'Wat is onze plaats in de consumptiemaatschappij?' 'Van heidehut tot residence' Met Java Hotel verdween Indische sfeer uit Soest II bij SidK 'Christendom: brug tussen heiden en jood' Uit de historie van Soest(erberg) 'Stabat Mater' Pergolesi bij Nederlandse Cantorij Schrijf een filmverhaal! odag 6 maart zzsessie-plus WOENSDAG 2 MAART 2005 SOESTER COJRANT PAGINA 9 oesterScourant, OMT BD I! IADE F SOEST Alleen op de wereld Oude Kerk 's zomers open Nieuwe voorzitter Zondag 13 maart in Soest-Zuid Forumavond met prof. Goudzwaard Wereldgebedsdag Gezamenlijke r.k. viering Greatieve avond voor vrouwen Concertkoor Baarn brengt passiemuziek Nieuw leven in nieuwe kleding HOOGPOLIGE TAPIJTTEGELS PIET VAN HEUGTEN •V^> £4 95 De Klarinet 7/ Regio-videoclub houdt wedstrijd Kunst en symboliek van Da Vinei Code Klein Soester Koor zingt Stabat Mater Creatiefmarkt ur Rombout, piano: Mar,.. ix, bas; Mathijs Aris, d"'f rang: 20:30 uur. Entree- gTi ikanten met wat meer speeler ïg (bekend zijn met de struc van stukken, toonsoorten ruw, ritme en 'feel') kunnen doen op de Sessie-Plus p, it gespeeld onder leiding van ervaren sessieleider. Publiek n harte welkom en de entree atis! I vang: 14:30 uur. Entree- 50 (eerste keer gratis). agde boeren en mijnarbeiders i)s slaven worden behandeld i het leed in een leprakolonie kt diepe indruk op hem. Het t voor een intense woede, die /uur in hem ontsteekt. Motorcycle Diaries' is een movie door het Zuid-Ame- I rnse landschap, zoals regisseur ter Sallas ze al vaker gemaakt t. En ook deze is adembe- end. De beelden van Zuid- ;rika zijn van een haast pijn- schoonheid. Maar ook zijn we ige van de gebeurtenissen die verlegen medicijnenstudent n veranderen in een vastbe- :n man met een revolutionaire iie. Bewonderenswaardig is ngetogenheid waarmee Gael cia Bemal de figuur van 'Che' :vara neerzet. Bemal bevestigt mee dat hij een van de meest lenteerde acteurs van dit mo- it is. (USA/Argentinië 2004, I r, 126 min.) ïvang: 20:30 uur. Entree- ,00; CJP/65+ 3,50. Reser- I ;n: vrijdag en maandag 10:00- i )0 uur, 60.29.367. Zie ook: j ihock-soest.nl. cène uit 'The Motorcycle Dia- 'De Sonnetten van de kleine .izin' zijn de neerslag van een es van afrekening, van afba- ng tegenover het verleden, een izame terugkeer tot het heden, schreef Adriaan Morriën over die aangeeft dat de dichter 2r woorden trachtte te bren- 'het conflict van de menselijke aamheid, het onvermogen om tenselijke begrensdheid te ver en en zch mede te delen aan nder, het andere'. Gastheer: Visser. vang: 20:15 uur. Toegang: 00 (gratis drankje). Reserve bij boekhandel Van de Ven, Ipromenade 1, 60.12.419. r informatie op internet: artis- :-soest.nl. concert duurt ongeveer een ;n is geschikt voor kinderen f 4 jaar en hun ouder(s) of leider(s). De toegang be- jt 2,00 voor volwassenen; kinderen wordt geen toegang ven. De kinderconcerten vin- )laats op: ijdag 4 maart, 18:30 uur, De age, Smitsweg 311, Soest; iterdag 5 maart, 15:15 uur, nneskerk, Westsingel 30, rsfoort; >ndag 6 maart, 12:00 uur, /centrum 't Hoogh Landt, laan 1, Hoogland. ELKE WEEK EEN IN DE BUS? Neem een abonnement: €9,25 per halfjaar! tel. (035) 6014152 tpunt voor alle ikkelingen. baar. leherstel, 'ocwa FOCWA garantiebedruf T O Pd H E R s T E L REPARATEUR erkende autoschade hersteller Tel. (035) 602 27 44 Fax (035) 602 74 56 Redactie-adres 'Kerk in de krant' (voor berichten en/of tips): Gerrit van der Veenstraat 93, 3762 XK Soest, e-mail: w.vd. dool@planet.nl, 60.20.631. 'Hij denkt zeker dat hij alleen op de wereld is.Toen ik die woorden een tijdje geleden hoorde dacht ik meteen: daar moet mijn volgende column over gaan. Ik wachtte op iemand die mij een lift zou geven en die kwam later dan was afgespro ken. Ik stapte in en hij viel meteen met de deur in huis. Iemand had zich asociaal gedragen in het verkeer en daarom was hij wat verlaat. 