IH NTJES ■Zuid afaël 'in de aanbieding' Klitsavond in het teken van 'kleine Soester monumenten' Soest 50 jaar geledëïT| 'erse Juf Deana neemt na veertig jaar afscheid v| Soest wil schoonste gemeente van Nederland worden m Bezoekers vinden preview in Artishock verrassend Het is tijd voor zakendoen zonder zorgen. PAGINaÏ WOENSDAG 19 JANUARI 2005 SOESTER COURANT PAGINA 7 fc°i w?nZwIEwordRlxUe®spj Muurmozaïek van Stokhof de Jong KLEINTJES Alleen achter een goede naam staat l|| NVM. NVM ^-J SCHRAVEMADE B.V. Museum Oud Soest/Historische Vereniging Kleintje Carnaval nadoo.nl En de prijzen stijgen... SOESTCRScOUIUWr, Het is tijd voor de Rabobank. Rabobr <ZV; (ket wer-Point, Access, Websit niül/an intornn/^ /oor maken, interne/e-mail tvnpl plus introductiecursussen fm isen bewerking,. kindercursiissi° /oor DataDidact ComputeroDle «or- dingen. 035-6022826 iren www.datadidact.nl j_ ROMEKAMEUBElTET 1Ep goedkoopste. Weterinqna BBtr 60 t.o. Karwei. 06-5378425 Gerubriceerde advertentie max. 15 regels. Uitsluitend over één kolom eerste 3 regels 7,19- iedere regel meer 1,73 (exclusief BTW). Brieven onder nummer 1,90 Bewijsnummer (Uitsluitend op verzoek) 1,00. Alleen bij vooruitbetaling. Kleine advertenties moeten uiterlijk MAANDAG 15.00 uur binnen zijn. ;t in de Soester Courant Woningruil Diversen Handel 7,19 8,92 10,65 12,37 14,10 15,82 17,55 19,27 21,00 22,72 24,45 26,18 27,90 r Courant, iant te worden betaald. iensdag incl. BTW tandtechnisch laboratorium Voor al uw reparaties en adviezen. Ook voor ziekenfondsverzekerden. CE gecertificeerd. Torenstraat 13 - Soest - Telefoon 035 - 602 02 49 Bredase spruitjes 500 gram 0.35 Rode kool per stuk 0.39 Spitskool per stuk 0.49 Eieren 10 stuks 0.69 Mooie prei kilo 0.69 Versgesneden boerenkool 2 pakken 0.99 Bloemkool per stuk 0.99 Holl. andijvie 500 gram 0.99 Rode grapefruit kilo 0.99 Jonagold 3 pond 0.99 SUPER MOOIE ELSTAR 6 pond 1.99 rans Stokhof de Jong, archi- ect te Soest, heeft een aarts engel in de aanbieding. Het is Tafaël, of liever: het muurmo- Eaïek van een aartsengel, die Eljn vader de bekende monu- lentale kunstenaar Abram Stokhof de Jong (1911-1966) vervaardigde voor de (toen- lalige) St. Theresiaschool in ioestdijk. Wie een passende bestemming voor het kunst werk weet mag zich bij Frans telden. •ij de sloop van de oude There- iaschool - inmiddels alweer jaren De Driesprong geheten - gingen de beide muurmozaïeken van Stokhof de Jong (naast Rafaël ook de heilige Sint Theresia, naamgeef- ter van de school en van de straat raar het gebouw aan ligt) bijna ferloren. Tijdig optreden van rrans heeft de kunstwerken toen ^tterlijk van de ondergang gered, lij de nieuwbouw van de Drie- >rong, inmiddels zo goed als vol- »oid, heeft Sint Theresia gelukkig ipnieuw een plekje gekregen. Ze r langt nu aan de muur in de hal, dus binnen. Voor de engel had de lieuwe school geen plek. 'an Rafaël, die in de tussentijd >ehoorlijk was toegetakeld, had 7rans al een aantal brokstukken lee naar huis kunnen nemen. Vo- fnge week werd het laatste stuk, donderden kilo's zwaar (met de stenen waarop de mozaïektegels •eplakt zijn), met een grote kraan >ij zijn huis aan de Korte Kerk straat afgeleverd. Hij kan de aarts ingel dus nu weer 'aan elkaar jlakken', om het maar eens oneer biedig te zeggen. De gekleurde hardgebakken tegels waarvan zijn vader destijds (in 1958) gebruik maakte zijn ook nog te koop, heeft hij ontdekt. Anders had hij stukjes van Rafaël moeten gebruiken voor de restauratie van Theresia. 