4,95 Sahara 'Van heidehut tot residence' Proces-verbaal bij te veel kerkgangers in Soest i eow» 'Levensovertuigingen' willen elkaar beter vinden in Soest SGSfül 'Kom naar het WK' Omnicum paranormaal of normaal? Alpha-cursus opnieuw van start in Soest ^^^Uit^leJiiston^anjSoest^erberg^^^^ Speciale kur WOENSDAG 16 FEBRUARI 2005 SOESTER COURANT PAGINA Verloren? Eén serie kinderdiensten Platform godsdiensten en humanisme Meningen ^^^varUezersl Reactie op 'Het Wilhelmus' Het Wilhelmus (2) (ADVERTORIAL) HOOGPOLIGE TAPIJTTEGELS PIET VAN HEUGTEN De geschiedenis van het Eemlandschap Dementie en de rol van de huisarts Soesterberger Muziek in Domkerk 'Olympics' verstan Kreamiddag Friese kerkdienst - Als u niets van Soest en Soesterberq wilt missen 'Ik heb mijn geloof in God als de Almachtige verloren. Ik geloof nog wel in de kerk, als samenwerkings verband van al die mensen die de zelfde waarden nastreven. Maar die waarden kun je even goed op een andere manier nastreven. Het is te veel gezegd dat deze woor den, onlangs genoteerd uit de mond van een betrokken kerklid, mij als schokkend nieuws voorkwamen. Maar ze werden zo luid en duidelijk uitgesproken dat ze toch verrasten. Hier luchtte iemand zijn hart en het klonk als een opluchting. De vage glimlach die volgde smoorde elke verdere discussie. Geen geloof meer in God de Al machtige. Dat is logisch gerede neerd bij zoveel rampspoed ver weg en dichtbij. Wie kan nog uit de voeten met die oude belijdenis? Hele generaties protestanten zijn ook nog opgegroeid met een cate chismus waarin staat dat alle ge beurlijkheden ons toekomen door Zijn vaderlijke hand.Dat maakt bijvoorbeeld het bevatten van de zeebeving in Azië er niet makkelij ker op. De inmiddels tachtigjarige en im mer kwieke theoloog Harry Kuitert - veel gelezen, hoog gewaardeerd en evenzeer verguisd - laat er ook in zijn laatste boek 'Schiftengeen misverstand over bestaan dat we God moeten zien als een product van menselijke verbeelding. In een recent televisie-interview kwam hij weer aandragen met de formule van de dichter Gerrit Achterberg: 'De mens is voor een tijd een plaats van God.De bestemming van dt mens is dat hij in zijn aardse leven het 'er zijn voor de ander' mag waarma ken. Laat de kerk als samenwerkings verband van mensen dat maar nastreven. Je kunt je dermate ver liezen in allerlei intellectuele kri tiek op het kerkelijk denken en op zoek zijn naar nuances dat je het doel voorbij schiet. Dat versmalt de bandbreedte van de kerk. Dat risico is al vroeg onderkend, zo'n zestien eeuwen geleden door Augustinus. Deze kerkvader worstelde niet al leen met de seksualiteit, maar ook met de eensgezindheid. Hij zag 'eensgezind samen leven, één van ziel en één van hart op weg naar God' als het hoogste doel. Augus tinus wilde geen scherpslijperij. Gewone mensen mochten zich niet buitengesloten voelen. De kerk is er voor iedereen. Anders krijg je verbrokkeling en desintegratie. Het komt dus aan op eenheid en begrip. Een hernieuwde kennismaking met dit gedachtegoed is even verrassend als inspirerend. Wim van den Dool De kinderen in de vier r.k. paro chies in Soest gaan- de komende vijf zondagen gezamenlijk 'op weg naar Pasen'. Voor het eerst wer ken de vier parochies op dit punt samen. De organisatie is in handen van de werkgroepen kinderwoord diensten. Op de r.k. scholen is een folder verspreid met alle informa tie. Het project heet 'Bekijk het eens door een andere bril'. De kinderen krijgen allemaal een brilletje. 