1 reserve BEZORGERS adressenï&eslaagd nieuwjaarsconcert in PVO en Polyhymnia Symposium: 'Een spirituele ontmoeting in Soest' foto's Annemiek v.d. Kuil ieels voor Azië verkocht Literair lunchconcert in raadzaal gemeentehuis Provincie wil nóg meer particulier natuurbeheer in Soest-Zuid -5^NAi8V0ENSDAG 19 JANUARI 2005 SOESTER COURANT PAGINA 9 jaar VVV? Spelregels 'ijdens expo in Artishock PreCony Nationale Gedichtendag: 27 januari Volksuniversiteit Soest Taalcursus voor de vakantie l9J 0800 - 0432 Bijeenkomst in Toon Hermans Huis Lustrum Spirituele Kring Bourgondische avond Scholen in de Kunst Beginnerscursus computer- mogelijkheden Wandelen in Utrecht De Soester Courant is dringend op zoek naar 46. Kruis Hulpdienst avragen dagelijks tussen M uur: Sï 6031119 0f 602051» f lufferbulp Kernland 38'' ?er dag telefonisch bereikt», i est, Soestdijk SoesterS 07:00 en 23:00 uur AT tussen 23:00 en 07:00 J!| leldkamer van de Amersfoom. I ffi 033-4666666, SI00r<se| ipunt Rouw- en verliesbeeel»; I este.o. - j :adres: Nelleke Wijnhof Kon. I eg 18, 3761 ED 'sSI 1122 (09:00-12:00 uur); b^g,g I tgrocp Godsdienst-scxueel I icest Utrecht B iformatie en pastorale begelei-1 Jereformeerd Provinciaal Cen 1 B 033-4613449 (09:00-17-o0| ntenorganisaties fonische hulpdienst diabeten iformatie over diabetes (suiker- dag en nacht bereikbaar -4725083. eniging van Reumapatiënten 'Soest e.o. 'adres: mevr. G.V. van Atncr- Van Straelenlaan 13. 3762 CS O 6016818. napatiëntenservice en informatie over leven met SS 0900-2030300 (werkdagen 16:00 uur). lavereniging Harry Bacon -"tadres: L. van Breukelen, Van nlaan 7, 3762 CS Soest 8267. nieme Alcoholisten verkgroep Soest, de Open Hof, esstraat 2: dinsdagavond 20:00 ïformatie: SS 6021558; A.A.- ocp De Weg Baarn, Eemnes- 10, Baarn: maandagavond uur, informatie: SS 6013027. •iesoos Soest eertien dagen soosochtend voor n met afasie in dienstencentrum vater (Honsbergen), Wiardi ïanstraat 475, 10:00-12:00 uur. ïatie: Nel Coren-Brussaard, '15726, b.g.g. Pierre Joosten' 30588. :fooacirkcl ijks contact voor alleenwonende i en ouderen. Informatie: Cen- Meldpunt Vrijwiliigershulp 31119 (09:00-11:00 uur). et 10e nieuwjaarsconcert van FO, afgelopen vrijdagavond de Petrus en Pauluskerk, prd geopend door het harnio- eorkest met de 'Intrada voor |eu\vjaar', geschreven door i de Haan. Na een welkoms- [j>ord van Peter Smeets, de orzitter van PVO, wisselden orkest van PVO en het Bchts Muziektheater Po- hynmia elkaar af, maar ook i lieten zij van zich ho- fidcr 1< "ge willigers Vacaturebank (WB) natie over vrijwilligerswerk, veg 311, dinsdag, woensdag donderdag 9:00-12:00 uur 12630. desbureau voor vachtverzorging htproblemen hij honden Pouw, Den Blieklaan 30, 3766 •oest; behandeling volgens af- c, SS 6012855. meopathie Kruis, Klassiek Homeopaat, islaan 28, 3768 BH Soest, 81222; telefonisch spreekuur da- s 8:30-9:00 uur. jwillige Terminale Zorg hulp voor mantelzorgers. Coör- or: Marijke van den Berg, SS 06- 1317. hulp zoekt, maar het juiste •s niet kan vinden, kan altijd te- nisch informeren bij het Cen- 1 Meldpunt Vrijwilligershulp it/Soesterberg, elke werkdag 30-11:00 uur, SS 6031119. een berg geld over. Het wordt tijd dat die slopers of vanda- inancieel tot op het bot wor- uitgekleed, ofwel de schade e laatste euro wordt verhaald. J.V. ten Haaf e Soester Courant van 12 ja- i j.1. staat een foto afgebeeld Joyce van Adrighem. Er staat lat zij 25 jaar werkt bij de Soest. Dit moet een vergis- zijn. In 1991 is de VW op- wen en in 1993 opnieuw ge- samen met de ANWB. Ik dat weten omdat ik toen zelf rmatrice