99 99 I dviescommissie Milieubeheer: Meningen van lezers j een mening over referendum uisartsenpraktijk Smitsveen is nu helemaal af 7 OPINIE Het referendum: waarom GroenLinks vóór stemt E CLEAN] ENROLLEN 5 ROLLEN KT COFFEE f PADS FRISTI KEN 9 POMMES FRITES RENBROOD T OF BRUIN BANANEN RSE WORST 0 Provincie: 3,5 miljoen voor Taskforce Innovatie Maatschappelijk draagvlak voor ecoduct is gewenst )ENSDAG 12 JANUARI 2005 SOESTER COURANT PAGINA 11 t" I diverse smaken pak 18 stuks diverse smaken pak 1 liter zak 1 kilo per kilo 500 gram 1.79 'atiënten krijgen 'eigen' arts Houtwal uitgedund Referendum (5) Referendum (6) Referendum (7) Referendum (8) Referendum (9) Referendum (10) Referendum (11) Referendum (12) au 100 gram 00 gram 0,si 0.' 0.6Mter 1 0.37/kllo de informatiebijeenkom- ii over het referendum voor Iburgers mengt de Advies- ninissie Milieubeheer van 'gemeente Soest zich niet ac- fin het debat. Staat de com- fcsie wel achter de plannen? Iris Kampf en Ton Bresser, przitter respectievelijk lid I de adviescommissie, leg- p uit hoe het zit. 'Het gaat hier om een Inbaar debat. De commissie Telt daarin geen rol. Wij houden I wel bezig met 'Hart voor de Lvelrug.' Aanleg van een eco- (natuurbrug) is onderdeel van J project. De gemeenteraad Ift er in principe al mee inge- Ind. Het referendum gaat over Is anders dan het toekennen I het voorkeursrecht aan de ge- en te bij verkoop van percelen 1 de Amersfoortsestraat. Dat is I.politieke zaak en de advies- |imissie heeft daarmee niets te ken.' mpf vult aan: 'Hart voor de Juvelrug is onderdeel van de ■logische hoofdstructuur (EHS) Ivoor heel Nederland gaat gcl- 1 en die in het landelijk beleid Itligt in de Nota Ruimte. De fecde Kamer gaat binnenkort fluiten nemen over deze nota. [ruimtelijke consequenties van fcHS worden daarmee wettelijk Hans Kampf. vastgelegd en dat geldt dus ook voor Soest.' 'Wij namen als commissie in ja nuari 2003 het initiatief om een openbare informatieavond over Hart voor de Heuvelrug te organi seren, juist omdat wij een langeter- mijnvisie op milieuzaken propage ren. Wij signaleerden grote knel punten in het projectgebied van Hart voor de Heuvelrug en lieten zien hoe die te repareren zijn. Er moeten absoluut overbruggingen van verkeersaders komen voor ver bindingen in het kader van de EHS, in de vorm van ecoducten. Daarin ligt de betrokkenheid van de commissie. Onafhankelijk Het enige belang dat de commis sie behartigt, is volgens Bresser er op toe te zien, dat de natuur- en milieubelangen volwaardig worden meegewogen in de besluitvorming. 'Daarin adviseren wij de gemeen te. Wij zijn onafhankelijk. Belan gen van personen of organisaties doen bij ons niet ter zake. Wij zijn een breed samengestelde groep van burgers, met elk onze eigen deskundigheid en wij adviseren gevraagd en ongevraagd het colle ge, het gemeentelijk apparaat en de gemeenteraad. Als de gemeen te met plannen komt die wij uit natuur- en milieuoogpunt onvolle dig, onvoldoende of te weinig doordacht vinden, reageren wij met een advies. Dat betekent niet dat we ook altijd volledig onze zin krijgen. De gemeente maakt haar eigen afwegingen en dat kan ook niet anders. Maatregelen ten gun ste van het milieu kosten vaak (meer) geld en dat is er niet altijd. Wij kunnen daar niets aan veran deren, maar we trekken ons er bij de advisering ook niets van aan.' Langetermijnviste Kampf benadrukt dat de commis sie vooral werkt vanuit een lange- termijnvisie. 'Hart voor de Heuvel rug gaat niet alleen over de aanleg van ecoducten, maar over de leef omgeving van ons allemaal voor de komende decennia. Het opzet ten van de EHS, vanaf begin jaren negentig, was hard nodig. Het werd duidelijk dat het echt twee minuten voor twaalf is: als er geen drastische maatregelen komen, is het gewoon te laat. Dat zie je nu aan de noodzaak van die doorsnij ding van de verkeersaders die er al liggen. En dat geldt dus net zo goed voor de Amersfoortsestraat', zegt de voorzitter van de commis sie. Het rapport van Alterra, dat is uit gebracht in opdracht van de pro vincie, geeft volgens hem een hel der beeld van de keuzes die daar aan de orde zijn. De commissie adviseerde de gemeente al veel eerder om het ecoduct zó te ma ken dat het ook voor de mens meerwaarde heeft. 