SOESTERBERGSE Soesterberg burgervliegveld? nêt ■- SP®I ERPE Ptoerkoop Reisburo Hagen Wostok weer in 't geweer tegen vestiging school Workshop energie gemeente Actuele informatieavond door nieuwe ontwikkelingen KERKDIENSTEN MEDISCHE DIENST HULPVERLENING Nieuwe commandant op vliegbasis Soesterberg PvdA: 'Soesterberg wil ook betaalbare huizen' Reizende tentoonstelling kunst van het autisme W eekendworkshop tuin-beeldhouwen Pippi Langkous, rendieren en op houtvlotavontuur! T-''"'fcifÉTffr In dorpshuis op donderdag 10 maart veelpleger Zwervende Warm genoeg? Zakgeld verdienen Klachten bezorging Soesterberg 603 11 19 bestaat een kans dat de vlieg- lasis Soesterberg behouden blijft, zij het niet voor de militaire- maar voor de burgerluchtvaart. Hoewel dit idee nog in een embryonaal sta dium verkeert, wordt hier al wel over gedacht. Soesterberg is ui- lermate geschikt om de nationale luchthaven Schiphol te ontlasten, "ovendien zou het de tegenstand tegen de opheffing van vliegveld "ilversum waarvan ai lange tijd iprake is, kunnen wegnemen. eze plotselinge en onverwachte nieuwe visie op de toekomst van Soesterberg, dat volgens plan in 2007 als militaire basis wordt opgeheven, is een gevolg van de resultaten van een onderzoek dat hiernaar is ingesteld. De conclusie is dat Soesterberg zeker in aan merking komt voor het opvangen van een deel van de capaciteit van Schiphol, met name dan het (char ter)vakantievluchten. Volgens on bevestigde berichten zouden er al enkele luchtvaartmaatschappijen, vooral ook op grond van de cen trale ligging van het vliegveld, be langstelling hebben getoond voor het gebruik van Soesterberg. De infrastructuur voor het ontvan gen van grote toestellen is groten deels al aanwezig en voldoende om bijvoorbeeld een Boeing en een Airbus aan te kunnen. De huidige start- en landingsbaan zijn hier voor lang genoeg. Wel zal er een terminal moeten worden gebouwd voor vertrekkende en aankomende luchtreizigers. Door de inrichting van Soesterberg als burgervlieg veld zal een fikse kapitaalvernieti ging worden voorkomen. Deze mogelijke ontwikkeling zal zeker aan de orde komen op maan dag 21 maart, wanneer de WD- Soest/Soesterberg samen met de WD-Zeist een grote informatie avond houdt over 'De toekomst van het vliegveld Soesterberg'. De bijeenkomst vindt plaats in Hilton Royal Pare te Soestduinen. Aanvang van de avond is 20:00 uur en vanaf 19:30 uur is iedereen van harte welkom, staat de koffie klaar en is de zaal open. Sprekers zijn de fractievoorzitters van de VYD in Zeist en Soest, resp. Pe ter Otten en Karei van Geet. Ge spreksleider is de directeur van de Rabobank Zeist, Jan Berkhoff. Na de opening en introductie van het panel en de gespreks leider door Theo van den Berg (bestuurslid WD-Zeist) worden diverse stellingen besproken. Na de pauze volgt een paneldiscussie en een discussie tussen het panel en de zaal. De bijeenkomst wordt om 22:15 a 22:30 uur afgesloten door Jan Dirk Blaauw en Hans Gerretsen, resp. voorzitter WD- Zeist en voorzitter WD-Soest/ Soesterberg. Beide WD-afdelingen hopen op een grote opkomst, zowel van leden als niet-leden (de avond is vrij toegankelijk voor iedereen) als ook van het bedrijfsleven uit Soest, Soesterberg en Zeist. Het belooft volgens de besturen een uiterst interessante, informatieve avond te worden. Dit is te meer te verwachten nu er nieuwe mo gelijkheden zijn geopperd om Al in 1919 werden vanaf Soes terberg de eerste passagiersvluchten uitgevoerd. Frits Koolhoven en lui tenant Coblijn