dejVekem6 rberg lanten rmeren Rekenkamercommissie: vooral onafhankelijk op 't Hoogt Overhees heeft wijkinformatiepunt Plaatsen ondergrondse containers HOUDERS: W'JKWFORMATIimT WUICKHiiRTE/yg OVERHEES VERGADERDATA Dorpbeheerteam Soesterberg zet in op jeugd, buurtpreventie en communicatie Cursus Milieuvriendelijk tuinieren Tentoonstelling Overnachten De Opruimberide erk je dat een onder iets gebeurt, in dit rkt Krijger op. De uders zien het als een /erp levend te houden. ren informeren. „oensdag 16 februari 2005 Pagina 3 Tijdens de raadvergadering van januari is een nieuwe commissie geïnstalleerd, die als een onafhankelijke buitenstaander moet kijken naar de doelmatigheid van het beleid van de gemeenteraad van Soest. Deze zogeheten rekenkamercommissie bestaat uit de heer G.B. van Delft uit ;splan ligt ter inzage •t 13 april. In deze :ienswijzen kenbaar urgemeester en 31 mei over de inge- entuele aanpassingen juni komt het bestem- t de vergadering van de enswijzen kunnen dan idelijk stelt de gemeen- li vast. Na de vaststel den ingediend bij gemeente Soest advi- 5 wekelijkse gemeente- irant in de gaten te ubliceerd wanneer wat tfanaf 1 januari 2006 V is een rekenkamer- commissie voor gemeenten verplicht. Soest heeft gekozen voor een commissie die louter uit buitenstaan ders bestaat, zodat de commissie geheel onafhan kelijk zijn werk kan doen. üi het voorstel om de fekenkamercommissie in te stellen staat dat deze commissie sterk verschilt van andere commissies. 'De rekenkamercommissie is geen politieke commissie. Centraal in het werk van de commissies staat het door onaf hankelijk onderzoek boven tafel krijgen van feiten. Ook wat betreft de intensiteit en betrokkenheid van de Jaden is de rekenkamer- commissie anders dan de andere commissies. De werkwijze zal door de inbreng van externe leden, meer gekenmerkt worden door onafhan kelijkheid, professio naliteit en collegialiteit dan door politieke rivaliteit.' INSTRUMENT GEMEENTERAAD De rekenkamercommissie is een instrument van de Soester gemeenteraad, maar moet onaf hankelijk zijn in de oordeelsvorming. In de ver ordening voor de rekenkamercommissie zijn selectiecriteria opgenomen voor de onderzoeken waar de commissie zich mee bezig kan houden. Zeist (voorzitter), mevrouw T.M. Boeijen uit IJsselstein, de heer drs. P.H. de jong uit Arnhem, de heer drs. B.N. Smith uit Houten en de heer drs. R.A. Wezelenburg uit Zaandijk. Veertig kandidaten hadden zich aangemeld voor de vijf vacatures. Het kan bijvoorbeeld gaan over de doelmatigheid, doeltreffendheid en recht matigheid van het beleid of de uitvoering ervan. Verder moet het door de gemeente te beïnvloeden beleid betreffen en moet er sprake zijn van een even wichtige spreiding over gemeentelijke beleidster reinen bij opvolgende onderzoeken door de commissie. Ook moeten de resultaten van het onderzoek goed uit te leggen zijn aan de Soester bevolking. De rekenkamercommissie komt gemiddeld drie dagdelen per maand bijeen en krijgt ambte lijke ondersteuning. De eerste tijd zal de commissie zich vooral oriënteren op de moge lijkheden invulling te geven aan onderzoeken naar het gemeentelijke beleid. Burgemeester Janssen feliciteert enkele leden van de rekenkamercommissie met hun benoeming De wijk Overhees heeft vanaf 16 februari een eigen wijkinformatiepunt. Het is een groot bord op posterformaat dat in de Cl000 in het winkelcentrum hangt. "We hebben destijds .een kt door de surveillanten geen duidelijk zicht op •en