'Van heidehut tot residence' Ëem-oevers als locatie voor legeroefening Uit de historie van Soest(erberg) 1 VARIA HulpverleningsadresseïT|jeslaagd ni mei Foto's Annen deels voor Az WOENSDAG 19 JANUARI 2005 SOESTER COURANT PAGINA 8/OENSDAG 19 JANUARI 200 en 351346. ^11 PV O Cï SportuitslageiJ mm In e-mail s.v.p. foto's/plaatjes apart houden 0800 - 0432 Meningen ^^vunlezersl Referendum 13 Referendum (14) Referendum (15) Referendum (16) Paleis Soestdijk Bushokjes Spelregels Klachten bezorging Tijdens expo in Arti: Met enige regelmaat laat de fensie weten dat er op Soester- berg sprake zal zijn van extra overlast als er een periode van oefenen is aangebroken. Ook nu is dat het geval. Tot april zijn er meer vliegbewegingen dan normaal. Toch is de over last die de vliegbasis voor een aantal omwonenden veroor zaakt - hoewel anderen er min der moeite mee hebben - veel minder dan vroeger. Toen werd er bijvoorbeeld ook nog volop met tanks geoefend op de Leusderheide en op de Vlasakkers, Het gebruik van deze gebieden als oefenterrein is echter drastisch afgenomen. Militaire oefenterreinen zoals de Leusderhei en de Vlasakkers ont stonden vooral uit milieuoverwe gingen (lawaai, stank en andere overlast voor de bevolking, en ter voorkoming van schade aan waar devollere natuurgebieden). Vroe ger, rond de eeuwwisseling 1800- 1900, werd aan die aspecten nau welijks of geen aandacht besteed. Stelde een hoge officier vast dat een bepaald terrein of gebied uit stekend geschikt was voor het hou den van een oefening met zijn een heid, dan moesten er al heel zwaarwegende argumenten zijn waardoor deze niet zou kunnen doorgaan. In het begin van de ja ren twintig van de vorige eeuw bij voorbeeld had de commandant van een krijgsmachtonderdeel zijn keus op het gebied rond de Eem laten vallen. Dat was dan ook het toneel van een grootscheepse le geroefening. Niet alleen de land macht maar ook de Luchtvaartaf deling (LVA) van Soesterberg deed eraan mee. Beginstadium Dat laatste is in zoverre opzienba rend, omdat de LVA in die jaren, tien jaar na de officiële oprichting, nog in haar beginstadium van ont wikkeling verkeerde. 'Met groote energie, stoutmoedigheid en zelf opoffering verrichtten de vliegers en waarnemers den pionierarbeid van het luchtwapen. De grondsla gen der opleiding konden niet, zooals bij de infanterie en overige wapens, zonder meer in een regle ment worden neergelegd en opge volgd. Neen, zij moesten door de leerlingvliegers zelf, met den inzet van hun leven, worden verworven. Als wc thans de luchtstrijdkrachten zich krachtig zien ontwikkelen als een machtig oorlogswapen, dan is dat slechts het resultaat van het of fer van die luchtvaartpioniers, die in de uitoefening van hun dagelijk- schen plicht zijn omgekomen, wier namen met eere staan vermeld op het monument voor gevallen luchthelden, hetwelk geplaatst is voor het hoofdgebouw der Lucht- vaartafdeeling te Soesterberg. Lezer, wie ge ook zijn moogt, ver zuim niet dat monument te bezoe ken om met grooten eerbied die luchthelden te gedenken en daar bij te bedenken dat mede de groote vlucht van onze K.L.M. een vrucht is van de door deze pioniers gelegde grondslagen', aldus een passage in het beknopt overzicht van de belangrijkste gebeurtenis sen uit de Nederlandse krijgsge schiedenis van 1508 tot 1935. Luchtvaartafdeling Daartoe wordt vanzelfsprekend niet de legeroefening bij de Eem gerekend, ofschoon dit een groot scheepse legermanoeuvre was. Er werd, naast bijvoorbeeld de infan terie en de cavalerie met honder den paarden, veel rijdend materi eel ingezet, alsmede (luchtdoel)artillerie. Dit laatste onderdeel had tot taak de aanval len af te slaan die de cadrilles vliegtuigen, Fokker-tweedekkers, van de Luchtvaartafdeeling van Soesterberg op de stellingen langs de Eem uitvoerden. De jaren na de Eerste Wereldoor log kenmerkten zich door tal van grote legermanoeuvres. Daarvan was trouwens na elke oorlog spra ke. 