immsi 4,95 'Ik hou van Engelse cottages' 'Burgei Defens Bach en declamatie in De Open Hof arttóhocK I 'Goed iu van ecod Druk bezocht cultureel café in De Ploegh Expositie Koos Korver in galerie de Steenlinde Pergolesi's Stabat Mater bij Nederlandse Cantorij WOENSDAG 9 MAART 9005 SOESTER COURANT Ieme Lagerweij exposeert in De Bundeling Zondagmiddagconcert 20 maart Natuur Zondag 20 maart Van Santen: 'Het tinnen soldaatje' IVN-wandeling in de Korte Duinen Paassfeer De kathedraal van Chartres Workshop papier maché in THHA Paaspakketten voor Polen Muziek, dans en knutselen in De Plantage PAGINA 10 HOOGPOLIGE TAPIJTTEGELS '¥£b*l PIET VAN HEUGTEN Open middag van Cantatekoor Soest High tea 0800 - 0432 Jazzconcert met Stormvogel Trio Zondagmiddag in Soest-Zuid Klaverjassen bij De Vriendschap Frysk en Frij sluit seizoen af met toneel A Girl with a Pearl Earring' Soest en provi Voormalig At Inwoner Zeist Het gezondheidscentrum De Bun deling aan de Schoutenkampweg zou er van binnen kaal en treurig bij gestaan hebben als Ieme Lager- weij-Richter het niet aan had ge durfd haar schilderijen daar voor het eerst tentoon te stellen. Zo'n vijftien kleurrijke schilderijen hangen er. Landschappen, bloe men, cottages, vissen en vogeltjes rijn karakteristiek voor haar werk. Ieme: 'Ik laat me vooral inspireren door de Engelse en Chinese schil derkunst'. Schilderen is haar grootste passie. Tekenen doet zij al van jongs af aan. Ieme komt namelijk uit een kunstzinnige familie. Ieme: 'Mijn vader schildert ook. Hij maakt veel gebruik van olieverf en conté. Mijn zus maakt vooral zijdecollages. Mijn dochter in Engeland schil dert ook. Zij woont in een Engels cottage met allemaal bloemen. Op deze huisjes ben ik helemaal ver liefd geworden. Vandaar dat ik ze ook vaak schilder'. Zelf maakt rij gebruik van verschillende materi alen, zoals aquarelverf, acrylverf, krijt en pastel. De verf brengt rij met kwasten, penselen, sponsjes of wattenstaafjes op het doek. 'Bij aquarel vloeien de kleuren in el kaar over. Dat vind ik erg mooi', vertelt ze. Tussen de orchideeën, papavers, anemonen en petunia's vertelt de schilderes dat rij niet altijd een Soester is geweest. Ieme: 'Ik kom oorspronkelijk uit Hollandia, in Nederlands Nieuw Guinea. Daar heb ik een diploma behaald voor schoonheidsspecialiste.' In Neder land heeft zij dit vak niet beoefend. Als moeder van een dochter en vier zonen had ze haar handen vol. Al ruim 14 jaar woont Ieme met haar man in Soest. Ook haar vier zonen wonen hier. Inmiddels schildert ze bijna iedere dag in een klein ateliertje in huis. Hier schildert zij haar orchideeën met kolibries, Chinese koikar- pers, roeibootjes op een strand, weerhuisjes tussen rotsen en haar befaamde bloemen en cottages. Gemiddeld maakt zij wel vier schilderijen per maand. 'Ze zijn ook te koop', vertelt ze. 'Ik heb al een stuk of vijf schilderijen bij mij thuis verkocht aan kennissen. De prijzen variëren tussen de vijftig en tweehonderd euro.' In de reeks zondagmiddagconcer ten in De Open Hof aan de Veen besstraat speelt op Palmzondag 20 maart Tjalling Roosjen orgelwer ken van Johann Sebastian Bach. De bekende dichter Wim Pendrecht leest poëzie. Op het programma staan onder andere orgelkoralen uit het Or- gelbüchlein, zoals het bekende koraal 'O Mensch, bewein dein Sünde gross'. Daarnaast kunnen de bezoekers luisteren naar het uitgebreide koraal met tien vari aties 'Sei gegrüsset, Jesu gütig'. In de kerkelijke traditie passen al de gespeelde werken in de voor bereidingstijd