Cultuurprijs van de gemeente Soest Wie wint de Cultuurprijs 2004? Uitreiking op vrijdag 28 januari Patientia Vincit Omnia! Barokorkest Colenso Consort Cultuurprijs Soest Soester Boerendansgroep De genomineerden Stemkaarten De Soester Kring SLAS Historische Vereniging Soest Stichting Muziekkring De Nederlandse Cantorij WOENSDAG 5 JANUARI 2005 SOESTER COURANT PAGINA 11 Nu voor: F" Stembon Cultuurprijs 2004 (Stichting Literaire Activiteiten Soest) (Van Zoys tot Soest) ■Ziet hoe blijmoedig zij zich presenteren, 1 de blaaskapel, de bands, de harmonie, I hoort hoe zij klank- en kleurrijk musiceren, I zielsdiep verzonken in de melodie. Trompet en klarinet enthousiasmeren, I - schallend en jubelend in euforie - I trombone, fluit, hobo en harmoniëren Imet hen in een veredeld do-re-mi. Zij die ook hout of koper willen blazen, met stokken over trommels willen razen op willen gaan in muzikale taal, dienen te weten, wat reeds velen lazen, en wortelt in de P.V.O.-moraal: na veel geduld komt pas de zegepraal! Kond Ie Bisck Oktober 2004 Deze maand kunnen de inwoners van Soest en Soesterberg mee beslissen wie de Cultuurprijs 2004 krijgt. Op veel plaatsen in de gemeente zijn de inmiddels bekende gele stemkaarten te krijgen waarmee gestemd kan worden. De Cultuurprijs bestaat uit een kunstwerk, een glassculptuur van de Amsterdamse kunstenaar Bert Grotjohann, en 1.500. In 2000 nam de gemeenteraad van Soest het besluit. Er moet een Cultuurprijs komen in Soest. Een jaarlijks uit te reiken prijs als waardering voor die vereniging, organisatie of kunstenaar die in dat jaar een bijzondere bijdrage heeft geleverd aan het culturele leven in Soest. Raadsbreed aangenomen! Een commissie werd benoemd en onder voorzitterschap van Werner Paans, oud-directeur van Kasteel Groeneveld, organiseerden Ali van de Berg, galerie Hazart en Jan Visser, oud-onderwijzer, de eerste verkiezing Cultuurprijs Soest. Tijdens een feestelijke bijeenkomst in de Raadzaal van het gemeentehuis werd de prijs voor de eerste keer uitgereikt aan Stichting Openluchttheater Cabrio. Ik sta paf Uit het juryrapport: 'Cultuur en natuur ontmoeten elkaar in het openluchttheater. De Stichting Cabrio weet elk jaar weer een boeiend programma neer te zetten. 'Ik sta paf!' Dat waren de woorden waarmee Berna Kousemaker, de voorzitter van Cabrio, de prijs in ontvangst nam. In 2001 was het de vereniging Artishock die de prijs won. In 2002 de Soesterbergse muziekvereniging Odeon en in 2003 won Radio Soest de prestigieuze prijs van de gemeente Soest. De Cultuurprijscommissie be staat inmiddels uit Ton Herstel, oud-voorzitter NCRV, Coco Michels, cultuurconsulent, en vertegenwoordigersvan de Normaal: 1.399, inema Componenten ekers. Lu jurnrprys Soest Bach, Handel en Vivaldi illustreren met hun barokke muzikale taal, een tijdperk, waarin les beaux arts floreren, waarin je Albinoni magistraal met Frederik de Grote ziet passeren: waarin Rameau en Pepusch geniaal naast hun collega Heinichen acteren; een tijdperk, zinrijk voor ons allemaal. In Soester en in regionale kerken, doet het Colenso Consort ons fraai kond van vele dezer componisten werken, .schenkt het ons ook vocaal het volle pond, zal het ons steeds in onze overtuiging sterken, dat zijn barok niet welt uit brakke grond! Kond Ie Bisck 28 november 2004 De Amsterdamse beeldend kunstenaar Bert Grotjohann kreeg in 2000 de opdracht van de gemeente Soest de opdracht