m Van Soest bundelt culturele krachten in ambitieus Boekenweekprogramma 'Wat willei ■^i 'i- SLAS haalt auteur Tomas Lieske naar Soest Interculturele Vereniging C4 feestelijk van start Jaarlijks concert koor en orkest Colenso Consort arui6hOCK Brandweer Rajastaanse folksongs in India-huiskamerconcert WOENSDAG 16 FEBRUARI 2005 SOESTER COURANT pagina Tal van activiteiten tussen 9 en 19 maart Volksuniversiteit Soest Boekpresentatie Boudewijn Paans afgelast Donderdag 24 februari in Idea Zaterdagmiddag in De Plantage Pasen AUTOSCHADE KOMT GEGARANDEERD WEER GOED! AUTOSCHADE STALENHOEF SOEST Luisterkring over 'Giselle' Koken voor kinderen op De Veenweide Wereldwinkel jeu tjoeorzAM 0800 - 0432 Zondagmiddag in de Oude Kerk Leerlooierijen 'Verborgen gebreken' Onderzoek: B meest tevreder Eigenaar bekend; Woensdag 23 februari, Vedelaarpad Engelse tuinen en hun planten De 70e Boekenweek, die van 9 tot en met 19 maart plaatsvindt, krijgt in Soest weer een bijzonder tintje. Opnieuw - net als vorig jaar - is het plaatselijke programma de vrucht van een intensieve samen werking van een aantal culturele organisaties, die voor deze spe ciale gelegenheid hun krachten bundelen. Artishock, de SLAS, de Stichting Levenskunst, Muse um Oud Soest en de Historische Vereniging. De deelname van de beide laat ste organisaties wijst er al op dat het programma in het teken staat van de historie en dat klopt ook. Het landelijk Boekenweek-thema is 'Spiegel van de lage landen' en heeft betrekking op boeken over 'onze geschiedenis'. Naar Soest vertaald is gekozen voor het motto 'Soest in de spiegel' als verbindend thema. Het programma omvat een veelheid van activiteiten, waarvan de een wat meer en de andere wat minder met het geschiedenis-the ma te maken heeft. Het verleden - recent of wat verderaf - speelt er altijd wel een rol in en vooral boeken (en hun auteurs) nemen uiteraard een centrale plaats in. Maar ook andere disciplines (film, beeldende kunst, muziek) komen volop aan bod. Het programma werd vorige week donderdag gepresenteerd tijdens een persconferentie in Artishock (waar een flink deel van de acti viteiten zich ook zullen afspelen). Hans Andreus Di Lassostaat 65', tel. 6022195 Namens de deelnemende organi saties werd het programma daar toegelicht door Kees Waagmees- ter (Artishock), Wim de Kam en Juul van den Poll (Historische Vereniging/Museum Oud-Soest), Jan Visser (SLAS), Bert Smit (St. Levenskunst) en Loes van Duin (Filmhuis Artishock). De SLAS/ Artishock-samenwerking van vorig jaar - 'Soest aan de Seine' (van wege de 'Franse' boekenweek) - is zó goed bevallen dat ze ook in 2005 weer graag samendoen, aldus Visser en Waagmeester, die daarnaast zeer verguld waren met de medewerking van de 'histori sche' instellingen. Expositie en bal De Soester Boekenweek begint op vrijdag 4 maart met de expositie 'De spiegel van Soest' in het mu seum, waar een van de vertrekken wordt ingericht als 'Spiegelzaal', waar fragmenten uit de Soester historie in spiegelschrift worden afgebeeld. De geschiedenis van Soest komt er op een aantal ma nieren tot leven, o.a. met een oude turfstekersplaggenhut en beelden van de Eng ('het spiegelei van Soest'), waarbij volgens De Kam de vraag zich voordoet of de snode plannenmakers van destijds (de jaren '70) - die o.a. een Centrum plan en een Weg over de Eng had den bedacht - misschien toch een betere visie hadden dan velen in Soest meenden. Ook Soest-in-de- toekomst krijgt aandacht. De