m Zakenkring geeft rondweg niet op Visser UITVERKOOP lË^raBFüANCÊI Geen inlichtingen over kosten Bieb schenkt boetes aan Azië Rechtbank buigt zich na twee jaar over oorzaak van ongeluk 'Blaren voor Azië' bij Sepp RDELIG! WINTERCOLLECTIE 50 TOT 70% KORTING HIL-TON ëoiitpost 40 TOT 60% KORTING 1 ACTUEEL T QUNNINK KOFFIE IACARONI IAGGI MIX PAKJES •ICE COLA ITENVOER IBLAPPEN Boerkoel juicht aankoop paleis Soestdijk toe -Ë^GINa WOENSDAG 19 JANUARI 2005 t SOESTER COURANT PAGINA 3 gular of cafeïnevrij ri Pak 500 gram elleboogjes of vlugkokend diverse soorten - diverse soorten 11 fles 1,5 liter a diverse soorten blik 400 gram 500 gram 500 gram 2.79 Bende misbruikt mobiele telefoons 'Er voor gewaakt dat we binnen budget blijven' EBUKT ONDER ECODUCTk Kopij s.v.p. zo vroeg mogelijk aanleveren Actie Idea op 26 januari voor scholen Burgemeester prijst 'leiderschap' ondernemers Veiling Spullenhulp voor Soester hospice Horeca Soest/Baarn haalt bijna tienduizend euro op Stem tegen voor negen Vogelvangers aangehouden Witgoed specialis INBOUW APPARATEN ALLE MERKEN snham 100 gr. '0 gram0 79 n 0.33/liter 1.25/kilo 0.98/kilo Momenteel is er een bende ac tief die belt naar een GSM en zich voordoet als iemand van de provider waar de eigenaar fvan de telefoon bij aangesloten lis. Ze vragen tijdens het ge sprek om 09S8 of S809 in te oetsen ter controle van uw toe- jstel. Deze bende beschikt over apparatuur om via deze inge toetste code het nummer van de SlM-kaart te lezen en nieuwe taarten aan te maken met het lummer. Hierdoor kan men op »rote schaal fraude plegen op uw kosten. pen tweede methode is dat pensen een bericht ontvangen 'op hun mobiele telefoon met het verzoek om nummer 0141 45 5114 te bellen. Als dat ge daan wordt kan de persoon van wie het berichtje afkomstig is, pp de kosten van de eigen 3SM bellen. Deze twee vor- nen van GSM-fraude zijn offi cieel bevestigd door de KPN en yodafone. Er wordt al op gro te schaal misbruik gemaakt. Veertigduizend euro heeft de raad beschikbaar gesteld voor communicatie over het refe rendum. De gemeente wil niet veel zeggen over de gemaakte kosten, behalve dan dat ze bin nen het budget is gebleven. Op de vraag hoeveel het kunst werk aan de gevel van het ge meentehuis heeft gekost, wordt tot tweemaal toe een ontwijkend ant woord gegeven. De boom waarop de figuren zijn geplaatst, lag allang in het bos, aldus de woordvoerster. Ze wil geen losse bedragen noe men, omdat ze eerst het totaal aan de raad wil presenteren, die er over enkele maanden een oordeel over moet vellen. 'Anders gaan al die afzonderlijke bedragen een eigen leven leiden.' Toen bekend werd dat er een refe rendum zou worden gehouden, trok de raad 15.000 euro uit voor een huis-aan-huis krant en nog eens 25.000 voor voorlichting. Daarvan stelde Soest zevendui zend euro beschikbaar aan het ac tiecomité Gebukt onder Ecoduct. De kosten van de twee informatie markten liggen tussen de drie- tot vijfduizend euro. Verder maakte de gemeente 'recla me' voor haar standpunt in kran ten en op tv en vorige week viel er bij de inwoners van Soest en Soesterberg een flyer op de deur mat. 'De provincie heeft daaraan meebetaald', aldus de woordvoer ster. De kosten van het referendum zelf zijn geschat op tachtigduizend euro, inclusief de noodzakelijke voorbereidingen. Dat bedrag is gevoteerd. Verder voorspelde bur gemeester Koos Janssen in het na jaar dat de ambtelijke kosten op vijftig- tot zestigduizend euro zou den uitkomen. Behalve dat veel ambtenaren aanwezig waren op diverse bijeenkomsten, is er de af gelopen maanden in het gemeen tehuis ontzettend veel vergaderd over het referendum. 