Fatih Moskee naar Yrijheidsweg Carnavalsstoet zit weer in de lift Nat wapen tegen muskusratten 1.29 0.79 1.99 2.99 1.29 |3I 4 T5 F H ÉBÉ int Waardestijging onroerend goed: geen gevolgen OZB Multifunctionele sportzaal door geldgebrek in ijskast DON NIJHOf I Coca-cola Van de Graaf WOENSDAG 9 FEBRUARI 2005 83e JAARGANG NO. 26 DEZE WEEK Tariefverhoging 4,5 stond al vast Conclusie college na quick-scan m Nu GRATIS jaarabonnement t bij aankoop van een designradiator Buurtbewoners boos; informatieavond op 14 februari 'Knotsenhalen opnieuw de eerste prijs Nieuwe uitbraak MRSA-bacterie Woningmakelaardij - Taxaties Hypotheken - Assurantiën —ypHo\ Molenbeek SOESTER KALENDER Waterschap verhoogt peil gedurende twee weken In e-mail s.v.p. foto's/plaatjes apart nouden A. van der Lee OPEL O Perssinaasappels Volkorenbrood Valentijn! Merlot de l'Amour Beenhammetjes Coburger rauwe ham VERKOOPPLANNEN? BEL VOOR EEN GRATIS EN DESKUNDIGE WAARDEBEPALING 035 - 603 27 37 SOESTE OMMANT Redactie en administratie: Van Weedestraat 227 Postbus 57 - 3760 AB Soest Telefoon 035 - 601 41 52* - Telefax 035 - 602 49 04 - E-mail: soestcrt@wanadoo.nl - Internet: www.soestercourant.nl Abonnement: Soest/Soesterberg per halfjaar 9,25 - Buiten Soest 18,50 - Losse nummers 0,65 Gecontr. oplage 11.900 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG Actueel Oppositie wil uitstel van sloop illegale woning Birkstraat. Stankoverlast bij Menning. Column Visser. Actueel Op 't Hoogt 4 Actueel 5 Soest maakt mooi feest van carnaval. 'Veenpark is waterballet'. Familieberichten 6 Op Soest 7 Eerste Soester Broemdag voor ouderen succes. Soester debutant in Wiener Bal. Huurwoningen 8 Varia 9 Bentinck Fonds geeft Fritz Redl- school sport- en spelmateria len. In memoriam: Lambertus v.d. Kooy. Cultuur Rhythm Dance-les voor kin deren. Boek Boudewijn Paans ten doop. Soesterber; Het raadsel van de lege blikjes. Jubileumuitvoering Kneuterca- baret. Sport Soest duikelt verder naar gevarenzone. Jurjan van Slooten: 'Niet vol doende gewaardeerd'. Cultuur Lotte als prinses behandeld. Prikbord Medische diensten. Kerkdiensten. Radio Soest. 17 Bij de laatste hertaxatie is de waarde van woningen in de ge meente Soest met gemiddeld vijftig procent gestegen, die van andere gebouwen met 26,5 pro cent. Dat betekent echter niet dat de aanslagen voor de on roerende zaakbelasting (OZB) navenant omhoog gaan. De tarieven voor de burgers zijn namelijk vorig jaar reeds vastgesteld bij de begrotingsbe handeling. De raad stemde toen in met de gebruikelijke inflatie verhoging (2 procent) en een extra verhoging (2,5 procent) ter dekking van de meeij aren- begroting. Een huishouden dat vorig jaar 200 euro kwijt was aan OZB, zal dit jaar dus voor 209,00 worden aangeslagen. Aan OZB betalen de eigenaar en/of de gebruiker van een woning of ander pand een be paald bedrag per 2.268 van de waarde. In verband met de recente waardestijging is dat bedrag omlaag geschroefd door de gemeente. Wethouder Bert Krijger van financiën kreeg maandagavond het groene licht van de raadsfracties (met uit zondering van Soest 2002 dat tegen de extra verhoging van 2,5 procent blijft). Krijger zei dat Soest trots mag zijn, dat het de OZB-tarieven zo strak in de hand houdt. De totale opbrengst aan OZB zal dit jaar voor de gemeente Soest 8.450.000 euro bedragen. Dat is meer dan was begroot, waarin de totale tariefsstijging van 4,5 procent al was gecal culeerd. Volgens wethouder Bert Krijger van financiën is deze meerwinst het gevolg van de oplevering van nieuwe wo ningen in de gemeente. 