bij de WV in Soest J. Timmer i in aanmerking te komen voor atsing moeten brieven voor de riek 'Meningen van lezers' zijn irzien van de naam van de afzen- Daarnaast is het dc bedoeling de inhoud betrekking heeft op iviteiten of ontwikkelingen die maken hebben met Soest. De ximale toegestane lengte is 300 orden. redactie van de Soester Courant 'erantwoordelijk, noch aanspra- ijk voor de inhoud van de brie- 1. Uiteraard behoudt de redactie h het recht voor om van deze ilregels af te wijken, brieven in te rten o! te weigeren. [lachten bezorging dien u op v/oensdag om 5:00 uur de Soester Courant )g niet in uw bezit hebt, kunt tot 18:30 uur naar ons kan- or bellen 6014152). De ant wordt dan nog dezelfde 'ond nabezorgd. Belt u aensdag na 18:30 uur, dan mt u uw naam en adres op de ind van het antwoordapparaat spreken. De krant wordt dan hter pas donderdagmiddag ibezorgd. Desterberg Tor de abonnees in Soester- ;rg is het klachtenr.ummer 35-6021841 (C. van Barne- ld). Dat nummer kan op jensdag tussen 18:30 ':30 uur worden gebeld voor ibezorging op dezelfde dag. ;lt u later, dan wordt de Soes- r Courant op donderdag na- zorgd. leiding van Wim Leising, de igent van Polyhymnia beten zij spits af met 'Brahma, divin hma', een deeltje uit 'De Parel iers'. Dat vertelt over de vriend lap van Nadir, parelvisser, en de luw gekozen koning van deze Ivissers, Zurga. Na dit stuk n de muziek van Strauss aan Vader en zoon Strauss wor- vaak in één adem genoemd, lann Strauss jr. leefde van 1825 1899. Zijn vader -Johan ;auss sr. - was al de ongekroon- koning van de Europese dans- iziek en Johann jr. zette het ferk van zijn vader voort, nadat jïeze in 1849 een vroege dood ^ferf. Johan Strauss jr. ontwikkel- le zelfs de klassieke Ween se Wals gt het punt waar deze even goed de concertzaal als op de dans- [oer uitgevoerd kon worden. Ie reen kon genieten en meebewe- ;èn op de melodieën van 'An der ionen blauen Donau' uitgevoerd §!>or het orkest van PVO o.l.v. er Rieken! >k de Annen-Polka' komt uit het izikaie brein van de familie auss. Er werden overigens twee nen-polka's geschreven: één tor Johann Strauss sr. en de be- ndste: opusnummer 117 van jh. Strauss jr. In een bewerking arrangeur Walls hoorde men Ize Annen-Polka' door het har- [onie-orkrest o.l.v. Peter Rieken, [et een selectie uit 'Die Fleder- -alweer van Johann Strauss was het nu de beurt aan het lichts Muziektheater Polyhymnia. ihann Strauss maakte eerst furo- met vele walsen. Zijn belang- Jling voor operette kwam pas ter. 'Die Fledermaus' is één van je klassiekers, waarvan het ver- al zich afspeelt in het 19e eeuw- Wenen. In deze selectie hoorde len solo's van Anneke, Brigitta en indy van het Stichts Muziekthea- [r Polyhymnia o.l.v. dirigent Wim :ising. Zij namen het publiek jee naar Wenen, 5 april 1874... ihann Strauss jr. schreef een lan- lijst van composities. Daar staat >k opus nummer 347, bij het pu- liek beter bekend als 'De Kaiser- (altzer'. Dit muziekstuk is een led voorbeeld van een echte con- rtwals. Deze keer wel een heel ijzondere presentatie, men hoor- e 'De Kaiserwaltzer' uitgevoerd oor het harmonie-orkest van VO én het Stichts Muziektheater 'Afslanken kun je leren' PreCon biedt u een BCM Dieet- en leefstijlprogrammE aan waarbij u een gezond eet- en drinkpatroon aanleert. Dit gebeurt via groepsbijeenkomsten, onder professionele begeleiding van een arts. Uw resultaten worden met een speciale computer gemeten en u krijgt praktische voedingsadviezen en speciale dieet-ondersteunende producten. Hierdoor verliest u niet alleen nü de nodige kilo's, u