99 F 99 s te.' Hoe schoon is uw straat? Schone lucht Jongerencoach gaat individueel en intensief begeleiden Combinatie-aanslag gemeentelijke belastingen valt weer in de bus woensdag 16 februari 2005 n verse bode afgewerkt bestrooid m me a -20.00 18.00 Jody Kevenaar, nieuwe jongerencoach 'SCHOONSTE GEMEENTE VAN NEDERLAND' gemeente MEER INFORMATIE Klaarwater krijgt wijkbudget van 8000 euro i 2 0 0 5 Uitgave gemeente Soest Afdeling Communicatie Raadhuisplein I 3762 AV Soest Telefoon: (035) 609 34 60 E-mail: postbus2000@soest.nl Zie ook: www.soest.nl ien vanaf 16 jaar. ({Soest heeft ongeveer 3600 jongeren", zegt Sheldon. "Het grootste deel daarvan doet het hartstikke goed. Een klein deel ervan, met name sommige oudere jongeren, is al op het slechte pad geraakt en weer een ander deel dreigt te ont sporen. Nu is het heel moeilijk om iemand die al aan de verkeerde kant van de streep staat te overtuigen van, zeg, het belang van een opleiding, je kunt ze beter eerder bij hun kuif grijpen." Er zijn genoeg signalen die op een zorgwekkende ontwikkeling duiden, legt hij uit. "Laat op straat gesignaleerd worden, winkeldiefstalletjes, rond hangen bij de groep van je grote broer, onhandel baar zijn op school, noem maar op." Politie, maatschappelijk werk, jeugdnetwerk, jongeren werkers, de GG&GD en de onderwijsinstellingen staan zodanig met elkaar in contact dat het oppikken van verontrustende geluiden niet moeilijk meer is. RESULTAAT Sheldon: "De vraag is: wat dan? Daar komt de jongerencoach in beeld. Hij gaat samen met de jongere in kaart brengen wat er allemaal aan scheelt. Is hij of zij van school gestuurd? Dan gaat de coach kijken of de jongere daar zelf iets aan kan en wil doen. Als dat nog een stap te ver is, legt de coach contact met de school. De coach treedt ook in contact met de ouders en andere betrokkenen. Alles staat in het belang van de jongere. En omdat er resultaat geboekt moet worden, is het van het grootste belang dat de Al geruime tijd is het de welzijnsorganisaties, de gemeente en de politie duidelijk dat In Soest een groep jongeren rondloopt, die wankelt op de grens van wel of niet ontsporen. Jonge jongeren, net kind af. Soest wil voorkomen dat deze kwetsbare groep "carrière maakt aan de negatieve kant van de maatschappij", zoals Roy Sheldon, directeur van welzijnsorganisatie Balans, omschrijft. Vandaar dat Soest een jongerencoach aanstelt. Voor een intensieve, individuele benadering. vallen aan de criminaliteit, de ledigheid of een verslaving. Daar is niet één, niet twee, maar daar zijn wel honderd manieren voor. Er zijn natuurlijk altijd jongelui die de mist ingaan, maar hoeveel het er zijn en waarom ze dat doen, daar kun je invloed op hebben. En als een jongere dan nog niet geholpen wil worden, dan heb je als samen leving gedaan watje kon, denk ik." coach een goed contact heeft met alle meewerkende organisaties. Dan kan hij direct onderhandelen en actie ondernemen. Het enige waar wij nog aan moeten sleute len zijn ingangen bij potentiële werkgevers. Dat zouden er meer moeten zijn. Naast een opleiding is werk van doorslaggevend belang voor een 'normaal' leven. CENTRALE ROL De jongerencoach is een project van de gemeente, maar alle organisaties die te maken hebben met jongeren hebben met dit project te maken. Jody Kevenaar, zoals de nieuwe jongerencoach heet, gaat werken namens Stichting Balans. Roy Sheldon: "Daar is voor gekozen omdat wij een vrij centrale rol spelen in de aanpak van jongeren. Onze jongerenwerkers zijn bekend met de doel- Jody Kevenaar heeft zijn sporenin het vak al verdiend groep en hebben al goede contacten met veel betrokken partijen. Bovendien is een coach van Stichting Balans minder bedreigend dan iemand van bijvoorbeeld de politie." De nieuwe jongerencoach begint met ingang van 1 maart aan zijn nieuwe taak. "Eerst