van het Paasfeest, een week later. Roosjen is sinds 1974 cantor-organist van De Open Hof en bespeelt het Nijsse-orgel, dat sinds 1997 weerklinkt in deze ruimte en aanleiding was tot het opzetten van een concertserie. In afwisseling met de muziek leest de dichter Wim Pendrecht poë zie met als thema 'Golgotha met rente'. Gedichten van Martinus Nijhof, Gerrit Achterberg en ande ren zullen klinken uit de mond van Pendrecht, die vele tientallen jaren als huisdichter van de Utrechtse Dom en redactielid van Zingend Geloven rijn stempel heeft gedrukt op de ontwikkeling van het heden daagse kerklied. wanrt»ut« 37Ó6 CP SOEST 'Het tinnen soldaatje' is een vrije bewerking van één van de mooi ste sprookjes van Hans Christian Andersen: 'De standvastige tinnen soldaat'. In deze uitvoering van Theater Van Santen is 'Het tin nen soldaatje' een muzikale fami lievoorstelling met dans, liedjes en live muziek. Het verhaal gaat over het éénbenige soldaatje, rijn liefde voor een danseresje, de band met rijn speelgoedkameraden, de kleine jongen, zijn reis met een papieren bootje en het verbazingwekkende slot. Een voorstelling over stand vastigheid, verliefdheid, trouw, vijandschap en kameraadschap. Met veel humor en fantasie wor den de avonturen van 'Het tinnen soldaatje' tot leven gebracht. Aanvang: 16:00 uur. Duur: 60 minuten. Leeftijd: vanaf 6 jaar en ouder(s). Toegang: kinderen 5,50; volwassenen: 6,50. Re serveren bij het Cultuurpunt in Idea, 035-60.95.829; dinsdag t/m vrijdag 11:00-17:30 uur en een uur voor de voorstelling. IVN-Eemland organiseert op zondag 13 maart een natuurwan deling in de Korte Duinen aan de Birkstraat. De start is om 14:00 uur op het parkeerterrein bij res taurant 'De Korte Duinen', naast het Avia-station. Tijdens de wan deling gaat de belangstelling vooral uit naar voorjaarsverschijnselen en bodemvorming. De Korte Duinen vormen een woest terrein. Langs de weilanden van de Eemvallei voert de wande ling naar stuifzanden en een gevari eerde begroeiing van naaldbomen, loofbomen en struikgewas. Het wordt een tocht door verschillende landschappen die elkaar snel afwis selen. Vooral de scherpe scheiding tussen de weilanden en de duinen van de Utrechtse Heuvelrug is hier opvallend. Eigenaar van het stuifzandgebied (521 ha.) is de gemeente Soest. Er is vrije toegang. Met de Lange Dui nen vormt het gebied het grootste 'levende' stuifzandgebied van de Heuvelrug. Voor 1885 waren hier uitgestrekte heidevelden. Het daar op aangeplante bos bestaat voor namelijk uit grove dennen. In het kader van het Europese Natuurbe schermingsjaar werden de Lanëc en de Korte Duinen in 1995 tot aardkundig monument verklaard. Informatie: @60.14.841. Ieme bij een schilderij met één van haar favoriete onderwerpen: bloemen en vogels. Foto: Soester Courant Een prachtig paasstuk maken voor thuis kan op woensdag 23 maart (20:00-22:00 uur) bij Groei en Bloei. Het komt te be staan uit een on dergrond, oasis, bloem- en bladma teriaal en accessoires en kan on der begeleiding worden gemaakt. Deelname kost (inclusief materiaal) 23,00 voor leden van Groei en Bloei en 30,00 voor anderen. Voor inlichtingen en opgave: Mechteld de Jong, tel. 6015408 Stichting De Soester Kring I Secretariaat: I KrommewegS Tel. 035-6014403 BLOEI onlnklijk Afd. SOEST Open Hof-organist Tjalling Roosjen steekt zijn bewondering voor Bach niet onder stoelen of banken. Het concert van een uur zonder pauze begint om 16:00 uur. De toegang is vrij; de collecte na af loop wordt van harte aanbevolen, evenals