Z f CC ui LU CO Woningbouw, bedrijventerrein en natuurontwikkeling in Soesterberg Raad wil meer zicht op werk politiesurveillanten Ui op 't Hoogt Lering trekken uit referendum >J Ui Tijmen Koelewijn ledereen goed blijven informeren Rek vo RAADSFRACTIES: SOEST 2002 BURGEMEESTER EN WETHOUDERS: woensdag 16 februari 2005 Pagina 2 De meeste raadsfracties willen de plannen voor een ecoduct opnieuw tegen het licht houden. "We komen misschien streng over, maar je maakt van te voren afspraken en je haalt het of je haalt het niet. We respecteren de uitslag en die is duidelijk", aldus Ans Mann van GroenLinks. "Maar het grote aantal tegen stemmers stemt wel tot nadenken. We vinden ook dat op punten naar het plan moet worden gekeken, bijvoorbeeld of het niet goedkoper kan. Het is voor het Hart van de Heuvelrug wel belangrijk dat het ecoduct er komt." Hart van de Heuvelrug In Soesterberg mag de gemeente Soest volgens het nieuwe streekplan woningen bouwen en bedrijventerrein ontwikkelen als daar natuurontwikkeling tegenover staat. Dat is de essentie van het project 'Hart van de Heuvelrug'. In Soesterberg is behoefte aan woningbouw om het dorp een impuls te geven, zodat de voorzieningen niet onder druk komen te staan. Met de sluiting van de vliegbasis wordt woningbouw mogelijk, omdat er geen voorwaarden meer zijn omtrent het geluid. toepassen. De uitslag van het referendum is wat ons betreft helder. Eventueel willen we best naar een alternatieve locatie kijken, maar voor op staat dat het ecoduct daar moet komen waar het rendement voor de natuur het grootst is." GESTERKT DOOR DE UITSLAG "We vinden het ecoduct te duur op die plaats en voelen ons dus gesterkt door de uitslag van het referendum", zegt Teun Middelkoop van Soest 2002. "Veertig procent van de stemgerechtigde kiezers is opgekomen en het overgrote deel daarvan heeft 'nee' gezegd. Die veertig procent kan wel eens heel erg represen tatief zijn. Wij voelen ons als Soest 2002 vooral misbruikt door de gemeente. Die deed voorkomen dat de partijen unaniem voorstander waren van de Wet Voorkeursrecht Gemeenten en dus ook de aanleg van het ecoduct steunden. Wij waren al tegen het ecoduct en zijn dat nog steeds." "We zijn natuurlijk de partij van het referendum", zegt Jacques Honkoop van D66. "De uitslag is inderdaad duidelijk, maar het voorkeursbesluit had beter niet referendabel kunnen zijn. Misschien moeten we de verordening nog eens goed tegen het licht houden en kijken wat wel en wat niet referendabel is. En of de drempels die we hebben opgeworpen wel goed zijn. Het ecoduct als zodanig moet zeker referendabel zijn. De nee-stemmers geven een duidelijk signaal af. Mede daarom moeten de alternatieven worden onderzocht." DOORLOPEN TOT AAN LEUSDEN "Honderd jaar geleden waren er zeven schaaps herders in Soest", vertelt Chris van Vuuren van ChristenUnie-SGP. "Als die 's morgens vroeg vertrokken konden ze over de hei helemaal doorlopen tot aan Leusden. Inmiddels is voor miljarden geïnvesteerd in woningen en wegen in dat gebied. Dan mogen we wat mij betreft nu wel een paar miljoen euro besteden om delen van die natuur weer met elkaar te ver binden. De uitslag is duidelijk, wij vinden het ecoduct belangrijk voor de natuur." Ingrid Koomen-Beerman (Gemeentebelangen Groen Soest): 'Als raad hadden we een unaniem besluit genomen dat we de Wet voorkeursrecht gemeenten op de locatie van het ecoduct wilden Paul Lemmen van de Partij van de Arbeid is van mening dat de uitslag van het referendum niet genegeerd kan worden. "Formeel is het zo dat de Wet voorkeursrecht gemeenten op het gebied gehandhaafd moet blijven, maar zeventig procent van de mensen stemde tegen. Daar moet je ook wat mee doen. Er moet beter onder zocht worden welke alternatieven er zijn. We kunnen kijken naar andere varianten en zelfs naar de mogelijkheid om geen ecoduct aan te leggen. Ook de financiële consequenties moeten worden meegewogen." MOGELIJKHEDEN Goed evalueren wat er is misgegaasn en daar lering uit trekken is het standpunt van het CDA. Annette Oostrom: "De Wet voorkeursrecht gemeenten blijft gehandhaafd, maar er waren wel heel veel nee-stemmers, waar je niet zonder meer aan kunt voorbijgaan. We blijven in dialoog en willen ook kijken of het bestemmingsplan aangepast moet worden." "We moeten er vooral lering uit trekken", zegt