'Voor exac te bedragen is het nog te vroeg, dan moeten we de ambtelijke uren omrekenen. Maar ik heb niet zo begrepen dat daar een limiet aan is gesteld', zegt de woordvoerster. Terugkoppeling naar de raad zal waarschijnlijk bij de Voorjaarsno ta plaatsvinden, tenzij er fracties zijn, die eerder inzicht willen heb ben in de daadwerkelijk gemaakte kosten. Gebak op de voorgrond, stil pro test op de achtergrond bij het start sein voor de aanleg van een eco duct over de A28. Foto: Foto Bell De redactie van de Soester Courant wil er met nadruk op wijzen, dat het zinvol is om ko pij en persberichten zo vroeg mogelijk aan te leveren. Veel aankondigingen en ande re berichten bereiken pas op maandag, soms later, de redac tie. En dat terwijl de activiteiten die worden aangekondigd, al langer van te voren staan gepro grammeerd. Het is dan niet al tijd meer haalbaar om de be treffende berichten voor de ïerstvolgende krant te verwer ken. Het verzoek aan de leveranciers is dan ook om de kopij zo snel mogelijk in te zenden, bij voor keur een week voor de plaat singsdatum, al begrijpen we dat fit niet in alle gevallen mogelijk is. Bij voorbaat dank voor uw be grip en medewerking. Redactie Soester Courant Iedereen die de te laat is met het terugbrengen van boeken, video's, cd's en dvd's bij Idea, wordt verzocht dit alsnog op woensdag 26 januari te doen. De geïnde boetes van die dag komen ten goede aan de bouw van scholen in het door de zeebeving getroffen gebied in Azië. Idea kunstencentrum, theater en bibliotheek wil op deze manier een steentje bijdragen aan de hulp aan de slachtoffers. Gekozen is voor het project Z@ppelin voor Azië. Dit kindemet is bezig om geld in te 2amelen voor de (her)bouw van scholen in Sri Lanka, India, Thai land en Indonesië. Via de website www.zappelinvoorazie.nl kunnen scholen geld storten voor dit goe de doel. 'Idea is natuurlijk nauw betrokken bij het onderwijs en doet hieraan De (her)bouw van scholen, daar gaat het om bij de actie die Idea Soest ondersteunt. graag mee', zegt een woordvoerster van het centrum aan de Willaert- straat, dat in Soesterberg een de pendance heeft. Gedurende het hele jaar ontvangt Idea schoolklas sen voor onder meer cursussen in kunstzinnige vorming en jeugd theatervoorstellingen. 'De kinde ren in Azië hebben het onderwijs maar al te hard nodig om een nieu we toekomst op te bouwen. Een tijdschrift dat per ongeluk in de krantenbak terecht is gekomen, de cd die eigenlijk al een half jaar in de kast staat, een dvd of video die al had moeten zijn terugge bracht. Idea neemt ze graag weer in ontvangst, het liefst op 26 ja nuari, omdat dan de opbrengst van de actie hoog kan oplopen. Ook de vergoeding voor beschadigin gen aan boeken wordt overge maakt naar Z@ppelin. De hoogte van de boete hangt af van de termijnoverschrijding, maar kan voor kinderen nooit meer dan 2,50 en voor volwassenen nooit meer dan 5,00 bedragen. Op 26 januari is Idea aan de Wil- laertstraat van 11:00 tot 20:00 uur geopend; de bibliotheek in Soesterberg is die dag van 10:00 tot 12:30 uur en van 14:00 uur tot 17:00 uur open. Tegen een 41-jarige man uit Soest is vrijdag bij de recht bank in Utrecht honderd uur werkstraf, 500 euro boete en een half jaar voorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegd heid geëist. De man had in zijn woonplaats een bromfietser met passagier aangereden. Officier E. Lodder achtte de be roepschauffeur uit Soest schuldig aan het veroorzaken van gevaar op de weg en het verlaten van de plaats van het ongeluk. Dat ge beurde al bijna twee jaar geleden op de Kostverlorenweg. Op de kruising met de Laanstraat en de Beckeringhstraat verleende de Soester geen voorrang aan een brommer. De brommer botste op zijn auto. Twee