'Van heidehut tot residence' Ook koning Willem 1 verzot op knollen SOEST 'Keizerin' Carla bij De Zwalui Eik aan Mariastraat wordt niet gekapt Nieuwe kinderopvang in Soest Uit de historie van Soest(erberg) KNOLLENDAM Activiteiten 55-plussers in De Klarinet Jeugd rammelt aan deur bij schaatsvereniging Eemlanc Galerij der kampioenen S.G. De Amersfoortse Berg] start brugklas VWO WOENSDAG 22 DECEMBER 2004 SOESTER COURANT PAGINA 22I WOENSDAG 22 DECEMBER 20' Fraaie tentoonstelling postduivenvereniging 'De gemeente is doodsbang precedent te scheppen' Sportuitslagen Een tweede thuis voor het kind in 't Koekoeksnest Titel Van de Weerd en Sanne Delfgou SCHAATSEN Vrijdag 31 december Sylvestercross (in de Lange Duinen) Qierenlief Dierenleed Muziek in Domkerk Bijeenkomst voor partners seksueel misbruikten (m/v) The Sound Of Music Radio Soest 'Dezer dagen wist Rijksveld wachter C. van Dolderen op de Eng het jongmensch H.J.H. te betrappen toen hij een knol aan 't schillen was. Hij bekende deze zonder toestemming te hebben geplukt. Zoo moesten er meer volgen, want dikwijls laat het gedrag der Soester jeugd in dit opzicht veel te wenschen over. Een flinke daad van onze Rijksveldwachter'. Wie dit krantenbericht uit 1913 leest, zal een glimlach nauwelijks kunnen onderdrukken. Het maakt duidelijk dat de politie in die tijd zich met heel andere dingen be zighield dan tegenwoordig het geval is. De pers hanteerde bo vendien andere maatstaven als het om politieberichten ging dan vandaag de dag. Tenslotte, en dat is niet minder curieus, betrof het een feit dat in deze tijd nauwelijks nog kan voorkomen: de Soester knol (Brassica rapa) is immers bijna 'uitgestorven'. Dankzij de fa milie Kuijer is dit aanvankelijk ty pische dorpsproduct, later streek product, weer 'thuis' en op de markt gebracht. Met een knipoog naar de titel van het boek van Hans Kruiswijk 'De duiven kennen het koren niet meer' kan men zonder overdrij ving zeggen: de jeugd van tegen woordig kent de smaak van de knol niet meer. Dit geldt trou wens ook voor de meeste oude ren. Wie kent immers nog de smaak van knollen, die ligt tussen een radijs en mierikswortel. In de vorige eeuw, tot het eind van de jaren zestig, werden hier en daai nog wel knollen geteeld en be hoorde het 'knollen jatten' tot één van de meest favoriete bezighe den van vooral de scholieren. Ze werden daarbij wel eens betrapt, niet door de politie die allang geen tijd meer had om zich met zulke onbenulligheden bezig te houden, maar door de boer. Als hij iemand in z'n kraag greep, moest de dader de straf meestal ter plaatse ondergaan: niet alleen de knol opeten, maar ook het groene loof! Wie dat een keer was overkomen, bedacht zich voortaan wel twee keer voordat hij opnieuw meedeed aan het 'knollen jatten'. Verleiding Toch bleef de verleiding groot. Wie één keer een knol had ge proefd en de aparte smaak waar deerde, raakte er min of meer aan verslaafd. Dat gold niet alleen voor de 'gewone man', maar ook voor adellijke personen. Uit oude publicaties blijkt dat de Soester knollen het lievelingsgerecht wa ren van koning Willem 1 (1772- 1843). Met een gebraden scha penbout en een glas Bourgogne werden de knollen als een hoog tepunt van gastronomie be schouwd. Toen bekend werd dat de koning verzot was op Soester knollen, werd dit gewas zo populair, dat in tal van Soester gezinnen op de verjaardag van de prins (24 au gustus) diens lievelingsgerecht op tafel kwam. Echte Oranjegezin- den zetten deze traditie ook na de troonsafstand van koning Willem 1 (7 oktober 