'Want geloven is eigenlijk het leven en onze wereld bekij ken met andere ogen.' De dien sten: 20 februari H. Familiekerk, 27 februari Joanneskerk, 6 maart Mariakerk (gezamenlijke viering voor heel r.k. Soest, de andere kerken zijn dan dicht), 13 maart Petrus- en Pauluskerk, 20 maart alle vier kerken, zaterdag 26 maart 18:00 uur kinderviering Petrus- en Pauluskerk, 27 maart H. Familie- kerk. Op de website www.rksoest. nl/kindersite is meer te lezen over deze serie. Redactie-adres voor berich ten en/of tips): Gerrit van der Veenstraat 93, 3762 XK Soest, e-mail: w.vd.dool@planet.nl, 602.06.31. Deze rubriek verschijnt eens per twee weken onder verantwoordelijkheid van de Raad van Kerken Soest. Het is veel Soesters ontgaan, maa; in De Plantage aan de Sniitsweg vond afgelopen maandagavond een historische gebeurtenis plaats. Daar werd - zoals aangekondigd - het Platform godsdiensten en humanisme opgericht door verte genwoordigers van diverse rich tingen binnen levensbeschouwe lijk Soest. Het platform wil o.a. vooroordelen ontzenuwen, angst tegemoet treden met een realis tisch beeld en een explicietere ge zamenlijke bijdrage leveren aan de samenleving. Het nieuwe overlegorgaan - dat voorlopig minstens twee keer per jaar bij elkaar gaat zitten - gaat welgemoed van start. In december was al de basis gelegd tijdens een 'vruchtbare ontmoeting', bijeen geroepen door de initiatiefnemers Pieter van Winden (Raad van Ker ken), Yusuf Altuntas (Milli Görüs) en John Raghoebarsing (hindoege meenschap). Afgelopen maandag waren vertegenwoordigers van zo'n beetje alle levensovertuigin gen in Soest - de christelijke, is lamitische, joodse, hindoeïstische en humanistische bevolkingsgroe pen en/of organisaties - present. De drie initiatiefnemers vormen een voorlopig dagelijks bestuur en gaan nog op zoek naar een offici ële voorzitter/woordvoerder. 'Elkaar vinden', zo omschreef Pieter van Winden de opdracht van het platform. Dat blijkt in de praktijk nog een hele klus te zijn, omdat sommige groepen wat min der 'zichtbaar' zijn in de samenle ving. Sommige hebben nu eenmaal geen gebouw, zoals een kerk of een moskee. Anderzijds hebben de verschillende overtuigingen ook in Soest te maken met een eenzijdig, vaak 'gekleurd' beeld, dat door de media wordt bepaald. 'Het geloof is voor veel mensen iets dat maar beter achter de voordeur kan blij ven,' aldus Van Winden, 'en als er één in de fout gaat wordt daar de hele groep op aangekeken.' Toch zijn die overtuigingen, hoe verschillend ook, de springlevende krachten die nodig zijn bij de op bouw van de samenleving. Brood en water Het gezelschap boog zich verder over een 'verlanglijstje' voor ac tiviteiten, waarbij o.a. een datum werd geprikt voor de officiële presentatie van het platform, met name aan het gemeentebestuur. Die presentatie - over een paar weken - zou gepaard moeten gaan^met een aansprekend ritueel, waarbij de vertegenwoordigers van de verschillende richtingen elkaar brood (gebakken volgens ieders eigen traditie) en water - bij uit stek symbolen van gastvrijheid - aanreiken. Ook neemt het plat form binnenkort een ontmoeting tussen christen- en moslimjonge ren onder zijn hoede en levert het Sinds enige tijd is in Soest het in terkerkelijke Platform 108 voor kinder- en jongerenwerk actief. Zondagmorgen 27 februari treedt het voor het eerst naar buiten met een themaprogramma in de Wil- helminakerk/De Rank aan de Soesterbergsestraat, samengevat met de afkorting WK. Hierin zijn zowel de naam van het kerkgebouw als de onderdelen WorkshopKeuzeprogramma en WonderKids te herkennen. 'Kom naar het WK' is dus de leus. Het thema voor 27 februari is: 'Veilig heid voor alles'. Veiligheid niet al-I leen in de samenleving, maar ook situatie thuis, op school, op het werk. 'Heb ik wat aan mijn geloof in God als het gaat over veiligheid? Helpt God in gevaar of moet ik juist bang zijn voor religie?' zijn zo de vragen. In twee workshops kun nen méér vragen over 'veiligheid en geloof aan de orde komen. De ene workshop gaat over geestelijke zaken, de andere is meer praktisch De deelnemers aan de oprich tingsvergadering van het platform zochten het maandagavond in De Plantage 'hogerop'. Foto: Soester Courant. wellicht een actieve bijdrage aan een voetbaltoernooi, waarin teams van uiteenlopende herkomst tegen elkaar uitkomen. 