'We kijken elkaar aan en denken hetzelfde: dit is menens' Visser UITVERKOOP IG3MHJHNI1ANCEI Thresita helpt gedupeerden zeebeving J -jACWÉÊfl: WINTERCOLLECTIE 40 TOT 50% KORTING HIL-TON ioctpost 30 TOT 50% KORTING Giro 555 Ooggetuigenverslag Debatten, informatiemarkt en krant over referendum WOENSDAG 5 JANUARI 2005 SOESTER COURANT PAGINA 3 'Vooral geld is nodig; en niet omboeken!' Help slachtoffers aardbeving Azië! SHO Den Haag Referendum (5) soestekScourjwit INBOUW APPARATEN ALLE MERKEN Soesterse terug naar geboorteplaats in Sri Lanka Vervolg van pagina 1 'Bij de bloedbanken hier stonden gisteren lange rijen mensen om bloed te geven. Wij informeren ook of ons bloed gebruikt kan worden. Wij hebben beiden O po sitief, een 'gewone' bloedgroep. En er is vooral behoefte aan Rh nega tief, dat schijnt een typisch wester se bloedgroep te zijn, die hier dus onvoldoende op voorraad is.' Margreet van Room en en Irene van Doorn kunnen niet veel meer doen dan bloeddonor worden. Ze konden woensdag 29 december het rampgebied verlaten met een veerboot, nadat een groot aantal mensen het eiland Koh Phayam al per marineboot was ontvlucht. De Soestcrs verblijven nu in het noor den van Thailand. Wat kan de Soester bevolking vol gens het tweetal doen om te hulp te schieten? 'Vooral geld is nodig', zegt het tweetal. 'Om reddingsoperaties en wederopbouw mogelijk te maken. Wat wij hier uit de kranten opma ken, is dat aan goederen als kle ding en dekens geen behoefte is. Daarvan is meer dan genoeg inge zameld. Het gaat vooral om geld.' 'Wat mensen ook kunnen doen, is hun geboekte vakantie naar Thai land niet omboeken. Buiten de rampgebieden is er niets aan de hand. Thailand vreest het verlies van 200.000 banen in de toeristen industrie als de vakantiegangers wegblijven. De afgelopen jaren heeft het toerisme ook al te lijden gehad van de vogelpest en SARS. Het land hoopte nu juist weer wat meer toeristen te ontvangen, want de inkomsten daaruit zijn van groot belang voor het land.' Mede daarom hebben de twee be sloten hun geplande reis, volgens het oorspronkelijke schema, in het noorden van het land voort te zet ten. In de betrekkelijke rust in dat deel van het land wordt de film voort durend teruggedraaid. 'De eerste twee golven, waardoor wij op het I strand verrast werden, kwamen geruisloos. Het water steeg razend- i snel, maar was niet te horen. Ei genlijk heel vreemd. Er waren ook geen golven, het waterpeil steeg alleen. Na die eerste twee keer was het even alsof er niets was ge beurd. Maar de golven die daarop volgden, kwamen wel met veel ge raas. Dat zijn de golven die je op veel amateurbeelden het strand op ziet denderen.' C0RDAID, NEDERLANDSE RODE De hulporganisaties zijn in actie Help nu en geef www.giro555.nl Een aardverschuiving op de zeebodem, de krachtigste in veertig jaar, met een verwoestend effect. De tsunami die be woners en toeristen aan duizenden kilometers kust volko men verrast. Margreet van Roomen en Irene van Doorn uit Soest hadden geluk en slaagden erin te ontkomen aan het alles vernietigende op hol geslagen zeewater. Ongeveer 36 uur nadat de vloedgolven binnen korte tijd een spoor van verderf aanrichtten, vertrouwde Irene van Doorn haar er varingen toe aan het papier. Misschien wel voor baar zelf, maar ook voor familie en vrienden. Op verzoek van de re dactie stelde ze de tekst beschikbaar aan de Soester Cou rant. Die kon na het lezen ervan niet anders beslissen dan haar verhaal integraal over te nemen. Een aangrijpend oog getuigenverslag. Koh Phayam, Thailand, tweede kerstdag 2004,08:00 uur. Ik word wakker omdat de hut schudt. Niet ongewoon, de hut waarin we slapen beweegt bij elke stap die we zetten. Als Margreet even later binnenkomt, vraag ik wat ze op de veranda deed. 