ten toonstelling duurt tot eind april, 's Avonds is er een besloten 'Bal Historiael' voor leden. Op zater dag 5 mei gaat in Artishock de ex positie van de tekenclub van start, waarin Nederlandse historische figuren ditmaal centraal staan'. De eerste echte 'literaire' activi teit vindt plaats op woensdag 9 maart. Dan houdt Ruud Bartle- ma, de Soester theoloog/beeldend kunstenaar, namens de Stichting Levenskunst een lezing over het werk van de dichter Hans Andreus (1926-1977). Op vrijdag 11 maart is het muziek wat de klok slaat: 'Kun je nog zingen, zing dan mee' is het motto van de zangavond in Artishock, waar onder leiding van Dick v.d. Eist en Sarah Haynes iedereen zijn hart kan ophalen aan oude schoolversjes, vaderlandse liederen en wat dies meer zij aan vroegere en recentere populaire Thera Coppens. liedjes. 'Daar bij die molen...' krijgt een speciale Soester versie....! Der Untergang Zondagmiddag 13 maart is gere serveerd voor een 'Spoordalmo- noloog' van de schrijfster Thera Coppens - o.a. bekend van haar historische romans en vorstelijke biografieën - over de 'Dageraad van Oranje-Nassau', over Mau- rits, Frederik Hendrik en Amalia van Solms Diezelfde avond wordt de opzienbarende film 'Der Un tergang' (Hitiers laatste dagen) vertoond. Op dinsdag 15 maart houdt Wim de Kam een lezing over de Ewijck- shoeve ('Spiegel aan de rand van Soest'), waarbij vooral de rol van De Tachtigers (dichters en schil ders) aan de orde komt, evenals de geruchtmakende zelfmoord van Anna Witsen in 1889, en op woensdag 17 maart is er weer een beroemde Film: 'Girl with pearl Earring', naar het boek over de schilder Johannes Vermeer. Op donderdag 17 maart is de officiële geschiedenis echt aan de beurt in de SLAS-lezing (in Idea) van de bekende historicus Herman Pleij, hoogleraar Flistorische Nederland se Letterkunde aan de Universiteit van Amsterdam en auteur van een hele reeks essays, boeken en arti kelen. Ramblers Donderdag 18 maart staat in Ar tishock gereserveerd voor een avondje muziektheater onder de titel 'Hotclub de Frank', met veel swingende muziek uit de jaren '30, '40 en '50 (denk o.a. aan de Ramblers), met 'Heel de Band is favoriet' en heel wat andere 'ju weeltjes' die inmiddels al vergeten zijn. Ook de muziek van de bezet tingsjaren krijgt aandacht. Op zondagmiddag wordt de Boe kenweek 'literair' besloten met een lezing van Jaap en Els Lodewijks over hun boek 'Wachten op Zach', waarin ze de problematische op voeding van een pleegkind hebben beschreven. Lodewijks was in de jaren tachtig in Soest werkzaam als journalist. Op zondagavond 20 maart is er opnieuw een film, The Russian Are', in Artishock. Daarin gaat het met name om de Hermi tage in St. Petersburg met haar schatten uit de 18e, 19e en 20e eeuw. Dat is dan tevens de laatste boekenweek-activiteit in Soest. Niks te doen...? Volgens Waagmeester is het inder daad een omvangrijk programma, maar het is zeker niet te veel. 'Er zit heel veel variatie in.' Volgens Bert Smit bewijst het programma eens te meer dat de kreet 'Er is in Soest niks te doen', nergens op ge baseerd is. 'Dat is een beeld uit de jaren tachtig', vindt ook Jan Visser. Wim de Kam is zelfs van mening dat dat beeld al veertig jaar niet klopt. 