1840) voort. Zijn af nemende populariteit (vooral door zijn financiële politiek ver vreemdde hij van zijn naaste me dewerkers en uiteindelijk ook van het volk) veranderde evenmin iets aan die traditie. Het hieraan vasthouden betekende overigens dat men vroeger moest zaaien dan gebruikelijk, maar de Oranje- gezinden hadden dat er blijkbaar wel voor over. In die tijd bestond het predikaat 'hofleverancier' nog niet, anders zou degene die de prins de knol len leverde daar zeker aanspraak op hebben kunnen maken! Bijnaam De bijnaam van de Soesters, al wordt ook die niet vaak meer ge hoord, is Soester knol. Er zullen tegenwoordig meer mensen zijn die de naam in verband brengen met een oud paard of een gat in de sok dan met het gewas dat eeuwenlang het gezicht van de Soester Eng en andere land bouwgronden bepaalde, de knol. De naam leeft nog wel voort in de boerenkapel van de muziekvere niging PVO, De Knollenplukkers, in de carnavalsvereniging De Nar- re Knollen, in haar 'feestpaleis' De Knollenburcht en in de naam van Soest in carnavalstijd, Knol lendam. Werden de als veevoer geteelde knollen door de meeste Soesters als een lekkernij beschouwd en werden ze zelfs verkocht aan op kopers die ze buiten de gemeen tegrenzen (vooral in Hilversum, Zeist en Driebergen) met succes aan de man brachten, in de ogen van anderen was het een minder waardig voedsel, dat typisch al leen door de 'inboorlingen' werd gegeten. De Soesters pikten het dan ook niet als ze 'Soester knol' werden genoemd; ze vonden dit geen bijnaam, maar een scheld naam. De anderen werden op z'n minst met gelijke munt betaald: de Baarnaars werden 'mopje' ge noemd, naar een destijds onoog lijk koekje; de Amersfoorters wer den als 'keientrekker' bestempeld, de Huizenaren als 'taatje' en de Blaricummers als 'malbakkes'. Soms werd bij zo'n scheldpartij over en weer een mes getrokken; dat zat toentertijd nogal los in de zak. Bereidingswijze Al konden de Soesters de bij naam Soester knol niet waarde ren, ze lieten zich er niet door weerhouden de knollen te eten zodra die rijp waren en geoogst konden worden: van november tot de kersttijd. Er zijn verschillen de manieren om de knollen te be reiden. Men kan ze in tien minu ten gaar koken en overgieten met een saus van boter, bloem en, melk, afgemaakt met suiker enj nootmuskaat. Men kan ze ook (in: tien minuten tot een kwartier) onder af en toe omleggen gaar smoren in hete boter en opl smaak afmaken met zout en noot muskaat. Dan is er de stamppot ('muuspot') van Soester knol, vermengd met aardappelen en spekvet. Dit gerecht smaakt het lekkerst als de knollen iets 'aan gebrand' zijn en daardoor een_ bruin korstje hebben voordat ze met aardappelen en spekvet wor den vermengd. Tenslotte is er de stoofpot (potagie). In het vocht van gekookt vlees (dat later fijn gesneden aan de stoofpot kan worden tooegevoegd) worden bonen, erwten en knollen aan de kook gebracht, waarna deze mas sa voorzichtig wordt omgeschept. Tot in de jaren zestig voor de ech te Soesters een lekkernij die net zo populair was als nu zuurkool, boerenkool, hutspot en andere stamppotten. Eeuwenlang zijn de knollen in Soest geteeld. Al in 1600 werden ze vermeld in officiële stukken. Ze werden dan als een soort genoeg doening aangeboden, bijvoor beeld om de leden van het Ge recht van Soest ertoe te bewegen uitstel te verlenen van het betalen van turfaccijns. Het lijkt er dus verdacht veel op dat de Soester knollen zelfs als steekpenningen werden gebruikt! De knol (die aanvankelijk geel achtig van kleur was maar in de loop