een gift op giro 7805836 t.n.v zondagmiddagconcerten D.O.H. te Soest. Op woensdag 16 maart zal Jaap de Vos, gepensioneerd architect uit Soest, voor de Soester Kring een lezing houden met dia's over een andere beroemde 'Notre Dame' dan die van Parijs: De kathedraal van Chartres, zo'n 90 km ten zuid westen van Parijs, aan de Eure. Het stadsbeeld van Chartres wordt be paald door deze kathedraal, die op een heuvel ligt en wel de mooiste van Frankrijk wordt genoemd. Al in de voorchristelijke tijd was daar een heilige plaats waar druïden bij elkaar kwamen. In de Romeinse tijd werd er een Gallo-Romeinse tempel gesticht, die in de 4e eeuw werd vervangen door de eerste christelijke basilica, welke in 743 door brand werd verwoest. Het is de tijd van de Frankische koning Pepijn III (741-768), vader van de nog beroemdere Karei de Grote. Nog vier keer zou het bouwwerk uit rijn as herrijzen, met als gevolg dat het delen uit verschillende tij den heeft: de oudste uit de 10e eeuw en de jongste van ca. 1530. Het is de kathedraal met het meeste beeldhouwwerk ('bijbel in steen') en het oudste gebrandschilderde glas in Frankrijk, waarvan jaarlijks talloze toeristen komen genieten. Jaap de Vos leidt de belangstel lenden in woord en beeld als het ware rond, sterker nog, hij brengt de kathedraal tot leven, zodat men dit godshuis met rijn asymmetri sche torens 'ontmoet'. De bijeenkomst bindt plaats in de NPB-kerk (ingang via parkeerplaats Pieter de Hooghlaan). Aanvang: 10:00 uur. Toegang: 3,00. Op dinsdag 15 maart vindt van 13:30 tot 15:30 uur de workshop 'Werken met papier-maché' plaats in het atelier van het Toon Her mans Huis Amersfoort. Papier- maché is een kneedbare substantie, gemaakt van krantenpapier en be- hangsellijm. Hiervan worden vor men geboetseerd, die na droging kunnen worden beschilderd. Het Toon Hermans Huis Amersfoort is een inloophuis voor mensen met kanker en hun naasten. Het is ge vestigd aan de Regentesselaan 39, direct tegenover het station. De eigen bijdrage is 5,00 (inclusief koffie/thee en het benodigde mate riaal). In het atelier rijn voldoende schildersoverhemden ter bescher ming van de kleding aanwezig. Inloopdagen Open Atelier THHA: elke woensdag 11:00-16:00 uur en elke donderdag 13:30-17:00 uur. Aanmelden: 033-46.55.227 of e-mail: info@thha.nl. Komende zaterdag - 12 maart - is er weer gelegenheid om paaspak ketten voor vrienden en familie in Polen af te geven bij de familie De Groot, Di Lassostraat 40. Men kan er terecht tussen 9:00 en 12:00 uur. Informatie: 60.24.377. Djembé spelen is muziek maken met een Afrikaanse drum. In De Plantage aan de Smitsweg begint woensdag 6 april een cursus van tien lessen, waarin de deelnemers voldoende technieken en basis ritmes leren om zich te kunnen uitleven. De Stichting Balans heeft docent Bas Borsten aangetrokken voor de cursus. Hij heeft conservatori um gedaan en is afgestudeerd op drums. Om goed djembé te leren spelen, maakte Borsten diverse rei zen naar Afrika waar hij de fijne kneepjes leerde van aldaar bekende spelers. De cursuslessen zijn op woens dag, van 20:00 tot 21:00 en van 21:00 tot 22:00 uur. Voor djem- bé's wordt gezorgd. Bij voldoende belangstelling wordt er tevens een cursus voor gevorderden gegeven. De kosten van de cursus bedragen 77,50 te voldoen bij de eerste les. Opgeven kan bij Balans, tel. 6099255. Streetdance Kinderen van 11 en 12 jaar kunnen binnenkort bij Balans deelnemen aan de cursus Streetdance. Die begint zodra er voldoende aan meldingen binnen