconie en ge meenschapsopbouw. In de ko mende maanden zullen parochie avonden worden gehouden om nader met de parochianen in ge sprek te gaan over een en ander. In het verleden was in Soest lan ge tijd sprake van één parochie: de Petrus en Paulus, gesticht in de tweede helft van de negen tiende eeuw. In 1924 kwam de Mariaparochie erbij, in 1939 de H. Familieparochie en in 1976 de Joannesparochie. Na deze sprei ding gaat rooms-katholiek Soest per 1 januari 2006 weer verder als één geheel; de vier afzonder lijke parochies houden dan op te bestaan. Het is de bedoeling dat de parochie per 1 januari 2006 ook een nieuwe naam krijgt. 'Soestterkerk', het informatieblad van de Protestantse Gemeente in Soest, zal in 2005 om de twee weken gaan verschijnen in plaats van elke week nu. Het blad on dergaat ook een formaatverklei ning tot A4. Het grafisch bedrijf Neoprint in Soest neemt de tech nische vervaardiging over van Handelsinstituut Practicum, ter wijl het kerkelijk bureau de abon nementenadministratie gaat doen. Al deze veranderingen zijn het resultaat van maandenlang onderhandelen dat zoveel strub belingen opleverde dat die de krant haalden en ook tot gevolg hadden dat de onderhandelaar namens de kerk zich genoodzaakt voelde zijn functie ter beschikking Op kerstavond, vrijdag 24 decem ber en tijdens de beide kerstdagen zal in de Emmakerk aan de Re- gentesselaan in Soest-Noord weer een levende kerststal te zien zijn. De dieren komen uit de bio logische boerderij Charlottehoeve aan de Biltseweg. Kerst in de Emmakerk begint op kerstavond om 19:00 uur met een speciaal op kinderen gerichte kinderviering. Een flink kinder koor is voor deze gelegenheid sa mengesteld. Zij zingen onder lei ding van Carina Troost met de aanwezigen het hoogste lied. Het Russische kerstverhaal van Va dertje Panov staat dentraal. Vader Panov zelf hoopt de kerkgangers bij de deur te begroeten. Alle kin deren mogen voor een vrolijk slot Traditiegetrouw is iedereen wel kom op de feestelijke bijeenkomst die op kerstavond (vrijdag 24 de cember) van 19:15 tot 20:45 uur wordt gehouden in het gebouw van de Doopsgezinde Gemeente (Eemnesserweg 63B in Baarn). Op het programma staat het mu zikale optreden van de accordeo nist en troubador Jan Marten de Vries, van zangeres Paula Vos (so praan) en van begeleider Harry Schram (piano). Omdat mensen tegenwoordig weer engelen om zich heen zien vertelt Frits Groeneveld een kerstverhaal over engelen en mensen. Tegen het eind van de bijeenkomst (die niet het karakter van een kerkdienst heeft) wordt een consumptie aan geboden. De toegang is vrij, er wordt gecollecteerd voor de Stich ting Hospice Soest-Baarn. Informatie: Leo Visser, 88 0346- 35.32.32. De volgende morgen, 25 decem ber om 10:30 uur, is er een kerst morgendienst onder leiding van ds. Frits Groeneveld. Redactie-adres (voor berichten en/of tips): Gerrit van der Veenstraat 93, 3762 XK Soest, e-mail: w. vd. dool@planet.nl, 602.06.31. te stellen. 'Soestterkerk' is gedurende vele jaren vervaardigd door Practicum. De koers en inhoud van het blad blijven ongewijzigd, zo laten het College van kerkrentmeesters en de redactie in het jongste nummer weten. Het grootste deel van de inhoud zal blijven bestaan uit de berichten van de vier wijkge- meenten (Emmakerk, De Open Hof, De Oude Kerk en Wilhelmi- nakerk). Het korte nieuwsover zicht van de Ichthuskerk (Her steld Hervormd), dat na de schei ding niet langer onder de verant woordelijkheid valt van de pro testantse Algemene Kerkenraad, zal in principe nog tot eind 2005 in het blad worden opgenomen. De Raad van Kerken en het Co mité 4 en 5 mei in Soest gaan pra ten over een gezamenlijke organi satie van dodenherdenking en bevrijdingsdag in 2005 wanneer het zestig jaar geleden is dat Ne derland werd bevrijd. Wellicht kan dit uitlopen op een jaarlijkse sa