4 mei Ook tijdens de 4 mei-herdenking in de Mariakerk - voorafgaand aan de stille tocht en de krans- legging bij Braamhage - zullen platformdeelnemers, elk vanuit hun eigen achtergrond, het thema 'vrijheid' belichten. Daarbij wordt uit elke traditie een fragment van de (al dan niet heilige) geschriften geciteerd. Tenslotte wordt ook gedacht aan een themabijeen komst, verderop in het jaar, waar bijvoorbeeld een onderwerp als 'godsdienst en democratie' wordt uitgespit. Wie vergelijkt leest de Soester Courant U publiceerde in de Soester Cou rant van 2 februari een bijdrage onder de titel Het Wilhelmus. Wat u betreft behoort Het Wilhelmus niet meer in de kerk te worden ge zongen. Maakt u zich geen zorgen. Dat is een zaak voor de synode om gezang 411 eventueel uit het lied boek voor de kerken te schrappen. Overigens dient als diaken, dat is een kerkelijke armenverzorger, zorg te maken over de kerkelijke dienst der barmhartigheid. Aan de zeven werken van mededogen (is gelijk aan barmhartigheid) heeft u uw handen vol. Zie Mattheus 25 vers 35-40. Het derde couplet van Het Wilhelmus kan u wellicht helpen uw kritiek in te slikken. 'Wees lijdzaam en geduldig mijn onderdanen die oprecht zijt van aard, God zal u niet verlaten, Al zijt gij nu bezwaard'. Zeg Olga, u bent zelfs sociaal di aken. Dus u hebt gevoel voor de belangen en noden van de maat schappij. Dat toont u niet als u schrijft over 'dat kind', het is prin ses Christine. En ook over prins Bernhard. Sla Johannes 8 er eens op na. Jezus zei tot degenen die de overspelige vrouw wilden stenigen: 'Wie van jullie zonder zonde is, laat die als eerste een steen naar haar werpen'. Wat jammer dat u over uw destijds zieke ouders een jeremiade maakt. Er zijn altijd mensen die hard heb ben gewerkt en toch geen speciale verzorging kunnen betalen. Kijkt u eens naar hen die het minder hebben gehad dan uw vader en moeder. U stelt tenslotte twee vragen: 'Moeten we dan met ons allen (u bedoelt de gemeente!) Het Wil helmus gaan zingen, als ook hun volgende kindje wordt gedoopt? Alsof ze door god uitverkoren zijn?'. Het antwoord op beide vra gen is volmondig: ja, dat behoort bij uw geloof. Psalm 139 kan eveneens uitkomst geven. Even parkeren Olga! Lodewijk Blok Met verbazing overgaand in ver bijstering'heb ik de column gele zen in -de Soester Courant van 2 februari in de rubriek 'Kerk in de krant' onder verantwoordelijkheid van de Raad van Kerken Soest. In die column maakt mevrouw Olga Duijm de lezer deelgenoot van haar mening dat het Wilhelmus niet meer in de kerk behoeft te worden gezongen. Volgens haar beleving wordt ook het konings huis vereerd in de kerk, waarvan volgens mij geen sprake is; vereren is iets anders dan respecteren. Nu zal de discussie over wat wel en wat niet meer in kerk dient te wor den gezongen na dit artikel niet verstomd zijn, kwalijk is het, zeker onder de verantwoordelijkheid van de Raad van Kerken Soest, dat in de bewuste column personen op de korrel worden genomen, met naam en toenaam. In dit geval le den van het koninklijk huis, waar van men op voorhand weet dat deze zich niet zullen of kunnen verdedigen. Ik hoop van harte dat de Raad van Kerken Soest duide lijkheid verschaft waar hij in deze kwestie staat en dat dergelijke pro vocatieve stukjes tot het verleden mogen behoren. Ervan uitgaande dat mevrouw Olga Duijm, sociaal diaken PKN, ook een slim meisje is, zou ik haar column willen clas sificeren met: een beetje dom...! J.H. Gankenia Naschrift redactie: Columnisten, ook die van Kerk in de krant, schrijven altijd op per soonlijke titel. Dus in dit geval niet namens of onder verantwoorde lijkheid van hun kerk of van de Raad van Kerken. Hun kerkelijke functies zijn tot nu toe alleen ver meld uit een oogpunt van infor matie. UIT