JL SOESTERBERGSE COURANT V Luchtmacht met Air Force op Nationaal Songfestival Eemlandse VMBO'ers gebruiken vaker drugs Sfeervol kerstconcert Odeon 'Vlucht van de Eeuw' in het Militaire Luchtvaart Museum iline.com Courant eerders. KERKDIENSTEN 'Respect voor iedereen' krijgt steun Plusmarkt MEDISCHE DIENST Klaverjassen en jokeren tijdens kaartmarathon Heli verplaatst speeltje Wijk R» R. WESTRA smakelijke ind 2005 toe!!! KTSTAAF :op) stdagen. Mi h Jak, ndonk, ienburg, Chong, k, Rob Mols, )esbergen, an Dam 3 Reddingsheli's blijven tijdelijk aan de grond ft Dorpshuis Burgstede doet muziekliefhebbers plezier Nieuwjaarsreceptie De Drie Eiken Vrijdag 31 december Sylvestercross (in de Lange Duinen) Klachten bezorging Soesterberg Tweede kerstdag GROTE VLOOIENMARKT Vlooienmarkt in de Banninghal Wegwijs raken op de computer en op internet SCHRAVEMADE B.V. UPS ROBBROUWER umSt u (jfpMtlp (^etóldaym en een gmnd 2005 PAGIIMA 1« laars jidstraat 1 'Si -V .V O 3 met royale oeg,grond en p het zuiden /oor als u veel enst Dorresteinweg 60 Soest Telefoon 601 32 8£ koopt LOMPEN, IJZER, PAPIER en METALEN Zaterdag na 12.00 uur GESLOTEN. ling eer 35) 60173 55 lerdag 30 december en of appelbeignets WOENSDAG 22 DECEMBER 2004 Redactie-adres: Jan van Steendelaar, tel. 06-22450173. Klachten bezorging: tussen 18:30 en 19:30 uur C. van Bameveld, Molenstraat 112, Soest tel. 035 - 602 18 41 Het Orkest van de Koninklijke Luchtmacht heeft zanger/com ponist Johnny logan gevraagd een songfesti- talliedje te schrijven. Het is het liedje How poes It Feel geworden, een pit tig liedje met een knipoog naar jlotown, onder meer door het gebruik van een flinke blazerssectie. Volgens Logan is de muziek van sn genre dat wat mensen in veel Europese landen aanspreekt. In njn land Ierland is Motown nog isteeds erg populair, getuige bij voorbeeld de film The Commit- ments. Omdat het orkest zelf geen zan gers heeft, wordt het liedje uitge- vuerd door Air Force, een zanggroep met Laura Vlasblom, Brigitte Nijman, Tony Neef en Siephen Stephanou. Logan raakte betrokken bij het or kest toen hij gevraagd werd mee te doen san een theatertour waarin de high-lights van 50 jaar Songfestival worden gepresenteerd. Onder de titel Songfestival in Concert presente- ren Johr.ny Logan, Laura Vlasblom, Brigitte Nijman, Tony Neef en Stephen Stephanou vele bekende songfestivalliedjes waaruit een publieksjury het ultieme songfestivalliedje aller tijden uit kiest. Drie van de vier castleden waren eerder betrokken bij het Songfes tival: Laura Vlasblom maakte in 1986 deel uit van Frizzle Sizzle en deed met het liedje Alles heeft een Ritme mee De Koninklijke Luchtmacht houdt uit voorzorg sinds eind vorige week haar drie SAR-reddingsheli- kopters tijdelijk aan de grond, na dat bij één van de heli's een man kement aan een motor was gecon stateerd. Ter voldoening aan de geldende veiligheidsvoorschriften zijn direct daarna alle SAR-helikopters op non actief gezet. In overleg met de fabrikant van de motoren wordt gewerkt aan een spoedige oplos sing van het door technici van de luchtmacht ontdekte probleem. De Search and Rescue taken worden tijdelijk overgenomen door een Cougar transporthelikopter van het 300-squadron afkomstig van vliegbasis Soesterberg. De Cougar werd met onmiddellijke ingang op de vliegbasis Leeuwarden gestatio neerd. De Search en Rescue helikopters worden ingezet voor het opsporen en redden van drenkelingen boven de Noordzee. Ook komt het voor datjachtvliegers worden opgepikt, die om wat voor reden dan ook gebruik hebben moeten maken van hun schietstoel. Voor het overige wordt de heli regelmatig gebruikt om ernstig