zijn. Sandra van Erk van dansstudio Jaime geeft de lessen in De Plantage. Die zullen plaatsvinden op maandagmiddag van half vier tot half vijf en van half vijf tot half zes. Bij voldoende belangstelling is het ook mogelijk dat er een les voor jongere en/of oudere kinderen komt. Deelname aan tien lessen kost 50,00. Voor inschrijving, tel. 6099255. Elke dinsdagmiddag houdt Balans in de Plantage een bijeenkomst voor mensen die graag zelf bloe men van bepaalde materialen ma ken. De Iraanse Nasrin begeleidt de deelnemers. Zij leerde het zelf van de vele programma's over dit onderwerp, die de Iraanse televisie uitzond. Gebruikt worden onder meer foam en diverse soorten pa pier. Het knutselen is van 13:00 tot 15:00 uur en kost een euro per keer. ELKE WEEREEN SOESTER&ÖURANT IN DE BUS? Neem een abonnement: €9,25 per half jaarl tel, (035) 6014152 UIT EIGEN TAPIJTFABRIEK kl. o.a. wit, camel, blauw, zwart, cognac jt. tijdelijk IMsfeit p.t 50 x 50 cm ZOON V.D. UITVJNDfR VAN HEUGA TAPIJTTEGflS Utrechtseweg 4, RENSWOUDE 1000 m2 tapijttegelshowroom Méér dan 560 kleuren en dessiris ei» www.vanheugten.nl Tel: 0318-571225 Altijd benzinekosten vergoeding binnen Nederland Sinds september 2004 bestaat het Cantatekoor Soest, dat is voort gekomen uit een traditioneel ge mengd koor en onder leiding staat van Han Siertsema. Naar aanlei ding van de naamswijziging en de vernieuwing van het repertoire houdt het koor een open middag op zaterdag 19 maart in de Open Hof, Veenbesstraat 2. De bijeenkomst is bedoeld voor de inwoners van Soest en omge ving. Er is ook een open repeti tie aan verbonden, van 13:00 tot circa 17:00 uur. Belangstellenden worden van harte uitgenodigd. Het belooft een gezellige en informa tieve middag te worden met mede werking van een strijkersensemble, een organist/pianist en de alt Ria Heemskerk. Er zullen eenvoudige werkjes ingestudeerd worden van Vivaldi, Rossini en Mendelssohn, waaraan de bezoekers ook kunnen meedoen. Om 16:00 uur wordt er een miniconcert gegeven, waar aan ook het publiek eventueel kan deelnemen. De koffie of een ander drankje staat klaar. Inlichtingen: Kees Klomp, 60.11.515. OC Klaarwater, Wiardi Beckmanstraat 475, tel. 60106 07 Kinder- en i< i ^jongerentelefoon Elke dag en nacht bereikbaar Steenhoffstraat 46, tel. 60195 77 I Zaterdag 12 maart In samenwerking met Tubinares, stichting voor eigenzinnige uitin gen, brengt Artishock bijzondere musici, die zich onderscheiden op het gebied van improvisatie en jazz, voor het Eemlands voetlicht. Op 12 maart is de beurt aan pianist Stormvogel en rijn trio. Stormvo gel ontwikkelde zich voornamelijk als autodidact tot een veelzijdig en vooruitstrevend artiest. Mede dankzij rijn uitstapjes naar andere kunstrichtingen en -disciplines, ontwikkelde hij een kenmerkende stijl van musiceren, componeren en improviseren, waarbij altijd inter actie, avontuur en bezieling voorop staan. Contrabassist Rico de Jeer speelde naast rijn studie aan het Hilversums Conservatorium met uiteenlopende musici als Francien van Tuinen en Alexander Beets. Met rijn kenmerkende 'tjomp-stijl' vormt de veelgevraagde sessiespe ler sinds jaar en dag een rots in de branding voor pianisten als Jan Reinen, Bas van Lier en Stormvo- Stormvogel Trio. gei. Voor een semi-Skandinavisch tintje zorgt drummer en vibrafonist Gunnar Graafmans, die succesvol studeerde aan het Conservato rium in Rotterdam en sindsdien een veelgevraagde speler is, op zowel drums als vibrafoon. Hij is als freelance musicus werkzaam in Zondag 13 maart 