jongens raakten behoorlijk gewond. De Soester vertelde op de zitting dat hij was gestopt en goed had gekeken voor hij overstak. Toen hij meer dan halverwege over de krui sing was, reed er opeens iets tegen hem aan. De twee jongens en hun vrienden vertelden echter dat de auto zonder te stoppen en zonder licht de kruising was opgereden. De rechters vermoedden dan ook dat de verdachte de brommer niet had gezien omdat hij zelf geen licht voerde. Andere getuigen be vestigden dat. De verdachte vertel de echter dat hij altijd zijn licht aan deed. Ook ontkende de Soester dat hij zich uit de voeten had gemaakt, omdat hij gedronken had. De rech ters vroegen daar wel op door, maar de verdachte gaf aan dat hij bang was geweest voor het groep je jongens en daarom zijn auto in Soesterberg had verstopt. Vervol gens was hij teruggelopen naar Soest en daarna had hij zich bij de politie gemeld. De rechters hadden moeite met dit verhaal. Ze vonden het weinig professioneel dat een beroeps chauffeur zo geschrokken zou zijn van een ongeluk. Bovendien bleek de Soester twintig jaar geleden al eens te zijn veroordeeld wegens rij den onder invloed. Ook officier Lodder was er behoorlijk boos over dat de verdachte zijn slacht offers hulpeloos achter had gela ten. Lodder was er ook niet over te spreken dat de Soester helemaal geen contact had gezocht met de jongens die ruim een half jaar last hebben gehad van hun verwondin gen. 'Ik was bang voor ze', herhaal de de verdachte nog maar eens. Officier Lodder vond het niet no dig om de Soester na twee jaar nog het rijbewijs af te pakken omdat hij dan ook zijn baan kwijt is. Maar om dat te compenseren eiste Lod der wel een stevige werkstraf. Raadsman A. de Leon benadruk te dat de brommers veel te hard hadden gereden. Volgens de raads man was de bestuurder van de brommer schuldig aan het onge luk. De Leon wees er verder op dat de verdachte zich vrijwillig heeft gemeld bij de politie. Uitspraak 28 januari. >e Soester Zakenkring vindt at Soest nog steeds 'aanmod- ert'met het verkeer en is dan ok vast van plan bij de ko pende gemeenteraadsverkie- ingen (voorjaar 2006) de ondweg opnieuw aan de orde e stellen. De 'Buitenbrink' ie daardoor ontstaat biedt laast een betere verkeersaf wikkeling - mogelijkheden oor kleinschalig wonen en werken. En daar heeft Soest ehoefte aan. Iet was een van de punten die 'akenkring-voorzitter Kees Boer- ;oel afgelopen vrijdagavond tij lens de drukbezochte nieuwjaars- lijeenkomst van de Soester onder- lemersclub nog maar eens aan- aartte bij zijn gehoor, waaronder ich heel wat plaatselijke politici >evonden. De Zakenkring geeft de ondweg nog zomaar niet op. Joerkoel voorspelde trouwens dat le aansluiting op de toekomstige westelijke rondweg bij Amersfoort - waarvoor de plannen al behoor- ijk ver gevorderd zijn - bij de iirkstraat een enorm probleem ;aat veroorzaken. len andere (verkeers)zaak die hij n zijn speech de revue liet passe en betrof de aansluiting Biltse- veg-Koningswcg die wel verbeterd s maar nog lang niet voldoende. En vooral bij de rotonde bij de Dolderseweg is het nog steeds j naadje,' aldus Boerkoel. Hij pleit te verder nog maar weer eens voor voortvarendheid bij de revitalise ring dan wel uitbreiding van de bedrijventerreinen in Soestdijk resp. Soesterberg. Ook stond hij stil bij de veiligheid op die terrei nen, die ook gediend is bij een be- I tere infrastructuur. Boerkoel was zijn toespraak be gonnen met aandacht voor de ramp in Azië en de acties die daar op gevolgd zijn. Hij vond dat po litiek Soest zijn 'Haagse contacten' maar moest gebruiken om aan het eind van het jaar te zien of het geld goed terecht gekomen is. Ook de actualiteit van het referendum ont brak niet. Een stemadvies gaf hij niet, al zei hij wel dat het referen dum vertraagt, te veel geld kost en niets oplost. Ook wees hij erop dat de hele gemeenteraad destijds voor het voorkeursrecht heeft ge stemd. 