van de tijd wit werd; daar stamt ook de uitdrukking van af 'iemand knollen voor citroenen verkopen'), komt zelfs in familie wapens van boerengeslachten voor. Een bewijs dat voor som migen knollen van grote betekenis en waarde waren. Halverwege de twintigste eeuw nam de economische betekenis van de knollen af, zelfs in die mate dat de knollenteelt nage noeg helemaal verdween. De teelt was niet langer rendabel, mede doordat machinaal rooien van de knollen niet mogelijk is. Het met de hand plukken is vanzelfspre kend zeer arbeidsintensief en daardoor onbetaalbaar geworden. Het is ook geen aantrekkelijk werk. Volgens de overlevering zei de boer vroeger tegen de knecht: 'Het wordt koud, zet het paard op stal en ga jij maar knollen pluk kend i Als de koeien uit de wei de stal in gingen, werden de knollen ge plukt en aan de koeien gevoerd voor een geleidelijke overgang van het gras naar hooi en ingekuild .voer. Tot kerstmis bleven de knol len redelijk vers, daarna verander de langzaam de stevige structuur van de knol en ging veel van de smaak verloren. Niet veel 'Soester knollen' zullen dat nog zelf kun- 'Van Heidehut tot Residence' is een gewaardeerde, tweewekelijks ver schijnende rubriek. De schrijver, Jan van Steendelaar, beschikt zelf over een omvangrijk archief waar uit hij gegevens kan putten. Daar naast bezoekt hij archieven in Soest maar ook daarbuiten. Verder leve ren gesprekken en bijdragen van lezers interessante verhalen op. Wie betrapt werd bij het 'knol len jatten' kon op een flinke schrobbering van de veldwachter rekenen! 'De overlast acceptabel? Dat is absoluut niet zo', aldus de reactie van Mariastraat bewo ner Helsdingen op de beslis sing van de gemeente om de Amerikaanse eik voor zijn deur niet te kappen. Helsdingen heeft ongeveer een jaar geleden de gemeente op de hoogte gesteld van de overlast die* de boom veroorzaakte, waarna de gemeente volgens hem zelf een kapvergunning heeft aangevraagd. Niet alleen heeft het College van B&W het verzoek afgekeurd, ook is de wettelijke termijn waarbinnen een beslissing moet worden geno men volgens Helsdingen tot drie keer toe overschreden. 'De zaak is nu al een jaar aan de gang en de situatie wordt steeds erger'. Het College wil de Amerikaanse eik dus niet slopen. Maar waarom niet? De wethouders Krijger, Krol en Witte hebben zelf een kijkje genomen en vinden dat de last van de burgers acceptabel is. Witte: 'De boom is hartstikke gezond. Om van de beleidsregels af te wij ken moet er sprake zijn van een zieke boom, of een gevaarlijke si tuatie. De eik kappen is het straat beeld wegnemen'. Van een gevaarlijke situatie is wel" degelijk sprake, volgens Helsdin gen. 'De wortels van de eik ruïne ren niet alleen de oprit, maar ook de riolering. De boom heeft zelfs een keer onder stroom gestaan, doordat de wortels in contact kwa men met de elektriciteitskabels. Er zitten ook dooie takken in de bo venkant van de boom, moet je je voorstellen dat die op iemands hoofd vallen. Begrijp me niet ver keerd. We zijn geen bomenhaters en we vinden deze boom ook erg mooi, maar niet op deze plek'. Volgens Helsdingen wil de ge meente zijn verzoek niet goedkeu ren, omdat ze bang is precedent te scheppen. 'De gemeente is doods bang dat andere Soesters nu rede nen gaan verzinnen om de eik bij hen in de buurt te laten kappen'. Maar het laatste woord is er vol gens hem nog niet over gesproken. 