Inf te Historie in het nieuws Verjaardagsfeest leidt tot broederschap 99%- 1HI/ m] Nu voor: 3.50 3.50 ll.50 SOESTER COURANT 1 B v bf 'J Cees Vos: 'Je moet als Soest trots zijn op inzet en saamhorigheid' PAGINA 7 "O Tormaal: 1.399,- WOENSDAG 29 DECEMBER 2004 TEL. 6012372 E PRIJS!!! STUK. STICHTING VLUCHTELING Folklore vier! hoogtij op de Oude Ambachtenmarkt. Het drukst bezoch te evenement van Soest heeft er extra publiekstrekkers bij in de vorm van de oogstdag en de Soester Boerenbruiloft. Voor de gelegenheid zijn Peter Antonius Cornelis Kuijer en Anita Geertruida Maria Beijer weer op 'minnekozend verkenningspad' gegaan en geven ze elkaar, net als vijf jaar eerder, het jawoord, nu op hemelvaartsdag en volgens grootmoe ders recept, met de bruiloftpijp, boerenjongens en oude kostuums als voornaamste ingrediënten en burgemeester Janssen als de ambtenaar van de burgerlijke stand die de scepter zwaait. Foto: Soester Courant Letterlijk en figuurlijk een van de hoogtepunten is het ballonnenfes- tival. Duizenden mensen vergapen zich op 28 mei aan het kleurrijk schouwspel, waarbij dertien reusachtige ballonnen langzaam, maar ze ker worden vol geblazen met hete lucht. Nadat de eerste is opgestegen, kiezen de overige ballonvaarders binnen een uur het luchtruim vanaf het evenemententerrein de Eng. In de manden staan de winnaars var de zojuist gehouden loterij, uitbundig nagezwaaid door de menigte dit steeds kleiner wordt en uit het oog verdwijnt. Voor herhaling vatbaar roept iedereen luidkeels. Foto: Soester Couram RSlft H |rverdovend kanongebulder op 3 februari bij het rtschot voor een lange reeks van activiteiten, bij Oude Kerk. 'De plek vanwaar Soest uit alle wind- ihtingen is gevormd, maar ook - tijdens 'donkere igen* - is doorkuist, bezet en aangetast door onge wenste, vreemde troepen. Soest toonde echter steeds weer de veerkracht om verder te gaan. Daaruit putten we inspiratie voor de toekomst', opent burgemeester Koos Janssen. Foto: Herman van Dam 'ïsppj JËffi Overmorgen klinken klokslag middernacht schoten vanaf de Eng. Daar staan dan Howitzer kanonnen opgesteld, net als op 3 februari bij de Oude Kerk, toen het 975c jaar van Soest officieel werd ingeluid. Straks wordt het jaar 'weggeschoten'. Ook op lokaal niveau viel er in 2005 veel te melden. De bevol king liep massaal uit naar paleis Soestdijk na het overlijden van prinses Juliana, in maart, en prins Bernhard, in december. Over last van hangjongeren hield de gemoederen in Klaarwater bezig. Om de tekorten op de begroting te dekken, kreeg het college de opdracht om vooral in de gemeentelijke organisatie te bezuini gen. De politie schreef een record aantal snelheidsbonnen uit (ruim 26 duizend). Tijdens de voorbereidingen voor het eerste referendum rolden en rollen de betrokken partijen, waaronder de gemeente zelf, nog steeds vechtend over straat. Voor een unicum zorgden de volleybalsters van StamSovoco die naar de eredivisie promoveerden. In Athene won rolstoelten nisser Robin Ammerlaan goud op de Paralympics. Aan de Wil- laertstraat veranderde C-drie in kunstcentrum, theater en bi bliotheek Idea, aan de Smitsweg verrees het Breed Educatief Centrum De Plantage. Maar voor het jaaroverzicht beperken we ons ditmaal tot de ac tiviteiten in het kader van Soest 975 jaar. Want nooit eerder in die lange geschiedenis van onze gemeente stond de historie van Soest zo nadrukkelijk in het nieuws. Dans, zang, theater, acrobatiek, goochelkunsten en diverse genres muziek passeren op vlotte wijze de revue tijdens het Cultuurfestival in mei. Uiteraard staat deze tweede editie mede in het teken van Soest 975. De overwegend Soester deelnemers aan het cul turele verjaardagsfeest trekken gezamenlijk drie- tot