'Je bent toch niet alleen op de we reld. 'Alsof ie alleen op de wereld is!' 'Denkt zeker dat hij alleen op de wereld is. Drie variaties op hetzelfde thema. Ik hoor dit soms en betrap me er zelf ook op dat ik dat denk of zeg. Ik vraag me dan af: waarom zeg gen we dat tegenwoordig zo vaak? We denken vast niet aan dat zielige jongetje dat alleen op de wereld was', de kleine Remi in het boek van Hector Malot, die van de ene narigheid in de andere viel. Hij was wees geworden, opgevoed door zijn grootmoeder, die ook overleed, en toen had hij helemaal geen familie meer, totdat ten slotte de rondtrek kende artiest Vitalis hem onder zijn hoede nam, als ik het me goed herinner. Het boek zie ik nog voor me, stuk gelezen, met bruine kaft en gouden krulletters. Het is nu moeilijk om je voor te stellen hoe het is om alleen op de wereld te zijn. Wij hebben er meer last van dat we met zoveel op een kluitje wonen. Dat we in file rijden, dat we in lange rijen voor de kas sa 's staan, dat we lang op onze 'pret' moeten wachten in de pretparken. Soms denk ik in een winkel: kopen is niets, maar afrekenen, dat is de kunst. Even terug naar het begin. De zin is van zielig naar negatief verschoven. Kennelijk zijn er mensen die een ge drag vertonen waar we ons aan sto ren en waar we ons van distantiëren. Ze gedragen zich alsof zij het mid delpunt van de wereld zijn, het voor het zeggen hebben of aan een ander geen boodschap hebben Wat zit ons dan zo dwars? Een paar mogelijk heden: we voelen ons machteloos, worden boos, ergeren ons, zijn bang want je weet maar nooit. En toch wordt de zin uitgesproken alsof het iets begerenswaardigs is. Alleen op de wereld zijn. Waauw, dan kun je altijd doen waar jij zelf zin in hebt. Hij wel, ik niet - zij wel, wij niet. Zei Kaïn al niet toen God hem vroeg waar zijn broer Abel was: Ben ik mijns broeders hoeder? En hoe ALLEEN was hij toen op de wereld! Jantien Heming De Oude Kerk in Soest zal bij wij ze van experiment in de komende zomervakantie geopend zijn van maandag 4 juli tot en met zaterdag 13 augustus tussen 11:00 en 16:00 uur. De kerkenraad heeft dit beslo ten en de Stichting Kerk en Cul tuur heeft aangeboden om tijdens die weken een expositie in de kerk in te richten. Mogelijk worden nog meer activiteiten georganiseerd. De bezoekers kunnen dan ook de bloeiende kerktuin bewonderen die afgelopen jaar is aangelegd aan de zuidkant van de kerk. Deze rubriek verschijnt eens per twee weken onder verantwoordelijkheid van de Raad van Kerken Soest. Op woensdag 9 maart organiseren de werkgroepen Vorming en Toe rusting van de kerkelijke gemeen ten in Soest-Zuid een forumavond over de vraag: 'Wat is onze plaats in de consumptiemaatschappij?' Een van de deelnemers is de be kende econoom prof. dr. Bob Goudzwaard. Onze westerse samenleving is er in economische zin op gericht om te produceren en te consumeren. Hoe meer consumptie er is, hoe meer er geproduceerd moet worden. Dit is goed voor de betaalde werkgele genheid; mensen hebben hierdoor inkomen, betalen belasting, betalen premies voor de sociale zekerheid, besteden hun verdiende geld aan hun levensonderhoud, aan wonen, aan vakantie, enz. en hoeven geen beroep te doen op een uitkering. In dit verband wordt het begrip economische groei voortdurend gehanteerd. Als deze groei er niet Prof. dr. Bob Goudzwaard. is, raken met name de politiek en het bedrijfsleven in mineur. De voortdurende wens economi sche groei te bevorderen heeft wel In De Open Hof is de laatste ja ren een traditie ontstaan van zondagmiddag-lezingen door be kende theologen, gevolgd .door een gezamenlijke maaltijd. Voor zondagmiddag 6 maart heeft de werkgroep vorming en toerusting de theoloog dr. Henk Vreekamp uitgenodigd. Henk Vreekamp was van 1984- 2002 hervormd predikant voor Kerk en Israël. Hij zal spreken over zijn recente boek 'Zwijgen bij volle maan', waarvan