m Soester kastelein als 'Mata Hari' ïee' Ecoduct: (niet) veel soeps? Leerlingen van Carolusschool zorgen dat ze gezien worden ERPE tde KERKDIENSTEN MEDISCHE DIENST Vuurwerk in de Banninghal HULPVERLENING Drie kampioenstitels voor Soesterbergse twirlsters RIAGG houdt weer cursus tegen depressie PAGINA 10 52 MereldH/inkel ningkoek ider (bij)smaakje WOENSDAG 5 JANUARI 2005 Badso zamelt 200 euro in voor Azië VRIJWILLIGERSHULP NODIG? 603 11 19 KORTINGEN TOT 50% Soester Courant overat thuis in Soest en Soesterberg Meningen van lezersl Klusjesdienst voorouderen Werk in uitvoering? 0800 - 0432 Ontmaskerd door wantrouwen vlieger op Soesterberg Help slachtoffers aardbeving Azië! Giro 555 Den Haag Klachten bezorging Soester Courant roenprojecten. Soest uwe woningen maar betalen (of moeten len voor de aankoon :stdijk?). v belangrijkste reden egen zijn is dat de gbouw (40%) extra belast. Per sociale t straks een groene even van ongeveer x Deze woningen :door onbetaalbaar, omdat de duurdere it meer in staat zijn e woningen te subsi- zeer 10.000 Euro per ng). Het extra geld rs opgeëist voor het n een peperduur eco- tra lasten zullen, hoe mdt of keert, door de zwakkeren worden wapens heeft een groot amb- at en een flink budget, in het werk gesteld om sluit en daarmee het en peperduur ecoduct n, te handhaven. En j als actiecomité aan- het betrekken van de de beslissing, worden :werkt. Maatschappe- ak is kennelijk niet de gens genoemde voor- n reeds eerder in deze neld en daarom hier *s ;t project "Hart van de door onze gemeente, Betuwelijn (HSL lijn) sriand dendert? Leren ders dan nooit van hun e bloopers (mislukkin- kan toch niet zomaar! eente moet het voor- i opheffen en haar huis- doen". Daarbij eisen wij neente dat ze: de nood- het ecoduct transparant de laagste kosten en an werkgelegenheid als ;e uitgangspunten voor issingen neemt, de soci- ïgbouw ontslaat van de i mee te betalen aan het ïuari 2005 is het dan ein- ver en kunnen we onze brengen over het veel- n raadsbesluit; "het ge- voorkeursrecht ter weer- nersfoortsestraat". Gaan 'kapitaalvernietiging' of ij de gemeente terug voor slijk onderzoek naar het ten en bekostiging van de irridor. :iezingen zijn van groot Laat de democratie rk doen en kom naar de bergse) stembus, want unen is ook in uw belang! 19 januari 2005: Geen ;en verloren stem! omité/werkgroep Gebukt onder ecoduct )ot die miljoenen megadeal ar kan daar nog onderuit, a samen verder, voor kwa- S. Aerden 1 1 W (j0£0£ ZAAK nhoffstraal 9\ lel. 602 8132 ie grens van Mexico en emala ligt het Lacandona- woud. De Indiaanse bewoners Ie rand van dit woud, leven in izaak van landbouw. Honing or hen een aanvullende bron nkomsten. Het voortbestaan het Lacandona-regenwoud It echter bedreigd. Het woud meüjk rijk aan aardolie. Om aardolie te winnen, kappen maatschappijen grote delen van voud. Het regenwoud is voor Jewoners van levensbelang, ir daar wordt nauwelijks :ning mee gehouden. Door grondbezetting proberen bewoners het regenwoud de ondergang te redden, t de aankoop van honing men deze boeren steunen in strijd om een beter bestaan, or rechtstreekse inkoop bij anisaties van kleine boeren, in een faire prijs en gunstige eidsvoorwaarden, gebeurt dit ook. Een koek met 30% van e honing zonder (bij)smaakje, I een Max Havelaar keurmerk i in de Wereldwinkel gekocht rden. Voor de koeken en vele lere producten Steenhofstraat Openingstijden maandag van 00 tot 17:00 uur en dinsdag t/ zriidae van 9:30 tot 17:00 uur. SOESTERBERGSE COURANT Redactie-adres: Jan van Steendelaar, tel. 06-22450173. Klachten bezorging: tussen 18:30 en 19:30 uur C. van Barneveld, Molenstraat 112, Soest tel. 035 - 602 18 41 Het is niet bekend wie de ini tiatiefnemers zijn, noch wat precies de achterliggende ge dachte is geweest, maar ludiek tan hun actie wel worden ge noemd: het ophangen van een levensgrote soepketel aan de driehoek op de rotonde in de \niersfoortsestraat nabij de Bannings tra at-Verlengde Tempellaan. 