EIGENTAPIJTFABRIEK kl. o.a. wit camel, blauw, zwart, cognac tijdelijk UIT EIG p kl. o.a. wit p.t. 50 x 50 cm ZOON V.D. UITVINDER VAN HEUGA TAPUnEGElS Utrechtseweg 4, RENSWOUDE 1000 m2 tapijttegelshowroom Méér dan 560 kleuren en dessins ciick www.vanheugten.nl Tel: 0318-571225 Altijd benzinekosten vergoeding binnen Nederland De Oudheidkundige Vereniging Flehite organiseert op dinsdag 22 februari een dialezing door Renée van Assema over de geschiedenis van het Eemlandschap. Lang gele den hebben ijs, water en wind het landschap in en om Amersfoort gevormd. Met dit door de natuur gevormde landschap is de mens zich gaan 'bemoeien'en heeft er zijn stempel op gedrukt. Het heeft een divers en boeiend cultuur landschap opgeleverd. Het hele buitengebied zoals bijv. Hoogland West was ooit een woest gebied met droge bossen en natte moe rasachtige laagtes. Dit gebied is volledig ontgonnen en is nu een kleinschalig landschap met boer derijen en akkers, weilanden, heggen en houtwallen. Maar ook de Utrechtse Heuvelrug met de uitgestrekte bossen, heidevelden en stuifzanden, de Gelderse Vallei met onregelmatig gevormde ak kers, weilanden, bosjes en boer derijen en het open landschap van de Eempolders. Aan de orde komt de manier waarop de diverse land schappen ontgonnen zijn en wat dat heeft opgeleverd. Verschil lende landschappen met een di versiteit aan landschapselementen en een daarbij horend planten- en dierenleven. Aan de hand van plaatsnamen en namen van boer derijen zijn plaatselijke situaties uit het verleden te reconstrueren. Horst verwijst bijvoorbeeld naar hoger gelegen delen. Melm is een zandopduiking, zie de Grote Melm en Kleine Melm. Renée van Assema, ecologe bij de gemeente Amersfoort schetst de ontwikkeling van het landschap in de regio Amersfoort en stelt de vraag wat dat landschap nu nog voor ons betekent. De lezing wordt gehouden in Museum Fle hite, Westsingel 50 Amersfoort, aanvang 20:00 uur. Gratis voor leden; niet leden betalen 3,50. Omnicum is een organisatie die in navolging op de Nazorenen dezel - de taak ter hand heeft genomen als zij in het verleden. Zij beschermen de gegevens die wij mensen nood zakelijk nodig hebben om eenvou diger te functioneren op de aarde en aangereikt krijgen vanuit Het Licht. Zonder dat wij enig geloof of reli gie willen uitsluiten geven wij aan dat bij ons geen religieuze achter grond te herkennen is, maar dat wij werken vanuit de oer. Wij we ten dat Het Licht, Maria en ook Christus er zijn en een drie-een heid vormen. In tegenstelling tot anderen hebben wij mogelijkhe den aangereikt gekregen om di rect in contact te staan met deze eenheid en de hiërarchie. Om op deze manier de aarde te helpen in de moeilijke tijden, die wij tege moet gaan, maar onoverkomelijk zijn om de natuurlijke aard ervan. Ook om de aarde te laten voorbe staan, door te zorgen dat hetgeen is uitgeput weer nieuw leven krijgt ingeblazen. Wij gaan door op het ons gewezen pad en doen dit op de navolgende wijze; Door het geven van lessen om ons weten te delen die start op 14 fe bruari en 30 mei, meditaties om te leren terug te keren naar de oer, verzorgen van healingen samen met Lichtwezens op 19 februari, 14 mei en 4 juni in Soest en in Helmond op 12 februari, 28 mei en 's avonds op 17 mei. Het geven van individu ele consulten en het doorgeven van de teksten vanuit het Licht via ons magazine Constante, waarin wij te vens laten zien hoe mooi onze aarde Als er sprake is van een vorm van verregaande vergeetachtigheid of dementie is het van belang op tijd contact te zoeken met hulpverle nende instanties. Dat geldt zowel voor de dementerende als voor zijn directe omgeving. Vooral voor die laatste categorie kan steun belang rijk zijn, te meer daar de patiënt zelf lang zal volhouden dat er met hem of haar niets mis is. Op maandagmiddag 21 februari is de rol van de huisarts het thema