zieke mensen van de Waddeneilanden naar een zieken huis op het vaste land over te vlie gen. Aan boord van de helikopter bevindt zich allerlei medische ap paratuur zoals hartbewakingsappa- ratuur en een zuurstofpaneel. Vandaag is de aftrap verricht van de landelijke actie 'Respect2all' (Respect voor iedereen), waarin bekende Ne derlanders een rol spelen. Deze actie beeft ook de steun gekregen van de Plus super markten. Met ingang van vrij dag worden ook in de Plus aan de Rademakerstraat in Soesterberg de inmiddels be kende oranje polsbandjes ver kocht waarin de tekst 'respect2all' is aangebracht. Respect2all is een stichting die zich volledig inzet om de tolerantie bin nen de samenleving tussen de ver schillende bevolkingsgroepen te stimuleren. Een groot aantal be kende Nederlanders, zoals prins Willem-Alexander en prinses Maxima, draagt het oranje pols bandje inmiddels al. Omdat de Plus supermarkten in alle opzichten midden in de maat schappij staan en zij een ontmoe tingsplaats zijn voor consumenten en medewerkers uit verschillende bevolkingsgroepen, is het voor deze supers vanzelfsprekend om- het initiatief van Respect2all te ondersteunen en de polsbandjes te verkopen. Het percentage Eemlandse scholieren dat rookt, drinkt, blowt, harddrugs gebruikt en gokt is vergelijkbaar met lan delijke gegevens. Wanneer naar afzonderlijke onder wijsniveaus wordt gekeken, valt op dat Eemlandse leerlingen uit klas vier van het VMBO-t relatief va ker genotmiddelen gebruiken, zo wel in vergelijking met hun Eem landse leerjaargenoten op de ove rige schoolniveaus, als in vergelij king met hun landelijke leerjaarge noten op hetzelfde schoolniveau. In het najaar van 2003 deed de GGD mee aan het landelijke pcil- stationsonderzoek Jeugd en riskant gedrag, dat het Trimbos-instituut sinds 1984 om de vier jaar uit voert. De GGD heeft in de eigen regio meer vragenlijsten afgeno men, zodat voldoende gegevens werden verzameld om een actueel beeld van het middelengebruik door scholieren in Eemland te ver krijgen. Bijna 1000 tweede en vier de klassers van het voortgezeton- derwijs en 400 leerlingen van groep zeven en acht van het basis onderwijs in Eemland vulden in de klas een vragenlijst in. De leerlin gen uit Soest die meegedaan heb ben aan het onderzoek komen van het Griftland College en de basis scholen Prins Willem-Alexander en de 2dc van der Hucht school. Ook scholieren die wonen in Soest, maar elders in de regio van het onderzoek op school zitten zijn meegenomen. Roken Sinds 1994 is het percentage ro kers onder Eemlandse scholieren gedaald. Ook landelijk is er spra ke van een dalende trend in het percentage rokers. Ruim één op de vier scholieren in het voortgezet onderwijs gaf aan de afgelopen maand gerookt te hebben. Ruim één op de tien rookt dagelijks. In het basisonderwijs heeft één op de tien al ervaring met roken. De meerderheid van de scholieren heeft vóór hun zestiende jaar voor het eerst een sigaret gerookt. Het lijkt er op dat meer meisjes roken dan jongens. De verschillen zijn niet significant, maar de cijfers wij zen steeds in dezelfde richting. Alcoholgebruik Zowel in Eemland als landelijk is het aantal scholieren dat alcohol drinkt de afgelopen jaren gestegen. In 1994 gaf 67% van de tweede en vierde klassers aan wel eens alco hol te hebben gedronken, in 2003 is dat 88%. De stijging in alcohol gebruik geldt vooral voor de jon gere scholieren en met name voor meisjes. In 1994 kon 8% van de meisjes als overmatige drinker (10 of meer glazen alcohol per week) beschouwd worden, in 2003 is dat 19%. Bijna alle'scholieren probe ren in de loop van hun middelba re schooltijd