van de Luchtvaart Afdeling op Soesterberg starten de luchtlijn tussen Soesterberg en Lon den. Op 18 september vond de eerste lijnvluchtplaats. De reis kostte 225 gulden. Deze foto dateert overigens van een later tijdstip. Misschien dat dit beeld over niet al te lange tijd weer op Soesterberg te zien is. Soesterberg, de bakermat van de van de Koninklijke Luchtmacht als vliegbasis open te houden. W er kgelegenheid Zou dit inderdaad kunnen worden gerealiseerd, dan betekent dit een enorme impuls voor de werkgele genheid in de regio, waarvoor de vliegbasis een belangrijke werk gever is, zowel voor burger- als militair personeel. Toen in juni 2003 het kabinetsbesluit bekend werd tot sluiting van de vliegba sis, reageerde het gemeentebestuur dan ook direct in een brief aan de inwoners van Soesterberg, waarin het onder meer schreef 'Dit kabi netsbesluit is zeer ingrijpend, om dat de vliegbasis van groot maat schappelijk en economisch belang is voor de gemeente Soest en voor Soesterberg in het bijzonder'. Het behoud van Soesterberg als vliegveld zou overigens getuigen van eerbied voor de historie. Soes terberg neemt immers een unieke plaats in de Nederlandse vliegtuig historie in. Daarom zei destijds het hoofd van de sectie Lucht machthistorie van de Koninklijke Naar aanleiding van de presen tatie van en toelichting door de architect op het bouwplan van de openbare Wethouder De Haan- school in de wijk Wostok hebben wijkbewoners in een brief aan de gemeenteraad hun bezwaren te gen de gekozen locatie naar voren gebracht. Ze deden dat al eerder tijdens een informatieavond in mei vorig jaar toen de gemeente de toekomstvisie presenteerde voor de ontwikkeling van Soesterberg. Als uitgangspunt bij de locatie keuze van de Wethouder De Haanschool (WdH) wordt uitge gaan van woning nieuwbouw in het gebied van Apollo noord. De WdH geeft aan daar haar toe komstige aanwas van leerlingen te halen. Duidelijk is niet of en wanneer er woningbouw zal gaan plaatsvinden. Hierbij wordt gean ticipeerd op onduidelijke zaken. Verder geeft men de voorkeur aan een centrale ligging. Duidelijk is wel, dat gezien de leeftijdsopbouw van de gezinnen in de omliggende wijken, de locatie op Wostok niet de meest logische is, aldus de be woners. De locatie van de WdH op het perceel aan de Wostok is o.a. ge kozen om de verkeersluwte. De infrastructuur rondom de nieuw te bouwen school laat echter zien dat er extra voorzieningen aan de Oude Tempellaan getroffen moeten worden om gevaarlijke verkeerssituaties te voorkomen. Wordt de school aan de Kampweg gesitueerd, dan ontstaat er maar één verkeersknelpunt en gezien de ruimte daar aanwezig, zijn daar meer oplossingen voorhanden. Bij het afwijzen van de locatie aan de Kampweg heeft het schoolbe stuur volgens de wijkbewoners de volgende punten niet meegewo gen: de sluiting van het vliegveld; sluiting van het Kamp van Zeist, respectievelijk het vertrek van de penitentiaire inrichting, en de toe komstige ontsluiting bij de Caro- luskerk. Door deze veranderingen zal de Kampweg een rustiger ver- keerskarakter krijgen. Twee verdiepingen De nieuwe school wordt een ge bouw van twee verdiepingen met tien lokalen. Het gebouw wordt van 4.40 tot 11.0 meter hoog. De ingang is aan de Oude Tempellaan met een schoolplein van 35 meter om daarna ter hoogte van Wostok 10 over te gaan in een gebou\v van 45 meter lang. 