'Het is de bedoeling dat je, als je dan je grond wilt verkopen, daarvoor een nette commerciële prijs beurt. En als je denkt dat de gemeente je tilt stap je naar de onafhankelijke rechter...' Lange procedure Boerkoel wees erop dat, ook als het referendum uitwijst dat het voorkeursrecht in stand moet blij ven, er nog een zeer lange bestem mingsplanprocedure moet worden gevolgd. Als het ecoduct goedko per kan, dan graag. 'Wij hadden liever eerst het geld voor het eco duct verdiend en dan pas uitgege ven, maar ja, dat mag niet van de provincie...' Over de stand van de economie was Boerkoel voorzichtig optimis tisch, al is de omzet van het Soes ter bedrijfsleven in de afgelopen jaren ook wel afgekalfd. In 2003 maakte 82 van de plaatselijke ondernemers winst, tegen Amers foort 80 en Baarn 77 'Soest scoort dus nog niet zo slecht,' stel de hij vast, en volgens de laatste voorspellingen gaat de economie weer groeien. 'Maar het komt niet vanzelf goed,' citeerde hij oud-mi nister Willem Vermeend, die voor stander is van meer 'overheidsim- pulsen'. In dat verband adviseerde Boerkoel de gemeente om de OZB niet steeds te verhogen en meer te investeren in de infrastruc tuur. Hij wees verder nog op de totstandkoming van de werkgroep KOOSS (Koepel Overleg Onder nemers Soest-Soesterberg), waar in de verschillende bedrijvenkrin- gen onder de paraplu van de Za kenkring nauwer gaan samenwer ken. Lofzang Eerder had burgemeester Koos Janssen, na de begroeting door de nieuwe Zakenkring-secretaris Paul Martens, de beste wensen van het gemeentebestuur al aan de onder nemers overgebracht. Ook hij stond Stil bij de ramp in Azië en het 'onrustige' jaar 2004. In onze kere tijden met ingewikkelde pro blemen wordt algauw geroepen om sterke leiders en simpele, har de oplossingen, aldus de burge meester, maar zo eenvoudig is het niet. Janssen stak vervolgens een complete lofzang op de onderne mers af. Het zijn volgens hem de ware leiders, want ze zijn leraar, arts en kunstenaar tegelijk en ze krijgen vertrouwen zonder dat met macht af te dwingen. Bezieling trof hij aan in het Soester bedrijfsleven, aldus Janssen. 'Ondernemers, mannen en vrouwen, die met hun partners en gezin, samen met hun mensen, staan voor een goede zaak.' De burgemeester liet verder de re cente contacten tussen gemeente bestuur en bedrijfsleven de revue Het Zakenkring-bestuur (links op een rijtje de leden Kortekaas, Martens en Boerkoel) wisselde met de talrijke bezoekers de beste wen sen voor het nieuwe jaar uit. Foto: Soester Courant. nog even passeren; Ook hij toon de zich optimistisch over de eco nomische ontwikkeling, nu het be drijfsleven zelf 'hoopvol' uitziet naar het nieuwe jaar. Voor 2005 wenste hij de ondernemers 'leider schap - leraar, arts en kunstenaar tegelijk - besluitvaardig, met een nuchter verstand, een warm hart en een vaste hand, perspectief bie den aan mensen in bedrijf en sa- menlevin. Bezielend leiderschap, want samen kom je verder dan al leen,' aldus Janssen. Om elf uur 's ochtends op zondag 23 januari gaat de deur van Artis- hock aan de Steenhoffstraat open. Dan kunnen belangstellenden al vast kijken wat er allemaal te vin den is op de jaarlijkse veiling van Spullenhulp. Geveild worden van af 12.00 uur onder andere veel antiquarische boeken, schilderijen van (on)bekende meesters, zilver, serviesgoed, een prachtige baljurk en diverse sieraden. In het totaal komen er 180 items onder de ha mer. Een deel van de