'Op de container' 'Er is al veel van mijn vaders werk verloren gegaan,' stelt Frans met leedwezen vast. In de loop van zijn leven heeft Abram Stokhof de Jong heel wat monumentale kunst werken gemaakt, zowel in Soest als in de rest van het land, waarvan hier en daar ook nog wel wat te rug te vinden is. 'Maar er is heel veel weg, en dat komt niet meer terug,' aldus Frans. Hij wijst in dat verband op het abstracte mozaïek dat hij vorig jaar nog in de Ludge- russchool (Vosseveldlaan, Soest- Zuid) heeft gezien (zie foto). Dat is echter bij de recente verbouwing 'op de container terecht gekomen', 7oals hij het omschrijft. Hetzelfde gebeurde ook al bij het mozaïek in de Carolusschool in Soesterberg. Wat er nu met Rafaël moet gaan gebeuren is nog onduidelijk. Frans, die tot dusver alle kosten uit eigen zak heeft betaald, hoopt dat er in Soest wellicht nog ergens een zin volle bestemming voor het mo zaïek te vinden is. Hij denkt aan een school, een verzorgingshuis of een andere instelling van algemeen maatschappelijk nut. Hij stelt het mozaïek graag ter beschikking, als het er maar een beetje bij 'past', uiteraard. Wie belangstelling heeft of suggesties kan hem bellen: 88 60.90.833. Het laatste brokstuk van aarts engel Rafaël werd vorige week bij Frans Stokhof de Jong afgeleverd. Foto: Herman van Dam. De gemeente Soest heeft zich ingeschreven voor de landelij ke wedstrijd 'De Schoonste gemeente van Nederland'. Uit de inzendingen zal een deskun dige jury negen finalisten uit kiezen, die gaan strijden om de eerste plaats. Door mee te doen hoopt de gemeente de be trokkenheid van burgers bij het bestrijden van zwerfafval te vergroten. De wedstrijd wordt georganiseerd door Stichting Nederland Schoon en de finalisten worden in maart geselecteerd. Tijdens deze selectie procedure kunnen inwoners van Soest van week 8 t/m week 11 hun oordeel geven over hoe schoon zij de gemeente vinden. Via posters en media worden ze dan opgeroe pen hun stem uit te brengen op een landelijke website. In april beoordeelt de jury het be leid en de aanpak van de gemeen ten op het gebied van zwerfafval. Daarna wordt besloten welke ne gen gemeenten doorgaan en een vierkante kilometer mogen selecte ren. In dat gebied moeten een aan tal functies voorkomen zoals win kels, bedrijven, woningen en hore ca. De winnaar is de gemeente die erin slaagt om de vierkante kilo meter zo schoon mogelijk te hou den. De negen finalisten komen uitge breid in een televisieserie van tien afleveringen. De prijsuitreiking is van 5 t/m 9 september, dat is de Week van Nederland Schoon. Uit de Soester Courant van Dinsdag 18 Januari 1955 Het verdwenen mozaïek van Abram Stokhof de Jong dat in de Ludgerusschool te zien was. I- R Voor een klas vol kerstliedjes- zingende kinderen zit juf Dea na. Na veertig jaar 'juf te zijn geweest gaat ze op 19 januari met FDU, de VUT voor onder wijskrachten. Tussen de kerst versiering en de werkjes van kinderen op de muur, hangt een briefje van Deana. Er komt een nieuwe juf, een met veel er varing waar ze 'haar' schatjes met een gerust hart bij achter laat. Haar hele leven wilde Deana Smoorenburg al kleuteijuf worden. Toen ze jong was ging ze na schooltijd naar de kleuterklas om daar de juf te helpen. In 1964 ging ze, na een opleiding tot kleuter leidster, van start op basisschool de Blokkendoos aan de Engh. Daar heeft ze ongeveer vijf jaar gewerkt, waarvan twee jaar als hoofd van de school. Toen kreeg ze twee kinde ren (die inmiddels 31 en 35 jaar zijn) en was ze een tijdje uit de roulatie. Toch bleef ze actief voor school, die van haar kinderen om precies te zijn. 