'Niks bijzonders, ik heb m'n nagels gevijld.' 'Dat was zeker een flinke vijl', zeg ik en we lachen erom. Na het ontbijt lopen we door de tuin naar het strand. We besluiten die dag niet over de rotsen naar het kleine strandje te klimmen dat bij vloed nauwelijks te bereiken is, maar blijven in de buurt van de Hornbill Hut. Alsof we intuïtief weten dat de zee vandaag niet vei lig is, volgen we niet onze vaste routine van eerst zwemmen en dan opdrogen op de handdoek. In plaats daarvan gaan we meteen met ons boek in de zon liggen le zen. Aan niets is te merken dan onze dag binnen een half uur volkomen zal veranderen. De zee is heel kalm, er staat een zacht briesje en de zon wordt niet gehinderd door ook maar het kleinste wolkje. Tussen ons en de zee is zeker vijftig meter zand. Het is eb, dus het strand is grotendeels drooggevallen. Halverwege een bladzijde kijk ik op van mijn boek. Opeens zie ik water vlakbij ons. Dit kan niet, denk ik, het is eb! Dan roep ik naar Margreet, we grijpen onze spullen uit het water en rennen een stuk hoger het strand op. Omdat het water zich terugtrekt, leggen we hier onze handdoeken weer neer. 'We staan elkaar nog ongelovig aan te kijken als we seconden later worden overspoeld door een tweede golf' We zijn nu aan de rand van het strand, achter ons zijn lage struiken en wat bomen. Ook liggen er vis netten, wrakhout en meer strand- afval. We staan elkaar nog ongelo vig aan te kijken als we seconden later worden overspoeld door een tweede golf. We pakken wat bin nen handbereik is en tot onze knie ën in het water zetten we het op een rennen. Pas als we meters door het afval en struikgewas zijn ge gaan, stopt het water. Margreet ziet mijn boek drijven en waadt door het water om het te pakken. Ik vis een slipper op en vind ook de andere. Nog even staan we tot onze enkels in het water, maar al snel trekt het water zich weer te rug. Het strand wordt weer zicht baar en het is alsof er niets is ge beurd. Omdat onze tassen en handdoe ken doorweekt zijn en Margreet haar voeten heeft opengehaald, lopen we terug naar de Hornbill Hut. Daar staan de andere gasten ons lachend op te wachten. Wat er gebeurd is? 'We zijn aangevallen door de zee', grappen we. Niemand begrijpt wat er de afge lopen minuten gebeurd is. Een Deze week wordt in Soest en Soesterberg een huis-aan- huis krant verspreid, waar van alle acht pagina's zijn gewijd aan het referendum van woensdag 19 januari. Het is een gezamenlijke uit gave van de gemeente en het actiecomité Gebukt onder Ecoduct. Op de voorpagina geeft de ge meente antwoord op veel ge stelde vragen, op de volgen de pagina's komen verte genwoordigers van onder meer de Werkgroep Toekomstvisie Soesterberg, het Utrechts Land schap, de provincie Utrecht en het Soester college aan het woord. Dat zijn allemaal voorstanders van een ecoduct. Zij hopen dat de wet voorkeursrecht, op de gronden die nodig zijn voor de aanleg van de groene brug, in stand zal worden gehouden. Het actiecomité, dat dit raads besluit juist wil terugdraaien, heeft drie pagina's mogen vul len. Tot slot vindt dc lezer op de achterpagina