'Wij vinden dat kiezen vóór het milieu ook betekent: kiezen voor een beter leefmilieu voor de bur ger. Als fietsers en wandelaars het ecoduct kunnen gebruiken, zullen zij de meerwaarde van Hart voor de Heuvelrug aan den lijve onder vinden. Wij zien de aanleg van het ecoduct vanuit een langetermijnvi- sie als een belangrijke kans voor de hele regio. Dat geldt ook voor de nieuwe bestemming van de Vlieg basis Soesterberg: in oktober maakten wij het gemeentebestuur attent op een soortgelijk project in Engeland 2003 (vrijwel het voltal lig gemeentebestuur bracht vorig jaar mei een werkbezoek aan die basis-red.). Hier ligt een unieke kans voor een evenwichtig samen gaan van samenleving en natuur.' Uniek De Adviescommissie Milieubeheer bestaat 25 jaar. Uniek, meent Kampf. 'Misschien zijn wij wel de enige milieuadviescommissie bij een gemeente die al zo lang be staat en haar bestaansrecht vindt in een gemeentelijke verordening. Op 26 april staan we hierbij stil in een speciale openbare vergadering. In de toekomst willen we de burgers ook meer bij ons werk betrekken door vaker openbare informatie avonden te organiseren. De weide- vogelproblematiek staat als eerste onderwerp op de agenda.' Je nieuwe huisartsenpraktijk nitsveen, op de hoek van de ^eegbreestraat en de Varen- )raat, is af. De nieuwbouw is niddels in gebruik genomen, bdat alle patiënten van de art- en Bakker, Bunte en Zweers voortaan daar welkom zijn. H, (et 'filiaal' aan de Gerrit van der Jpecnstraat - de voormalige prak tijk van huisarts Van Dorssen - is Ritussen opgeheven. Daar kwamen de laatste tijd overigens nog maar zelden patiënten voor een consult. ,an de nieuwbouw (op de plek (aar tot vorig jaar huisarts Walter zijn praktijk had, naast de Wolvcr- lei-apotheek) is onlangs de laatste d gelegd. De spreekkamers zijn [aar, evenals de ruimte voor de assistentes Karin van Faassen en Rianne Sonncveld, en ook de pa tiëntenbalie heeft z'n uiteindelijke vorm gekregen. Alleen de wacht kamer, nu nog wat provisorisch ingericht, moet nog nieuw meubi lair krijgen. De totstandkoming van het ge bouw is al met al voorspoedig ver lopen. Inmiddels wordt ook de in richting van de Wolverlei-apotheek vernieuwd, maar als dat achter de rug is zal er van 'bouwactiviteiten' algauw niets meer te merken zijn. Er is in het nieuwe pand nog één ruimte beschikbaar. Het is de be doeling dat daar binnen afzienba re tijd een fysiotherapeut, verlos kundige of andere 'zorgaanbieder' zijn intrek zal nemen. V.l.n.r. Igor Zweers, Rianne Sonneveld, Karin van Faassen, Eelko Bunte en Caro Bakker. Foto: Foto Bell. Indeling Nu de drie artsen - Caro Bakker, Eelko Bunte en Igor Zweers - op één adres gevestigd zijn is het ook tijd om het patiëntenbestand defi nitief te verdelen. Deze of de vol gende week krijgen alle patiënten van de huisartsenpraktijk een brief met de mededeling bij welke arts ze zijn ingedeeld. 'Dat is voor ie dereen prettiger. We kunnen ons dan concentreren op onze 'eigen' patiënten, en die weten voortaan ook bij wie van ons drieën ze in eerste instantie terecht kunnen,' aldus de drie huisartsen. www.rabobaifkonline.com Provinciale Staten van Utrecht besloten maandagmiddag 3,5 miljoen euro beschikbaar te stellen voor een nieuw projec tenbureau 'Task Force Inno vatie Regio Utrecht'. Daar mee legt de provincie de helft van het totale werkbudget van 7 miljoen euro op tafel en kan de Task Force volgende maand uit de startblokken. De belangrijkste opdracht voor het euwe bureau is het geven van ;n impuls aan vernieuwingen in iet Utrechtse bedrijfsleven. Dc be langrijkste partijen die actief zijn het terrein van innovatiebevor- Icring bundelen daarvoor hun rachten. Dc Task Force