'Ecosoep' stond er i« grote witte letters geschil derd op de ketel die gevuld was met een aantal speelgoeddie ren. Misschien vinden de actievoerders de hele gang van zaken en de tot nu toe gevoerde en (op voorhand) de nog te voeren discussies rond hel referendum over de voorgeno men aanleg van een ecoduct over deAmersfoortsestraat nabij Sauna Soesterberg een soepzootje, mis schien vinden ze dat de soep niet zo heet wordt gegeten als ze wordt opgediend of veronderstellen ze dat het referendum in de soep loopt. Het kan ook zijn dat ze het allemaal niet veel soeps vinden. Wat ook de reden geweest mag zijn, feit is dat de ketel er maar anderhalve dag gehangen heeft. Toen vond iemand het kennelijk welletjes. Medewerkers van Rijks waterstaat hebben de ketel, inclu sief de inhoud weggehaald en met een vrachtauto afgevoerd. In de vaak grimmige sfeer waarin voor- en tegenstanders van het ecoduct elkaar met argumenten of quasi-argumenten om de oren sloegen, was deze actie in Soester- I Zaterdag 8 januari zondag 9 januari Rooms-katholiek, Caroluskerk, Rademakerstraat 75 Vrijdag 14:30 pastor G. Claassens; viering in de Heybergh Zondag 10:30 pastor B. Tieman; communieviering; cantores Prot. Kerk in Ned., Vredekerk, Gen. Winkelmanstraat 101 10:00 ds. M.A.A. Nawijn; avondmaal 10:00 ds. R. Zandstra; De Drie Eiken; avondmaal Sterrenberg, 't Lichtpunt, Huis ter Heide 10:30 dr. G.M. Landman World Outreach Church (info locatie: 82 0346-35.04.58) 10:30 H.D. Gosseth berg een eerste ludieke uiting van betrokkenheid. De initiatiefnemers hebben daarbij in het midden ge laten of ze voor dan wel tegen het ecoduct zijn. Ze kunnen zaterdag een voorzetje geven van wat hun standpunt zal zijn als het op stem men aankomt. Dan is er in dorps huis Burgstede aan het Dorpsplein in Soesterberg een voorlichtings- en debatmiddag, voordat op woensdag 19 januari de Soester bevolking de gelegenheid krijgt zich over het ecoduct uit te spre ken. Tijdens een druk bezocht eind- feest in de Banninghal heeft Badso spontaan 200 euro inge zameld voor Azië. Het bestuur doneerde 50 euro, de mede werkers van de Time-Out bar schonken hun fooien en de badmintonners deden ook een duit in het zakje. De koffie zou woensdag aanvanke lijk gratis zijn, maar het bestuur besloot alsnog 50 cent per kopje te vragen voor de slachtoffers van de zeebeving. De opbrengst is inmid dels overgemaakt op giro 555. Ruim zeventig badmintonners, of wel bijna veertig procent van de leden, namen deel aan het toer nooi in de sporthal aan de Ban- ningstraat. Daarna was er een sa menzijn in de bar en werd alvast over de sportieve activiteiten in het nieuwe jaar gesproken. In de com petitie staat het eerste team nog steeds eerste. Komend weekeinde wordt deze wedstrijdenreeks her vat. Naast allerlei andere (vereni- ging)activiteiten staan in maart de clubkampioenschappen op het programma. Centraal Meldpunt Vrijwilligershulp Soest - Soesterberg Huisarts voor dringende hulp van de