feitelijke infor matie over het referendum. Zo wel burgemeester Koos Janssen als actievoerder K.J. Rodenburg roepen inwoners van Soest en Soesterberg op 19 januari naar de stembus te komen. Debatten In de aanloop naar de eerste volksraadpleging in Soest ko men er nog twee debatten. De eerste is in het Officierscasino aan de Kampweg in Soester berg, waar op zaterdag 8 januari om 12:30 uur een informatie markt voor de burgers wordt gehouden, Gemeente, actieco mité, provincie, enkele instellin gen en de politieke partijen lichten daar hun standpunt toe. Van 14:00 tot 15:30 uur is er een debat in de stijl van het te levisieprogramma 'Het Lager huis', waaraan de organisaties zullen deelnemen. Het publiek kan luisteren en zich een me ning vormen, zover het dat nog niet heeft gedaan. De informa tiemarkt gaat daarna nog tot vijf uur door. Op maandag 10 januari volgt er onder leiding van een ervaren discussieleider een debat tussen vertegenwoordigers van de ge meente en het actiecomité Ge bukt onder Ecoduct. Het pu bliek kan zich dan in de discus sie mengen door vragen te stel len. Dit debat begint om 19:30 uur in de theaterzaal van Idea aan de Willaerstraat. Nog niet wetend welke ramp zich even later zal voltrekken, maakt Irene van Doorn deze foto van de eerste echte vloedgolf. In de rij voor het eten dat Thaise vrouwen bereiden bij de school die als noodopvang dient. Links op de foto Margreet van Roomen. kalme zee met laag water is binnen een minuut veranderd in een kol kende watermassa en heeft het strand volledig overspoeld. Zo snel als het water kwam, was het ook weer weg. De eerste golven blijken slechts een aanloop naar wat ons nog te wachten staat. Iemand roept: daar komt het weer! en we klimmen op de strandbar om droog te blijven. Het water stroomt met veel geweld onder ons door de tuin van de Hornbill Hut in. We hebben geen idee van het ge vaar dat we lopen. Ik pak mijn ca mera en maak foto's van dit bij zondere fenomeen. Mister Kop, de eigenaar van de Hornbill Hut, heeft dit nog nooit meegemaakt. Komt het door de volle maan? Ie mand zegt vanmorgen een aardbe ving te hebben gevoeld. Dus daar om schudde onze hut zo. Enkele anderen blijken het ook te hebben gevoeld. 'Iemand waadt bij een volgende golf kniehoog in het water en wordt meegezogen' De laatste gasten sluiten zich bij ons aan. Iemand vertelt dat een brommer door het water werd meegenomen. Een ander was bij de eerste golf aan het zwemmen, voelde de bodem onder haar voe ten verdwijnen en zag haar spullen wegdrijven. We hebben echt geen flauw benul van het risico dat we lopen. Iemand waadt bij een.volgende golf kniehoog het water in en wordt meegezogen door het terug trekkende water. Een stel Japan ners dat met de golven op de foto wil, overkomt hetzelfde. Hun ca mera raken ze kwijt. In ongeveer drie kwartier tijd ko men er zeven enorme golven. We zien hoe het water aan de horizon omhoog komt en op de kustlijn metershoge golven vormt. We vra gen ons af waarom er opeens zo veel boten zijn. Pas later beseffen we dat ze door het water richting kust worden geduwd. 