'Dat deed ik zoveel dat mijn man voorstelde om daar een bed neer te zetten, zodat ik er kon slapen', vertelt Deana lachend. Deana heeft nog een tijd als inval kracht gewerkt, waarna ze in 1991 terechtkwam bij de Prins Willem- Alexanderschool. Daar nam ze groep V2 B voor haar rekening. Hoewel ze in haar loopbaan alle klassen van de basisschool wel eens heeft lesgegeven, vindt ze de onderbouw en dan vooral groep 1 en 2 het leukst. 'Ik geniet van klei ne kinderen die zich ontwikkelen en ontdekkingen doen'. Aan al die jaren in het onderwijs Juf Deana. heeft ze een aantal speciale herin neringen. Wat haar het meest is bijgebleven is de klas die uitgroei de tot 52 kinderen. 'Dat was een bijzonder jaar. We werden in een zaal gezet en ik kreeg een assistent. Alles wat je normaal voor onge veer 30 kinderen doet, moest toen voor 52 kinderen gebeuren. Alle intakegesprekken en alle admini stratie moest 52 keer gebeuren. En dan 's ochtends het kringgesprek met z'n allen, dat is echt heel veel'. Hoewel Deana met' plezier les geeft, vindt ze het wel vermoeiend. 'Zeker als je ouder wordt'. Ze gaat de kinderen en het lesgeven zeker missen, maar verheugd zich op de vrijheid. 'Je bent altijd gebonden aan de schoolvakanties. Nu kan ik met mijn man mee, die voor zijn werk vaak in het buitenland zit. En we ga emigreren naar Frankrijk, daar hebben we al een aantal jaren een huis. Ik ga daar een tuin aan leggen, want we hebben anderhalf hectare grond en voor de rest ga ik wat hobby's uitoefenen en vaker bij familie op bezoek'. NEDERLAND OVER 20 JAAR. Wij zijn een klein land met grote problemen nu en in de toekomst. Het heden kennen wij reeds, la ten wij daarom eens een blik in onze toekomst werpen zoals ons dit mogelijk wordt gemaakt door de verschillende plannen die wij bezitten. Een van onze grootste problemen van Nederland is zijn kleine ruimte en het grote aan tal mensen dat hier moet leven. Volgens berekeningen zal Neder land over 20 jaar ca. 12 millioen zielen tellen. Vooral het westen van ons land zal bijzonder dicht worden bewoond want in 1975 moeten wij hier ongeveer de helft van onze bevolking zoeken. On getwijfeld zal de uitbreiding van de steden een probleem vormen, want nu reeds dreigen de steden naar elkaar toe te groeien. Denken wij hier aan het Westland, Gooi en Utrechtse heuvelrug. Bij het Noordzeekanaal zal een industriecentrum ontstaan, waar van te voorzien valt, dat het tot vrij belangrijke agglomeraties in het Westen zal leiden. Het valt te verwachten dat er bij de ingang van het Noordzeekanaal één grote stad zal ontstaan, gevormd uit de reeds bestaande plaatsen en verbonden door een nieuw ontworpen verbouwing, die het karakter van een volwaardige city zal dragen. Op waterstaatkundig gebied zal vooral, bij uitvoering van de plan nen, de afsluiting van de zeega ten opvallen. Voor een dergelijke afdamming schat men de tijds duur op ca. 20-25 jaar. Het tempo hangt geheel af van technische en economische factoren. Tegen 1975 zal de Zuiderzee zijn defini tief einde hebben gevonden en zal het IJsselmeer zijn intrede heb ben gedaan. Dan liggen daar de uitgestrekte nieuwe gronden, die echter nog niet geheel voltooid zullen zijn. In het midden van dit nieuwe land zullen wij de plaats Lelystad vinden met duizenden inwoners. Zes grote wegen zul len van het „vasteland" naar de stad lopen. Als hoofdverkeersweg zult U in 1975 kunnen rijden van Amsterdam naar Lelystad, Utrecht- Lelystad en Zwolle-Lelystad. Bij de aansluiting van de nieuwe polders met de N.O.