'Als verschijnselen na zoo'n ac tie treedt telkens als reactie op een verflauwen van de belangstelling van het volk voor ae weermacnt en door de soms kort op elkaar vol gende reorganisatieën -noodzake lijk gevolg van ver doorgevoerde bezuinigingen op en besnoeiingen van de weermacht- een verzwak king van het machtsapparaat van den Staat. Een langdurige reactie periode kan in deze zelfs funeste gevolgen met zich mede brengen. Ons volk bezit gelukkig vele goe de eigenschappen, maar ook kwa de. Het is goed om te allen tijde, maar vooral in tijden van nationa le opleving, die minder goede ei genschappen elkander onder het oog te brengen. Openlijk, zelfs in 's lands raadzaal, werd verkondigd dat wij niet in staat zouden zijn een aanval te weerstaan. Hooren wij in dezen tijd niet van sommige zijden soortgelijke ondeskundige en on vaderlandslievende klanken?', al dus een passage uit een stuk ter verklaring en verdediging van het houden van militaire oefeningen. Frisschen geest Na de Eerste Wereldoorlog was het peil van het leger gezakt, 'een in onze geschiedenis bekend ver schijnsel na een oorlog: de belang stelling van het volk voor de weer macht verflauwt dan en door ver regaande bezuiniging wordt dit in strument van den Staat verzwakt'. De geoefendheid van het leger was niet erg groot. Wel werden van tijd tot tijd oefeningen gehouden, on der meer op de Leusderhei, maar veel te kortstondig. 'Het langdurig verblijf in dezelfde garnizoens plaatsen werkte de rust en de ge makzucht in de hand, hetgeen geenszins bevorderlijk was voor een frisschen geest en een goed moreel'. Of die oefeningen een succes waren, is niet bekend. Er werd blijkbaar geen verslag van gemaakt ter bespreking achteraf, het werd althans niet bewaard. Dit in tegenstelling tot een beschou wing van de toenmalige oud-mi nister van Oorlog F.A.H. Sabron over de inspectie van vestingen en liniën. De vestingen, forten, batte rijen en onderwaterzettingen vormden de 'frontieren van den Staat'. Zij verkeerden voor het overgrote deel in gebrekkige toe stand. De grensvestingen hadden bovendien een onvoldoende bezet ting. Sabron typeert deze toestan den op meesterlijke wijze als hij de manier beschrijft van inspecteren der vestingen 'door twee leden van den Raad van State, burgers, die, zooals te begrijpen valt, weinig AV Pijnenburg BAV Wintercup, 10 kilometer. Arno Priem 39.17, Jeff Mertens 43.07, Be rend Drenth 37.14, Stef Rasch 40.37, Edgar Cukier 43.47, Ad van de Kar 36.37, Dick den Oude 39.44, Peter de Groot 41.50, Ben Kersbergen 47.34, Brigitte Heuschen 45.18, Esther van de Grift 45.11, Petra Martens 43.13, Ger- rie den Oude 44.08, Martha van Hal 46.02. TV De Schieter BAV-Wintercup, 10 kilometer. Jan Ste- houwer 38.18, Frank de Groot 38.38, Rahel Bellinga 41.44, Huub Stammes 40.52, Ed van Renswouw 42.27, Frits van de Meijden 45.49, Annemarie Arkema 49.06, C'indy Dierikx 50.42, Mieke Rutten 50.56, Alda van der Veen 52.39. con- Weeg- Soest, kennis hadden van de eischen waaraan versterkingen moeten vol doen' beschrijft. 'Uit de ingedien de verslagen blijkt dat aan de strijdmiddelen slechts weinig aan dacht werd gewijd. Terwijl toch in de rapporten vellen vol geschreven werden over de 'reijze', de ont vangst, de parade, de sleutels en het escorte, vindt men in den regel slechts enkele woorden gewijd aan de fortificatiën. Indien de paden met wit zand be strooid waren, het gras goed ge maaid, de magazijnen zindelijk en de affuiten goed geverfd, dan trok dit bijzonder de aandacht. Nooit werd verzuimd de brandspuiten te doen werken en hierover verslag uit te brengen. Was de inspectie af- geloopen, dan werd den Raden van State 'een gelukkige reijze' ge- wenscht door de officieren van het garnizoen en de overheid en ver lieten zij de vesting onder geleide van een eere-escorte en onder een salvo van zeven kanonschoten'. Jan Salie-geest Zo kort na de Eerste Wereldoorlog was het dus niet best gesteld met onze landsverdediging. In een mi litair document lezen we dan ook: 'Ook voor het heden moge dit ver haal een ernstige waarschuwing zijn. Ons volkskarakter in aanmer king nemende, moet het geenszins uitgesloten worden geacht dat, zoodra de Jan Salie-geest onder ons volk in een bepaalde periode wederom de overhand verkrijgt, dergelijke wantoestanden en wan verhoudingen zich opnieuw zullen voordoen, zij het dan ook onder Nu onvoorstelbaar, vroeger ge woon: een militaire oefening langs de oevers van de Eem. Op deze foto slaat luchtdoelartillerie een aanval af van een escadrille Fok ker-tweedekkers. Foto: archief Eemland Pers Cavalerie aan de Eem tijdens een militaire oefening in het midden van de jaren twintig van de vorige eeuw, wachtend op het sein om zich in het strijdgewoel te begeven. modernen vorm. Het dilettantisme op militair terrein is onder ons volk zelfs bij een goedwillend