12:00 Uur. De zee is nog onrustig, maar komt niet meer omhoog. Tijd voor de lunch. Iedereen praat over wat er aan de hand kan zijn. Lang zaam komen berichten binnen van hutten verderop die volledig zijn ondergelopen. Vrieskisten die uit restaurants wegdreven. Sommige gasten raken in paniek. We moeten weg! Mister Kop vertelt ons dat er een aardbeving is geweest op Sumatra. Het is onwerkelijk, dat is toch heel ver weg? Margreet en ik besluiten onze duiktrip voor die avond af te zeggen. We zouden twee dagen met een boot richting Surin eilan den gaan, maar met zo'n onrusti ge zee hebben we daar geen zin meer in. Later realiseren we hoe veel geluk we hebben gehad. Ei genlijk zouden we de 25c al zijn uitgevaren, maar door te weinig belangstelling is de trip een dag uitgesteld. Anders hadden we van morgen op een boot gezeten. De volgende dag horen we dat 200 boten op zee worden vermist. Omdat Mister Kop ook hoofd van de politie op het eiland is, beslui ten Margreet en ik zijn advies af te wachten. Als we weg moeten, ne men we alleen het hoogst noodza kelijke mee. Het verplaatsen van de koelkast naar een hoger punt is voor ons sein om een tas klaar te maken. Er schijnt een tweede vloedgolf op weg te zijn. Erger dan wat we net gezien hebben, met golven van meer dan tien meter hoog. Dat kan onze hutten com pleet wegvagen. Snel pakken we een rugzakje: lan ge broek, vest, paspoort, geld, wa ter en wat eten. Bij terugkomst wijst Mister Kop naar de jungle achter onze hutten en roept alleen maar: go! We kijken elkaar aan en denken hetzelfde: dit is menens. Een 'high five' en lopen. Op hoop van zegen, geen idee waarheen. We moeten naar hoger gelegen gebied, daar zijn we waarschijnlijk veilig. Een Duits gezin wil de jongste dochter op slippers meenemen. Wij zeggen dat ze beter schoenen kan aantrekken, maar dat vinden de ouders onzin. Ok, zoek het dan zelf maar uit. We laten ons door Den, een Thai die in de Hornbill Hut werkt, naar een zandpad lei den. We zijn blij dat we onder onze korte broeken nog snel wandel schoenen en sokken hebben aan getrokken. Het kleine meisje op slippers laten we al snel achter ons. Den gaat terug om het gezin te helpen. We verbazen ons over wat mensen op de vlucht allemaal meenemen. We passeren mensen met enorme rugzakken. Wij hebben de meeste van onze spullen achtergelaten. Na ongeveer twintig minuten be reiken we de 'hoofdweg', een smal betonnen pad waar twee brom mers elkaar net kunnen passeren. In de schaduw bij een verlaten hut ontmoeten we een groep lotgeno ten. Iedereen op dit eiland is op de vlucht voor het water. We zien de vrouw van Mister Kop en hun kinderen. Zij zegt dat we naar de school moeten. Het is een van de weinige hoger gelegen plaatsen waar een helikopter kan landen. Daar kan voedsel gedropt worden en kunnen we eventueel door de lucht naar veiliger plaatsen worden gebracht. Onderweg geven we mensen die rusten de instruc ties van Mister Kop door. We komen mensen in badkleding tegen, mensen op slippers, sommi gen op blote voeten. Allemaal gaan we dezelfde kant op, weg van het water. De taxibrommers rijden af en aan om mensen te vervoeren. Omdat wij een goede conditie hebben, gunnen we anderen deze 'luxe'. Dit is zo onwezenlijk. We weten niet wat we kunnen verwachten. Als de tweede vloedgolf erger is dan de eerste, hoever wordt het eiland dan overspoeld? We praten over wat had kunnen gebeuren. Stel dat we waren gaan zwemmen, wat dan? Wat als we hadden liggen slapen op het strand? Wat als we naar het strand tussen de rotsen waren gegaan? Wat als we op zee hadden gezeten? Dan hadden we het waarschijnlijk niet na kunnen vertellen. We hebben geluk gehad, heel veel geluk. 