1.99 6.98 0.69 1.59 59 Unieke referendumdag voor gemeente 4 99 Clubhuis zweefvliegers in de as 'Soest-Zuid' wil blijven praten met gemeente Amersfoorter steekt Soester bij uit de hand gelopen ruzie Landelijk platform trekt aan bel bij actiecomité Budget gemeente voor kleine sportyoorzieningen HU NAAR MIJHOf MIJHOf Jean Balmont Brand bier Lekkere kiwi's Katenschinken Van de Graaf VERKOOPPLANNEN? WOENSDAG 19 JANUARI 2005 83e JAARGANG NO. 23 DEZE WEEK Over overweg Foekenlaan Uitslag vanavond rond tien uur bekend in raadhuis Kostbare herinneringen gaan verloren Woningmakelaardij -Taxaties Hypotheken - Assurantiën "jpHol Molenbeek P? Woning- en Assurantiemakelaars SOESTER KALENDER Vleermuisbunker van de baan Iedereen nuchter A. van der Lee OPELS io% korting op alle vloeren 15% korting op alle karpetten Navel hand sinaasappels 2 kilo l 9 Varkenshaas C1000 versvoordeelmarkt Winkelcentrum 'Hartje-Zuid' BEL VOOR EEN GRATIS EN DESKUNDIGE WAARDEBEPALING 035 - 603 27 37 SOESTE CUURAWT Redactie en administratie: Van Weedestraat 227 Postbus 57 - 3760 AB Soest Telefoon 035 - 601 41 52* - Telefax 035 - 602 49 04 - E-mail: soestcrt@wanadoo.nl - Internet: www.soestercourant.nl Abonnement: Soest/Soesterberg per halfjaar 9,25 - Buiten Soest 18,50 - Losse nummers 0,65 Gecontr. oplage 11.900 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG Actueel Bende misbruikt mobiele telefoons. Zakenkring geeft rondweg niet op. 'Blaren voor Azië' bij Sepp. Column Visser. Op 't Hoogt Actueel 4 Actueel 5 GroenLinks zal 'afwijkend denken' altijd verdedigen. Meander heeft bacterie onder controle. RIO komt slechtst uit de bus in onderzoek CCG. Familieberichten 6 Varia 7 Kaarsjes voor Azië. •Woestijnloop voor War Child. Sport 15 StamSovoco 'kampioen' rechter rijtje. Smeeing/BDC slaat gat met 'rode zone'. Winnend DVSB grote verliezer. Geslaagde inhaalmanoeuvre Firtina'93. Prikbord Medische dienst. Kerkdiensten. Radio Soest. 17 De voorkeur van de Bewo nersvereniging Soest-Zuid blijft uitgaan naar een geza menlijke oplossing rond de spitsafsluiting van de spoor wegovergang op de Foeken laan. 'Dat kan alleen door met elkaar in gesprek te blijven,' zegt voorzitter Paul Frijling van de bewoners vereniging. 'Als er alleen nog maar gecommuniceerd wordt via advocaten en de rechter werkt dat slechts contraproductief. Volgens Frijling liggen de standpunten niet zo ver uiteen als menigeen denkt. De ver eniging is op zichzelf niet tegen een openstelling, maar wil wel dat de straten van Soest-Zuid niet opnieuw veranderen in een racebaan voor gehaaste auto mobilisten. Dat kan naar zijn mening relatief eenvoudig en hoeft niet veel geld te kosten. Hij constateert dat veel straten van Soest-Zuid die tot de sluip route behoren, toe zijn aan een opknapbeurt. Door deze op knapbeurt te combineren met een herinrichting kunnen de kosten beperkt blijven en kan de 30km-snelheidsbeperking ook daadwerkelijk worden af gedwongen. Bartolottilaan De publiciteit en aandacht die nu aan de spitsafsluiting wor den gegeven doen een ander verkeersprobleem in Soest- Zuid bijna vergeten, vindt Frij ling. Het sluipverkeer dat in de avondspits massaal gebruik maakt van de route Van Beu- ningenlaan-Bartolottilaan in de richting van Amersfoort geeft ook voor dit deel van de wijk aanzienlijke problemen. Ook daarvoor denkt de bewoners vereniging een oplossing te hebben. Verwachtingsvol kijkt het bestuur uit naar een uit nodiging van de gemeente om gezamenlijk