SOES 'Alternat ook een i WiïWEi Cursisten exposeren in Idea Boek van Boudewijn Paans wordt gedoopt in Artishock Gedenkwaardig optreden Soester Colenso Consort Lezing over spiritualiteit Russisch-orthodoxe kerk Tomas Lieske morgenavond bij de SLAS in Idea WOENSDAG 23 FEBRUARI 2005 SOESTER COURANT 'Ik ben ontzettend trots op ze' Volksuniversiteit Soest Alsnog op zondag 6 maart Salsadansen Een ongeluk, zit Lu een klein koekje. Van Zal aan de OOSTEEQEACHT 1. Sergi Merks bij Stichting Levenskunst Bingo's bij wijkvereniging Requiems Lezing over Matthaus Passion CirLióhOCK Ank van der Meei 'Der Untergang' Di Lassostaat 65% tel. 6022195 Eigenlijk is het zonde. Al die mooie schilderijen, waar veel bloed, zweet en tranen in zijn gaan zitten en bijna niemand die er vanaf weet. Vandaar dat schil derlerares Ellen Groenendijk de publiciteit opzocht. 'Ik ben ont zettend trots op ze'. En dat mag iedereen weten. In Idea, het multifunctionele ge bouw aan Willaertstraat 49, han gen de werken van vierdejaars cursisten. Een gezellige groep vrouwen en één man schilderen al jaren op dinsdagavond onder leiding van Ellen. Iets wat ze met veel plezier en enthousiasme doen. Nu ze in hun laatste jaar zitten, worden hun beste werken opge hangen aan de muren van Idea. Het plezier en de band tussen de dames is duidelijk zichtbaar. Er wordt veel gelachen, gepraat en vooral hoog opgegeven over El len: 'Ze trekt je over de streep om meer te durven doen', 'Ze leert je subtiel kijken en schilderen' en 'Ze stimuleert je een eigen stijl te ontwikkelen', zijn nog maar enkele kreten die de revue passeren. Ze zijn het er allemaal over eens 'El len is geweldig'. Vandaar dat de dames na al die tijd nog steeds met plezier naar de lessen gaan. De expositie bestaat uit schilderij en gemaakt met acrylverf en olie verf, maar ook andere materialen als karton en papier zijn gebruikt. De materiaal- en vormkeuze zijn vrij, de werken lopen daarom sterk uiteen. Van collages tot drieluiken tot een uitvergrote boomwond, het is er allemaal (gratis) te zien. Ellen geeft toe dat er veel talent in de groep zit, maar benadrukt dat iedereen kan leren schilderen. In de eerste twee jaar geeft ze op drachten en huiswerk, maar al snel laat ze de cursisten vrij in tempo, materiaal en thema. 'De één maakt vier werken in een uur en de ander maakt één werk in vier maanden. Iedereen moet vrij zijn te doen wat hij of zij wil. Het is namelijk belangrijk om dicht bij jezelf te blijven en een eigen handschrift te ontwikkelen'. Na deze tentoonstelling komen er schilderijen van andere cursis ten te hangen, maar wanneer is nog niet helemaal duidelijk. Het De cursisten van dinsdagavond met hun schilderlerares Ellen Groe nendijk vierde van links). Foto: Herman van Dam hangt ook daarvan af hoelang de vierdejaars cursisten die van hun mogen showen. Ze hangen er in ieder geval tot 1 (en anders tot 8) maart. Iedereen die gratis een tentoonstelling wil bezoeken kan gewoon langs komen bij Idea aan Willaertstraat 49. Idea is van dinsdag t/m vrijdag geopend van 11:00 tot 20:00 uur en op zater dag van 11:00 tot 15:00 uur. De nieuwe roman 'Hampelman' van onze oud-plaatsgenoot Bou dewijn Paans (1943) wordt op zondagmiddag 6 maart om 15:00 uur gepresenteerd in Artishock, Steenhoffstraat 46A. De eer der aangekondigde 'doop' van het boek kon op 20 februari niet doorgaan wegens ziekte van de auteur. Muzikaal omlijst