'En dat zijn niet de goedkoopste.' Dat zal ongetwijfeld een aan tal raadsfracties ertoe bewegen er bij het college wederom op aan te dringen om het volks huisvestingsplan na te komen. Daarin is afgesproken dat bij nieuwbouwprojecten van meer dan vijf woningen, ten minste veertig procent van de huizen (zowel huur als koop) in de be taalbare klasse moet vallen. Een multifunctionele sportzaal in het Smitsveen zal er niet op korte termijn komen. Dit jaar ontbreekt het de gemeente aan financiële middelen, zegt wethouder Harry Witte. Alleen al een sportzaal kost 800.000 euro, exclusief alle extra's die de raadsfracties op hun verlanglijstje hebben staan. Dat is de conclusie van het college na een kort en bondig onderzoek je, een zogenoemde quick-scan, waartoe de raad in november op dracht gaf. Als de raad toch op korte termijn spijkers met koppen wil slaan, moet het maar bij de be groting van 2006 ruimte scheppen, vinden burgemeester en wethou ders. Dat zal waarschijnlijk niet kunnen zonder andere geplande uitgaven te schrappen of uit te stellen. De bevindingen van het college worden vanavond voor gelegd aan de commissie sport, onderwijs en welzijn, waarin alle fracties zijn vertegenwoordigd. Zij mogen ingrijpen als ze de re alisering van een multifunctionele sportvoorziening in het Smitsveen toch snel willen realiseren. Maar dan moeten ze ook aangeven hoe ze de financiering denken rond te krijgen. In het najaar gaf de raad, op ini tiatief van WD, D66 en GGS, aan dat het onderzocht wil zien of er in die wijk een sportzaal met wijkgerichte functies én jongeren huisvesting haalbaar is. Het college heeft een (goedkope) quick-scan laten uitvoeren, maar ziet op dit moment geen heil in een diep gaander onderzoek, omdat er toch geen geld is voor de uitvoering van het plan. Met een horecagedeelte a la De Bunt wordt het allemaal nog duurder. Bovendien: als de kantine gekoppeld wordt aan de sportzaal, op ïoi Woonideeën t.w.v. 48,60 in de Nuon shop bouwen woonwaren. baarn minervaweg 3, tel. 035 54 86111, www.nijhofbaarn.nl. telefoon 0800 20 21 of kijk op www.nuon.nl De gemeente en het bestuur van de Fatih moskee zijn het eens geworden over verhuizing van de Parallelweg naar de hoek van de Koningsweg en de Vrijheidsweg. Op maandag 14 februari is er hierover in het gemeentehuis een kennismakings- en informatiebij eenkomst. Omwonenden van de beoogde lo catie, ondernemers van aangren zende bedrijven en het wijkbe- heerteam Klaarwater zijn afgelo pen weekeinde door de gemeente schriftelijk op de hoogte gesteld van het plan en uitgenodigd voor de avond. Sommige buurtbewoners hebben boos gereageerd op het nieuws. Ze voelen zich voor het blok ge zet door de gemeente, omdat het bestemmingsplan is aangepast, zonder dat ze daar actief bij be trokken zijn geweest. En woord voerder zegt dat ze voorziet dat er grote parkeerproblemen zullen ontstaan. Een aantal mensen is zelfs van plan te verhuizen, aldus de woordvoerder. Werkgroep Het is de bedoeling dat er een werkgroep wordt geformeerd uit belangstellende buurtbewoners, le den van het wijkbeheerteam, ver tegenwoordigers van de bedrijven en uiteraard het moskeebestuur en de gemeente. Deze werkgroep