'We hebben heel veel geluk gehad' n*3 0.89 3.49 3.79 3.39 Tal van acties voor slachtoffers ramp «355 Letsel door vuurwerk en ruzie 5 75 Vivienne speelt voor 555 Werkstraffen van 60 en 180 uur Hennepkwekers veroordeeld NIJHOf Giro 555 4 ^5 2 «49 Van de Graaf VERKOOPPLANNEN? WOENSDAG 5 januari 2004*3 83e JAARGANG NO. 21 DEZE WEEK Soest maakt 45.111 euro over Margreet van Roomen en Irene van Doorn ontsnappen aan tsunami Spontane actie 13-jarige saxofoniste WJ IK tf>UL Man verliest oog, een ander vingertopje Woningmakelaardij -Taxaties Hypotheken - Assurantiën Hol Molenbeek 30-50% korting op designradiatoren N NIJHOf Soester verkoopt illegaal vuurwerk vanuit bestelauto 'Officieel geen Soesters vermist' A. van der Lee Kom naar het spraakmakend debat Laat u informeren over het referendum t/m zondag 9 januari SOESTER KALENDER MEGAPOOL NU EP:Kragtwijk OPEL O Bananen Slagers Rookworsten Bosch Berg Sensi Chianti Rundergehakt Tompoucen BEL VOOR EEN GRATIS EN DESKUNDIGE WAARDEBEPALING 035 - 603 27 37 SOESTE COURANT Redactie en administratie: Van Weedestraat 227 Postbus 57 - 3760 AB Soest Telefoon 035 - 601 41 52* - Telefax 035 - 602 49 04 - E-mail: soestcrt@wanadoo.nl - Internet: www.soestercourant.nl Abonnement: Soest/Soesterberg per half jaar 9,25 - Buiten Soest 18,50 - Losse nummers 0,65 Gecontr. oplage 11.900 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG Actueel 3 Thresita helpt gedupeerden zee beving. Debatten, informatiemarkt en krant over referendum. Column Visser. Op 't Hoogt Actueel4 Actueel 5 Politiek tintje op receptie Soest. Brandweer Soest wil nieuwe kazerne voor Atjeh. Floris Johan Joost 45.000e inwoner van Soest. Familieberichten6 Rubrieksadvertenties 6 Cultuur 7 Docenten Griftland naar Mali. Filmclub overspoeld met beeldmateriaal. Overal in Soest worden ac ties gehouden en voorbereid ten behoeve van het rampge bied in Zuidoost Azië. Op brengsten van collectes in kerken, tijdens nieuwjaars recepties en in de horeca le veren flinke bedragen op. De gemeente Soest besloot gehoor te geven aan de op roep van Hoorn om een euro per inwoner over te maken op giro 555. Dat komt neer op een 45.111 euro. Hoewel de eerst volgende raadsvergadering over drie weken plaatsvindt, beslo ten de fractievoorzitters om nu al het geld te gireren. De Brandweer Soest gaat een grote actie houden voor de collega's in Atjeh (zie elders in deze krant), Thresita Anthony uit Soest zet zich in voor haar geboortestreek in Sri Lanka en is inmiddels daarheen gereisd om te helpen. Het Groot Gaes- beeker zamelde op 1 januari tij dens zijn receptie voor dit doel 600 euro in en heeft opslag ruimte geregeld voor hulpgoe deren. Ook over dit doel meer elders in deze krant. Bij supermarkten wordt het winkelende publiek gevraagd een pakket van benodigde hulpgoederen samen te stellen. Collectes in kerken leverden een onbekende som op. Een spontane actie bij sportorgani satie Soest bracht op de eerste dag van het jaar 500 euro op. Medewerkers van De Smic- kel zijn bezig geld bijeen te sprokkelen. Het personeel van eetvilla Van den Brink stond z'n fooien van een dag (300 euro) af voor de slachtoffers, bar/grill 't Luykje maakte op de (her)openingsdag een euro per couvert 198,00) over. Van de entree voor de oud- en nieuwfeesten in The Cardinal en de bar/eetcafés Centraal en d'Oude Enghe werd 2,50 opzij gelegd. Inclusief spontane bij dragen ter plekke kwam dat op een totale opbrengst van 1200 euro. Voorzitter Antonio van den Hengel van de lokale horeca- vereniging roept restaurateurs op om op zaterdag 8 januari per verkocht menu 2,50 op giro 555 over te maken. De me dewerkers wordt gevraagd hun fooien voor het goede doel af te staan. Uitbaters van cafés en cafetariahouders is voorgesteld ludieke acties te houden. Het aantal deelnemers groeit nog steeds, zegt Van den Hengel die ook de Baarnse collega's over de streep probeert te trekken. Bij de horecazaken