door Artishocks werkgroep 'Jazzsessie-Plus' zal uit geverij Meulenhoff het boek, dat zich grotendeels in Soest afspeelt, ten doop houden. Ook de Soester musicus Joop van Tol zal een bij drage leveren aan dit feestelijke gebeuren. In de pauze interviewt Jan Visser namens de Stichting Li teraire Activiteiten Soest (SLAS) de auteur over Soest(dijk), zijn opvoeding/onderwijs en zijn werkwijze. Boekhandel Van de Ven is aanwezig voor de verkoop van 'Hampelman', dat Boudewijn De Volksuniversiteit Soest heeft samen met de werkgroep Podi- umPlus van Artishock op zondag 13 maart twee salsaworkshops ge pland onder leiding van Harald van Pelt. In de ochtend is er een workshop voor beginners, 's mid dags kunnen ook de gevorderden gaan meedoen. Mede door een groeiende populariteit van Cuba als vakantieland en de successen van de Buena Vista Social Club wordt salsadansen steeds popu lairder in Nederland. Salsadansen is gezellig, spetterend en prachtig om te zien. De salsa is een sociale dans. Beginners De ochtendworkshop is bedoeld voor ieder die de eerste schreden op salsagebied wil zetten. De cur sus is laagdrempelig. Als je maar zin hebt in dansen en een klein beetje de maat kunt houden, leer je de rest. Salsa heeft veel met gevoel te maken. Dat is niet te leren, dat zit in je lijf. Je eventuele talenten zullen ongetwijfeld aan het licht komen tijdens deze workshop. In tegenstelling tot vele andere sals acursussen, is het niet verplicht als paar in te schrijven. Je kunt ook prima individueel inschrijven. In het begin leer je vooral de passen en de juiste timing. Pas later wordt er in paren gedanst. Losse en luch tige kleding wordt aangeraden, omdat je het van de salsa behoor lijk warm kunt krijgen. Aanslui tend op deze workshop wordt de workshop Salsadansen gevorder- dencursus (zie hieronder) gegeven, waarvoor je je apart kunt aanmel den. Tijd: 11:00-13:30 uur. Gevorderden Wie eerder een beginnerswork shop Salsadansen heeft gevolgd (bijvoorbeeld bovenstaande of el ders) of al een beetje vertrouwd is met salsa kan deelnemen aan deze workshop. Voor meer informatie zoals over gewenste kleding: zie hierboven. Tijd: 14:00-16:30 uur. Kosten voor deelname per work shop: 15,00 (voor Artishockle- den 12,50). Aanmelden en programma: Volksuni versiteit Soest, Di Lassostraat 65,3765 EB Soest, 60.22.195, e-mail: vu- soesl@csnet.nl; maandag t/m donder dag 9:00-12:00 uur. Het programma is ook af te halen bij de VW en de bibliotheken,, het gemeentehuis en bij boekhandels en verschillende super markten. Zie ook: www.volksuniver- siteit.nl/soest. FOCWA JAN VAN ZAL Oostergracht 1 (Industrieterrein De Grachten) Tel.: 035 - 6011018. www.vanzal.nl Concert: Colenso Consort o.l.v. Jan Hulst m.m.v. David Jansen (orgel): J.S. Bach: Sinfonia uit de cantate BWV 169; Cantate BWV 192 'Nun danket alle Gott'; Ra- meau: Orkestsuite 'Dardanus'; Al- binoni: Adigio voor strijkers en or gel; Vivaldi: Credo RV 591; Joh. Bernhard Bach: Orkestsuite nr 1 in G, gehoord op zondag 20 febru ari in de Oude Kerk te Soest. Het Colenso Consort onder leiding van Jan Hulst beleefde afgelopen zondag in een uitverkochte zaal een gedenkwaardig concert. Het was voor de eerste keer dat het orkest optrad met het in septem ber opgerichte koor onder leiding van Berna Kousemaker. Dat werd gevierd met Bachs cantate 'Nun danket alle Gott', het Credo van Vivaldi en als toegift Bachs beken