Jan Schans uit Soest bouwde een paradijselijk hotel in Costa Rica MMDE/V»- 20% nrnn<! op 'Van heidehut tot residence' Veraart en Soesterberg 'maakten' het weer ING zorg Soest 50 jaar geleden Lex Drop is nieuwe fysiotherapeut ACTIE Ford-dealer geeft 500 voor speelgoedautootje PAGINA 6 WOENSDAG 2 FEBRUARI 2005 SOESTER COURANT luröutöi PAGINA 7 Van rijwielhersteller tot 'King of the Hill' reparaties en i of occasions, s dit uw adres. UJERS KWINTET €17,50 ilinstallateur n DIJSSEL bv T SERVICE ïstallatiewerk fond :org Z?e> do mande, - txet. ttpmrriï- www.rabobankonline.com Graddy Jansen op poppenbeurs HALT, DOUANE! Bij Eemland Motors Soest VRIJWILLIGERSHULP NODIG? 603 11 19 ^^^^UiUl^iiston^7ai^ioestj|erbei£^^^^ nemen van de je plek waar nu -aat 58) staat 66 en 66A 9.00 - 20.30 uur A. van der Lee aest 18-619063 halen/brengen 15,- Rundcrcarpaccio Kervelbouillon Spoom Hertenbiefstuk Bitterkoekjesijs gefiHelziffi in SOEST/BAARN. jks inschakelen voor: jke hulp en verpleging zorg (AndereZorg) nschoïer\~ Spakenburg >foon 033 - 299 46 69 Centrale verwarming Elektra Verhuur gastoestellen |PPÉ»^-~ lid vin Uneto-Vni Q at 34a - Soest 2 - Fax 035 - 601 11 87 praktijk v. Rijn/Nijholt jnstgebitreparaties ?nde adviezen nieuwe kunstgebitten ekenfondspatiënten gang grote parkeerterrein) 13 BK Baarn 541 35 25 Uit de Soester Courant van Dinsdag 1 Februari 1955 Cén ding is zeker: waarzeg iers, somnambules en kaart- eggers hebben zich in de veer- iger jaren van de vorige eeuw vijselijk niet gewaagd aan de voorspelling, dat Jan Schans lit Soest in 2005 de onge toonde koning zou zijn van iet vijfsterrenresort Parador ian de Bountykust van Costa lica. Ook kwam in die dagen lit geen enkele glazen wonder- 10I het bericht, dat tweeënhalf niljoen reisexperts uit alle loeken en gaten van dit onder- naanse uitgerekend dit vakan- ie-paradijs tijdens het elfde orld Travel Awards Gala' ip het eiland Barbados zouden (itroepen tot het beste hotel fan Costa Rica in 2004. Beter lus dan de parels in de kronen ran gerenommeerde interna- ionale hotelketens als Mar- iott, InterContinental en Four ieasons. 'och heeft Schans het gelapt. De pvoldoendes bijeensprokkelende rekebeen van de ambachtsschool 1 Amersfoort, die na een drama- sch verlopen hordeloop in klassi kaal verband van hoofdonderwij- ;r Van der Horst een getuigschrift :eeg, waaruit bleek, dat leerling :hans zich voortaan gediplo- icerd automonteur en rijwielher- eller mocht noemen, trok na zijn ilse start verbeten de sprint aan was in verbluffend korte tijd :n koploper, die tot de goud- rantjes van Soest behoorde, oe deed hij dat? Door conse- ïent op twee paarden tegelijk te edden, heeft hij achteraf uitgevo- ïld. Tijdens de dagelijkse fiets- ichten van Soest naar de am- ïchtsschool had hij in de luwte :hter de rode lijnbussen van Ten- in ontdekt, dat zijn gespierde kui- n een explosieve lading hadden, je hem in staat stelden bij onraad ïn hogere snelheid te ontwikkelen m veldwachter Montfoort op zijn ijsing-motorfiets. De sport was n niet in de handen te vallen van :ze bromsnor, die tuk was op be- ;uringen. De meeste leerlingen e met Schans mee reden gingen )or de bijl. Alleen Kleine Jan eek altijd rapper te zijn dan de lermandad. Wielrenner die tijd droomde hij van een irrière als wielrenner. Hij heeft 3k serieus een poging gewaagd ui te haken bij de grote vedettes. rie van Vliet, Gerrit Schulte en an Derksen waren in die tijd zijn lolen. Hij trainde zich scheel, aakte elke dag na werktijd eerst zijn racefiets het rondje Soest, trecht, Arnhem, Apeldoorn, mersfoort, Soest en moest daar op zijn degelijke herenfiets naar ilversum om zich te laten masse- Zijn racefiets had namelijk icn koplamp. e intensieve training wierp al- uw blozende vruchten af. Hij ram net kijken maar werd wel in race tegen de complete Tour- Franceploeg van Nederland ste op de wielerbaan van Alk- En hij bleef winnen. Elf keer successie. De uitnodigingen ir sprint- en koppelwedstrijden {ven in zijn brievenbus vallen. 