die zaterdag meedoen, zal dat binnen duide lijk worden aangegeven. Ze zouden beide kerstdagen gaan duiken bij de Thaise Su- rin eilanden, maar door gebrek aan voldoende belangstelling was de trip een dag uitgesteld en zou de boot pas in de loop van de 26c december uitvaren. Het is mogelijk de redding ge weest van Margreet van Roo men en Irene van Doorn uit Soest. De fractievoorzitter van de CDA- fractie in Soest en de medewerk ster van de gemeente Soest lagen nu in de ochtend van tweede kerstdag nietsvermoedend op het strand van het eiland Koh Phay- am, zo'n tweehonderd kilometer ten noorden van Phuket, toen het water plotseling steeg. Hoewel aanvankelijk nauwelijks beseffend hoe ernstig de situatie zou wor den, wisten Van Roomen en Van Doorn zich, dankzij aanwijzingen van de plaatselijke bevolking, op tijd in veiligheid te stellen op een hoger gelegen deel van het eilandje in de Andaman Zee, voor de kust van Ranong. Spannend 'Het is spannend geweest', liet Margreet van Roomen de och- In de aankomsthal van Bangkok moesten Magreet van Roomen en Irene van Doorn zich melden bij medewerkers van de Nederlandse ambassade. tend na de ramp weten. 'Maar op het eiland hebben we relatief weinig schade gezien. Het strand aan de andere kant van het eiland is zwaarder getroffen. Alle hut ten aan het strand zijn er over stroomd', meldde het raadslid later vanuit Noord-Thailand. Daar is het tweetal sinds 30 de cember. Pas de 29e konden ze met een veerboot het eiland verlaten om vervolgens via Ranong, waar op dat moment al 158 doden en 171 vermisten vielen te betreuren, naar de noordelijke stad Chang Rai te vliegen, ver van het ramp gebied. Tijdens de tussenstop in Bangkok werden ze in de aankomsthal van de luchthaven geconfronteerd met tafels van ambassades van onder meer tal van Europese landen. 'Onze namen en de vervolgreis zijn geregistreerd en we zijn van de lijst van vermiste Nederlandse toeristen gehaald. We zijn nu dus officieel oké. Ook was het mogelijk om kosteloos naar het thuisfront te bellen', aldus Van Roomen vrij dagmiddag. Besef De afgelopen dagen is bij beiden de klap steeds harder aangeko men. Van Doorn: 'Ja, ik besef nu waaraan ik ben ontsnapt. En ik besef dat ook maar de kleinste andere keus noodlottig had kun nen zijn. Beelden van de ramp of de reis maken me emotioneel. Bij aankomst in Chang Rai was het eerste dat ik op de luchthaven zag een groot scherm met beel den van CNN. Dat is moeilijk. Het klinkt misschien gek, maar op Koh Phayam werd je minder met de ramp geconfronteerd dan bui ten het rampgebied. Ik ben bang dat inmiddels ook op 'ons' strand lichamen zijn aangespoeld en ben blij dat ik dat niet hoef te zien.' Van Doorn en Van Roomen pro beren de onuitwisbare ervaring sa men te verwerken in het noorden van Thailand. 'Alle medeleven uit Nederland doet me goed, maar ik voel me er ook een beetje onge makkelijk bij. Wij zijn geen helden, we hebben alleen heel veel geluk gehad. Er zijn anderen die er veel erger aan toe zijn of het zelfs hele maal niet kunnen navertellen', zegt Van Doorn. Pagina 3: Ooggetuigenverslag Ire ne van Doorn en reacties Soesters uit rampgebied. 'Simon' in Filmhuis. Cultuur 11 Alles over Soester Cultuurprijs. Soesterberg 13 Ecoduct: (niet) veel soeps? Sport 15 |2s5rt **%*srAR- Kènianen: lange sprint van 10.400 meter. Prikbord Medische diensten. Kerkdiensten. Radio Soest. 