i JS|B| Klap op vuurpijl bij Gommers Prinselijke, smakelijke traditie 'Van heidehut tot residence' Opzienbarende feiten in jaaroverzicht BEZORGERS Soest 50 jaar geledenj nline.nl RESTANTEN f WINTERCOLLECTIE t 3 HALEN 1 BETALEN Open dag en onthulling bij praktijk Jacintha van Kouwen Motors Soest Uit de historie van Soest(erberg) PBS: projecten om mensen in arbeidsproces te loodsen - Soest en Soesterberg wilt missen Vanaf a.swoensdag 5 januari f i i i €11.995,- 540,- 45,- 47,- €12.627,- 1.632,- H Artikelen per stuk 40% f/raarj tof ziens bij Sttemijn €10.995,- WOENSDAG 5 JANUARI 2005 SOESTER COURANT PAGINA 9 Winkelkring Van Weedestraat sluit festival in stijl af De Narre Knollen geven voorzet voor het goede doel in Soest-Zuid rente Hagen dig 2005 )ptions v.a. p/mnd. oitatieplan p/mnd. VRIJWILLIGERSHULP NODIG? Kopij s.v.p. zo vroeg mogelijk aanleveren .soesterScöürawt Help W1S3ËÊ29EÊÈ Gir0 555 1 Azië! www.giro555.nl Cees de Waal Rayondirecteur bij ING Bank De hulporganisaties zijn in actie. Help nu en geef. wv/w.soestercourant.nl Van Weedestraal 227 3761 CD Soest Telefoon 035)601 41 52 E-mail: soestcrt@wanadoo.nl U betaalt altijd het duurste artikel Soesterbergsestraat 13 Soest-Zuid (035 - 603 55 46) particuliere aankopen van 30 3r 2004. Afgebeelde foto kan kcifiratie: Zolang de voorraad oer 2004 geregistreerd. Acht weken «lang deelde de fVinkelkring Van Weedestraat prijzen uit aan Soesters die tij dens de feestmaanden een van de vele voordeelcheques ver zilverden. Dit jaarlijkse festival werd vrijdag in stijl afgesloten. Op dc laatste dag van het jaar zorgde Wijnhandel Gommers voor de klap op dc vuurpijl met een prachtig pakket van vier flessen wijn, alle van Enrique Mendoza, het Spaanse wijnhuis waar van daan Leon Gommers al jaren wij- n&a importeert. Met een Pinot Noir (1999), een Shiraz (2001), een Cabernet Sau- vignon (1998) en een fruitige des sertwijn (2003) verblijdden Gom mers en winkelkring-voorzitter Emile Wortmann dc drie winnaars van afgelopen week: de dames Visser en Steffens en de heer Leef- lang. De coupons die zij hadden jeleverd bij een van de deelne- lende winkeliers, waren tijdens de Ikclijkse loting uit dc bus geko- Nog afgezien van het feit dat de winnaars de winkelwaarde van 60 euro niet hoefden te betalen, werd bij dc prijsuitreiking in de winkel aan de FC Kuyperstraat meteen duidelijk dat de exclusieve wijn pakketten op de juiste adressen terecht zijn gekomen. Na acht weken is een einde geko men aan de actie met de voordeel cheques en de bijbehorende prijs uitreikingen. Maar omdat de aan biedingen ieder jaar zo aanslaan, ligt het voor de hand dat de Win- Onder toeziend oog van winkel kring-preses Emile Wortmann (links met het exclusieve wijnpak ketschenkt Leon Gommers (rechts) de blijde prijswinnaars al vast symbolisch een glaasje in. Foto: Soester Courant keikring Van Weedestraat dit jaar weer gaat uitdelen. De praktijk van Jacintha van Kouwen voor fysiotherapie en yoga houdt vrijdag 28 januari een open dag. Maar ook op za terdag 8 januari staan de deu ren aan de Van Weedestraat 11 (ingang om de hoek aan de Lindenlaan) wagenwijd open voor belangstellenden. Dan worden niet alleen een bord en beeld van de praktijk onthuld, maar is tevens informatie te ver krijgen over de praktijk die Jacint ha van Kouwen acht jaar geleden startte. Naast fysiotherapie en yoga geeft ze inmiddels tevens spierbalans- trainingen en lenigheidslessen. Nu gaat ze ook nog eens meditatie cursussen en bewustwordingstoch- ten organiseren. In verband met