blijft ook op lange termijn op gewicht. Zonder honger lijden, zonder maaltijden over te slaan en -heel belangrijk- zonder jojo-effect! Meer weten over dit unieke programma? Zie www BCM.info of bel met: Petra Beekman-Vollemans PreCon adviseur Van Weedestraat 211Soest Tel 06-51392865 of 035-5880938 PreCon verandert je visie op voeding Polyhymnia. Dirigent van koor en orkest was Peter Rieken. Hongaarse sferen Na de pauze werd het programma vervolgd door het Stichts Muziek theater met een medley uit 'Vikto- ria und Ihr Husar', een liefdesver haal over Koltay, de Hongaarse rit meester der Huzaren, en gravin Vïktoria. Daarna bleef men nog even in Hongaarse sferen en trouwfeesten met 'Die Zigeuner- Hochzeit' door het harmonie-or kest van PVO o.l.v. Peter Rieken. Robert Allmend schreef deze compositie waarbij hij zich baseer de op de Hongaarse Zigeuner-, muziektraditie. Wisselingen in dy namiek, tempi en karakter, solo cadensen van klarinettist Marcel Reulen en baritonist Fred van der Molen en gepassioneerde thema's maakten dit stuk tot een echt feest. De componist Franz Léhar werd in 1870 geboren in Komaron - Hon garije - als oudste kind van de di rigent van een militair blaasorkest. Léhars dienstplicht vervulde hij als violist in het orkest van het 50ste Oostenrijkse Infanterie-regiment, dat door zijn vader werd geleid. Léhar schreef een opera, die in 1896 werd opgevoerd, maar deze opera flopte. Hij besefte dat zijn gave voor melodische compositie meer geschikt was voor operette. Zijn grootste succes op dat gebied was 'Die Lustige Witwe'. Het or kest van PVO speelde daaruit een medley, waarbij men kon genieten van solisten van Polyhymnia. Or kest en solisten stonden onder lei ding van Peter Rieken. Op 4 en 5 maart a.s. viert het Stichts Muziektheater ongetwijfeld triomfen in het FIGI-theater in Zeist met 'Die Verkaufte Braut' van Bedrich Smetana. 'Die Ver kaufte Braut' speelt zich af in een Boheems dorp, begin 19de eeuw. Vrijdagavond kreeg men een voor proefje met de solisten Brigitta, Robert, Anneke en Ron o.l.v. di rigent Wim Leising!! Daarna kon men nog één keer luisteren naar het samenspel van PVO-orkest en koor onder leiding van Wim Lei sing. Slavenkoor In 'Het slavenkoor uit Nabucco' van Guiseppe Verdi, werd het ver haal verteld van de joden in Baby- Ion onder het regime van Nebu- kadnezar, in het Italiaans Nabucco. De verschrikkingen van de slaver nij en de hoop op een terugkeer naar Israël klonken door in dit sla venkoor. De avond werd afgeslo ten met een toespraak van Jaap Nebbeling, de voorzitter van Po lyhymnia. Er waren bloemen voor de dirigenten en de lady speaker Marijke Veriaan, die de avond op uitstekende wijze aan elkaar had gepraat. Een concert moet natuurlijk eindi gen met een verrassing... een toe gift. Daarvoor ging men terug naar 1848, een woelig jaar voor heel Foto: Herman van Dam Europa; zo ook in Wenen. Revo lutie alom, maar Johan Strauss sr. koos de zijde van de conservatie ven en schreef in het jaar vóór zijn dood een mars ter ere van de toen 82-jarige opperbevelhebber van het Keizerlijk Oostenrijkse Leger, Radetzky. De bejaarde man moest er tijdens parades op kunnen mar cheren en vanwege die hoge leef tijd schreef Strauss zijn muziek in een rustig marstempo. Tot slot van dit concert kon men dus luisteren naar 'De Radetzky-mars', uitge voerd door het orkest van PVO o.l.v. Peter Rieken! De Stichting Literaire Activi teiten Soest (SLAS) organi seert op de Nationale Gedich tendag - donderdag 27 januari een poëzieconcert, van 12:00 tot 13:00 uur in de raadzaal van het