17 Een 38-jarige Soester is maan dag door de Utrechtse politie rechter veroordeeld tot zestig uur werkstraf omdat hij een hennepplantage had opgezet in een loods aan de Korte Os- sendam. De illegale wietplantage met 193 hennepplanten werd eind novem ber 2003 door de politie opgerold na een anonieme melding. De Soester was in september met de hennepteelt begonnen omdat zijn eigen bedrijf niet zo goed liep. Hij wilde het 'een keertje proberen', zei de verdachte in de rechtszaal. Politierechter mr. E. Akkermans veroordeelde de Soester over eenkomstig de eis van de officier van justitie. De verdachte had een blanco strafblad. Een 27-jarige man kreeg maandag van de rechter 180 uur werkstraf opgelegd voor een wietplantage met 800 hennepplanten die eind december 2003 was aangetroffen in een pand aan de Laanstraat. De man tapte bovendien illegaal stroom af. De verdachte, zonder bekende woon- of verblijfplaats, was niet bij zijn rechtszaak aan wezig. Akkermans veroordeelde hem ook overeenkomstig de eis. Het idee kwam spontaan bij haar op en niet veel later had ze 137 euro verdiend voor de hulpverlening aan Zuidoost Azië. De dertienjarige Vivi enne Brochard uit Soest pakte vrijdag haar saxofoon en ging bij de AH aan de Burgemees ter Grothestraat spelen. Op het kartonnen bord, dat ze naast haar had neergezet, had ze geschreven: 'Ik speel voor 555'. Op de laatste dag van het jaar gaf het winkelende publiek over het algemeen gul. 'Ik heb twee uurtjes bekende liedjes gespeeld', aldus Vivienne die al drie jaar saxo- foonles volgt op de muziekschool in Soest. Ze had vorige week gelogeerd bij een tante. 'Daar kijken ze veel naar het nieuws en daar heb ik de beelden van de ramp gezien. Me moeder haalde me op en toen ik in de auto zat, bedacht ik het ineens en zei ik tegen mijn zus: ik ga op de saxofoon spelen.' De actie kan geslaagd worden genoemd. 'Heel goed', luidde de reactie van vele passanten. Een enkeling vroeg de jonge saxofo nist of ze het geld daadwerkelijk op giro 555 zal storten. Die men sen kunnen gerust zijn. Vivienne heeft het bedrag inmiddels over gemaakt. Vivienne Brochard pakte vrij dag spontaan haar saxofoon en speelde twee uurtjes om geld voor het getroffen gebied in Zuidoost Azië in te zamelen. Hol Molenbeek Soest Burgemeester Grothestraat 32 Woning- en Assurantiemakelaars www.holenmolenbeek.nl SALE in de Nuon shop bouwen woonwaren. boorn minervavveg 3, tel. 035 54 86111. www.nijhofbaam.nl. bel voor meer informatie over deze aanbieding met Nuon. telefoon 0800-2021 of kijk op www.nuon.nl Bij ongelukken met vuurwerk zijn op oudejaarsavond twee Soesters gewond geraakt. Een man van 25 jaar verloor een oog, een zeventienjarige jonge man het topje van een vinger. Op de Klaarwaterweg ging het 25-jarige slachtoffer rond kwart over negen een kijkje nemen bij een vuurpijl, waarvan hij dacht dat de lont niet meer brandde. Op het moment dat hij er bij stond, ging de vuurpijl alsnog af. De man raakte ernstig gewond aan zijn hoofd en moest naar het UMC worden gebracht voor een opera tie. De artsen konden zijn ene oog niet meer redden. Op de Van Weedestraat was al coholgebruik mogelijk de oorzaak van een ander ongeval. Daar ver gat om ongeveer half elf 's avonds een zeventienjarige Soester om het vuurwerk op tijd weg te gooien. Het explodeerde in zijn hand, wat hem een vingertopje kostte. In een café aan de Middelwijkstraat werd de volgende morgen om streeks vier uur een 32-jarige Soester verwond aan zijn oor. Dat kwam door een Amersfoorter die hem met een stukgeslagen glas had geslagen. De dader, dié zelf ver wondingen aan zijn hand opliep, werd aangehouden en ingesloten. Het slachtoffer moest naar het ziekenhuis in Amersfoort om zijn wond te laten hechten. Volgens de politie was het conflict tussen de twee ontstaan over een vrouwe lijke bezoekster in het café. Een kwartiertje eerder had de po litie een dertigjarige man aange houden. Hij had voor zijn woning een drie jaar jongere plaatsgenoot met een mes bedreigd. De ver dachte verkeerde, aldus de politie, behoorlijk onder invloed van alco hol en was in de 'schildersbuurt' op de Eng naar buiten gerend, omdat hij zich er aan irriteerde dat er vuurwerk werd afgestoken. Met een mes bedreigde hij de man die volgens hem het vuurwerk had afgestoken. Verder was de brandweer van Soest vrijwel voortdurend onder weg om brandjes te blussen. In het Soesterveen brandden op nieuw jaarsdag om ongeveer