'Ik voel op een vreemde manier dankbaarheid dat we gespaard zijn gebleven' Omdat we niet weten wat nog gaat komen, is onze angst onwerkelijk. We zijn bang, maar waarvoor ei genlijk? Na ruim een uur lopen in de warme middagzon, komen we rond 15:00 uur aan bij de school. Ongeveer zestig mensen wachten gelaten op de veranda. Op het vol- leybalveld liggen spullen te drogen, het net doet dienst als waslijn. Dan begint het wachten. Steeds meer mensen verzamelen zich bij de school, steeds meer verhalen ko men los. Iemand vertelt dat aan de andere kant van het eiland alle hutten zijn overstroomd. In het dorp was weinig te merken, het water kwam tot de winkels, maar niet hoger. Vissers waren er druk om hun boten te behouden. Niet alleen toeristen, ook de Thai se bewoners komen naar de school. Een man vertelt dat zijn huis is weggespoeld. Hij heeft er tweeënhalf jaar aan gebouwd en is nu alles kwijt. Een Thaise radiozender brengt het laatste nieuws. Phuket is zwaar getroffen, vele doden. Een klein eiland vlakbij is overspoeld. De Phi Phi eilanden zijn een chaos. Dan komt het nieuws van de eer ste slachtoffers op ons eiland. De rivier is in minuten tijd meters gestegen. Thaise mensen die aan de rivier wonen, zijn meegesleurd door het water. Hetzelfde over kwam een Thai die een toerist te hulp schoot. Zij heeft het gered, de Thai is weggespoeld en zijn lot is onbekend. Ook twee Zweedse toeristen zijn noodlottig verrast door het water. De een was aan het zwemmen, de ander aan het zonnebaden. Een van hen is terug gevonden in een boom. Waar schijnlijk is ze door het water mee gevoerd, verstrikt geraakt en ver dronken. Het andere meisje is nog niet gevonden. 'Zaten we 's ochtends nog onwetend naar het woeste water te kijken, nu zijn we blij dat we nog leven' Iedereen praat met elkaar, ieder een is geïnteresseerd in de verha len van anderen. 'We are the luc- ky ones', wordt die middag en avond veel gehoord. Zaten we 's ochtends nog onwetend naar de woeste zee te kijken, nu zijn we blij dat we nog leven. Ik voel op een vreemde manier dankbaarheid dat we gespaard zijn. We beseffen meer en meer dat we door het oog van de naald zijn gekropen. Langzaam wordt het donker. Kaar sen worden aangestoken en in een lokaal gaat het licht aan. Dorpsbe woners komen kussens en matras jes brengen voor de kinderen. Er komen zakken rijst, ik zie stapels eieren voorbij komen. Thaise vrou wen gaan in een provisorische keu ken eten klaar maken. Voor ons, de rijke westerse toeristen die in een maand meer uitgeven dan zij waarschijnlijk in een jaar kunnen verdienen. De mannen zijn in de weer met elektriciteit en hangen buiten noodverlichting op. Het ag gregaat achter de school maakt overuren. Een westers stel pakt een bord en begint een collecte voor de school. We geven gul, net als vele anderen. In de winkel vlakbij de school ha len we water. Net op tijd, er zijn nog maar een paar flessen over. Nu de zon weg is, worden de mug gen wakker en we zijn blij met onze lange broeken en lange mou wen. Langzaam wordt duidelijk waar we op wachten. De vloedgolf van van morgen gebeurde bij eb. Pas om tien uur vanavond is het vloed, als er dan nog een vloedgolf komt, zal de schade veel en veel groter zijn. Margreet sms't familie cn vrienden dat we veilig zijn. Het blijkt in Ne derland groot nieuws te zijn en langzaam dringt de omvang van de ramp tot ons door. Wij hebben al leen de Thaise radio, maar Neder land heeft de beelden van Phuket en India al gezien. Ik stuur familie een sms, dan is de batterij