vierduizend bezoekers. Foto: Foto Bell iijna vijftienhonderd mensen nemen op 23 mei laats in Spleasure Centrum voor de bijzondere oe- imenische viering. Dominees, pastores en voorgan- jers voeren het woord tijdens de dienst die volgens Auke Visser van de Raad van Kerken een 'warme en enthousiaste sfeer' draagt. In een sketch wordt anekdotisch teruggeblikt op de kerk in de voorbije eeuwen en de hoopvolle verwachting uitgesproken, dat er over pakweg 25 jaar toch wel één algemene christelijke kerk zal zijn (zodat iedereen lid van het gilde kan worden). Foto: Herman van Dam 'In Soest ben ik zo vrolijk, zo vrolijk was ik nooit', ligt Herman van Veen. Voor het eerst in 975 jaar ■eedt de Soester harlekijn voor 'eigen publiek' op en s er begin juni meteen verantwoordelijk voor dat jabr-io uitpuilt. 'Anne', 'Hilversum drie bestond nog niet', Kyrieeleison', het openluchttheater gaat uit z'n dak tijdens het gevarieerde programma dat de zanger, tekstschrijver, toneelspeler, clown en musicus in zijn "achtertuin" geeft. Foto: Herman van Dam 'Nee, ik pik er geen activiteit uit, want dan doe je veel an dere te kort. Gewoon de pe riode februari-december. De inzet van de vrijwilligers en de saamhorigheid waren eigenlijk het hoogtepunt. Daar moet je als Soest trots op zijn.' Cees Vos, voorzitter van het Comité Soest 975, denkt terug aan wat hij noemt een 'perfect jaar'. Als hem wordt gevraagd terug te blikken op het langste verjaardags feestje dat Soest ooit vierde, raakt hij niet uitgepraat. Of het nu gaat om het uitdelen van cake aan be jaarden, de lezing en excursie over vleermuizen, een puzzeltocht langs tuinen, grootschalige evenementen als de Historische Optocht en de boerenbruiloft of een van de an dere ruim zestig activiteiten, hij bewaart er warme herinneringen aan. Honderden medewerkers, dui zenden deelnemers, nog meer toeschouwers. Er is broederschap ontstaan, bespeurt Vos. 'Wie had nu gedacht dat de kunstkijkroute en de ringsteekwedstrijd van mijn eigen Warmbloed Paardenfokver- eniging Eemland konden samen gaan? Geweldig toch? Er is iets uit de festiviteiten gegroeid. Clubs zoeken elkaar nu weer op.' 'Na afloop van het Ballonnenfesti- val liepen toeschouwers met hek ken te sjouwen. De Petrus en Pau- luskerk was op één dag tweemaal tot en met de laatste plek bezet vanwege het korenfestival. Ik weet niet hoeveel mensen zijn tot half drie 's nachts bezig geweest om op te ruimen, de volgende morgen was er weer gewoon een mis.' Achter de schermen 'De organisatoren van de vereni gingen en instellingen, de vrijwilli- gers achter de schermen. De men sen kwamen meteen en deden ook wat ze beloofden. Het woord nee kenden ze niet. Je hoefde eigenlijk nooit te controleren, want ieder een was er gewoon. Wat kan er toch veel, heb ik vaak tegen mezelf Bij menige activiteit pakte Cees Vos de microfoon om het publiek tekst en uitleg te geven. Zoals hier tijdens de oogstdag in mei, die werd gekop peld aan de Oude Ambachtenmarkt. Foto: Jaap van den Broek een week waren er alleen al zeven koren die iets wilden doen. We kozen voor een groeiprogramma, met een groot blok vóór en één na de zomervakantie. Tot het laatste moment hebben we steeds gezegd: iedereen kan nog inhaken. Had je alles in twee, drie weken geperst, dan waren veel kleine vereni gingen afgevallen, had je niet zo kunnen samenwerken en waren de mensen te veel belast. Het is een goede keus geweest om het over een lange periode te spreiden.' Uit verschillende potjes peuterde de gemeente een subsidie van 87 duizend euro, het prins Bernhard Cultuurfonds deed een duit in het zakje en het feest kon beginnen. Aanvankelijk zou Hans van de Pol het comité gaan leiden, maar toen hij in 2003 toetrad tot de raads fractie van Soest 2002, moest er om politieke redenen een andere voorzitter komen. Vos werd ge vraagd en stemde in. 