Innovatie [Regio Utrecht (TFI) is een initia tief van de Kamer van Koophan del Utrecht e.o. en bedoeld om de 'kenniskracht' van dc provincie Utrecht te versterken. Er is een breed draagvlak voor het initiatief. De deelnemers zijn: Hogeschool van Utrecht, Hogeschool van de Kunsten, Universitair Medisch Centrum Utrecht, Universiteit Utrecht, gemeente Amersfoort, gemeente Utrecht, Kamers van Koophandel Gooi- en Eemland en Utrecht e.o., Syntens Utrecht, Be stuur Regio Utrecht, MKB Mid den Nederland, VNO/NCW Mid den Nederland en een tiental be drijven. Provinciale Staten vroegen aan dacht voor de monitoring van dc resultaten van de Task Force, het geen door verantwoordelijk gede puteerde Mik met instemming werd toegezegd. De staten toon den zich in grote meerderheid ver heugd dat met dit plan de innova tiebevordering in de gehele provin cie Utrecht in een hogere versnel ling kan komen. Alleen de SP- fractie stemde tegen het voorstel. De houtwal tussen de Titus Brandsmastraat en de Gerrit van de Veenstraat wordt uitgedund. De wal bestaat voornamelijk uit Hollandse eiken en een houtige onderbegroeiing. Inmiddels zijn er diverse houtsoorten spontaan ont wikkeld, waarvan sommigen zijn uitgegroeid tot bomen. Hierdoor komt de ontwikkeling van de be staande begroeiing in gevaar. Ook de bewoners nabij de houtwal heb ben last van de spontane begroei ing. Deze zorgt er namelijk voor dat er minder zonlicht hun huizen binnenkomt. De stammen van de ongewenste bomen hebben een doorsnede van 25 centimeter. Daarom zou eigenlijk een kapver- gunning moeten worden aange vraagd. Omdat er niet gekapt wordt, maar uitgedund, volstaat een overleg met de beheerder 'bui tengebied'. De gemeente mag een groot aan tal jaren niet bouwen als dat niet wordt gecompenseerd met verbe tering van de natuur. Een ecoduct blijkt, om toch te kunnen bouwen, een onmisbare schakel te zijn. De bevolking wordt overspoeld met allerlei argumenten van voor- en tegenstanders, die lijnrecht tegen over elkaar staan. Waarbij de kern vragen, voor zover ik kan nagaan, nog niet ter sprake zijn gekomen. Is het een probleem als de ge meente een groot aantal jaren niet mag bouwen? Als de gemeente haar werk goed heeft gedaan, heeft zij aan deze vraag aandacht be steed en zijn alle voors en tegens besproken. Welke alternatieven zijn besproken? Waarom zijn die terzijde geschoven? Kortom, ge meente, geef de afwegingen en overwegingen op grond waarvan is vastgesteld dat moet worden ge bouwd. Daarna dient de vraag te worden beantwoord of een eco duct de beste optie is om te dienen als verbetering van de natuur. Hiervoor dezelfde vragen aan de gemeente. Waarom is een ecoduct de beste optie om te dienen als verbetering van de natuur? Eerst moet de gemeente antwoord geven op deze twee vragen. Pas dan kan ik bepalen of ik op 19 januari 2005 voor of tegen ga stemmen. Nu weet ik alleen dat ik voor of tegen een voorkeursrecht stem, maar waarom ik voor of waarom ik te gen zou stemmen, is mij volstrekt onduidelijk. Informatie over het belang van het dier versus het be lang van de direct omwonenden en wellicht de overige inwoners, of over de verwachting dat een eco duct heel goed is voor dc natuur en de dieren, of over de gedachte dat die beesten zonder brug ook wel aan de overkant komen, is zonder twijfel interessant, maar helpt mij niet om op 19 januari 2005 een afgewogen beslissing te kunnen nemen. Gerrit Kramer Wie één blik op de kaart werpt, ziet dat een (of meer) ecoduct(en), over welke weg dan ook, in de Soester regionen volstrekt zinloos is. Als er al een edelhert vanaf de Veluwe gebruik zou WILLEN maken, dan heeft hij bijna een rou teplanner nodig om de Soester duinen te bereiken, om vervolgens op de Biltseweg doodgereden te worden. Als hij dan toch nog kans ziet de Lage Vuursche te bereiken, dan loopt hij vast op de Loosd- rechtse plassen, de Hilversumse bebouwing en een nieuwe wirwar van spoor- en snelwegen. Kortom hij kan geen kant op. De paar ree