van het maandelijks terugkerende Alzheimer Café in Baarn. J. van der Velde, huisarts te Amersfoort, zal als gast ingaan op wat hij en zijn collega's kunnen betekenen in het hele proces van dementie. Behalve de constatering van bijvoorbeeld de ziekte van Alzheimer en welke medische weg verder te bewande len, kan ook juist de eigen huisarts een steunende rol vervullen voor patiënt en de direct betrokkenen. Uiteraard is er gelegenheid tot het stellen van vragen. Het Alzheimer Café is gehuisvest in ontmoetingscentrum de Leu ning, Oranjestraat 8 te Baarn, en is geopend van 13:30 tot 16:00 uur. Het programma gaat van start om 14:00 uur, de toegang is gratis. In formatie: anamersfoort@wanadoo. nl of 033-43.26.115. is en dat wij zuinig moeten zijnc. wat ons gegeven is. Op 12 febru^ 1 en 28 mei kunt u aansluiten biji vrienden van Omnicum en u kun< met ons kennismaken op 24 mei Helmond en op 21 en 22 mei lij^ de paranormaalbeurs in de Evtn,. i mentenhal in Rijswijk. Tijdens healingen komen de licht- meesters en lichtwezens om on, bij onze taak te helpen. Er kom: altijd iemand vanuit de Hiërarchie om de mensheid toe te spreke en daarbij wegwijs te maken mei hun zijnsvorm op de aarde. E. wordt gebruik gemaakt van ce kanaal dat vanuit de Hiërarchie j geopend bij Maria V. Alleen zij is I op dit moment constant genoej om gebruik te kunnen maken de gecreëerde faciliteiten en mo gelijkheden om ons aan u, op dc I aarde, te tonen in onze hoedanig, heid. U te jaten weten wat u weitt moet, om gemakkelijker te leven, in vrijheid en zuiverheid. Wij ho pen dat onze taal u aanspreek! s u in staat bent de juiste woorda te ontvangen op het, voor u juistt moment om zo gezamenlijk dt aarde te kunnen helpen naar ea hoger plan. Wij zouden het zee op prijs stellen wanneer de han den'ineen geslagen worden op ba juiste moment en u zich laat leidee door onze woorden en uitingee van dank voor het luisteren, Vo« de agenda zie de advertentie eldat in het blad. Wanneer u meer wilt weten kun u ons bellen of de site bezoeker S 0492-56.09.09 of 00 33-555- 289604 of www.omnicum.Dl Natuurlijk kunt u ons ook mailet info@omnicum.org. SOE Het gaal om vijf etappes van in taal 120 kilomeiers, af te legger vier dagen. Op hel eerste gezii een makkie dus, maar deze lu komt ineens in een ander daglit le staan en krijgt een spectacul karakter als het parcours er wordt vermeld: de Sahara. E parcours dat Hans van Ee (44) Soesterberg en zijn collega Mart van Rijn (27) uit Amersfoort v 11 tot en met 14 maart samen n de andere 120 deelnemers ath gen is 'off the road' en gaat vc een groot deel door het mu zand. Een grote uitdaging vo beiden, van wie Van Ee weliswa behoorlijke loopervaring het maar voor wie dit -nademarath in Berlijn in 2003- toch een ont kende uitdaging is. I s&jl van yuieftM Exclusief vlees per pakket van 12,5-25 kg of meer (voor uw vriezer) B S E, vrij GERDA TUPKER TEL. 035-6016991 Ze trainen dagelijks, ook in Sahara van Soest', de Soester di nen. De structuur daarvan is wi iswaar nauwelijks te vergelijk met de onafzienbare zandvlakte Afrika, maar de duinen zijn in omgeving het beste gebied om a een zand parcours te wennen. T dens de afgelopen wintermaand' moest er ook 's avonds worden g traind en dat komt goed uit, wa de loodzware Sahara-loop wor niet alleen overdag gehouden. 1 is ook een door fakkels verlic avond parcours, dat de lopers a leggen met een hoofdlamp op. De wedstrijd met de naam 'IC kilometer Del Sahara', waarvoi Van Ee en Van Rijn als enige N derlanders zich hebben ingeschr ven, is een Italiaans initiatief d dit jaar voor de zevende achtc eenvolgende keer wordt gehoude Bij de eerste edities was het pa cours 100 kilometer lang. Van E en Van Rijn besloten eraan mee doen en er een eigen project va te maken, met als uitgangspunt een inzamelingsactie aan te kof pelen voor een goed doel. Dit w snel gevonden: War Child. Ond< de naam Desert Run gingen ze o 1 zoek naar sponsors. Die hebbe I ze inmiddels in ruime mate gevor den. Belangrijker dan de uitrustin die ze voor zichzelf kregen, vinde IX XjU. \J\J\J-VJ\J 1 I 'W' IV. V.