-polders kunt U dan een „tweede Moerdijkbrug" be wonderen. Bij uitvoering van de plannen zal men geen Lauwerszee meer zien, maar een polder van ca. 5500 ha. Ook de Dollard zal veranderd zijn, evenals de eilan den van Zeeland. Bij inpolderin gen in de Schelde zal het nieuwe Land de afstand zodanig inkorten, dat een tunnel onder de Wester- Schelde mogelijk wordt. Deze mogelijkheid wordt thans in combinatie met een studie over de inpoldering van het land door van Saeftinge onderzocht. Energie is voor ons land wel een van de belangrijkste factoren. Momenteel maken de energie kosten gemiddeld ca. 4% van de totale industriële kosten uit. Ongeveer een derde deel van de benodigde brandstoffen moeten wij invoeren. Wij hebben steeds meer energie nodig maar onze kolenmijnen zijn nu eenmaal niet onuitputtelijk. Een uitbreiding van de kolenproductie is dus noodza kelijk. Kijken wij nu naar 1975 dan zien wij in 't gebied van Vlodorp onze 5e staatsmijn, de „Beatrix". De levensduur van deze nieuwe staatsmijn schat men op 80 jaar. Ongeveer 100 millioen ton kolen moeten hier voor ons land in de grond zitten. Wij hebben een kans dat wij buiten Zuid-Limburg nog een koleneebied zullen bezitten in De Peel. Thans is het Peelveld nog geheel in het stadium van onder zoek. Op 700 m. diepte heeft men hier kolen gevonden in een 69-80 m. dikke laag. Misschien is in 1975 dit gebied dus veranderd in een groot kolengebied. Een volkomen nieuw gezicht in de geschiedenis van Nederland kunnen in 1975 de waterkrachtcentrales zijn. Totaal zullen het 7 waterkrachtcentrales in de Maas worden, die ons een wellkome aanvulling van energie zullen leveren van 100-500 mil lioen kwu per jaar. De plannen voor dit project zijn momenteel bij een commissie in studie. De aardgasleiding, die thans reeds een deel van ons land van aard gas voorziet, zal een uitbreiding ondergaan zodat over 20 jaar een groot deel van onze huismoeders zal koken op aardgas. Voor veel zeilers zal net een somber be richt zijn, dat zij de kans lopen het Tjeukermeer in Friesland te moeten missen. Er is een plan om dit meer droog te leggen. Een centrum van zeer grote ac tiviteit zal ongetwijfeld in 1975 Delfzijl zijn. Als men dan dit deel van ons land bezoekt zal men het niet herkennen. Duizenden arbeidskrachten zullen door deze industrie worden aangetrokken en de soda zal een stempel op de gehele streek drukken. MELKPRIJS, SPOORWEGTARIEF EN HARINGSEIZOEN. Nog steeds staat de op 9 Janu ari j.1. verhoogde melkprijs in het brandpunt van de belangstelling. Deze enigszins onverwachte verhoging wordt door de vakor ganisaties ten zeerste betreurd, waarvan zij in adressen aan de ministerraad kennis hebben gege ven. Zowel het N.V.V., de K.A.B. als de C.N.V. betreuren het, dat deze verhoging plotseling tot stand kwam zonder voorafgaand over leg met de bonden. Bovendien achten zij door deze verhoging het streven van de regering om het prijspeil te handhaven niet reëel en in strijd met het beroep van de regering aan het bedrijfs leven om loonsverhoging niet in de prijzen door te berekenen. Ook de vier samenwerkende werkge versorganisaties hebben van hun