van mijn telefoon leeg. We vragen ons af wat zich aan de kusten van het eiland afspeelt. Het is inmiddels tegen tienen en hoog water. We weten het niet. We ho pen morgen terug te kunnen naar onze hut en vragen ons af wat we zullen aantreffen. Gissen heeft geen zin, eerst de nacht maar zien door te komen. We proberen te slapen op een mat op het gras voor de school. Soms doezelen we weg, maar echt slapen lukt niet. Rond middernacht gaan we een andere slaapplaats zoeken. In een klaslokaal vinden we een plekje tussen een Thais gezin en een hoogblonde toerist. Ook hier kunnen we de slaap niet vatten. We liggen op de betonnen vloer, het lokaal ligt vol mensen. Vlakbij moet een kind overgeven en het begint jammerlijk te huilen. Opeens besef ik hoe epidemieën in vluchtelingenkampen ontstaan. Teveel mensen, te weinig voorzie ningen. De toiletten gebruiken we allang niet meer omdat ze heel vies zijn. Wildplassen is geen ondeugd, maar noodzaak. Rond twee uur sta ik op en ga rondlopen. In het licht van de volle maan zie ik het grasveld voor de school vol mensen liggen. Sommi gen slapen, anderen drinken zich met bier uit de winkel een stuk in de kraag. De wereld vergaat, neem nog een biertje. Er zijn wat tentjes en tussen de bomen slapen men sen in hangmatten. De drie klaslo kalen van de school liggen vol mensen. Een lokaal is voor de kin deren, zij hebben matrasjes en wat klamboes. In de andere lokalen slapen mensen op de betonnen vloer. Als ik om de school heen loop, wordt mijn keel dichtgeknepen. Ik zie Thaise gezinnen op matjes op het zand in de luwte van de school. Beelden van vluchtelingenkampen schieten door mijn hoofd. Nu is het alleen geen TV, maar de har de werkelijkheid waar wij onder deel van zijn. Ik schat dat zich zo'n 250 mensen in en rond de school hebben verzameld. Ik slik mijn tra nen weg en loop terug naar onze slaapplaats. De volgende uren kunnen we met moeite wat slapen. Rond half ze ven 's ochtends staan we op, pijn in al onze botten en spieren. De zon komt op, langzaam ontwaakt het kamp. De Thaise vrouwen werken alweer aan ons ontbijt: rijst met groenten. Ik zie vrouwen van 'omaleeftijd', een andere vrouw is acht maanden zwanger. Ze werken allemaal even hard om te zorgen dat wij het goed hebben. Deze gastvrijheid zal ik nooit vergeten. Op de veranda komen we Den te gen. Hij vertelt dat we veilig zijn. De Hornbill Hut is gespaard geble ven en we kunnen terug. Hij wil ons op de brommer terug brengen, maar wij gaan eerst naar het dorp. Anderen hebben zijn vervoer har der nodig dan wij en we willen de pijn uit onze lijven lopen. Maar het belangrijkst is nu onze familie te laten weten dat het achter de rug is. Bij de school is het telefoonbe- reik minimaal en we hopen in het dorp ook een westers ontbijt te krijgen. Het dorp ligt erbij alsof er niets gebeurd is. Winkels en eethuizen zijn gewoon open. Alleen aan de vissersboten op het droge zand is te zien dat de zee gisteren ver woestend is geweest. In de verte zien we een scheepswrak voorbij drijven. 