de on dertitel luidt 'Veluwse verkenning van Edda, Evangelie en Tora'. De titel zelf is ontleend aan een oude Veluwse sage. Het boek is de neerslag van een zoektocht naar de plaats van het christendom in de Westerse cul tuur. Als Veluwenaar en theoloog maakte Henk Vreekamp lange wandelingen door zijn geboorte streek om helderheid te krijgen over de verhouding tussen hei dendom, christendom en joden dom. De Edda is een verzameling oud-Germaanse goden- en hel denliederen, de Tora bevat het geloofsgoed van Israël. Vreekamp plaatst daartussen het christelijke Evangelie, als een brug tussen heiden en jood. Hij staat kritisch tegen opzichte van de 'christelij ke' cultuur maar bestrijdt dat het christendom zijn tijd zou hebben gehad en plaats moet maken voor het moderne heidendom. Het is wel aan herijking toe. De Veluwe staat in dit boek model voor het in de vroege Middeleeu wen gekerstende Noord-Europa, dat zijn Germaanse achtergrond nooit helemaal heeft afgelegd. Tij dens zijn wandelingen geeft Vree kamp de verschillende stromingen 'vlees en bloed' en zoekt hij naar een uitweg uit de geloofsdilem- ma's. De lezing in De Open Hof be gint om 16:00 uur. Iedereen is welkom. Om ongeveer 17:30 uur begint de gezamenlijke maaltijd (Chinees), waarvoor men zich ui terlijk 5 maart kan opgeven bij: Jantien Heming, 60.25.034, e- mail: j.aheminghofman@freeler.nl. De kosten van de maaltijd zullen hoofdelijk worden omgeslagen. Komende vrijdag - 4 maart - is het Wereldgebedsdag. Ook in Soest wordt daaraan aandacht be steed. Het thema is 'Laat je licht schijnen'. In Soest vinden die dag drie bijeenkomsten plaats: 's och tends om 10:00 uur in Groot En- gendaal (Boekweitland), 's mid dags om 15:00 uur in Molenschot (Dalplein) en 's avonds om 19:00 uur in de NPB-kerk (Rembrandt- laan). een keerzijde. Denk bijvoorbeeld aan het stagneren van een eerlijke verdeling van wat we op aarde be zitten en aan de druk op het milieu ('heelheid van de schepping'). Het is daarom dat steeds vaker wordt gesproken over de 'economie van het genoeg' of van een geheel an der economisch bestel. De vraag rijst dan ook: Wat is onze plaats in de consumptiemaatschappij? Tijdens de forumavond zullen drie inleiders hun visie geven: de VU-econoom prof. dr. Bob Goud zwaard, een vertegenwoordiger van de Soester Zakenkring en ds. Pieter van Winden (predikant Emmakerk en voorzitter Raad van Kerken Soest); gesprekslei der1 is Jan Roest. De bijeenkomst duurt van 20:00 tot 22:00 uur en wordt gehouden in De Rank aan de Soesterbergsestraat 18 (achter de Wilhelminakerk). Iedereen is van harte welkom om of alleen te luisteren dan wel actief deel te ne men aan de discussie. Zondagmorgen 6 maart houden de vier r.k. parochies in Soest weer een gezamenlijke viering, als aanloop tot de fusie per 1 janu ari 2006. De eerste gezamenlijke viering was op 9 januari in de H. Familiekerk. Nu is de Mariakerk aan het Nieuwerhoekplein aan de beurt om de hele r.k. 'familie' van Soest te herbergen. De viering op 6 maart staat in het teken van de Vastenactie. Muzikale mede werking verlenen de koren, van de Mariakerk en de Petrus- en Pauluskerk. Er zijn ook weer een speciale kinderwoorddienst en een crèche. De overige drie parochie kerken zijn zondag gesloten. Alle vrouwen die van creativiteit houden worden uitgenodigd voor een creatieve avond op woensdag 16 maart a.s. Het thema is 'Pa sen'. De deelnemers maken een attractieve en waardevolle paas- decoratie. De kosten zijn 5,00 inclusief koffie of thee. De bijeen- komst duurt van 20:00 tot 22:00 uur in de school van Arkemeyde (v.h. Van Arkel Instituut), Hel- lingweg 1. Kom gezellig met vrien din, moeder, buurvrouw of kennis. Deze creatieve ontmoeting is een initiatief van christenvrouwen uit verschillende kerken en gemeen ten. Informatie en aanmelding: Thea van Arkel, 60.23.318. De Algemene kerkenraad