Visser PVO wint Cultuurprijs Soest 2004 De Driesprong viert feest orse kritiek op Soest en actiecomité Handige scouts klussen bij ACTUEELI Bevrijdingsfeest Soest mag prominenter gevierd Halfjaar achter tralies voor neersteken jongen NIJHOf PAGINA 3 Van Albert Cuyp naar Molenstraat Verhuizing Dikkie Dik kan Soest leuke som opleveren CpS krijgt geld voor uitwisseling Beeldenstorm Witgoed specialis Uitreiking met louter hoogtepunten Vrijheidsweg vandaag en morgen dicht 'Zwaai maar nog een keer, morgen is 'ie weg' www.rabobankonline.com 'Verwerpelijk', 'Arrogant', 'Gebrek aan informatie' Beroep tegen uitspraak ingetrokken NU NAAR NIJHOf 15% korting op alle binnendeuren' 15% korting op alle kasten' soesterSScourant WOENSDAG 2 FEBRUARI 2005 SOESTER COURANT Soester (78) aangereden INBOUW APPARATEN ALLE MERKEN Berenleuk IJsberenweekeinde bij HMG De gemeenteraad is vorige week akkoord gegaan met een bijdrage van 25000,- voor de viering van de 60- jarige bevrijding. Omdat er dit jaar een lustrum is, heeft de gemeente besloten dat het wat prominenter ge vierd mag worden. Cees Vos is voorzitter van het co mité dat de viering op touw zet. 'De oldtimeroptocht, die er vorig jaar ook was, staat vast. De rest wordt 3 februari met de burgemeester besproken. Er zijn diverse ideeën, maar ze moeten ook uitvoerbaar zijn. Doordat het een vakantieweek is en alles op korte termijn geregeld moet worden, is het soms een beetje lastig. Maar 4 februari is er waar schijnlijk wel een programma.' Cees J. Vos is dus de voorzitter, de rest van het comité bestaat uit: M. Nijholt cn R. Schippers van Oranje verenigingen Soest en Soesterberg; M.G.W. van Vulpen van Stichting Markt Oude Ambachten Soest; M.C. van Zijtveld en W.G.A. Hil- horst van de Scouting; A. Pronk en B. van Schalwijk van het Katholiek Vrouwengilde en J.E.J. Hilhorst en G.H. Kok. De installatie van de commissie vindt tevens plaats op 3 februari. Aan een aantal zaken wordt in ieder geval aandacht besteed. Dat zijn o.a. de jeugd d.mlv. een popconcert, het educatieve element voor scho len, de relatie met de Indiëgangers en natuurlijk de veteranen. Ook wordt er gedacht aan een bevrij- dingsontbijt, het ophalen van het bevrijdingsvuur uit Wageningen en een tentoonstelling in museum Oud Soest. De festiviteiten vinden niet alleen plaats op 5 mei, tevens Hemel vaartsdag, maar zijn verspreidt over de periode van 29 april tot 5 juni. Voor de verhuizing van peuterspeelzaal Dikkie Dik heeft de gemeente 228.500 euro over. De opvangvoor ziening van Stichting Kin dercentra verlaat het oude pand aan de Albert Cuy- plaan en neemt intrek in het voormalige schoolgebouw van de Desmond Tutu aan de Molenstraat. Deze constructie is niet alleen (iets) goedkoper dan een reno vatie van de huidige verouderde huisvesting, waar sprake is van grote onderhoudsachterstand. De vestiging aan de Molenstraat is vanuit maatschappelijk oogpunt een gewenste ontwikkeling voor de wijk. Stichting Vluchtelingenwerk krijgt ook onderdak in het verlaten schoolgebouw en de kinderopvang voor deze organisatie kan dan in Dikkie Dik plaatsvinden. Het gebouw waar de peuterspeel zaal nu nog bivakkeert, staat deels leeg, sinds Stichting Balans twee jaar geleden omwille van kostenbe sparing de wijk nam. Verhuur van deze ruimte liep daarna steeds stuk op de hoge kosten en het feit dat huren slechts tijdelijk kon. Nu Dik kie Dik verhuist, kan de gemeente het geld voor een dure opknapbeurt in de knip houden. Na het vertrek van de peuterspeel zaal kan Soest de grond aan de Al bert Cuyplan zelfs verkopen. De opbrengst daarvan kan oplopen van 150 duizend euro (met behoud van bestemming bijzondere doeleinden) tot bijna zeshonderdduizend (als er woningen mogen staan). Dikkie