en of het eigenlijk )olitie zelf moeten worden at vrijkomt door minder akelen, moeten we vorderen van de veiligheid Op het bord kunnen buurtbewoners informatie vin den die te maken heeft met de leef baarheid van de wijk. Het kan gaan om vergade ringen van het wijkbeheerteam, maar bijvoor beeld ook om mededelingen van de gemeente, politie of de woningbouw verenigingen. Vanmiddag was de feestelijke onthulling in het winkelcentrum met een ballonnen wedstrijd en een draaiorgel. In de week die voorafging aan de onthulling van het bord verscheen een speciale editie van de wijkkrant. Deze is huis-aan-huis bezorgd en een initiatief van de bewoners in samenwerking met de wijkdirigent en gesponsord door de winke liers van Overhees en de Rabobank. Het wijkbeheerteam bestaat een halfjaar, maar timmert al behoorlijk aan de weg. De buurtbewoners informatie verschaffen staat hoog in het vaandel. Daarom is ook de website www.overhees.com in gebruik genomen. De hoeveel heid informatie op deze site wordt de komende tijd nog verder uitgebreid. De WIJKBEHEERTEAM DE ENG l maart, 5 april, 7 juni, 21 Juli, 30 augustus. 27 september, 25 oktober, 22 november en 20 december De vergaderingen vinden plaats om 19.30 uur in aan de Smitsweg te Soest. Contactpersoon is Benike van der Ploeg, wijkcoördinator gemeente Soest, telefoon (035) 609 37 15. WIJKBEHEERTEAM SMITSVEEN 24 februari De vergadering vindt plaats om 19.30 uur in De Plantage aan de Smitsweg 311 te Soest. Contactpersoon is Carrien Eenhoorn, wijkcoördinator gemeente Soest, telefoon (035) 609 34 83. WIJKBEHEERTEAM SOESTERBERG 22 februari en 22 maart De vergaderingen vinden plaats om 19.4S uur in het Dorpshuis Burgstede. Dorpsplein 17 te Soesterberg. Contactpersoon is Benike van der Ploeg, wijkcoördinator gemeente Soest, telefoon (035) 609 37 15. WIJKBEHEERTEAM KLAARWATER 9 maart, 10 mei, 13 september en 8 november f^rr\ iq 30 uur in het ontmoetingscentrum Klaarwater aan de Wiardi Beckmanstraat Ve^5^g5Qg"tContoct^^soTn,sCan'ien^enhoorn, wijkcoördinator gemeente Soest (035) 609 WIJKBEHEERTEAM OVERHEES 8 maart, 12 april17 mei, 21 juni, 23 augustus, 20 september, 11 oktober. 15 november en 13 december - Q intmr in het Bowlingcentrum Overhees aan de Wlllaerstraat 49 c te Soest. De vergaderi^n^inder^piaats °^rrIgn Eenhoorn wijkcoö^inator gemeente Soest (035) 609 34 83. Na een jaar van taken verdelen, problemen inventariseren en prioriteiten stellen, heeft het dorpbeheerteam in Soesterberg eindelijk zijn vorm gevonden. De elf leden van het team zetten zich in om de leefbaarheid van Soesterberg te vergroten, uiteraard samen met de gemeente Soest en betrokken organisaties, zoals Stichting Balans, Portaal en de woningcorporatie SCW. Het team heeft onder meer uit een leefbaarheidenquête een aantal prioriteiten gedistilleerd. "We gaan ons met name hard maken voor de jongeren." In navolging van de wijkbeheerteams in Soest, is vorig jaar ook besloten een overeenkomstig orgaan in het leven te roepen voor Soesterberg. Heel logisch, vindt voorzitter Thorwald Koreneef. "De gemeente regeert toch voorname lijk vanuit het gemeentehuis in Soest. Daar horen zij lang niet alle reacties van bewoners over de uitwerking van bepaalde besluiten die de leef baarheid aangaan. Daar kunnen wij als team wel een rol in spelen." En omdat hij er persoonlijk niet goed tegen kan als er wordt geroepen dat nergens iets van deugt, zonder er zelf daadwer kelijk iets aan te doen, meldde hij zich aan om zitting