'Je staat echt versteld als je ziet wat hier al die jaren al georga niseerd is op het gebied van kunst en cultuur...!' Bert Smit: 'Maar we zijn nog lang niet klaar...' Alle activiteiten zijn terug te vin den in de speciale jaarlijkse SLAS- boekenweekfolder, die vanaf vol gende week verkrijgbaar is bij de culturele instellingen (Artishock, Idea, etc.) en boekhandel Van de Ven. Ze zullen t.z.t. ook uitvoe rig worden aangekondigd in deze De aangekondigde presenta tie van het boek 'Hampelman' van de oud-Soester Boudewijn Paans, op zondag 20 februari in Artishock, gaat wegens ziekte van de auteur niet door. Ook het saz-concert o.l.v. M. Sharif komt daarmee te vervallen. ELKE WEEK EEN SOESTEK&OURAIUT LN DE BUS? Neem een abonnement: 9,25 per half jaar! tel. (035) 6014152 Bij Volksuniversiteit Soest vinden hebben in de komende maand drie zeer verschillende activiteiten plaats ter voorbereiding op Pasen. Aanmelden is voor alle drie nog mogelijk. Matthaus Passion Jaarlijks bezoeken vele duizen den mensen een uitvoering van de Matthaus-Passion van Johannes Sebastian Bach. Wat velen van hen niet weten is dat aan dit werk een traditie van een kleine duizend jaar voorafgaat, waarin de muzi kale weergave van het Passiever haal evolueerde tot het meester stuk van Bach. In een lezing, door musicoloog drs. A.B. Bongers, waarin vele luistervoorbeelden worden besproken, wordt de Mat thaus Passion geplaatst in de tijd, waarbij ook andere passiemuziek wordt besproken. Uiteraard wordt ook het werk zelf behandeld. Het bijwonen van deze boeiende en leerzame lezing, op woensdag 16 maart van 20:00 tot 22:00 uur, zal u goed voorbereiden op het bijwonen van een uitvoering, zodat u er nog meer van kunt genieten. Entree: 12,00. Paasei Wie een mooie versiering wil ma ken voor Pasen kan deelnemen aan de workshop 'Paasei maken'. In een avondje knutselen, woens dag 9 maart van 19:30 tot 22:00 uur, onder leiding van mevrouw Marianne van Voost, wordt een flink paasei gemaakt met natuur lijke materialen. Dit ei is geschikt als decoratie voor binnen of bui ten en kan zowel aan een deur als aan de wand worden opgehangen. Deelname: 21,00 (inclusief ma teriaal). Scandinavische paasbrunch De paasbrunch is de laatste jaren steeds meer tot een traditie ge worden. Op maandag 21 maart van 13-17 uur, kunt u met bege leiding van mevrouw Mea Ger- rits, een brunch maken, een lichte maaltijd, waarvoor de Scandina vische keuken de inspiratiebron is. Onderdelen van deze maaltijd zijn smörrebröd, zalmforel in een deegjasje, lamsrack met verse voorjaarsgroenten, kaas en een verrassend dessert. Er wordt na tuurlijk ook een glaasje Aquavit geproefd. Deelname: 51,50 (in clusief ingrediënten). Aanmelden: Volksuniversiteit Soest, Di Lassostraat 65, 3765 EB Soest, S60.22.195, vu-soesl@csnet.nl. Het programma is ook af te halen bij VW, bibliotheken, het gemeentehuis, bij boekhandels en bij verschillende supermarkten. Zie ook: www.volks- universitcit.nl/soest. In verband met de voorjaarsvakantie is het kantoor gesloten van 21 tot 26 februari. Op zaterdagmiddag 19 februari houdt de Interculturele Vereni ging C4 i.o. een eerste openbare bijeenkomst. Die vindt plaats in het Breed Educatief Centrum De Plantage, Smitsweg 311. Daarbij zal een feestelijk programma wor den aangeboden. Een Turkse mannendansgroep zal een dans, getiteld 'Efeler', afkom stig uit een streek in Zuid-West Turkije, uitvoeren. Enkele sazspe- lers zorgen voor de muzikale om lijsting en de zangeres Marijke te Vaarwerk brengt enkele liederen ten gehore. Daarmee zal aan de letter C in de naam van de vereni ging, die staat voor cultuur, recht worden gedaan. In het programma wordt ruim plaats geboden voor ontmoeting