'En passant werd meegedeeld dat "De Pruttelpot" ook gevestigd zal gaan worden in de school. Het zou hier een tijde lijke situatie betreffen, maar wij zijn van mening dat als de groei van de school achterblijft dat dit een structurele situatie zal wor den', aldus de briefschrijvers. Geen van de scholen in Soester berg heeft twee bouwlagen. De langwerpige kavel is qua vorm ongeschikt voor een laagbouw school. Dit heeft consequenties voor de bouw-en exploitatiekos ten en de bouwmassa. 'De school lijkt eerder op een bedrijfshal, dan op een landhuis als Egghermonde, Oude Tempel etc. in dit sinds 1993 beschermde dorpsgezicht. Wij zijn van mening dat een dergelijk mo dern, hoekig massaal gebouw niet past in de landschappelijke om geving van het gebied. In de brief aan de gemeenteraad vragen de briefschrijvers op grond van voort schrijdend inzicht de keuze van de locatie van de school aan de Wostok/Tempellaan nogmaals te overwegen en geen goedkeuring te verlenen aan de bestemmingsplan wijziging. 'U doet er immers niet verstandig aan om bij de ruimte lijke ontwikkeling van Soesterberg, de plank mis te slaan.' Op donderdag 10 maart houdt de gemeente in dorpshuis Burgstede aan het Dorpsplein in Soester berg de laatste workshop 'Ener gie'. Deze bijeenkomst, die om half acht begint, wordt vooral aangeboden aan de inwoners van Soesterberg. Zij kunnen hun visie uiten over hoe je in en om het huis energie kunt besparen. De gemeente Soest wil inventari seren hoe de inwoners denken zelf een bijdrage te leveren aan ener giebesparing. Daarnaast streeft het gemeentebestuur naar een betere afstemming van het eigen energiebeleid op de inwoners van Soest. Alleen actieve deelname aan energiebesparing van de in woners kan de vereiste reductie van de C02-uitstoot bewerkstel ligen. Energiebesparing en de in zet van duurzame energie vereist een gezamenlijke aanpak van de gemeente en haar inwoners. Voor de deelnemers aan de work shop staat winst voorop. Naden ken over energiebesparing moet leiden tot een besparing op de jaarlijkse kosten voor gas en elek triciteit. Door bewustwording, ge dragsaanpassing maar ook door het treffen van kleine en grote besparende maatregelen, kun je energiebesparen. De deelnemers hebben voor een groot deel de programmering van de avond zelf in de hand. Bij de schriftelijke inschrijving wordt ge ïnventariseerd waaraan de deelne mer vooral aandacht wil schenken. Een deskundige met de nodige praktijkervaring geeft antwoord op de verschillende vragen. Hoe je bijvoorbeeld kunt besparen, maar ook wat de diverse besparingsmo gelijkheden kosten. Tijdens de avond wordt een ant woord gegeven op een aantal vra gen. Wat bijvoorbeeld de bewoner zelf kan doen om energie te be sparen. Wat men gezamenlijk in de geselecteerde buurt kan berei ken. Tevens wat bewoners, bij de concretisering van mogelijkheden, verwachten van de gemeente. Voor deelname geldt: 'Wie het eerst komt, het eerst maalt'. Telefonische inschrijving is moge lijk. 030 656 79 05. Per e-maü kan uiteraard ook. estacom@xs4all. nl Het verdient aanbeveling om deelname aan de workshop vooraf te melden. COURANT WOENSDAG 2 MAART 2005 Redactie-adres: Jan van Sieendelaar. tel. 06-22450173. Klachten bezorging: tussen 18:30 en 19:30 uur C. van Baraeveld, Molenstraat 112, Soest tel. 035-602 18 41 Luchtmacht in Den Haag 'dat de vliegbasis Soesterberg gekoesterd moet worden.' Een opmerking die voortkwam uit het feit dat Soes terberg een belangrijke, zo niet de belangrijkste, rol heeft gespeeld in de Nederlandse luchtvaartge schiedenis. Soesterberg is immers de bakermat van de nationale luchtvaart waarmee het sinds 