^V.11, T1I1VJ1- www.schoonnatuurvlees.nl I ze de bijdragen als prijs voor d J slagzinwedstrijd. Deelname daai aan is weliswaar gratis, maar ee financiële bijdrage ten behoeve va War Child is dé manier om de ac Zaterdag 26 februari: 'Orgelwer- B|e te steunen. Hans van Ee is da ken van de familie Bach' door i ook verheugd dat de gemeente, z Domorganist Jan Jansen, met: Preludium en Fuga in Es dur van i Johann Christoph Bach; 'Vod Gott will ich nicht lassen' van Johann Michael Bach; 'Du Frie- defuerst, Herr Jesu Christ' van Johann Bernhard Bach; Allegro D dur van Johann Christian Bach; 'Aus der Tiefe ruf Ich' van Carl Phillipp Emanuel Bach; 'Jesu meine Freude' van Wilhelm Frie- demann Bach; Preludium en Fuga in g moll (BWV768) en de Partita 'Sei gegruesset Jesu guetig' (BWV 768) van Johann Sebastian Bach, Aanvang: 15:30 uur. Na afloop bijdrage 5,00 per bezoeker. gericht. Vooraf zijn er muziek, vi deo en een korte toespraak aan de hand van een bijbelgedeelte. De kinderen van vier tot elf krijgen WonderKids voorgeschoteld: een programma met muziek, video en schilderen. Voor de peuters is er een crèche. Het WK duurt van 10:00 tot 11:45 uur; de kerk is om half tien open. Het initiatief wordt mede gedragen door de Raad van Kerken Soest. Verantwoordelijk voor de opzet van het programma is Johan ter Beek, godsdienstleraar van het Griftland College. Het volgende WK is zondag 20 maart. Wat is de zin van het leven? Wie is Jezus en wat heeft Hij met ons le ven van vandaag te maken? Waar om en hoe kan ik bidden? Wie is eigenlijk de Heilige Geest? Voor ieder die het antwoord zoekt op deze vragen is de Alpha-cursus een aanrader. Alpha is namelijk een kennismaking met het christe lijk geloof. De gereformeerde kerk (vrijgemaakt) start donderdag 24 februari opnieuw met een Alpha- cursus in gebouw 'Schuilplaats', Parallelweg 1. Alpha is voor iedereen, maar spe ciaal voor mensen die meer willen weten over het christelijk geloof of voor mensen die pas christen zijn geworden. Ook zij die hun geloof nog eens vanaf het begin willen doordenken, kunnen heel goed meedoen aan Alpha. Voorkennis is niet vereist. Het cursusmateri aal zet in bij de persoon en het werk van Jezus Christus en gaat vervolgens in op wat het betekent te leven in een relatie met God. Wereldwijd is de cursus door meer dan 10.000 christelijke gemeen ten al aan miljoenen mensen ge geven. De cursus omvat 12 donderdag avonden van 19:00 tot 22:00 uur en een weekend. Iedere avond be gint met een gezamenlijke maal tijd, gevolgd door een korte in leiding. In kleine groepjes wordt vervolgens doorgepraat over de vragen die het onderwerp oproept. De onderwerpen komen uit een cursusboekje, dat alle cursisten krijgen. De cursus is zo opgezet dat er enerzijds duidelijke infor matie kan worden overgedragen en dat er anderzijds volop ruimte is voor onderlinge ontmoeting en gesprekken. Deelname is gratis. Voor een vrijwillige bijdrage in de kosten van de maaltijd is een fooienpot aanwezig. Aanmelding is ge wenst: per e-mail: Alpha_Soest_ Baarn@hccnet.nl, of bij Ernst Hid- ding, 60.27.907 en AnneRiek van der Baan, ©60.13.531. Voor alle kinderen in de ba sisschoolleeftijd is er weer een kreamiddag: op woensdag 23 fe bruari. Van half drie tot half vijf zijn zij welkom in gebouw 'Schuil plaats', Parallelweg 1, om te ko men zingen, knutselen en luisteren naar een verhaal. Het thema is: Wie is Jezus? De kreamiddag gaat uit van de gereformeerde kerk (vrijgemaakt) in Soest-Baarn. Deelname is gratis en vooraf opgeven is niet nodig. Meer informatie bij Cla- rie 60.22.418) of Henrike (@60.17.990). De Friese vereniging voor Gooi en Eemland