en het voeren van gesprekken. Daarmee wordt in vulling gegeven aan de twee Cs in de naam voor contact en com municatie. In de naam is geen C opgenomen voor catering, maar daaraan zal het niet ontbreken. De werkgroep, die deze bijeenkomst heeft voorbereid, zorgt voor uitheemse gerechten met namen ,als ke?dolma, börek en baklava, die tijdens de bijeen komst zullen worden aangeboden. Ook koffie, thee, frisdranken, bier en wijn zijn beschikbaar. Het bestuur van de vereniging hoopt dat de bijeenkomst zal be antwoorden aan zijn uitgangspunt dat de diverse culturele geledingen in Soest elkaar op cultureel gebied veel te bieden hebben en aan de verwachting dat die de onderlinge saamhorigheid zal bevorderen. Er zal voor deze bijeenkomst geen entree worden geheven. Alleen voor de te verstrekken dranken zal een tegemoetkoming in de kosten worden gevraagd. Iedere belangstellende is vanaf twee uur van harte welkom. De officiële opening is om half drie en het programma zal tot ongeveer half vijf duren. Informatie: ff 60.31.316 of 60.27.076. V stalenhoef als één aanspreekpunt voor alle verzekeringen en schade-afwikkelingen. REPARATEUR S vervangende auto direkt inzetbaar. GARANT! EB ED RIJF veilig en vakkundig autoschadeherstel, met 4 volle jaren schriftelijke Focwa t o p^h garantie. nieuwste technieken spotrepair/ uitdeuken zonder spuiten. Tel. (035) 602 27 44 Fax (035) 602 74 56 erkende autoschade- hêrstivier HEEL E E BAND IS IWIIIII Op donderdagmorgen 24 febru ari om 9:30 uur komt de Soester Luisterkring bijeen in de NPB- kerk, ingang op de parkeerplaats aan de Pieter de Hooghlaan. Rol stoelgebruikers wordt aangeraden de ingang aan de Rembrandtlaan 20 te gebruiken. Dit keer wordt aandacht geschonken aan 'Gisel le', een ballet is twee bedrijven van Adolph Charles Adam, uitgevoerd door het balletgezelschap van het Scala theater te Milaan en het or kest van de Scala onder leiding van de dirigent Paul Connelly. De toegangsprijs bedraagt 4,00, inclusief programma en koffie. Verder zal er nadere toelichting op het programma worden ge geven. De bijeenkomst is om ca. Kinderboerderij De Veenweide wordt volgende week twee da gen omgetoverd tot Hawaï. Kin deren van 7 tot en met 12 jaar kunnen dan gerechten bereiden, die op dit Amerikaanse eiland gebied dagelijks worden geser veerd en verorberd. Dat gebeurt op dinsdag 22 en vrijdag 25 fe bruari, beide keren van 14:00 tot 16:00 uur. Deelname kost 3,00. Voor kinderen van 4 tot en met 6 jaar start er 1 maart een kookclub op De Veenweide. Die komt vier dinsdagmiddagen van kwart voor vier tot kwart voor zes bij elkaar op het terrein aan het Vedelaar- pad. Voor 16 euro kan het kind meedoen. Voor beide activiteiten kan men zich opgeven: tel. 6018136, e- mail: veenweide@stichtingbalans. nl Tijdens een door de SLAS (Stich ting Literaire Activiteiten Soest) georganiseerde literaire avond op 24 februari geeft de gevierde auteur Tomas Lieske zijn gehoor inzicht in het tot stand komen van zijn boeken: de research, het bronnenonderzoek, de keuze van de karakters etc. Dit alles aan de hand van zijn roman 'Gran Café Boulevard'. Ook laat hij het pu bliek alvast kennis maken met de novelle 'Mijn soevereine liefde'. Tomas Lieske (Den Haag, 1943) bracht zijn jeugd door in het Be- zuidenhout, dat in 1945 door 56 Mitchell-bommenwerpers werd platgegooid. In 1985 debuteerde hij met gedichten in Tirade en in de Revisor. Gelijktijdig begon hij een poëziekroniek in Tirade, van welk tijdschrift hij van 1987 tot 1996 redacteur was. In 1987 verscheen bij Querido zijn poëzie bundel 'De ijsgeneraals'. In de zo mer van 1989 nam Tomas Lieske deel aan Poetry International In 1992 verscheen de verhalenbundel 'Oorlogstuinen'. Voor deze bundel werd hem de Geertjan Lubberhui- zenprijs 1992 toegekend. 