te nemen in het nieuwe dorpbeheerteam. Het duurde even voor zich een solide groep vormde die de taken, die nu eenmaal horen bij een zelfstandig orgaan, naar tevredenheid wist te verdelen. "Tot onze grote vreugde hebben wij ook twee jonge leden van achttien en twintig jaar. Het is heel prettig te weten dat dit soort zaken wel de aandacht heeft van de jongeren. En zij kunnen uiteraard een goed beeld geven van wat er onder jongeren leeft. Daar kunnen we dan bij het bepalen van het beleid weer rekening mee houden." HOT ITEMS Dat beleid, zoals het uitrekenen waar het jaarlijkse budget aan wordt besteed, krijgt langzamerhand gestalte. "Uit de dorpsavond van vorig jaar kwamen een aantal zogenaamde hot items naar voren. Het aanbieden van jeugdactiviteiten bij- Thorwald Koreneef, voorzitter van het Dorpbeheerteam Soesterberg: "We willen het gevoel van saamhongheid vergroten." voorbeeld, het tegen gaan van zwerfvuil en een verkeersschouw. Allemaal zaken die alle inwoners duidelijk ter harte gaan. Het belang rijkste op dit moment vinden wij evenwel de jongeren. We willen, om maar eens iets noemen, graag een halfpipe neerzetten in Soesterberg. De jongeren hebben een plaats nodig waar ze kunnen samenkomen zonder dat ze er voor moeten betalen en waar ze bij voorkeur nog iets kunnen doen ook. Op het ogenblik is er goed beschouwd helemaal niets. Ja, een ijsbaan, maar die is natuurlijk niet altijd open en er moet entree worden betaald. En een afgelegen jeugdhonk, dat we hebben gekregen nadat het in Soest op een flop was uitgelopen. Nou, hier werkt het ook niet. En het is belangrijk dat er wat voor de jongeren wordt gedaan, je voorkomt er bijvoorbeeld ook weer sommige vormen van overlast mee." VEEL GELD Een halfpipe koste veel geld en zelfs met het budget van vorig jaar én dat van dit jaar redt het dorpbeheerteam dat niet. De gemeente heeft aan gegeven er dit jaar ook geen middelen voor te hebben, een argument dat op enige wrevel kon rekenen bij de leden en de inwoners van Soesterberg. "Wel een ecoduct van 21 miljoen kunnen neerzetten en geen 80.000 euro over hebben voor een verlichte plek met een halfpipe? Dat is nauwelijks geloofwaardig. Als je ziet wat Soest voor de jongeren doet, dan is dat echt niet gering. Er zijn plaatsen waar je op één vierkante kilometer vier plekken hebt voor jongeren. Dan zal er in Soesterberg toch óók wel iets kunnen?" verwoordt Koreneef het algemeen heersende gevoel. Aan de andere kant wordt het team op een aantal andere punten wel weer tegemoet gekomen. "Er ligt een toezegging om iets aan het vandalisme en het zwerfvuil te doen, we worden erg gesteund bij de groen voorziening en er komen ook ondergrondse containers voor glas en papier. Ook wordt te zijner tijd het bospad, de verbinding tussen het Zwarte Wegje en Zeist, verbeterd. Dat gaat alle maal prima." BUURTEVENEMENTEN Vooralsnog wil het team zich met name richten op de jeugd, de buurtpreventie en de commu nicatie naar de burgers. "We willen het gevoel van saamhorigheid vergroten. Dat betekent dat we overwegen om een aantal gezellige buur- tevenementen te organiseren of te ondersteunen, te beginnen met een leuk Sinterklaasfeest in het dorp. Bovendien willen we ook het gevoel van veiligheid vergróten. Dat besloten is het aantal van zeven politiesurveillanten te handhaven, iets waar wij ons hard voor hebben gemaakt, stemt daarmee tot grote tevredenheid. Kortom, we willen opkomen voor de belangen van Soesterberg bij de gemeente