1910 onverbrekelijk is verbonden. Hier ging in 1911 het eerste Neder landse toestel, De Heidevogel, de lucht in met de legendarische Frits Koolhoven, ontwerper en bouwer van het toestel, persoonlijk achter de stuurknuppel. Hier kregen tal van vliegtuigpioniers hun oplei ding. Hier werd de basis gelegd voor de Nederlandse luchtmacht. Hier werden in de Eerste Wereld oorlog de buitenlandse toestellen naar toe gebracht die in het neu trale Nederland waren gestrand. Monument Soesterberg terug als burgervlieg- veld roept herinneringen op aan de tijd dat er, zij het slechts kort, inderdaad passagiersvluchten van af Soesterberg werden uitgevoerd, naar Engeland. Die dienstverle ning is echter van korte duur ge weest. Passagiersvluchten gingen al spoedig vanaf Schiphol. Moge lijk dat Schiphol in de toekomst een deel ervan overhevelt naar Soesterberg. Het zou betekenen dat Soesterberg als monument van de luchtvaart in stand kan blijven. Volledig opheffen van het vliegter rein zou het rigoureus schrappen van een stuk geschiedenis zijn. In elke generatie moeten mensen beslissen wat ze willen bewaren voor het nageslacht. In het verle den zijn die beslissingen in Soest nogal luchthartig genomen, getui ge alles wat er aan waardevols is verdwenen. Soesterberg behouden als vliegveld betekent dat dit stuk geschiedenis geen wazige herin nering wordt! Zaterdag 5 maart zondag 6 maart Rooms-katholiek, Caroluskerk, Rademakerstraat 75 Vrijdag 14:30 pastor G. Claassens; viering in de Heybergh Zondag 10:30 communieviering (parochianen); gemengd koor Prot. Kerk in Ned., Vredekerk, Gen. Winkelmanstraat 101 10:00 ds. M.A.A. Nawijn Sterrenberg, 't Lichtpunt, Huis ter Heide 10:30 ds. H. Henstra World Outreach Church (info locatie: 0346-35.04.58) 10:30 H.D. Gosseth Afgelopen vrijdag is een 19-jarige jongen aangehouden die vermoe delijk in een auto had willen in breken. Omstreeks 10.45 uur zag een 52-jarige Soesterberger dat de jongen, zonder vast woon of verblijfplaats, in zijn bus aan het rommelen was. De Soesterberger ging achter de 19-jarige aan. Na een korte achtervolging kreeg de man hem te pakken en heeft hij hem overgedragen aan de politie. Na een kort onderzoek bleek dat de jongen eerder die ochtend een telefoon uit de auto van een 50- jarige man had gestolen. De man stond met iemand te praten en was vergeten zijn auto af te sluiten, waar de jongen gretig gebruik van maakte. De 50-jarige probeerde de jongen te volgen, maar verloor hem uit het oog. Óf er ook iets gestolen is uit de bus van de Soes terberger is nog onduidelijk. De jongen, die een veelpleger bleek te zijn, is ingesloten voor verhoor. Ondanks de vrieskou gooide een 22-jarige man uit Soesterberg in de nacht van afgelopen zaterdag zijn sjaal en handschoenen weg. Een aantal politieagenten zag de man dat doen en spraken hem aan. De Soesterberger kwam met de smoes dat de jas van zijn vriend was, maar de zogenaamde vriend was in geen velden of wegen te bekennen. De man werd aange houden en, met de weggegooide spullen, naar het bureau gebracht. Daar gaf de man toe de jas gesto len te hebben uit een horecagele genheid, omdat hij zijn eigen jas niet meer kon vinden. Er is nog geen aangifte van een gestolen jas binnengekomen. Iedereen tussen de 10 en 12 jaar kan iedere vrijdag haar of zijn ei gen zakgeld verdienen. De groep verzamelt zich om 15:45 uur bij Stichting Balans in De Plantage, lokaal de Manderijn. Vanuit daar gaat iedereen van 16:00 tot 17:00 uur aan de slag met klusjes als on kruid