'Nachtkwartier' werd in 1996 genomineerd voor de Libris Li teratuurprijs. In 2001 won Tomas Lieske deze prijs voor zijn roman 'Franklin'. Deze roman vertelt het verhaal van een verschoppeling die ondanks zijn neiging om alles ka pot te maken toch door zijn grote fantasie, onverbeterlijk en met vrolijk optimisme de moed erin weet te houden. Het juryrapport vermeldde: 'De jury was bijzonder onder de indruk van de literaire durf van Lieske, van zijn stilisti sche brille en zijn brutale geestig heid. Een meerderheid van de jury was zodanig overdonderd door 'Franklin' dat dit boek de Libris Literatuurprijs 2001 moest krij gen'. Van het prijzengeld verbleef Lieske een jaar in Parijs. Daar schreel hij de roman 'Gran Café Boulevard' (2003). De bijeenkomst begint om 20:00 uur in het theater van Idea, Wil- laertstraat 49. Kaarten: €7,50 en 5,00 (CJP/Vrienden van de SLAS). Reserveren: Cultuurpunt, ff 60.95.833, of boekhandel Van de Ven, ff 60.12.419. Tomas Lieske. Steenhoffstraat 9A, tel. 602 8132 Kinder- en jongerentelefoon Elke dag en nacht bereikbaar Je kunt bellen over: verslaving sexualiteit geslagen worden c,.—hoftstraal 46. tel- 60195 7" In Niger is het looien van leer een traditioneel ambacht. Door het hele land zijn er leerlooierijen te vinden. In de steden Tahoua, Zin der, Maradi en Niamey bevinden zich de bedrijven waar de huiden van de coörperaties van Tahoua Import vandaan komen. In de hoofdstad Niamey werken tachtig mensen. De gebouwen en de baden zijn met hulp van ont wikkelingsgeld uit Luxemburg ver beterd. Daardoor zijn de arbeids omstandigheden van de werkne mers ook verbeterd. Voor het looien van de huiden worden plantaardige bestandde len gebruikt zoals acacia- of tama rindezaden. Die bevatten het be standdeel tannine en fijngestampte delen van de struik Pergularia To- mentosa. De zaaddozen worden door het gehele land verzameld en verhandeld. Het hele proces neemt een aantal dagen in beslag omdat de huiden gedurende een aantal dagen in diverse baden moeten liggen. Het looien van de huiden is op deze manier het minst belas tend voor het milieu en door het "betrekkelijk eenvoudige produc tieproces ook op kleinere schaal toe te passen. Nieuwsgierig naar deze (of an dere) producten? De Wereldwin kel is op maandag geopend van 13:00 tot 17:00 uur en op dins dag t/m vrijdag van 9:30 tot 17:00 uur. Telefonisch bereikbaar op: ff 6028132. Vrijdag 18 februari Jazzsessie Muzikanten die zich nog niel zeker voelen met improviseren, worden vertrouwd gemaakt me het samenspelen. Er wordt g speel d onder leiding van een er varen sessieleider c„,r„. Aanvang: 20:30 uur. Entree. 