ën en het beetje kleinwild dat van het ecoduct gebruik zal maken, zal het natuurbeeld in de provincie Utrecht ook niet drastisch veran deren. De bombastische taal van 'ecoduct naar de toekomst' is dan ook zwaar overdreven en zelfs mis leidend. En dat het niets kost is natuurlijk ook een fabel. Uiteinde lijk zullen wij als belastingbetaler, via rijk, provincie of gemeente, elke steen ervan betalen. Op een nieuwe 'zwembadconstructie' zit de bevolking van Soest ook niet te wachten. We weten wat het piere- bad heeft opgeleverd. Om in ver gelijkbare termen te blijven: het Soester ecoduct wordt dan de Soester ezelsbrug. Het zou beter zijn het geld te besteden aan wer kelijke sociale noden in Soest, bij voorbeeld de jongerenhuisvesting. Het ambtelijke, chanterende mot to 'geen ecoduct, geen woningen' is dan ook ronduit schandelijk. Paul Schneider Hierbij zou ik het ecoduct nog eens ter discussie willen brengen. Voorop gesteld, ik ben voorstander van de natuur, mens en dier met veel groen. Ik heb bij de ontwerpvoorstellen alleen maar hoge bouwwerken ge zien. Waarom? Is het nou niet mogelijk om het autoverkeer een duik in het beton te laten maken door een tunnel aan te leggen? Daarop is groen aanplant mogelijk. Fiets en wandelaars kunnen op de huidige paden doorgang blijven vinden. Gëbouwen die gepland waren om te worden afgebroken, kunnen blij ven staan, de aankoop van gron den is niet nodig. We krijgen er zelfs grond bij (denk aan tunnel en oversteekplaats voetgangers en fietsers). Een en ander ter overwe ging- M.H. van den Brink Ik was zaterdag aanwezig bij de informatiemarkt in het Officiersca sino in Soesterberg. Tijdens de La gerhuisdiscussie is mij veel helder geworden na de ecoduct-verwar ring van de afgelopen maanden. Ik noem u de volgende punten: De opmerking van mw. Gastelaars, gemeenteraadslid namens GGS. Zij beschikt over een onderzoeks rapport over het nut van het eco duct over de Amersfoortsestraat, dat in opdracht van het actiecomi té Gebukt onder het ecoduct zelf is opgesteld. Oït dat rapport blijkt, dat het ecoduct wel nut heeft! Deze constatering van mw. Gaste laars is tijdens het debat door het actiecomité niet weersproken. 1-0 voor de natuurclubs! Over de financiering werd zowel door de vertegenwoordiger van de provincie als door wethouder Krij ger verklaard, dat dit de gemeen telijke en de provinciale belasting betaler niets kost. Waarvan acte! De sociale woningbouw wordt niet duurder door de bouw van het ecoduct. Weer een leugen van het comité ontmaskerd! De gemeente heeft zorgvuldig ge handeld bij het besluit om het voorkeursrecht te vestigen. Bij de keuze was bepalend, dat zo weinig mogelijk bewoners met een ge dwongen verkoop worden gecon fronteerd. Netjes toch? Zelfs wethouder Krol is van me ning, dat de weerstand tegen het ecoduct mogelijk wordt veroor zaakt, doordat een aantal leden van het actiecomité op locaties wonen waarop het voorkeursrecht is gevestigd. Laat ik dat idee nou al maanden hebben. De - nu achterhaalde - argumen ten van het actiecomité Gebukt onder het ecoduct zijn tijdens de beginfase van de referendumaan vraag gebruikt om ondersteunings verklaringen te werven. Op de site van actiecomité, www.euroduct.nl staan in het gastenboek inmiddels de eerste verontwaardigde reacties van misleide burgers aan het adres van het actiecomité over deze gang van zaken. Op dezelfde site van het actiecomité is hun onderzoeks rapport over het nut van het eco duct nog niet verschenen. Maar dat zal wel toevallig zijn. Of is hier soms sprake van List en Bedrog? U mag op die site ook uw mening geven! Het zal nu aan eenieder duidelijk zijn dat de Soes- ter(bergse) belangen niet (meer) door het actiecomité worden be hartigd! Simon Terberg Ik ben vóór een ecoduct over de Amersfoortsestraat tussen Soester berg en Amersfoort. Dan kunnen wilde dieren daar veilig oversteken. Het kost 21 miljoen euro. Is dat veel? Als je het in je eigen porte monnee hebt wel. Maar die 21 