van de Protestantse gemeente Soest (of ficieel: in oprichting) heeft een nieuwe voorzitter in de persoon van Rens Bijma. Na het vertrek van Isaak Verkruysse is deze post een tijdje vacant geweest. Officieel is Bijma voorzitter van het her vormde 'smaldeel', zolang er nog geen besluit is genomen over de toekomstige structuur (er is ook een gereformeerd 'smaldeel'). De kwestie fusie of federatie houdt de Protestantse gemeente i.o. al geruime tijd verdeeld. Waarschijn lijk zit er voorlopig niet méér in dan een federatie, hoewel een fusie vele voordelen biedt. Deze maand zal hierover vermoedelijk meer duidelijkheid komen, nadat een commissie alle mogelijkheden heeft onderzocht. Met name gaat het hierbij om de positie van de Wilhelminakerk. Voorzitter Bijma heeft laten weten dat hij wil werken aan een sfeer van openheid en vertrouwen. Hij is ook voorstander van diversiteit in de geloofsbeleving en een plu riforme kerk. Dat enkele tientallen leden van de Ichthuskerk ('Her steld hervormd') hebben besloten binnen de Protestantse Kerk in Nederland te blijven als 'buiten gewone wijkgemeente', ziet Bijma als positief. Op vrijdag 11 maart voert Con certkoor Baarn in de Nicolaaskerk aan de Kerkstraat in Baarn 'The Cruxificion' van John Stainer en 'Requiem' van John Rutter uit. Medewerking wordt verleend door de solisten Ellen Schuring, sopraan, Sebastian Brouwer, te nor, en Charles van Tassel, bas. Muzikale begeleiding: Helios En semble, Wybe Kooijmans, orgel. Algehele leiding: Thijs Kramer. Aanvang: 20.00 uur. Toegang: 17,50 15,00 voor CJP/65+) inclusief tekstboekje. Kaarten zijn in Soest verkrijgbaar bij De Gou den Snaar en de VWSteenhoff- straat, en 's avonds aan de kerk. Een nieuwe lente, nieuw leven, nieuwe kleren: je voelt je er een nieuw mens door. In de Bijbel schrijft Paulus er ook over. Hij schrijft in zijn brief aan de ge meente in Kolosse: bekleed je met mooie kleding, die niet eens uit je eigen garderobe komt! Want je hebt een nieuw leven gekregen en daar hoort die nieuwe kleding bij. Hij bedoelt daarmee: bekleed je met Christus. Hoe ziet die kleding er dan uit? Paulus zegt: 'Omdat God u heeft uitgekozen, omdat u zijn heiligen bent en Hij u liefheeft, moet u zich kleden in innig meele ven, in goedheid, bescheidenheid, zachtmoedigheid en geduld. Ver draag elkaar en vergeef elkaar. En bovenal, kleed u in de liefde, dat is de band die u tot een volmaakte eenheid maakt.' Ds. G.E. Geerds uit Ommen preekt hier zondagmiddag over in de gereformeerde kerk (vrijge maakt). De dienst begint om 17:00 uur. Belangstellenden zijn welkom, net als in de ochtenddienst die om 10:00 uur begint. Dan is ds. R. ter Beek de voorganger. Het adres van de kerk is: Schuilplaats, Paral lelweg 1. Info: S 60.25.234. Door in het kader van de viering van 60 jaar bevrijding ook aan dacht te besteden aan de positie van de Indische Nederlanders en hun komst naar Soest, wordt ook het Java Hotel (later het Oranje Hotel) aan de Burgemeester Gro- thestraat in de herinnering terug geroepen. Het was, net als hotel Trier bijvoorbeeld, schuin tegen over paleis Soestdijk op de grens van Soest en Baarn, in zijn tijd een luxe accommodatie. De meeste Soesters hebben het vooral als Oranje Hotel gekend. Net als Trier in 1964 is het mar kante gebouw in 1985 met de grond gelijk gemaakt en zijn er appartementen voor in de plaats gekomen. Het is moeilijk aan te geven wat het grootste verlies is geweest. Trier was in feite een recht-toe-recht-aan gebouw uit de 'Van Heidehut tot Residence' is een gewaardeerde, tweewekelijks verschijnende rubriek. De schrijver, Jan van Steendelaar, beschikt zelf over een omvangrijk archief waaruit hij gegevens kan putten. Daarnaast bezoekt hij archieven in Soest maar ook daarbuiten. Verder leveren ge sprekken en bijdragen van lezers interessante verhalen op. Elke keer probeert de schrijver