01 ene gouden plak na de andere jeg hij omgehangen. Als een icr ging hij. Sprintkampioen van Jjden-Nederland, sprintkam- ;n van de beruchte Pedaalrid- |s uit Amersfoort. Hij draaide er jl zijn benen, maar niet zijn hand •r om. lans was beslist een hele grote ilrenncr geworden als de militai- dienst geen roet tussen zijn ichtvoer had gegooid. De zwar- iaret van de Huzaren van Bo- kocstert hij weliswaar nog ds als een relikwie in zijn ka lle landhuis in San Jose. Maar ielfde baret, realiseert hij zich Iteraf, heeft wel zijn wielercar- e verstikt. Voor zijn uitzending tiaar Nederlands-Indië heeft hij nog wel een kist getimmerd, waar zijn racefiets in paste. Maar dat was verloren moeite. Met die hit- in Soerabaja stapt zelfs de groot je gek niet op een fiets. Vrije jongen lukkig had hij nog dat tweede d om op te wedden. Zijn eer- AndereZorg biedt aan... Huishoudelijke verzorging Persoonlijke verzorging Verpleging Ondersteunende begeleiding Slaap en waakdiensten Zorgcoördinatie Voor nadere informatie kunt u tijdens de spreekuren van 8.00 -10.00 contact opnemen. Telefoon 035 - 523 26 47 r: 't Visnet - De Ruyterstraat 7 1271 SR Huizen szorg@zorgpaletgooienvecht.nl www.zorgpaletgooienvecht.nl ste banen als automonteur en ma gazijnmeester waren gelijk zijn laatste. Schans is een vrije jongen, die liever zijn eigen baas is. Met een handgeld van 900 gulden be gon hij in zijn ouderlijk huis in Soest zijn eigen zaak in auto-on derdelen. Moeder Dina zat achter de telefoon en nam de bestellingen op, die hij persoonlijk wegbracht. En gelijk afrekenen. Boter bij de vis, want anders kon hij geen nieu we uitlaat kopen. De handel liep gesmeerd. Binnen no time had hij vijf zaken in Soest, Amersfoort, Utrecht, Arnhem en Apeldoorn. Hij gunde zich nauwe lijks de tijd om stoom af te blazen in café De Kuil tegenover de ka tholieke waterstaatkerk. Dat krijg je als je zo scherp inkoopt en kunt adverteren met het lokkertje 'gra tis montage'. Dan komt de klandi zie in drommen, als vliegen op de stroop. Als je het goed bekijkt heeft hij met zijn verkooptrucs meneer KwikFit leren zwemmen. Drei Maderl Haus Op zijn 48e hield hij het voor ge zien. De vijf zaken gingen in de verkoop en zelf verhuisde hij met zijn Drei Maderl Haus - vrouw Marianne en prachtige dochters Diana en Maija - naar een door hemzelf ontworpen droomhuis aan de Spaanse Costa. Zijn kapitale zeilboot dobberde naast zijn speedboot en de dikbuikige Mer cedes stond gewassen en gepoetst in de garage. Het grote genieten kon beginnen. Omdat hij graag het onderste uit de kan wil hebben tekende Schans op de achterkant van een biervilt je een nog groter huis om nog stil ler in te gaan leven. Een kleine misrekening, want Schans is een doener, die zijn handjes continu wil laten wapperen. Hij barst van de leuke ideetjes, de geinige plan netjes. Het hoge woord moet er maar uit: Schans kan niet stil zit ten. Laat staan leven. Een logische zaak dus, dat hij het al na vijfjaar in Spanje voor gezien hield en ij lings de grote plas overstak naar Florida waar hij twee droomvilla's voor eigen gebruik ontwierp en daarnaast ook nog enkele tiental len villa's en appartementen voor de lucratieve verkoop bouwde. Grenspost Toen stond die zakenrelatie op de stoep. Met bloedstollende verhalen over Costa Rica. De vergezichten en fotogenieke doorkijkjes vlogen hem om de oren. Daar moest hij een hotel