Karei van Geet van de WD. "De communicatie rond het referendum is van sommige kanten niet altijd even netjes geweest. We moeten dat achter ons laten en met alle belanghebbenden kijken wat tot de mogelijkheden behoort. Daar hoort ook het financiële aspect bij." Met gebruik van je gezonde verstand werken aan de verbetering van het woon en leef klimaat, in de wetenschap dat geld maar eenmaal uitgegeven kan worden. Dit zijn binnen de fractie van Soest 2002 belangrijke uitgangs punten. Van daaruit wil ik graag ingaan op de vraag van Ingrid Koomen: "Hoe denkt Tijmen Koelewijn over het groen in Soest." Iedere morgen loop ik circa 8 km. door de Soester bossen en ervaar daarbij hoeveel er te genieten valt in de directe omgeving. Maar groen omvat veel meer. Groen bevindt zich ook in onze woonwijken en dat moet vooral goed onderhouden worden. Aan dat laatste mankeert in Soest nog erg veel. Fiets maar eens door de wijken. Altijd weer zal er een balans moeten zijn, wat kost het en wat levert het op aan echte terrein winst als het om groen gaat. Een voorbeeld: Kodakterrein, een klein stukje natuur voor miljoenen euro's. Tegen zulke scheve verhou dingen en verspillingen verzetten wij ons. In de recentelijke discussie over de aanleg van het ecoduct is ons het één en ander duidelijk geworden. Het torpederen van ons plan voor starterswoningen vindt zijn oorzaak in de gemaakte afspraken in het kader van het plan Hart van de Heuvelrug. Daardoor mag niet meer gebouwd worden, anders dan binnen de chantage-optie, waarin de college partijen blin delings achter de wethouder aanlopen. Het verschil tussen Ingrid's GGS en onze partij zit hem dus niet in onze liefde voor de natuur en bezorgdheid voor het milieu. Het verschil is, dat Soest 2002 altijd zoekt naar de balans. Wat geven we uit en wat krijgen we er voor terug? Daarom zullen wij ook blijven streven naar een echte oplossing voor het verkeer in Soest, waarbij met name het milieu, door uit laatgassen, niet "ondergesneeuwd" mag raken. Onze milieu ont ziende, verdiepte rondweg, langs de spoorlijn Amersfoort-Baarn komt er echt. Als de raad maar visie heeft en durf toont. Groen moet behouden blijven, in balans met wonen en leëfomgeving, om ook met name de jongeren in onze woonplaats (de toekomst dus) voor Soest te behouden. Pas dan kunnen alle burgers van Soest echt genieten van de natuur. Mijn estafettestokje geef ik door aan Karei van Geet van de WD, Van hem wil ik graag weten waarom hij voor ons bouwplan was en toch tegen stemde. 17 februari: 14 maart: 15 maart: 16 maart: 31 maart: commissie Bestuur en Middelen commissie Ruimtelijke Ordening, Verkeer en Milieu commissie Sport, Onderwijs en Welzijn gemeenteraadsvergadering De commissie- en raadsvergaderingen beginnen om 19.30 uur. De vergaderingen vinden plaats in de raadzaal in het gemeentehuis van Soek. De agenda en vergaderstukken liggen ter inzage in de hal van het gemeentehuis. Een compleet overzicht van de data waarop de commissies en de gemeenteraad vergaderen kunt u vinden op www.soest.nl LUISTER MEE OF LAAT VAN U HOREN U bent van harte welkom om tijdens de vergadering mee te luisteren vanaf de publieke tribune in de raadzaal. Ook is het mogelijk om aan het begin van de vergadering als inspreker te reageren op zaken die op de agenda staan of iets te zeggen over een onderwerp dat niet op de agenda staat. Wilt u gebruik maken van dit spreek recht, dan moet u dat wel uiterlijk op de dag van de vergadering voor 12.00 uur laten weten aan de griffier van de gemeente Soest: (035) 609 34 11 Woensdag 19 januari vond in de gemeente Soest een referendum plaats over het raadsbesluit 'Aanwijzing gronden ter weerszijden Amersfoortsestraat waarop de Wet voorkeursrecht gemeenten van toepassing wordt verklaard.' Van de 34,514 kiesgerechtigden zijn 13.578 mensen komen stemmen. Dat is 39,89 procent en daarmee is de ondergrens van 30 procent gehaaid. Van het totale aantal mensen dat is komen stemmen, waren 3.982 stemmen voor en 9.596 stemmen tegen. Het aantal tegen stemmen was te weinig voor een geldige meerderheid. De gemeenteraad besloot naar aanleiding van deze uitslag het raadsbesluit in stand te houden. In dit artikel leest u de reacties van de gemeente raadsfracties en van burgemeester en wethouders. Woensdag 19 januari 2005: raads- en