zal straks nauw betrokken zijn bij de voorbereiding van het bouw plan en de stedenbouwkundige inrichting van het terrein. Daarbij komen onder meer ook verkeers kundige zaken aan de orde. Gemeente en moskeebestuur ver wachten dat de nieuwe moskee be gin 2007 in gebruik kan worden genomen. De keuze voor de loca tie komt voort uit de goede bereik baarheid en het bestemmingsplan laat een dergelijke voorziening toe. Volgens het Soester college is er naast de bebouwing (650 vierkante meter, geen mogelijk heid tot uitbreiding) voldoende ruimte voor parkeerplaatsen. De gemeente zegt dat zo weinig mo gelijk bomen zullen wijken. Op de groenstrook doen nu nog honden hun behoefte. Het college belooft zorg te dragen voor voldoende an dere uitlaatmogelijkheden. De Fatih moskee is sinds 1994 ge vestigd aan de Parallelweg, maar moet daar weg in verband met het project Spoordal. Er komen ongeveer 150 woningen en het nieuwe gebouw voor Montesso rischool. Met bedrijven en vereni gingen had de gemeente al eerder overeenstemming bereikt over een andere locatie, met het moskeebe stuur liepen de onderhandelingen stroef. Er was zelfs al een ontei geningsprocedure in gang gezet, nadat enkele jaren geleden de wet voorkeursrecht op de benodigde percelen was toegepast. In de moskee belijden Soesters van Turkse afkomst hun gods dienst. Het gebedshuis, waarvan 316 gezinnen lid zijn, dient tevens als (multi)cultureel centrum. Het aantal bezoekers varieert volgens de gemeente, maar op de vrijdag (de heilige dag voor moslims) is het meestal drukker dan op andere dagen. Informeren Tijdens de informatiebijeenkomst van 14 februari zullen gemeente en het bestuur van de Fatih mos kee de bezoekers informeren over de plannen. Behalve het plan voor de verhuizing en het gebruik van de moskee komen de geschiede nis van de Turken in Soest en de Turkse gebruiken aan de orde. Er worden thee en Turkse lekkernijen geserveerd. De kennismakings- en informatie bijeenkomst begint om 20:00 uur in de kantine van het gemeentehuis aan het Raadhuisplein. Burgers die schriftelijk willen reageren, kun nen mailen naar stufj@soest.nl of bouwj@soest.nl of een brief sturen naar: Gemeente Soest, Postbus 2000, 3760 CA Soest. zodat die alleen 's avonds open is, is er vermoedelijk geen exploitant te vinden, die daar brood in ziet. Een alternatief is een cafetaria of iets van dien aard, die ook overdag open is. De jongerenwoningen die bij de zaal moeten komen, bieden even min soelaas. Witte: 'Je kunt er zes bouwen, maar omdat die betaal baar moeten blijven, leveren ze weinig tot niets op.' Jammer, vindt de wethouder, want hij zou graag de sportzaal met extra functies van de grond zien komen. 'We zitten een beetje vast en dat ligt aan het gebrek aan financiële middelen. Het zou mooi zijn als we het ons zouden kunnen permitteren.' Er zijn twee nieuwe gevallen van de MRSA-bacterie ontdekt in Meander Medisch Centrum te Amersfoort. Dat is geconstateerd nadat de eerste quarantaineafde; lingen waren opgeheven. Volgens de woordvoerder van Meander, Jeroen Hurkens, kan het 'feest' nu opnieuw beginnen. De twee patiënten, beide van een chirurgische afdeling, worden geïsoleerd verpleegd en voor de afdelingen geldt wederom een opnamestop. Ook wordt er weer een zogeheten screening opgestart waarbij gekeken wordt of contact personen van de gevallen besmet zijn. Eén van de