Dik en Vluchtelingenwerk worden aan de Molenstraat 'voor deurdeler' met de EHBO en de Soester Vogelvrienden. Deze twee verenigingen zijn nu gevestigd aan de Parallelweg, maar moeten daar vanwege het woningbouwproject Spoordal vertrekken. Het College van B&W heeft be sloten eenmalig 1550,- aan het Cultuurplatform Soest (CpS) te schenken voor het organiseren van een uitwisseling Soest-Soest Duitsland in 2006. Ter gelegen heid van het Cultuurfestival wil Soest een beperkt aantal gasten uit Duitsland uitnodigen. Het zal dan vooral gaan om kunstenaars en bijvoorbeeld een orkest. In het jaar 2007 zal er een grotere uitwis seling plaatsvinden. De gemeente stelt het geld beschikbaar, omdat het initiatief aan de voorwaarden voldoet en omdat het kwalitatief en inhoudelijk goed in elkaar steekt. Het geld is ook bedoeld voor de voorbereidingen en het voorverken nen van het evenement. Het is in 2005 precies honderd jaar geleden dat in de Oude Kerk aan de Torenstraat in een bijto rentje een aantal middeleeuwse beelden werd gevonden tijdens de restauratie van de kerktoren (uit 1481). Het bijtorentje was dichtgemetseld, maar werd op aanraden van de toenmalige predikant ds. J.J. Bos op 1 sep tember 1905 geopend. Men vond achttien oude heiligenbeelden. Ze werden door de gemeente Soest ter beschikking gesteld van het Rijksmuseum te Amsterdam, het Centraal Museum in Utrecht en het Museum Flehite te Amers foort. Een aantal van deze beelden werd in 1985 terug gehaald voor een unieke expositie in de Oude Kerk, dankzij de inspanning van de Commissie Kunstvoorwerpen Oude Kerk. Sommige bleken in 1905 door de houtworm aangetast en waren gedeeltelijk vermolmd. Enkele zijn gerestaureerd. Waarschijnlijk hebben de gelo vigen van destijds de beelden, die rond 1500 gesneden zijn, verstopt toen in de 16e eeuw de beeldenstorm naderde. De vondst in Soest trok zelfs landelijk de aandacht vanwege de bijzondere betekenis van de houtsculpturen. Er was sprake van 'een belang rijke vondst van historische waarde'. Acht van de achttien beelden kunnen worden beschouwd als de best bewaarde. Het zou fan tastisch zijn als deze beelden in september 2005, tijdens de eerste Jac. van Looy-lezing in de Oude Kerk, opnieuw in Soest getoond kunnen worden. Inmiddels zijn we beland in de dreiging van een nieuwe, mo derne, postreligieuze beelden storm. Rabauwen belagen in ons gemeentehuis de vrijheidsbeelden van de Soester democratie. Zie de verslagen elders in dit blad. Een echte gemeenteraad behoort de mening van het volk te verte genwoordigen. Maar deze raad probeerde een referendum te beïnvloeden met 'corrigerende interviews', koos partij voor zichzelf en propageerde met een overkill aan ambtelijk geweld hun ongelijk. Het heeft echter geen zin om wat van waarde is opnieuw in te met selen in een nutteloos bijbouw sel over de Amersfoortsestraat. Om over honderd jaar vast te stellen dat de schatten zijn aan getast door het enige ongedierte dat het ecoduct passeerde: de houtworm. We moeten in het hier en nu de strijd tegen de beeldenstormers Inbouwspecialist Muziekvereniging PVO 'Patientia Vincit Omnia' (Geduld overwint alles) - is de winnaar geworden van de Soester Cultuurprijs 2004. In een afgeladen raadzaal reikte cultuurwethouder Harry Witte afgelopen vrijdagavond de prijs (een glassculptuur en een cheque van 1500 euro) uit aan PVO- voorzitter Peter Smeets. De talrijke PVO-fans in de zaal konden hun geluk niet op toen Ra dio Soest-programmaleider Ab Faas (de omroep was vorig jaar winnaar van de Cultuurprijs 2003) de uit slag bekend maakte. Dat gebeurde nadat alle zeven 'genomineerden' alvast waren voorzien van bloemen en een ingelijst gedicht van Kond le Bisc, waarin in sonnetvorm