collegeleden praten na over de referendumuitslag Het college van burgemeester en wethouders is blij met de opkomst. "Een compliment voor iedereen die is komen stemmen op 19 januari", zegt burgemeester Janssen. "Deze opkomst betekent een sterke betrokkenheid in de samenleving voor het project Hart van de Heuvelrug", vervolgt hij. "Het is ook een goed project", reageert wethouder Harry Witte. "Het is een project dat past bij een groene gemeente als de onze." Wethouder Bert Krijger geeft aan dat hij graag nog meer mensen met een voor-stem had gehad. "Jammer dat veel mensen op een laat moment proberen te weten te komen waarover het gaat. We slagen er blijkbaar niet in het verhaal eerder over te brengen." Wethouder Bart Krol geeft aan dat hij de uitslag van het referendum ziet als een kritisch signaal uit de samenleving. "Er is duidelijk aan de bel getrokken", zegt hij. Alle collegeleden nemen dat signaal serieus en willen daar wat mee doen. in april vorig jaar. "Toch merkje dat een onder werp pas gaat leven als er iets gebeurt, in dit geval een referendum", merkt Krijger op. De burgemeester en de wethouders zien het als een belangrijke taak het onderwerp levend te houden. Ze zullen iedereen goed blijven informeren. Bestemmingsplan 'Hart voor Groen' Het bestemmingsplan 'Hart voor Groen' bestaat uit zeven deelgebieden waarbinnen ontwikkelingen mogelijk worden gemaakt in het kader van het Hart van de Heuvelrug. De deelgebieden zijn: Jessurunkamp: ontwikkelen natuur Kodak-terrein: ontwikkelen natuur Ecologische corridor Vlasakkers Bedrijfsterrein Zuiderweg Bedrijfsterrein Richelleweg Apollo-Noord: bouwen van woningen I Bedrijfsterrein Soesterberg Nood-oost BESTEMMINGSPLAN "In het bestemmingsplan 'Hart voor Groen' zijn de onderdelen woningbouw, ontwikkeling bedrijventerrein en natuurontwikkeling beschreven", geeft Krol aan. "Hoe we deze onderdelen gaan invullen, staat ter discussie." Burgemeester Janssen: "De procedure in het kader van dit bestemmingsplan willen we benutten voor de dialoog. Op deze wijze verta len we de betekenis van de uitslag van het refe rendum naar concrete plannen." Witte wijst op de regionale betekenis. "Het ecoduct kunnen we niet geïsoleerd bekijken en beoor delen. In het project Hart van de Heuvelrug gaat het om meerdere ecoducten, die allemaal met elkaar in verbinding staan." COMMUNICATIE In de periode voor de dag van het referendum heeft het gemeentebestuur de inwoners geïnformeerd over het project Hart van de Heuvelrug. Op onder meer de informatiemarkt in september 2003 en tijdens de discussie avonden over het Totaalplan Soesterberg kwam het onderwerp ook uitgebreid aan de orde. Dat geldt tevens voor de inspraak over het bestemmingsplan 'Hart voor Groen' Het ontwerp-bestemmingsplan ligt ter inzage vanaf 17 maart tot en met 13 april. In deze periode kunnen mensen zienswijzen kenbaar maken. Het college van Burgemeester en Wethouders besluiten op 31 mei over de inge diende zienswijzen en eventuele aanpassingen als gevolg hiervan. Op 14 juni komt het bestem mingsplan aan de orde in de vergadering van de raadscommissie RVM. Zienswijzen kunnen dan worden toegelicht. Uiteindelijk stelt de gemeen teraad het plan op 23 juni vast. Na de vaststel ling kan nog bezwaar worden ingediend bij Gedeputeerde Staten. De gemeente Soest advi seert belangstellenden de wekelijkse gemeente pagina in de Soester Courant in de gaten te houden. Daar wordt gepubliceerd wanneer wat plaatsvindt. De meeste partijen in de Soester gemeenteraad willen meer duidelijkheid over de zeven politiesurveillanten die in Soest werkzaam zijn en die door de gemeente worden bekostigd als aanvulling op de reguliere politietaken. Soest heeft bovendien meer politiesurveillanten dan omringende plaatsen. In de raadsvergadering van 27 januari is besloten het aantal surveillanten voorlopig te handhaven op zeven. Wat zijn de standpunten van de Soester politieke partijen? Het nut van de politiesurveillanten is wat ons betreft nog steeds niet aangetoond", stelt Teun Middelkoop van Soest 2002. Hij vindt zeven surveillanten in Soest dus niet nodig. "Voor ons is vier ook voldoende. We moeten eerst kijken wat echt nodig is. Pas als blijkt dat we meer surveillanten nodig hebben, moeten we maatregelen nemen." Chris van Vuuren (ChristenUnie-SGP): "Een aantal jaren geleden