gemeentehuis. Oud plaatsgenoot Harry Schram uit Baarn speelt op de piano 12 muziekstukjes van de Soester componist Jacques van de Griendt. Di Lassostaat 65", tel. 6022195 Dit vooijaar organiseert Volksuni versiteit Soest weer een aantal taal cursussen voor de vakantie. Deze cursussen zijn bedoeld voor men sen die geen of zeer weinig kennis van de desbetreffende taal hebben. In een beperkt aantal lessen wordt er geleerd hoe men zich in de meest voorkomende situaties kan redden. Onderwerpen die aan de orde komen zijn bijvoorbeeld cam ping/hotel, eten en drinken (ook in restaurants), het begroeten en bedanken van mensen, teksten op verkeersborden etc. Ook zal aandacht worden ge schonken aan de gewoonten en cultuur van het land. Natuurlijk is het aantal lessen te kort voor een grondige kennis van de taal; daar voor heeft de universiteit langer durende talencursussen die elk jaar in september starten. Bij alle taal cursussen hoort minimaal tweëen- een half uur huiswerk per week. De talen die dit jaar op het pro gramma staan zijn Frans, Spaans en Italiaans. Alle cursussen be staan uit tien lessen van anderhalf uur per week. De cursussen 'Spaans en Italiaans op reis' starten op donderdag 10 februari, beide van 20:35 tot 22:05 uur. Deze cur sus 'Frans op reis' start op dinsdag 15 februari en is van 19:00 tot 20:30 uur. De kost 62,-, daar naast zijn er per cursus kosten voor een lesboek en luistermateriaal. Communicatiekracht Op donderdag 3 februari start van wege de grote belangstelling weer een cursus Communicatiekracht NLP. Neuro Linguïstisch Program meren is een methode voor veran dering van gedrag, gebaseerd op vaardigheden. NLP gaat over han delen, gedragingen, denken en spreken. Dat zijn de kanalen die de verbinding leggen met de anderen en de wereld. Het komt neer op een effectiever contact met ande ren. Er wordt geleerd te zien, ho ren en aanvoelen om zo goed mo gelijk af te stemmen op jezelf en de ander. Mevrouw De Valk, van het bureau New Life Prospects in Eemnes, is gecertificeerd NLP- trainer/therapeute. De cursus is van 19:00 tot 22:00 uur en bestaat uit zes lessen. De kosten bedragen 75,- en 10,00 lesmateriaal. Aanvragen van het winter/ lente programma en aanmelden voor cursussen kan bij Volksuniversiteit Soest, Di Lassostraat 65, 3765 EB Soest, SS 6022195 (inspre ken kan altijd) of e-maii: vu- soesl@csnet.nl. Het programma is ook af te halen bij VVV-kantoren en bibliotheken in Soest, Baarn en Bilthoven, het gemeentehuis en boekhandels in Soest en bij ver schillende supermarkten. 250 heeft vorige week de verkoop van foto's opgebracht tijdens de bpening van de foto-expositie 'Stilstaan, verdergaan in het zuiden' in Artishock. Daar exposeren Annerhiek van de Kuil en Theo Koeten fo lio 's die o.a. gemaakt zijn in het gebied waar de ramp zich heeft afgespeeld (van daarvóór, uiteraard), en die zijn ook te koop. Een kwart van de ver- li koopprijs is bestemd voor Azië (giro 555). 'Een mooi beeld voor een gru- i welijk beeld,'zo vat Annemiek de actie samen. Ze is zeer geraakt door I de ramp, omdat ze zeif in het gebied heeft gewerkt. Foto: Sasja Bork. Kinder- en k jongerentelefoon Elke dag en nacht bereikbaar Je kunt bellen over: verslaving sexualiteit geslagen worden Geboren onder het sterrenbeeld schorpioen op 2 november 1928 in 's-Hertogenbosch ontdekte Van de Griendt tijdens zijn psychologie- studie de overeenkomst tussen de sterrenkundigen van de oudheid en de moderne psychologie. Op basis hiervan componeerde de musicus 12 muzikale schetsen on der de titel 'Zodiak' en vroeg de Soester dichter/columnist