4,50 (eerste keer gratis). Zondag 20 februari ArtifilmDigitaal De eerste drie maanden van 2005 is er ruimte gereserveerd voor een van de meest indrukkende film vertellingen ooit gemaakt. y°_or deze gelegenheid draaien wij niet de gewone bioscoopversie, maar de 'special extended' versie. Bij het tweede deel houdt dat in dat er 41 minuten aan de bioscoopversie is toegevoegd en de hele film op nieuw is gemonteerd en van mu ziek is voorzien. Er zijn niet alleen scènes toegevoegd of verlengd, maar ook de volgorde in de mon- Maandag 21 februari Een film naar een roman uit 1996 van Renate Dorrestein, Verbor gen Gebreken,een onbelangrijk boek, want het gaat over de gevoe lens van vrouwen in huiskamers' (motto van het boek, ontleend aan Virginia Woolf). De oude mevrouw Stam is in Schotland op weg naar het eiland waar het vakantiehuisje van haar familie staat. Op de veerpont naar dat eiland komt ze in contact met twee kinderen, zus en broer Chrissy en Tommie. Die zijn hem gesmeerd van de camping waar ze staan met hun vader en moeder. En met Waldo, een oudere broer met een merkwaardig seksueel gedrag. Voor wat hem is aange daan zijn de kleintjes op de loop gegaan. De wat verwarde oude vrouw loopt door het contact met de kinderen, en hun geheim tegen tage is op veel plekken verandc- en door het toegevoegde maten, zijn er veel meer parallel vertel^, gen ontstaan. Het resultaat is 4. er een veel logischer film is oc\ staan, waar veel meer de nadr^ op het verhaal is komen te ligg„ dan op enkel maar het spektak» Nu is het verhaal ook begrijp^ geworden voor degenen die k» boek niet hebben gelezen. Onmisbaar voor deze filmische beleving is het grote doekfornic; en een geluidsbeeld dat je volk- dig omsluit. Dan word je vollef meegezogen door het meeslepen/ verhaal en de fabelachtige bet:' den. Wie van deze sage houdt zich graag in Filmhuis Artishock willen komen laven aan dit füc. genot en beseffen dat een derge lijk beeldenfeest op geen enkel ts- toestel volledig tot zijn recht km komen. Uitleg over de film en dt inhoud is verder overbodig. Kon dus kijken naar de tweede drie uur en 45 minuten van de grootste, mooiste en meest indrukwekkende mystieke vertelling die ooit op file gemaakt is. Aanvang: 19:30 uur. Entree: 4,00; CJP/65+: 2,50. Aan vang: 20:30 uur. Entree: 5,00; CJP/65+: 3,50. Reserveren: vrijdag en maandag 10:00-13:00 uur, 60.29.367. Zie ook: artis- hock-soest.nl. haar eigen, raadselachtige verleden aan. Paula van der Oest (Moon- licht, De nieuwe moeder, De trip van Teetje, Zus Zo, Madame Jeanette) vertelt Dorresteins ver haal met de nodige flash backs. Het Schotse landschap waar de geschiedenis zich afspeelt, is van zichzelf al adembenemend van schoonheid en de beelden die de film ervan laat zien zijn dat even eens. Regie: Paula van der Oest; scenario: Tamara Bos; camera: Bert Pot; muziek: Fons Merkies: acteurs: Henni Orri, Priscilla Kne- temann, Bram van den Hooven, Hunter Bussemaker, e.a. (Neder- land/GB 2004, 92 min.) Aanvang: 20:30 uur. Entree 5,00; CJP/65+: 3,50. Aan vang: 20:30 uur. Entree: 5,00: CJP/65+: 3,50. Reserveren: vrijdag en maandag 10:00-13:00 uur, ff 60.29.367. Zie ook: artis- hock-soest.nl. WOENSDAG 16 FEBRUi Géén maatschappe Politiek Soest gaat binnenkort I weer eens uitvoerig discussiëren 1 over de toekomst van de (Zui- der) Eng, maar dan niet op basis 1 van een 'maatschappelijke ver- i kenning'. In de raadscommissie i Ruimtelijke Ordening is vorige week afgesproken dat het Col lege daarvoor, zoals gebruikelijk, het voorwerk moet doen met een ambtelijke notitie. De maatschappelijke verkenning 1 is een nieuw bestuurlijk feno meen, waarvoor de raad zelf - of een fractie, of zelfs een individueel raadslid - het initiatief kan nemen. Zo'n verkenning kan worden op getuigd met een heleboel inspraak. Dat was dan ook de reden dat De meest tevreden medewerkers staan op de loonlijst bij Heem- bouw. Dat blijkt uit een onderzoek van Effectory onder ruim twee honderd organisaties