menwerking. Het. gemeentebe stuur had afgelopen voorjaar de Raad van Kerken gevraagd hier over na te denken. Ook het comité Vrouwen voor vrede heeft aange kondigd mee te willen werken aan een gezamenlijke herdenking en viering. De Raad van Kerken staat verder in contact met 'Platvorm 8' waar in verschillende kerkelijke jeugd werkers zijn vertegenwoordigd. Met ingang van januari 2005 zal er maandelijks een alternatieve dienst worden gehouden in de Wilhelminakerk voor jongeren, jonge ouders en mensen die niet geregeld in de kerk komen. Deze samenkomsten staan onder lei ding van Johan ter Beek, gods dienstleraar aan het Griftlandcol- lege en ds. Mirjam Koole van de Wilhelminakerk. Het is niet uit drukkelijk de bedoeling de belang stellenden te binden aan deze lo catie. Platvorm 8 werkt ook samen met de Stichting Balans voor de organisatie van een jongerenweek eind april 2005. Per 1 januari 2005 zal het pasto rale team voor Soest-Soesterberg- Baarn worden uitgebreid met de komst van een extra priester in de persoon van Frans Zwarts. Deze was tot zijn pensionering deken van het dekenaat 't Sticht. Pastor Zwarts is in Eemland geen onbe kende: hij ging al geregeld voor in kerken van het parochieverbatad. Wanneer pastor Zwarts zal wor den geïnstalleerd en hoe de taken binnen het team zullen worden verdeeld, is nog niet bekend. dier. Ze is eigenlijk een soort kind, een wijs kind. Juist op eer ste kerstdag helpt dat om in alle eenvoud én vreugde kerstfeest te vieren. Vanavond (woensdag 22 decem ber) vindt in de St. Franciscus Xa- veriuskerk, 't Zand 31 in Amers foort het jaarlijkse Kerstconcert van Scholen in de Kunst plaats. Twee van de vier orkesten van de Muziekschool, te weten het junio renorkest en het symfonieorkest, beide onder leiding van dirigent Peter Vinken, geven acte de pré- sence. Als feestelijke opening staat het koperensemble o.l.v. Hendrik Jan Houtsma op het programma. Na het juniorenorkest speelt het blok- fluitenscmble o.l.v. Henri Brokaar. Als intermezzo een stukje piano solo en als laatste onderdeel voor de pauze het dwarsfluitensemble Tombola' o.l.v. Tom Tulen. Na de pauze treedt hel symfonie orkest op, gevolgd door een klari netkwartet. Het volgende pro gramma betreft ook rietblazers: het kwartet 'Da's pas sax'. Ter afslui ting van dit concert hoort men het popkoor o.l.v. Reinier Bavinck. Bij dit feestelijke kerstconcert hoort men werken van o.a. Bach, Mo- zart, Strawinsky, Coleman en (van zelfsprekend) traditioneel en min der bekend kerstrepertoire. Aanvang: 19:30 uur. Toegang: €3,50. Reserveren: 033-46.73.473. Vrijdag 31 december Sylvestercross (in de Lange Duinen) Zo'n tweeduizend jaar geleden werd Jezus, de Zoon van God, als baby geboren in een stal: als Mes sias, als Redder van mensen, als Vorst van vrede. Reden om Zijn komst naar de aarde groots te vie ren! De gemeente van de gerefor meerde kerk (vrijgemaakt) doet dat op eerste en tweede kerstdag. Zaterdagmorgen 25 december be gint er om 10:00 uur een bijzonde re samenkomst voor jong en oud. Van het programma nemen de kin deren t/m twaalf jaar een groot deel voor hun rekening. Het thema is: 'Ga je mee op zoek naar het Koningskind?'. De viering duurt ongeveer een uur en na afloop is er drinken en wat lekkers. Ook in de diensten op zondag 26 december zal het gaan om de her denking van de geboorte van Jezus Christus. In de morgendienst om 10:00 uur zal ds. R. ter Beek pre ken n.a.v. het kerstevangelie uit Lucas. De middagdienst begint om 17:00 uur en dan is student M.K. Drost uit Nijkerk de voorganger. Belangstellenden zijn uiteraard welkom. Het adres van de ge meente is: gebouw Schuilplaats, Parallelweg 1. Info: 88 60.25.234. hun eigen slaginstrumentje van thuis meenemen. Het wordt een verrassende viering, geleid door ds. Pieter Goedendorp. Later diezelfde avond, om 22:30 uur, begint de traditionele kerst