Jan Vis ser hiervoor een cyclus verzen te schrijven, die hij 'Er is leven op de Dierenriem' noemde. Deze teksten inspireerden de beeldend kunste naar/theoloog Ruud Bartlema uit Soest om 12 schilderijen te maken, die tijdens het lunchconcert op een beeldscherm worden geprojec teerd. Van de Griendt was aanvankelijk kerkmusicus, dirigent en arrangeur en werd later plaatsvervangend hoofd van de muziekdienst van de NOS. Na een herseninfarct in 1991 rest hem nog te componeren, het schrijven over muziek en het orga niseren van huisconcerten waar Jacques van de Griendt. pianisten, vocalisten en instrumen talisten hun opwachting maken. Deze concerten die variëren van klassiek tot pop en jazz worden uitgezonden via Radio Soest, waar Jacques wekelijks twee uitzendin gen klassieke muziek verzorgt. De 12 gedichten van de cyclus 'Er is leven op de Dierenriem' worden gelezen door bestuursleden van de SLAS. De presentatie van het lunchconcert is in handen van Werner Paans. Het wordt ook rechtstreeks uitgezonden door Ra dio Soest. De toegang bedraagt slechts 2,00, waarvoor elke be zoeker de cyclus gedichten ont vangt. Ambtenaren in het gemeen tehuis hebben gratis toegang. In verband met de radio-uitzending dient men om vijf voor twaalf aan wezig te zijn. De Klarinet'j/1 I Klarine^9^el^02313^^K Vertelochtend Voor 5 5-plussers is er donderdag 20 januari weer een vertelochtend in De Klarinet. Vanaf 10:00 uur kunnen ze elkaar verhalen toever trouwen over vroeger. Daar horen natuurlijk koffie en thee bij en daarvoor zorgt de werkgroep van de SWOS. Deelname is gratis en alleen luisteren mag uiteraard ook. Zangkoor Basic Full Color is een koor met 65 leden uit deze regio. Zij staan onder leiding van P.M. Tijssen die tevens dirigent is van het Vijver koor. De zangers worden begeleid door een eigen band, waarmee ze Op 25 januari aanstaande wordt er van 20:00 tot 22:00 uur een the mabijeenkomst 'Lymfoedeem en kanker' gehouden in het Toon Hermans Huis te Amersfoort. Sprekers zijn Ruud Wagenaar, fy siotherapeut in Amersfoort en een lid van de werkgroep Lymfoedeem van de BorstkankerVereniging Nederland. Centraal staat de vraag: Wat is lymfoedeem en hoe ga je ermee om? Tevens is er ge legenheid voor informeel contact met sprekers en lotgenoten. Het Toon Hermans Huis Amersfoort is een inloophuis voor mensen met kanker en hun naasten. Het is ge vestigd aan de Regentesselaan 39 (direct tegenover het station) in Amersfoort. Een veelvoorkomend gevolg van een behandeling voor kanker is lymfoedeem. Dit is een opeen hoping van lymfevocht. Het komt zowel bij vrouwen als bij mannen voor. Met behulp van fysiothera pie, bepaalde oefeningen en aan gepaste hulpmiddelen kunnen mensen geholpen worden er zo min mogelijk last van te hebben in het dagelijks leven. Een lid van de werkgroep Lymfoedeem van de BorstkankerVereniging Nederland vertelt over haar eigen ervaringen om met lymfoedeem te leven. De avond wordt begeleid door Pieter nel Haspels, psycholoog en coördi nator van het Toon Hermans Huis Amersfoort. Deze themabijeen komst is bedoeld voor mensen met kanker en hun naasten zoals part ners, familie en vrienden. Ook an dere belangstellenden, zoals ver pleegkundigen, zijn van harte wel kom. Deelname is kosteloos. Be langstellenden wordt vriendelijk verzocht zich telefonisch via S8 033-465 52 27 of per e-mail: info@thha.nl aan te melden voor deze thema-avond. Voor meer in formatie over het Toon Hermans Huis en de activiteiten die er plaatsvinden www.thha.nl. OC Klaanvater onlangs de publieksprijs wonnen op een concours in