huisarts 's avonds, 's nachts, in het weekeinde en op feestdagen bellen met de huisartsenpost Zeist, 82 0900-430.14.30. Apotheek, overdag: apotheek bellen, dan hoort men wie er dienst heeft. Apotheek, vanaf 17:30 uur: Centrale Apotheekdienst, Diakonessenhuis Zeist, Prof. Lorent- zlaan 76, 82 030-699.59.52. Tandarts, spreekuren 13:00 en 19:00 uur: eigen tandarts bellen; dan hoort men wie er dienst heeft. Dierenarts, weekenddienst na afspraak; P.J.J. Theuns en C.J. Schievink, Kampweg 50, 82 35.24.67; in an dere gevallen hoort men via het antwoordapparaat wie er dienst heeft. Amant thuiszorg en Amant christelijke thuiszorg (voorheen Thuiszorg Eemland) Huishoudelijke verzorging, verzorging en verpleging, gespecialiseer de verpleging, overbruggingszorg, personenalarmering. U bent 24 uur per dag beschermd. 82 033-422.05.00; ook voor spoedeisende situa ties tussen 17:00 en 08:00 uur en in de weekeinden. Amant uitleenservice Voor het lenen van hulpmiddelen en vcrpleegartikelen. Voor spoed eisende situaties 's avonds en in het weekeinde: 82 033-461.91.91. Christelijke Thuiszorg Voor alle aanvragen: S8 033-299.46.69; dag en nacht bereikbaar. Eén op Eén Thuiszorg AWBZ- en particuliere thuiszorg Soest e.o., 24 uur per dag huishou delijke hulp, verzorging en verpleging, 82 035-541.20.16; buiten kan toortijden voor spoedeisende gevallen: 32 0900-202.55.01. wiw.fH'/ij-Jp-wej.iu Politie (Kon. Marechaussee) Veldm. Montgomeryweg 2; werkdagen 12:00-13:00 uur; centra le meldkamer: 82 0900-8844; alarmnummer: 82 1.1.2. Vrijwilligershulp Centraal Meldpunt Vrijwilligershulp; werkdagen 09:30-11:00 uur, 82 035-6031119. Vrijwillige Terminale Zorg Extra hulp voor mantelzorgers. Coördinator: Marijke van den Berg, 06-30189317. Hulpdienst Stichting Hulpdienst Soesterberg, aanvragen dagelijks 09:00-10:00 uur, 82 351940, b.g.g. 351658 of 351346. Overige Huisvesting De Drie Eiken, mevr. D. Elie, 82 352391. Grof vuil, 82 0800-7662000. Een team lesgevers van Trans port en Logistiek Nederland, de grootste werkgeversorgani satie in het wegtransport, gaat op woensdag 19 januari van 08,30 tot 11.30 uur onder het motto 'Zorg dat je gezien wordt' lesgeven aan de leerlin gen van basisschool St. Carolus over vrachtauto's in het ver keer. Daarvoor komt de 'Vei lig op Weg'-demonstratie- vrachtauto naar de school aan de Chr. Huygenslaan. Elk jaar krijgen zo'n 4.000 basis scholen informatie van 'Veilig op Weg' toegestuurd. Leerlingen van groep 7 kunnen met behulp van het wedstrijdvel vragen beant woorden en maken zo een kans een voorlichtingsdag op hun school te winnen. Uit de juiste in zendingen wordt een groot aantal scholen getrokken dat in aanmer king komt voor een bezoek van een 'Veilig op Weg'-voorlichtings- team. Tijdens de lessen leren transport ondernemers vuistregels aan kin deren, zodat ze veilig en bewust kunnen omgaan met vrachtauto's in het verkeer. Doel ervan is hun verkeersveiligheid voor nu en voor later te vergroten. Leerlingen van de groepen 4 tot en met 8 krijgen theorieles aan de hand van een vi deo en een lesvel. Daarna gaan de kinderen naar buiten om een prak tijkles te volgen. Daar staat de 'Veilig op Weg' demonstratie vrachtauto klaar en kunnen de leerlingen werkelijk ervaren wat ze zojuist in de theorie hebben ge leerd. 