deze uitbreidingen van de praktijk heeft Jacintha van Kouwen haar praktijk in een nieuw 'jasje' laten schilderen. Speciaal voor de prak tijk is een nieuw bord gemaakt en is een beeld ontworpen. Beide worden zaterdag 8 januari onthuld. Koffie, thee en iets lekkers staan klaar, net als op de open dag van 28 januari. De praktijk is verder te bereiken onder nummer 6030573 of via de website: www.jacintha.nl '2, Soest (hoek Dalweg). ww.ford-eemlandmotors.nl o.q. De Genestetlaan, Hildebrandlaan, Vosseveldlaan Bel snel 035-6014152 voor meer informatie. Ook invalbezorgers zijn van harte welkom. Centraal Meldpunt Vrijwilligershulp Soest - Soesterberg Uit de Soester Courant van Dinsdag 4 Januari 1955 SOEST. ERNSTIGE ONGELUKKEN EN GRO TE BALDADIGHEID MET VUUR WERK. De tr.aditie om het oude jaar met veel lawaai naar het verleden te vergezellen en daarbij vuurwerk en donderbussen te ontsteken, werd ook ditmaal in onze ge meente in ere gehouden, doch daarbij is het, evenals in 1953, tot ernstige uitwassen gekomen. Het was niet alleen op oudejaars avond, dat om 12 uur vuurwerk werd ontstoken, want vóór Kerst mis was onze jeugd reeds bezig om de lang niet ongevaarlijke'car- bidbussen te laten ontploffen. Op oudejaarsavond werd deze liefhebberij in zo'n omvang uit geoefend, dat de politie, na eni ge verzoeken om op te houden, krachtdadig heeft ingegrepen en zelfs van de gummistok gebruik heeft gemaakt, om hele grote kwajongens op gevoelige wijze te leren, dat het uit moest zijn. Legio donderbussen waren reeds ontploft en legio waren de klach ten van inwoners over deze knal- potterij. Het rusthuis Nieuw-Mariënburg beklaagde zich terecht, dat de bejaarde inwoners niet konden slapen. Winkeliers vroegen politie- assistentie, omdat rotjes in hun winkel werden gesmeten en daar tussen de klanten en winkelwaar ontploften. Op de Soestebergsestraat zagen de winkeliers hoe hun klanten niet meer zonder gevaar hun winkels konden bereiken, daar carbidbussen en rotjes aan de lopende band ontploften. De politie, die zoals gezegd, twee maal het verzoek had gedaan, hiermede op te houden en ten slotte uitgejouwd werd, werd de zaak beu. Onder leiding van de hoofdin specteur hebben enige agenten hun gummistok getrokken. Toen was net uit en radicaal. Verschil lende jongelui werden meege nomen naar het bureau en legio donderbussen en een grote voor raad rotjes kwamen daar even eens terecht. Als men bedenkt, dat een knaap voor f 14,- rotjes in zijn broekzak ken had, dan begrijpt men de om vang van het vuurwerk, dat hier werd afgestoken. De artsen, die Zondagdienst had den, zagen hun oudejaarsavond eveneens verstoord, want tiental len jeugdige en volwassen Soes- tenaren hebben zij te behandelen gekregen wegens ernstige brand wonden aan het gezicht en half verwoeste vingers en zelfs moes ten patiënten doorgestuurd wor den naar het ziekenhuis, om enige vingers te laten amputeren. Overwogen wordt aan de ge meenteraad te verzoeken in de plaatselijke verordening - even als in andere gemeenten - een verkoopverbod van vuurwerk op te nemen. VOORUIT MAAR WEER. We zijn nu uitgeoliebold En uit ge-appelflapt En ieder zegt, misschien tevreê We hebben 't weer gelapt. We staan nu aan een nieuw be gin Met vele plannen klaar, Dat is al haast traditioneel Aan het begin van 't jaar. We schudden nog „een late hand" En dan duurt het niet lang. Of alles is al weer gewoon En gaat gewoon zijn gang. Ook onze krant brengt U dit jaar Het nieuws van lief en leed, Zoals het dat het vorig jaar Steeds regelmatig deed. Alleen