de problemen aan te pakken. Op de vraag of de bewonersvereniging beroep zal aantekenen tegen het afwijzen van de bezwaren antwoordt Paul Frijling: 'Natuurlijk, al was het alleen maar om alle opties open te houden'. Muurmozaïek in de aanbieding. Klitsavond in teken van kleine Soester monumenten. •Juf Deana neemt na veertig jaar afscheid. Cultuur en welzijn 9 Geslaagd nieuwjaarsconcert PVO en Polyhymnia. Literair lunchconcert in raadzaal. Symposium: 'Een spirituele ontmoeting in Soest'. Onderwijs 11 Informatie over middelbaar onderwijs. Soesterberg 13 Nieuwe website luchtvaart museum. Vandaag is voor Soest een unieke dag. Sinds vanmorgen half acht mag voor het eerst de bevolking van achttien jaar en ouder zich uitspreken op een referendum. De stembureaus zijn tot 21:00 uur ge opend. Voor, tegen of blanco zijn de mogelijkheden voor degenen die hun oordeel uitspreken over het 'raadsbesluit dat de gemeente het eerste kooprecht biedt op de gronden die nodig zijn voor de aanleg van een ecoduct in Soes terberg. Afgaande op een straatenquête van de Soester Courant onder 140 inwoners en een telefonische steekproef van de Amersfoortse Courant onder 300 mensen zal een meerderheid vandaag tegen stemmen. De Soester Courant kwam vorige week tot een prog nose van (afgerond) twaalfduizend tegen zevenduizend. De AC pre senteerde gisteren een uitslag van (afgerond) dertienduizend tegen zesduizend. In beide onderzoeken zei ongeveer twintig procent nog geen keuze te hebben gemaakt. In elk geval zouden beide voorspelde uitslagen rechtsgeldig zijn, want de meerderheid moet bestaan uit minimaal 10.500 stemmen. Het exacte resultaat wordt vanavond rond tien uur in het gemeentehuis wereldkundig gemaakt. Wegens het neersteken van een 16-jarige Soester is tegen een 18-jarige jongen uit Amers foort Vijftien maanden gevan genisstraf geëist. De rechtbank in Utrecht legde er daarvan vijf voorwaardelijk op. Officier van justitie T. Pastoor achtte po ging tot doodslag bewezen. De officier van justitie dacht dat de twee jongens ruzie hadden om een meisje. Maar volgens dader en slachtoffer kregen ze ruzie omdat de Amersfoorter allerlei ongun stige verhalen over de Soester zou rond vertellen. Dat was helemaal niet waar, vertelde de Amersfoor ter aan zijn rechters. Het liep uit de hand toen de twee elkaar in oktober tegenkwamen bij een bushalte in Soest. De ver dachte zat achterop een scooter. Het latere slachtoffer trok hem van die scooter af. Hij sleepte de verdachte naar het bruggetje bij de bibliotheek. Daarna lopen de lezingen uiteen. Het slachtoffer en verschillende getuigen zeggen dat de twee jon gens in een worsteling raakten waarbij de Soester in de rug werd gestoken. De verdachte verklaarde dat hij verschillende kopstoten kreeg en daarna zo bang was dat hij in het water zou worden gegooid dat hij twee keer had gestoken. Bij het slachtoffer werden diepe sneden in de rug, de nek en in de linkerhand aangetroffen. Die ontkende dat hij een kopstoot had uitgedeeld. De verdachte vertelde op de zit ting dat hij spijt heeft. Hij had excuusbrieven gestuurd naar de rechtbank en zijn slachtoffer. De Amersfoorter heeft nog geen strafblad. Hij vertelde dat hij het mes bij zich had om mee te spe len. Hij werd door de reclassering omschreven als een puber die zich nog los moest maken van zijn ou ders. Dat was reden voor raadsvrouwe C. Lamphen de rechtbank te vra gen om haar cliënt met het min- derjarigenstrafrecht te