met 100 tot 2500 werknemers. Heembouw, met onder meer een vestiging in Soest, kreeg daarom vorige week de tevredenheidsa- ward uitgereikt. Net als in 2002 boekte ze de hoogste score van vergelijkbare organisaties. De medewerkers van Heenjbouw kenden hun werkgever gemiddeld een 7,9 toe, een score die aanzien lijk hoger ligt dan de zogenoemde Nationale Tevredenhcidsindex (7,3). Met name voor de ontwik kelingsmogelijkheden, de veilig heid en het nut van het werk gaven de werknemers hoge cijfers. Het onderzoek bij Heembouw werd verricht op verzoek van het be- Scène uitVerborgen gebreken. ELKE WEEK EEN^ SOtSTUR&OURAMT INDE BVS?^^ Neem een abonnement: 9,25 per half jaar! tel. (035) 6014152 BLOEI jatitliapptl Afd. SOEST Ind. terr. Nieuwegracht 29 3763 LP Soest Wie meer te we ten wil komen over Engelse tui nen en de planten die daarin voor komen, kan don derdag 17 februari terecht bij Groei en Bloei. In het EHBO-gebouw aan de Parallelweg houdt Cor van Gelderen van de Boskoopse kwekerij Esveld een lezing over dit onderwerp. Hij is auteur van boeken, met name over esdoorns en hortensia's, en heeft de mooiste tuinen gezien. Tijdens zijn reizen maakte hij veel foto's en die toont hij morgenavond aan de bezoekers die hij tevens deelgenoot zal ma ken van zijn kennis over planten en bomen. De bakermat van de Engelse tui nen ligt eigenlijk in China en Ja pan. Plantenverzamelaars, op pad gestuurd door geldschieters, ver kenden in de negentiende eeuw de Aziatische flora. Deze zogenaamde Plant Hunters namen verschillende planten mee naar hun vaderland. De lezing begint om 20:00 uur. De toegang is gratis. Het Colenso Consort geeft op zondag 20 februari zijn jaarlijkse concert in de Oude Kerk aan de Torenstraat. Het is voor het eerst dat ook het in september vorig jaar opgerichte koor van het Colenso Consort zal meewerken. Solist is David Jansen, orgel. Het geheel staat onder leiding van Jan Hulst. De aanvangstijd is 15:00 uur. Het concert vindt plaats onder auspiciën van de Stichting 'Kerk en Cultuur van de Oude Kerk'. Twee werken worden door koor en orkest uitgevoerd. Allereerst de Cantate BWV 192 'Nun danket alle Gott' van Joh. Seb. Bach en het Credo RV 591 van Antonio Vivaldi. Het koor, dat werd inge studeerd door Beraa Kousemaker, bestaat uit 24 zangers en zange ressen. Wekenlang hebben koor en orkest enthousiast gerepeteerd. Zij hebben zich intussen soepel sa mengevoegd tot een hecht baro- kensemble. David Jansen, die al eerder met het Colenso Consort optrad, is so list in de 'Sinfonia' uit de cantate BWV 169 van Bach voor orgel en orkest waarmee het concert ge opend wordt. Bovendien is hij te beluisteren in het bekende 'Ada gio' van Tomasso Albinoni waar de componist Giazotto meer de hand in gehad heeft dan Albinoni. David Jansen studeerde orgel aan de conservatoria in Utrecht en Den Haag en volgde masterclas- ses, o.a. bij Ton Koopman. Hij behaalde de eerste prijs op het Internationaal orgelconcours in Nijmegen en geeft als organist en klavecinist concerten in binnen- en buitenland. Het orkest zal verder de orkests uite 'Dardanus' van Jean Philipp Rameau uitvoeren en de eerste orkestsuite van Johann Bernhard Bach, waarin concertmeester Ka- rel Brester de verschillende viool- soli voor zijn rekening zal nemen. Johann Bernhard Bach was een volle neef van de beroemde Jo hann Sebastian. De toegangsprijs is 9,00 (CJP 8,00) inclusief een programma boekje met uitvoerige informatie over de uit te voeren