waar mogelijk een link te leggen naar de actuali teit. Hiervoor zijn tips, geschreven artikelen, boeken, tijdschriften, an sichten en foto- of ander illustra tiemateriaal uiterst welkom. Uiter aard worden desgewenst de spullen na reproductie onbeschadigd aan de eigenaar geretourneerd. Con tact met de schrijver is mogelijk via telefoon 06-22450173 of e-mail eempers@wanadoo.nl tweede helft van de vorige eeuw. Het was een veel en graag bezocht hotel, want het bezorgde degenen die er verbleven enig aanzien. Trier lag immers 'onder de rook' van het paleis (waarvan de ontmanteling door verhuizing van de inboedel vorige week is begonnen) en aan het zo koninklijke, voorname en brede Soestdijk-rondom-het-pa- leis kon men de welstand van dit deel van Soestdijk afzien - en dus ook van degenen die er woonden en (in hotel Trier) verbleven. Ooit ratelden hier de telexen van in ternationale persbureaus om de geboorte van de prinsessen Beatrix en Irene wereldkundig te maken. Maar eind jaren vijftig verloor het hotel aan glorie. Het was door de opeenvolgende exploitanten niet of nauwelijks aangepast aan de eisen van de tijd en dat wreekte zich in het aantal gasten. Er bleven er steeds meer weg en tenslotte was het niet langer rendabel om het eens zo gerenommeerde hotel open te houden. Eind jaren vijftig ging het dicht. Het duurde daarna nog ruim vijf jaar voordat het te gen de grond ging. In die jaren raakte het steeds verder in verval en toen het werd gesloopt, was het eigenlijk niet meer dan een puin hoop. De naam Trier was inmid dels overgeschilderd in Triest.... Villa Groenhof In 1939 kreeg Trier geduchte concurrentie van het Java Ho tel, op nauwelijks meer dan een steenworp afstand. Aanvankelijk was het een villa, omstreeks 1870 gebouwd. 'Groenhof' heette het statige gebouw van de familie Dreesman-Hoppe. In 1939 kocht de familie J.B. Cramer van den Boogaart uit Batavia (nu Jakarta) de toen al enige jaren niet meer bewoonde buitenplaats aan om er een dependance te vestigen van haar hotels (onder meer het bekende berghotel 'Wanasari' en het badhotel 'Cramer' beide te Soekaboemi, en hotel 'Cramer' te Batavia) op Java imhet voormalig Nederlands-Indië. Het voornaamste doel was om er verlofgangers uit Indië in een sfeervolle omgeving vakantie te la ten houden. Het pand zou volgens de nieuwe eigenaar 'zooveel intact blijven, zelfs nog worden verfraaid en uitgebreid en gemaakt worden tot een bijzonder aantrekkingspunt voor velen, speciaal voor hen die de Indische sfeer minnen en van een genoegelijke, intieme gezel ligheid houden'. Dat men daarin was geslaagd, daarover laten verslagen van de officiële opening geen twijfel be staan: 'De schat van bloemen was al bijzonder goed geschikt om voor de noodige sfeer zorg te dragen en in alle zalen, halls en kamers prijk ten zij, de één nog mooier en groo- ter dan de andere, en vervolmaak ten zoo het cachet, reeds direct aan deze localiteiten zoo eigen. Overigens is de familie Cramer erin geslaagd een eigen, exquise en toch gemoedelij k-gezellige sfeer te vinden. De rijpe ondervinding in vele hotels in Indië opgedaan, was hier ongetwijfeld een uitnemende leermeesteresse en dat zij succes had van haar leerlingen, daar was iedereen het over eens'. Ook over de inrichting niets dan lof: 'Aankleeding, stoffeering en meubileering waren keurig en werkelijk artistiek met elkander en met de geheele sfeer en het geheele gebouw in overeenstem ming gebracht, zoodat men zich overal op zijn gemak voelde en zich overal ook thuis. En dat wil werkelijk in een vreemd hotel héél wat zeggen! Superbe Het zou te ver voeren het hele in terieur van het hotel te beschrijven ('het lijkt of alles altijd precies zo was geweest en zoo hoorde; spe- - ciaal de eetzaal vormt een apart punt van aantrekkelijkheid, zóó dat men die localiteit na afloop van het diner slechts noode zal verlaten'), maar een uitzondering moet natuurlijk gemaakt worden voor de gastenkamers, want ten slotte werd 'Java' als hotel in ge bruik genomen. 