berechten. Volgens de raadsvrouwe verdient haar cliënt vrijspraak omdat hij uit zelfverdediging heeft gehandeld. Mocht de rechtbank dat verweer niet overnemen, vroeg Lamphen om een straf gelijk aan het voorar rest en een leerstraf. Uitspraak 25 januari. Acht dagen later is het woord aan de gemeenteraad die dan beslist of de uitslag van het referendum wordt overgenomen of niet. De raad stemde vorig jaar juni nog unaniem in met het bewuste raads voorstel, maar het laatste halfjaar zijn er forse haarscheuren ontstaan in deze eensgezindheid. Een raadsmeerderheid is nog steeds voor, maar het komt er vol gende week donderdag op aan of deze meerderheid een negatief advies van de bevolking in de wind durft/wenst te slaan. Dat zal ongetwijfeld mede afhangen van het verschil tussen voor- en tegenstanders onder de kiesgerechtigden, maar wie de fracties beluistert, is geneigd te veronderstellen dat het raadsbesluit overeind zal blijven staan. Omdat het hier gaat om een raadgevend referendum, heeft de raad de bevoegdheid de uitslag naast zich neer te leggen. In de afgelopen drie maanden lieten gemeente Soest en tegen stander actiecomité Gebukt on der Ecoduct zich niet onbetuigd. Websites, een (gezamenlijke) huis- aan-huis krant, informatiemarkten, advertenties, tv-spotjes, debatten, posters, flyers en een kunstwerk, alles werd in de aanloop naar het referendum uit de kast gehaald. Verhitte discussies waren er te beluisteren en herhaaldelijk vie len beide partijen over elkaar heen met beschuldigingen over leugens en onjuiste informatie. Ook in de voorbije week deden gemeente en actiecomité er nog van alles aan om de kiesgerech tigden voor zich te winnen. Beide lieten in de brievenbussen een flyer deponeren met een duidelijk stemadvies. Beide namen in de buitenlucht strategische punten in om de mensen aan te spreken. Het comité hield vrijdagmorgen nog een ludieke actie bij de A28, waar het symbolische startsein werd gegeven voor de aanleg van een (ander) ecoduct. Lees ook pagina 3 Hol Molenbeek Soest Burgemeester Grothestraat 32 www.holenmolenbeek.nl 035 601 13 04 Een felle uitslaande brand heeft zondagmorgen vroeg het clubhuis van de Amsterdam- sche Club voor Zweefvliegen (ACvZ) op de vliegbasis Soes terberg grotendeels in de as gelegd. Meer nog dan over het gebouw zelf is de verslagen heid bij de club groot over het verloren gaan van het grootste deel van het archief en van de prijzenkast. De brand werd omstreeks 05:50 uur zondagmorgen ontdekt door een medewerker van de bewa king. De brandweer van de vlieg basis Soesterberg rukte direct met groot materieel uit, korte tijd later geassisteerd door de brandweer Soesterberg. Binnen een half uur was het vuur onder controle. Het gebouw was toen al grotendeels uitgebrand. Van de inboedel kon niets meer worden gered. Het schadebedrag is nog niet bekend, maar loopt in de tienduizenden euro's. De oorzaak is vermoede lijk kortsluiting in de keuken of het kantine/bargedeelte van het gebouw, waarin verder nog een vergaderruimte en opslagruimte waren ingericht. Hoewel de club natuurlijk ernstig is gedupeerd, kan het vliegen in het weekeinde gewoon doorgaan. De hangaar waar de vliegtuigen zijn gestald, bevindt zich elders. 