Frysk en Frij heeft de jaarlijkse kerkdienst in het Fries weer op de agenda gezet. Op zondag 6 maart om 15:00 uur is iedereen van harte welkom in de Doopsgezinde Kerk aan Boom berglaan 14 in Hilversum. De, kerkdienst zal een oecumenisch karakter hebben en na afloop is er gelegenheid om elkaar te ontmoe ten tijdens het drinken van een kopje koffie of thee. A.D. Bouma is voorganger tijdens de dienst, H. Schram, de organist. In de krant van vorige week beschreef de oud-Soester Joh. Kraaijenbrink die jaren geleden naar Canada is ge- emigreerd, de bouw van de hervormde Emmakerk aan de Regentesselaan (toen nog de Nieuwerhoekstraat). Daarmee hield zijn bijdrage op, maar er was nog een vervolg. Die betrof de inwijding van de kerk. Een gebeurtenis die op zich geen vermelding in deze rubriek rechtvaardigt, ware het niet dat deze aanleiding was tot ongewoon scherpe kritiek van burgemeester mr. Govert De- keth over de organisatie van de feestelijke bijeenkomst. Het was er zo druk, dat er niet voldoende zitplaatsen waren. De mensen stonden zelfs in de gang en het portaal. Deketh vond dat er geen sprake was van een inwij ding van de kerk, maar eerder van 'een ontwijding'Er heerschte een hopelooze wanorde en het was er een grote janboel', aldus de bur gemeester in de openbare raads vergadering. De grote belangstelling voor de inwijding was waarschijnlijk mede te danken aan het feit dat de fees telijke bijeenkomst ook werd bij gewoond door de naamgeefster van de kerk, koningin-moeder Emma. Dat zij met de gemeente meeleefde, bewees zij door toe stemming te geven de kerk naar haar te vernoemen. 'Dat ook de naam een aansporing moge zijn om trouw te zijn aan de kerk', zei de eerste voorganger, ds. W. Groenevcld. Onder de talrijke sprekers die;volgden, was ook burgemeester Deketh, die de her vormde gemeente feliciteerde met het mooie bedehuis. Op dat moment vond de burge meester blijkbaar dat een kritisch woord niet paste. Misschien weer hield de aanwezigheid van de ko ningin hem ervan. In de vergade ring van de gemeenteraad stak hij zijn mening echter niet onder stoe len of banken. Dit leidde tot zeer boze reacties van de protestants- christelijke raadsleden. Toen het op stemming aankwam, schaarde de meerderheid van de raad zich echter achter de burgemeester. Op dat moment schreef Soest voor de zoveelste keer geschiedenis. Wat nog nergens anders, zelfs niet in de grote stad, was voorgekomen, stond in Soest te gebeuren: er zou onverbiddelijk proces-verbaal wor den opgemaakt als er meer plaat sen in de kerk werden ingenomen dan de gewone zitplaatsen. Het College van Kerkvoogden en Notabelen was laaiend en re ageerde schriftelijk. 'Afgezien van de omstandigheid dat de Burge meester als gast was uitgenoodigd. waardoor alleen al een dergelijke critiek allerminst op zijn plaats zou zijn, meenen ondergeteekenden bovendien ten scherpste tegen der gelijke bewoordingen (hopelooze wanorde, groote janboel) te moe ten protesteeren, daar er van 'een janboel en hopelooze wanorde' geen oogenblik sprake is geweest. Zooals gewoonlijk het geval is bij dergelijke gelegenheden, was de kerk ditmaal vol, doch van enige verwarring of wat dan ook is noch bij de opening, noch bij den dienst, noch na beëindiging hiervan, een oogenblik sprake geweest'. Voorzorgsmaatregel Het besluit vaiï de gemeenteraad van Soest om proces-verbaal te la ten opmaken indien meer plaatsen zouden worden ingenomen dan de gewone zitplaatsen gold al voor de bioscoop, vergaderzalen en derge lijke. Op voorstel en aandrang van burgemeester Deketh, die zijn er varing in de Emmakerk beeldend had geschetst, voegde de raad de kerken aan het lijstje toe 'uit zorg en veiligheid van overheidswege voor de inwoners.' De gemeenteraad was het in meer derheid erover eens 'dat alles moet worden gedaan om in, openbare gebouwen alle voorzorgsmaatre gelen te nemen