nachtdienst in de dan sfeervol ver lichte Emmakerk. Het thema van deze dienst: 'De tere vrede'. Te genover de spanning in het leven van alledag staat de geboorte van de Messias als kwetsbaar maar helder teken van Gods bedoeling met mens en wereld. Voorganger is ds. Pieter Goedendorp. Naast de cantorij onder leiding van Arie Bax werken ook enkele gemeen teleden aan de dienst mee. Ieder een is welkom! Op kerstmorgen zal de ezel uit de kerststal een rol spelen. Met, door en voor kinderen, jongeren en volwassenen zal duidelijk worden hoe de ezel in Bethlehem kwam. Deze ezel is een bijzonder dier. Ze is eigenlijk een soort kind, een wijs kind. Juist op eerste kerstdag helpt dat om in alle een voud én vreugde kerstfeest te vie ren. Kerstavond 24 december, 19:. 00 uur: Kinderkerstnachtviering: Op kerstavond wordt er een kinder kerstnachtviering gehouden in De Open Hof. Aan deze dienst wer ken de kinderen en jongeren van de clubs, kindernevendienst en jeugdkerk mee. D.m.v. spel, licht en muziek zal het kerstverhaal ver teld worden. Het thema luidt: 'Een gastvrije stal', met als ondertitel: 'We bouwen een huis'. We worden deze avond meegenomen naar een dorp. Het is er al weken een druk te van belang. Er wordt een huis gebouwd. Tot laat in de avond is het geluid van hamer, zaag en boor te horen. Er wordt hard gewerkt om het huis op tijd klaar te heb ben. Maar als het huis bewoond wordt is het dan ook een thuis en zijn de bewoners gastvrij? Alle kinderen en hun ouders, maar na tuurlijk ook andere belangstellen den zijn deze avond hartelijk wel kom! Kerstnachtdienst 24 december, 22:00 uur: In de kerstnachtdienst wordt aangesloten bij de Engelse traditie van een Festival of Lessons en Carols. Deze diensten die aan het eind van de 19c eeuw in Cam- bridge ontstonden worden inmid dels rijk gevarieerd ook op het 'vaste land' gevierd. Het principe wordt gevormd door een aantal schriftlezingen die omkleed zijn door bekende liederen; de kerst nacht zal dus vooral een zang- dienst zijn waarbij gemeente en cantorij elkaar afwisselen. Hartelijk welkom en zing met ons mee! Eerste kerstdag 25 december, 10:00 uur: Dienst voor jong en oud. Vier zondagen lang is er in Voor al uw laatste kerstinkopen naar Ook uw specialist in sfeer op donderdag eri vrijdag onder het genot van gratis Glühwein met een oliebol Soesterbergsestraat 52, 3768 EJ 5oest telefoon (035) 603 72 46, www.verf-wand.nl Ik ging naar Soesterberg om het ecoduct te zien en zag het in mijn dromen. Daar aangekomen, de fiets tegen het sauna-hek gezet, nog even opgelet, omdat ik allerlei pluimage langs zag komen. Er denderden hard trucks voorbij, zodat mijn oren tuitten. Ik zocht wat ver het zachte bos, waarin een merel even schrok, toen er een takje brak, vlak achter mijne kuiten. Laat mij nou, bij het hek terug, in 't afgevallen eikenblad, een kevertje ontwaren. Twee centimeter mat de rug. Het keek versufd, het zat mij maar wat aan te staren. Plots denderde ons rakelings een volgeladen truck en in de vlucht zag ik nog net, dat het weer varkens waren. Jan Menne P.S. Zie ook in de boekhandel 'In onze straat' (II). Op woensdag 5 januari biedt Idea de beeldende workshop 'Ik zie ik zie wat jij niet ziet....', voorafgaand aan de voorstel ling 'Wattis dat?' van theater groep 2 over Rood. In het museum komt een nieuw kunstwerk binnen. Het lijkt echter helemaal niet op kunst. Het is een grote kist. Maar dan blijkt dat de museummedewerkster het kunst werk nog in elkaar moet zetten. Dat is makkelijker gezegd dan ge daan. Wat er allemaal aan te pas komt: touw, hout, blikken, tot zelfs autobanden aan toehé? Wattis dat? Een heel, vreemd voorwerp komt te voorschijn: het beweegt, het danst, het lacht.... een mens?! Hoort die ook bij het kunstwerk? Hoe dan? De museummedewerk ster is nog lang niet klaar De nieuwste voorstelling van thea