de koraalbewerking 'Jesu bleibet meine Freude' ('Jesu, joy of man's desiring') uit de cantate 'Herz und Mund und Tat und Leben' BWV 147. Dat het Colenso Consort in bijna 10 jaar kon uitgroeien tot een vol waardig barokensemble met koor en orkest is volledig te danken aan de enorme inzet van de oprichter, promotor en zakelijk leider Martin Slagt. Toen hij als tiener, samen met zijn tweelingbroer - beiden fluitist in een muziekvereniging te Hilversum - zondagsmiddags thuis een tweestemmige bewerking van de koraalbewerking voor de familie (en uw recensent behoort daartoe) ten gehore bracht, moet hij gedroomd hebben van een vol waardige uitvoering ervan op het orkestpodium. Die droom werd Boudewijn Paans. Paans graag zal signeren. De toe gang is gratis. Zaterdag 26 februari 'Pluk van de Pet- teflet' Op zijn zoektocht naar een nieuwe plek om te wonen komt de acht jarige Pluk met zijn kleine rode kraanwagentje terecht bij de Pet- teflet. Er is geen kamer beschik baar, maar in de aangrenzende Torteltuin ontmoet Pluk Dollie de Duif die hem vertelt dat het toren kamertje op de Petteflet leegstaat. Pluk maakt kennis met een aan tal flatbewoners, zoals mevrouw Helderder en haar dochter Aagje, meneer Pen van het winkeltje on derin de flat en vader Stamper met zijn vijf zoontjes. Op een ochtend schrikt Pluk op van een oorverdo vend lawaai: er wordt een bouw keet in de Torteltuin getakeld. De tuin moet vernietigd worden om plaats te maken voor een vogel museum... Aanvang: 14:00 uur. Duur: 94 mi nuten. Alle leeftijden. Toegang: 4,50. Woensdag 9 maart Opslag voor Cacao: 'Geen haar op mijn hoofd' Als je flessen inlevert krijg je sta tiegeld terug. Vuilnis kun je eens per week buiten zetten. Maar kin deren... Die komen ze niet halen. Die kun je nergens inleveren. Die moet je houden, ook als ze niet bevallen. De moeders Thea en Mies vinden hun kinderen maar lastpakken. Is er geen plek waar je zulke last pakken kunt inleveren? Thea heeft wel eens gehoord van het Kale- koppenhuis, een streng heropvoe- dingstehuis waar een man de baas is. Een man met haar tot op zijn enkels, die bij aankomst iedereen kaal knipt omdat hij niemand an ders zijn mooie haar gunt. Bestond zoiets maar echt... Maar als er plots een harige man uit de heg opduikt gaat alles mis en belanden de moe ders zelf in het tehuis dat ze voor hun kinderen hadden bedacht. Aanvang: 15:00 uur. Duur: 50 minuten. Leeftijd: vanaf 6 jaar. Toegang: 5,00. Reserveren bij het Cultuurpunt in Idea, 035-60.95.829; dinsdag t/m vrijdag 11:00-17:30 uur, en een uur voor de voorstelling. Morgenavond - donderdag 24 februari - is de gevierde auteur Tomas Lieske in Soest. Hij is gast van de SLAS (Stichting Literaire Activiteiten Soest) en treedt vanaf 20:00 uur op in het Idea-theater aan de Willaertstraat 49. Centraal in zijn lezing staat de ro man 'Gran Café Boulevard', maar ook zijn binnenkort verschijnende novelle 'Mijn soevereine liefde' komt ter sprake. Geboren Hage naar Lieske debuteerde in 1985 met gedichten in Tirade en in de Gerard Wortel (Knijn) en Mars Teunisz in Café Staal Eemnes Op zondag 27 februari treden in 'theatercafé' Staal in Eemnes op het barse multitalent Gerard Wor tel, de witbehaarde zanger-lied jesschrijver-instrumentenbouwer- percussionist van de vermaarde theaterfolkgroep Knijn, en Mars Teunisz, gepokt en gemazeld in het theater (Cameretten, Am sterdams Kleinkunst Festival). In