wieden en de straat vegen. Meedoen kost niets, inschrijven is wel nodig en kan met het formulier dat de eerste keer gegeven wordt en op te halen is bij verschillende locaties van Stichting Balans. Voor meer informatie: kinderboerderij De Veenweide - Jochem Jans sen 6018136, tussen 9:00 en 11:00 uur. Mailen kan ook naar kinderen@stichtingbalans.nl Soesterberg Kinderen uit Soesterberg kun nen ook hun eigen geld verdie nen, maar dan op woensdag. Dan verzamelt iedereen zich om 15:00 uur in de aula van de Wethouder De Haanschool in Soesterberg en vinden de daadwerkelijke klussen plaats van 15:15 tot 16:15 uur. Daarna is er de mogelijkheid om spelletjes te doen, te knutselen of te sporten. Ook hier kost meedoen niets, maar is inschrijven nodig. Dat kan bij Jochem Janssen, tele foonnummer en mail staan eerder in het artikel vermeld. Politie (Kon. Marechaussee) Veldm. Montgomeryweg 2; werkdagen 12:00-13:00 uur; centrale meldkamer: 0900-8844; alarmnummer: 1.1.2. Vrijwilligershulp Centraal Meldpunt Vrijwilligershulp; werkdagen 09:30-11:00 uur, 035-6031119. Vrijwillige Terminale Zorg Extra hulp voor mantelzorgers. Coördinator: Marijke van den Berg, 06-30189317. Hulpdienst Stichting Hulpdienst Soésterberg, aanvragen dagelijks 09:00-10:00 uur, 351940, b.g.g. 351658 of 351346. Overige Huisvesting De Drie Eiken, mevr. D. Elie, 352391. Grof vuil, 0800-7662000. Kolonel-vlieger Theo ten Haaf heeft vanmiddag tijdens een ceremoniële plechtigheid zijn functie van commandant vlieg basis Soesterberg overgedragen aan kolonel-vlieger Dré Kraak. De commando-overdracht vond plaats op de vliegbasis onder toe ziend oog van het personeel van de vliegbasis, militaire autoriteiten en genodigden. Kolonel Kraak is sinds februari 2004 werkzaam als Hoofd Afde ling Operationeel Beleid en Be- Voor de abonnees in Soesterberg is het klach tennummer 035-6021841 (C. van Barneveld). Dat nummer kan op woensdag tussen 18:30 en 19:30 uur worden gebeld voor nabe- zorging op dezelfde dag. Belt u later, dan wordt de Soester Courant op don derdag nabezorgd. hoeftestelling bij de Staf Bevelheb ber. Kolonel ten Haaf is benoemd tot Hoofd Afdeling Plannen, Integraal en Investeringen bij de Defensie Staf. Na een toespraak van kolonel Ten Haaf droeg hij het bevel over aan kolonel Kraak. De plechtigheid werd afgesloten met een toespraak van de nieuwe basiscommandant, gevolgd door een fly-by van een Alouette III helikopter, een Cou- gar en twee Chinook transporthe likopters en twee F-16 gevechts vliegtuigen. VRIJWILLIGERSHULP NODIG? Centraal Meldpunt Vrijwilligershulp Soest - Soesterberg De plaatselijke PvdA-afdeling heeft ook in Soesterberg de mening gepeild over een aantal zaken, die hoognodig moeten gebeuren. Net als in wijken van Soest scoort ook hier het bouwen van betaalbare woningen en het optreden tegen inbrekers en van dalen hoog. 'Er is hier niks', is een opmer king die het PvdA-team op een winterse zaterdagmorgen bij de Plusmarkt aan de Rademaker straat veel te horen kreeg. Niet verwonderlijk is dan ook dat de ondervraagden een hoge priori teit geven aan het aantrekkelijker maken van winkelcentra. Het referendum over het ecoduct bleef niet onvermeld. 