deel, wel zeer sterk ontwikkeld, hetgeen een economische uitoouw van ae weermacht sterk belemmert. Het verzorgen van de kern der zaak behoeft ook weer niet te leiden tot een verwaarloozen van den buiten kant, hetgeen ten onzent in de na- oorlogsche jaren sterk merkbaar was en dat thans wederom moet worden ingehaald. Integendeel, er moet een harmonische verhouding tusschen beide bestaan'. Hoe het ook zij, één ding staat vast: de omgeving van de Eem zal nooit meer dienen als locatie voor een militaire oefening. SO Soest A-junioren: SO Soest Al - TOV Al 4-1; B-junioren: SO Soest B2 - KVVA BI 1-2; C-junioren: SO Soest Cl - DCG Cl 2-1; Quick Cl - SO Soest C2 5-1; SO Soest C3 - Roda C3 2-2; SO Soest C4 - CJW C4 11-1; Quick C3 - SO Soest C5 3-1; D-pu- pillen: SO Soest D4 - Zuidvogels D4 6-2; E-pupillen: SO Soest E2 - Zuid vogels E2 2-2; SO Soest E4 - Zuid vogels E4 4-8; SO Soest E6 - Zuid vogels E6 7-3; SO Soest E8 - Zuid vogels E8 1-3; F-pupillen: SO Soest F1 - Zuidvogels F1 11-0; SO Soest F3 - Zuid vogels F3 2-1; SO Soest F5 - Zuidvogels F5 10-2; SO Soest F7 - Zuidvogels F7 7-0. 'Van Heidehut tot Residence' is een gewaardeerde, tweeweke lijks verschijnende rubriek. De schrijver, Jan van Steendelaar, beschikt zelf over een omvang rijk archief waaruit hij gegevens kan putten. Daarnaast bezoekt hij archieven in Soest maar ook daarbuiten. Verder leveren ge sprekken en bijdragen van le zers interessante verhalen op. Elke keer probeert de schrijver waar mogelijk een link te leg gen naar de actualiteit. Hier voor zijn tips, geschreven arti kelen, boeken, tijdschriften, an sichten en foto- of ander illus tratiemateriaal uiterst welkom. Uiteraard worden desgewenst de spullen na reproductie onbe schadigd aan de eigenaar gere tourneerd. Contact met de schrijver is mogelijk via tele foon 06-22450173 of e-mail eempers@wanadoo. nl Van tijd tot tijd bereiken ons via de e-mail persberichten en aankondigingen waarvan de tekst ook foto's of andere plaatjes bevat. In het alge meen is het lastig, soms zelfs onmogelijk om die te lezen. Ons dringend verzoek aan de 'leveranciers' is dan ook om foto's/plaatjes (bij voorkeur in jpg-formaat) voortaan apart te houden van de tekst (liefst in Word) en ze als los se bijlage mee te sturen. Wij rekenen graag op ieders me dewerking. Redactie Kinder- en jongerentelefoon Elke dag en nacht bereikbaar Kinderen Ouders van een overleden kind Landelijke zelfhulporganisatie; tactadres: Eveline Mossel, breestraat 543, 3765 XR 6014310. Haptonomie Stichting Haptonomische Zwanger schapsbegeleiding; contactadres: M. v.d. Poll, Clauslaan 23,3761 CX Soest, SS 6031396. Huilbaby's Touch and Play, hulp bij huilbaby s en ex-couveusekinderencontactpersoon: Albertine van der Zee, 88 6027231. St. Gastouderbureau Soest Badhuislaan 10, 1217 SK Hilversum, 88 6021427. VBOK Vereniging ter bescherming van het ongeboren kind, voor hulp bij onge wenste zwangerschap, 88033-4620244 of 06-0730; dag en nacht bereikbaar. SOL/Schreeuw om Leven Hulp bij ongewenste zwangerschap of na abortus; Ruitersweg 35-37, 1211 KT Hilversum, ffl 6214205; contact persoon Soest: Wilmy de Goede, 88 6014442, b.g.g. 6244351. Moeders voor Moeders Urine-inzameling van zwangere vrou wen ten behoeve van medicijnen; con tactadres: mevr. T. Mous, 88 035- 6851684. Jongeren Jongerenspreekuur GGD Voor jongeren van 12 tot 20 jaar, maandag 15:30-16:30 uur, Zonnehof 10, Amersfoort. Kindertelefoon Telefonisch advies en informatie voor kinderen en jongeren van 8 tot 18 jaar, 880800-0432 (gratis). Vrouwen Vrouwenspreekuur Iedere donderdag 20:00-21:00 uur, Stadsring 31A (Vrouwenhuis), Amers foort, 88 033-4616612 (anoniem bel len mag). Vrouwen in de Bijstand Vrouwen die problemen hebben op het terrein van de bijstand kunnen terecht bij de werkgroep Vrouwen in de Bij stand, telefonisch dagelijks 12:00- 13:00 uur of na 18:00 uur, Soest: 88 6017431 of 6018555; spreekuur: elke 2e vrijdag van de maand, 10:00- 11:30 uur, in het Internationaal Vrou wencentrum, Smitsweg 313. Nazorg borstkankerpatiënten Informatie: Borstkanker informatie centrum Utrecht (BIC), 030- 2319924, dinsdag-vrijdag 10:00-13:00 uur. Ouderen Personenalarmering Een mogelijkheid om hulp op te roe pen in geval van nood; informatie en aanmelding: 88 6014114; b.g.g. secre tariaat SWOS, 88 6023681. Project VOS Project Vereenzaming Ouderen Soest, 88 6023681, Dalplein 8, 3762 BP Soest; contactpersoon: Margót Bul- tink. Seniorenbus Informatie en opgave: elke werkdag 09:30-16:00 uur, 88 6019190. Andere hulp Telefonische Hulpdienst Gooi en Eemland Dag en nacht bereikbaar in psychische en sociale nood, ook in het weekend en op feestdagen, 88 6245555; kinder- en jeugdtelefoon elke dag 12:00-21:00 uur 88 6245556. Hulpdienst Soesterberg Hulpaanvragen dagelijks tussen 9:00 en 10:00 uur ffl 341940, b.g.g. 351658 Na wekenlange ergernis over de zogenaamde columns van Jan Vis ser, wil ik nu toch wel even reage ren. Visser noemt het natuurbeleid hypocriet. En schijnt zich zelfs zor gen te maken over bouwplannen bij de Regentesselaan. Wie is er nu hypocriet? Het is wel duidelijk wat Visser echt dwars zit: 1. Visser wilde als wethouder het hele gebied tussen Koninginnelaan cn Jachthuislaan volbouwen, zelfs met een strakke wand met hoog bouw als 'afronding' van Soest. Slechts met de grootst mogelijke moeite hebben omwonenden deze plannen uit het vorige Streekplan van de provincie kunnen houden. 2. Visser was als wethouder ver antwoordelijk voor de verkoop van het Soester Natuurbad. Dit gebied, midden in de ecologische hoofd structuur (EHS) bij Soestduinen, mocht van hem worden volge bouwd met dure luxe appartemen ten. Oftewel: Visser mocht zijn plannen niet uitvoeren, o.a. dankzij de zo genaamde 'milieumaffia'. Die term gebruikt het door Visser geciteer de weekblad voor iedereen die opkomt voor de belangen van na tuur en milieu in Nederland. Visser suggereert als altijd dat hij goed geïnformeerd is. Maar hij weet blijkbaar niet dat de term "Heel de Heuvelrug" staat voor het herstel van de eenheid van de hele Heuvelrug. Dat heeft niets te maken met religie en is ook niet bedacht door Natuurmonumenten. Die vereniging is maar een van de zeventien bij dit plan betrokken organisaties. Inwoners van Soest: laat je niks wijsmaken. De tegenstanders van het ecoduct en van het voorkeurs recht van gemeenten voor aankoop van gronden, willen dat alles weer vordt zoals het tien jaar geleden (as. Bouwen waar je maar kunt en k eigen grond liefst zo duur mo- lijk verkopen. En de natuur? is iets voor de vakantie, in het pnland... i nog niet gestemd heeft, ga Vn s.v.p. alsnog doen en geef uur een kans! De stembu- ijn tot negen uur open. José Bijman Reactie Jan Visser: Voor ik wethouder werd in 1990 is het Soester Natuurbad door burge meester Scholten en wethouder Plomp verkocht aan de heer Tap- hoorn, voor een appel en een ei. Vraag mijn ex-collega Jan Menne. Ook met bouwplannen langs de Jachthuislaan heb ik geen be moeienis gehad. Vraag Wim Zweers. U lijdt aan geheugenverlies en nog veel meer. J. Visser Klaas-Jan Rodenburg, de aanvoer der van het actiecomité Gebukt onder een Ecoduct heeft bijzonder veel tijd en energie gestoken in het bestuderen van alle stukken die er over het ecoduct geschreven zijn. Dat neem ik tenminste aan als je zo hoog van de toren blaast zoals hij doet. Als hij dus weet hoe de Wet Voorkeursrecht Gemeenten werkt, dan is het een vorm van bedrog om velen die dit niet zo precies weten zo in verwarring te brengen als hij doet. Hij haalt wer kelijk alles uit de kast om een rookgordijn op te werpen over het eigenlijke onderwerp van het refe rendum namelijk: het voorkeurs recht! Heel veel mensen weten nu niet meer wat ze moeten gaan doen bij het referendum. Omdat ruimtelijke ordening mijn vakge bied is, wil ik proberen om heel kort samen te vatten waar het wel over gaat bij het referendum. Door het vestigen van het voor keursrecht heeft de gemeente Soest veilig gesteld dat als we vin den dat het ecoduct er moet ko men, dat dan kan tegen de laagst mogelijke kosten. Of het ecoduct er uiteindelijk moet komen, kun nen we met alle Soesters beslissen bij het opstellen van het bestem mingsplan. Tegenstemmen bij dit referendum heeft tot gevolg dat de kosten van eventuele aanleg in ieder geval zul len stijgen. Tegenstemmen kan de gemeente dus veel geld gaan kos ten en dit geld kan niet besteed worden aan natuurprojecten en (sociale) woningbouw. Het ge meenschapsgeld dat verloren gaat door tegen te stemmen komt te recht bij projectontwikkelaars en grondeigenaren. Ik vind het terecht dat grondeigenaren op een goede manier schadeloos gesteld worden. Eigenaren mogen uiteraard voor hun belang opkomen, maar moe ten dit niet doen zoals het actieco mité Gebukt onder een Ecoduct door het geven van een verkeerde