'De kosten van de schade betaalt de gemeente hoe dan ook. Des noods ondernemen we gerechtelij ke stappen. Dit is niet the end of the story'. Schade nooit aangetoond Witte bevestigt dat de gemeente in Met een fraaie tentoonstelling en allerlei feestelijkheden heeft De Zwaluw een punt ge zet achter haar 85e jaar. Keize rin van de show werd Carla van den Brakel die daarmee deze titel prolongeerde. In de zes ca tegorieën verzamelde zij de meeste punten. In dit klassement eindigden Evert van den Brakel en zn. op de twee de plaats, gevolgd door de combi natie Van Egdom. Tot schoonste duif van het geheel werd een oude duivin van Harry Toonen uitgeroepen, die daarmee uiteraard ook eerste in deze klas se werd. De andere winnaars zijn de combinatie Van Egdom (oude doffer), Stef van de Heiden (jon ge doffer), terwijl Carla van den Brakel de winst greep met een jon ge duivin. In de Champions League, waaraan ook De Vriendschap kon deelne men, werd de winst opgestreken door Robert van 't Net. John van den Brakel had de scherpste ogen, wat hem de titel van Mister Gold Eye en de poen opleverde. Ook dertig kinderen van 2 tot en met 12 jaar zonden duiven in voor de tentoonstelling in het clubge- SCHAATSEN nen vaststellen. De kwaliteit van de knol heeft plaats gemaakt voor de kwantiteit van andere gewas sen. In carnavalstijd heet Soest Knol lendam, herinnering aan de tijd dat hier knollen volop verbouwd wer den. Foto archief Eemland Pers De Klarinet heeft voor januari weer een aantal activiteiten op het programma staan. De festi viteiten zijn voor 55-plussers en worden gehouden in het ontmoetingscentrum aan de Klarinet. De eerste activiteit is op donder dag 20 januari. Dan wordt er een workshop 'Creatief met Kaarten' gegeven. Onder begeleiding kun nen er mooie kaarten gemaakt worden. Er zijn diverse materialen beschikbaar, de kosten voor twee kaarten zijn 4,-. Voor meer kaar ten zal een kleine extra bijdrage gevraagd worden. De workshop is van 14:00 tot 16:00 uur. Inschrij ven kan tot 13 januari. Voor de cursus is een minimum aantal no dig van zes deelnemers en een maximaal aantal van twaalf cursis ten. Op vrijdag 28 januari is er ruimte gereserveerd voor 'Modern Crea tief Haken'. Deze workshop zal om 9:45 beginnen en duren tot 11:45 uur. Een snelle ha'aktechniek, randjes rond kleedjes, haken met kralen en naaldsteken zijn voor beelden van wat aan bod gaat ko men. Voor haaknaalden, garen en een schaar moet zelf gezorgd wor den. Voor beginners is het handig niet te dunne garen te gebruiken, maar garen die passen bij haak- naald nr. 2. De kosten zijn 5,- exclusief ma teriaal. Bij deze Cursus moet er vóór 21 januari worden ingeschre ven en geldt een minimum aantal deelnemers van acht. Verder wordt er op 29 januari een rommelmarkt gehouden. De op brengst van de markt wordt be steed aan activiteiten voor 55- plussers. Klein huisraad, boeken, platen, cd's, spelletjes, speelgoed, kleding, snuisterijen zijn van harte welkom. Meubels en witgoed, zo als koelkasten, zijn te groot. De markt is van 10:00 tot 13:00 uur geopend. Spullen voor de ver koop kunnen op maandag t/m vrijdag van 9:00 tot 12:00 uur en van 13:30 tot 17:00 uur afgegeven worden bij de bar van het centrum. Werkgroep De Klarinet is een werkgroep van Stichting Welzijn Ouderen Soest. Ontmoetingscen trum De Klarinet, Klarinet 39, Soest. 88 6023139. ELKEWEEKEEN SOESTERwCOURAOT JN DE BUS?