'De eerste oproep aan de Soester bevolking leverde meteen zoveel reacties op, dat we snel zoiets hadden van: dit gaat wat worden. Binnen Vos: 'Als comité hebben we er voor gekozen geen sponsoracti viteiten te ontplooien. Als we op pad waren gegaan, hadden we zeker geld gekregen, maar van dezelfde sponsors die de vereni gingen steunen. Ter bescherming van de clubs hebben we dat niet gedaan, maar de spontane mede werking was niettemin overweldi gend. Als je een vrachtwagen met chauffeur nodig had, kreeg je die. Hout? Kom maar halen, zeiden ze. Er gebeurde veel met gesloten beurzen, dat heeft ons een hoop geld bespaard.' Samenwerking 'Politie, gemeente, brandweer? Ik hoefde maar te bellen en ze ston den er. Als ik ergens aanklopte, hielpen ze. Waar ik ook met groot plezier aan terugdenk, is de sa menwerking met de burgemeester. Hij was altijd beschikbaar en liet zich regelmatig bijpraten. Dat ging heel ontspannen en hij zette zich voor honderd procent in. Moesten we overleggen voor een rollenspel en vonden we geen gaatje in de agenda, dan kwam hij op zater dagavond of op zondagmorgen als het moest.' 'En wat denk je van de mensen van Buitenplaats De Hofslot (de win naars van de Historische Optocht- red.)? Die hebben naderhand nog zo vaak opgetreden, dat hadden ze zelf ook niet gedacht. En Erica Terpstra, wat een enthousiasme. In de pauze van het Sport- en Cul tuurcircus ging ze niet mee naar de foyer om wat te drinken. Ze zei: geef mij maar een watertje en wat popcorn, en ging bij de piste met de kinderen staan praten.' Overmorgen worden kanonnen op de Eng gestationeerd voor het eindschot, in januari krijgen de festiviteiten een staartje bij de uit reiking van de Cultuurprijs en in de loop van volgend jaar verschijnt er nog een herinneringsboekje. Vos wikkelt intussen alle financiële zaken af en zal alle documenten overdragen aan het archief van de gemeente. 'Van draaiboek tot be groting, van folder tot uitnodiging en alle aantekeningen en telefoon nummers. Het moet beschikbaar zijn voor degenen die nog een iets groots willen organiseren', zegt de man die met enkele andere Soes- ters zijn vizier alweer heeft gericht op de viering van 60 jaar bevrij ding, maar daarover meer bij een volgende gelegenheid. Bedankbriefjes Op straat, in de winkel, overal wordt Vos nog aangesproken. 'Er komen zoveel bedankbriefjes bin nen van deelnemers, terwijl wij juist dankbaar zijn dat ze het feest zo hebben ingevuld. Een perfect jaar met louter hoogtepunten. Soest was er aan toe om samen weer iets te vieren. Een klapper was misschien wel het moment dat we tijdens de oldtimerstocht tot grote verrassing van de bejaarde passagiers de tuin van paleis Soest dijk inreden. Geweldig vonden ze dat. En wat gebeurt er bij het bor des? Bijna elke chauffeur stapte snel uit, want wie heeft er nu een foto van zijn auto bij de voordeur van Soestdijk? De intendant moest er om lachen. Het lukte natuurlijk nooit meer om de stoet bijeen te houden voor de terugweg, maar daar maalde niemand om.' 'Toen we eigenaars van oldtimers opriepen voor de tocht, belde een vrouw van 92. Ik doe mee, zei ze. Wat voor auto heeft u dan, vroeg ik. Nee, ik wil meerijden, ant woordde ze.' 'Nou, over 25 jaar wil ik dat ook wel.' ie Cinema Componenten rs. irantz traditie is het kwalitatief een zeer fect passende receiver gevonden. THX, geintegreerde decoders, digitale veergave van Cd, Cd-r/rw, Wma, Mp3, scala aan in- uitgangen zótvel analoog en 6 x 80 watt bij 8 Ohm, luidsprekerset met H M» MUSIC MOV IE SAUS V SAMEN VOOR SONEN! T JUISTE ADRES: tFSALADES

Soester Courant | 2004 | | pagina 7