chirurgische afdelingen is al eerder in quarantaine geweest bij de vorige besmetting, toch is het niet waarschijnlijk dat de nieu we gevallen verband houden met de vorige uitbraak. De besmetting heeft namelijk niet binnen, maar buiten het ziekenhuis plaatsge vonden en is binnengekomen door nieuwe patiënten. Er is niet na te gaan of er via via toch een con nectie is met het ziekenhuis, maar Hurkens acht de kans erg klein en zegt dat het waarschijnlijk om een nieuwe stam gaat. Bij wijze van proef gaat het Wa terschap Vallei Eem het water inzetten als wapen tegen de mus kusrat. In het Eeinland zal het peil eind februari, begin inaart gedurende twee weken worden verhoogd tot zomerniveau. De rattenrazzia vindt plaats tijdens de paringstijd van het ongedierte. Tijdens de najaarstrek is het wa- Hol Molenbeek Soest Burgemeester Grothestraat 32 y Woning- en Assurantiemakelaars www.holenmolenbeek.nl 035 601 13 04 terpeil hoog genoeg om effectieve vangkooien te plaatsen. In het voorjaar staan de kooien vaak te ondiep of in de modder, omdat de sloten bijna droog staan. Van daar nu het plan voor de tijdelijke waterpeilverhoging van maximaal twintig centimeter. Tweemaal per jaar trekken de muskusratten om een nieuw ver- blijfsgebied te vinden, waar ze kunnen paren. Ze zijn dan actief en zwemmen veel, zodat het ge makkelijker is ze te vangen. Met het plaatsen van extra kooien hoopt het Waterschap er veel te onderscheppen. Op die manier slaat het twee vliegen in een klap, omdat de gevangenneming vóór het paren plaatsvindt. Normaal gesproken brengt een rattenpaar gemiddeld zes nakomelingen per nest voort. Schade Muskusratten vormen een pro bleem in de polders, omdat ze graven in dijken en taluds. Die verzwakken, wat een gevaar be tekent voor vee en chauffeurs van trekkers. Ook veroorzaken de rat ten afkalving van de oevers, met als gevolg dat de weteringen bre der worden. Vanwege de schade die de ratten toebrengen, vindt het Waterschap het van groot belang dat de beesten worden gevangen. De nieuwe methode, die op proef wordt toegepast, kan overigens ook schadelijk zijn. In deze tijd is een hoger waterpeil nadelig voor de temperatuur in de grond. Grote variatie in de waterpeilen is boven dien slecht voor de stabiliteit van de oevers. Om te voorkomen dat de grasgroei wordt vertraagd, be perkt het Waterschap de proef tot twee weken. De eventuele schade die hierdoor ontstaat, neemt ze voor lief. 'Omdat de schade aan de oevers door muskusratten veel groter is', aldus een woordvoer der. Rendement Hij stelt dat de Land- en Tuin- De Soester Kalender biedt vereni gingen en instellingen in Soest ge legenheid hun publieksactiviteiten met een eenmalig karakter kort in deze 'weekagenda' te melden. Donderdag 10 februari 14:00 Bingo 50+, ANBO, Klaarwater, Wiardi Beckmanstraat 475, 3,00. 14:00 Workshop creatief met kaarten 55+, De lÓarinet, Klari net 39, 4,00. 19:30 Lezing Paul Broker over 'klassieke normen', Humanistisch Verbond Soest-Baarn, 't Brand punt, Oude Utrechtseweg 4A, Baarn. Vrijdag 11 februari 14:00 Valentijnsbingo 55+, De Klarinet, Klarinet 39, 3,00. Zaterdag 12 februari 09:00 Pakketten voor Polen in leveren, fam. De Groot, Di Las sostraat 40. 19:30 Bridgedrive Rotary Soest-Baarn voor Bentinckfonds, LTC Soestdijk, Schrikslaan 1-3, 15,00. 20:30 Valentijnsbal Gilde, Gildehuis, Steenhoffstraat 46, 2,50. 