miljoen komt uit de belastingpot. Het kost u en mij maar een paar euro per persoon. Hebben we dat ervoor over? De gemeentetop van Soest heeft een afspraak met de provincie. Als het ecoduct er komt, mogen wo ningen gebouwd worden in het bos achter Kontakt der Kontinenten en op de Sterrenberg. Als ik dus vóór het ecoduct stem, dan stem ik ook voor bos omhakken en daar wo ningen bouwen. En dat zie ik niet zitten. Tenzij er goedkope wonin gen komen voor bijvoorbeeld jon ge mensen met weinig geld. Maar het zullen wel weer dure koophui zen zijn voor mensen die zelf al een huis hebben. Dus stem ik niet vóór het ecoduct. Moet ik dan tegen het ecoduct stemmen, want dan wordt er geen bos omgehakt voor woningen? Maar ik ben juist vóór een eco duct!! Tegen stemmen kan dus ook al niet. En daarom stem ik blanco. Ik ga wel naar het stembu- ro en stem gewoon blanco. Bert van 't Holt Wist U, dat: 1. Het project "Heuvelrug" zich uitstrekt van het Gooi tot de Greb- beberg? 2. Alleen al voor het gebied tussen Hilversum en Doorn vijf ecoduc ten gepland zijn? 3. Dat op de begroting van Ver keer en Waterstaat alleen voor 2005 al zes miljard euro is opgeno men voor aanleg en onderhoud van 'infrastructuur'? (Informatie verstrekt door de ver eniging Natuurmonumenten) Toekomstige generaties bewoners van de Heuvelrug hebben geen keus tussen a. Vmex locaties met de kans op edelherten, of: b. Woningen zoals die vóór de uit vinding van de Vinex werden ge bouwd. Onze vaderlijke overheid heeft de keuze al voor hen gemaakt. In de stortvloed van gemeentelijke propaganda heb ik nog altijd geen antwoord gevonden op de crucia le vraag: waarom horen we nu pas iets over dit project Heuvelrug? De Betuwelijn gaat ons nog meer kos ten, dat is waar. Maar de stiekeme aanpak en voldongen feiten tactiek van de belanghebbende overheden en lobbygroepen lijken angstig veel op een herhaling op kleinere schaal van dit beruchte project. Bijvoorbeeld de onopvallende wij ze waarop Rijkswaterstaat al is ge start met de aanleg van het eco duct over de A28. Ir. J.B. Baurdoux Afgelopen zaterdag, elf dagen vóór het referendum, vond in het Officierscasino in Soesterberg een directe en openbare discussie plaats tussen de gemeente en het Comité 'Gebukt onder het eco duct'. Hier was helaas weinig aan dacht voor de refcrendumvraag, of je voor of tegen het vestigen van het voorkeursrecht bent. Hiermee heeft de gemeente het recht van eerste koop van deze gronden en wordt speculanten de pas afgesne den. Zonder het voorkeursrecht bestaat de kans, dat de gemeente deze gronden tegen een (veel) ho gere prijs zou moeten verwerven. En dat zou verspilling van ge meenschapsgeld zijn. Het comité kiest ervoor om niet zijn standpunt tegen het voor keursrecht naar voren te brengen. Wel ventileert het comité voortdu rend kritiek en commentaar op andere onderdelen van het ge meentebeleid, die zijdelings met het ecoduct te maken hebben. Deze afleidingsmanoeuvre leidde de afgelopen maanden tot verwar ring, omdat menige kiezer denkt, dat er aanstaande woensdag voor of tegen het ecoduct moet worden gestemd. Voor de kiezer is het van belang om te weten, dat het Rijk en de Provincie Utrecht de wens van de Soesterbergse bevolking honoreert, om daar uitbreiding van woning bouw mogelijk te maken. Jongeren en starters op de woningmarkt maken momenteel geen kans in Soesterberg. Die zijn voorlopig aangewezen op nieuwbouw in Vat horst, Leidse Rijn of Almere. Sinds kort maakt de overheid bou wen in de 'natuur' onder voor waarden mogelijk. In het Soester bergse plan kan dit achter het Kontakt der Kontinenten plaats vinden. Dit onder de voorwaarde, dat er een ecoduct over de Amers foortsestraat wordt aangelegd. Zie ook: www.heeldeheuvelrug.nl Alleen met deze compensatie voor de natuur staat de overheid de woningbouw in Soesterberg toe. In het gemeentebeleid is vastgelegd, dat 40% van de nieuwbouw is ge reserveerd voor de sociale sector. En dat is nou precies mijn reden om als