bouwen, was het drin gende advies. Boven op een berg aan de gebenedijde boorden van de Stille Oceaan. Dat was poepen zonder drukken. Met bakken zou den de dollars bij Jan naar binnen rollen. Schans, die op dat moment de AOW-grenspost angstig dicht genaderd was, bedacht zich geen seconde, verkocht zijn droompaleis en trok na drie jaren stug onder handelen met de eigenaar van de berg in een lekkende bouwval aan de voet van het natuurpark Ma- nuel Antonio. Gas en elektriciteit ontbraken. Om zich te kunnen wassen moest hij eerst regenwater in een zeil op vangen. Schans beet zich als een terriër in wat hij 'het laatste kunstje van mijn leven' noemde. Het leek onbegonnen werk. De bouwplaats op de met regenwoud bedekte top was alleen bereikbaar via een steil voetpad, dat langs heilloze afgron den kronkelde. Schans begon gelijk met een daverend knaleffect: met dynamiet blies hij rotspartijen op om daarmee ruimte te winnen voor zijn hotel. De rotsblokken liet hij naar beneden rollen om als on dergrond te dienen voor de weg, die meter voor meter begaanbaar werd gemaakt voor de transporten van bouwmaterialen. De Costari- caanse arbeiders die hij had ge huurd voor zijn duivels karwei slie pen tussen de apen in een barak, die hij eigenhandig had getim merd. Zijn vrouw Marianne - in Florida nog een diva, in Quepos een dienster- kookte elke dag twee maaltijden: 's morgens zwarte bonen met rijst, 's avonds rijst met zwarte bonen. Voor elke zak ce ment moest dona Marianne 2 ki lometers langs een steile wand In het zicht van de Stille Oceaan heerst hotel Parador op z 'n hoge bergtroon. glibberen naar de dichtstbijzijnde telefoon. Titanenklus Na anderhalf jaar zwoegen, gou wen en onbarmhartig afzien was de titanenklus geklaard en mocht de 65-jarige Jan Schans zich 'King of the Hill' noemen in Gods beto verend fraaie adelaarsnest aan de kust van Costa Rica. Tien jaar la ter maakt Parador zijn uitverkie zing tot beste hotel van Costa Rica volledig waar. In een tropische tuin spiegelen vier zwembaden zich in de gloed van overvloedig zonlicht; verscholen in het groen wachten 110 luxe kamers en appartementen met verpletterend uitzicht op ver wende gasten, onder wie jaarlijks Jan Schans, van rijwielhersteller in Soest tot hotelmagnaat in Costa Rica. ruim 1500 Nederlanders. De per fectionist Jan Schans, die elke dag in een blauwe golfcar door zijn paradijs rost op zoek naar ontsie rende fouten, blijft ondertussen dromen van nieuwe uitdagingen. De Hollandse Nieuwe, het zilte zeebanket met een wereldreputa tie, heeft een geduchte concurrent gekregen: de Hollandse Ouwe, die zestig jaar geleden met de staart tussen zijn benen de ambachts school in Amersfoort verliet en alsnog een tien met een griffel heeft verdiend. Leo Thuring Wasserij - Stomerij TOLBOOM Van Weedestraat 40, Soest Tel. 035 - 601 55 58 of 06 -13237009 Op zaterdag 19 februari wordt in de De Veluwehal in Bameveld weer een poppen- en berenbeurs gehouden. De liefde voor de pop of beer maakt iets in mensen los, wellicht iets dat men verloren is toen er afscheid is genomen van de jeugd en dat nu hervonden is. Beren en poppen verzamelen of zelf maken is in. Graddy Jansen is van de partij om haar eigen babypoppen te showen. Materiaal voor verzamelaars of makers van poppen en beren, het is er genoeg. Misschien net die pop van vroeger die nu bij de antiek stands staat te pronken of dat mooie stukje mohair en die ouderwetse schoenknopogen voor een nostal gische teddybeer. Bovendien zijn er cursussen voor degene die (door Graddy wellicht?)ook door hetvi- rus'zijn aangestoken.De Steiff spe cialist is aanwezig met een enorme selectie beren dit wereldberoemde merk. Met een gehavende