een kunstwerk te maken dat een plaats zou krijgen in de hal van het gemeentehuis. Daarnaast werd hem gevraagd kleine objecten te maken, een afgeleide van het grote kunstwerk, dat kon worden uitgereikt aan de winnaars van de PIONEER RECEIVER voorbereid voor SACD multi channel 100 Ware per kanaal van 449,- voor f rx uwTOonfcclSO,- MARANTZ RECEIVER 6,1 met 110 Watt per kanaal van 999,- voor rQQ uwvoonJcd400,- MAGNAT LUIDSPREKER van 119,-voor CELESTION LUIDSPREKERSYSTEEM per stuk houten vloerzuil van 575,-voor uwTOordcel 200,- *9/^9 MISSION LUIDSPREKERSYSTEEM .van 599,- voor CELESTION LUIDSPREKERSYSTEEM OP=OP De genomineerden voor de Cultuurprijs 2004 van de ge meente Soest zijn: a. Barokorkest Colenso Consort b. De Soester Kring c. Folkloristische Soester Boerendans Groep Muziekvereniging Patientia Vincet Omnia - PVO Historische Vereniging Soest Stichting Literaire Activiteiten Soest - S.L.A.S. Stichting Muziekkring De Nederlandse Cantorij Om mee te bepalen wie de Cultuurprijs 2004 moet krijgen, kunt u uitsluitend gebruik maken van de bon in deze krant of de stemkaarten die o.a. verkrijgbaar zijn op de volgende adressen: Gemeentehuis Soest Idea-Cultuurpunt Soest Bibliotheek Soesterberg VVV Soest Drogisterij Sukking Soesterberg De Gouden Snaar Soest Bureau Soester Courant Dp weidegronden, boerenerven en plankieren, ild in authentieke Soester klederdracht, zwermen zij wijduit rond, haken zij in gevieren, blijmoedig pronkend met hun boerse praal en pracht. yalt er een feest rondom de gildeboom te vieren(?), wordt hun presentie bij een huwelijk verwacht(?), 3 Zevensprong gaat mee en samen met hem zwieren |ij klompénklossend rond, vol overtuigingskracht. Folklore is een kostbare nalatenschap, die onze Soester Boerendansgroep wil behoeden voor ondergang, folklore is een levenssap! Folklore is een goed dat nimmer mag verbloeden, zij is een schatkist, die gevuld is met het goede en met de krenten voor de culturele pap! Kond Ie Bisck Soest, 27 november 2004 U/L'L- M&Ba LVL CJ' 1 1' ww.goudensnaar.nl lln Soest, smeltkroes van stichtingen en groepen, Ivan koren en orkesten, tig in tal, Ivan clubs en platforms die om aandacht roepen, I van kunstenaars, commissies, al met al, I een mix van kunsten, hobby's en beroepen, I treft men een Kring, die zich er nooit op zal, noch uit bescheidenheid op wil beroepen, dat men hem ziet als beste paard van stal. Kunst en cultuur in elk van hun facetten, biedt hij in zijn tehuis een plekje aan. Zij die er eens hun eerste stappen zetten, komen er weder, na te zijn gegaan. Er zijn zelfs dichters, die in hun sonnetten, De Soester Kring respectvol gadeslaan. Kond Ie Bisck Oktober 2004 Wie krijgt de Cultuurprijs Soest? U kunt mee beslissen. Breng uw stem uit! Barokorkest Colenso Consort Soester amateurorkest, verzorgt regelmatig concerten met bekende solisten. De Soester Kring Organiseert culturele activiteiten. Folkloristische Soester Boerendansgroep Neemt deel aan diverse historische evenementen Muziekvereniging PVO Harmonieorkest, drumband, Eemlander blaaskapel en Big Band Blow Historische Vereniging Soest Doet onderzoek naar de geschiedenis van Soest en brengt die onder de aandacht van de Soester bevolking door middel van publicaties, lezingen enz Stichting Literaire Activiteiten Soest S.L.A.S. Organiseert en coördineert een scala van literaire activiteiten Stichting Muziek De Nederlandse Cantorij Organiseert klassieke