zijn nieuwe solovoorstelling 'Draai maar door' neemt Ge rard het publiek vanuit zijn zelf gebouwde kleinste theatertje ter wereld speels en spontaan mee in zijn Nederlandstalige liedjeswereld vol scherts en dubbele bodems. De door Mars bewerkte obscene fa bel 'De Poezemuus' van Dario Fo is een heerlijk kolderiek verhaal waar lekker ouderwets om gela chen kan worden. Zowel Mars als Gerard maken tevens deel uit van het kleinkunstcollectief 'Annies Revisor en had een poëziekroniek in Tirade, waarvan hij van 1987 tot 1996 redacteur was. In 1987 verscheen zijn eerste poëziebun del: 'De ijsgeneraals'. In 1989 nam Tomas Lieske deel aan Poetry In ternational. In 1992 verscheen de verhalenbundel 'Oorlogstuinen', waarvoor hem de Geertjan Lub- berhuizenprijs werd toegekend. 'Nachtkwartier' werd in 1996 genomineerd voor de Libris Li teratuurprijs. In 2001 won Tomas Lieske deze prijs voor zijn roman 'Franklin', waarin hij het verhaal vertelt van een verschoppeling, die ondanks zijn neiging alles kapot te maken toch door zijn grote fanta sie en onaangepastheid onverbe terlijk en met vrolijke optimisme de moed erin weet te houden. Van het prijzengeld verbleef Lieske een jaar in Parijs. Daar schreef hij de roman: 'Gran Café Boulevard' (2003). Aanvang: 20:00 uur. Entree: 7,50 (CJP/Vrienden SLAS: 5,00.). Reserveren: Cultuurpunt, 60.95.833, of boekhandel Van de Ven, 60.12.419. Tomas Lieske. Wijkvereniging Overhees houdt zaterdag 26 februari een bingo in ontmoetingscentrum De Klarinet. In de zaal aan het gelijknamige woonerf worden vanaf 20:00 uur de nummertjes afgelezen. De zaal gaat een uur eerder open. Er wor den elf ronden gespeeld en er is een loterij. Een speelkaart kost 3,50 voor leden en donateurs en voor andere deelnemers het dubbele. Op woensdag 2 maart is er weer een bingo, maar dan voor kinde ren van 6 tot en met 12 jaar, aan vang 14:00 uur. Deelname kost dan 1,50/3,00. Theater Toko', waarin eveneens Mylou Frencken en Heieen Suiker optreden. Voor meer informatie over het optreden bij Staal: zie www.worteltheater.nl. Aanvang: 13:00 uur. Reserveren: 035- 53.36.095 of dewortels@euronet. nl. Op zondag 6 maart vindt in de Oude Kerk om 15:00 uur een bijzondere lezing plaats, waar aan door het Soester Byzantijns Kleinkoor wordt meegewerkt. Vader Sergi Merks, priester van de Russisch-orthodoxe Alexander Nevski-parochie zal een inleiding verzorgen over de spiritualiteit binnen de Russisch-orthodoxe kerk. Godsdienstleraar Rob Merks van het Mendel College in Haarlem besloot zo'n twintig jaar geleden de rest van zijn leven in dienst te stellen van de Russisch-orthodoxe kerk. Het besef dat hij zijn leven een nieuwe richting moest geven drong door tijdens een orthodoxe dienst in een bovenzaaltje van de St. Nicolaaskerk in Amsterdam. Het was een roeping waaraan hij simpelweg gehoor gaf. 'Een inner lijke ervaring, en waar die vandaan kwam, dat vroeg ik me niet af. Orthodoxen psychologiseren niet. Gewoon een roeping en daar mee klaar.' Zijn nieuwe identiteit zit Sergi Merks als gegoten, de nieuwe kerk voelt aan als een warm bad. Orthodoxen gaan altijd uit van het hemels perspectief. 'Gisteren hoorde ik een rooms-katholieke pastor nog zeggen op de televisie: Wij moeten de mens centraal stel- leq. Voor een orthodox gelovige is dat onmogelijk. God staat altijd centraal. Als ik dat perspectief niet had was ik radeloos.' Orthodoxen leven in twee werel den. 