de toekomst zit nog in Een goed gesloten zak, Misschien verschijnt er nog 'n keer Een soort van almanak, Die alle dingen reeds voorspelt, Maar als het zover was Geloof ik, dat noch U, noch ik Daar dagelijks in las. Maar wat er ook gebeuren mag, Ik hoop toch allermeest, Dat U mijn rijmpjes ook dit jaar Weer in gezondheid leest. VARKEN OP NIEUWJAARSVISI TE? Op Nieuwjaarsdag zijn politie mannen op zoek geweest naar een varken, dat op de Birkstraat in botsing was geweest met een auto, doch nadien spoorloos is gebleven. Het varken, dat uit zijn omheining was ontsnapt, had op zijn weg naar de vrijheid aan diverse tui nen een bezoek gebracht en stak tenslotte „zonder uit te kijken"de Birkstraat over. De heer J. uit Amsterdam, die op dat moment met zijn auto pas seerde, kon een aanrijding met het dier niet vermijden. De bot sing met het dier was niet hevig, doch het varken liet de automo bilist met een beschadigde auto achter en verdween in de lande rijen. De politie slaagde er niet in het dier op te sporen. NADORST OP NIEUWJAARSMOR GEN. De politie ontdekte op Nieuw jaarsmorgen, op de Birkstraat, 'n stilstaande auto, waarin 3 dames en 3 heren de nadorst van Oude jaarsavond aan het lessen waren. Alleen de chauffeur dronk niet, doch deze had geen rijbewijs, zodat toch een bon volgde. in samenwerking lige Zuid-Afrika n aanvullende iisleldster. Eetvilla van den Rond 22.00 uur I-Afrikaans wijntje. ier email: st ophagen.nl en vergaderingen iting. 1/okav.com. tel. 6012296, De politie werd ook afgelopen oudejaarsavond niet vergeten door De Narre Knollen. De traditionele salade (met toebehoren) viel in goede smaak. Foto: Foto Bell wil de carnavalsvereniging twee stalen doeltjes aanschaffen, omdat de oude houten exemplaren nage noeg uit elkaar vallen. Vosseveld is een huis voor kinderen met psychi sche problemen en onderdeel van het Universitair Medisch Centrum Utrecht. Aan de voorziening in Soest is ook de Fritz Redlschool verbonden. De meeste kinderen lijden aan de hyperactiviteitstoor nis ADHD die vaak gepaard gaat met ernstige gedragsproblemen. Voor de nieuwe doelen is 3200 euro nodig. Tijdens alle carnavals- activiteiten zal de vereniging een collectebus plaatsen, waarin be zoekers een donatie kunnen depo neren. Een gift storten kan ook, op 35.99.50.094 t.n.v. doel voor Vos seveld. De redactie van de Soester Courant wil er met nadruk op wijzen, dat het zinvol is om ko pij en persberichten zo vroeg mogelijk aan te leveren. Veel aankondigingen en ande re berichten bereiken pas op maandag, soms later, de redac tie. En dat terwijl de activiteiten die worden aangekondigd, al langèr van te voren staan gepro grammeerd. Het is dan niet al tijd meer haalbaar om de be treffende berichten voor de eerstvolgende krant te verwer ken. Het verzoek aan de leveranciers is dan ook om de kopij zo snel mogelijk in te zenden, bij voor keur een week voor de plaat singsdatum, al begrijpen we dat dit niet in alle gevallen mogelijk is. Bij voorbaat dank voor uw be grip en medewerking. Redactie Soester Courant f ELKE WEEK EEN XINDEBUS? y/.. Neem een abonnement: 9,25 per half jaar! tel.