concerten tegen een toegangsprijs naar draagkracht Uitsluitend stemmen met bon of kaart. Maak één hokje zwart. Uitnodiging om de feestelijke uitreiking van de Soester Cultuurprijs bij te wonen op vrijdagavond 28 januari 2005. Ja, ik kom wel/niet* alleen/met_ Naam _personen* doorhalen Adres- Woonplaats... Sturen in open enveloppe naar: Gemeente Soest, afdeling SOW. Antwoordnummer 120, 3760 VB Soest. Postzegel is niet nodig. winnaars 2002 en 2003, Karei van Geet (Odeon) en Ab Faas (Radio Soest). Voorzitter is Werner Paans. Zeven genomineerden De commissie heeft voor de Cultuurprijs 2004 zeven verenigingen/organisaties geno mineerd. U treft ze op deze pagina aan. Samen met de commissieleden bepaalt de bevolking van Soest wie de Cultuurprijs 2004 krijgt. Daarbij kan gebruik gemaakt worden van de bonnen uit de krant en van de gele stemkaarten die op diverse plaatsen zijn te verkrijgen. En de winnaar is... Op vrijdagavond 28 januari zal de winnaar bekend gemaakt worden, omlijst door een feestelijk programma dat geheel in het teken zal staan van 975 jaar Soest. De inwoners van Soest en Soesterberg zijn van harte welkom bij deze uitreiking. Tal van poëten en litteratoren kwamen en komen bij haar op bezoek, om liefhebbers van taal te laten horen, wat al zij schreven in hun vers of boek. Ontslapen dichters worden er herboren, gestorven schrijvers kijken om de hoek, elk hunner is haar welkomstwoord beschoren, 'voor allen opent zij spontaan het doek. Haar letterkundige activiteiten lopen met haar gastvrijheid in de pas, als geen weet zij voor onze taal te pleiten, zij, gids door de lectuur, die haar kompas óók richt op tekstuele noviteiten....: ja, wij zijn trots op haar, op onze SLAS.' Kond Ie Bisck 6 november 2004 Cultuurprijs. Grote consternatie ontstond tijdens de onthulling van het kunstwerk in de hal van het gemeentehuis toen bleek dat het beeld achterstevoren was geplaatst. Ter plekke werd dat door de kunstenaar hersteld en het kleurige beeld, dat staat voor de veelkleurige cultuur van Soest, is te zien in de hal van het gemeentehuis. Het in het NU verankerde verleden, dat steeds nog tastbaar of waarneembaar is, in steen gestold is of op schrift verleden, verdient het predikaat geschiedenis. Cultuur- en erfgoed vormen kostbaarheden, die men moet hoeden als gedachtenis aan 't goede dat moet gelden voor het heden, omdat de toekomst daarin startpunt is. Soester historici en geologen hebben zich diep over de vraag gebogen: Waar zijn de navel en de fontanel Van Soest? en zijn daarvoor naar Zoys getogen. Wilt u daar óók heen(?), wacht dan niet, surf snel naar website hvsoest puntje nl. Kond Ie Bisck 13 november 2004 Wat heeft Van Dale over cantorij geschreven? Wel aan, hij zegt dat cantorij voor kerkkoor staat. Meer info wordt lexicografisch niet gegeven. Hij weet dus niet dat er een cantorij bestaat, die zich qua reputatie veruit heeft verheven boven de inhoud van dit mager predikaat! Van Dale moet zich dus maar eens naar Soest begeven, naar 't kerkgebouw in de Sint Willibrordusstraat. Als hij daar heerlijk en naar draagkracht heeft genoten van de Muziekkring Nederlandse Cantorij, moet hij wel inzien dat hij is tekortgeschoten en zal hij thuis, weer werkend in zijn boekerij, bij cantorij vermelden "Kerkkoor, dat zijn noten naar Soester voorbeeld juicht en jubelt, levensblij!" Kond Ie Bisck 23 november 2004

Soester Courant | 2005 | | pagina 11