'Op de bovenver diepingen treft men de ruime en schitterend ingerichte slaapkamers aan, die vrijwel alle een prachtig en ruim uitzicht hebben over het groote terras op den Rijksstraat weg. Deze zitslaapkamers zijn rui mer en fraaier ingericht dan men in vele eerste klasse hotels in het buitenland kan aantreffen. Op de tweede verdieping zijn nog eenige minder luxueuse zitslaapkamers, die echter nog alle een mate van comfort bezitten die superbe mag worden genoemd'. Kortom, mede ook door de in richting van het vroegere koets huis naast het hotel, het ruime terras ervóór en de bediening 'door inlanders uit den Oost in hun gebruikelijke witte kleedij en hoofdtooi' was een Indische sfeer ontstaan 'die de heer Cramer zal pogen te behouden, een sfeer die Op zondag 13 maart vanaf 15:30 uur kunnen de bezoekers van het concert van de Nederlandse Can torij in de kerk van de H. Familie, Willibrordusstraat 19, genieten van de uitvoering van het beroem de 'Stabat Mater' voor sopraan, alt en orkest van Giovanni Battista Pergolesi (1710-1736). Aan deze uitvoering wordt mee gewerkt door de vocale solisten Susanne Weide (sopraan) en Ma- rianne Ketel (alt). Het barokorkest van de Nederlandse Cantorij staat onder leiding van Maarten Kooij. De Italiaanse componist Pergolesi was tijdens zijn korte leven wei nig succesvol. Naast operamuziek heeft hij ook kerkmuziek op zijn naam staan. Kort voor zijn over lijden componeerde hij voor het Franciscanenklooster te Pozzuoli zijn prachtige en1 uiterst gevoelige 'Stabat Mater' op tekst van een eeuwenoud Marialied voor de Lij- denstijd. Pas nadat zijn 'Stabat Mater' in 1749 te Londen in druk was verschenen werd hij één van de bekendste componisten van de achttiende eeuw. Deze composi tie behoorde in die periode tot de meest herdrukte en wijdverspreide muziek. Zelfs een grootheid als Johann Sebastian Bach parafra seerde Pergolesi en nam diens j- UIT EIGEN TAPIJTFABRIEK kl. o.a. wit, camel, blauw, zwart, cognac t tijdelijk p-t. 50 x 50 cm ZOON VD. UITVINDER VAN HEUGA lAPIJmGELS Utrechtseweg 4, RENSWOUDE 1000 m2 tapijttegelshowroom Méér dan 560 kleuren en dessins ci,tk www.uanheugten.nl Tel: 0318-571225 Altijd benzinekoslen vergoeding binnen Nederland Giovanni Battista Pergolesi. muziek als basis voor zijn Tilge Höchster, meine Sünde', welke cy clus in de afgelopen jaren tijdens de concerten van De Nederlandse Cantorij te beluisteren is geweest. In de Passietijd van 2005 kunnen de concertbezoekers de indruk wekkende oorspronkelijke versie beluisteren. Voorafgaande aan het concert, vanaf drie uur, is er koffie/thee. Toegang naar draagkracht. Inlich tingen: 0343-56.17.71, w.van. trier@hetnet.nl. Videoclubs in de regio Utrecht zijn verenigd in de VAVAC, een overkoepelende organisatie voor amateurcineasten. Vanuit deze re gio-organisatie wordt nu een drin gend beroep gedaan op creatieve verhalenschrijvers. Het is de bedoeling dat (ama- teur)schrijvers een verhaal insturen dat mogelijk door amateurvideofil- mers te verfilmen is. De film gaat maximaal 30 minuten duren. Het verhaal wordt door de organisatie zelf omgewerkt naar een scenario. Eventuele aanpassingen aan het verhaal vinden in overleg met de schrijver plaats, maar moeten wel mogelijk zijn. De beloning voor het beste ver haal is dat het zal worden verfilmd. Natuurlijk komt de naam van de schrijver in de aftiteling en krijgt deze een uitnodiging voor de eer ste vertoning. Op deze manier wil de video-organisatie een impuls geven aan meer creativiteit in de regio. In een later stadium wordt Op zaterdag 5 maart houdt de kunsthistoricus mr. drs. Marcel Verhoeven van Kunststad een le zing over 'Kunst en symboliek van de Da Vinei Code', de bestseller van de Amerikaanse