Soest. Wij kunnen er als dorpbeheerteam voor zorgen dat er tussen Soest en Soesterberg meer begrip ontstaat." Nadat een jaar lang zorgvuldig alle locaties in kaart zijn gebracht, wordt dit jaar begonnen met het plaatsen van de daar, geen beginnen aan. Verplaatsen was niet mogelijk. Die containers blijven dus gewoon boven eerste ondergrondse containers. Deze nieuwe vergaarbakken de grond, want het moet mogelijk blijven in één moeite door je boodschap pen te doen en je lege flessen weg te gooien." gaan alle bovengrondse containers voor glas en papier vervangen. In de wijken Smitsveen en de Eng komen op zeven plekken bovendien ondergrondse containers voor i-estafval, waardoor de huidige afvalcocons verdwijnen. Aanvankelijk werd het voornemen uitgespro ken om bij het bepalen van de locaties vast te houden aan de huidige locaties van de papier en glasbakken. "Dat is grotendeels gelukt", ver klaart Henk Dillingh van de gemeente Soest, "maar niet helemaal. Op een aantal locaties waren we genoodzaakt de contai ners een stuk te verplaat sen of uit te wijken naar een alternatieve locatie. Het gaat hierbij om de locaties Nassauplantsoen, Hartweg, Beetzlaan/ Hellingweg, Albert Hahnweg, Glemensstraat, Di Lassostraat/Spinet en Veenbesstraat/Smitsweg. Eén locatie, Vosseveldlaan, verdwijnt helemaal. Daar is het, vooral door de wor tels van de bomen die er staan, onmogelijk om ondergrondse containers aan te leggen. De omwonenden kunnen in de toekomst uitwijken naar bijvoorbeeld de containers aan de Zuid Promenade of de Willibrordusstraat." Ook is er een uitzondering gemaakt voor de papier- en glascontainers bij de supermarkt aan de Rademakerstraat in Soesterberg. Dillingh: "Het is een kluwen van ondergrondse kabels Ondergrondse containers zien er netter uit, zijn minder vatbaar voor vandalisme en de geluidsoverlast is een stuk minder. VOORDELEN Er zijn een aantal signifi cante voordelen aan de ondergrondse containers verbonden, volgens Henk.Dillingh. "Het ziet er om te beginnen een stuk netter uit. Het nodigt minder snel uit om afval naast te zetten. Daarnaast zijn ze minder vatbaar voor vanda lisme. Bovendien wordt de geluidsoverlast een stuk minder." Als het aan hem had gelegen, was er al eerder begonnen met het vervangen van de bovengrondse containers. "Maar de Europese wet geving verplicht ons elke uitgave boven een zeker bedrag Europees aan te besteden. Dat houdt in dat je, om kort te gaan, ieder containerbedrijf uit de Europese Unie de gelegenheid moet geven een offerte uit te brengen. Nu kwamen er alleen maar Nederlandse bedrijven, en één Duits- Nederlands bedrijf, uit de bus, maar tijdrovend is het allemaal wel", verzucht hij achteraf. WIJKBEHEERTEAMS Momenteel ligt het uitvoeringsprogramma ter beoordeling bij de wijkbeheerteams. Daarna, vanaf 16 februari, kunnen inwoners van Soest en Soesterberg het programma inzien op het gemeentehuis of de dependance. De omwonenden van locaties die verplaatst worden, ontvangen hierover nog een brief van de gemeente. Alle inwoners hebben tot 16 maart de tijd om een reactie te geven. Vervolgens wordt een begin gemaakt met het vervangen van de containers, te beginnen bij het winkelcentrum Hoogvliet. Naar verwachting is het project dan nog vóór het eind van dit jaar afgerond. Hieronder een overzicht van de locaties van de ondergrondse containers: Apollo, 2 papierbakken en 1 glasbak Willibrordusstraat, 2 papierbakken en 2 glas- Nassauplantsoen, 2 papierbakken en 2 glas bakken