wel een keer alcohol. Het percentage leerlingen dat in klas vier nog nooit alcohol heeft gedronken ligt rond de tien pro cent. Ook heeft bijna tweederde van de scholieren in de maand voorafgaand aan het onderzoek alcohol gedronken. Op het basis onderwijs heeft dc helft van de leerlingen v/el eens alcohol ge dronken en vijftien procent deed dat de nf&ilQpcn maand. Veel scholieren wogen thuis alcohol drinken, ook op jonge leeftijd. Bijna eend^de van de scholieren in liet basiso/J-derv/ijs geeft aan dat zij thuis alo/ii'4 wogen (hinken als ze dat zouden V/itim Van de leer lingen yan he< voortgezet onder wijs mag fmm tweederde thuis drinken '/erder valt op dat het kopen vap alcohol scholieren ge makkelijk lijkt af te gaan. Ondanks de wettelijke l>epaJjngen (geen ver koop beneden de 16 jaar), Vrijdag 24 december t/m zondag 26 december Rooms-katholiek, Caroluskerk, Rademakerstraat 75 Vrijdag 19:00 pastor G. Claassens; viering; dameskoor (in de Hey- bergh) Vrijdag 19:30 pastor B. Tieman; herdertjes(communie)viering Vrijdag 22:30 pastor P. van Hooijdonk; eucharistieviering; gemengd koor Zaterdag 10:30 pastor G. Claassens; eucharistieviering; gemengd koor Rooms-katholiek, Cenakel, Amersfoortsestraat 18 Zaterdag 11:00 pastores P. Denneman en J. Litjens; tv-viering (Ned. 1); schola Prot. Kerk in Ned., Vredekerk, Gen. Winkelmanstraat 101 Vrijdag 23:00 ds. M.A.A. Nawijn Zaterdag 10:00 ds. R. Zandstra Zondag 10:00 ds. J. Bouma, de Bilt Sterrenberg, 't Lichtpunt, Huis ter Heide Zaterdag 15:00 ds. H. Henstra Zondag 10:30 voorganger niet bekend World Outreach Church (info locatie: Si 0346-35.04.58) 10:30 H.D. Gosseth De zanggroep van 50 jaar Song festival met van links naar rechts Stephen Stephanou, Laura Vlas blom, Brigitte Nijman en Tony Neef. aan het Eurovisie Songfestival. Daarnaast nogmaals, in 1992, bij het Natio naal Songfestival. Brigitte Nijman was in 1989 betrokken bij het Nationaal Songfestival en Tony Neef in 1990. De polsbandjes kosten €.1,00 en van elk verkocht polsbandje wordt 0,60 overgemaakt aan de stich ting Respect2all. De stichting Respect2all is een ini tiatief van Oscar Sjoerds, Monica Vos, Mark Blaisse en Thom Hof- fman. De stichting zal worden on dergebracht bij het Oranjefonds, waarvan Prins Willem-Alexander en prinses Maxima beschermheer en -vrouw zijn. Op 3 januari 2005 om 10:00 uur wordt traditiegetrouw een nieuw jaarsreceptie gegeven in Ontmoe tingscentrum De Drie Eiken. Evenals andere jaren wordt deze gehouden in samenwerking met ANBO, PCOB, KB O en Ontmoe tingscentrum De Drie Eiken. Ie dereen is van harte uitgenodigd om onder het genot van een drankje en een hapje elkaar het beste voor 2005 te wensen! Voor eventuele verdere informatie en voor opgave kan men terecht bij OC De Drie Eiken, Tosca van Bussel. Zij is elke dag telefonisch bereikbaar tussen 9:00 uur en 12:00 uur op nummer: 0346- 351402. Huisarts voor dringende hulp van de huisarts 's avonds, 's nachts, in het week einde en op feestdagen bellen met de huisartsenpost Zeist, SS 0900- 430.14.30. Apotheek, overdag: apotheek bellen, dan hoort men wie er dienst heeft. Apotheek, vanaf 17:30 uur: Centrale Apotheekdienst, Diakonessenhuis Zeist, Prof. Lorent- zlaan 76, S 030-699.59.52. Tandarts, spreekuren 13:00 en 19:00 uur: eigen tandarts bellen; dan hoort men wie er dienst heeft. Dierenarts, weekenddienst na afspraak; P.J.J. Theuns en C.J. Schievink, Kampweg 50, SS 35.24.67; in an dere gevallen hoort men via het antwoordapparaat wie er dienst heeft. Thuiszorg Stichting Thuiszorg Eemland, 24 uur per dag, SS 033-422.05.00; van 's avonds 17:00 tot 's morgens 08:00 uur en in de weekeinden