ontstemming over de melkprijs verhoging blijk gegeven door een adres aan de ministerraad, met het verzoek de redenen tot deze prijsverhoging duidelijk kenbaar te maken. Nog diverse andere organisaties, waaronder de Ne derlandse Consumentenbond, hebben hun misnoegen hierover te kennen gegeven, terwijl de Bond van Overheidspersoneel in een telegram door de jongste prijsstijgingen in de levensmidde lenbranche een algemene sala risverhoging van 10 percent zeer urgent acht. De minister antwoordt Het antwoord van Minister Mans- holt op de reacties van de melk prijsverhoging heeft niet lang op zich laten wachten. De regering is van mening, dat tot een belang rijke subsidieverhoging op melk geen sprake kan zijn en daarom is, door de gestegen productiekos ten een verhoging van 3 cent per liter noodzakelijk geworden. Aan de voorzitter van het Bedrijfschap voor Zuivel is vervolgens opdracht gegeven ongemotiveerde verdere prijsverhogingen in deze branche ongedaan te maken, verder is er een prijsstop in het vooruitzicht gesteld, indien melkinrichtingen de slijters een grotere verhoging dan 3 cent per liter in rekening brengen. Bovendien zal met de Stichting van de Arbeid worden overlegd, welke gevolgen deze stijging meebrengt voor het ge zinsbudget en zal nader contact worden opgenomen met de Vereniging van Nederlandse Ge meenten omtrent de verstrekking van schoolmelk. De regering acht de doorberekening in de prijs niet onrechtvaardig, wanneer men bedenkt, dat in de landbouw bedrijven de jongste zes procent loonsverhoging niet uit de winst betaald kan worden. ELKE WEEK EEN INDE BUS? Neem een abonnement: €9,25 per halfjaar! tel.(035)6014152 iV Op 28 januari om 20:30 uur gaat het Kleintje Carnaval weer van start bij Willem I. Iedereen is van harte welkom aan de Koninginnel- aan in Soest. De entree is gratis. Op zondag 6 februari is het weer raak, dan is er het Hollands Car naval o.l.v. Prins Herman I, Adju dant Frans en Adjudant Niek. In de knollenhal aan de Parallelweg zal dan de Soester zangeres Susan- na Veldmeijer optreden. Ze is be kend van het tv-programma 1000 sterren stralen en zal voor het eerst optreden bij een evenement in haar eigen Soest. De volgende dag zal zij wederom te bewonderen zijn tijdens het Seniorenbal in de Vij verhof aan de Klarinet. Voor het Seniorenbal is een beperkt aantal kaarten beschikbaar. De kracht van de reclame ligt in de herhaling Druk en gezellig, als vanouds, was het vorige week dinsdag in de Gildezaal aan de Steenhoff- straat, waar de Historische Vereniging en het Museum Oud Soest de gezamenlijke 'klitsavond' vierden. De tra ditionele nieuwjaarsbijeen komst werd ook nu weer opge luisterd met de verstrekking van boerenjongens en -meis jes, resp. abrikozen of krenten op brandewijn. Daaraan vooraf ging de onderlin ge begroeting van allen die elkaar nog niet bij andere nieuwjaarsre cepties hadden 'gewenst' en de geestige toespraak van voorzitter Wim de Kam, die de fantasie ('ver beeldingskracht') als uitgangspunt had gekozen. 