die bij brand of andere omstandigheden het ge vaar tot een minimum beperken'. Enkele raadsleden protesteerden hiertegen: zij meenden dat er een groot verschil bestond tussen brandgevaar in bijvoorbeeld een bioscoop of in een vergaderzaal waar gerookt mocht worden en een gebouw waarin godsdienstoe feningen werden gehouden. Vindt de burgemeester het een oplos sing om de kerkgangers die geen zitplaats kunnen vinden, gewoon naar huis te sturen, zo vroegen ze zich af. Ze kregen er geen antwoord op. Burgemeester Deketh bracht het voorstel in stemming om 'kerk gebouwen' toe te voegen aan het lijstje van gebouwen waar niet méér mensen aanwezig zouden mogen zijn dan er zitplaatsen wa ren. De meerderheid van de raad stemde ermee in, zij het dat ze een 'overgangstijd' inbouwde. Alsof overvolle kerkgebouwen regelma tig voorkwamen! Soest haalde er in ieder geval de landelijke pers mee. Of van de mogelijkheid tot het opmaken van proces-verbaal ooit gebruik is gemaökt? In oude ar- 'Ik hoop dat ik win. Maar ais i niet win, dan heb ik in ieder gevt mijn best gedaan.' Deze eed legge de sporters af, voordat zij aan d World Winter Games beginne die van 26 februari tot en met maart 2005 in Nagano, Japa ilaatsvinden. chieven ben ik daarvoor nooit een bewijs tegengekomen. Misschien omdat de politie nooit controleer de, misschien omdat daarna geen enkele kerk ooit meer zo overvol is geweest als bij de inwijding van de Emmakerk! 'Van Heidehut tot Residence' is een gewaardeerde, tweewekelijks verschijnende rubriek. De schrij ver, Jan van Steendelaar, beschikt zelf over een omvangrijk archief waaruit hij gegevens kan putten. Daarnaast bezoekt hij archieven in Soest maar ook daarbuiten. Verder leveren gesprekken en bijdragen van lezers interessante verhalen op. Elke keer probeert de schrijver waar mogelijk een link te leggen naar de actualiteit. Hiervoor zijn tips, geschreven artikelen, boeken, tijdschriften, ansichten en foto- of ander illustratiemateriaal uiterst welkom. Uiteraard worden des gewenst de spullen na reproduc tie onbeschadigd aan de eigenaar geretourneerd. Contact met dc schrijver is mogelijk via telefoon 06-22450173 of e-mail wanadoo.nl Ter ondersteuning van dit spot tieve evenement is er bij Abron Kunst, Lunch cn Cadeau aan d Vlontaubanstraat 84 in Zeist ee entoonstelling ingericht met al hema 'Sport'. De werken zijn ge naakt door mensen met een ver tandelijke beperking, onder an lere op Sterrenberg. De tentoon telling wordt geopend op vrijda 18 februari om 11:00 uur door d teer H. Jacobse, voorzitter Specie Dlympics Nederland. De tentoonstelling is te bezichtigei ot vrijdag 15 april. Abrona Kunsl De Emmakerk ten tijde van tl ^nci) en Cadeau is geopend va. Officiële ingebruikneming in 1931 Xnsdag tol en met zaterdag va. Burgemeester Deketh vonddegroit 10:00 uur tot. UUI/ belangstelling voor deze gebeurt' Het is voor het eerst dat er eei nis maar niks! Special Olympics World Game (Bron: Eemland Pers) evenement in Azië wordt gehou den. Er doen 2.500 sporters me uit 80 landen, daarnaast zijn e 10.000 vrijwilligers en 650 offi cials. Er wordt grotendeels gebruil gemaakt van de sportaccommoda ties waar in 1998 de Olympisch Winterspelen hebben plaatsgevon den. Er mogen zestien schaatsen vier langlaufers en vier skiërs ui Nederland meedoen. Abrona is een innovatieve chris telijke organisatie, gespecialiseer in een brede dienstverlening aa mensen met een verstandelijk beperking. Abrona is eveneen actief op het gebied van com merciële projecten waar mense met een verstandelijke beperkin - onder begeleiding - zclfstandi werk verrichten. Tot deze projec ten behoren onder andere een hc tel, een restaurant, een winkel e een kunstuitleen. Deze projecte www.soestercourant.nl Van Weedestraat 227 3761 CD Soest Telefoon (035) 601 41 52 E-mail: soestcrf5wanado9.nl

Soester Courant | 2005 | | pagina 12