'Ze werken allemaal even hard om te zorgen dat wij het goed hebben. Deze gastvrijheid zal ik nooit vergeten.' In een eethuis kijken we CNN. We zien de verschrikkelijke beelden van Phuket, Sri Lanka, de Phi Phi eilanden, India. De vloedgolf heeft acht landen getroffen, het doden tal gaat richting 20.000. In Thai land zijn tot dan toe 430 doden geteld. Tweehonderd boten wor den nog vermist, met aan boord vier- tot zeshonderd mensen. Weïe the lucky ones. Als we later terug naar onze hut lopen, zien we de sporen van ver woesting. Nog voordat de rivier in zicht is, lopen we in de modder. Zo hoog heeft het water gisteren gestaan, nu kunnen we weer ge woon over het bruggetje. Het strand ligt vol aangespoelde troep. Boomstammen, wrakhout, slip pers, flessen. We zien mensen die op zoek zijn naar hun weggespoel de bezittingen. In de Hornbill Hut is iedereen weer terug. Er dreigt opnieuw pa niek: iemand heeft gehoord dat een derde vloedgolf op komst is door een naschok van de aardbe ving. Een naschok is nooit zo erg als de eerste, dus we reageren ge laten. Het blijkt een paniekverhaal, de golf komt niet. 's Middags ruimen we met de an dere gasten het strand voor de Hornbill Hut op. Helikopters vlie gen laag over, wie weg wil kan met een marineboot mee. De pier in Ranong is ook ondergelopen, dus de hele dag gaan er geen veerbo ten. 's Avonds genieten we van heerlij ke gegrilde vis. Alleen het geluid van de helikopters maakt de avond anders dan anders, verder lijkt het een gewone dag. De dag die ach ter ons ligt, zullen we alleen nooit meer vergeten. We are the lucky ones. O, wat zou ik graag, net als de dichter Jan Menne onlangs, een poëtische pelgrimage aangaan naar de loopbrug van de Ark van Krol ('Bridge over troubled wa ter') waar verschillende diersoor ten twee aan twee de oversteek maken van de Leusderhei over de Amersfoortsestraat naar de Vlas akkers vice versa: 2 kakkerlak ken, 2 mestkevers, 2 katers, 2 dui zendpoten, 2 fietsers, 2 boktorren, 2 wandelende takken, 2 edelher ten, 2 bedreigde huismussen, 1 underdog, een os en een ezel. Helaas het was een kerstdroom tijdens mijn vakantie in Rotter dam. Wakker geworden moest ik bij de os denken aan Ben. Deze hardlopende Tukker was jaren geleden persvoorlichter van de gemeente Soest. Een p.r.-man met bijsluiters, maar met een uitste kend Soestgevoel. Na zijn vertrek is het nooit meer goed gekomen met de ambtelijke voorlichting. De afdeling commu nicatie steekt sinds het vertrek van Ben van Os niet uit boven het po litieke niveau van de Libelle en de Margriet. 'Er wordt ons niets gevraagd,' is het stereotype antwoord als ze weigeren informatie te geven. Ik probeer het toch weer. Vraag 1. Achter op de brief van het ge meentebestuur over het referen dum, die wij kregen 'Aan de be woners van dit adres', staat een tekening. Daarop is Soestduinen aangegeven met het Jesserun- kamp en Kodak. Met de tekst: te rug naar de natuur. Welke relatie heeft dit project met het ecoduct en de daarvan afhan kelijke woningbouw in Soester berg? Hoeveel kost de sloop van die gebouwen en wie betaalt dat? Vraag 2. Voorzichtig geeft Op 't Hoogt van 15 december aan dat er ook plan nen bestaan voor een ecoduct over de spoorlijn voor de edelherten richting Hilversum. Ik citeer: 'Voor wat betreft de spoorwegen staat in de planning van Pro Rail, dat de realisering van deze passa ge over de spoorverbinding Amersfoort en Den Dolder is op genomen voor het jaar 2009' Weggelaten is de zinsnede: 'Deze medewerking van Pro Rail hangt af van hogere financiële goedkeu ring' (Agenda 2010). Wat zijn de consequenties van deze boter zachte toezegging? Graag nog deze week uw antwoor den. (wordt vervolgd) ELKE WEEK EEN IN DE BUS? tel. (035) 6014152 Inbouwspecialist •GRATIS INMETEN •GRATIS MONTAGE •SNELLE LEVERING t35a Tel. 035 - 602 93 60 huizen verloren. Wat