'Veilig op Weg. Zorg dat je gezien wordt!' is een initiatief van de Kring van Jonge Ondernemers. Later is er met de Verenigde Ver- keers Veiligheids Organisatie (3VO) een samenwerking aange gaan. De Kring van Jonge Onder nemers telt ruim 600 leden van Transport en Logistiek Nederland. Dit zijn jonge transportonderne mers, die vaak zelf kinderen op de basisschool hebben. Transport en Logistiek Nederland heeft het ini tiatief van meet af aan onder steund. De organisatie onder streept dat het verbeteren van de verkeersveiligheid een gezamenlij- De Veilig op Weg demonstratie vrachtauto die naar Soesterberg komt in het kader van een lespro ject voor leerlingen van de Sint Ca rolusschool. ke verantwoordelijkheid is van alle verkeersdeelnemers. 'Veilig op Weg' wordt mogelijk gemaakt door DAF Trucks NV - DAF Nederland, VTL Opleiding en Training, Randstad Transport diensten, Energiemaatschappij BP, Van Vliet Trucks Holland BV en RAI Vereniging. de zonnige kant van do schaduw Raamdecoratie rechtstreeks van de fabriek Sterk in kwaliteit, service en scherpe prijzen www erpezonwering.nl Tel. 0346 - 35 11 79 Sterrenbergweg 15-A, Soesterberg- ■Jaarlijks organiseert de FKM |(een twirlbond) een kam pioenswedstrijd voor majoret tes uitkomend in alle divisies ]en secties. Voor deelname aan JJe kampioenswedstrijd nodigt [iedere bond die deelnemers uit pie op een federatief bonds- concours voldoende punten (ebben behaald. het Show- en Twirlteam loesterberg uit Soesterberg waren naar liefst 16 optredens uitgeno- ligd om mee te doen aan deze wedstrijd in Nederweert. De Soes- Irbergse meisjes kwamen met drie kampioenstitels thuis. Ji het eerste optreden was het ge lijk al raak. Team Lion King mocht pt spits afbijten. Daarna was het wartet (jeugd 3), de volgende so pten Lotte (jeugd 2), Gabriëlla, ^ura (jeugd 3) en de duo's Ga- ■iclla en Rebecca (jeugd 3), Sa- kina en Debby (derde divisie B), jpsanna en Heidi (tweede divisie) nn de beurt. De prijsuitreiking was weer span nend. De resultaten voor de Soes- •bergse afvaardiging mochten er ijn. Show- en Twirlteam Soester- "rg behaalde maar liefst drie kampioenschappen. Het team "Lion King", team "Moulin Rou ge" en soliste Linda mochten op het hoogste podium staan. Soliste Lotte ging naar huis met een twee de plaats en de duo's Debby, Sa- brina en Woutéra, Sandra met een derde plaats. Een goed begin voor dit jaar voor de meisjes. Niet alleen een opste ker voor hen, maar ook voor de andere twirlsters om met goede moed en grote inzet een nieuw sei zoen in te gaan. De klusjesdienst voor ouderen is (Ontstaan om oudere mensen in huis'bij te staan. De vrijwil ligers komen op verzoek kleine klusjes doen. Daarbij kan worden gedacht an het ophangen van een schil- lerij, de cv-ketel vullen, tl-bui- en en lampen vervangen, stop contacten herstellen, rolgordij nen gangbaar maken en lekken de kranen repareren. [oor een klusje wordt 2,00 in ikening gebracht. Voor twee uq'es moet dus 4,00 wor- fen betaald. >ok eventuele bijkomende ma- riaalkosten worden in reke- ling van de aanvrager gebracht. )c medewerkers verwijzen de aderen desgewenst ook door aar hulpverleningsadressen. )e Klusjesdienst is een initiatief 'an de drie ouderenbonden in ioest. N.B. Soesterberg heeft :en eigen hulpdienst, et centrale meldpunt van de lusjesdienst is de SWOS, 82 |6023681. Begin december. In de vroege och tend komt er een aantal wagens van de RMN het Carolusplein, het vriendelijke plantsoentje aan de Fokkerstraat, oprijden om aan de 'winterschoonmaak' te beginnen. Weinige uren later liggen er stapels blad en vuil op de wandelpaden. De auto's verdwenen, de rest over latend aan de opruimers. Een week later, het blad is door de wind grotendeels weggewaaid, de paden praktisch onbegaanbaar, beginnen we ons af te vragen hoe lang we nog moeten wachten, dus een telefoontje naar de gemeente afdeling 'woonomgeving'. Die ad viseerde ons om de RMN te bel len. Daar stond men ons vriende lijk te woord. 