voorstelling van zaken. Ik wil dan ook adviseren om in ie der geval vóór te stemmen bij het referendum, ook als u twijfelt of persoonlijk zelfs tegen een ecoduct bent. Als de meerderheid van de Soesters bij het bestemmingsplan straks kiest voor het ecoduct, dan moet dit gemaakt kunnen worden zonder onnodige kostenverhogin gen! Kees Koppenaal We kiezen Provinciale Staten, we kiezen een gemeenteraad, en Na tuurmonumenten en het Utrechts landschap kunnen alleen bestaan bij de gratie van leden en dona teurs. Als dan al deze partijen, in het totaal 17, tot een weloverwo gen plan komen, is het op zijn minst merkwaardig, wanneer een correctief referendum de resultaten van al deze bestuurlijke inspannin gen zou kunnen doorkruizen. Het enquêterecht is misschien wel nut tig, maar dan moeten we het wel beperken tot principiële aangele genheden en niet misbruiken om uitvoeringsdetails naar onze hand te zetten. Een enquête over het al of niet vestigen van een voorkeurs recht is in mijn ogen een geldver spilling van de eerste orde. Over hoofdlijnen ging de discussie in het debat in Idea zeker niet. Wie het debat in Idea gevolgd heeft, kreeg te horen dat de actiegroep het eens is met 'Ontsnippering' het eens is met een beleid om 'Inlig- gend' rood te verwijderen en het eens is met de achterliggende doel stelling een aaneengesloten Utrechtse Heuvelrug na te streven. Daarnaast is er blijkbaar ook een breed draagvlak voor wat meer huizen en werkgelegenheid in Soesterberg. Komen we dan echter bij de uitvoeringsdetails aan, dan is de conclusie dat het ecoduct beter over het terrein van de buurman zou kunnen lopen. Zo lust ik er nog drie. Als alleen het eigenbe lang telt, dan gebeurt er natuurlijk nooit iets in het algemeen belang. Natuurlijk is enige discussie over de meest geschikte uitvoerings vorm en ligging van het ecoduct zinvol, maar daar moeten toch an der wegen toe zijn, dan een zeer kostbare campagne tegen een raadsbesluit, dat alleen bedoeld is om prijsopdrijving te voorkomen van gronden, die wellicht moeten worden aangekocht. Een open dis cussie op basis van argumenten. Geen halve waarheden roepen (eco-belasting etc.) en zeker geen stemmingmakerij in de vorm van hinderlijke interrupties dwars door een uitleg of en betoog heen, zo als dat regelmatig tijdens deze dis cussieavond het geval was. Nog minder kon ik aantijgingen in de persoonlijke sfeer waarderen en ik was blijkens het slotwoord van de burgemeester niet de enige die er zo over dacht. Dan terug naar de zaak zelve. We dienen ons allereerst af te vragen of we 'ja' dan wel 'nee' zeggen te gen een hecht doortimmert plan, dat dient om in de toekomst even wicht te bewaren tussen werken en buitengebieden. Ik kan me niet voorstellen, dat een zinnig mens hiertegen 'nee' zou willen zeggen. Vervolgens zou ik de energie, die in dit onzinnige referendum wordt gestopt, liever willen aanwenden om kritisch mee te kijken naar een zo verstandig mogelijke uitvoe ringsvorm. Te hoop lopen tegen een uitvoeringsdetail gebeurt nu alleen op basis van eigenbelang van een zeer klein groepje mede burgers. We moeten ons daardoor niet van de wijs laten brengen. Als men echt van mening is, dat de grond van de buurman geschikter is voor de aanleg van een ecoduct, dan lijkt het me logisch om de ge meenteraad te vragen ook op die gronden een voorkeursrecht te ves tigen. En concreet over deze dorpsruzie: Het corrigeren van een raadsbe sluit tot het vestigen van een voor keursrecht is contraproductief. Het plan voor de Utrechtse Heuvelrug gaat daarmee heus niet van de ta fel. Het kan door deze actie hoog uit vertraagd worden en duurder uitvallen. Het beste zou dus zijn gewoon niet te stemmen. Voor de zekerheid kunt u echter beter maar voor stemmen. Ir. B. van den Hoogen Ook de uitschuiffolder gekregen? Het kon dus inderdaad nog gek ker. Hebben wij die betaald? Ja. De genoemde voordelen hebben weer niets te maken met dit refe rendum. Nog maar eens: tegen stemmers uit Soest en Soesterberg zijn niet tegen ecoducten, een en keling daargelaten, maar tegen de financiering van dit spoedecoduct. Dit is geen ecologisch referendum. Dit gaat over het juridische start schot voor een financieringsopera tie. En die operatie deugt van geen kant. Vandaar dat er zoveel kunst matige haast wordt gemaakt. Een ecoduct komt er heus wel. Maar kijk nou 'es goed: De huidi ge constructie is: Eenmaal gestart moet Soest met het geld komen. Alles, behalve de betonnen bak, moet betaald worden uit gemeen temiddelen. Geld zat. 