zal hij een halfjaar lang werkenderwijs precies in kaart brengen hoeveel en welke jongeren dreigen te ont sporen, de problematiek, de mogelijkheden van aanpak en de partijen die daarbij nodig zijn", licht Sheldon toe. "Afhankelijk daarvan wordt vastgesteld welke resultaten, in welke periode de jongerencoach dient te realiseren. Als organisatie staan wij volledig achter hem en ik pleit ervoor dat er op welke manier dan ook voor wordt gezorgd dat jongeren niet ten prooi Jody Kevenaar (27) is met ingang van 1 maart de nieuwe, en vooralsnog enige, jongerencoach van Soest. Hoewel hij nog tot mei bezig is met zijn studie Sociaal Pedagogische Hulpverlening (SPH), heeft hij zijn sporen in het vak al verdiend. "Ik heb een jaar in een jeugdgevangenis gewerkt, zat twee jaar in een kindertehuis voor jongeren van veertien tot achttien jaar en sinds twee jaar werk ik als ambulant jongeren werker in Veenendaal. De functie van jongerencoach ambieerde ik al een tijdje, maar ik wilde eigenlijk eerst afstuderen. Maar dit diende zich aan en het is natuurlijk een prachtkans. De jongeren kunnen op me rekenen. Ze kunnen ervan op aan dat ik achter de zaken aanga. Hoe is het op school, hoe is het thuis, ik zoek het uit. Als zon jongere een keer niet naar school is geweest, kan hij rekenen op een tele foontje van mij. Sommigen hebben net dat duwtje in de rug nodig." Onroerende Zaak Belasting (OZB): zowel meer als minder betalen is mogelijk. Deze belasting is de belangrijkste belastinginkomst voor de gemeente. Deze belasting wordt betaald door eigenaren en gebruikers van onroerende zaken, zoals woningen en bedrijven, binnen de gemeente Soest. De hoogte van de heffing hangt af van de economische waarde van de onroerende zaak. Deze waarde wordt ook wel de WOZ-waarde genoemd. Nieuw is dat de WOZ-waarde van uw woning of pand op de aanslag staat vermeld. Daarom is het niet meer nodig om een afzonderlijke WOZ-beschikking te verstrekken. Vanaf dit jaar is een nieuwe WOZ- waarde voor de jaren 2005 en 2006 rt vastgesteld. De nieuwe WOZ- waarde is de waarde van de betreffende onroerende zaak op peildatum 1 januari 2003. De vorige peil datum was 1 januari 1999. In de afgelopen jaren zijn in Nederland de prijzen van woningen gestegen. De gemeente Soest wil niet profiteren van deze waardestijging van uw woning. Daarom heeft de gemeenteraad besloten om de OZB-tarieven te verlagen. Wel heeft de raad bepaald dat de totale OZB-opbrengst in 2005 4,5 procent hoger moet zijn dan de totale OZB- opbrengst 2004. Mensen van wie het pand meer dan gemiddeld in waarde is gestegen, gaan meer OZB betalen. Inwoners met een pand waarvan de waardeontwikkeling lager is dan gemiddeld, gaan minder betalen. Taxatiegegevens op internet Op de gemeentelijke website - www.soest.nl - optie WOZ-Portaal, kunt u het taxatieverslag van uw woning inzien en/of downloaden. Het WOZ- Portaal bestaat uit een openbaar deel en een afge schermd deel voor de burger. Voor toegang tot het afgeschermde deel moet men beschikken over een Eind februari ontvangt u - als inwoner van de gemeente Soest - de combinatie-aanslag gemeentelijke belastingen 2005. De gemeente Soest is voor een belangrijk deel van haar inkomsten afhankelijk van deze heffingen. Hieronder staat een overzicht van de Rioolrechten blijven gelijk Rioolrechten worden geheven voor het direct of indirect lozen van afvalwater op de gemeente lijke riolering. De opbrengst van de rioolrechten komt ten goede aan het onderhoud en het beheer van het rioleringsstelsel. Het tarief in 2005 is in vergelijking met 2004 hetzelfde gebleven en bedraagt 98,40 per vijfhonderd kubieke meter waterverbruik. Particuliere huishoudens blijven veelal onder de vijfhonderd kubieke meter. •f zetfouten voorbehouder Deze toegangscode is een combinatie van uw sofï- nummer en geboortedatum. Via