3.95 1.99 17.50 0.99 1.29 4.49 Buurt ziet geen heil in komst moskee VtlMNGGEBflHWVMZADILIIOfF NIJHOf Van de Graaf GROTE BELANGRIJKE JUBILEUM KUNST- EN ANTIEKVEILING Franse Emmentaler Vanille-mousse Beaujolais Village Kiwi's Gegrilde achter ham Riblappen Initiators sportzaal eisen breder onderzoek VERKOOPPLANNEN? €49, incl.btw excl. ontwerpkosten Te veel vraagtekens voor rechter in afpersingszaken NU NAAR NIJHOf Weer vurig pleidooi voor maatregelen tegen vos WOENSDAG 16 FEBRUARI 2005 83e JAARGANG NO. 27 Hol Molenbeek OPEL0 SOESTER KALENDER DEZE WEEK WD/D66/GGS fluiten college terug Ook bedrijfsleven tegen beoogde locatie aan Vrijheidsweg Visitekaartjes 250 stuks in full colour BEL VOOR EEN GRATIS EN DESKUNDIGE WAARDEBEPALING 035 - 603 27 37 Verdachten blijven in hechtenis MEGAPOOL NU EP:Krag twijk Woningmakelaardij -Taxaties Hypotheken - Assurantiën 15% korting op alle binnendeuren' 15% korting op alle kasten' Witte ziet geen mogelijkheden Redactie en administratie: Van Weedestraat 227 Postbus 57 - 3760 AB Soest Telefoon 035 - 601 41 52* - Telefax 035 - 602 49 04 - E-mail: soestcrt@wanadoo.nl - Internet: www.soestercourant.nl Abonnement: Soest/Soesterberg per half jaar 9,25 - Buiten Soest 18,50 - Losse nummers 0,65 Gecontr. oplage 11.900 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG Wij repareren of vervangen uw voorruit... REGIOMAKELAARS V Van Breukelen, vast goed! .\hkekurdij, hypotheken en JSsurjnlicn Woning- en Assurantiemakelaars www.holenmolenbeek.nl Kijkdagen: Vrijdag 18 februari 19.00-22.00 uur Zaterdag 19 februari 11.00-17.00 uur Zondag 20 februari 11.00-17.00 uur Veiling: Maandag 21 februari t/m Vrijdag 25 februari aanv. 19.00 uur In het openbaar zullen ca. 3000 kavels aan kunst, antiek, schilderijen, goud, zilver, kleingoed en diversen verkocht worden. NEFKENS SOEST VOOR NIEUW EN GEBRUIKT AUTOMOBIELBEDRIJF MEM BI»NE EKEN SS.QEShi.BV IBirkstraat 30 - 3768 HH Soestl Telefoon (035) 601 23 64 Digitaal Printen Digitaal Foto Station DTP Mailing Service Kopieëren 500 gram per emmer De Soester Kalender biedt vereni gingen en instellingen in Soest ge legenheid hun publieksactiviteiten met een eenmalig karakter kort in deze 'weekagenda' te melden. Donderdag 17 februari 10:00 Vertelochtend 55+, De Klarinet, Klarinet 39. 20:00 Klaverjassen p.v. De Vriendschap, Mezenhof 1. 20:00 Lezing over 'familieop stellingen', Het Horusoog, Birk- straat 101A, 5,00. Vrijdag 18 februari 14:00 Modeshow met gebruikte kleding, De Klarinet, Klarinet 39. 20:00 Lezing over Engelse tui nen, Groei Bloei, EHBO-ge- bouw, Parallelweg 7A. 20:30 Jazzsessie Artishock, Steenhoffstraat 46A, 4,50. Zaterdag 19 februari 10:00 Wandeltocht Olympia (5- 10-15-20 km), De Zwaluw, Oos tergracht 46, 1,00/1,50. 14:30 Start Interculturele Ver eniging C4, De Plantage, Smitsweg 311. 16:00 Theater Unieke Zaken: 'Cinema Victoria', Idea-theater, Willaertstraat 49, 5,50/6,50. Zondag 20 februari 15:00 Concert Colenso Con- sort, Oude Kerk, Torenstraat 1, €8,00/9,00. Concert Escher Trio, Muziek- kring Eemland, Hilton-Soestdui- nen, 15,00. 19:30 ArtifilmDigitaal, Ar tishock, Steenhoffstraat 46A, 2,50/4,00. Maandag 21 februari 13:30 Vakantieactiviteiten, Spleasurecentrum, Dal weg 181, 3,45/4,10. 