Soesterberger tijdens het referendum voor te stemmen. A.J. Aan Op 19 januari mogen de burgers van Soest zich uitspreken over de bouw van een ecoduct over de Amersfoortsestraat in Soesterberg. De belangen van enkele individuen (bewoners en saunabezoekers) staan hier lijnrecht tegenover het algemeen belang: het optimaal combineren van rood en groen op de Utrechtse heuvelrug, zodat diersoorten er kunnen overleven. In de afgelopen eeuw zijn onge veer 10% van de dier- en planten soorten in de wereld uitgestorven en 50% loopt het risico in de ko mende eeuw het loodje te leggen. De Verenigde Naties hebben in 1992 een biodiversiteitsverdrag af gesloten, dat als doel heeft soorten te beschermen. Ieder land mag zelf bepalen hoe dat het beste kan wor den bereikt. Nederland heeft voor dit doel een ecologische hoofd structuur ontworpen: een samen hangend geheel, dat onderdeel uit maakt van het totaal aan Europe se natuurgebieden. De Utrechtse Heuvelrug maakt deel van uit van die ecologische hoofdstructuur. Door bebouwing en wegenaanleg is de natuur hier zo verbrokkeld geraakt dat oorspronkelijke soor ten, zoals reeën, herten, zwijnen, boommarters, das en hermelijn hier niet meer kunnen overleven. Door aankoop van natuurgebieden en door de aanleg van enkele wild viaducten over spoorlijnen en drukke wegen kan voor deze soor ten een groter leefgebied ontstaan. Het ecoduct over de Amersfoort sestraat is een schakel in een gro ter geheel van maatregelen op de Utrechtse Heuvelrug, in Europa en in de wereld. Waarom zouden we geld besteden aan de bescherming van dier- en plantensoorten? Omdat dit onze plicht is aan deze medebewoners van de aarde! Omdat zij een essen tieel onderdeel uitmaken van aller lei kringlopen, waaronder de zuur stofproductie. En omdat we aan onze kinderen en kleinkinderen niet alleen asfalt willen nalaten. Geen wetenschapper weet hoeveel soorten het mondiale ecosysteem kan missen voor het instort en wat dat voor de mens betekent. Het is nog makkelijker te zeggen hoeveel schroeven je zonder risico uit een vliegtuig kan weglaten. Voorzich tigheid met de natuur is géboden. Bovendien valt het met de kosten erg mee: in feite is sprake van een ruil tussen rood en groen, de kos ten worden geheel gecompenseerd doordat elders wel gebouwd mag worden. Niet alleen de dieren heb ben wat aan zo'n ecoduct: er ont staan ook nieuwe fiets- en wandel paden voor de recreant. Moet het ecoduct precies over de sauna heen? Ja! Want op die wij ze ligt die in het verlengde van het ecoduct over de A28. 'Nee' zeggen bij het referendum zou betekenen dat het hele plan voor de Utrecht se Heuvelrug, terug moet naar de tekentafel. Dat levert al gauw weer jaren vertraging op en over een paar jaar zijn er dan ongetwijfeld weer andere individuen die in hun belangen geschaad worden. Dan dreigt van uitstel afstel en als dat overal in de wereld zo gebeurt, komt van het hele plan om mens en natuur samen te laten leven op aarde niets terecht. Rob Maas, IVN afdeling Eemland GroenLinks is vóór het eerste recht van koop door de ge meente Soest. Daarover wordt een referendum gehouden op woensdag 19 januari. Dat refe rendum gaat over het wel of niet ongedaan maken van het raadsbesluit van 3 juni 2004. Dat besluit luidt: 'Aanwijzing gronden ter weerszijden Amersfoortsestraat waarop de Wet voorkeursrecht gemeen ten van toepassing wordt ver klaard'. De gemeenteraad heeft unaniem vóór gestemd. Het is heel belangrijk om specula tie tegen te gaan in een gebied waar heel interessante ontwikke lingen gaande zijn. Die ontwikke lingen door de overheid zullen on betaalbaar worden als speculanten het voor het zeggen zouden krij gen. Nu heeft de gemeente het recht van een eerste koop als deze gronden te koop worden aangebo den. Om welke ontwikkelingen gaat het hier? Het gaat mogelijk om het aanleg gen van een ecoduct, een groene brug die de Leusderheide en de Vlasakkers met eikaar moet ver binden. De plaats van het ecoduct is overigens nog