het WOZ-Portaal kunt u ook een bezwaarschrift tegen de vastgestelde WOZ-waarde invullen. Het invullen van een bezwaarschrift schort de betalingsverplichting echter niet op. Afvalstoffenheffing omhoog door afschaffing Zalmsnip De gemeente is wettelijk verplicht huishoudelijk afval in te zamelen. Via de afvalstoffenheffing worden deze kosten jaarlijks op de belasting plichtigen verhaald. De tarieven zijn ten opzichte van het jaar 2004 gestegen. De afgelopen jaren ontving u een korting op de afvalstoffenheffing, de zogeheten Zalmsnip. De gemeente kreeg hier voor geld van het rijk. Door een besluit van het kabinet vervalt deze korting met ingang van 2005. Dit rijksbeleid betekent voor ieder huis houden een lastenverzwaring van 45,38. De tarieven worden hierdoor: voor een meerpersoonshuishouden 234,00 (2004 193,00); voor een eenpersoonshuishouden 171,00 (2004 127,00). Hondenbelasting licht omhoog De hondenbelasting wordt verschillende belastingen en onder meer gebruikt voor maat regelen, zoals beperking van rechten. overlast en opruimwerkzaamheden van de hondenpoep. Iedere honden bezitter moet het bezit van een hond zelf bij de gemeente aangeven en hondenbelasting betalen. Het tarief voor een eerste hond komt op 60,00 (2004 58,00) en het tarief voor elke volgende hond bedraagt 90,00 (2004 86,00). Eén aanslag met de mogelijkheid tot auto matische incasso Met ingang van het belastingjaar 2004 kreeg u van de gemeente Soest in principe nog maar één aanslagbiljet voor alle gemeentelijke belastingen. Het betreft de Onroerende Zaak Belasting, honden belasting, rioolrechten en afvalstoffenheffing. Bovendien wordt u de mogelijkheid geboden om de totale aanslag in negen gelijke maandelijkse termijnen via auto matische incasso te voldoen (maart 2005 t/m november 2005). Automatische incasso is gemakkelijker voor iedereen en het kost niets extra. Door één keer een groene machtigings kaart in te vullen (en zonder postzegel terug te sturen) geniet u het voordeel van gespreide betaling. Wilt u liever geen automatische incasso, dan hoeft u niets te doen. U krijgt dan bij het aan slagbiljet één acceptgirokaart waarmee u de aanslag, zoals voorheen, in één keer binnen twee maanden na de dagtekening van het aanslagbiljet kunt betalen. De vervaldatum is dan 30 april 2005. Houd u er wel rekening mee dat het dan om een behoorlijk bedrag kan gaan, dat u in één keer moet betalen. Indien u vorig jaar geen machtiging hebt afgegeven en u komt na het ontvangen van het aanslagbiljet tot de conclusie dat het toch wel handig is om de aanslag in gelijke maandelijkse termijnen te betalen, kunt u voor dit jaar alsnog een machtigingskaart aanvragen bij de invorderingsambtenaar, tele foon (035) 609 35 06. Bij retourzending zal het totale aanslagbedrag dan alsnog in de nog resterende'maanden van het jaar worden afge schreven. Meer informatie Meer informatie is te lezen op de bijsluiter bij het aanslagbiljet. Ook kunt u terecht op www.soest.nl. Verder kunt u voor meer informatie bellen met de afdeling Financiën Belastingen telefoon (035) 609 38 04. De gemeente Soest doet dit jaar mee aan de wedstrijd 'Schoonste gemeente van Nederland'. U mag uw oordeel geven over hoe schoon u Soest vindt en hoe schoon u uw eigen straat vindt. Belangrijk onderdeel van de wedstrijd 'Schoonste gemeente van Nederland' is het oordeel van de inwoners. Daarom roept de gemeente Soest u op om tussen 21 februari en 21 maart uw mening te geven via de website: www.schoonstegemeente.nl (klik op tabblad 'stemmen'). Als u niet beschikt over een computer of internet kunt u een wedstrijdformulier opvragen bij Henk Dillingh van de gemeente Soest, telefoon (035) 6093490. Als u op het formulier uw naam en adresgegevens invult, maakt u kans op één van de 50 cd/dvd- bonnen ter waarde van 15,-. Kijk op