pop of beer kan men de hele dag terecht bij poppendokter, Petra Bochove. Een andere druk bezochte stand is die van de taxateur en antiekkenner Max Wolters die gratis een oude pop of beer op waarde schat. Over de gehele wereld woedt een felle strijd tussen douaniers en smokkelaars Voor velen is de douane-ambtenaar een impopulaire figuur. Men vindt hem lastig en de meeste grens- overschrijders vinden het dikwijls slechts korte oponthoud hinderlijk en een onnodige vertraging van hun reis. Niets is echter minder waar dan dat en het is eigenlijk droevig, dat er nog zoveel mensen gevonden worden, die het nut van deze dienst niet inzien. De douane-ambtenaar verdient meer waardering en slechts zij, die eens een kijkje achter de schermen hebben kunnen nemen, kunnen hierover oordelen. Om ons eigen land als voorbeeld te nemen. Dat wij financieel en econo misch na 1945 zo snel weer op de been kwamen, danken wij vooreen groot deel aan onze douane, die een scherp oogje hielden op de zaken, die ons land in- en uitgingen. Denken wij bijvoorbeeld aan de douaniers in andere landen, die een verbeten strijd voeren tegen de internationale smokkelaars in verdovende middelen, een strijd, die ons aller waardering en res pect verdient, terwijl weer elders de douane voorkomt, dat extreme elementen zich van wapens uit het buitenland voorzien, waardoor zij een revolutie kunnen ontketenen. En wanneer wij hierbij zien hoe coulant de douane-ambtenaar zijn zeer moeilijke taak volbrengt en steeds tracht de reiziger zo min mogelijk overlast aan te doen, dan moeten wij toch eerlijk bekennen, dat hij niet lastiger is, dan strikt noodzakelijk is. Ook op leeftijd. Door de gedragingen van vele grensoverschrijders, is de doua nier wel verplicht in een ieder een mogelijke smokkelaar te zien. Daar kunnen de Nederlandse grensamb- tenaren van meepraten. Wat zegt U bijvoorbeeld van een lief, oud dametje van zes en zeventig jaar, dat op het punt stond naar Zwit serland te vertrekken en bij wie de douane in practisch ieder onderdeel van haar bagage bankbiljetten aan trof. Op die manier gaat toch het vertrouwen in de mensen voor een douanier verloren? Dergelijke staal tjes maakt hij regelmatig mee en toch merkt de reiziger betrekkelijk weinig van hem. Dat dit mogelijk is, vindt zij oorzaak in het feit, dat de douane-ambtenaar eigenlijk een apart soort mens is. Buiten een grote parate kennis over in- en uitvoerbepalingen, moet hij ook over een geweldige mensen kennis beschikken en over een fijne neus. Instinctief moet hij kunnen aanvoelen wanneer er iets niet in orde is. Laten wij niet vergeten, dat bijna alle smokkelaars of smokke- laarsters van formaat prima acteurs of actrices zijn, waaraan de douane op het oog niet bijzonders zal ont dekken en toch moeten zij in staat zijn deze mensen tussen alle andere gewone reizigers te herkennen en veelal gelukt dit. In de meeste gevallen maakt de smokkelaar een of andere fout, die hem of haar noodlottig wordt. Een enkele blik kan soms al voldoende zijn om bij de douanier een rood lampje te doen branden. Dubbele bodem. Dit ondervond een mooie jonge dame van gemengd Chinees-Eu- ropese afkomst, die in New-York het schip wilde verlaten. Zij was de visitatie reeds gepasseerd en kon zich volkomen veilig voelen, doch zij passeerde twee douaniers, die rustig met elkaar stonden te pra ten. Een van de jongemannen zag de knappe vrouw en waagde een oogje aan haar. Tot zijn verwondering kreeg hij een schichtige blik en bijna onmerkbaar versnelde zij haar pas, terwijl haar hand krampachtig rond het handvat van haar koffer kneep. Deze klei nigheden, die bijna ieder normaal mens ontgaan zouden zijn, deden de jongeman hals