(035)6014152 Voor De Narre Knollen draait het seizoen alweer op volle toeren. Na het prinsenbal in november richt de aandacht zich nu volledig op het naderende carnavalsfeest, dat van vrijdag 4 tot en met dinsdag 8 februari zal worden gevierd. Voor die tijd zullen Prins Herman I en zijn gevolg hun opwachting maken op tal van nieuwjaarsrecep ties en andere bijeenkomsten, ter wijl op zaterdag 15 januari het ei gen Kleintje Karnaval wordt ge houden in Café Willem I aan de Koninginnelaan. Prins Herman I vraagt echter nu ook al aandacht voor het goede doel dat De Narre Knollen dit jaar gaan steunen.Voor de Buitenkli niek Vosseveldaan de Birkstraat Het lijkt wel of de jaarover zichten ieder jaar uitgebreider worden, niet in aandacht per ge beurtenis, maar in aantal ge beurtenissen die van belang worden geacht om in de terug blik te worden opgenomen. Al in de negentiende eeuw was er sprake van een terugblik in de krant, zij het van zeer beschei den omvang. Eén ervan geeft een bijzondere kijk op het be langrijkste nieuws van 1896. Het betrof onder meer een moord, een verdrinking, twee sterftegevallen door drankmis bruik, de verbouwing van paleis Soestdijk, een jachtpartij in de bossen van paleis Soestdijk en de 'verkoop' van de titel 'hof leverancier'. Op 6 februari 1896 'geraakten twee boerenknechts uit Amers foort op de Birkstraat in strijd met eenige dorpers, die het niet goed konden verkroppen dat die twee vreemdelingen hen hun schoonen kwamen ontfutselen. De stad- schen kregen klappen en moesten het terrein ruimen. Later op den avond evenwel geraakten zij weer slaags en toen werden de messen getrokken, met dit ontzettend ge volg dat den Soester R. H. den hals letterlijk werd afgesneden en zijn kameraad B. H. zwaar ge wond werd. De burgemeester was oogenblik- kelijk aanwezig. Op diens last ver trok de rijksveldwachter W. van Amerongen dadelijk per rijtuig naar Amersfoort, waar hij met be hulp van den brigadier der rijks- veldwacht, D. Otten, er in slaag de de twee verdachten des nachts half één te arresteeren en gevan kelijk naar Soest te brengen. Na der wordt nog aangaande deze treurige zaak gemeld: De versla- gene was een oppassende jongen, een eenige zoon. De geheele ge meente is er vol van. Mocht toch wat meer door de boerenknechts beseft worden het gevaarlijke van messen dragen. Het is wel eigen aardig dat een zakmes in een sche de tot de uitrusting der jongens behoort. Bij den minsten twist komt het mes voor den dag en de gevolgen kunnen, men ziet het weder, ontzettend zijn'. Op 15 april werd de hoofddader (21), 'beklaagd van mishandeling met doodelijk gevolg', veroordeeld tot een gevangenisstraf van twee jaar. De eis was achttien maan den. Minstens zoveel opzien baarden de sterftegevallen in juni door drankmisbruik. Daarover wordt gemeld: 'Bij een in aanbouw zijnd huis te Soest is bij gelegenheid van het zogenaamde pannevet zoveel sterke drank geschonken, dat twee personen in de jenever gestikt zijn. 't Is meer dan erg', al dus de passage in het jaarover zicht. In september 'is door zekere S. te Soest in de rivier de Eem onder de gemeente Soest drijvende ge vonden het lijk van een ongeveer 20-jarige vrouw, fatsoenlijk ge kleed. Daar er in den morgen van Zaterdag 29 Augustus in de na bijheid van de verffabriek in Amersfoort een vrouwen pelleri- ni-mantel is gevonden, geloofde men dat het lijk van dien tijd af in het water heeft gelegen. Het lijk is naar Soest vervoerd'. In november was een jachtpartij 'door leden der Hofhouding op Soestdijk' groot nieuws. Blijkbaar niet zozeer om de buit (die wel zeer precies werd vermeld) maar meer om het gebaar dat een deel van het wild aan twee tehuizen in Amersfoort werd geschonken. 