'Met het lichaam sta je in de aardse wereld, maar met je ziel ben je in het Koninkrijk Gods. Heel anders dan de westerse chris tenen, die denken dat ze pas na hun dood naar de hemel gaan. In denken en doen zien orthodoxen zichzelf als onderdeel van iets dat Vader Sergi Merks. boven het aardse uitstijgt. Vanuit dat perspectief is carrière maken of rijkdom vergaren een zinloze bezigheid,' aldus Merks. 'Al het aardse gaat voorbij. Daarom is het in oosterse landen vaak zo'n rot zooitje, de mensen keren de aarde de rug toe en zijn veel meer op de hemel gericht.' Byzantijns Kleinkoor Vooraf, tijdens en na de lezing zal het Soester Byzantijns Kleinkoor optreden. Het is op 2 september 1999 ontstaan uit het voorma lige, in 1992 door dirigent Frans J. Wertwijn opgerichte Soester Byzantijns Koor, als select vocaal ensemble van twaalf personen. Het ensemble legt zich toe op het zingen van de prachtige liturgische muziek uit de traditie van de Rus sisch-orthodoxe kerk. Het koor heeft als doelstelling het zingen in zowel protestantse als katholieke erediensten en treedt daarnaast ook concertant op. Met circa zes tien optredens per jaar is het een veel gevraagd vocaal ensemble, zowel binnen als buiten de regio. De Stichting Levenskunst Soest werd in januari 2005 opgericht met als doel het organiseren van bijeenkomsten op het gebied van spiritualiteit en cultuur. Daarbij richt de stichting zich op thema's met als raakvlak 'dc kunst het leven te leven', maar ook op de kunst en cultuur in het leven. Bij elke bijeenkomst zal er gelegen heid zijn elkaar na afloop onder het genot van een glaasje te ont moeten. Aanvang: 15:00 uur; de kerk is vanaf 14:30 uur open. Toegang: 8,00, inclusief een glaasje na afloop, te voldoen bij de entree. Reserveren is niet nodig. Stichting VI*! De Soester Kring Secretariaat: $0(0* KronimewegS Tel. 035-6014403 zondagmiddag werkelijkheid door de vertolking van dit koraal door 'zijn' Colenso Consort. De bur gemeester van Soest had op geen beter moment aanwezig kunnen zijn. Als er iemand een lintje ver dient... Het concert werd geopend met Bachs Sinfonia uit de cantate BWV 169 voor orgel en orkest. De orgelsolopartij werd voortref felijk vertolkt door David Jansen, de organist van de Tuindorpkerk te Utrecht. David, van geboorte Soester en telg int de bekende en zo langzamerhand beroemde mu zikale familie Jansen, studeerde orgel aan de conservatoria van Utrecht en Den Haag en volgde masterclasses bij onder meer Ton Koopman. Verder konden we voor de pauze genieten van bal letmuziek uit 'Dardanus' van de Franse componist Rameau en Bachs cantate 'Nun danket alle Gott'. Deze cantate vormde dus het eerste optreden van koor en orkest gezamenlijk. De solopar tijen van de aria 'Der ewig reiche Gott' werden in duet gezongen door de eigen koorleden Annelies Bolink (sopraan) en Harm Wilde- boer (bas). Na de pauze was het nogmaals aan David Jansen om te soleren in Al- binoni's Adagio. Het navolgende Credo van Vivaldi beleefde een perfecte uitvoering, wederom door de nieuwbakken combinatie van koor en orkest. Het zondagmid- dagcóncert werd besloten met de le Orkestsuite van Joh. Bernhard Bach, een neef van de beroemde. Hoewel onbekend gaat het hier om barokmuziek met een verras sende originaliteit. Deze vijfdelige suite verlangt een moeilijke so listische bijdrage, die werd gele verd door de eerste violist Karei