tergroep 2 over Rood 'Wattis dat?' is geïnspireerd op het werk van de beeldend kunstenaar Carel Visser. Visser maakte in de jaren 80 en 90 beelden van afvalmaterialen. Idea vindt deze beeldende voorstelling een leuke gelegenheid om hier een workshop aan te koppelen voor kinderen van 4 tot 6 jaar. De fan tasie van de kinderen wordt ge prikkeld door ze te laten experi- _menteren en bouwen met verschil lende, grappige en vreemde mate rialen in het lokaal beeldende vor ming. Op deze manier zal de thea tervoorstelling, die ze daarna zien, nog meer gaan leven. Niets is op het eerste gezicht wat het lijkt. Als je iets maakt zie je er altijd ver schillende dingen in. In de pauze voor de voorstelling worden de kinderen voorzien van een lekker drankje en een kleine versnape ring. Een leuk idee voor de kerst vakantie! Leeftijd: 4 tot 6 jaar. Aanvang: 13:30 uur (tot 14:30 uur); aanslui tend om 15:00 uur de voorstelling 'Wattis dat?' Toegang: 8,50 (in clusief voorstelling en drankje en hapje). ELKE WEEK EEN N, N^^IN DE Neem een abonnement; 9,- per half jaar! tel.(035) 6014152 De Open Hof met Jesaja uitgeke ken naar andere tijden, waarin mensen tot hun recht komen en er vrede op aarde is. Ook de evange list Lucas kijkt daar naar uit. In zijn tijd heeft Israël opnieuw te maken met vreemde overheersers. Zowel bij Jesaja als Lucas lijkt het leven van gewone mensen door grootmachten te worden beheerst. Maar Lucas vertelt dat er in het verborge een kind wordt geboren: een belofte voor mensen van goe de wil. Wie als eerste dit bericht van vreugde horen, zijn de herders. Zij behoeden en bewaren het leven net als de wachters van de vreug deboodschap van Jesaja. Aan deze dienst voor jong en oud werkt een gelegenheidskinderkoor en een muziekensemble mee. Tweede kerstdag 26 december, 10:00 uur: Morgengebed. Op zon dag 'Tweede Kerstdag' wordt om 10:00 uur een Morgengebed ge houden, verzorgd door de werk groep Eredienst en Liturgie. Op de tweede kerstdag viert de Kerk al eeuwen het feest van de diaken Stefanus, de eerste martelaar van het christendom, volgens de Han delingen van de apostelen. Deze 'Tweede Kerstdag' stond al lang op de kalender vermeld als de dag van Stefanus, vóór de kerstdatum op 25 december werd vastgelegd. Stefanus verkondigt het Evangelie van Christus en verwijt het Sanhe drin dat zij zich verzetten tegen de wil van God. En dit alles klinkt op Tweede Kerstdag, het feest van de geboorte van Christus. Ook daar wordt over gezongen met oude kerstliederen. Met dit morgenge bed worden de kerstvieringen in de Open Hof afgesloten. Op eerste kerstdag viert de Evan- geliegemcente Soest in de Julia- nakerk het kerstfeest over de ge boorte van het Koningskind. Het zal een veelzijdige dienst zijn met onder andere zang, toneel, ge dicht, overdenking. De dienst zal worden ondersteund door een kerst-gospelkoor. De kinderen, jeugd en volwassenen zullen ieder op een speciale wijze deelnemen aan dit kerstfeest. Iedereen is van harte welkom!! Het is een dienst voor groot en klein, jong en oud. De dienst begint om 10:00 uur. Er is crèche voor de baby's. Carpaccio van zalm en tonijn Hollandse garnalen Gerookte zalm handgesneden Zalm-en tonijntaart Zeeuwse oesters Dagverse Japanse sushi en sashimi Wilde Alaska Kingzalm Zalmfilet in dillemarinade Noordzeetong Tongrolletjes gevuld met zalm Tonijnsteaks Visfondue Visgourmet Italiaanse tonijnsalade Zalmtaart Crabsalade Warm gerookte zalm div. Tapas Tonijntaart Uiteraard onze overbekende visschotels Noordzeetong 500 gram11,25 Wilde Alaska King zalm 500 gram14,75 Tonijnsteaks 500 gram9,75 Hollandse garnalen ïoogram2,50 Crabsalade ïoogram1,65 Dagverse sushi en visschotels kunt u 2e kerstdag afhalen tussen 11.00-12.00 uur En nog veel meer voor geslaagde kerstdagen!!! van weedestraat 149 soest tel. 035 - 601 521

Soester Courant | 2004 | | pagina 13