'Er zijn geschoten 210 hazen, 49 fa- santen, 7 patrijzen, 33 konijnen en 1 houtsnip. Van dit wild zijn 25 hazen gezonden aan het St. Pieter- en Bloklandgesticht in Amersfoort en evenveel hazen en konijnen aan het Liefdehuis al daar'. Hofleverancier Een vermelding in het jaarover zicht 1896 verdiende ook het op treden van een onbekende die de ijdelheid van zijn slachtoffers be speelde. Het overzicht daarover: 'Dat een vooruitstrevend en wak ker industrieel of winkelier prijs stelt op den titel van hofleveran cier is te begrijpen. Men late zich echter nooit verleiden om tot het bekomen van dien titel gebruik te maken van diensten van lieden die speculeeren op de ijdelheid, en op vulling van eigen zak be dacht zijn. Zoo vernamen wij dat winkeliers gehoor hebben gegeven aan de voorstellen van een paar handige zwendelaars die beloofden a rai- son van 200,- of meer hun den titel van 'hofleverancier van den koning van België' te bezorgen. Nog daargelaten het belang dat men zou hebben bij zulk een titel, zij hier medegedeeld dat de titel van hofleverancier hier te lande verleend wordt uitsluitend aan hen, van wie de inlichtingen door het hoofd der gemeente aan H. M. de koningin-regentes ver strekt, alleszins gunstig luiden, ter wijl daarop geene kosten vallen'. Naast enkele gebeurtenissen waarvan men zich kan afvragen of ze in een jaaroverzicht thuisho ren, zoals de benoeming van een (tijdelijk!) onderwijzeres en de openbare verkoping van een huis met een schuur en bouwland te Soesterberg voor 640,- is ook de verbouwing van paleis Soest dijk in het jaaroverzicht opgeno men. Uitvoerig wordt 'het leggen van de buizen der waterleiding beschreven, alsmede het 'dicht maken van vertrekken met zwaar spiegelglas'. De Leuvenzaal werd verrijkt met een levensgroot por tret van koningin Anna-Paulow- na, terwijl ook de Quatrebras-zaal en de Tilburg-kamer werden ver anderd. 'In laatstgenoemde, wel- Het paleis Soestdijk zorgde ieder jaar wel voor nieuws. Was het niet een jachtpartij door leden van de hofhouding, dan was het wel een grote verbouwing, of het ophangen van een portrtet van Anna Pau- lowna in de Leuvenzaal (foto), zo als blijkt uit het jaaroverzicht van 1896. (Bron: archief Ecmland Pers). ke kostbare herinneringen bevat (onder andere fraaie eeresabcls en een versierden veldheerstaf van koning Willem II, zijn ver scheidene merkwaardigheden bij gekomen. Behalve het veldbed waarop in den slag van Waterloo de Prins van Oranje na zijne verwonding werd vervoerd, en het bed waarop prins Alexander op Madera is ge storven, zijn daar ook verschillen de uniformen gekomen, o.a. van koning Willem I en koning Willem II, van den Prins van Oranje en Prins Alexander, alsmede het kostbare costuum van koning Willem III als ridder der Orde van den Kousenband'. Ook in dc negentiende eeuw al was er, net als nu, sprake van op zienbarende gebeurtenissen in Soest. Het enige verschil met nu is dat de meeste kranten van een jaaroverzicht zijn afgestapt. Wat, gezien het kijkje in het Soest des tijds, jammer is voor hen die -in dit geval- in 2096 tweehonderd jaar willen terugblikken. g MENSEN IN NOOD/CORDAIO, NEDERLANDSE RODE KRUIS. KERKINACT1E, STICHTING VLUCHTELING, TEAR FUND, TERRE DES 1 ,f SAMENWERKENDE f Slachtoffers hulporganisaties 1 aardbeving Den Haa® De medewerkers aan het PBS-ini- tiatief hebben de afgelopen perio de een intensieve evaluatie ge maakt over deze gemeente, de knelpunten aangehaald en een blik geworpen op de toekomst. Daaruit is een Actie-Nota ontstaan, die als startpunt voor de doelstellingen van het PBS fungeren. Het PBS is dus direct voortgekomen uit de vraag van de bevolking naar meer participatie. De bewoners willen, aldus het PBS, intensiever deelnemen aan het arbeidsproces