'Nee dat niet, maar er komen inkomsten uit grondhandel', zeggen B&W. Wel ke grond Een stuk van KdK en een van Abrona worden aan- en doorverkocht en de gehele rest is actief gebruikte gemeenschaps- grond binnen de bebouwde kom. Veel en véél meer dan nodig is voor bouw van de benodigde 200 a 400 woningen, die bovendien na vertrek van defensie deels op het vele vrijkomende rood kunnen. Is er dan ander geld te vinden voor een ecoduct? Natuurlijk, maar dat is niet eens geprobeerd. Het werd echt te gek toen zonder enige voorziening voor vervanging het Dorpsplein alvast werd ver kocht voor bebouwing en het dorpshuis voor 75% uit de boeken verdween. Jazeker het Dorpsplein is al verkocht! Het enige alterna tief, het evenemententerrein -20x kleiner dan de Eng-, moest ons toekomstig hart van de Heuvelrug worden, is nu ook bestemd voor verkoop. Burgers hebben dit met veel geweld eventjes kunnen uit stellen, maar nieuwe bouwplannen zijn alweer volop in de maak. Dat doe je de menselijke heuvelrugbe woners en bezoekers toch niet aan? Jazeker wel. Maar dan wordt Soesterberg één compacte buiten wijk? Inderdaad, en geloof het of niet, maar op het gemeentehuis heet Soesterberg al 'buitenwijk'. De suggestie dat de operatie kos tenneutraal is, daar zit de leugen. Soesterberg wordt ontdaan van alle gemeenschapsgroen binnen de bebouwde kom. De leefomgeving van 6 a 7000 mensen wordt geheel opgevuld met woningbouw en be drijfsruimten. Overdreven? Nee hoor. Het hart van de Heuvelrug versteent. Het college Janssen zal de geschiedenis ingaan als het college dat een eigen dorp verkwanselde tot wijk. Alle kansen om na vertrek van de luchtbasis een attractie te worden op de heuvelrug voor wandelaars, fietsers, veteranen, museumbezoe kers, zorgcen trabezoekers, bejaar den, kinderen etc. wordt opgeof ferd voor deze financiering van dit spoedecoduct. De provincie vindt 't best, maar dat B&W dit haar ei gen bevolking aandoen, is verbijs terend. Alle door hen genoemde voordelen zijn ook te bereiken zonder deze dorpsmoord. Neem de tijd, neem financiële verant woordelijkheid! Burgers die dit plan niet op hun geweten willen hebben, stemmen nu even tegen. Dat dit referendum over een ecoduct gaat is de sugges tie van één partij nl. B&W. Daar om ook die belachelijke schiettent op hun balkon. Alleen de punten telling ontbreekt nog. B&W boffen dat Soesterberg een vredestaak heeft. S. Aerden 'Overname Paleis Soestdijk finan cieel geregeld', zo luidt de kop bo ven een bericht in de Gooi en Eemlander van 6 januari (op 12 januari zelfs gevolgd door: 'Ultie me greep naar paleissleutels'). Je zou bijna kunnen zeggen: gelukkig, op financiën kan het tenminste niet meer vastlopen. Maar wat ei genlijk? Heel simpel dit: dat een paar Soes ter projectontwikkelaars brood zien in een bepaalde investering en dat heel handig weten te verkopen onder het mom van 'dat het paleis voor de Soesters behouden moet blijven' (wat dat betekent, ontgaat mij intussen volledig). Wie dit gelooft is een dwaas, net zo dwaas als diegenen die destijds mogelijk hebben gemaakt dat het Soester Natuurbad voor een appel en een ei (circa 450,00) is ver kocht aan de eerste de beste pro jectontwikkelaar die men op een receptie tegen het lijf liep. Wat willen Smeeing c.s. (incl., let wel, de ING): een 'superluxe vijf sterrenhotel' (dat zou zijn om het paleis een min of meer openbaar karakter te laten behouden) en een 'researchcentrum op het gebied van de gezondheidszorg'. Dat vijf sterrenhotel hebben we al (nl. in de plaats van het Soester Natuur bad: het is alleen voor de 'happy few' die niets met Soest van doen hebben) en zou met dat research centrum een privé-kliniek bedoeld zijn? Laat men zich toch niets wijsma ken: projectontwikkelaars willen investeren in winstgevende en daarmee is op zichzelf helemaal niets mis, begrijp me goed. Maar laat men het niet proberen te ver kopen met een misleidend flut-ar gument: alsof welke Soester dan ook (uiteraard afgezien van de be trokken projectontwikkelaars en bankdirecteuren en laten we ook eventuele golfers niet vergeten) ook maar enige betrokkenheid voelt bij dergelijke plannen. Ja, we mogen misschien een dagje wan delen in het park: geweldig toch? De naam van de groep is al net zo gotspe: 'Initiatief