'Zie het als een voetbalclub: het clubgebouw is verwoest, maar het veld en de ballen zijn er nog, dus we kunnen gewoon met onze ac tiviteiten doorgaan', zegt J. van Ooijen, woordvoerder van de ACvZ. Zaterdag was er, zoals gebruikelijk in de winterperiode, aan onder houd gedaan. Daarna had men in het clubgebouw, het voormalig on derkomen van de luchtmacht be wakingsdienst, nog wat nagepraat. Het is niet onwaarschijnlijk dat daarbij iets is blijven branden. De oorzaak wordt dan ook in kortslui ting gezocht. De Koninklijke Ma rechaussee stelt een onderzoek in naar de oorzaak van de brand. 'We zijn ons clubhuis kwijt, maar erger is dat veel kostbare herinne ringen aan het verleden verloren zijn gegaan. We zijn opgericht in 1932 en één van de oudste zweef- vliegverenigingen van Nederland. Sinds eind jaren veertig van de Bij aankomst van de eerste blus- wagens van de vliegbasis-brand weer stond het gebouw van de zweefvliegclub al in lichterlaaie en was er niets meer te redden. vorige eeuw maken we gebruik van de vliegbasis Soesterberg. We hebben er dus wat historie liggen. Onze leden vliegen veel in wed strijden mee, dus we hadden een volle prijzenkast met bekers en andere herinneringen. Ook die zijn we allèmaal kwijt,' zegt Van Ooijen. De club huurde het ge bouw van Domeinen. De ACvZ heeft ruim 450 leden, van wie er 170 actief vliegen. Hoe wel defensie de vliegbasis in 2007 als helikopterbasis sluit, betekent dit niet dat het vliegveld als zoda nig verdwijnt. De club gaat er dan ook van uit dat ze er ook in de toekomst gebruik van kan blijven maken. 'Wat ons betreft is het niet aan de orde dat wij daar weg moeten. We hebben er tenminste nog niets over gehoord,' aldus Van Ooijen. Daarom verwacht hij dat in over leg met de leiding van de vliegba sis gezocht wordt naar een nieuw onderkomen op de basis. De wethouders van Soest gingen de afgelopen week de straat op om met burgers te praten over het referendum. Ze bezochten de markten en verschillende winkelcentra in Sogst en Soesterberg. Hier spreekt wethouder Bart Krol een jonge moeder aan. Foto: Soester Courant Op aandringen van het lande lijk referendumplatform heeft het actiecomité Gebukt onder Ecoduct de banner op de ho mepage van zijn website aange past. Het gaat om een passage over de kosten, waarmee het comité volgens het platform onjuiste en misleidende infor matie verstrekt. Maandenlang stond er dat er hon derden miljoenen euro's over de balk worden gesmeten. Daarbij gaat het, zo merkt het platform op, om de volledige herinrichting van de Utrechtse Heuvelrug. De kosten van het ecoduct dat over de Amersfoortsestraat moet komen, waarop het referendum indirect betrekking heeft, komt neer op 21 miljoen euro. Het platform verzocht onlangs het comité de bewuste passage aan te passen en daaraan is direct gehoor geven. Onder het kopje 'kieswij- zer' op de website had het comité overigens wel al het bedrag van 21 miljoen staan. Het referendumplatform is blij met de reactie en aangebrachte wijzi ging. Het spreekt zich verder niet voor of tegen het ecoduct in Soes terberg uit. Het onderzoekt wel of de kiezer objectieve informatie door de voor- en tegenstanders krijgt gepresenteerd. De gemeenteraad van Soest stelt voor 2005 opnieuw een budget van 23.000,- be schikbaar voor 'kleine sport- voorzieningen'. Alle Soester verenigingen en particuliere in- stellingen kunnen een verzoek indienen voor een bijdrage uit dit budget. De gemeenteraad stelt daar een aantal criteria aan vast. Aanvra gen voor een sportvoorziening kunnen door een ieder worden ingediend, maar de kosten van de voorziening mogen per aanvraag niet hoger zijn dan €3.176,46. Vanuit maatschappelijk belang moet