en het oplossen van problemen. Deze problemen betreffen onder andere schulden, goed en toegankelijk onderwijs, toezicht op onze oudere-medebe- woners en de zorg voor een mi lieuvriendelijke en veilige woon omgeving. PBS-activiteiten als trainingen en opleidingen, sociale vaardigheden, Nederlandse taal en eventueel ICT-cursussen, zullen opgepakt moeten worden. Verder staan er enkele PBS-leefbaarheidsprojecten in de startblokken om het wonen en leven in Soest/Soesterberg te verbeteren. Het gaat hierbij om projecten als flat- en buurttoe- Smakelijke tradities moetje in ere houden, vinden ze bij De Narre Knollen. En bij de poli tie valt dat weer in de smaak, want ook afgelopen oudejaars avond werden de 'dienstdoen de dienders' door de carna valsverenigingverblijd met een salade. Prins Herman I kwam de frisse lekkernij vrijdagmiddag persoon lijk overhandigen op het bureau aan de Dalweg, zodat de politie- Qiensen er 's avonds van konden smullen. Herman Leurs, sinds no vember de prins van De Narre Knollen, werd bijgestaan door on der anderen zijn adjudanten Frans Elshout en Nico van den Berg. Per 3 januari is Cees de Waal (31) benoemd tot rayondirecteur Amersfoort bij de ING Bank. Hij studeerde zowel Nederlands recht als Algemene Economie aan de Katholieke Universiteit Brabant te Tilburg en was destijds ais trainee werkzaam op de afdeling Financial Institutions van ING Barings. In 1999 trad hij in dienst bij de bank in Rotterdam-Zuid, waar hij de laatste twee jaar als rayondirecteur werkzaam was. 'Samen met mijn collega's verheug ik me er op te investeren in de re latie met de klant en om de net werken effectief uit te gaan bou wen. Dat wil ik doen door pro-ac tief mee te denken met onze rela ties', aldus de nieuwe rayondirec teur. Het kantoor aan de Van Weedestraat in Soest valt onder het rayon Amersfoort. Per 1 januari is in Soest het Particpatiebureau Soest (PBS) i.o actief. Tot de formaliteiten voor een stichting als rechts- persoonsvorm zijn gereali seerd, zal het GREWO-Pro- jectbureau van Enomis Design Communications, deze orga nisatie adopteren, zodat er di rect gestart kan worden met, door het PBS, zelf ontwikkelde projecten. Veel mensen in de bijstand, 'onbe middelbare werklozen', éénouder gezinnen en vooral jongeren, staan al te lang aan de kant. Velen van hen missen werkervaring, beheer sen de Nederlandse taal onvol doende, hebben schulden, geen kinderopvang of redden het vaak niet bij sollicitaties. Deze mensen krijgen binnen het PBS de gele genheid om werkervaring op te doen en kunnen cursussen volgen, ten einde hun marktwaarde te ver groten, zodat ze weg kunnen uit hun, vaak financiële, afhankelijk heidspositie om te kunnen door stromen naar een reguliere baan. zichthouder (signalerend), milieu medewerker (MIT), schuldhulp verlener, zeefdrukker (jongeren) of senioren-assistant. De projecten voldoen aan de vereiste criteria van innovatie, creativiteit en directe aansluiting op de behoeften van de bewoners. Laat het PBS weten. Zijn aanpak is laagdrempelig. Diensten worden aangeboden in de directe omgeving van de bewo ners. Uniek bij het PBS zal zijn dat het werk aan huis aanbiedt. Spe ciaal opgeleide teams zullen van deur tot deur gaan om bewoners een plaats in een van de projecten aan te bieden. Ook aan derden, zoals stichtingen, overheden en bedrijven zal het PBS zijn dienst verlening aanbieden. Voor meer informatie, tel. 06- 10144604; e-mail:grewo@enomi design.nl t.a.v. Participatie Bureau Soest i.o.

Soester Courant | 2005 | | pagina 9