vijf uur 's morgens twee auto's uit. Op ver schillende plaatsen werd vuur ge stookt in of met afvalcontainers. In een aantal gevallen liepen de zoge naamde vreugdevuren uit de hand en moest er worden geblust. Ondanks deze gebeurtenissen stelt de politie van de Regio Utrecht dat de jaarwisseling relatief rustig is verlopen. De politie heeft woensdag een eind gemaakt aan de verkoop van illegaal vuurwerk vanuit een bestelauto. Het busje stond op de Disselboom. Surveillanten van het wijkteam Soest kregen dat in de smiezen en namen het vuurwerk in beslag. Een 44-jarige Soester werd aangehouden. In zijn woning en schuur trof de politie nog meer vuurwerk aan, dat eveneens werd meegenomen. Het ging om illegaal vuurwerk, af komstig uit België, dat een straat waarde had van 850 euro. Volgens de politie had de man reeds voor 150 euro verkocht. Ook dat geld moest hij afstaan. Op het politie bureau kreeg de Soester een pro ces-verbaal. De kans is groot dat, behalve Margreet van Roomen en Irene van Doorn, meer Soesters zich in het rampgebied bevonden, toen de vloedgolven met ver nietigende kracht miljoenen mensen in Zuidoost Azië ver rasten. Maar het is volgens de gemeente onwaarschijnlijk dat op de officiële lijst van onge veer driehonderd vermiste Ne derlanders ook Soesters voor komen. 'Anders hadden we dat zeker geweten', aldus een woordvoerder. Autobedrijf Exclusicf-Dealer voor Soest, Baarn e.o. Kerkstraat 58 Soest - tel. 601 25 00 8 januari, Officierscasino, Kampweg, Soesterberg, informatiemarkt vanaf 12.30 uur en debat om 14.00 uur 10 januari om 19.30 uur debat Idea, Willaertstraat 49, Soest Dc groene brug voor de toekomst gemeente Soest www.soesf. nl/referendum STEM "TEGEN" VOORKEURSRECHT het actiecomité www.ecoduct.nl SALE op deze dag open van 10 tot 17 uur bouwen woonwaren. baarn minervaweg 3, tel. 035 54 86 111, www.nijbofbaarn.nl De Soester Kalender biedt verenigin gen en instellingen in Soest gelegen heid hun publieksactiviteiten met een eenmalig karakter kort in deze 'week agenda' te melden. Donderdag 6 januari 10:00 Vertelochtend 55-plussers, ontmoetingscentrum Klaarwater, Wiardi Beckmanstraat 475. Vrijdag 7 januari 15:00 Opening expo 'Midden- Nederland Helpt de Polen', Museum Oud Soest, Steenhoff- straat 46. 20:00 Kaartavond PV De Vriendschap, De Mezenhof 1. Zaterdag 8 januari 12:30 Informatiemarkt over referendum. Officierscasino, Kampweg, Soesterberg. 14:00 Debat over referendum, Officierscasino, Kampweg Soesterberg. 16:00 Nieuwjaarsreceptie AV Pijnenburg, Wiekslotërweg OZ. 20:15 Concert Romeo-kwartet, Cenakel, Amersfoortsestraat 18, Soesterberg, 17,00. 21:00 Duo-concert Perron 5B en Trio Changes, Jazzavond, Artishock, Steenhoffstraat 46, 7,00. Zondag 9 januari 14:00 IVN-wandeling Paarden- bos, Baam, start: marechaussee kazerne, Amsterdamsestraatweg. 16:00 Nieuwjaarsreceptie VVD, The Golden Swan, Rademaker- straat, Soesterberg. 16:30 Nieuwjaarsreceptie TV Soest-Zuid, tennispark Bosstraat 57a. 20:30 Simon, Filmhuis Artishock, Steenhofsftraat 46, 5,00/3,50. Maandag 10 januari 19:30 Debat over referendum, Idea, Willaertstraat 49. 20:30 Simon, Filmhuis Artishock, Steenhofsftraat 46, 5,00/3,50. Dinsdag 11 januari 20:00 Klitsavond Historische Vereniging Soest, Gildehuis, Steenhoffstraat 46. Woensdag 12 januari Geen opgave. C0RDAID, NEDERLANDSE RODE KRUIS, SHO Den Haag zie advertentie op pagina 2 NEFKENS SOEST VOOR NIEUW EN GEBRUIKT AUTOMOBIELBEDRIJF CuL3jUJJu WAAiSaJÜS 0SX35TJu^y I Birkstraat 30 - 3768 HH Soest! Telefoon (035) 601 23 64 kilo 3 stuks ^7 ^9 Cabernet Merlot Zuid-Afrikaan se rode wijn Italiaanse rode wijn C1000 versvoordeelmarkt Winkelcentrum 'Hartje-Zuid' Geldig t/m zaterdag, druk- en zetfouten voorbehouden. REGIOMAKELAARS Burg. Grothestraat 13, SOEST BuijsRegiomakelaars.nl jyj Soest@Buijsregiomakelaars.nl nvm UW MAKELAAR IN DE REGIO.' (KANTOREN TE SOEST EN AMERSFOORT)

Soester Courant | 2005 | | pagina 1