de te realiseren sportvoorzie ning voor een zo'n groot mogelijk publiek toegankelijk zijn en bij de toekenning van middelen wordt rekening gehouden met de sprei ding van voorzieningen over de diverse doelgroepen en spreiding van voorzieningen in geografische zin. Aanvragen worden in ieder geval afgewezen als daarmee het budget van €23.000,- wordt over schreden. Een schriftelijk verzoek tot bijdrage kan tot 1 april 2005 worden ingediend bij de gemeente Soest, afdeling S.O.W., Postbus 2000, 3760 CA Soest. De Soester Kalender biedt verenigingen en instellingen in Soest gelegenheid hun publieksactiviteiten met een eenmalig karakter kort in deze 'weekagenda' te melden. Donderdag 20 januari 10:00 Vertelochtend (55+), De Klarinet, Klarinet 39. 14:00 Open dag Creatieve Vereniging Soest, Orlando, Di Lassostraat 65. 18:30 Onderwijsmarkt, Baamsch Lyceum, Torenlaan 77 (Baarn). 20:00 Lezing over Helleborus, Groei Bloei, EHBO-gebouw, Parallelweg IA. Vrijdag 21 januari 20:30 Jazzsessie voor beginners, Artishock, Steenhoffstraat 46A, 4,50. 20:00 Bingo (55+), De Drie Eiken, Dorpsplein 18, Soesterberg, 3,50. Zaterdag 22 januari 14:00 Kooroptreden Basic Full Color, De Klarinet. Zondag 23 januari 12:00 Veiling Spullenhulp voor hospice, Artishock, Steenhoffstr. 46A. 15:00 Concert The Florestan Duo, Muziekkring Eemland, Hilton Soestduinen, 15,00. •19:30 Filmvoorstelling Arti Digitaal, Artishock, Steenhoff straat 46A, 2,50/4,00. Maandag 24 januari 19:00 Lezingen Historische Ver. Mil. Luchtvaartmuseum, Kamp van Zeist, Soesterberg. 20:00 Medium bij Paso, De Vriendschap, Mezenhof 1, 2,00/4,50. 20:30 Film 'Comme une image', Artishock, Steenhoffstraat 46A, 3,50/5,00. Dinsdag 25 januari 14:00 Dialezing over post boot Noorwegen,' Huisvrou wen', Brandpunt, Oude Utrecht- seweg 4 (Baarn). Woensdag 26 januari insectenboek', Idea-theater, Willaertstraat 49, 4,50. Het plan van de gemeente om een vleermuisbunker achter de Herdersstaf te plaatsen gaat niet door. In ieder geval niet in de vorm als het nu gegoten is. Dit komt door bezwaren van bewo ners over privacyschending e.d., maar de voornaamste reden is dat vleermuisdeskundige Voüte meent dat de bunker/kunstwerk niet ge schikt is voor vleermuizen en dat deze dat ook niet kan worden. Het plan om een kunstwerk te plaat sen in het Biezenveld is nu weer bij het beginpunt. Alles ligt open en de gemeente zal met de bewoners van de Herdersstaf overleggen of er een ander kunstwerk komt en zo ja, in welke vorm. De politie heeft vorige week dins dag een alcoholcontrole op de Vredehofstraat gehouden. Van de dertig gecontroleerde automobilis ten bleek niemand te veel gedron ken te hebben. v V Van Breukelen, vast goed! v Makelaardij, hypotheken en assurantiën Autobedrijf Exclusief-Dealer voor Soest, Baarn e.o. Kerkstraat 58 Soest - tel. 601 25 00 MMW NEFKENS SOEST Wie o"ders VOOR NIEUW EN GEBRUIKT AUTOMOBIELBEDRIJF HENIt IN E Fl C E fsï SljSOEST, HM Birkstraat 30 - 3768 HH Soest! Telefoon (035) 601 23 64 (van onze parketafdeling)' zondag 23 januari open van 10 tot 17 uur bouwen woonwaren. baarn minervaweg 3, tel. 035 54 86 111, www.nijhofbaarn.nl Cepage Merlot per fles 2 kratten a 12 flesjes van 11.38 500 gram 100 gram 500 gram jÊt Geldig t/m zaterdag, druk- en zetfouten voorbehouden. REGIOMAKELAARS Burg. Grothestraat 13, SOEST BuijsRegiomakelaars.nl r Soest@Buijsregiomakelaars.n' ÜW MAKELAAR IN DE REGIO (KANTOREN TE SOEST EN AMERSFOc/ V.

Soester Courant | 2005 | | pagina 1