Apeldoorn. Op zaterdag 22 januari, aanvang 14:00 uur, zijn ze te zien en te horen in De Klarinet, het ontmoetingscen trum voor 55-pIussers. Het reper toire is gevarieerd met nummers van onder anderen Celine Dion, Acda en Munnik, Robbie Williams en Eric Clapton. De toegang is gratis. Warme maaltijd Op dinsdag 8 februari is er een gezamenlijke maaltijd in De Klari net. Op het menu staan bouillon soep, Thaise kip met rijst en groente, ijs met chocoladesaus, banaan en slagroom. Deelname kost 4,00. Opgeven kan vanaf donderdag 20 januari, 10:00 uur, aan de bar of via telefoonnummer 6023139. Scholen in de Kunst biedt de ge legenheid om in een originele set ting een Bourgondische avond te beleven. Lezingen, live muziek, smakelijke gangen en toepasselijke wijnen wisselen elkaar af. Aan het einde van de Middeleeuwen ont worstelen de Bourgondische vor sten zich aan het Franse gezag. Dat is nadat de pestepidemie van 1348 de helft van de bevolking het leven heeft gekost. Een melancholiek besef dat men maar één keer leeft en dat het leven vol schoonheid en elegantie is, leidt tot onvermoede zinnenprikkelende verfijning. Mu ziek, schilderkunst, architectuur, sculptuur, poëzie, mode en natuur lijk de spreekwoordelijke Bour gondische keuken waaronder ook de dranken vallen, leiden tot een fantastisch cultuurtijdperk. De Bourgondische avond wordt gehouden op zaterdag 29 januari, aanvang 18:00 uur. Het culinaire gedeelte is in handen van een pro fessionele cateraar. Locatie: Co- ninckstraat 58. Prijs: 35,00 per persoon. Snelle reservering is ge wenst i.v.m. de voorbereidingen. Informatie: SS 033-47.98.014 Tijdens een feestelijk sympo sium viert de Spirituele Kring Soest op zondag 30 januari in De Oude Kerk (Torenstraat 1) haar lustrum. Na 36 lezingen over uiteenlopende levensbe schouwelijke thema's, waar voor alle jaren een grote be langstelling bestond, sluit de Kring daarmee haar activitei ten at' en gaat zij over in de nieuw opgerichte Stichting Le venskunst Soest. De Stichting Levenskunst Soest zal zich bezighouden met het organi seren van bijeenkomsten op het gebied van spiritualiteit en cultuur. Belangstellenden worden van har te uitgenodigd om het lustrum symposium bij te wonen. Dat be gint in de Oude Kerk om 14:30 uur. De kerk is vanaf 14:00 uur open. Tijdens de feestelijke bijeen komst zal de Hindoe geestelijke, Pandit Biswanath John Raghoe- barsing een voordracht houden vanuit de oosterse spirituele tradi tie. Pandit Raghoebarsing is als geestelijke werkzaam in Midden Nederland en verbonden aan de Hindoe-stroming Arya Samay Ne derland. Hij is vanaf dc oprichting lid van de Raad van levensbe schouwing en religies. De Soester theoloog/beeldend kunstenaar Ruud Bartlema, predi kant van de Oude Kerk, zal een voordracht houden vanuit de wes terse spirituele traditie (Oost en West verbonden!). Bartlema stu deerde theologie aan de Universi teit van Amsterdam, met speciale belangstelling voor mystieke stro mingen uit het Jjodendom. Daar naast bekwaamde hij zich als beel dend kunstenaar aan de Vrije Aca demie in dezelfde stad en volgde daar lessen in beeldhouwen en schilderen van Maarten Krabbé. Ruud Bartlema exposeert regel matig. Aan het lustrumsymposium zal muzikale medewerking worden Op maandagmiddag 24 januari start in gebouw Orlando een cur sus toepassingsmogelijkheden van de computer voor beginners. Deel nemers mogen geen vooropleiding hebben die hoger is dan enkele ja ren voortgezet onderwijs of maxi maal mavo-niveau. Het is niet noodzakelijk dat cursisten thuis een computer hebben. In een ruim, modern