Groep Behoua Paleis Soestdijk'. Voor 'Behoud' kan men beter lezen: 'Verlies' (aan de meest biedende). Soestdijk is een nationaal symbool en nationale symbolen delven als zodanig per definitie het onderspit als ze zich moeten handhaven op een markt van particuliere inves teerders waar de club met de dik ste geldbuidel het altijd wint (ik denk hier ook even aan Studio Sport en de geldbuidel van John de Mol). Dat komt omdat nationa le symbolen hun betekenis niet ontlenen aan hun beurskoers, maar aan iets wat die beurskoers in mijn ogen verre overstijgt, namelijk een werkelijk door onze bevolking er varen waarde, in onderscheid tot een prijs (bijvoorbeeld: inderdaad; wat de gek ervoor geeft'). Ik hoop en verwacht dat de ge meente Baarn, de Rijksoverheid en (niet in de laatste plaats) de koninklijke familie een stokje zul len steken voor een dergelijke uit verkoop van waarden. Een natio naal symbool vereist een nationa le bestemming en mag zeker niet misbruikt worden als een soort particulier winstobject waarvan we er al zo veel hebben. W. Zweers Rode Kruis Hulpdienst Hulp aanvragen dagelijks tussen 09;i m en 11:00 uur: 6031119 of 602053$ I Slachtofferhulp Eemland I 24 uur per dag telefonisch bereikbaj voor Soest, Soestdijk Soesterbcrtr tussen 07:00 en 23:00 uur: 6027719; tussen 23:00 en 07:00 uuil via de meldkamer van de Amersfoort*! politie, 033-4666666. 1 Steunpunt Rouw- en verliesbegeltj. ding Soest e.o. Contactadres: Nelleke Wijnhof, Kont Brinkweg 18, 3761 ED Soesi 6022122 (09:00-12:00 uur); b g.» 6014310. Werkgroep Godsdienst-sexueel weid/incest Utrecht Voor informatie en pastorale begelei ding: Gereformeerd Provinciaal Cen trum, 033-4613449 (09:00-17:0 uur). Patiëntenorganisaties Telefonische hulpdienst diaketen L Voor informatie over diabetes (suikei-l ziekte) dag en nacht bcreikhaail 033-4725083. Vereniging van Reumapatiëntcul Baarn/Soest e.o. Contactadres: mevr. G.V. van Amcr- ongen, Van Straelenlaan 13, 3762 ft Soest, 6016818. Reumapatiëntenservice Advies en informatie over leven mei reuma, 0900-2030300 (werkdagen stomïvcreniïng Harn Bacon let 10e nieuwjaarsconcert van Polyh; Contactadres: L. van Breukelen, WVO, afgelopen vrijdagavond orxc Straelenlaan 7, 3762 CS Soest,n de Petrus en Pauluskerk, Hou; Alcohol cerd popend door het harmo- Na Je A.A.-werkgroep Soest, de Open Hm ueorkest met de Intrada V oor vcrv0| Veenbesstraat 2: dinsdagavond 20:00Nieuwjaar', geschreven door uur, informatie: 6021558; A.A.- an de Haan. Na een welkoms- rja un werkgroep De Weg Baarn, Eemnev roord Van Peter Smeets, de haalc fS8uua—:STo^^nioorzi.«ervanPVC^wisselden mees, Afasiesoos Soest iet orkest van PVO en het Vtkm Elke veertien dagen soosochtcnd voor itichts Muziektheater Po- mensen met afasie in dienstencentrum yhymnia elkaar af, maar ook V,011^ Klaarwater (Honsbergen), Wiardi/ Van zich ho- Beckmanstraat 475, 10:00-12:00 uur an,en l,eten Zl] Va" ZlCn kest Informatie: Nel Coren-Brussaard, en. Robe 6015726, b.g.g. Pierre Joostcn, )nder lei(Jing van Wim Leising, de comf ffl6030588. iri t van poiyhymnia beten zij de o Telefooncirkel f 'Brahma, divtn muzi deeltje uit -Dc Paret- nanti nami cade Rcul Mole maal De c> 187C garij riger Léht violi Oos dat 30189317. Wie hulp zoekt, maar het juiste adres niet kan vinden, kan altijd te lefonisch informeren bij het Cen traal Meldpunt Vrijwilligershulp Soest/Soesterberg, elke werkdag 09:30-11:00 uur, ffl 6031119. UUUlllltUtC. V-CII-"— traal Meldpunt Vrijwilligershulp, issers'. Dat vertelt over de vnena- 6031119 (09:00-11:00 uur). chap van Nadir, parelvisser, en de A ieuw gekozen koning van deze uverige larelvissers, Zurga. Na dit stuk Vrijwilligers Vacaturebank (WB) wam de muziek van Strauss aan Informatie over vrijwilligerswerk,d Vader en zoon strauss wor- Smitsweg 311, dinsdag woensdagin é-n adcm gcnoemd. en donderdag 9:00-12:00 uur, c. „;r iris ffl 6012630. ohann Strauss jr. leetde van iözo Adviesbureau voor vachtverzorging Dt 1899. Zijn vader -Johan en vachtproblemen bij honden itrauss sr. - was al de ongekroon- Rita Pouw, Den Blieklaan 30, 3766 Je koning van de Europese dans- AT Soest; behandeling volgens af- nuziek en Johann jr. zette het spraak, 6012855. Verk van zijn vader voort, nadat Léh Homeopathie leze in 1849 een vroege dood 189' Guus Kruis, Klassiek Homeopaat, .tierf. Johan Strauss jr. ontwikkel- ope Prunuslaan 28, 3768 BH Soest, je zelfs de klassieke