is een onderzoek gehouden op basis waarvan we tot de conclusie kwamen dat zeven surveillanten nodig zijn in Soest. Sindsdien zijn zaken als criminaliteit en het gevoel van onveiligheid ook toegenomen. Er is dus geen reden om te zeggen dat er nu minder surveillanten zouden moeten zijn. Ook de wijk- beheerteams wijzen op het belang van de politie surveillanten in verband met de leefbaarheid in de wijken." "Wij kiezen voor het veiligheidsgevoel van de inwoners van Soest", zegt WD-fractievoorzitter Karei van Geet. "Zeker in deze onrustige tijd moet je niet kiezen voor minder blauw op straat. Wij willen zeven surveillanten houden, ook omdat de minister, die beloofde dat er meer agenten op straat zouden komen, z'n toezeggingen nog steeds niet waar heeft weten te maken. Pas als dat gerealiseerd is, kun je over minder surveillanten praten." HARDE CIJFERS Ingrid Koomen van Gemeentebelangen Groen Soest wil ook snel meer concrete gegevens. "Maar we vinden veiligheid belangrijk en als je nu al surveillanten wegdoet, krijg je ze waar schijnlijk nooit meer terug. Wij willen eerst harde cijfers en dan besluiten wat we het beste kunnen gaan doen. Dus niet op voorhand minder surveillanten." "De surveillanten zijn de ogen en oren in de directe leefomgeving van mensen", zegt Ans Mann van GroenLinks. "Er is helaas te weinig politie op straat. Juist die leemte vullen de sur veillanten in. Natuurlijk zou ik ze ook graag vaker op straat zien, maar ook zij moeten voor veel zaken formulieren invullen en zaken ver antwoorden. Misschien moeten we maar gewoon uitgaan van meer vertrouwen, zodat ze meer tijd hebben om op straat te zijn." MEER GEWONE POLITIE De PvdA, D66 en het CDA willen naar vijf surveillanten. "Dan zitten we op hetzelfde niveau als vergelijk bare gemeenten", vertelt Paul Lemmen van de PvdA. Het college moet zich er sterk voor maken dat in de loop van dit jaar er meer gewone politie komt. Het geld dat eventueel vrij komt als we minder sur veillanten hebben, moet worden gebruikt om op een andere manier de veiligheid in Soest te verbeteren. Martin Oosterveen van het CDA is het daar mee eens. "Vijf surveillanten is in onze ogen genoeg. Misschien kunnen we met nog minder toe, maar daar is geen draagvlak voor in de raad. Het geld dat vrijkomt, moet worden besteed aan projecten die de veiligheid in Soest ten goede komen. Het gaat dus niet om een bezuiniging." Jacques Honkoop (D66) "We hebben destijds een historische fout gemaakt door de surveillanten aan te stellen. Er is nu geen duidelijk zicht op de taken die ze uitvoeren en of het eigenlijk taken zijn die door de politie zelf moeten worden uitgevoerd. Het geld dat vrijkomt door minder surveillanten in te schakelen, moeten we gebruiken voor het bevorderen van de veiligheid en leefbaarheid." Vijf in plaats van zeven surveillanten? Als het aan PvdA, D66 en CDA ligt wel. y/oensdag 16 februar m #anaf 1 januari 2006 Y is een rekenkamer commissie voor gemeenter verplicht. Soest heeft gekozen voor een commïssü die louter uit buitenstaan ders bestaat, zodat de commissie geheel onafhan kelijk zijn werk kan doen. In het voorstel om de rekenkamercommissie in te stellen staat dat deze commissie sterk verschilt van andere commissies. 'De is geen politieke commissie werk van de commissies s hankelijk onderzoek boven tafel krijgen van feiten. Ook wat betreft de intensiteit en betrokkenheid van de leden is de rekenkamer commissie anders dan de andere commissies. De werkwijze zal door de inbreng van externe leden, meer gekenmerkt worden door onafhan kelijkheid, professio naliteit en collegialiteit dan door politieke rivaliteit.' INSTRUMENT GEMEET De rekenkamercommissie van de Soester gemeentere hankelijk zijn in de oordee ordening voor de rekenkan selectiecriteria opgenomer waar de commissie zich m i De wijk Overh een eigen wijk groot bord op C1000 in het Op het bord kunnen buurtbewoners informatie vin den die te mak> heeft met de le baarheid van d wijk. Het kan gaan om vergai ringen van het wijkbeheerteai maar bijvoor beeld ook om mededelingen van de gemeen politie of de woningbouw verenigingen. De Plantage aan de Smitsv. Carrien l De vergaderingen vinc Conta< De vergaderingen vinden 475 te Soest. Conta 8 maart, 12 april17 De vergaderingen vinden Contactpersc

Soester Courant | 2005 | | pagina 20