auteur Dan Brown. Daarin worden o.m. op merkelijke zaken genoemd over 'Het laatste avondmaal' en de rol van Maria Magdalena. De lezing geeft meer inzicht in het popu laire verhaal. Plaats: Hilton Royal Pare, Van Weerden Poelmanweg 4, Soestduinen. Aanvang: 15:00 uur. Entree: 12,50. een toneelgezelschap benaderd om te helpen de film te maken. De jury (het bestuur van de VA VAC) let bij de inzendingen op originaliteit, creativiteit en de haalbaarheid (om het te kunnen verfilmen). Een verhaal met een hoofdpersoon die een reis om de wereld maakt valt dus af. In alle categorieën zijn verhalen welkom. Het ligt in de bedoeling nog dit jaar te beginnen met de verfil ming. Inzendingen kunnen per e-mail voor 1 mei worden gestuurd aan Ivonne Wierink: ivonne. wierink@wanadoo.nl. Bij haar kan men ook terecht voor vragen over videoclubs in de regio en/of aanmeldingen van eventuele to neelverenigingen. In de Öude Kerk geeft het Klein Soester Koor op vrijdag 18 maart een uitvoering van de hymne Sta bat Mater op muziek van de com ponist Pergolesi. De leden wor den daarbij ondersteund door de beroepszangeressen Anja Blom (sopraan) en Ingrid van der Ven (alt), terwijl musici van Colenso Consort de instrumentale begelei ding voor hun rekening nemen. Het concert betreft een originele uitvoering van het passiestuk Sta bat Mater. Volgens de originele partituur worden enkele dele. uitgevoerd door het vrouwen koor en andere door vrouwelijke solisten. De begeleiding is door strijkkwartet en klein orgel. Tevens zal het Klein Soester Koor enkele andere werken ten gehore Ontmoetingscentrum De Klarinet is zaterdag 5 maart gevuld met zelfgemaakte spullen. Haak- en breiwerken, kaarten, paasartikelen en andere cadeaus kunnen worden aangetroffen tijdens de creatief markt. Die wordt van 11:00 tot 14:00 uur gehouden aan De Kla rinet. De toegang is gratis. Cabaret Ouderen die zin hebben in lachen, gieren en brullen, kunnen zondag 6 maart hun lachspieren trainen. Eric Beekes begint dan om 14:00 uur aan 'Dan moet je m'n tante zien', een cabaretesk liedjespro gramma. In samenwerking met pianist Jeroen de la Mar verzorgt hij een luchtige en vrolijke voor stelling van bijna twee uur. De toe gang in De Klarinet is gratis. Internetcafé Het internetcafé in het ontmoe tingscentrum is voortaan weer drie dagdelen geopend. Mensen die met de computer aan de gang willen gaan, kunnen er terecht op dinsdag van 10:00 tot 12:00 uur, op woensdag van 14:00 tot 16:00 uur en op donderdag van 10:00 tot 12:00 uur. Er is een begeleider aanwezig om desgewenst te hel pen. Aan de bar van De Klarinet kan men voor zes euro een kaart kopen. Hiermee kan men drie dagdelen gebruik maken van het internetcafé. De begeleider tekent de kaart af. Koersbal Elke woensdagmorgen is er van tien tot twaalf uur koersbal in De Klarinet, waaraan 55-plussers kunnen deelnemen. Koersbal is een variant op bowls en bowling. De 'speelballen' hebben de vorm van een Edammer kaasje en moe ten zo dicht mogelijk bij een klein balletje, dat aan het eind van een acht meter lange mat ligt, worden gerold. Er wordt momenteel ge speeld in een groep van dertig per sonen. Deze groep deed onlangs mee aan een regionaal toernooi en werd daarin derde van de 26 teams. Deelname kost 13,50 euro voor het hele seizoen. Voor meer informatie, tel. 6023139. brengen, waaronder Clare Bene diction van de componist Rutter. Het concert op 18 maart in de Oude Kerk aan de Torenlaan be gint om 20:00 uur. In de voorverkoop zijn inmiddels toegangskaarten verkrijgbaar bij De Gouden Snaar aan de Steen- hoffstraat en bij Cultuurpunt Idea aan de Willacrtstraat. Een plaats bewijs kost 7,50 (65+ en kinde ren 6,00). zoovele Indische verlofgangers in Holland vrijwel nergens aantreffen en die ze toch zoo gaarne zoeken'. De Indische sfeer, het tot het Java Hotel behorende hertenkamp, de mogelijkheid