'Met het hoofd in de wolken, maar met de voeten op de grond, wroetend in de aarde, zodat je niet vastroest,' zo omschreef hij de historische activiteiten van bei de instellingen. Daarmee wordt het beeld van de geschiedenis, ook de plaatselijke, 'levend' gehouden, al dus De Kam. Hij wees verder op twee recente aanwinsten van het museum, de levensgrote beelden van Sint Bar- bara (o.a. hoedster van brandweer lieden en beschermster tegen brand en blikseminslag, wat er vol gens hem toe had moeten leiden Bezoekers van de Klitsavond be studeren de fotopanelen, waarop de kleine Soester monumenten waren afgebeeld. Foto: Soester Courant. dat de premies voor de brandver zekering aanzienlijk lager zouden uitpakken) en Sint Wilhelmus van Aquitanië, een 'wolf in schaapskle ren' volgens De Kam, omdat de heilige onder z'n pij een complete wapenrusting droeg. De beelden zijn allebei afkomstig uit de Petrus en Pauluskerk die in de jaren '30 werd afgebroken en onlangs terug gebracht uit Zeist, waar het aarts bisdom ze in een oude schuur had opgeslagen. Beide heiligen zijn in middels, onder de vaardige handen van enkele Soester museum vrijwil ligers, weer toonbaar gemaakt en te bewonderen in de hal van het museum. 'Verbeeldingskracht' was ook te pas gekomen aan de viering van het 975-jarig bestaan van Soest, waarvoor het gelijknamige comité volgens De Kam een geweldige prestatie had geleverd. Dit jaar staat in het teken van de 'Spiegel' der geschiedenis en dan werken de Historische Vereniging en het Mu seum met andere Soester instellin gen in de Boekenweek samen aan de verbeelding van het thema: va derlandse geschiedenis. Monumentjes Lokale geschiedenis was verder volop aanwezig bij het spelletje dat de gasten traditiegetrouw op de Klitsavond wordt aangeboden en waarbij hun kennis van plaatselij ke omstandigheden op de proef wordt gesteld. Ditmaal hadden Vrijdag werd er in Artishock aan de Steenhoffstraat een preview ge- wim Peters en Johan Hilhorst een houden van deproject-dvd 'Soest: lintdorp op 8 mmDe ongeveer vijftig wedstrijd samengesteld waarbij de aanwezigen waren degenen die de dvd hadden besteld, sponsors en an- bezoekers de vindplaats moesten dere betrokkenen. Zij konden alvast een voorproefje krijgen op de film, aangeven van zo'n 23 'kleine Soes- waar beelden van Soest in de periode 1935-1985 op staan. De reacties ter monumenten' - gevelstenen, waren lovend, velen waren ook verrast door de bijzondere beelden. De kunstwerken, wandborden, muur- Stichting Bewegend Beeld, de initiatiefnemer van het project, verwacht schilderingen etc. - waarvan de dat de film deze zomer klaar is. De stichting heeft twee doelen: de film foto>s 0p de panelen te zien waren universeler maken, zodat deze getoond kan worden op documentaire fes- jn de Gildezaal. Het was uiteinde- tivaïs en het houden van een archief. Op de foto is Allard Faas te zien, üjk mevrouw Kraaijenhagen die de hij is samensteller van de film en presenteerde de avond het materiaal. meeste monumentjes wist thuis te Foto: Hans Kruiswijk Waarom Rabobank Soest 8aarn Eemnes de beste bank voor zelfstandig ondernemers is? Al meer dan honderd jaar bankieren zakelijke klanten bij ons omdat wij meer doen dan 'alleen' bedrijfskapitaal verschaffen. Wij denken mee, brengen klanten met elkaar in contact, laten ondernemers zakendoen zonder zorgen. Wat dacht u bijvoorbeeld van het Rabo OndernemersPakket? Uw dagelijkse bankzaken gemakkelijk en overzichtelijk. Neem contact met ons op voor een adviesgesprek. Rahnhank Soest Kerkolein (hoofdkantoor) - Soesterbergsestraat - Smitsweg (Rabobank online) Rabobank Baarn Eemnesserweg/ Rabobank EeSes hoofdkantoor: maandag tot en met vrijdag van 09.00 tot 17.00 uur, zaterdag vj/ 09.00 tot 12.00 uur. Buiten deze officiële openingstijden zijn klanten altijd op afspraak welkom. Je ge,

Soester Courant | 2005 | | pagina 7