^ tel. (035) 6014152 eerste instantie zelf een kapaan- vraag had ingediend. Het College van B&W heeft alleen een andere beslissing genomen. Over de over last is Witte duidelijk: 'Het is niet aangetoond dat de riolering door de boom beschadigd is. Het is ook niet aangetoond dat de boom on der stroom heeft gestaan. Meneer heeft een brede oprit waar hij op geen enkele manier gehinderd wordt door de boom. Er zijn alleen wat oneffenheden in de tegeltjes. De last is alleszins acceptabel'. Witte zou als hij de eik in zijn tuin had staan absoluut niet willen dat die gekapt werd. Sterker nog, als de gemeente de boom zou willen kappen, zou hij in beroep gaan. Maar los van zijn eigen mening staat hij achter het strenge beleid van de gemeente. 'Het bomenbe- leid is heel helder. En de gemeente wil inderdaad geen precedent scheppen. Er staan veel van die bomen in Soest met bewoners die jarenlang te horen krijgen dat de boom niet gekapt mag worden. Die mensen hebben dezelfde last van de bomen als Helsdingen, maar het belang van de boom is belangrijker dan een tegeltje dat schuin ligt'. Een nieuwjaar, een nieuw be gin, ook voor kinderdagop- vang 't Koekoeksnest dat op 3 januari 2005 haar deuren zal openen. Het verblijf staat voor flexibele en vooral betaalbare opvang. Dat zeggen Marion en Bram van Garderen, de gastouders, in de speciaal verbouwde ruimte, in hun woning aan de Ereprijsstraat. Ze hebben drie kinderen van een, drie en vijfjaar en willen andere kinde ren opvangen in een gezinssituatie. Het is de bedoeling een tweede thuis voor het kind te realiseren. Er wordt gewerkt in dagdelen van 07:30 tot 13:00 uur en van 13:00 tot 18:00 uur. Indien nodig en in goed overleg kunnen kinderen ook 's avonds, 's nachts of in het week end opgevangen worden. Op dit moment wordt een wet voor de kinderopvang versoepeld. Er mogen dan in kleinschalige gastouderopvang, met goedkeu ring van de GGD, zes kinderen geplaatst worden. Een opvang met zes kinderen kan zich bij de ge meente laten registreren. Voor de ouders is het dan mogelijk een te gemoetkoming te krijgen in de kosten, dat wordt geregeld via de belastingdienst. Marion en Bram hebben er het volste vertrouwen in dat de wet begin januari is doorge voerd en dat ze goedkeuring van de GGD krijgen. Tot die tijd star- bouw aan de Oostergracht. Clown August reikte de prijzen uit en overhandigde David Toonen de grootste trofee. Achter deze win- naar werden Bart van Hornsveld tweede, Jade en Lisa van den Bra kel derde, Valentijn van Rouwend aal vierde en Jasper van 't Net vijf de. In de klasse voor niet spelen de leden en sponsors ging de eind zege naar Gebr. Van den Brakel. Postduivenvereniging De Zwaluw had de tentoonstelling dit jaar in De prijswinnaars van de teil toonstelling van De Zwaluw, j postduivenvereniging zette opfeeL lelijke wijze een punt achter ha\ 85'jaar. eèn oosters jasje gegoten. De tral ditionele 'mystery guest' was ditl maal de alom bekende miss Pina Ping Lotti. Tijdens de feestavonl konden de tachtig aanwezigen zie 1 te goed doen aan een Chinees bufï fet. SV Eemland Clubkampioenschappen. Algemeen kampioen: Bert van de Weerd en San ne Delfgou. Pupillen: Danielle Schoenmaker en Henk Hoeke; wed strijdpupillen: Esther de Zeeuw en Douwe Hellinga; junioren C: Simone van Dorresteijn en Sonny Berghuis; junioren B: Marloes Faddegon en Yo- rick Delfgou; junioren A: Sanne Delf gou en Maarten Faddegon; neo-senio- ren: Thysia Pater en Wouter Lips; se nioren: Marjanne Lam en Vincent Ver-, burg; veteranen: Bert van de Weerd;; recreanten: Jolanda Los en Pascal van de Zwan. SO Soest A-junioren: Eemnes Al - SO Soest Al 0-4; D-pupillen: SO Soest Dl - Sparta Nijkerk Dl 6-1; Nieuwland D4 - SO Soest D2 2-5; Roda D3 - SO Soest D3 5-2; Eemdijk Dl - SO Soest D4 6-3; MD-pupillen: Roda MD3 - SO Soest MD1 1-3; E-pupillen: Nieuwland El - SO