'Het zou goed ko men...'. Intussen begonnen ook andere bewoners te bellen. Weer een week later, de stapels zijn gro tendeels verwaaid, pakken we nog maals de telefoon. Intussen had de vcegwagen zich ontfermd over de achterpaden van de woningen. Het resultaat? Hetzelfde. Modder en praktisch onbegaanbaar. 24 De cember, drie weken later. Van de hopen vuil, zijn alleen de modder en de graspollen op de paden stil le getuigen. We geven het op, we hebben geen keuze. Misschien is er iemand in het gemeentehuis die eens kan komen kijken? Ons is het niet gelukt. Mevr. R. Lensink Depressieve klachten gaan vaak gepaard met gevoelens van lusteloosheid, gebrek aan interesse en piekergedachten. Door sombere, negatieve ge dachten beleven mensen wei nig plezier meer aan de dingen om hen heen. Angstklachten leiden er toe dat mensen zich in bepaalde situaties ongemak kelijk en gespannen voelen. Vaak gaat dit gepaard met licha melijke verschijnselen zoals korta demigheid, trillen, zweten of hart kloppingen. Door angstgevoelens vermijden mensen vaak situaties die voor anderen heel gewoon zijn. Dit beperkt mensen in hun vrijheid en kan zelfs leiden tot sociaal iso lement. Een grote groep mensen heeft in meer of mindere mate last van bovengenoemde klachten. Ondanks de beperkingen die deze klachten met zich meebrengen, blijkt het voor veel mensen toch een grote stap om hulp te zoeken. Terwijl het vaak goed mogelijk is om met gepaste hulp of ondersteu ning de klachten te verminderen en verergering van klachten te voorkomen. De afdeling Preventie van RIAGG Amersfoort «Sc Omstreken biedt zelfhulpcursussen aan gericht op mensen met lichte tot matige de pressieve klachten en angstige ge voelens. Een zelfhulpcursus wordt individueel thuis gevolgd met be hulp van een werkboek en telefo nische ondersteuning. Door deel name aan een zelfhulpcursus krij gen mensen meer inzicht in de ei gen problematiek en worden vaar digheden aangeleerd om met be paalde moeilijke situaties anders om te gaan. Hiermee wordt voor komen dat klachten verergeren of dat men terugvalt in bijvoorbeeld een depressie of angststoornis. In een periode van zes tot acht weken wordt een zelfhulpcursus doorlopen. Aan deelname gaat een kennismakingsgesprek vooraf. Omdat het preventieve cursussen betreft worden mensen niet inge schreven bij het RIAGG. De kos ten voor het werkboek 'Zelf aan de slag!' zijn 12,00. Er kan op elk moment worden gestart. Aan melden kan rechtstreeks bij "de af deling Preventie, een verwijzing is niet nodig. Voor informatie of aanmelding: de heer M. Dijkens of het secretariaat Preventie van RIAGG Amersfoort Omstreken 82 4603500.Voor meer informatie is er ook de ver nieuwde website: www.riaggamers- 'foort.nl. Kinder- en jongerentelefoon Elke dag en nacht bereikbaar Met het dichterbij komen van het einde van Soesterberg als bakermat van de Nederlandse luchtvaart, vooral ook de mili taire luchtvaart, lijkt het wel of er steeds meer bijzondere ver halen loskomen waarin de vliegbasis een rol speelt. Zo'n verhaal is bijvoorbeeld een spionagegeval uit de jaren der tig van de vorige eeuw. I MENSEN IN N00D/C0RDAID, NEDERLANDSE RODE