een lofzang op elk van de kandidaten wordt bezongen. Tot dat moment, omstreeks tien uur 's avonds, was het nog volstrekt onduidelijk hoe het jury-oordeel was uitgevallen. Het publiek en de vertegenwoor digers van de genomineerde orga- nisaties - het Colenso Consort, de Soester Kring, de Boerendansgroep, PVO, de Historische Vereniging, de SLAS en de Nederlandse Can- I torij (de meeste daarvan waren in de afgelopen jaren al eens eerder als kandidaat-Cultuurprijswinnaai voorgedragen) - moesten dan ook nog zowat de hele avond geduld oefenen. Ze kregen eerst een zeer i afwisselend programma met di verse Soester cultuur-uitingen i voorgeschoteld, in wat was aan- f gekondigd als een vrolijke revue. Dat op zichzelf was al een fraaie staalkaart van alles wat er in dit t bepaald niet 'cultuurloze' dorp ge- beurt, zoals jurylid Werner Paans nog maar eens onderstreepte. I Hoogtepunten Zo genoten ze in een aaneenschake- I ling van louter hoogtepunten van een kort fragment uit het 'Histo risch Gerecht' uit 1471, dat in de afgelopen zomer was vertoond ter gelegenheid van 'Soest 975', en kwamen liefhebbers van eigentijdse muziek aan hun trekken met een oorverdovend optreden van de 6- mans Laagland-formatie, terwijl anderen juist volop genoten van de prachtige stem van Marijke te Vaarwerk in een Ierse ballad. Idea- cursiste Mariëlle Boersen voerde een stukje cabaret op en het trio Erna van Hees (fluit), Wieke Poort vliet (gitaar) en Norien Simons (viool) zorgde voor een muzikaal hoogtepunt, ofschoon ook het op treden van het PVO-koperkwintet o.l.v. Adri Verlaan (met een soort potpourri uit het repertoire) daar voor niet onderdeed. Bijzonder en vermakelijk was ook het optreden van een gelegenheidskoortje be staande uit acht Soester dirigenten, met Gert Muts aan de piano, dat op aanstekelijke wijze 'Eine landliche Concertprobe' van Franz von Suppé vertolkte. Terugblik Daartussendoor werd het publiek bediend met een drievoudige terug blik op de uiteenlopende en talrijke activiteiten van 'Soest 975' door René van Hal, die met drie beamers tegelijk een stortvloed van beelden van het afgelopen jaar op de wand van de raadzaal te voorschijn to verde. Het programma, gepresen teerd door Inske den Duik van Radio Soest, was op zichzelf dus al de moeite waard om eens voor naar het gemeentehuis te komen, en toen moest het officiële deel van de bijeenkomst nog beginnen. Dat werd ditmaal - opnieuw - omlijst met een indrukwekkende videopre sentatie van alle zeven genomineer den, met onmiskenbare meester hand vervaardigd door de Soester videoclub RealTime (gek genoeg zelf ook nu weer niet genomineerd voor de Cultuurprijs). Ton Herstel legde voor de offici ële uitreiking nog eens de 'modus operandi' van de jury uit en onder streepte nog eens dat het Soester publiek (dat dit jaar een stuk of duizend stemmen uitbracht) met elkaar het vierde jurylid vormt, zodat de meeste stemkaarten ze ker niet automatisch naar de prijs leiden. Overigens waren de meeste stemmen ook inderdaad op PVO uitgebracht. Nadat Ab Faas ten slotte de spanning had gebroken en het juryrapport voorlas, was het wethouder Harry Witte die met een kort toespraakje de cheque en de trofee - een verkleinde uitgave van de 'grote' sculptuur van Bert Grotjohann in de entree van het raadhuis - aan Peter Smeets mocht overhandigen. Harry Witte (l.) overhandigt de Cultuurprijs aan PVO-voorzitter Peter Smeets. Foto Soester Courant. De Vrijheidsweg is vandaag en morgen tussen de Koningsweg en de Industrieweg afgeslo ten voor verkeer. De bus van Stadsvervoer Nederland wordt omgeleid. De tijdelijke afsluiting wordt veroorzaakt door de vernieu wing van het riool in en rond het bedrijventerrein Soestdijk. Er komt een gescheiden