www.schoonstegemeente.nl PUNTEN Op de website worden u twee fotoseries voorgelegd, waarbij u kunt aangeven welke situatie het meest overeenkomt met uw straat danwel de hele gemeente. Daarnaast wordt u gevraagd hoe tevreden u bent over de inspanningen van de gemeente op het gebied van bestrijding van zwerfvuil. Voor de beantwoording van de vragen ontvangt de gemeente punten, 1 punt voor een slecht oordeel, 5 punten voor een goed oordeel. Iedere inwoner kan zo 3 tot 15 punten aan de gemeente toekennen. Er zijn minimaal 50 stemmers nodig om door te kunnen gaan naar de volgende ronde. Het invullen van het stemformulier kost u een paar minuten tijd. De resultaten van de ingevulde formulieren worden ook betrokken bij het gemeentelijke plan van aanpak Zwerfafval. Door uw stem kunt u invloed uitoefenen op de inhoud van dit plan. Ga dus naar: www.schoonstegemeente.nl NIEUW MILIEUBELEIDSPLAN De gemeenteraad stelt binnenkort een nieuw Milieubeleidsplan vast. In dit meerjarenplan staan plannen voor de periode 2005-2008. "We stippelen zogezegd een route uit", verklaart Evelien Middendorp, beleidsmedewerker Milieu en Duurzaamheid van de gemeente Soest, "waarlangs we samen met andere betrokken afdelingen tot bepaalde doelen komen Met het uitgeven van het Milieubeleidsplan, dat het vervolg is op het Gemeentelijk Duurzaamheidsplan, geeft de gemeente invulling aan de verantwoordelijkheid om zaken met betrekking tot het milieu en duurzaamheid om te zetten in concrete daden op lokaal niveau. "In dit plan zijn leefbaarheid en duurzaamheid, de the ma's van het vorige plan, nog steeds heel actu eel", legt Evelien Middendorp uit, "we willen een aantrekkelijke woon-, werk- en recreatieve omgeving bieden. En het spreekt voor zich dat wij er alles aan doen om te voorkomen dat milieuproblemen worden afgewenteld op de toe komstige generaties." GRENSWAARDEN Naast deze twee doelstellingen is nog een derde toegevoegd: het bewaken van de basismilieu kwaliteit. "We mogen een aantal basisvoor waarden voor een leefbare omgeving niet uit het oog verliezen", licht Middendorp deze keuze toe. "Soest wil graag garanderen dat de lucht die we inademen zo schoon mogelijk is en de bodem waarop we onze groenten telen niet vervuild is. Om dat te kunnen doen, zijn er grenswaarden die niet overschreden mogen worden." Zoals elk goed plan heeft ook het Milieubeleidsplan een aantal speerpunten. Allereerst wordt de komende jaren extra aandacht besteed aan de milieuvergunningen van bedrijven. "Om te kijken of er inmiddels nieuwe regels zijn waaraan bedrijven met vergunningen van meer dan tien jaar moeten voldoen", aldus Middendorp. Ook het klimaatbeleid en milieu communicatie staan tussen de speerpunten. "De inwoners kunnen ook hun steentje bijdragen en moeten bovendien weten wat de gemeente alle maal doet voor het milieu." MILIEUKWALITEITS KAART Tenslotte wil de gemeente Soest een 'Milieukwaliteitskaart' maken. Daarmee wordt een kaart bedoeld, of verschillende stapelbare kaarten, waarop het grondgebied van de gemeente met alle mogelijke milieuaspecten - denk aan bodemgesteldheid, natuurgebieden, geluids niveaus - grafisch worden weergegeven. Middendorp: "Dat kan veel voordeel opleveren voor bijvoorbeeld het maken van bestemmings plannen. In één oogopslag is dan duidelijk welke gebieden beter geschikt zijn voor bebouwing. Maar de kaart zou niet alleen de belemmeringen, maar ook de kansen zichtbaar moeten maken. Voor het behoud van waardevolle gebieden bij voorbeeld." Bezoek www.soest.nl Kijk op teletekst, Omroep Amersfoort, pagina's 151 tot en met 173 Kijk naar Tekst-TV op Omroep Amersfoort Bel de Informatietelefoon, telefoon (035) 609 36 65; Bel de Servicelijn (035) 609 37 28. De servicelijn is 24 uur per dag, zeven dagen in de week, bereikbaar tegen het normale tarief. De servicelijn kunt u bellen