14:00 Lezing wethouder B. Krij ger over ouderenbeleid, PCOB, Klaarwater, Wiardi Beckmanstr. 475. 20:00 Bloemenseance Paso, De Vriendschap, Mezenhof 1, 2,00/4,50. 20:30 Film 'Verborgen gebre ken', Artishock, Steenhoffstraat 46A, 3,50/5,00. Dinsdag 22 februari 13:30 Vakantieactiviteiten, Spleasurecentrum, Dalweg 181, €3,45/4,10. 14:00 Hawaii-middag, kinder boerderij Veen weide, Vedelaarpad 53, 3,00. 14:00 Samen muziek maken 55+, De Klarinet, Klarinet 39, Woensdag 23 februari 13:30 Vakantieactiviteiten, Spleasurecentrum, Dalweg 181, 3,45/4,10. 14:00 Film 'Pluk van de Pet- teflet', Idea-theater, Willaertstraat 49 (uitverkocht!). 14:00 Knutselmiddag Balans, De Plantage, Smitsweg 311, 1,00. 19:30 India-huisconcert, Vede laarpad 51, 10,00. van 6.99 i 3.99 doos a 6 fl. 100 gram C1000 versvoordeelmarkt Winkelcentrum 'Hartje-Zuid' Geldig t/m zaterdag, druk- en zetfouten voorbehouden. Actueel 3 'Niet dansen, maar serieus discussiëren'. Referendum krijgt staart(je). PRACTICUM DIGIPRINT Koninginnelaan 6 3762 DE Soest Tel.: 035 - 602 7017 Fax: 035 - 602 3012 digiprint@practicum.nt www.practicum ,nl bouw en woonwaren. baarn minervaweg 3, tel. 035 54 86 111, www.nijhofbaarn.nl Vaarfwcg 109, Hilversum, Tel: 035-6247170. Fax: 035-6231623 Internet: www.vanzadclhoff.nl, E-mail: info@vanzadelhoff.nl Burg. Grothestraat 13, SOEST BuijsRegiomakelaars.nl Soest@Buijsregiomakelaars.nl nvm ÜW MAKELAAR IN DE REGIO! (KANTOREN TE SOEST EN AMERSFOORT) zie pagina 5 WD, D66 en GGS willen dat het college nog eens, maar dan diepgaander, de mogelijkhe den van een multifunctionele sportzaal in het Smitsveen gaat onderzoeken. Met de conclu sie 'te duur' laten ze zich niet afschepen. Aan de hand van een quick- scan, een vluggertje voor on derzoekers, was vastgesteld dat een 'kale' sportzaal bijna 800 duizend euro kost. Met onder andere een horecavoorziening erbij, zoals de bedoeling is, zal nog meer geld nodig zijn. Er is ook plaats voor zes jongeren- woningen, maar daaraan valt niet veel te verdienen. Anders zou de huurprijs veel te hoog worden voor de doelgroep. Volgens het college is er nu geen geld voor een sportzaal met wijkgerichte functies. De gemeente zit krap bij kas, heeft net weer allerlei bezuinigingen doorgevoerd en moet al 2,5 miljoen euro gaan uitgeven om voetbalvereniging 't Vliegdorp in Soesterberg eindelijk in een accommodatie te kunnen on derbrengen. Daarom adviseerde het col lege de raadsfracties om met de sportzaal in ieder geval te wachten tot volgend jaar en in de tussentijd te kijken of er ergens geld voor kan worden gevonden. Maar zo gemakkelijk komen burgemeester en wet houders er niet van af. Althans niet bij WD, D66 en GGS. VVD en D66 vragen al langer om een sportvoor- ziening. Die is niet alleen van belang voor de wijk, maar kan tevens het zaalruimtegebrek voor de gymlessen van scho len oplossen. De twee fracties dienden, met GGS, in oktober een motie in om onderzoek te doen naar de haalbaarheid van de sportzaal in combinatie met jongerenwoningen. De rest van de raad stemde ermee in. De drie initiators, goed voor dertien van de 27 