ze dan ook nodig hebben is iemand die ze vasthoudt en liefde geeft'. Thresita is op 21-jarige leeftijd naar Nederland gekomen. Op 26- jarige leeftijd leerde ze haar man kennen, met wie ze inmiddels drie kinderen heeft. Ze stuurde geld naar vader, die daarmee ook men sen uit het dorp ondersteunde. In september 2002 ging ze terug naar haar geboorteland, waar ze in con tact kwam met twee priesters. Die vroegen haar om hulp vanwege de problemen in het dorp en enkele omliggende dorpen. Sindsdien stuurt ze hen maandelijks geld. In 2004 zette ze samen met pastoraal werker Bart Tieman de stichting Tey-illai Annai (moeder van de thee) op. De stichting heeft inmid dels 170 vrijwilligers, onder wie De wereld is nog steeds in shock door de impact van de zeebeving in Azië. Verslagen heid heerst bij iedereen die de beelden van de ramp heeft ge zien. Vrijwilligers bieden zich aan en noodfondsen worden in het leven geroepen. Thresita Anthony woont in Soest, maar komt oorspronkelijk uitKaha- gelle Estate, een dorp in Sri Lanka. Een groot deel daarvan is verwoest. Thresita heeft daarom een project opgezet. Met behulp van haar buren Joke Beers en Max Kruijtzer is ze een inzamelingsactie begonnen. Zelf is ze vrijdag vertrokken naar haar ge boorteplaats om hulp te bicden. 'Ik weet niet hoelang ik blijf. Hoelang is nodig? Drie dagen, een week, een maand? Een maand gaat niet, want ik heb hier mijn gezin, maar ik wil eerste hulp bieden.' Thresita vindt het belangrijk om zelf hulp te bieden en levensmid delen op te sturen. Ze gelooft niet in de grote hulporganisaties, om dat ze meent dat het geld dan niet goed terechtkomt. In haar dorp heeft een organisatie een school gebouwd voor de rijke kinderen, niet voor de armen. Het gaat niet alleen om voedsel en voorzienin gen, vertelde Thresita. 'Veel men sen hebben hun familieleden en Thresita Anthony wijst haar ge boortestreek op Sri Lanka aan. De Soesterse is daar inmiddels aange komen om ter plekke hulp te bie den. Foto: Soester Courant artsen, en werkt samen met de priesters in het dorp. Er is een weeshuis met 90 kinderen en er lopen projecten gericht op onder wijs, gezondheidszorg, ouderen- zore en werk. Als geen ander kent Thresita de situatie in Sri Lanka. Ze is bekend met de sicchte werk- en leefom- standighedc."». Of zoals ze het zelf verwoordt: de uitzichtloze situatie. De hulp die zij en andere vrijwil ligers bieden is dan ook structu reel. Toen ze hoorde van de ramp heeft ze vier dagen niet kunnen slapen. Ze wilde zich voor alles afsluiten, omdat het leed zo groot was, dat ze het gevoel kreeg niets te kunnen doen. Op een gegeven moment werd ze 'wakker' en be sefte dat ze wel degelijk wat kon doen. 'Ik wil niet heel Sri Lanka redden, dat gaat niet. Ik wil ervoor zorgen dat een klein gedeelte ge red wordt'. Thresita vertrok vrijdagnacht naar de plaats des onheils. Als ze terug komt is haar werk niet klaar. Ze zal zich blijven inzetten voor de Srilankaanse bevolking. Maar dat kan ze niet alleen, ze heeft hulp nodig. Daarom vraagt ze of er mensen zijn die een donatie willen doen, de hoogte van het bedrag maakt niet uit, of haar willen hel pen met de stichting. Ook produc ten als lucifers, tandpasta, tanden borstels, maandverband, zeep, shampoo, Bambix en pijnstillers zijn van harte welkom. Voor meer informatie of donaties Thresita Anthony S8 6028405, e-mail ley; 3159.99.373. -RA30 Soest

Soester Courant | 2005 | | pagina 3