geen uitgemaak te zaak: waarom daar en niet er gens anders en waarom dit ont werp en deze prijs? Het zijn zaken die nog onvoldoende bediscussi eerd zijn. GroenLinks juicht het streven toe om een groene route te realiseren die van de Veluwe tot de Randme ren loopt. De Utrechtse Heuvelrug is één van de grootste natuurgebie den in Nederland. Het is het ge bied tussen Zeist, De Bilt, Leus den, Soest en Amersfoort. Zeven tien partijen werken samen: het rijk, de provincie, de vijf genoem de gemeenten, het Utrechts Land schap, zorginstellingen en de Ka mer van Koophandel. Het project Hart van de Heuvelrug toont visie, bijvoorbeeld door be bouwing rood) weg te halen uit de natuur groen), denk aan gro te zorginstellingen die nogal eens ver van de bewoonde wereld in na tuurgebieden geplaatst werden. De tegenwoordige visie is juist mensen met een geestelijke of lichamelijke beperking te integreren in de sa menleving. Bouwen dus tegen de woonkernen en die instellingen te ruggeven aan de natuur. Rood wordt daar groen en ergens anders wordt groen daarentegen rood. Met de winst die gemaakt wordt bij deze ontwikkelingen kunnen projecten gefinancierd worden. Geen ontwikkelingen, dan ook geen bouwmogelijkheden in Soesterberg. GroenLinks kiest vóór dit groene plan met visie. Het toont een gro te ambitie en vergt betrouwbare partners. Er is besloten tot dit to taalplan om zo ook de ontwikke lingen van Soesterberg mogelijk te maken. Als men straks tegen stemt, bete kent dit niet dat de plannen van het Hart van de Heuvelrug geen doorgang vinden. Het betekent slechts dat het raadsbesluit voor het vestigen van het voorkeurs recht eventueel ingetrokken wordt. Als een geldige meerderheid van stemmen het raadsbesluit afwijst, zal GroenLinks dat respecteren. Een verantwoordelijke gemeente raad voorkomt speculatie met gronden waarvoor de overheid toekomstplannen heeft. In dit ge val een mogelijk ecoduct. Door het unanieme raadsbesluit van 3 juni is winstgevende handel moeilijker gemaakt. De gemeenteraad heeft gedaan wat men ook van betrouw bare politici moet verwachten, na melijk dat die speculatie ten koste van gemeenschapsgeld geen kans krijgt. Een politieke partij die hier niet achterstaat, dient niet het al gemeen belang. Over het ecoduct gaan we pas daarna aan de slag: komt het op een andere plaats, dan zal de ge meenteraad opnieuw op zijn hoe de zijn en wordt er mogelijk weer een voorkeursrecht op die plek van toepassing verklaard. Lukt dat niet, dan vloeit er mogelijk nog veel meer gemeenschapsgeld weg. Zelf heb ik nog nooit vernomen dat eigenaren tegen de overheid - en die overheid zijn wij met zijn allen - gezegd hebben dat ze te vreden zijn met het incasseren van een zo laag mogelijke koopsom, omdat ze zich bezorgd tonen voor het te duur worden van de sociale woningbouw, ouderenzorg of te hoge ziektekosten. Laat u niets wijsmaken, ga op woensdag 19 januari stemmen en stem vóór. Namens Groenlinks Soest/ Soesterberg, Ans Mann, fractievoorzitter Het referendum over het ge vestigde voorkeursrecht heeft veel losgemaakt. Het voor keursrecht wordt op straat uit gelegd als het volgen van de ei gen voorkeur van de gemeente. Toch kan dat, ook voor de be stuurders, niet de bedoeling zijn. Wij zijn er van overtuigd dat de gemeente zoekt naar een breed maatschappelijk draagvlak voor haar beslissin gen. En dat kan ook. Maar dan moeten de beslissingen wel gebaseerd zijn op beginselen van noodzaak, zui nigheid en rechtvaardigheid. De gemeente zal merken dat, wanneer ze met deze beginselen rekening houdt, het creëren van maatschap pelijk draagvlak haast vanzelf gaat. Dure informatie- en communica tiecampagnes zijn niet meer nodig, de argumenten spreken voor zich. Het beginsel van noodzaak: Op dit moment wordt een ecoduct alleen bestuurlijk gemotiveerd. Het ves tigen van een ecologische hoofd structuur en afspraken met de pro vincie zorgen er voor dat de echte noodzaak niet meer onderzocht hoeft te worden. Ja, er