raadszetels, vinden dat het college beter zijn best moet doen. Ze verwach ten in de loop van dit jaar een breder onderbouwd rapport. Buurtbewoners hopen dat het plan niet doorgaat. Zij zijn bang dat ze 's avonds hinder zullen ondervinden van de bezoekers en gebruikers van de zaal. De rechtbank in Utrecht voelt zich nog onvoldoende geïnformeerd om uitspraak te kunnen doen in twee afpersingszaken, waarbij de 21-jarige zoon van een Soester gezin een hoofdrol speelt. In de ene zaak is de zoon een van de verdachten, in de andere zijn hij en zijn ouders het slachtoffer. De zoon bekende twee weken ge leden in de rechtszaal dat hij vorig jaar betrokken was bij de afpersing van een studiegenoot, maar hij zou daartoe zijn gedwongen door drie leeftijdsgenoten uit Utrecht. Toen bij de studiegenoot geen geld meer te halen viel, zouden de Utrech ters zich op hem en zijn ouders in Soest hebben gericht. De mannen eisten 50.000 euro. Het gezin stapte naar de politie nadat ze onder bedreiging van ge weld 10.000 euro aan de Utrech ters hadden betaald en de auto van de moeder hadden afgestaan. Ze deden aangifte, maar de zoon ver zweeg zijn rol bij de afpersing van zijn studiegenoot door hem en de drie Utrechters. Enkele dagen na de aanhouding van de Utrechters werd de zoon zelf ook opgepakt. Zijn studiegenoot had ook aan gifte gedaan. Hij had onder dwang zo'n 25.000 euro aan de Soester gegeven. zie advertentie op pagina 14 Volgens de Soester had hij zijn studiegenoot uitgekozen om dat hij door de Utrechters onder druk was gezet om een geschikt slachtoffer te vinden. Hij moest als contactpersoon optreden, ter wijl de Utrechters onzichtbaar op de achtergrond de regie voerden. Uit angst durfde hij niet naar de politie te gaan. Hij zou regelmatig zijn mishandeld om mee te blijven werken. Ook zou hij zijn bedreigd met een pistool en een mes. De Utrechtse rechtbank zei dins dag nog geen uitspraak te kunnen doen omdat de precieze gang van zaken haar nog onduidelijk is. Ze wil de studiegenoot en de vader van de Soester als getuigen in de rechtszaal horen. Dat gaat maan dag 21 maart gebeuren. De vier verdachten blijven in voor lopige hechtenis. De officier van justitie eiste 21 maanden gevan genisstraf tegen de Utrechters; en anderhalf jaar celstraf, waarvan een half jaar voorwaardelijk, te gen de Soester. Ze geloofde dat de man onder druk was gezet om mee te werken aan de afpersing van zijn studiegenoot, maar volgens de of ficier had de man kunnen stoppen en naar de politie kunnen gaan. De verdachte had bovendien nog geld van zijn studiegenoot geëist nadat de Utrechters waren opge pakt, zo bleek uit een afgeluisterd telefoongesprek. Autobedrijf A. van der Lee Exclusicf-Dealcr voor Soest, B Kerkstraat 58 Soest - tel. 601 25 00 Veel buurtbewoners en onderne mers in Soestdijk zien geen heil in de komst van de Fatih moskee naar de Vrijheidsweg. Parkeer overlast, mogelijke geluidshinder (als er een minaret komt voor ge- bedsoproep) en de noodzakelijke kap van bomen beheersen de ge voelens van omwonenden. Onder nemers stellen dat een openbare gelegenheid niet strookt met het (veiligheids)beleid op het indu strieterrein Soestdijk. Deze argumenten waren maan dagavond te horen tijdens een in formatiebijeenkomst die vaak een emotionele aard en een hoog ir ritatiegehalte had. Ongeveer twee honderd Soesters, van Nederland se en Turkse afkomst, woonden de discussie in het gemeentehuis bij. Nadat bij de, gemeente al diverse telefonische en schriftelijke reacties waren binnengekomen, werd eer gisteren in uiteenlopende bewoor dingen verzet aangekondigd. 