computerlokaal wordt ge leerd te werken met MS Office, dat houdt in: tekstverwerken in Word, rekenen in Excel, adressen bestanden maken in Access, inter net, e-mail en een presentatie ma ken met Powerpoint. Cursisten werken zelfstandig en in eigen tempo, onder begeleiding van een deskundige docent. De cursus be staat uit 15 lessen op maandag van 13:00 tot 15:45 uur en de kosten bedragen 60,-, inclusief inschrijf geld, exclusief lesmateriaal. De eerste les is op 24 januari. Infor matie en aanmelden kan tijdens kantooruren van maandag t/m donderdag op 6038090. De cursus wordt gegeven in gebouw Orlando, di Lassostraat 65. Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen Secretariaat, tel. 601 52 83 Warme maaltijd Heldere bouillonsoep, boerenkool met een runderlapje en yoghurt met vruchtjes. Dit menu wordt dinsdag 25 januari om 12:00 uur geserveerd in ontmoetingscentrum Klaarwater aan de Wiardi Beck- manstraat. Voor 4 euro kunnen 55-plussers aanschuiven. Ze moe ten zich dan wel vóór vrijdag 21 januari, 12:00 uur, opgeven bij dc vrijwilliger aan de bar van het ont moetingscentrum. Klachten bezorging Soester Courant Indien u op woensdag om 18:00 uur de Soester Courant nog niet in uw bezit heeft, kunt u tot 18:30 uur naar ons kan toor bellen (SS 601 41 52). De krant wordt dan dezelfde avond nog nabezorgd. Als u later dan 18:30 uur belt, kunt u de klacht op het antwoordapparaat in spreken. In dat geval krijgt u de krant de volgende dag in de na middag bezorgd. verleend door de musici Jan Hulst (viool), Martin Slagt (fluit), Petra Vriend (cello) en Wilhelm Heilweg (klavecimbel/orgel). Zij spelen tij dens het symposium de volgende werken: G.F. Handel, Sonate op. 1 nr. 15 in E dur; W.A. Mozart, Kerksonates in F gr. KV 244 en in C gr. KV 336; J.S. Bach, Trio so nate in g, BWV 1038. Een toelich ting op het muzikaal programma zal in de kerk worden uitgedeeld. Gedurende het symposium zal de Derde Wereldgroep Soest met in formatie over hun projecten aan wezig zijn. Het symposium wordt rond 17:00 Pandit Biswanath John Raghoe barsing. uur afgesloten met een feestelijk glaasje (incl.). De toegangsprijs voor belangstellenden bedraagt speciaal voor deze lustrumbijeen komst 5,00. Tijdens het symposium wordt aan alle bezoekers het eerste halfjaar- programma 2005 van de Stichting Levenskunst uitgereikt. Informa tie: Bert en Marijke Smit, SS 60.19.815; stichtinglevenskunst soest@planet.nl. Verbale reis langs de Noorse kust Wie met de postboot een tocht wil maken langs de Noorse kust, maar geen tijd heeft om de 2600 kilo meter af te leggen, kan dinsdag 25 januari wat korter door de bocht. In woord en beeld neemt mevrouw R. Brugman belangstellenden mee op dit schip dat sinds 1893 van het zuiden naar het noorden van Noorwegen vaart (en weer terug) met passagiers, vracht en post. Het is daarvoor twaalf dagen onderweg en daarbij worden zowel op de heen- als de terugreis 35 havens aangedaan, waaronder die van Trondheim, Hammerfest en Tromso, maar ook van het 350 zie len tellende dorpje Risoyhamm. De Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen in Soest en Baarn nodigt belangstellenden uit aan boord te stappen. Dat kan dinsdag 25 januari in Het Brandpunt aan de Oude Utrechtseweg 4 te Baarn. De aanvang van de dialezing is 14:00 uur, de entree gratis. Particulieren en agrariërs spe len al van oudsher een belang rijke rol bij het beheer van na tuurgebieden en agrarische cultuurlandschappen. De par ticuliere bossen en landgoede ren zijn hiervan een voorbeeld. Door het eeuwenlange beheer zijn waardevolle gebieden