Brester. Ook Brester is al tiental len jaren als verdienstelijk violist belangeloos actief binnen velerlei muziekgezelschappen. Als we toch lintjes gaan uitreiken... Het Colenso Consort mag met be scheiden trots terugblikken op een niet alleen gedenkwaardig maar ook kwalitatief hoogwaardig op treden. Het vormt een in Soest een zeldzaam en niet meer weg te denken cultuurelement. Jan Slagt Op woensdag 2 maart zal in de Emmakerk, Park Vredehof 2, van af 20:00 uur een lezing plaatsvin den over de Matthaus Passion van Johann Sebastian Bach. De lezing zal worden gehouden door mu sicoloog cn Bachkenner Jan Sie- mons uit Bilthoven. Hij zal c.e.a. verduidelijken met een presentatie van dia's en stukjes muziek. Steenhoffstraat 46, Cel. 601^9£7 Zaterdag 26 februari Bluesnight: The Loeff Berchmaker Bluesband Februari is traditiegetrouw een van de drukst bezochte bluesavonden van het seizoen. Dat was voor ons een goede reden om eens in de archieven te duiken bij het bepalen van de band voor deze avond. Niet zomaar een band, maar eentje die je bij blijft. De keuze viel op de Loeff Berchmaker Bluesband of kortweg De Loeff, zoals zij zich tegenwoordig noemen. Heerlijke gevarieerde blues, goede techni sche ondersteuning en nog gezel lige lui ook. Ingrediënten voor een top bluesnight waar zowel het luisterend oor als de wat actievere leden van kunnen genieten. In middels heeft deze vijfmansband 4 cd's opgenomen waarop enkele juweeltjes staan. Hun laatste cd is opgenomen in de professionele studio van Dureco en bevat veel eigen werk. Samples van de num mers zijn te beluisteren op www. loeffblues.com. Onno Oencma speelt harmonica en saxofoon. Hij trad enkele jaren geleden nog op met Rosa King. Onno's muzikale voorkeuren han gen tegen de soul aan. Alleskun- ner Walter Wolfman Washington is favoriet. Zijn bluesharp idool is Mark Ford (broer van Robben). Zijn nieuwste ontdekking is Lee Sankey, vooral sinds North Sea Jazz van 2003. 'Een geweldige mix van blues, soul, jazz en rociJ i Mooie arrangementen. Check?! out In de jazz voorkeuren kj hij het goed met medebandlj Frank vinden: Miles Davis is favtjl riet. Saxofonist Joshua Redman; een goede tweede. Gitarist Frari, Hoffman trekt wat meer naar blues en de country cn lijkt zovt*W"^ 1 mogelijk vingers te gebruiken v0Q r^l*€l ¥1 fi XJV A A de meest complexe akkoorden m. itli vt TT V/ V' Een echte liefhebber dus. BassS Gibbo Hamoen geniet tijdens 0p„ 1 r- m4 tredens van de stevige basvibratic1 A r11 11 I 14 i door zijn lichaam, komende u,» V zijn 5-snarige basgitaar. Vandaa- dat je hem meestal voor zijn eige-j basversterker kunt vinden. R0J Alfen is een drummer van het tyr lachen, zingen cn doorgaan, reec 14 jaar speelt hij in De LoeffI Premier, Paiste, Sabian of Har ley Davidson, als je iets met dezJ merken hebt kun je hem gerus aanspreken. Van zijn hand kornetI ook meerdere eigen nummers vaak samen met Karei Goedkooj, geschreven. Karei speelt gitaa' en is de zanger van de band. Me, een niet onverdienstelijke 'strot' mogen we uit ervaring zeggen Invloeden van zijn favoriete ar tiesten zoals Duke Robillard, The Paladins, The Kingsnakes, Alben Collins, Kid Ramos, Enrico Cri-j vellaro vind je terug in de muziek! van De Loeff. En wie vindt dat nui erg? Vijf heren, vijf karakteristieke koppen en voor 100 man plezier. Aanvang: 22:00 uur. Entree: 10,00. Voorverkoop: 15:00- 16:00 uur aan de bar; zaal open 