'Zet de moskee maar aan de Smitsweg, waar de multifunctionele sportzaal had moeten komen, in het hart van de Turkse gemeenschap. Dit is verder zinloos. Het bestemmings plan zal gewijzigd moeten worden en daar zullen we tegen ageren. Er zijn alternatieve locaties genoeg, waar het veel sneller kan. Dit is niet noodzakelijk, zolang er elders nog zoveel leegstand is', zei een bewoner van een van de KLM- flats aan de Johannes Poststraat. De groenwal langs de Vrijheids weg, aangelegd als buffer tussen het industrieterrein en de woning bouw in Klaarwater, mag onder geen beding verdwijnen, vinden velen. Volgens de gemeente is het echter mogelijk de moskee zo te bouwen, dat er toch voldoende bomen blijven staan. Ook met de circa zestig parkeerplaatsen die er naast komen te liggen. 'En wat gebeurt er als ze straks wel bij ons Hol Molenbeek Soest Burgemeester Grothestraat 32 K.O. voor Gert Dazelaar. Column Visser. Cultuur 4 Soest bundelt culturele krachten in ambiteus Boekenweek programma. SLAS haalt auteur Tomas Lies- ke naar huis. Familieberichten 6 Op Soest 9 Bridgers steunen Bentinckbus. Meander vrij van MRSA. Vrienden Molendael schenken 't Fierhuis geld. Varia 12 Kerk in de Krant. Van heidehut tot residence: de Emmakerk. Prikbord 17 Medische diensten. Kerkdiensten. Radio Soest. Bijlage Op 't Hoogt Seniorennieuws. (inct. glas en hang- en sluitwerk) zondag 20 februari open van 10 tot 17 uur parkeren en ik kan mijn auto niet kwijt?' vroeg een buurtbewoonster. Een woordvoerder van de HDV Fatih moskee voorspelde dat één, hooguit twee keer per jaar - tij dens het Suiker- en het Slachtfeest - er een stormloop op de moskee zal zijn. Op de vrijdag, de heilige dag voor moslims, verwacht hij veertig tot vijftig auto's, op an dere dagen niet meer dan twintig. De locatiekeuze valt bij de Soester Zakenkring evenmin in goede aar de. Vice-voorzitter Petra Thomas memoreerde aan de revitalisering van het industrieterrein: Daar wor den miljoenen euro's aan gespen deerd. Uit oogpunt van de bevei liging van het terrein zijn openbare gelegenheden niet gewenst. 'Of het nu een moskee, een christelijke kerk of een school is, we zijn er niet blij mee', aldus Thomas die de hele avond tevergeefs wachtte op een inhoudelijke reactie op haar argument. De Stichting Bedrijven- kring Soestdijk en de Kamer van Koophandel zijn evenmin gelukkig met de komst van de moskee. De gemeente acht de hoek van de Vrijheidsweg en de Koningsweg wel geschikt: genoeg ruimte, goede bereikbaarheid en representatief voor een voorziening die niet aan een wijk gebonden is. Maar omdat ze voorzag dat het plan veel reac ties zou losmaken, is gekozen voor breed overleg in de samenleving. Werkgroep Daarom wordt een werkgroep in het leven