alleen voor spoedeisende situaties. Christelijke Thuiszorg Voor alle aanvragen: SS 033-299.46.69dag en nacht bereikbaar. Eén op Eén Thuiszorg AWBZ- en particuliere thuiszorg Soest e.o., 24 uur per dag huishou delijke hulp, verzorging en verpleging, 035-541.20.16; buiten kan toortijden voor spoedeisende gevallen: SU 0900-202.55.01. Het symfonisch blaasorkest van muziekvereniging Odeon verzorgde zondagmiddag een sfeervol concert in dorpshuis Burgstede. Het concert stond geheel en al in het teken van bekende kerstmelodieën, die door de muzikanten van Odeon uitstekend werden uit gevoerd. De voorzitter van Burgstede open de het concert, waarna waarne mend dirigent Thornwald Jör- genson samen met het orkest her kenbare kerstmedleys voor het pu bliek ten gehore bracht, waaronder 'Christmas in the States' en 'Chris tmas Time'. Een aantal muziek stukken was speciaal op het pro gramma gezet voor de leerlingen van Odeon. Ondersteund door het orkest lieten zij, onder leiding van Janet Loen, hun muzikale kwalitei ten horen. Voor velen was dit de eerste keer dat ze voor publiek mochten spelen. Bovendien speelde het saxofoon ensemble op voortreffelijke wijze een aantal kerstnummers, waaron der First Noël. Jingle Bells en The Christmas Song. Ook na de pauze liet het nog van zich horen met de uitvoering van een aantal mooie muziekstukken, die speciaal voor deze formatie geschreven zijn. Odeon beschikt over nog een an der ensemble, namelijk het octet. Ook deze formatie, bestaande uit acht hout- en koperblazers, bracht voor dit concert een bijzonder muziekstuk van Mozart ten geho re. Het publiek genoot zichtbaar Muziekliefhebbers hebben zon dag in dorpshuis Burgstede genoten van het kerstconcert door Odeon onder leiding van gast dirigent Thornwald Jörgenson. van deze muzikale middag. Mede dankzij de organisatie van dorps huis Burgstede en de inzet van de muzikanten van Odeon is het ge lukt om dit bijzondere kerstconcert in Soesterberg mogelijk te maken. Na de kerst- en nieuwjaars kaarten staat dorpshuis Burg stede aan het Dorpsplein in Soesterberg op zaterdag 22 ja nuari geheel in het teken van andere kaarten: speelkaarten. Dan wórdt de jaarlijkse kaart marathon gehouden, van 10:00 tot 18:00 uur. Namens het dorpshuis tekenen Marjan van Doezelaar en Bert de Groot nu al zo'n tien jaar voor de organisatie van het evenement. Het trekt niet alleen kaarters uit Soesterberg, maar uit de hele re gio. Er komen gemiddeld zo'n zes tig fanatieke spelers naar het dorpshuis om mee te doen aan één van de twee onderdelen, klaverjas sen of jokeren. Het toernooi is volgens de organi satoren altijd gezellig, omdat voor al het plezier in het kaarten voor op staat. 'Messen zijn verboden, dus die hoeven niet geslepen te worden,' zeggen ze. Tüssen de spe len door is er altijd een extraatje, zoals een prijs voor de eerste pit of nat. Afhankelijk van de tijd is na ongeveer acht ronden de prijsuit reiking. De prijzentafel is altijd rij kelijk gevuld. Dat geldt ook voor de tafel met prijzen voor de lote rij, die volgens traditie als afslui ting van de kaartmarathon worden gehouden. De kosten van deelname aan deze - dag bedragen 8,50 inclusief een kopje koffie met een verrassing. Inschrijven is op de dag zelf moge lijk vanaf 09:15 uur. Het verdient echter aanbeveling gebruik te ma ken van de mogelijkheid tot voor- inschrijven, zodat de organisatie hierop optimaal kan worden afge stemd. Inschrijven vooraf is telefo nisch mogelijk bij dorpshuis Burg stede tijdens de openingsuren op nummer 0346-351975. Wie van een spectaculaire theatervoorstelling houdt, kan in de periode van van dinsdag 28 december