KRUIS, NOVIB, STICHTING SAMENWERKENDE HULPORGANISATIES Spionage op de wijze zoals vroeger vooral in militaire kringen werd bedreven, zal tegenwoordig niet veel meer voorkomen. Het staat immers vast dat satellieten de mi litaire objecten die van groot stra tegisch belang zijn allang allemaal hebben vastgelegd en er doorlo pend elke beweging registreren. Daardoor zijn de grenzen van het geen belangrijk wordt geacht, in de loop der jaren vanzelfsprekend ook steeds verder verlegd. Was er tot zelfs jaren na de oorlog geen spra ke van dat een burger 'zomaar' een kazerneterrein op kon, laat staan een militaire vliegbasis als Soester berg, tegenwoordig ligt dat anders. Nu zijn er zelfs 'open dagen'! Het publiek kan dan ongehinderd links en rechts fotograferen en filmen op plekken die nog niet eens zo lang geleden absoluut verboden waren voor hen die er niet uitdrukkelijk behoefden te zijn. Wie bovendien de rijen 'spotters' ziet, luchtvaar tenthousiastelingen die met behulp van op kannonen lijkende telelen zen elke vliegbeweging fotografe ren of filmen, kan zich nauwelijks voorstellen dat ze nog maar een paar jaar geleden minstens een bewaker met hond achter zich aan zouden hebben gehad. Vliegers benaderd De gemeente Soest telt een aantal militaire gebouwen zoals kazernes, opslagplaatsen en werkplaatsen. Ze onderscheiden zich nauwelijks van de defensie-objecten in ande re gemeenten. Het strategische be lang ervan is in deze tijd te ver waarlozen. Dat geldt zelfs voor de militaire vliegbasis Soesterberg, uiteraard in tegenstelling tot de beginjaren van zijn bestaan. Toen de vlieghei als bakermat van de Nederlandse luchtvaart steeds meer een militaire bestemming kreeg en daardoor minder toegan kelijk werd, nam de interesse voor het doen en laten op 'Soesterberg' toe. Zelfs in die mate dat vliegers die de basis als thuishaven hadden soms werden benaderd voor heu se spionage-activiteiten! Zij kon den immers vanuit de lucht elk gewenst plekje overzichtelijk foto graferen, naar believen inclusief de omgeving. Het zal meestal om vrij onschuldi ge verzoeken zijn gegaan om op namen te maken, maar in de jaren dertig van de vorige eeuw speelde er een spionagezaak die landelijk voor opschudding zorgde. Een ca féhouder uit Soest was één van de hoofdverdachten. Hij werd in de val gelokt, maar dat weerhield hem er niet van aanvankelijk te ontkennen ook maar van iets te weten. Toen echter de bewijzen zich tegen hem opstapelden, ging hij door de knieën. Hij moest zich vier maanden na zijn aanhouding, voor de Utrechtse rechtbank ver antwoorden. De officier van justi tie eiste een gevangenisstraf van een jaar, de rechtbank veroordeel de hem uiteindelijk tot een gevan genisstraf van zes maanden. Hoewel 'in het belang van 's lands defensie' de officier in de openbare terechtzitting op een aantal belang rijke punten niet nader kon ingaan ('Jammer, anders zouden wij nog wel wat vernomen hebben, ge- looven wij!', zo staat in een kran tenverslag van de zitting te lezen) werd in ieder geval wel duidelijk hoe de Soester spionage-affaire was begonnen en hoe daarop werd gereageerd. Vijf tot tien mille De zaak begon toen de caféhouder een hem onbekende man in zijn zaak kreeg, die in een gesprek liet weten zeer geïnteresseerd te zijn in foto's van vestingwerken en ande re belangrijke strategische punten. Er waren schatten aan te verdie nen. De caféhouder had hier wel oren naar. Voor een bedrag van vijf- tot tienduizend gulden zou