'Der Untergang' Hitier is in 'Der Untergang' een man die op het punt van breken staat en zich wanhopig probeert vast te klampen aan het beeld dat hij zelf heeft gecreëerd en aan de droom waarin hij zelf is gaan ge loven. Berlijn, 20 april 1945. De laatste dagen van de Tweede Wereldoor log rijn aangebroken. Het Rode Leger trekt de Duitse hoofdstad binnen. Adolf Hitier heeft zich met Eva Braun en een schare trouwe officieren teruggetrokken in een enorme bunker. Terwijl buiten de Russische bommen onafgebroken neer regenen, ondergaat Hitier de ondergang van rijn Derde Rijk. Toch weigert de Führer te capitu leren. Pas als werkelijk alle hoop is verdwenen, geeft ook Hitier het op. Het einde van het Derde Rijk is het einde van rijn wereld, dus slaat hij de hand aan zichzelf. De meeste officieren volgen zijn voorbeeld. 'Der Untergang' wordt min of meer verteld door de ogen van Hitiers jongste persoonlijke secretaresse, de in 2002 overleden Traudl Junge. In Galerie de Ploegh vertelde galeriehoudster Margot Fretz vo rige week donderdagavond aan een aandachtig publiek over haar grafiekmanifestatie en hoe de lan delijke Kunstenaarsvereniging de Ploegh uit Amersfoort terecht was gekomen in Soest. De driemaande lijkse bijeenkomst van het culturele veld - met als thema deze keer 'En de Soester Cultuur ploeght voort' - werd voor de vijfde keer georga niseerd door het CultuurPuntSoest en het Cultuurplatform Soest. Een goede gelegenheid voor cul- tuurconsulente Coco Michels om Adriaan Pothuizen, de nieuwe voorzitter van het Cultuurplatform, voor te stellen. Hoogtepunt van de avond was de dialering van Jeroen Hermkens, een van de Ploegh- Op zaterdag 12 maart is er open huis bij Galerie de Steenlinde aan de Lindenlaan 1 (13:00-17;00 uur). Er zijn 14 schilderijen van Koos Korver te zien, gemaakt in de afgelopen tien jaar. Het zijn werken voor de fijnproever! Koos Korver (1933 Vlaardingen) woont en werkt sinds 1960 in De Bilt en genoot zijn opleiding aan de Koninklijke Academie voor Beeldenae Kunst in Den Haag. Zijn abstracte schilderijen in olie verf op paneel rijn geïnspireerd op landschap,.bos en zee. Door rijn in teresse in klassieke muziek, vorm geving en kunst en rijn werkzaam heden bij Metz en Co in Den Haag kwam hij regelmatig in aanraking met het werk van Gerrit Rietveld, Bruno Nienaber van Hyden en Die ter Rahms. De invloed van deze kunstenaars is duidelijk zichtbaar in de vorm en kleurstelling van rijn werk, als francofiel rijn veel wer ken ook geïnspireerd op de Nor- mandische kust. Korver hoopt de volgende keer een duo-expositie te hebben met zijn dochter Kitty Korver, keramiste in Dronten. De toegang is gratis. Meer info: www. steenlinde.nl. Het beroemde Stabat Mater van Giovanni Pergolesi wordt op zondag 13 maart in de kerk van de Heilige Familie aan de St. Wil- librordusstraat 19 in Soest-Zuid uitgevoerd. Dat gebeurt door vo cale en instrumentale solisten van de Nederlandse Cantorij onder leiding van Maarten Kooij. Kooij gaat bij deze uitvoering uit van een manuscript uit 1736. Deze heroriëntatie is belangrijk voor de uitvoering. Veel is er in de loop van de tijd in diverse uitgaven ver anderd. Een 'restauratie' is zeker ook in dit werk, geschreven door een operacomponist, belangrijk wat de presentatie betreft. De sopraan Ouderen kunnen zich nu al opge ven voor de high tea in Klaarwa ter op maandag 28 maart (Tweede Paasdag). Die begint om 14:30 uur en bestaat vanzelfsprekend weer uit allerlei lekkernijen, zoals zoete hapjes en