Weense Wals gavt 5881222; telefonisch spreekuur da- ot he( pUnt waar deze even goed met gelijks 8:30-9:00 uur. n de concertzaal als op de dans- Zijl Vrijwillige Terminale Zorg ,j0er uitgevoerd kon worden. Ie- was Extra hulp voor mantelzorgers. Coör- jereen kon genieten en meebewe- kes dinator: Marijke van den Berg, ffl 06- rgn Qp de mei0dieën van An der me 'chönen blauen Donau' uitgevoerd var loor het orkest van PVO o.l.v. kes ?eter Rieken! din Dok de Annen-Polka' komt uit het Op nuzikalc brein van de familie Sti' strauss. Er werden overigens twee trit Annen-polka's geschreven: één Ze Joor Johann Strauss sr. en de be- vai cendste: opusnummcr 117 van ka loh. Strauss jr. In een bewerking Bc eens een berg geld over. Het wordt van arrangeur Walls hoorde men Vr hoog tijd dat die slopers of vanda- Jeze4 Annen-Polka door het nar- pr len financieel tot op het bot wor- inonie-orkrest o.l.v. Peter Rie en. den uitgekleed, ofwel de schade Met een selectie uit Die Heüer- rq tot de laatste euro wordt verhaald, fnaus' -alweer van Johann Strauss J V ten Haaf V- was het nu de beurt aan het Stichts Muziektheater Poiyhymnia. Johann Strauss maakte eerst furo- 25 l£I£ir VW9 re met ve^e walsen- ziin bclang- stelling voor operette kwam pas In de Soester Courant van 12 ja- later. 'Die Fledermaus is één van nuari j.1. staat een foto afgebeeld die klassiekers, waarvan net ver van Joyce van Adrighem. Er staat fiaal zich afspeelt in het 19e eeuw bij dat zij 25 jaar werkt bij de se Wenen. In deze selectie hoorde VVV Soest. Dit moet een vergis- ftten solo's van Anneke, Bngitta cn sing zijn. In 1991 is de VW op- Cindy van het Stichts Muziekthea- geheven en in 1993 opnieuw ge- ter Poiyhymnia o.l.v. dirigent Wim start, samen met de ANWB. Ik Leising. Zij namen het publiek kan dat weten omdat ik toen zelf niee naar Wenen, 5 april 18/4 informatrice bij de VW in Soest Johann Strauss jr. schreef een lan- waSm ge lijst van composities. Daar staat J. Timmer ook opus nummer 347, bij het pu bliek beter bekend als 'De Kaiser- waltzer'. Dit muziekstuk is een goed voorbeeld van een echte con- certwals. Deze keer wel een heel bijzondere presentatie, men hoor de 'De Kaiserwaltzer' uitgevoerd door het harmonie-orkest van PVO én het Stichts Muziektheater Om in aanmerking te komen voor plaatsing moeten brieven voor de rubriek 'Meningen van lezers' zijn voorzien van de naam van de afzen der. Daarnaast is het de bedoeling dat de inhoud betrekking heeft op activiteiten of ontwikkelingen die te maken hebben met Soest. De maximale toegestane lengte is 300 woorden. De redactie van de Soester Courant is verantwoordelijk, noch aanspra kelijk voor de inhoud van de brie ven. Uiteraard behoudt de redactie zich het recht voor om van deze spelregels af te wijken, brieven in te korten of te weigeren. Als de politie Eemland noord net zoveel aandacht zou besteden aan het opsporen van die vernielers van al die bushokjes als aan de ver- keerscriminelèn die hun gordel niet om hebben, of misschien wel 5 kilometer te hard rijden, dan hebben buspassagiers t.z.t. weer kans om tochtvrij en droog te zit ten. En dan hoeft burgemeester Janssen binnenkort niet te zeggen: we wisten het niet (Honsbergen, Willem Speelmanhof). Misschien is het een uitdaging voor Stichting Balans om eens met die lieve hufters een dialoog aan te gaan, zoals zoete broodjesbakken tegenwoordig wordt genoemd. En als dan ook het eco-debacle niet doorgaat, dan houden wij ook nog Indien u op woensdag om 18:00 uur de Soester Courant nog niet in uw bezit hebt, kunt u tot 18:30 uur naar ons kan toor bellen 6014152). De krant wordt dan nog dezelfde avond nabezorgd. Belt u woensdag na 18:30 uur, dan kunt u uw naam en adres op de band van het antwoordapparaat inspreken. De krant wordt dan echter pas donderdagmiddag nabezorgd. Soesterberg Voor de abonnees in Soester berg is het klachtenr.ummer 035-6021841 (C. van Barne- veld). Dat nummer kan op woensdag tussen 18:30 en 19:30 uur worden gebeld voor nabezorging op dezelfde dag. Belt u later, dan wordt de Soes ter Courant op donderdag na bezorgd. 250 heeft vorige week de verk opening van de foto-expositie 'Si Artishock. Daar exposeren Anne to 's die o.a. gemaakt zijn in het gel van daarvóór, uiteraard), en die z koopprijs is bestemd voor Azië (gi tvelijk beeld, 'zo vat Annemiek d de ramp, omdat ze zelf in het gebi

Soester Courant | 2005 | | pagina 8