'De uitslag respecteren', was de mening van veel Soesterbergers, al liepen ook hier de meningen uiteen, waar dat precies toe moet leiden. Huisarts voor dringende hulp van de huisarts 's avonds, 's nachts, in het week einde en op feestdagen bellen met de huisartsenpost Zeist, 0900- 43.01.430. Apotheek, overdag: apotheek bellen, dan hoort men wie er dienst heeft. Apotheek, vanaf 17:30 uur: Centrale Apotheekdienst, Diakonessenhuis Zeist, Prof. Lorentzlaan 76, 030-69.95.952. Tandarts, spreekuren 13:00 en 19:00 uur: eigen tandarts bellen; dan hoort men wie er dienst heeft. Dierenarts, weekenddienst na afspraak; P.J.J. Theuns en C.J. Schievink, Kampweg 50, 35.24.67; in andere gevallen hoort men via het antwoordapparaat wie er dienst heeft. Amant thuiszorg en Amant christelijke thuiszorg (voorheen Thuiszorg Eemland) Huishoudelijke verzorging, verzorging en verpleging, gespeciali seerde verpleging, overbruggingszorg, personenalarmering. U bent 24 uur per dag beschermd. 033-42.20.500; ook voor spoedeisende situaties tussen 17:00 en 08:00 uur en in de weekeinden. Amant uitleenservice Voor het lenen van hulpmiddelen en verpleegartikelen. Voor spoed eisende situaties 's avonds en in het weekeinde: 033-46.19.191. Christelijke Thuiszorg Voor alle aanvragen: 033-29.94.669; dag en nacht bereikbaar. Eén op Eén Thuiszorg AWBZ- en particuliere thuiszorg Soest e.o., 24 uur per dag huishou delijke verzorging, verzorging en verpleging, 035-54.12.016; buiten kantoortijden voor spoedeisende gevallen: 06-51.54.03.73. I Op dinsdagmiddag 8 maart vindt in de Publiekshal van de gemeen te Zeist de opening plaats van de tentoonstelling 'De Kunst van Autisme'. De officiële opening zal worden verricht door wethouder A. van Kuijk van de gemeente Zeist. Deze tentoonstelling is samenge steld uit werken gemaakt door au tisten met en zonder verstandelijke beperking, onder anderen bewo ners van Sterrenberg. De Neder landse Vereniging voor Autisme en Abrona hebben gezamenlijk bijzondere werken geselecteerd voor deze tentoonstelling. Doel van de tentoonstelling is bezoekers te informeren over mogelijke in vloeden van autisme op kunst. De tentoonstelling in de Publiekshal is te zien tot en met dinsdag 12 april 2005. Het is de bedoeling dat de tentoonstelling hierna op reis gaat door het land en vele gemeente- Dit is één van de (naamloze) kunstwerken van de reizende ten toonstelling 'De kunst van het au tisme', gemaakt door Jos Mulder. en provinciehuizen zal aandoen. Mensen met autisme leven in een wereld die ze niet begrijpen. De informatie die hun hersenen bin nenkomt, wordt niet goed ver werkt vanwege een stoornis in de hersenen. Van de informatie die ze krijgen, kunnen ze niet of onvol doende een zinvol geheel maken. Daardoor zijn autistische mensen beperkt in hun verbeelding en voorstellingsvermogen. Dat beïn vloedt hun verbale en non-verbale communicatie, en daarmee hun sociale contacten. Meer kunst van mensen met een verstandelijke beperking en au tisme is te huur of te koop in de Kunstuitleen van Abrona Kunst, Lunch Cadeau aan de Montau- banstraat 84 in Zeist. In het atelier van de Soester beeld houwer Ton Willems worden dit jaar twee bijzondere weekend workshops beeldhouwen van een tuinbeeld gegeven voor beginners en gevorderden die het leuk vinden om onder de begeleiding van een professionele kunstenaar kennis te maken met beeldhouwen van een beeld voor buiten. De workshop begint op vrijdagavond met het ontwerp. Met meegebrachte attributen, fo to's, tekeningen of andere afbeel dingen worden de ideeën van de deelnemers vertaald in een mo del. Op de eerste zaterdag wordt het beeld in modelklei geboetseerd, daarvan wordt een gietmal ge maakt waarna het wordt afgego ten. De deelnemers kunnen ldezen uit verschillende soorten gietsteen. De docent helpt met het kiezen van de beste aanpak