broodjes. Deelname kost 3,00 en 55-plussers kunnen zich opgeven aan de bar van het ont moetingscentrum aan de Wiardi Beckmanstraat. De maandelijkse klaveijasavond van De Vriendschap verhuist voor een keer naar de donderdagavond. Ditmaal komen de kaarters op 10 maart naar het clubgebouw aan de Mezenhof. De postduivenver eniging opent om 19:30 uur de deur en een half uur later wordt er begonnen. De kracht van de reclame ligt in de herhaling diverse orkesten en ensembles en heeft o.a. Fcrdinand Povel en Rob van Kreeveld begeleid. Bezetting: Stormvogel - piano; Rico de Jeer - contrabas; Gunnar Graafmans drums. Aanvang: 21:00 uur. Entree: 7,00. De film is deels gebaseerd op haar memoires en deels op het boek 'In- side Hitiers Bunker' van Joachim Fest. Door rijn zorgvuldigheid geeft regisseur Olivicr Hirschbie- gel je werkelijk het gevoel dat het zó geweest moet zijn, daar in die bunker in april 1945. In Duitsland zorgde 'Der Unter gang' voor opschudding. De film zou aanzetten tot rehabilitatie van de dictator. Mogelijk heeft dat te maken met het Duitse onvermo gen om te accepteren dat Hitier geen duivel was, maar een mens. Wel bezochten binnen één maand ruim 3 miljoen Duitsers de film. En de Britse historicus en Hitlcr- kenner Ian Kershaw noemde 'Der Untergang' bij de BBC 'a superb reconstruction'. Hij kon zich geen betere film over Hitiers laatste da gen voorstellen. (Duitsland 2004, kleur, 150 min.) Aanvang: 20:30 uur. Entree: 5,00; CJP/65+: 3,50. Reser veren: vrijdag en maandag 10:00- 13:00 uur, 60.29.367. Zie ook: artishock-soest.nl. Scène uit 'Der Untergang'. kunstenaars, die vertelde over het ontstaan en de bewerking van zijn kleurrijke 'stadsportretten', zoals hij rijn creaties noemt. Marijke te Vaarwerk zong onder meer twee prachtige songs waarbij vooral het a capella gezongen 'Legende van Ierland' veel indruk maakte. Na een uiteenzetting van de ko mende activiteiten van het Cul tuurplatform door het nieuwe bestuurslid Evert Sluiter en een rondleiding door de zaak van Joop de Wit, boven de galerie van de voormalige Hazelaar, konden de bezoekers kennis maken met dew nieuwe website www.soest.nl/cul- tuurpuntsoest. In juni opent De Ploegh ook weer de beeldentuin aan de Pimpelmees met een feestelijke picknick. Maandag 14 maart 'Dopo Mezzanotte' 'Film is beeld en geluid. Het ver haal doet er niet zoveel toe.' Toch wordt ons, kijkers, een verhaal ver teld. Met recht, verteld, door een échte verteller, die in voice-over de personages aan ons voorstelt en situaties van commentaar voorziet. Dat verhaal speelt zich niet alleen af in het adembenemend span nende gebouw van het Italiaanse Filmmuseum in Turijn, ook de hoofdrol in het lichtvoetige verhaal is weggelegd voor dat gebouw, de 'Mole Antonelliana'. Nou ja, verhaal, verhaaltje eigenlijk, want veel is er niet aan de hand: In dat gebouw heeft de fervente cinèfiel Martino (Giorgio Pasotti) een baantje als portier/nachtwaker. Zo kan hij de hele nacht zwijgende films bekijken uit de beginperiode van de cinema, van Buster Kcaton bijvoorbeeld, aan wie de film is op gedragen. Martino - zelf een zwijg zaam type - lijkt op een karakter uit die stomme filmperiode. Hij weet niets af van het échte leven en heeft rijn bestaan, hoog in de Mole, in een klein kamertje, inge richt als in de film. Voordat hij aan het werk gaat haalt hij altijd wat te eten bij een afhaal-Italiaan. Aan de balie daar staat Amanda (debu tante Francesca Inaudi). Op haar wordt onze Martino zeer verliefd. Heimelijk, want zij blijkt