over kop in zijn beroepsplicht terugvallen en samen met zijn collega hield hij de dame aan. Bij grondige visitatie bleek zij enige ponden verdovende middelen in de dubbele bodem van haar kof fer te vervoeren. Een kleinigheid uit eigen land geeft ons ook een kijkje op de moeilijke taak van de douanier. Een Nederlander, komende uit Duitsland, werd gevisiteerd en de ambtenaar vond in zijn koffer een pracht fototoestel. Natuurlijk was dit niets bijzonders. De heer kon echter geen identiteitsbewijs van het toestel overleggen en ook geen kwitantie. Hij beweerde het twee jaar geleden in Amsterdam gekocht te hebben en het ding zou dus zijn rechtmatig eigendom zijn, dat hij op reis had meegenomen. Niet te koop. Iedereen zou verontwaardigd ge weest zijn, toen de douanier het toestel in beslag nam en de mijn heer adviseerde eerst thuis de kwitantie maar eens op te zoeken, waarna hij zijn toestel kon terug halen. De heer was woedend, maar toen hij vertrokken was, schudde de douane-ambtenaar zijn hoofd en mompelde: „twee jaar geleden was dit type zelfs in Duitsland nog niet te koop en momenteel is het in Nederland nog niet te krijgen". Hieruit blijkt, dat de douanier door zijn gedegen vakkennis dus dade lijk deze man ontmaskerd had. Hij probeerde het kostbare toestel te smokkelen. De ambtenaar had het hem echter niet laten merken en was uiterst correct en beleefd gebleven. Hij had enkele dingen genoteerd en het fototoestel werd in de kluis opgeborgen. Zo zien we, dat de goede douanier een wel zeer bijzonder mens moet zijn. Aan Klaarwaterweg 12 heeft Lex Drop sinds januari zijn eigen praktijk Intercure Fysiotherapie. De praktijk is de zevende van Midden- Nederland met de specifieke Intercure-werkwijze. Na zijn studie fysiotherapie aan het instituut Tim van der Laan in Utrecht kwam Lex terecht bij Intercure Baarn, voormalig Wil- lems Diemei. Tijdens zijn werk bleek dat de (intensieve) werkwijze van Intercure ook gewenst was in Soest. Vandaar dat hij besloot een praktijk aan huis te beginnen. Die bestaat uit twee delen. Boven is de behandelkamer en beneden is de 'oefenruimte' waar o.a. crosstrai ners en roeiapparaten staan. Door intensieve werkwijze, het uit wisselen van kennis en de specia lisatie sport onderscheidt de prak tijk zich van de andere. Ook is er vanuit Intercure een samenwerking Fysiotherapeut Lex Drop. Foto: Herman van Dam. opgezet met de afdeling Orthope die van Meander Medisch Centrum. Doel daarvan is de kwaliteit van de zorg naar een nog hoger peil te brengen en de herstelperioden te verkorten. Binnen alle Intercure praktijken is een nauwe verbondenheid met sportverenigingen in de regio. Al een jaar of acht is Lex als fysiothe rapeut verbonden aan voetbalver eniging VVZ'49 aan de Eemweg, waar hij zelf ook gevoetbald heeft. Zelf sport hij ook graag en hierdoor heeft hij dus ook ervaring uit de praktijk. Mountainbiken, hardlopen en surfen zijn zijn favoriete onder delen. Voor meer informatie: Lex Drop, fysiotherapeut Intercure, 886030504. In aanvulling op het succes volle Futura-progranima, dat Ford in 2005 zal conti nueren is Ford eind januari een heel bijzondere, speelse actie gestart. Iedereen die bij aankoop van een nieuwe Ford een speelgoedauto 'in ruilt' krijgt daarvoor van de Ford-dealer 500. Ieder soort speelgoedauto komt daarvoor in aanmerking - van een fraaie Dinky Toy tot een plastic speeltje, van een schaalmodel tot een houten blokkendooskarretje. De achterliggende gedachte is de autokoper onder de aandacht te brengen dat, als Ford zijn speel goedautootje al 500 waard vindt, de inruilwaarde van zijn echte auto navenant hoog zal liggen. Uiter aard zal ook daarvoor Ford-dealer Eemland Motors in