opbrengst komt ten goede van het Hospice Soest-Baam, dat dit jaar zijn deu ren hoopt te kunnen openen. www.rabobankonliiie.com Een avondje dansen bij Sepp heeft in het weekeinde 3.045,80 opgeleverd. Dat be drag is inmiddels door het danscentrum overgemaakt op giro 555 van de samenwerken de hulporganisaties. Het was zaterdagavond dringen op de dansvloer aan de Weegbree- In zijn nieuwjaarsspeech bracht Kees Boerkoel ook de door velen niet erg se rieus genomen plannen van de Soester ondernemers Van Asch, Grift en Smeeing om paleis Soestdijk te kopen ('om het voor Soest te be houden') ter sprake. Het leek hem wel wat. Het drietal wendde zich met een advertentie in deze krant (15 december) tot de Soester bevolking met het verzoek om een 'kleine bijdrage naar draag kracht' op een 'binnenkort' te openen rekening. Door aan koop ('met elkaar') zou het pa leis een 'passende bestemming' kunnen krijgen, zodat het van toegevoegde waarde zou blijven voor Soest... Het drietal vroeg in dezelfde advertentie om ideeën, mede- sympathisanten en kennelijk vooral investeerders, en vestig de alvast de aandacht op een vervolgadvertentie, die er ove rigens nooit gekomen is. Intus sen is, zoals het meestal gaat, het 'plan' in zekere zin z'n eigen leven gaan leiden en het trok onlangs zelfs landelijk de aan dacht door een artikel in het weekblad HP/De Tijd. Zakenkring-voorzitter Boerkoel liet merken dat hij het ook wel ziet zitten. 'De situatie is nu: een leeg paleis. Ik had trouwens de indruk dat het al 50 jaar een beetje een museum was en dat zou ook de komende 50 jaar zo moeten blijven. In elk geval zou er aan de uitstraling niets moe ten veranderen,' vond Boerkoel. 'Nee, het is zo gek nog niet om het paleis aan een Soester te verkopen,' aldus de voorzitter van de Zakenkring. In dat ver band wees hij - zonder hem bij naam te noemen - vooral naar oud-aannemer, nu projectont wikkelaar Jan Smeeing. 'Dat is hem wel toevertrouwd.' Hij noemde in dat verband als goed voorbeeld het Artishock- gebouw aan de Steenhoffstraat, dat door Smeeing intact is ge laten en nu het Museum Oud Soest is. 'Wat voor Artishock kan, kan ook voor het paleis,' aldus Boerkoel. 'Maar laat Soestdijk Soestdijk!' straat. Alle deelnemers hadden zich laten sponsoren. Elke dans bracht geld in het laatje. Een van de dansers ging zelfs de gehele avond met zijn voeten van de vloer en was actief tijdens maar liefst 56 dansen. 'Maar ook de rest liet zich niet onbetuigd. Velen dansten tot ze zere voeten hadden. Blaren voor Azië', zei Gina Sepp van het dans centrum na afloop van de succes volle actie. 'De totale opbrengst was boven verwachting!' Horeca Hoewel nog niet alle bedragen be kend zijn, hebben de acties van horecabedrijven uit Soest en Baarn tenminste negenduizend euro op geleverd, maar waarschijnlijk zal dat bedrag nog oplopen tot boven de tienduizend. Ongeveer vijfdui zend euro van het verzamelde geld werd bijeengebracht door restau rants, bars en hotels in Soest. De Soesterbergse SkiClub is nog maar net lid van de plaatselijke horecabond en verdiende ander halve week térug al 1775 voor de slachtoffers van de tsunami- ramp. De overige bedragen, af komstig van fooien, ludieke acties en percentages van verkochte me nu's, varieerden van 200 tot 1050 euro. Voorzitter Antonio van den Hen gel van de horecabond Soest/ Baarn toonde zich zeer .tevreden met het resultaat. 