al een vriend te hebben, bijgenaamd de 'Engel' (Fabio Troiano). Hij steelt auto's, om den brode (met als prin cipe, geen Jaguars). Als Amanda een keer ook wat lelijks heeft uit gespookt zit de politie achter haar aan. Ze vlucht en stuit op Martino. Tja, in film kan alles! Tussen die drie - nachtwaker, fast-foodhulpje en autodief - ontwikkelt zich dan een traditionele, maar wel sympa thieke driehoeksverhouding. Een blijmoedige film - en wat draagt daar de muziek aan bij! - met een klassieke verhaallijn: het ene ka rakter leeft in de dromerige wereld van de stomme films, het andere midden in het harde heden. Tijdens het 2004-filmfestival van Berlijn sleepte Ferrario voor deze vertederende film twee prijzen in de wacht, van de Pers en van de In ternationale Film Societies. (Italië 2003, 89 min. Aanvang: 20:30 uur. Entree: 5,00; CJP/65+: 3,50. Reser veren: vrijdagen maandag 10:00- 13:00 uur, 60.29.367. Scène uit 'Dopo Mezzanotte'. Susanne Weide en de alt Marianne Ketel hebben zich voor de herori ëntatie ingezet en vertolken de vocale partijen. Een kleine groep strijkers die een barokinstrumenta- rium bespelen verzorgt het instru mentale deel. Pergolesi schreef deze zwierige compositie in 1736 voor het Fran ciscaner klooster te Pozzuoli, waar hij in het laatste jaar van zijn leven werd verzorgd. Eén ding mag hier bij niet uit het oog worden verloren, namelijk dat Pergolesi de muziek letterlijk overnam van rijn reeds in 1731, op 20-jarige leeftijd, geschre ven Dies Irae. Van enige verwant schap tussen tekst en muziek is dus geen sprake. Uniek is dat dit stuk zo beroemd is geworden. De tekst is van een eeuwenoud Marialied, gedicht voor de Lijdenstijd. De be zoekers krijgen op het concert een prachtige vertaling van de onlangs overleden dichter Willem Wilmink uitgereikt. Zoals gewoonlijk is de toegang naar draagkracht en wordt de bezoekers vanaf kwart voor drie een kopje koffie of thee aangebo den. Pergolesi op een karikatuur van Leone Ghezzi uit 1734. Pergolesi liep mank en leed aan de tering. Voor Frysk en Frij is het eind van dit seizoen alweer in richt. Op vrij dag 18 maart is de laatste bijeen komst van deze regionale afdeling van de Friese vereniging gepland. Om 20:00 uur begint de voorstel ling 'Fügels' van het gerenom meerde toneelgezelschap Kriteto- aniel Grou. Deze nieuwe komedie wordt op de planken gebracht in de aula van Groot Goylant aan de Van Linschotenlaan in Hilversum. Er zijn ook Friese specialiteiten op zowel culinair als literair gebied. De toegang bedraagt 3,50 voor leden en het dubbele voor andere belangstellenden. Woensdag 16 maart De schilderijen van Johannes Vermeer zijn altijd al een grote inspiratiebron geweest voor veel cineasten. Door het gebruikte licht, de zeggingskracht en de taferelen worden ze regelmatig stilstaande films genoemd. Nog niet eerder echter is de Hollandse meester zelf het onderwerp voor een film geweest. Onder andere daarom heeft de Engelse film 'A Girl with a Pearl Earring' internationaal veel aandacht gekregen. Zeker ook in ons land, omdat de film gedeeltelijk in Nederland verfilmd is en ook omdat er een aantal Nederlanders belangrijke functies binnen deze productie vervulden. In de boek- verfilming van Peter Webber naar de roman van Tracy Chevalier staat het schilderij 'het meisje met de parel' van Vermeer centraal. Op dit schilderij kijkt een meisje over haar schouder met een raad- SOE Zowel hel gemeentebestuur v Soest als Gedeputeerde Staten v Utrecht heeft het door luchtvaa bureau Marduc iu Wijk aan 'L opgelaten proefballonnetje t van de vliegbasis Soesterberg e burgerluchthaven te maken uit lucht geschoten. Zelden heeft I gemeentebestuur zo snel gen geerd op een onderwerp dal zi plotseling aandiende. Voor So is liet 'ondenkbaar' dat Soesterbi een 'tw eede Schiphor wordt. 