riool stelsel, met afvoerbuizen voor het hemelwater en apart voor het afvalwater. Als de weersomstandigheden gunstig zijn, kunnen de werk zaamheden eind april worden afgerond. In de eerste fase wordt verder gewerkt op de Dor- resteinweg (tussen Koningsweg en Industrieweg) en op de Indu strieweg (tussen de Dorrestein- weg en de Vrijheidsweg). Het verkeer moet rekening hou den met afsluitingen en omlei dingen. Die worden met borden aangegeven. Vanaf mei komen diverse nuts bedrijven in actie. De straten krijgen in eerste instantie een tijdelijke bovenlaag. Het defi nitieve wegdek wordt enkele maanden later aangebracht. Zes maanden lang kan een Amersfoorter achter tralies zijn daden over denken. De veroordeelde stak in oktober vorig jaar na een ruzie een zestien jarige Soester neer. De Amersfoorter kreeg vorige week van de Utrechtse recht bank ook nog een voorwaar delijke straf van drie maanden opgelegd en een leerstraf van veertig uur, waarin hij les krijgt over daders en slachtoffers. Te gen hem was een celstraf van vijftien maanden (waarvan vijf voorwaardelijk) geëist. De achttienjarige verdachte had nog geen strafblad, toen hij vorig najaar in Overhees ruzie kreeg met een jongen uit Soest. Deze was boos, omdat de Amersfoor ter lelijke verhalen over hem in de wereld zou hebben geholpen. De Soester zag hem op een scoo ter rijden, trok hem er van af en sleepte hem naar het bruggetje bij de bibliotheek. De Amersfoorter verklaarde on langs tegen de rechtbank dat hij enkele kopstoten had gekregen en bang was om in het water te worden gegooid. Daarop trok hij een mes, waarmee hij zijn belager in diens rug stak. Vanaf het busstation aan de Koninginnelaan is de 'herrie' al goed te horen. Geschreeuw van kinderen, koeienbellen en een meester die spreekt door een megafoon komen uit het Piiienpad. Het is dui delijk: de leerlingen van De Driesprong hebben zin hun nieuwe (verbouwde) school in te wijden. 'Dag noodschool!galmt de direc teur door de megafoon en over het schoolplein van de tijdelijke Drie sprong. 'Zwaai nog maar een keer, want morgen is 'ie er waarschijnlijk niet meer'. Alle kinderen, die met ballonnen en bellen uit de school lopen, worden met deze woorden ontvangen. Enthousiast draaien ze zich om, om het advies op te volgen. In een lange stoet en onder veel gegil, als er een ballon per ongeluk wordt losgelaten, lopen de kinderen, leraren en ouders naar de nieuwe school aan de Sint Theresiastraat. Het is dezelfde plek van de 'oude' school, maar met een spiksplinter- owel het college als het ctiecomité Gebukt onder coduct heeft er donderdag avond flink van langs gekre gen tijdens het politiek debat over de uitslag van het refe rendum. De kritiek richtte zich op de manier waarop beide de bevolking in het voortraject informeerden. et actiecomité heeft zich bediend ■an onwaarheden en valse ver- lachtmakingen aan het adres van de gemeente. Dat heeft een deel van de tegenstemmers op het verkeerde ipoor gebracht', zei een ongekend felle Ingrid Koomen (GGS). «Verwerpelijk', noemde Ans Mann (GroenLinks) de tactiek van de ictievoerders. 'Echt, ik vind het Verschrikkelijk, het manipuleren van onmachtsgevoelens bij oude ren. Die denken nu dat ze geen of minder geld krijgen. Onzin!' De gemeente spaarde ze evenmin. 'Een overkill aan informatie die te veel op het ecoduct en te wei nig op het doel was gericht. De groene brug aan de gevel van het gemeentehuis was psychologisch niet tactisch en gaf juist meer reden om tegen te stemmen. De regie van de voorlichtingscampagne hebben we bij het college gelegd. Achteraf had de raad die beter zelf ter hand kunnen nemen', aldus Mann die de houding van het college in som mige gevallen van het etiket 'ar rogant' voorzag. Ook Wim Roest van D66 laakte het 'persoffensief van het college naar zijn smaak veel geld heeft itgegeven aan folders en andere locumentatie. 