Soest El 10-1; Baarn E2 - SO Soest E2 4-1; SO Soest E3 - Nieuwland E3 2-2; SO Soest E4 - IJ Vogels E5 1-1; Roda E8 - SO Soest E5 3-6; Roda E10 SO Soest E6 1-3; SO Soest E7 - Spaken burg E6 1-1; F-pupillen: SO Soest F1 - Nieuwland F1 0-0; Roda F3 - SO Soest F2 0-7; SO Soest F3 - Nieuw land F3 1-2; Nieuwland F4 - SO Soest F4 0-5; SO Soest F5 - Ü'vogels F5 8- 1; WZA F4 - SO Soest F6 2-2; SO Soest F7 - Hoogland F7 1-6; Quick F7 - SO Soest F8 1-1; SO Soest F9 - Hooglanderveen F8 4-0; SO Soest F10 - Spakenburg F8 3-7; WZA F10 - SO Soest F12 8-2; Quick F9 - SO Soest F13 0-11; G-Team: Desto G2 - SO Soest G1 10-0. Bert van de Weerd en Sanne Delfgou zijn de nieuwe club kampioenen van SV Eemland. Zij losten Tom Versteeg en Henriëtte Kuijt af, die wegens ziekte niet in staat waren hun titel te verdedigen. Carl Verheijen koos begrijpelijker wijs voor de NK allround, waar hij zilver won achter de verrassende Nederlandse kampioen Sven Kra mer. Het is onwaarschijnlijk dat hij anders wel had meegedaan, maar zijn afwezigheid en die van de ont troonde kampioenen mocht de pret niet drukken. In het weekeinde werd duidelijk dat de jeugd aan de deur rammelt bij SV Eemland. A-juniore Sanne Delfgou greep haar eerste algeme ne clubtitel bij de dames, terwijl junior Maarten Faddegon niet veel toegaf op veteraan Van de Weerd. Bert van de Weerd en Sanna Delfgou losten Tom Versteeg e/fl Henriëtte Kuijt af als clubkamA pioen van 5F Eemland. Zijn achterstand bedroeg slechts 2,9 punt. En dat terwijl het laatste deel van de 500 meter met een kapot schaatsijzer reed (toch fi nishte in 42 rond) en voor de vol gende afstanden een reservepaar moest aantrekken. Hij reed snel genoeg om senior Bert Koelewijn (derde) achter zich te houden. De voorsprong van Sanne Delfgou op senior Marianne Lam, die tweede werd, was achttien punten. Marloes Faddegon, een B-junior, verzekerde zich van de derde Bij de jeugd werden tijdens de ti telstrijd ook nog eens 23 persoon lijke records verbeterd. Grote pechvogel was wedstrijdpupil Ar jan Schoenmaker die tijdens de dweilpauze over een rubberen mat struikelde en bij de val een arm brak. ten ze met maximaal vier kinderen per dagdeel. Voor meer informatie: 88 06- 33846556 of e-mail: home. wanadoo.nl/bram.vangarderen/. Binnenlopen kan ook op Ereprijs straat 36. Scholengemeenschap De Amers-foortse Berg start per september 2004 met een nieu we brugklas: VWO+. In het on derwijsprogramma van deze vwo-brugklas wordt op een speciale manier aandacht be steed aan vakken als natuur kunde, scheikunde, biologie en techniek. Twee middagen per week werken de leerlingen aan leuke en boeien de projecten die te maken hebben met dé genoemde exacte vakken. De nieuwe brugklas VWO+ is be stemd voor leerlingen die nieuws gierig zijn, die geïnteresseerd zijn in allerlei wetenschappen, die wil len samenwerken maar ook zelf- yVniivedi, 88035-6015493 1 GEVONDEN Lapjespoes, 4 witte voetjes, witte I |on, bef en buik, Birkstraat. Voor informatie: Lieze van de Pol, Amivedi, tel, 6015493, e-mail: l.v.d.pol@hetnet.nl Zaterdag 25 december: kerstcon- I eert door de Domcantorij, deels mee te zingen. Het programma: English traditional carols, o.a. 