21:30, zaal dicht 23:30 uur (of eerder als het vol'is). The Loeff Berchmaker Blues band. Zondag 27 februari 'The Last Victory' In het Noord-Italiaanse Sienna, de hoofdstad van de prachtige provincie Toscane, wordt ieder jaar in augustus een legendarische paardenrace gehouden, de Palio. In 80 seconden wordt het centraal in de middeleeuwse stad gelegen, licht hellende en ovale plein, het indrukwekkende Piazza del Cam- po, gerond door de jockeys, die fraai zijn uitgedost en op ongeza delde paarden rijden. Iedere wijk mag een deelnemer afvaardigen en in totaal zijn er dat er elf. Docu mentairemaker John Appel richt zijn aandacht op de kleine wijk Ci- vetta, die al in bijna vijfentwintig jaar geen race meer heeft gewon nen. Er zijn in Civetta dus jonge volwassenen die nog nooit het zoet van de overwinning hebben ge- De brandweer is er allang niet meer alleen voor het blussen van brand. Het takenpakket is in de loop van tientallen jaren dusda nig uitgebreid, dat ook in geval van andere calamiteiten de inzet van de brandweer wordt gevraagd. Het redden van mens en dier staat daarbij altijd voorop. Het korps Soesterberg moest voor zo'n reddingsoperatie vorige week uitrukken, toen een jonge reebok bekneld was geraakt tussen twee spijlen van een hek op het terrein van de waterleiding aan de Van Weerden Poelmanweg in Soestdui- nen. Volgens Jan Tupker, beheer- proefd en dat drukt' zwaar op het der bos, natuur en landschap van gemoed van de bewoners, want de de gemeente Soest, komt het niet winnende wijk geniet een jaar lang vaak Voor dat dieren in het bos of grote aanzien in Sienna. De 92-ja- elders zich vastlopen. Ook in dit rige Egidio laat in de Catellare, dc gevai Was het niet nodig geweest: kerk van Civetta, de 35 bronzen de reebok had gemakkelijk over spijkers zien die het bewijs zijn van het hek kunnen springen. Het is de overwinningen in het verleden, duidelijk waarom hij dat niet Egidio hoopt vurig dat er dit jaar gedaan heeft. 'Hij zou in het bos een nieuwe spijker wordt ingesla- achterna gezeten kunnen zijn door gen, want Civetta is al te lang de een hond, maar gezien het tijd- underdog in Sienna. (Regie: John stjp5 >s morgens vroeg, is dat niet Appel; scenario: John Appel; ca- waa'rschijnlijk', zegt Tupker. Feit is mera: Erik van Empel; muziek: dat de reebok halverwege het hek Wouter van Bemmel. Nederland hleef steken. Zijn heupen waren te 2003, 88 minuten.) breed om tussen de spijlen door te Aanvang: 20:30 uur. Entree: bunnen. Bij de pogingen zichzelf 5,00; CJP/65+: 3,50. Rescr- te bevrijden, kwam het dier steeds veren: vrijdag en maandag 10:00- vaster te zitten. 13:00 uur, 60.29.367. Zie ook: Door klagelijke geluid trok het artishock-soest.nl. Scène uit 'The Last Victory'. Op woensdag 2 maart houdt de heer W. Coenen voor de Soester Kring een lezing met muziek voorbeelden over requiems. In de loop van de voorbije eeuwen hebben verscheidene componisten koormuziek geschreven voor de erediensten voor overledenen, de zogenaamde requiems. De oudst bekende teksten stammen uit de 12e en 13e eeuw en waren ge toonzet in het gregoriaans. Een enigszins vast patroon, herkenbaar in de huidige rooms-katholieke liturgie, ontstond pas in de late Middeleeuwen. Daarna zijn tot op heden, door niet de geringste com ponisten in verschillende stijlperio den, requiems geschreven met een geschat aantal van ca. 1700. Een hoogtepunt ligt in de 19e