'Maar het actieco mité is evenmin zonder blaam.' Op verkeerde been Het college heeft zich door het actiecomité op het verkeerde been laten zetten, is de mening van Chris van Vuuren (CU/SGP). 'Het comité reduceerde het simpel tot huis, be drijf, ecoduct. Daardoor hebben wij ons laten overrulen. Veel kiezers dachten dat het alleen daar om ging. We hebben niet duidelijk gemaakt, dat het veel grootschaliger is. Door gebrek' aan informatie en de mist die is opgetrokken, hebben veel mensen niet gestemd. Ik hoop dat we nu in de informatie aan de bur ger duidelijk kunnen maken dat de natuur belangrijk is.' 'Er klopt iets niet met dit ecoduct', zei Paul Lemmen (PvdA). 'Het wordt geforceerd doorgevoerd. De burger heeft haarfijn door, dat een kleine club alles bepaalt. We kunnen het ons niet permitteren zo veel geld in een ecoduct te steken, terwijl we voor zoveel andere pro jecten, zoals jongerenhuisvesting, geld nodig hebben. Eigen boezem Volgens Soest2002, evenals de PvdA tegenstander van het eco duct, is de mist opgetrokken door zowel gemeente als actiecomité. 'Men zegt: het comité heeft niet altijd goed en handig actie gevoerd. Maar je mag de hand ook in eigen boezem steken', aldus Teun Mid delkoop. Het meest onterecht vindt hij het 'dreigement' dat er zonder ecoduct geen woningbouw en be drijventerrein mogelijk zijn. 'Daar geloof ik niets van. Soesterberg ver paupert. Wie durft die verantwoor delijkheid op zich te nemen?' Over het publiciteitsgeweld tijdens de campagne, zei Middelkoop: 'Eens maar nooit meer. We komen daar zeker op terug bij de evaluatie.' De VVD en het CDA hielden zich op de vlakte, maar donderdag ging het dan ook eigenlijk alleen maar om wat de raad met de uitslag van het referendum zou doen. Mogelijk dat ook hun woordvoerders straks alsnog een kritische noot laten ho ren. De evaluatie van het referen dum zal plaatsvinden in een van de vergaderingen van de commissie Bestuur en Middelen, maar in ieder geval nog niet in deze maand. Op het laatste moment heeft het actiecomité Gebukt onder Eco duct zijn beroep tegen de raads- uitspraak over het referendum ingetrokken. Het beroep was vrijdag ingediend bij de Raad van State. Een motivering zou nog volgen, zodat het gister morgen behandeld zou kunnen worden door de Kroon. De moti vering van het comité bleef ech ter achterwege. Gisterochtend meldde de Raad van State aan de gemeente dat Cor Brinkers namens het comité het beroep had ingetrokken. Teun Middelkoop (Soest 2002): 'Publiciteitsgeweld: eens, maar nooit weer. Leerlingen en leraren van De Driesprong op weg naar hun nieuwe school aan de Sint Theresiastraat. Foto: Foto Bell. nieuw gebouw. 'Heerlijk, echt zalig om weer terug te gaan', zegt juf Annet van Beek van groep 5. 'Het viel reuze mee en we hebben een prettige tijd gehad, maar er was ook weinig werkruimte en de nieuwe school is heel mooi', vervolgt ze. Ook de kinderen vinden het prima om weer terug te gaan, Tessa Koster uit groep 7 over het noodgebouw: 'Het was wel een beetje vies. De we's waren een beetje vies, maar het grasveld bij de school was wel leuk'. Danny uit groep 5 gaat ook graag terug en vertelt nog even wat er op het kaartje aan de ballon staat: 'De voorkant of de achterkant? Allebei? Oké, hier staat Danny uit groep 5 en hier staat beste vinder, wilt u...', en netjes leest hij het kaartje voor. <pstyle:tussenkop>Vrolijke noot <pstyle:tekst>Reinier Sijpkens be geleidt het hele gebeuren met een vrolijke noot. Met zijn toeter zet hij 'Lang zal ze leven in' en straks zal hij de kinderen het nieuwe schoollied leren. Hij is de vader van twee van de kinderen en heeft een beroep dat aansluit op de fees telijke gebeurtenis. Hij is dan ook wel vaker ingezet bij soortgelijke gelegenheden. Op het nieuwe schoolplein aan gekomen, danst iedereen de wals en doen de ouders op de achter grond mee. Als de ballonnen uit eindelijk worden losgelaten stijgt er een applaus op uit de menigte. Dan is het tijd voor het officiële gedeelte. Negen kinderen, uit alle klassen een kind, trekken samen het zeil van het nieuwe naambord. Leerlinge Denise telt af: 'Een, twee, driesprong!'