21:00 Jazzconcert met Hagen, Halperin en Andersen, Artishock, Steenhoffstraat 46A, 7,00. Zondag 13 februari 14:00 Bingo grootouders/klein kinderen, De Klarinet, Klarinet 39, 2,50. 14:00 IVN-wandeling op Het Hoge Erf (start bij Groot Kievits dal). 14:00 Arti-Digitaal, Artis hock, Steenhoffstraat 46A, 2,50/4,00. 14:30 High tea 55+, Klaarwa ter, Wiardi Beckmanstraat 475, 3,00. 15:30 Concert Nederlandse Cantorij, H. Familiekerk, St. Wil- librordusstraat 19. 20:00 Arti-Digitaal, Artis hock, Steenhoffstraat 46A, 2,50/4,00. Maandag 14 februari 14:00 Toneel 55+ 'Een beeld van een man', De Klarinet, Kla rinet 39. 20:00 Platform Godsdiensten en Humanisme, De Plantage, Smitsweg. 20:30 Film 'Before Sunset', Ar tishock, Steenhoffstraat 46A, 3,50/5,00. Dinsdag 15 februari Geen opgaven Woensdag 16 februari 09:30 Bezoek CDA-vrouwen- beraad aan Daelhoven Graanak ker 11. 10:00 Lezing Jan Postema over 'Wolfskinder', Soester Kring, NPB-kerk (ingang via Pieter de Hooghlaan), 3,00. Er zit weer groei in de Soester carnavalsstoet. Het aantal deelnemers - de eerste prijs. Onder het motto Carnavalhet zal de schlager worst aan de optocht, afgelopen zaterdag, was weer hoger dan in de afgelopen wezen' was de Knotsenwagen dit jaar opgetuigd als een reusachtige jaren het geval is geweest. De feestelijke parade oogstte onderweg ook biertent, voorafgegaan dooreen pan meteen enorme worst. (Zie voor meer meer belangstelling, al zal daaraan ook het zonnige weer een belangrijke impressies van het Soester carnaval elders in deze krant), bijdrage hebben geleverd. De Plattelandsgenotsknotsen wonnen - opnieuw Foto: Foto Bell. bouw Organisatie GLTO positief staat tegenover het plan. Bij de uitvoering krijgt het Waterschap medewerking van het Openbaar Lichaam Muskusrattenbestrijding (OLM). De proef vindt plaats in de polders van Soest, Eemnes, Bunschoten en Hoogland/Coel- horst. Als het rendement van de actie onvoldoende is, of er andere bezwaren zijn, dan zal de tijdelijke verhoging van het waterpeil niet worden herhaald. Wie in Soest muskusratten signa leert, kan contact opnemen met het OLM, tel. 030-2583433. TALENPRAKTIKUM AMERSFOORT voor een degelijke taaltraining ENGELS - FRANS - DUITS - SPAANS - PORTUGEES - ITALIAANS - NEDERLANDS www.talenpraktikumamersfoort.nl Telefoon 033 - 4729097 Van tijd tot tijd bereiken ons via de e-mail persberichten en aankondi gingen waarvan de tekst ook foto's of andere plaatjes bevat ln het alge meen is het lastig, soms zelfs onmo gelijk om die te lezen. Ons dringend verzoek aan de 'leveranciers' is dan ook om foto's/plaatjes (bij voorkeur in jpg-formaat) voortaan apart te houden van de tekst (liefst in Word) en ze als losse bijlage mee te sturen. Wij rekenen graag op ieders mede werking. Redactie Autobedrijf Exclusief-Dealer voor Soest, Baarn e.o. Kerkstraat 58 Soest - tel. 601 25 00 ÊÊW NEFKENS SOEST Wie onders VOOR NIEUW EN GEBRUIKT AUTOMOBIELBEDRIJF HENIII'MEF.K-ENS.SO.EST BV IBirkstraat 30 - 3768 HH Soest Telefoon (03S) 601 23 64 2 kilo grof of fijn Georges Du Boeuf Jm 3 flessen 500 gram vers van '1 mes 100 gram C1000 versvoordeelmarkt Winkelcentrum 'Hartje-Zuid' Geldig t/m zaterdag, druk- en zetfouten voorbehouden. REGIOMAKELAARS Burg. Grothestraat 13, SOEST BuijsRegiomakelaars.nl gyj Soest@Buijsregiomakelaars.nl nvm UW MAKELAAR IN DE REGIO! (KANTOREN TE SOEST EN AMERSFOORT)

Soester Courant | 2005 | | pagina 1