hij proberen een aantal foto's in zijn bezit te krijgen. Hij stelde zich hiervoor in verbin ding met een hem bekende ser geant-vlieger op Soesterberg. Hij vroeg hem foto's te leveren van al lerlei belangrijke punten, zoals mi trailleurnesten. Uiteraard zou de sergeant er ook een aardige duit mee verdienen. De militair deed alsof hij op de aanbieding inging. In plaats daarvan waarschuwde hij zijn chefs. Zij vonden de zaak zo buitengewoon belangrijk, dat zij het ministerie van defensie op de hoogte stelden. Door bemiddeling van de militaire autoriteiten kreeg de sergeant-vlieger waardeloze fo to's mee om deze opnamen van zogenaamd zeer belangrijke strate gische punten aan te bieden. Op de afgesproken tijd bezorgde de militair de eerste keer vijf foto's bij de kastelein. Deze borg ze op in een geheime bergplaats, een kast je in de kelder. Later, zo was de bedoeling, zou hij ze voor grof geld aan de spion verkopen. De ser geant zou dan ook zijn deel krij gen. De onbekende opdrachtgever meldde zich later bij de kastelein die hem de foto's overhandigde. Ze waren echter niet te gebruiken, liet hij weten. Als de caféhouder deze boodschap aan de sergeant vlieger zou overbrengen, zou deze wel weten wat precies de bedoe ling was... De tweede keer bracht de ser geant-vlieger zeven door de mili taire autoriteiten uitgezochte foto's van militaire terreinen. Afgespro ken was dat de sergeant zou doen alsof ze erg belangrijk waren. In werkelijkheid stonden er geen ver dedigingswerken of andere essen tiële militaire objecten op. Nie mand zou er dan ook iets aan heb ben. Men heeft echter nooit kunnen vaststellen of de opdrachtgever dit zou hebben gemerkt. Tot een tweede ontmoeting tussen hem en de kastelein is het namelijk niet gekomen. Al een kwartier nadat de sergeant de tweede serie foto's aan de Soester had overhandigd, greep de politie in, omsingelde het café en arresteerde de kastelein. Er volgde een grondige huiszoeking waarbij de foto's voor de dag kwa men. De caféhouder ontkende weliswaar zijn betrokkenheid, maar werd toch in staat van be schuldiging gesteld 'wegens om- kooping van een militair ter ver krijging van militaire geheimen'. De onbekende man die zoveel be langstelling voor de foto's toonde, is niet meer komen opdagen. Men heeft hem ook nooit kunnen ach terhalen. Met zo'n luchtfoto gedateerd eind jaren twintig van de vorige eeuw van de vliegbasis Soesterberg zou de Soester kastelein-spion zijn opdrachtgever zeker een plezier hebben gedaan. Maar hij kreeg zelf ook alleen maar waardeloos mate riaal. Bron: archief Eemland Pers De verdediger van de verdachte kastelein uitte zijn misnoegen over de hele gang van zaken. Waarom had men niet met ingrijpen ge wacht tot het moment waarop de spion de foto's kwam halen. Dan pas zou de ware schuldige gepakt kunnen zijn. Door het ontactische optreden van de Soester politie liep 'het brein' nog steeds vrij rond. De kastelein moest als enige boe ten. In plaats van het hem in het vooruitzicht gestelde 'grote geld' moest hij een halfjaar 'brommen'. www.rabobankonliiie.eoni Indien u op woensdag om 18:00 uur de Soester Cou rant nog niet in uw bezit heeft, kunt u tot 18:30 uur naar ons kantoor bellen (88 601 41 52). De krant wordt dan dezelfde avond nog nabezorgd. Als u later dan 18:30 uur belt, kunt u de klacht op het antwoord apparaat inspreken. In dat geval krijgt u de krant de volgende dag in de namid dag bezorgd.

Soester Courant | 2005 | | pagina 13