Soest zijn ge sprekspartner zijn. De actie loopt tol eind april van dit jaar en zal worden ondersteund met een uitgebreide multimediale campagne, die bestaat uit radio commercials, advertenties en een speciale website: www.speelgoed- autootje.nl Goed doel Alle speelgoedautootjes die in deze sympathieke actie worden ingeruild zullen door Ford Nederland aan een goed doel worden geschonken. Welk doel dat precies is wordt be kend gemaakt op 9 februari op de persdag van de AutoRAI, samen met ander belangwekkend nieuws van Ford. Wie vergelijkt leest de Soester Courant T?r:" Het is dit jaar driehonderd jaar geleden dat Nicolaus Cruquius in Delft als eerste Nederlander besloot het weer bij te houden. Dankzij hem beschikt Neder land nu over drie eeuwen weer gegevens. Sinds 1705 zijn elke dag metingen gedaan, meestal drie keer per dag. Daardoor heeft Nederland een 'weerar- chief' dat in geen enkel ander land ter wereld bestaat. Officieel werd het overigens pas door de oprichting van het (inmid dels) Koninklijk Nederlands Me teorologisch Instituut (KNMI) dat sinds 1893 in De Bilt is gevestigd zijn. Een belangrijk aandeel in de weersvoorspelling, komt overigens al heel lang ook uit de gemeente Soest, met name uit Soesterberg. Trouwens, niet alleen de voorspellingen, ook op het gebied van de vveersbeïnvloeding speelde Soesterberg een pioniersrol. Daar immers liet August Willem Veraart (1881-1947) voor het eerst in 1930 wolken met vast koolzuur bezaaien met als doel het te laten re- 'Van Heidehut tot Rcsidcncc' is een gewaardeerde, tweewekelijks ver schijnende rubriek. De schrijver, Jan van Stccndelaar, beschikt zelf over een omvangrijk archief waaruit hij gegevens kan putten. Daarnaast be zoekt hij archieven in Soest maar ook daarbuiten. Verder leveren ge sprekken en bijdragen van lezers interessante verhalen op. Elke keer probeert de schrijver waar mogelijk een link te leggen naar de actuali teit. Hiervoor zijn tips, geschreven artikelen, boeken, tijdschriften, an sichten en foto- of ander illustratie materiaal uiterst welkom. Uiteraard worden desgewenst de spullen na reproductie onbeschadigd aan de eigenaar geretourneerd. Contact met de schrijver is mogelijk via telefoon 06-22450173 of c-mail ccmpcrs@ wanadoo.nl genen. Ook daarna deed hij allerlei pogingen het weer te beïnvloeden. Hoewel in enkele gevallen inderdaad sprake was van een omslag in het weer, hebben wetenschappers uit zijn tijd niets nagelaten om de resultaten van zijn proeven en zijn theorieën te weerleggen. Overigens hebben de methodes die hij destijds toepaste elders in de wereld navolging gevonden, en niet zonder resultaat. Krantenkoppen als 'Moskou schiet voor feest wolken lek' (om de zon tevoorschijn te ha len); 'Jakarta prikt wolken lek om branden te blussen' en 'Regenma kers boeken in Zuid-Italië eerste suc ces' zeggen wat dat betreft genoeg. Soest (Soesterberg) heeft al in de beginjaren van de weersvoorspelling een belangrijke rol gespeeld. Het kan dan ook haast geen toeval zijn dat na het afstoten van het commerciële deel van het KNMI een afscheiding daarvan als Holland Weer Service (HWS) zich aan het Weteringpad in Soest vestigde. Zo zou men kunnen zeggen dat de cirkel weer rond is: 'het weer' is terug in Soest. Vliegerstation In het begin van de twintigste eeuw, toen het vliegtuig nog niet werd in geschakeld, deed in opdracht van KNMI de Nederlandsche Weerkun dige Vliegervereniging al geregeld weerkundige waarnemingen op Soesterberg. Hiervoor gebruikte men een speciale vlieger. Aan de vlieger was een instrumentje bevestigd dat automatisch temperatuur, luchtdruk, graad van vochtigheid en windsnel heid vastlegde. De staart ervan bleef op de