en techniek. Omdat het beeld moet uitharden wordt na een week de mal gekapt en het beeld afgewerkt. De work shop is erop gericht dat het beeld dan ook helemaal klaar is. De workshop wordt gegeven in het atelier aan het Weteringpad. Door de kleine groepen van maxi maal 10 personen (vanaf 18 jaar) is de begeleiding intensief. Data: 22, 23 en 30 april en 21, 22 en 29 oktober. Tijden: vrijdagavond 19:30-22:00 uur; zaterdag en zondag 10:00- 16:30 uur. De prijs van de work shop bedraagt 155,00 (CJP/65+ 125,00). Informatie en inschrijfformu lier: Atelier 2, 60.11.392; of info@atelier2.nl; zie ook: www. atelier2.nl. de zonnige kant van de schaduw Raamdecoratie rechtstreeks van de fabriek Sterk in kwaliteit, service en scherpe prijzen KORTINGEN TOT 50% www.erpezonwering.nl Tel. 0346-35 11 79 Sterrenbergweg 15-A, Soesterberg Wie eens iets anders wil dan overvolle stranden in Zuid- Europa kan ik Zweden van harte aanbevelen. Dit uitgestrek te land biedt voor het hele gezin een actieve en tevens ontspannende vakantie. Ontmoet Pippi Langkous in Villa Kakelbont in levende lijve en speel tikkertje met de agenten. Of neem een kijkje in het timmerschuurtje van Emiel. Het park Astrid Lind- grens Varld in Vimmerby is een Marieke Hagen Toerkoop Reisburo Hagen unieke kinderattractie, gelegen in de vrije natuur met vele activitei ten en theateroptredens. Ik maakte een rondreis langs vakantiewoningen en ontdekte zo diverse streken en meren. In het hele land zie je de rood geverfde houten huizen met wit geverfde raamkozijnen en een trappetje naar de veranda, die in de zomer met kleurige bloembakken is versierd. Overal zijn oneindig veel moge lijkheden om te fietsen, te wande len, te zwemmen, te kanoën, maar er is ook voldoende vis te vangen. Op een avondwandeling is het niet vreemd een eland of een bever- kolonie tegen het lijf te lopen. Op eigen 'houtje'de rivier af Op de rivier de Klaralven is het mogelijk om een dagtocht te maken op een houtvlot, maar nog avontuurlijker is een 5-daagse tocht, waarbij eerst van dikke en dunnere boomstammen en touwen een houtvlot wordt gebouwd. Vervolgens kan de tocht beginnen langs de ongerepte natuur en de kleine dorpjes in het dal van de Klaralven. 's Avonds overnacht je op het houtvlot of in je tentje aan de oever van de rivier. Eten neem je mee in een proviandkist of koop je bij diverse handelaren onder weg. Vis wordt uit de rivier gevan gen. Deze tocht vergt enige fysieke inspanning, maar doet de drukte en stress van alledag vergeten. Ontmoeting met de kerstman In de omgeving van het Siljan- meer, bekend vanwege de Mid zomernachtfeesten valt ook ge noeg te ontdekken. Met kinderen breng je natuurlijk een bezoek aan Tomteland bij Mora. Daar woont niet alleen de kerstman met zijn helpers, maar ook ondeugende trol len en elven die je trollentaal kun nen leren. Rondom Mora en Ratt- vik zijn handwerkateliers waar de rode houten Dalapaardjes worden gemaakt en beschilderd worden. Vanuit je stuga in Orsa loop je zo naar de wolven en beren in het Orsa Berenpark, gelegen naast de skiliften. En een belevenis die voor kinderen iedere avond weer gewel dig is: een kampvuurtje voor de deur om marsmallows boven te laten smelten, smullen maar! Nieuwsgierig geworden, kom ge rust even langs... Natuurlijk kunt u bij mij en mijn collega's terecht om nog meer van deze en vele andere bestemmingen te weten te komen! Soesterbergsestraat 22, 3768 EJ Soest Telefoon 035 6022803, www.toerkoophagen.nl

Soester Courant | 2005 | | pagina 11