eeuw met ca. 600 requiemcomposities. In de lezing worden het ontstaan en het karakter van een aantal van deze requiems besproken en wor den diverse muziekfragmenten ten gehore gebracht. Belangstellenden zijn hartelijk welkom. De Soester Kring komt bijeen in de NPB-kerk (ingang via de parkeerplaats aan de Pie- ter de Hooghlaan; rolstoelgebrui kers wordt geadviseerd via Rem- brandtlaan 20 binnen te komen). Aanvang: 10:00 uur. Toegang: 3.00. Maandag 28 februari Hitier is in 'Der Untergang' een man die op het punt van breken staat en zich wanhopig probeert vast te klampen aan het beeld dat hij zelf heeft gecreëerd en aan de droom waarin hij zelf is gaan ge loven. Berlijn, 20 april 1945. De laatste dagen van de Tweede Wereldoor log zijn aangebroken. Het Rode Leger trekt de Duitse hoofdstad binnen. Adolf Hitier heeft zich met Eva Braun en een schare trouwe officieren teruggetrokken in een enorme bunker. Terwijl buiten de Russische bommen onafgebroken neer regenen, ondergaat Hitier de ondergang van zijn Derde Rijk. Toch weigert de Führer te capitu leren. Pas als werkelijk alle hoop is verdwenen, geeft ook Hitier het op. Het einde van het Derde Rijk is het einde van zijn wereld, dus slaat hij de hand aan zichzelf. De meeste officieren volgen zijn voor beeld. 'Der Untergang'. 'Der Untergang' wordt min of meer verteld door de ogen van Hitiers jongste persoonlijke se cretaresse, de in 2002 overleden Traudl Junge. De film is deels gebaseerd op haar memoires en deels op het boek 'Inside Hitlcrs Bunker': van Joachim Fest. Door zijn zorgvuldigheid geeft regisseur Olivier Hirschbiegel je werkelijk het gevoel dat het zó geweest moet zijn, daar in die bunker in april 1945. In Duitsland zorgde 'Der Unter gang' voor opschudding. De film zou aanzetten tot rehabilitatie van de dictator. Mogelijk heeft dat te maken met het Duitse onvermo gen om te accepteren dat Hitier geen duivel was, maar een mens. Wel bezochten binnen één maand ruim 3 miljoen Duitsers de film. En de Britse historicus cn Hitier- kenner lan Kershaw noemde 'Der Untergang' bij de BBC 'a superb reconstruction'. Hij kon zich geen betere film over Hitiers laatste da gen voorstellen. (Duitsland 2004, kleur, 150 min.) Aanvang: 20:30 uur. Entree: 5,00; CJP/65+: 3,50. Reser veren: vrijdag en maandag 10:00- 13:00 uur, 60.29.367. Zie ook: artishock-soest.nl. Scène uit 'Der Untergang'. Veel mensen vragen zich vaak af wat een paranormaal of alterna tief genezer eigenlijk is. Het ant woord is simpel: het is een 'nor maal' mens.' Dit zegt Agnes van der Meer uit Soesterberg, die zich op dit terrein beweegt. 'Gelukkig zijn de alternatieve geneeswijzen de laatste jaren meer in de belang stelling komen te staan, zodat een magnetiseur niet meer zo vreemd wordt gevonden.' Agnes van der Meer is zo n ge woon mens. 'Ik ontdekte dat il met mijn handen kan voelen. He is een gave. De één kan bijvoor beeld goed tekenen of piano spe len, mijn handen zijn gevoelige dan van iemand anders. Ik regi streer wat in het lichaam is.' Zij volgde een HBO-opleidin aan het Johan Borgmancollegt Voor die tijd had ze al psycholc gie gestudeerd. Tijdens haar studi werden niet alleen aspecten van c medische basiskennis behandeli ook de alternatieve geneeswi zen kwamen uitgebreid aan bc tijdens deze vierjarige opleidin 'Alles wat leeft en alle materie d op aarde aanwezig is, heeft et

Soester Courant | 2005 | | pagina 10