ont staan. Beheer van deze gebie den zou daarom bij voorkeur meer door particulieren en agrariërs moeten worden ge realiseerd. Daarom heeft de provincie Utrecht de notitie 'Stimuleren particulier en agrarisch natuurbeheer' ontwik keld, met daarin concrete activitei ten en maatregelen, die kunnen helpen bij het omzetten van eigen grond in nieuwe natuur. De pro vincie wil particulier natuurbeheer namelijk nog meer dan nu al het geval is, stimuleren. Zo gaat de provincie samen met agrarische natuurverenigingen kij- ken waar nieuwe natuur door mid del van agrarisch natuurbeheer kan worden gerealiseerd. De provincie gaat er vanuit dat dit voornamelijk in droge gebieden zal zijn (Utrechtse Heuvelrug, Gelderse Vallei en het hoge gedeelte van Langbroekerwcteringgebied). Ver der zijn er bijvoorbeeld kleine ele menten van ecologische verbin dingszones die buiten de rijkssub sidie vallen. De provincie wil die toch gaan vergoeden. Ook is de folder 'Van landbouw naar natuur' gemaakt, die stap voor stap uitlegt wat er komt kij ken bij het omvormen van agrari sche grond naar natuur (verkrijg baar via 030-25.82.228 of verkoop@provincie-utrecht.nl). EHS De bedoeling is dat op die manier een aaneengesloten stelsel van na tuurgebieden in Nederland ont staat: de Ecologische Hoofdstruc tuur (EHS). Dieren en planten kunnen zich zo van het ene naai het andere leefgebied verplaatsen. Dit draagt bij tot de instandhou ding van soorten. De provincie Utrecht vindt natuur belangrijk. Ze wil dat zoveel mo gelijk planten- en diersoorten zich thuis voelen in de Utrechtse na tuurgebieden. Dat zorgt ook voor een aantrekkelijke leelomgeving voor de mens. Daarom zal de pro vincie 10.000 hectare nieuwe na tuurgebieden, zoals nieuwe heide- terreinen op voormalige agrarische grond realiseren. Hiervan is nu ongeveer 4.000 hectare voltooid. Met de aanleg van 18 nieuwe be- wegwijzerde wandelroutes dit jaar, koerst de provincie af op een prachtig Utrechts Wandelnetwerk. Dat biedt zowel inwoners als toe risten de mogelijkheid te wandelen over boerenland, door bos en na tuur en over cultuurhistorische pa den. De provincie investeert ruim 4,5 ton in de aanleg van nieuwe wandelpaden en in het verbinden van wandelpaden. Er is namelijk pas sprake van een wandelnetwerk als de verschillende routes logisch met elkaar verbonden zijn. Met het Agenda 2010-project 'Wandelen in Utrecht' realiseert de provincie een uitgebreid en ge- bru i ks vriendel ij k wandel routenet werk in de provincie Utrecht. Het doel van dit project is meer men sen aan het wandelen te krijgen. In dit project werkt de provincie sa men met verschillende partijen, zoals Wandelplatform-LAW, Te Voet, vereniging voor wandelaars, Wandclsportbond, Landschapsbe heer Utrecht, Staatsbosbeheer, Recreatieschappen en gemeenten. De wandelpaden die in 2004 al zijn gerealiseerd zijn opgenomen in de digitale wandelrouteplan ner op internet (www.provincie- utrecht.nl/wandelen). Dat is een overzichtelijke site met routekaar ten, adresgegevens van startpunten en andere praktische gegevens over de routes. Inmiddels zijn al 80 routes opgenomen. Agenda 2010 Wandelen in Utrecht is één van de tien projecten die vallen onder het programma Agenda 2010. Deze projecten hebben als doel een con crete bijdrage te leveren aan het wonen, werken en recreëren in de provincie Utrecht. Een belangrijk kenmerk van de Agenda 2010- projecten is de samenwerking met andere partijen. Meer informatie: www.provincie-utrecht.nl/ agen- da2010. Bel snel 035-6014152 voor meer informatie.

Soester Courant | 2005 | | pagina 9