geroepen die mogelijk begin maart voor het eerst bij een- Actueel Brandweer stuit op hennep plantage. Soesterberg 13 Sahara en War Child uitdagin gen voor Hans van Ee. Inhoud fooienpot voor Azië. Margöt Bultink exposeert in De Drie Eiken. Sport 15 StamSovoco stunt tegen top 5 ploeg. Red Stars kijkt op lange termijn. Geen verrassing van BDC bij koploper Aalsmeer. Sanne Delfgou weert zich kranig in internationale top. komt. Buurtbewoners en onderne mers kunnen zich hiervoor opge ven. Ook vertegenwoordigers van de gemeente en het moskeebestuur nemen zitting in de werkgroep. De locatie aan de Vrijheidsweg blijft ongewijzigd uitgangspunt tijdens dit vervolgoverleg. De conclusies van de werkgroep zullen mede bepalend en van cruciaal belang Een van de buurtbewoners ver telt gespreksleidster Samirah Ab- bos waarom hij tegen de komst van een moskee aan de Vrijheidsweg is. Foto: Bell zijn voor het uiteindelijke plan, zei wethouder Bart Krol. (Lees ook pagina 3) 'Een hek eromheen en dat een me ter diep ingraven!' Dat is volgens Ton Hartman, Eempolderbewo- ner en weidevogelbeschermer, de beste methode om de vossen 's nachts in het bos te houden, zodat ze de jonge weidevogels met rust laten. Want die worden op grote schaal bedreigd. Hartman - onlangs opgestapt als lid van de adviescommissie Mi lieubeheer - hield vorige week een vurig pleidooi in de raadscommis sie Ruimtelijke Ordening/Milieu om de vos aan banden te leggen. Volgens hem was het aantal leeg geroofde nesten in twee jaar tijd gestegen van 40 tot meer dan 80 procent. De schuldigen: kraaien, hermelijnen en blauwe reigers, maar vooral de vossen! De roof dieren slaan hun slag vooral in de westelijke Eempolders, want de Eem zelf vormt een natuur lijke barrière en de vossen trek ken zich 's nachts terug in hun holen in het Soester bosgebied. Wat Hartman betreft zou de po pulatie sterk teruggedrongen moeten worden door de vossen in hun leefgebied te beperken. Maar hoe dan, vroeg de commissie zich af. Hartman wist het eigenlijk ook niet, want het alternatief van een ingegraven hek om de bossen lijkt praktisch niet erg snel uitvoer baar. Maar de boeren hebben al zoveel gedaan om de weidevogels te beschermen: later maaien, ex tensievere veeteelt, waterbeheer, etc. De vossenjacht is overigens officieel verboden, althans aan banden gelegd. Afschot Hoevéél vossen er te veel zijn kon Hartman niet zeggen. Volgens het WD-raadslid Peter Hoebee zouden het er tientallen zijn. Wet houder Harry Witte wist dat er vorig jaar voor 30 vossen een 'af schotvergunning' was afgegeven, maar dat er uiteindelijk niet meer dan 18 vossen waren gedood. Het schieten van vossen heeft ook al leen zin tijdens de broedperiode, maar dan hebben de vossen zelf ook jongen en die zijn óók weer beschermd. 'Dus 't is allemaal nogal ingewik keld,' aldus Witte. Hij wees erop dat het aantal weidevogels aan de andere kant van de Eem groeit, omdat de vos inderdaad niet van zwemmen houdt. 'Het College ziet geen mogelijkheden om het probleem op te lossen,' stelde de wethouder ietwat deemoedig vast. De Soester vossen hebben voorlo pig dus niet veel te vrezen.

Soester Courant | 2005 | | pagina 1