wordt ver wezen naar andere ecoducten die nog gebouwd gaan worden en die alleen maar kunnen functioneren als ook het Vlasakkers ecoduct wordt aangelegd. Da( is toch wel erg merkwaardig. Wanneer wij vragen naar vervolg ecoducten die een doorgaande verbinding moe ten garanderen, dan worden die niet in beeld gebracht. Dat is niet transparant heren in het gemeen tehuis. Nee, de echte reden is dat veel geld verdiend kan worden op gronden in Soesterberg. Dat maakt het gemakkelijk. De afweging van noodzaak ten opzichte van geld is niet meer no dig. Wij willen een echte onder bouwing, gebaseerd op de praktijk. Hoeveel edelherten verwachten wij en hoeveel edelherten kunnen door het ecoduct worden gered van verkeersongelukken of van le vensbedreigende ziektes? Nu hinkt de gemeente op twee gedachten. Voor het aanleggen van wegen worden er uitgebreide onderzoe ken gehouden over filevorming en onveilige situaties. Wanneer de noodzaak echt vaststaat, dikwijls duurt dat jaren, wordt een beslis sing genomen over meer asfalt. Voor het aantonen van dc nood zaak van een ecoduct wordt ge makshalve verwezen naar bestuur lijke afspraken en naar 'het is goed voor onze kinderen'. Voor ons is het duidelijk, wanneer de noodzaak inderdaad wordt aan getoond, dan moet het ecoduct er ook komen. Maar speel open kaart, laat zien welke andere eco ducten nodig zijn om een door gaande verbinding echt te realise- Het beginsel van zuinigheid: In de negentiger jaren, toen de bomen nog tot in de heinel groeiden, ko zen we voor kwaliteit. We hoefden niet te letten op de kleintjes. In deze economisch moeilijke tijd, waar we allemaal de euro drie keer moeten omdraaien voordat we het uitgeven en waar velen onzeker zijn over hun baan, willen we dat de gemeente beslissingen neemt op basis van noodzaak, zuinigheid (laagste kosten) en behoud van werkgelegenheid. Het beginsel van rechtvaardigheid: Soesterbergers herinneren zich nog heel goed hoe vliegtuigen jaren lang oorverdovend overkwamen. Wanneer een F 16 vliegtuig over kwam, kon er in de wijde omge ving geen fatsoenlijk gesprek ge voerd worden. Dc overheid heeft om die reden Soesterberg tiental len jaren op slot gezel. Geluidzo nes zorgden ervoor dat er niet ge bouwd kon worden. Soesterberg heeft door die bijzondere geschie denis een flinke achterstand opge lopen. Soesterberg is aan revitali sering toe. Het streekplan en de raamovereenkomst Hart van de Heuvelrug bieden daarvoor de ruimte. Maar dan moet niet, als dank voor de vele jaren geluids overlast, ook nog eens door Soesterberg een peperduur eco duct worden betaald. Dat is on rechtvaardig. Zo doen we dat niet in Nederland. Wat we wel doen is solidair zijn met economisch zwak keren. Dat doen we door geen winsten te maken op gronden die bestemd zijn voor de sociale wo ningbouw. Hou de sociale woning bouw betaalbaar gemeente! Maar de gemèente wil dat niet. Ze sluist winsten door naar de provincie die daar vervolgens ecoducten voor gaan betalen. Dat is onrechtvaar dig! Het is een beter plan dat de fensie, als dank voor de jarenlan ge gastvrijheid van de Soesterber gers, grond beschikbaar stelt voor het bouwen van een ecoduct. Maar dan moet wethouder Krol wel weer naar de onderhandelingstafel om een beter contract met defen sie te sluiten. Het is nu wel erg makkelijk gegaan. Wij vinden dat de bestuurders hun huiswerk moeten overdoen. Beslis singen moeten kloppen met begin selen van noodzaak, zuinigheid en rechtvaardigheid. Pas dan ontstaat maatschappelijk draagvlak. We gaan nu eerst maar eens even te gen stemmen, want dat helpt om de gemeente en de provincie terug te fluiten. Nu cr nog betrekkelijk weinig schade is aangericht, kan dat nog. Stem tegen en dus posi tief voor een sterke toekomst sa men. En dan vieren we later dat dc bestuurders, die wc nota bene zelf gekozen hebben, voor ons de juiste beslissing hebben genomen. Namens liet actiecomité Gebukt onder Ecoduct Klaas-Jan Rodenburg

Soester Courant | 2005 | | pagina 11