om er iedere woens dag een complete en originele rijsttafelmaaltijd te gebruiken, be- reid door een speciaal daarvoor aangewezen baboe, 'dat alles en nog veel meer zal ongetwijfeld het beoogde succes vervolmaken en de roep van het Java Hotel, van 'Cramer's Java Dependance', zal dan klinken over heel Nederland, over heel Europa, ja tot in Indië en verder', schreef een lyrische bezoeker van de opening. Het moet worden gezegd: het hotel was, zeker in die jaren, een sieraad langs de hoofdweg. Het lag weliswaar tamelijk ver van de weg af en verscholen achter bomen en hoge rododendronstruiken, maar de twee monumentale ingangen, tussen het fraaie ijzeren hek ge vormd door steeds twee verlichte pilasters met de naam Java Hotel, trokken direct de aandacht. Het Java Hotel heeft niet zolang bestaan. Het had, als zoveel jonge bedrijven destijds, de tijd tegen: de mobilisatie en de Tweede We reldoorlog. Tot omstreeks 1950 heeft het nog als Java Hotel be staan, daarna werd het overgeno men door de familie Van Munster. Deze wijzigde de naam in Oranje Hotel. Tot het vertrek van de fami lie is het hotel gebleven, al raakte het in de loop der jaren door het ontbreken van onderhoud steeds verder in verval. Toen bovendien een storm een boom ontwortelde die op een deel van de voorgevel viel en ook het koetshuis schamp te, waren beide gebouwen eigen lijk al ten dode opgeschreven. Het koetshuis werd bovendien nog ge troffen door een zware brand en was sindsdien afgeschreven. De familie Van Munster zag zich wegens ouderdom en het ontbre ken van opvolging genoodzaakt het hotel te sluiten. Het bezit (niet meer compleet als gevolg van een inbraak waarbij de daders veel kostbaar (sier)meubilair meena men) werd verkocht en dat bete kende het definitieve einde van wat ooit villa Groenhof, het Java Hotel en het Oranje Hotel was. Weg fraai reliëfwerk, weg mooie gebeeldhouwde balustrades, weg kantachtig houtsnijwerk langs de voornok van het hoofdgebouw, weg beeldhouwwerk boven de ra men, weg mooie raampartijen, weg geschulpte dakgootrand gesteund door beeldschone gebeeldhouwde steunbalkjes, weg ook de gedeel telijk leistenen dakbedekking, kortom weg mooie details en weg Oranje Hotel. Was het wel nodig het oude, sta tige hotel aan de geschiedenis van Soest te onttrekken zoals met zo veel andere gebouwen en waarde volle buitenplaatsen is gebeurd? Veel van historische waarde in Soest is verdwenen en alleen nog terug te vinden in musea (Oud- Soest, Flehite in Amersfoort, het Centraal Museum in Utrecht en het Rijksmuseum in Amsterdam), in het gemeente-archief en op oude prentbriefkaarten. Het na geslacht zal beoordelen wat voor gaande generaties goed en fout hebben gedaan! Dorpsdichter Ook 'dorpsdichter' Benny Vredcn liet zich niet onbetuigd. Hij schreef de volgende lofzang: Als je jaren in de tropen voor je werk hebt doorgebracht en je leerde 't land daar kennen in z 'n schoonheid en z 'n pracht als je dan naar Holland t'rugkomt en je vestigt je in Soest, ben je reeds na een paar maanden in zoo 'n plaatsje vastgeroest. Het Java Hotel, later het Oranje Hotel, kort na de opening in 1939. Het gold in die tijd wat inrichting betreft als een hotel van uitzonder lijke luxe en sfeer. Foto: archief Ecmland Pers Daarom, waarde Indisch-gasten, doet het zoo weldadig aan dat in Soest hier aan den straatweg 't Java Hotel kwam te staan. Hier vindt iedereen verpoozing in de echte tropensfeer, die zoo velen weer doet denken aan de tijden van weleer. Hier serveert men nassi-goreng, hier staat bami voor u klaar. Hier bent u weer eens de toean, kom hier Uw hari besar! In de bungalow-omgeving waant men zich als in een bosch. En daar komen de verhalen van de planters spoedig los. Bij de opening reeds voelde zich een elk op z'n gemak. Jammer was dat bij dat alles 't Indisch zonnetje ontbrak!

Soester Courant | 2005 | | pagina 9