'Once in royal Davids city', 'Away in a manger' en 'Tomorrow shall be my dancing day', die ook voor een groot deel door het publiek kunnen worden meegezongen; 'Rosa Mystica' en 'A Hymn to the Virgin' van Benjamin Britten, 'A Spotless Rose' van Herbert Ho- wells, 'Illuminare, Jerusalem' van I judith Weir, een gedeelte uit 'Die Weihnachtsgeschichte' van Hugo Distier en 'Quatre motets pour le temps de Noël' van Francis Pou- lenc. Uitvoerenden zijn het koor van de Domcantorij onder leiding van Remco de Graas, dirigent. Aanvang: 15:30 uur. Vrije toe gang, graag 2,00 na afloop. Partner zijn van iemand die sek sueel is misbruikt (bijvoorbeeld incest, aanranding, verkrachting) is niet altijd makkelijk. Vaak gaat alle aandacht uit naar hulp aan het slachtoffer, maar ook de partner heeft met verschillende emoties te maken. Voor partners van seksueel misbruikte mannen/vrouwen orga niseren Altrecht, Stade/FIOM en Riagg Amersfoort Omstreken een bijeenkomst op donderdag 13 januari van 17:30 tot 19:30 uur. Tijdens deze bijeenkomst zal onder meer aandacht besteed worden aan de gevoelens en dilemma's waar partners mee te maken kun nen krijgen, bijvoorbeeld over je zelf wegcijferen om de partner te steunen en het omgaan met intimi teit. Tevens wordt informatie gege ven over hulpverlening aan man nen en vrouwen die slachtoffer zijn (geweest) van seksueel misbruik en ons groepsaanbod speciaal voor partners. Daarnaast is er gelegen heid voor discussie en uitwisseling van ervaringen. De bijeenkomst vindt plaats in het gebouw van het Riagg aan West- singel 41 te Amersfoort. De bij eenkomst is kosteloos. Informatie/ aanmelding: Riagg Amersfoort Omstreken, mevr. F. Mulder, SI 033-46.03.531. De avond wordt verzorgd door mevr. J.H. Rijsen- bilt, psychotherapeut, en dhr. W. Mathijssen, sociaal psychiatrisch verpleegkundige, beiden werk zaam bij RIAGG Amersfoort Omstreken. Met een 2-7-overwinning in IJsselstein hebben de pupillen B van dei Duinkikkers het kampioenschap in hun klasse veroverd. De jonge wa-l terpoloërs liepen soepel uit naar 1-6, zodat ze het laatste kwart ontspan-1 nen richting titel konden zwemmen. standig kunnen werken en diel graag op onderzoek uit gaan. Deze I leerlingen blijven drie jaar in de I afdeling VWO+, daarna stromen f ze door naar de tweede fase. De Amersfoortse Berg heeft tot deze nieuwe richting besloten om twee redenen: ten eerste om tege moet te komen aan de roep om meer aandacht voor het onderwijs in de exacte vakken en ten twee de om geïnteresseerde VWO-leer- lingen de kans te geven vanaf de eerste klas samen met onderzoek bezig te zijn. Toelating tot de brug klas VWO+ is mogelijk met een vwo-advies van de basisschool en een CTTO-score die voldoende is voor VWO. Traditiegetrouw zenden we deze dag de musical 'Sound of Music' weer uit. Het verhaal gaat over liet aankomende nonnetje Maria. Zij wordt er op uitgestuurd om kin dermeisje te worden van zeven kinderen bij een bijzonder gedisci plineerde marine-kapitein. Deze man regeert zijn gezin als waren het matrozen op een schip. Maria is niet alleen in staat de har ten van de kinderen te winnen, vooral met muziek, maar ook nog eens de kapitein te 'ontdooien', en er ontluikt er een liefde die velen al jarenlang heeft ontroerd. Het verhaal speelt zich af in het Oostenrijk van vlak voor de aan sluiting bij nazi-Duitsland en tij dens de huwelijksreis barst ook daar het oorlogsgeweld los. Door zijn onverbiddelijke liefde voor zijn vaderland besluit de fa milie Von TVapp het land te ont vluchten. Prachtige melodieën begeleiden dit verhaal. Wie kent ze niet? Do-re- m'; My favorite things; Sound of music; 16 going on 17; Perhaps I had a Wicked Childhood en na tuurlijk het wondermooi Edel weiss. Een uitzending om de radio wat harder te zetten en mee te genie ten met de belevenissen van Maria en de familie von Trapp. Eerste Kerstdag, 13.00 uur

Soester Courant | 2004 | | pagina 22