werken. Kaarten zijn te verkrijgen bij mu ziekcentrum de 'Gouden Snaar', Steenhoffstraat 15, en aan de kerk. Telefonisch reserveren: ff 60.17.698. Het Colenso Consort tijdens een eerder concert in de Oude Kerk. Foto: van Oosten Vorige week woensdag is in het zelfde pand tegelijk een brand geblust én een hennepplantage ontdekt. Het gaat om een bedrijfs verzamelgebouw aan de De Beau- fortlaan in Soestduinen, waarin voorheen Kodak gevestigd was. Rond 19:00 uur kwam er bij dc brandweer een melding binnen over de brand. Eenmaal aangeko men zagen brandweerlieden dal er een rookontwikkeling was ont staan die zich over verschillende bedrijven verspreidde. Door eer vermoeden dat er gevaarlijke stof fen lagen opgeslagen, werd naas! de officier van district Eemlanc Noord ook de adviseur gevaar lijke stoffen van Brandweer Regie Utrechts Land (BRUL) ingelicht. De brand kon onmiddellijk geblus worden, maar uit een gedeelte var het pand bleef rook komen. Toei de brandweer op onderzoek uit ging, bleek het tc gaan om een il legale ruimte. Dat constateerde zi Op woensdagavond 23 februari, 's avonds van 19:30 tot 21:30 uur, organiseert Herman Joosten in Soest een bijzonder India-huiska merconcert. Daaraan wordt mee gewerkt door Ashik Hussain (zang en santoor) en zijn broer Shabbir Hussain (tabla). Zij spelen Rajas taanse folksongs. Ashik Hussain is in India vooral bekend door zijn vocale bijdra gen aan de Indiase filmindustrie (Bollywood), maar ook door zijn prachtige santoorspel. De san toor is oorspronkelijk bekend als 'Shata-tantri-vina, ('Luit met hon derd snaren'). Vergelijkbare in strumenten worden in vele landen over de wereld gevonden, zoals de 'Yar Chin' in China, de 'Cemba- lon' in Hongarije en Roemenië, de 'Santory' in Griekenland, de 'Hac- kebret' in Duitsland en de 'Dulci- mer' of 'Hakkebord' bij ons. Shabbir Hussain is niet alleen in India een gevierde tablaspeler, maar ook in Europa wordt hij zeer gewaardeerd door zijn fe nomenale spel. Hij won verschil lende prestigieuze prijzen, zoals de 'B high', een hoge graad van All India Radio, Surnonoor in 1997, Omkar Nath als junior in 1998 en als senior in 1998 en de 'Talmani'- award in 2000. Ashik en Shabbir Hussain, mei op de achtergrond de godin van de kunsten, Saraswati. Ashik en Shabbir zijn telgen uit de familie van de beroemde tablaspe lers Ustad Ashraf Khan en Ustac Rehman Khan uit Sikar. Shabbir is op negen januari nog te beluiste ren geweest in het concert dat hij samen met de sarangispeler Alla- rakha Kalawant voor een enthou siast publiek in Artishock gaf. De tabla is verreweg het meest gebruikte slaginstrument in dc In diase klassieke muziek. Het instru ment bestaat uit twee afzonderlijke trommep, een voor de rechterhand en een voor de linker. De rechter- trom is van hout gemaakt, heeft een smalle conische vorm en geeft een hoog geluid. De linkertrom is rondbuikig, van metaal en produ ceert diepe tonen. Het concert vind plaats op Vede laarpad 51 (ingang kinderboerde rij). Aanvang: 19:30 uur. Entree: 10,00. Reserveren is noodzake lijk: ff 60.21.625. Wie vergelijkt leest de Soester Courant I III1F II Soest en omstreken Soest kent veel goede taxateurs, maar het kan alleen veel goedkoper! Van Breukelen, vast goed! taxeert uw pand met 60% korting op het standaar< tarief! Binnen 2 werkdagen het taxatierapport voor hypotheekverstrekker, bank, verze keringsmaatschappij of pensioenfonds ir uw bezit

Soester Courant | 2005 | | pagina 4