Colenso, 1 papierbak, 1 glasbak en 2 bakken voor gewoon huisvuil Hartweg, 1 papierbak en 1 glasbak Beetzlaan/Hellingweg, 1 papierbak en 1 glas bak A. Hahnweg, 1 papierbak en 1 glasbak Clemensstraat, I papierbak en 1 glasbak Di Lassostraat/Spinet, 1 papierbak en 1 glas bak Tamboerijn, 5 papierbakken en 4 glasbakken Obrechtstraat, 1 papierbak en 1 glasbak Parallelweg, 2 papierbakken en 3 glasbakken Smitshof, 3 papierbakken en 3 glasbakken Veenbesstraat/Smitsweg, 2 glasbakken W. Beckmanstraat, 5 papierbakken en 3 glas bakken Smitsweg 31-309, I papierbak en 7 bakken voor gewoon huisvuil Smitsweg 315-593, 1 papierbak en 7 bakken voor gewoon huisvuil Hoek Vermeerlaan/Rubenslaan, 2 bakken voor gewoon huisvuil Hoek Alb. Cuyplaan/Talmalaan 1 bak voor gewoon huisvuil Hoek Alb. Cuyplaan/Dalweg 1 bak voor gewoon huisvuil v.d. Veldeplantsoen, 5 bakken voor gewoon huisvuil Saenredamplantsoen, 5 bakken voor gewoon huisvuil 15, 22 EN 29 MAART 2005 pog plaats. Het milieucentrum organiseert r voor het vijfde jaar de cursus hvriendelijk tuinieren. Ook dit keer bestaat de cursus uit 3 avonden die plaatsvinden op de dinsdagavonden 15, 22 en 29 maart 2005 in het milieucentrum De Kwekerij aan de Molenstraat 157 in Soest. De avonden duren van 19.30 tot 21.30 uur. Onderwerpen: bodem en bemesting, zelf com- posteren, voorkomen van ziekten en plagen, "sterke" planten, natuurlijke afscheidingen en het belangrijkste snoeiwerk in de tuin. Kosten: 15, te voldoen tijdens de eerste avond. Omdat er maar 20 plaatsen zijn, raden we u aan snel in te schrijven. Inschrijven bij Johan Simon: (035) 609 32 02 of milieucentrum@soest.nl 9 FEBRUARI- 27 APRIL 2005 tentoonstelling is gemaakt voor kinderen van 4 tot 7 jaar. De Kwekerij is in deze periode iïïfmHéht als een mooi en donker sprookjesbos. In het bos zullen bezoekers kennismaken met een aantal bosbewoners en deze beter leren kennen. Dieren die de kinderen tegen zullen komen zijn: vos, reekalf, konijn, bunzing, rat, nachtegaal, kerkuil, bosuil, slakjes en een vleermuis. Een bezoek aan de ten toonstelling begint met een hoorspel over een eekhoorn die op zoek is naar zijn verloren hazelnoten. Tijdens de zoektocht komt de eekhoorn allerlei dieren tegen. Na het hoorspel gaan bezoekers zelf op zoek en maken kennis met alle dieren uit het hoorspel. Extra: ook tijdens de voorjaarsvakantie (of 7-13 of 21-27 februari) kunt u op dinsdag, woensdag en donderdagmiddag de tentoonstelling bezoeken. jDondërdag 27 januari was de eerste middag van het project De Opruimbende. Tijdens deze middag hebben de leerlingen van groep 7 van de Egelantier eerst een les gevolgd over bloembollen en later een deel van de wijk de Eng schoongemaakt. De verschillende groepjes waren beladen met prikkers, bezems en vuilnis zakken. Niet alleen het 'normale' straatvuil werd gevonden maar ook bijzondere dingen zoals een brillenglas en een 'echt' mobieltje. De komende maanden kimt u op donderdagmiddagen ook.de andere groepen van de Egelantier in Smitsveen of de Eng tegen komen. Het project is een samenwerking tussen Stichting Balans, de gemeente Soest, Portaal en basisschool de Egelantier. Informatie Gemeentehuis Soest Postbus 2000, 3760 CA Soest (035) 609 32 02 Johan Simon (035) 609 34 54 Pauline van Norden ADRES: Molenstraat 157, Soest TELEFOON (035) 602 25 30 E-MAIL: milieucentrum@soest.nl WEBSITE: www.soest.nl/NMCSoest OPENINGSTIJDEN: dinsdag, woensdag, donderdag van 13.00- 16.30 uur

Soester Courant | 2005 | | pagina 21