'Ik vond dat wij dit als gastheer van de samenleving moesten doen. Het is super wat iedereen in korte tijd voor elkaar heeft gekregen. Bij diverse zaken zijn er verrassende acties gehou den en is er door de gasten zeer positief gereageerd.' Zoals vele anderen (lang niet alle acties - spontaan, individueel of groots opgezet - zijn bekend bij de redactie) gingen Renske Sterken en Yara van Dijk uit Soest-Zuid Tut vanavond negen uur heeft u nog de gelegenheid tegen de grondverwerving voor een dood lopend ecoduct in Soesterberg te stemmen waar de fauna niets te zoeken heeft en van elke door gaande route afgesloten is. Zelfs de eigenaar van de Sauna Soester berg, die een splinternieuw bedrijf met gouden douchekoppen te wachten staat elders in hel vliegdorp, laat weten dat hij "twij fels heeft over het nut van het eco duct en van het hele project; mij hebben ze nog niet overtuigd Heeft u vrijdag ook via de post die milieuonvriendelijke fullco lour verjaardagskalender van Ton Paauw ontvangen met zes listige en bedrieglijke zinnetjes in het "zebrapad"? En heeft u ook dat leuke televisiespotje van hem op Eemland TV gezien? Vakwerk. Eerlijk is eerlijk. Er staat geen afzender op het ano nieme poststuk. Daar houd ik niet van. Alleen: "mede mogelijk ge maakt door de provincie Utrecht". Van onze belastingcent jes dus. Die tsunami aan propa gandamateriaal de laatste weken moet een vermogen gekost heb ben waar giro 555 jaloers op is. Het eerste dat de binnenkort te in stalleren Soester Rekenkamer moet doen is een onderzoek in stellen naar de financiën rond dit referendum: wie heeft wat betaald en hoeveel? U moet voor de aardigheid het be weegbare deel even uit de mini- verjaardagskalender halen. Dan ziet u zestien tekeningetjes waar onder het veertiende figuurtje, dat een kabouter voorstelt. Dat is waarschijnlijk het enige wezentje dat straks gebruik maakt van de sprookjesverbinding van wethou der Krol. Vrijdagavond hoorde ik een dame aan de bar in het aardige, nieuwe restaurantje Onderonsaan de Burg. Grothestraat (ik zat aan het raam) zeggen: "Het referendum heeft geen enkele zin, alles is toch al beslist". Kom nou.' Heeft u gehoord van die nieuwe heibel die is ontstaan over de vijf meter hoge vleermuisbunker (26.500 euro) in de nieuwbouw wijk Boerenstreek? Een relict uit de mislukte kunsterfenis van wet houder B. aan het eind van de vo rige eeuw. De bewoners voelden er niks voor en een vleermuisdes- kundige berekende dat de overle vingskansen van deze diertjes in dit verblijf minimaal zijn. Op het nippertje heeft de gemeente vori ge week halsoverkop de reeds ver leende bouwvergunning ingetrok ken... Zo zal het ook gaan met het eco duct over de Amersfoortsestraat: te hoge kosten en nutteloos. In 2006 zijn er opnieuw gemeen teraadsverkiezingen (nog twee raadsleden erbij) en een burge meesterverkiezing. Laten we dan met z'n allen op iemand stemmen die van tevoren belooft de handte kening onder de boterzachte raamovereenkomst "Hart van de Heuvelrug" met 17 overheidsin stanties in te trekken. Zodat er in 2007, als de vliegbasis is opgehe ven, meteen normaal gewerkt kan worden aan de revitalisering van Soesterberg. Ik zal blij zijn als het vanavond 10 uur is en ik kan dichten: Ik had misschien een grote bek te gen het ecoduct Maar zo'n klein hartje voor de heuvelrug. op eigen houtje aan de slag. Met zelfgebakken lekkernijen gingen ze zaterdag de straat op. De omzet is niet bekend, maar het bedrag is bijgeschreven op 555. De politie heeft afgelopen zaterdag tweë mannen aangehouden we gens het illegaal vangen van vo gels. De 37- en 50-jarige Amers- foorters probeerden in de bosjes aan de Hilhorsterweg in Soest, met behulp van lijmstokken, vogels te pakken. De mannen werden mee genomen naar het bureau waar een proces-verbaal is opgemaakt. De lijmstokken zijn in beslag geno men. Inbouwspecialist •GRATIS INMETEN •GRATIS MONTAGE •SNELLE LEVERING Soesterbergsestraat 35a Tel. 035 - 602 93 60

Soester Courant | 2005 | | pagina 3