. En daar komt de sta len plaat te voorschijn. Door Stan (jongste leerling) en Marlies (oud ste leerling) wordt het lint voor de deur doorgeknipt en dan kunnen de leraren en leerlingen eindelijk hun nieuwe school in. Als alle kinderen in hun nieuwe lokalen zitten, zijn ook de ouders nog even welkom om het feest voort te zetten. (incl. glas en hang- en sluitwerk) zondag 20 februari open van 10 tot 17 uur Bladen zijn er zat... maar er is slechts één Soester Courant bouwen woonwaren. baarn minervaweg 3, tel. 035 54 86 111, www.nijhofbaarn.nl Bouwen, renoveren, klussen, slopen. Het kwam zaterdag en zondag aan op handig heid voor de 350 scouts die deelnamen aan het I Jsberen- weekeinde van de Hopman Masselman Groep (HMG). Tijdens de 23e editie van dit jaarlijkse evenement draaide het allemaal om het thema 'Eigen schots iglo: bouwen en beunen met ijsberen'. Een mond vol, maar er was dan ook veel werk aan de winkel. Om materialen (van de bouwmarkten Big Beun, Braxis en de Gammel) te verkrijgen, moesten de scouts allerlei opdrachten en klusjes doen. Uiteraard dienden ze tevens hun eigen potje te koken op zelf meegenomen branders en andere kooktoestellen. De stemming zat er van meet af aan in. De scouts hadden er dan ook zin in, anders valt het niet te verklaren dat de eerste groep zich zaterdagmorgen al anderhalf uur voor aanvang van het ijsbe- renweekende aan de Sparrenlaan meldde. De naam van het festijn werd niet zo veel eer aan gedaan. Het merendeel van de tijd brachten de scouts in de open lucht door. Het geplande theater in Cabrio kon dan ook zonder problemen doorgaan. Net als het avondspel daarna in de Lange Duinen. Zondagochtend stond het verhan delen van huizen centraal, waarbij het de bedoeling was de waarde te laten stijgen door bijvoorbeeld de inrichting te verfraaien of een kunstwerk erbij te plaatsen. In het laatste spel konden de scouts uit Soest en wijde omgeving een klus- diploma verdienen. De eerste prijs kwam niet ver van Soest terecht. De subgroep De Machtige Minimamout van het Baamse Merhulan werd tot winnaar uitgeroepen. De gedeelde tweede prijs was voor twee groepen uit De Bilt, terwijl scouts van het Amers- foortse Soekwa de beste bijdrage aan de kampkrant leverde. 'Al met al was het een weekeinde met een prima sfeer en leuke acti viteiten', stelde Manon Somers na afloop. Dat was mede te danken aan de deelnemers, vond ze. 'Zelfs in de kou en ondanks de vermoeidheid hebben ze hun goede humeur niet verloren. Daarom is het wederom een geslaagd IJsberenweekeinde geworden.' ELKE WEEK EEN N IN DE BUS? y Neem een abonnement: 9,25 per half jaar! Vorige week vrijdag is een 78-ja- rige man uit Soest gewond geraakt bij een aanrijding op de Kerkstraat. De man liep rond 14:30 uur met zijn hond over de stoep van de Kerkstraat toen hij wilde overste ken. Een 47-jarige automobilist uit Baam zag hem te laat en kon niet meer adequaat reageren. De Soester liep hoofdletsel en een zere enkel op. Hij is per ambulance afgevoerd naar het ziekenhuis, zijn toestand is stabiel. •GRATIS INMETEN •GRATIS MONTAGE •SNELLE LEVERING Soesterbergsestraat 35a Tel. 035 - 602 93 60

Soester Courant | 2005 | | pagina 3