tot en met zondag 9 januari de Vlucht van de Eeuw meemaken in het Mili taire Luchtvaart Museum aan de Kampweg in Soesterberg. In deze voorstelling staat de ont wikkeling van 100 jaar gemoto riseerd vliegen centraal. De voorstelling 'Vlucht van de Eeuw', toont de bezoekers van het Militaire Luchtvaart Museum de hoogtepunten en ontwikkelingen in de geschiedenis van de lucht vaart. Van het eerste gemotoriseer de toestel, de Wright-Flyer, tot de hedendaagse 'fly-by-wire' F-16 straaljager. Ook de technische ont wikkelingen op het gebied van vliegtuigen en vliegtuigmotoren en de opkomst van de burgerlucht vaart worden op interessante wij ze belicht. Deze spetterende thea tervoorstelling geeft met behulp van filmfragmenten en geluidsop namen een veelzijdig beeld van honderd jaar gemotoriseerd vliegen.'Vlucht van de Eeuw' wordt van dinsdag 28 tot en met vrijdag 31 december 2004 en zon dag 2 januari, 4 tot en met 7 ja nuari en zondag 9 januari 2005 telkens om 13:00 uur, 14:00 uur en 15:00 uur opgevoerd. 'Vlucht van de Eeuw' is een thea terproductie die naar aanleiding van honderd jaar gemotoriseerd vliegen door Pandemonia Science Theater in samenwerking met het Militaire Luchtvaart Museum is ontwikkeld. De voorstelling heeft inmiddels al duizenden bezoekers getrokken. Na de vakantieperiode zal de voor stelling weer deel uitmaken van een programma dat het museum elke dinsdag- en donderdagmiddag aanbiedt aan groep 8 van de basisscholen, en aan leerlingen van het VMBO. Meer informatie hierover kan men Scène uit de theatervoorstelling Vlucht van de Eeuw in het Militaire Luchtvaart Museum in Soester berg. Foto Mischa Keijser. vinden op de website www. militaireluchtvaartmuseum.nl De voorstellingen zijn, net als het mUvSeum, gratis te bezoeken. Vlucht van de Eeuw vindt plaats van dinsdag 28 tot en met vrijdag 31 december 2004 en zondag 2 januari, 4 tot en met 7 januari en zondag 9 januari 2005. koopt 80% van de alcohol drin kende scholieren van 15 jaar ook wel eens zelf alcohol, met name in de supermarkt. Cannabisgebruik Van alle scholieren in het voortge zet onderwijs heeft bijna één op de vier ooit cannabis gebruikt en één op de tien zegt in dc maand voor afgaand aan het onderzoek canna bis te hebben gebruikt. In het ba sisonderwijs heeft vrijwel geen en kele leerling ervaring met het ge bruik van cannabis. Het percenta ge cannabisgebruikers in Eemland is vergelijkbaar met het landelijke percentage. Fn Eemland is het per centage leerlingen dat hasj of wiet gebruikt sinds 1994 gestegen. Lan delijk is er na 1996 een stabilisa tie ingezet. Het percentage jongens dat cannabis gebruikt is hoger dan bij meisjes. Jongens lijken per keer meer joints te roken dan meisjes. Ze zijn ook actiever dan meisjes in het zelf aanschaffen van cannabis. In totaal zegt 30% van de blowen de scholieren tot en met 17 jaar cannabis in de coffeeshop te ko pen. Dit is opmerkelijk, gezien de wettelijk vastgelegde leeftijdsgrens van 18 jaar voor toegang tot een coffeeshop. Overige drugs Het gebruik van harddrugs als XTC, cocaïne, amfetamine en he roïne is laag onder scholieren. Ook het gebruik van paddo's komt heel weinig voor. Zo'n vijf procent van de scholieren in het voortgezet onderwijs probeerde ooit een van de harddrugs uit, en twee procent gebruikte hier iets van in de afge lopen vier weken. XTC en amfeta mine zijn de harddrugs met de meeste gebruikers in de maand voor het onderzoek (beide 0,9%). VMBO-t leerlingen gebruiken het meest. Van hen probeerde ooit ze ven procent enige harddrug uit, Voor de abonnees in Soesterberg is het klach tennummer 035-6021841 (C. van Barneveld). Dat nummer