'Een dergelijke toekomstige inv ling van de vliegbasis past volstr niet in de visie van de gemee Soest en de Hart van de Hem rug-partners', aldus de gemee in een inderhaast uitgegeven pe bericht. 'Zij streven naar een r name groene invulling van de ba die nu al grotendeels uit natuur! rein bestaat. Gebruik van de sis als burgervliegveld past bov De toekomst van de vliegbasis platform, zoals scheidend c< mandant Theo ten Haaf zei) er wat zonniger uit. 'Soesterb wordt niet meer in zijn geheel a stoten. Korf geleden heeft defei de beslissing genomen om Ca New Amsterdam, het gedeelte de basis waar tot 1994 een Ai rikaans luchtmachtsquadron bruik van maakte, te liandhai Over het plan tot verplaatsing het Militaire Luchtvaart Must van liet Kamp van Zeist naai vliegbasis is binnen afzienbare een besluit te verwachten.' Ook de opvolger van kolonel-' ger Ten Haaf, de kolonel-vli« Dé Kraak, ging in op de toekc van Soesterberg, waarvan de richting na de sluiting in 2 nog niet vast staat. Camp 1 Amsterdam en daarnaast ook Walaardt Sacrékamp blijven defensie behouden. Welke op vlakte daarvoor, en voor het T taire Luchtvaart Museum, als litair terrein intact blijft, is nog derwerp van gesprek. Verder invulling van de ondersteuning de 1.250 achterblijvende regiol selachtige blik de schilder en dus ook de kijker aan. Wie dit meisje was en welke rol zij in het leven van Vermeer speelde is nooit duidelijk geworden. In het boek en dus ook in de film, wordt een mogelijke geschiedenis verteld. 'A Girl with a Pearl Earring' gaat over de zeventienjarige Griet die werkzaam is in het kille huishouden van de Vermeers. Ze zorgt voor de kinderen en helpt de schilder bij het mengen van de pigmenten. Tegenover zijn vrouw en schoon moeder, die meer in status dan in schoonheid zijn geïnteresseerd, vindt Vermeer in de dienstmeid een zielsverwante, die op deze manier steeds meer een muze voor hem wordt. (Engeland/Luxemburg 2003, 95 min.) Aanvang: 20:30 uur. Entree: 5,00; CJP/65+: 3,50. Reser veren: vrijdag en maandag 10:00- 13:00 uur, 60.29.367. Zie ook: artishock-soest.nl. Scène uit 'A Girl with a Pearl Earring'. De aanleg van wildviaduci ecoducten in Nederland, ook in Soesterberg staat te g ren, gaat vele honderden m euro's kosten. Daarom is h belang goed na te denken oi ontwerp van deze kunstw* Dat stelt A.H. van der A Zeist op grond van de ervai die hij met ecoducten heeft daan. Nederland is bezig om uitv te geven aan de ecologische structuur. Gebieden die di grote autowegen worden kruist, worden opnieuw doo viaducten met elkaar verb De dieren krijgen daardoo gebieden natuur beschikba. goed ontwerp van deze kur ken is belangrijk. 'Om eer beeld te noemen: een paar j leden heeft Rijkswaterstaat A 28 bij Huis ter Heide c genaamd wildviaduct, een brug voor dieren, aangeleg het wild te verleiden om o wildviaduct te gaan, heeft R terstaat het wildviaduct vol met boomstronken. Iedere grijpt dat diezelfde boomst ook een uitstekend middel door baldadige jeugd gebi worden als munitie,' aldus Ark. 'Bij de aanleg van he viaduct Wallenburg in 20 ik Rijkswaterstaat gewezen gevaar wat deze stronken ogen kunnen opleveren, telefoontje zijn er toen ec

Soester Courant | 2005 | | pagina 10