grond; hij bestond uit een windas, waarvan de trommel om wonden was met niet minder dan 6,5 kilometer staaldraad. Daaraan was de vlieger bevestigd. Het staaldraad kon een trekkracht van 70 kg weerstaan. De resultaten van de waarnemingen werden wekelijks naar het KNMI gestuurd. Hoe belangrijk deze in onze ogen zeer amateuristische weerkundige waarnemingen ook waren, ze werden toch belangrijk genoeg gevonden om op de Leusderhei een compleet vlie gerstation te bouwen en het daarvoor niet langer geschikt geachte onder komen op vliegkamp Soesterberg te verlaten. Het gebouw bestaat nu niet meer. Met het inschakelen van vlieg tuigen werden de waarnemingen met vliegers overbodig en wist men ken nelijk geen andere bestemming aan het gebouw te geven. Het werd dan ook gesloopt. De beste jager In de jaren twintig werden voor het eerst vliegtuigen van Soesterberg ingeschakeld voor het verzamelen van weergegevens op grote hoogte. Daarvoor zette de Luchtvaart Afde ling (LVA) op Soesterberg een Fok ker D-VII in, de beste jager uit de Eerste Wereldoorlog. Niet voor niets vloog het stuntteam (Vijf vingers aan een hand) van de LVA onder leiding van ir. W. Versteegh met dit toestel. Op Soesterberg is de D-VII lange tijd gebruikt als weerberichtvliegtuig. Het klom elke dag naar grote hoogte om metingen te verrichten. Onder de vleugel en aan de vleugelstijlen was daartoe speciale meetapparatuur bevestigd. Adjudant J. Bakkenes (in Soesterberg geëerd door de naar hem genoemde laan) maakte 883 weer- vluchten. De maximale hoogte die hij bereikte was 8.012 meter. Gemid deld vloog hij op 4.800 meter hoogte. Ook de bekende Adriaan Viruly, later gezagvoerder bij de KLM, maakte twee jaar lang weerberichtvluchten op Soesterberg. Soms was de tem peratuur 44 graden onder nul. En dat in een open cockpit! Viruly schreef daarover: 'Op de zwa re D-VII (er was ook een versie met een lichte motor) heb ik veel gevlo gen, vooral als weerberichtvlieger. Bijna twee jaar achtereen zijn Van Giessen en ik om de andere dag 's ochtends heel vroeg en lang voordat de eigenlijke dienst begon met dat ding naar 5.000 meter geklommen - terwille van het KNMI in De Bilt dat zijn instrumenten tussen de vleu geltjes gehangen had.' Verwijfdheden Wat een machtige bul vonden we die D-VII: alleen door 1.800 toeren omhoog geranseld naar 5.000 meter waar het dertig graden kouder was dan benee in Soesterberg - en dat zonder de latere verwijfdheden van zuurstof, verwarming, radio of goede instrumenten. Op heldere da- Weerkundige waarnemingen op Soesterberg in het begin van de twin tigste eeuw, toen hiervoor nog geen vliegtuigen werden ingeschakeld. Men gebruikte speciale vliegers. Links het instrument dat de richting van de vlieger in de verschillende luchtlagen en daardoor de windrich ting moest bepalen, rechts de windas als staart van de vlieger. (Bron: ar chief Eemland Pers). gen zag je daarboven heel Nederland liggen. Een grote tijd. Op een och- tend ben ik binnen eenzelfde kwar tier twee maal ruim duizend gierende meters met die D-VII in wolken en in vrille omlaag geflikkerd vanwege het vastzitten van de blindvliegin- strumenten. Tamelijk veel verdriet voor negentig cent (de gebruikelijke beloning voor de weerberichtvlieger, red.), zou je zeggen. De meeste keren had je er graag een tientje bij gelegd om het te mógen doen'. Dat was in de jaren twintig. Er is sindsdien veel veranderd in de weersvoorspelling. Satellieten en computers hebben het werk van de oude Fokkertjes overgenomen. Maar de verhalen over die begintijd zijn dankzij de schrijvers onder de vliegtuigpioniers en de 'fans' van 'weermaler' August Veraart bewaard gebleven.

Soester Courant | 2005 | | pagina 7