kan op woens dag tussen 18:30 en 19:30 uur worden gebeld voor nabezorging op de zelfde dag. Belt u later, dan wordt de Soester Courant op donderdag nabezorgd. Sporthal "Banninghal" te Soesterberg 10.00 t/m 17.00 uur Entree volw. 2 euro 65+ 1,90 euro van de vwo-leerlingen was dat minder dan één procent. Ten op zichte van het onderzoek in 1994 zijn geen grote verschillen zicht baar. Het percentage Eemlandse scholieren dat ooit harddrugs of paddo's gebruikt heeft is vergelijk baar met Nederland. Gokken en krasloten Tien procent van de scholieren op het voortgezet onderwijs heeft de afgelopen maand op een fruitauto maat gespeeld. Vijf procent van de scholieren heeft de afgelopen maand krasloten gekocht. In Eem land lijkt het percentage leerlingen dat de afgelopen maand op een gokkast heeft gespeeld licht ge daald te zijn ten opzichte van 1994. De GGD gaat samen met gemeen ten en andere regionale instellin gen om de tafel zitten om op ba sis van de resultaten van het onder zoek concrete vervolgstappen te bespreken. Tweede Kerstdag is de Banninghal aan de Banningstraat even geen sporthal, maar een marktplein. Dan wordt er een vlooien/antiek markt gehouden. De markt is van 10:00 tot 17:00 uur. Een vlooien- of snuffelmarkt is een evenement waarop particulieren hun overtol lige tweedehands artikelen verko pen. Iedereen die zulke spullen heeft, kan een kraampje huren. Veel inwoners uit omliggende ge meenten hebben zich al opgege ven. Er worden de meest uiteenlo pende goederen aangeboden zoals boeken, glaswerk, meubelen, speelgoed, curiosa, antiek, gereed schap enz. Ook is er veel klein an tiek te koop. Toegangsprijs voor volwassen 2 euro, 65-plussers 1,90 euro. Ontmoetingscentrum 'De Drie Eiken' Dorpsplein 18, Soesterberg Telefoon 0346 - 35 14 02 Vanaf 2 februari bestaat in De Drie Eiken de mogelijkheid voor 55-plussers om kennis te maken met de computer en internet. In het ontmoetingscentrum aan het Dorpsplein starten dan twee cur sussen. De kennismakingscursus bestaat uit acht lessen van anderhalf uur, met een keuze voor de woensdag morgen of -middag. De basistech nieken en het werken met tekstver werker worden aangeleerd. Inclu sief lesmateriaal kost deelname 46 euro. De cursus internet/e-mail bevat vier lessen van anderhalf uur. De deelnemers leren te surfen op in ternet en hoe ze een e-mail kun nen lezen, opstellen en versturen. Deze cursus kost 25 euro, inclusief lesmateriaal. Voor meer informatie en/of opga ve kan contact worden opgenomen met ouderenwerkster Tosca van Bussel. Zij is doordeweeks tussen 9:00 en 12:00 uur bereikbaar op 0346-351402. tandtechnisch laboratorium Voor al uw reparaties en adviezen. Ook voor ziekenfondsverzekerden. CE gecertificeerd. Torenstraat 13 - Soest - Telefoon 035 - 602 02 49 WIJNHANDEL SLIJTERIJ Gen. Winkelmanstraat 37 - Soesterberg Telefoon: 0346-353439 Een Chinook transporthelikopter van het 298-squadron van de Ko ninklijke Luchtmacht en afkomstig van de vliegbasis Soesterberg heeft eind vorige week een speeltoren in Amersfoort-Schothorst over een af stand van een paar honderd meter verplaatst. De speeltoren werd vanaf het stadspark Schothorst naar het eilandje in de vijver bij het winkelcen trum Emiclaer verplaatst. Op verzoek van de gemeente Amersfoort was om de inzet van de transporthelikopter bij defensie gevraagd omdat de 3500 kilo wegende speeltoren niet gedemonteerd kon worden om in de len naar het eilandje te transporteren. Onder grote belangstelling was het voor de twee vliegers en de loadmaster weer een geslaagde oefening. Foto: Araoud Schoor, Fotovlucht Vliegbasis Soesterberg

Soester Courant | 2004 | | pagina 17