voor: algemene, actuele informatie over gemeen telijke zaken, het stellen van vragen over gemeentelijk beleid of andere zaken en het inspreken van meldingen met betrekking tot de woonomgeving. Op dit moment is er algemene informatie beschikbaar over burgerzaken (reisdocumenten, rijbewijzen, geboorte aangifte, zorgloket, verhuizingen), sociale zaken, vuilafvoer, woningen (woonruimteverdeling, aankoop woningen, huursubsidie) en gemeentelijke belastingen. In de toekomst zal dit mogelijk worden uitgebreid met een aantal andere categorieën; Lees Op 't Hoogt, wekelijks met bekendmakingen elke woensdag in de Soester Courant (abonnementen), maandelijks de voorlichtingskrant, eveneens in de Soester Courant (huis-aan-huis verspreiding). De volgende voorlichtingskranten verschijnen op 13 april, 15 juni, 7 september, 5 oktober (Begrotingskrant), 9 november en 14 december. In de wijk Klaarwater is vorig jaar een wijkbeheerteam van start gegaan. Dit jaar heeft het wijkbeheerteam de beschikking over een wijkbudget van 8000 euro. "Binnenkort gaan we bekijken hoe we dat bedrag het beste kunnen besteden", zegt de kersverse voorzitter van het wijkbeheerteam Klaarwater, Henk de Jong. "Ideeën uit de wijk zijn natuurlijk van harte welkom." et is de bedoeling dat het wijkbudget wordt besteed aan extra's voor de wijk die de leefbaarheid vergroten, bijvoorbeeld een actie om medebewoners te leren kennen, meer zit banken, een publicatiebord voor mededelingen uit de wijk, extra verlichting of meer speeltoe stellen. Zaken die thuishoren bij het onderhoud van de gemeente, hoeven niet te worden bekostigd uit het wijkbudget. Henk de Jong heeft sinds kort het voorzitter schap van het wijkbeheerteam overgenomen van Ria van Egdom, die naar een andere wijk is ver trokken. "Ik heb eerst goed gekeken wat het wijkbeheerteam allemaal deed en onder meer een vergadering meegemaakt. Toen heb ik 'ja' LEEFBAARHEID In het wijkbeheerteam praten bewoners uit de wijk Klaarwater met elkaar, maar ook met instanties als de gemeente, Stichting Balans, politie en de woningbouwvereniging. Het doel is om de leefbaarheid in de wijk, ingeklemd tussen de Beukenlaan, Dalweg, Koningsweg en Vrijheidsweg, te verbeteren. De Jong: "We willen dit jaar proberen meer bekendheid te geven aan het wijkbeheerteam Klaarwater. Daarom gaan we ook bij de andere wijkbeheerteams kijken hoe zij dat hebben gedaan. Ook zijn sommige delen van de wijk niet goed vertegenwoordigd in het team. Dat willen we ook verbeteren." BELEMMERINGEN Uit de vorig jaar gehouden quickscan van de wijk bleek dat bewoners met een rollator of scoot- mobiel buiten vaak belemmeringen tegenkomen. "Losliggende stoeptegels, laaghangend groen, auto's die op het trottoir geparkeerd staan en dergelijke", somt De Jong op, "het lijkt vaak geen probleem, maar als je moeilijk ter been bent, levert het wel moeilijkheden op. Gemeente en bewoners moeten daar samen aan werken." Het wijkbeheerteam is ook druk bezig met de pro blemen rond winkelcentrum Hoogvliet. "Het is er vaak zo druk dat er geen doorkomen aan is. Buurtbewoners die maar een paar boodschappen moeten hebben, kunnen dus beter gaan lopen of met de fiets. Het gebied is net gerenoveerd, maar misschien moeten we toch nog eens kijken of er nog betere oplossingen mogelijk zijn. Ik ver wacht wel dat door de ondergrondse containers de overlast van zwertajil terug wordt gedrongen." HANDHAVING Het wijkbeheerteam Klaarwater is ook blij met het besluit van de raad dat het aantal politie surveillanten op zeven blijft in Soest. "De surveil lanten helpen - door meer blauw op straat - toch mee met handhaving, waardoor de leefbaarheid in de wijk word vergroot. Dat is ook datgene waar we als wijkbeheerteam, het liefst met de steun van zoveel mogelijk bewoners, naar streven.

Soester Courant | 2005 | | pagina 19