'Burgerluchtvaart ondenkbaar' Defensie handhaaft deel vliegbasis 'Goed nadenken over ontwerp van ecoduct Soesterberg' Nostalgische taferelen bij bij Soester waterscouts KERKDIENSTEN MEDISCHE DIENST HULPVERLENING pagina 10 Soest en provincie reageren op proefballonnetje: Voormalig Amerikaans Camp New Amsterdam Inwoner Zeist komt met aanbevelingen 'Gezond eten, lekker sporten' Stoppen met roken? soester^courant Cursus gezond en fit blijven Open dag van kinderopvang Oprichting nieuw koor overwogen in Soesterberg Dronken automobilist Inloopavond in 'Schuilplaats' Paltz- en Eemgeuzen vieren 35-jarig bestaan ten en ensembles en dinand Povcl en Rob I begeleid. Bezetting: - piano; Rico de Jeer Gunnar Graafmans -1:00 uur. Entree: ;ls gebaseerd op haar deels op het boek 'In- Bunker' van Joachim zijn zorgvuldigheid ur Olivier Hirschbie- ijk het gevoel dat het noet zijn, daar in die >ril 1945. 1 zorgde 'Der Unter- apschudding. De film :n tot rehabilitatie van Mogelijk heeft dat te het Duitse onvermo- accepteren dat Hitier was, maar een mens. ten binnen één maand oen Duitsers de film. e historicus en Hitler- Kcrshaw noemde 'Der bij de BBC 'a superb ion'. Hij kon zich geen over Hitiers laatste da- ;llen. (Duitsland 2004, min.) 20:30 uur. Entree: P/65+: 3,50. Rescr- lag en maandag 10:00- m 60.29.367. Zie ook: ioest.nl. tDer Untergang'. laar staat Amanda (debu- ancesca lnaudi). Op haar ize Martino zeer verliefd, k, want zij blijkt al een e hebben, bijgenaamd de 'Fabio Troiano). Hij steelt m den brode (met als prin- en Jaguars). Als Amanda r ook v/at lelijks heeft uit- :t zit de politie achter haar vlucht en stuit op Martino. film kan alles! Tussen die achtwaker, fast-foodhulpje dief - ontwikkelt zich dan litionele, maar wel sympa- Jriehoeksverhouding. Een dige film - en wat draagt muziek aan bij! - met een :c verhaallijn; het ene ka- eeft in de dromerige wereld stomme films, het andere in het harde heden, het 2004-filmfestival van sleepte Ferrario voor deze rende film twee prijzen in it, van de Pers en van de In- male Film Societies. (Italië 19 min. ig; 20:30 uur. Entree: CJP/65+: 3,50. Reser- vrijdag en maandag 10:00- jur, 60.29.367. \e uit 'Dopo Mezzanotte'. ïtige blik de schilder en dus le kijker aan. Wie dit meisje n welke rol zij in het leven van icer speelde is nooit duidelijk rden. In het boek en dus ook i film, wordt een mogelijke liedenis verteld, irl with a Pearl Earring' gaat de zeventienjarige Griet die zaam is in het kille huishouden Je Vermeers. Ze zorgt voor inderen en helpt de schilder ït mengen van de pigmenten, nover zijn vrouw en schoon- ier, die meer in status dan in onhcid zijn geïnteresseerd, t Vermeer in de dienstmeid zielsverwante, die op deze er steeds meer een muze voor wordt. (Engeland/Luxemburg 1, 95 min.) vang: 20:30 uur. Entree: 00; CJP/65+: 3,50. Reser- n: vrijdag en maandag 10:00- 0 uur, ffi 60.29.367. Zie ook: hock-soest.nl. -ène uit 'A Girl with a Pearl ring'. SOESTERBERGSE COURANT I Zowel het gemeentebestuur van 1 Soest als Gedeputeerde Staten van I Utrecht heeft het door luchtvaart- I bureau Marduc in Wijk aan Zee opgelaten proefballonnetje oin I v an de vliegbasis Soesterberg een I burgerluchthaven te maken uit de lucht geschoten. Zelden heeft het I gemeentebestuur zo snel gerea- I geerd op een onderwerp dat zich I plotseling aandiende. Voor Soest is het 'ondenkbaar' dat Soesterberg I een 'tweede Schiphol' wordt. 'Een dergelijke toekomstige invul ling van de vliegbasis past volstrekt niet in de visie van de gemeente Soest en de Hart van de Heuvel rug-partners', aldus de gemeente in een inderhaast uitgegeven pers bericht. 'Zij streven naar een met name groene invulling van de basis, die nu al grotendeels uit natuurter rein bestaat. Gebruik van de ba sis als burgervliegveld past boven dien niet binnen de geluidsnormen (voor woningbouw, red.). Die zijn in 2004 aangepast naar aanleiding van het verdwijnen van de helikop teractiviteiten op de basis', aldus de gemeente. De fractie van D66 in Provinciale Staten heeft over de kwestie vragen gesteld. In een vergadering van de statencommissie Ruimte en Groen (REG) heeft gedeputeerde Ekkers (WD) ondubbelzinnig geantwoord dat burgerluchtvaart op vliegbasis Soesterberg in de toekomst uitge sloten wordt. Recent pleitte luchtvaartbureau Marduc bij monde van Bas van den Born voor burgerluchtvaart op de vliegbasis Soesterberg nadat de de fensietaken afgebouwd zijn. Van den Born schermde hierbij met een niet ander aangeduide groep van belangstellenden die in de vlieg basis een ideaal chartervliegveld zien. Tijdens de bespreking van het streekplan heeft de commis sie REG op 25 oktober 2004 al een eerdere brief van luchtvaart adviesbureau Marduc over de mo gelijkheden voor burgerluchtvaart op vliegbasis Soesterberg behan deld. D66 heeft toen aangegeven niets te zien in het openhouden en ombouwen van Soesterberg voor de burgerluchtvaart. De commis sie heeft toen geantwoord dat ken nisgenomen was van de inhoud van deze brief en dat de opvattingen betrokken zouden worden bij de oordeelsvorming over het streek plan. In het op 13 december jl. vastgestelde streekplan 2005-2015 staat in paragraaf 8.5 dat vliegbasis Soesterberg ontegenzeggelijk on derdeel uitmaakt van het Hart van de Heuvelrug. Daarom heeft de D66-fractie in de statencommissie Ruimte en Groen De toekomst van de vliegbasis (het platform, zoals scheidend com mandant Theo ten Haaf zei) ziet er wat zonniger uit. 'Soesterberg wordt niet ineer in zijn geheel afge stoten. Kort geleden heeft defensie de beslissing genomen om Camp New Amsterdam, het gedeelte van de basis waar tot 1994 een Ame rikaans luchtmachtsquadron ge bruik van maakte, te handhaven. Over het plan tot verplaatsing van het Militaire Luchtvaart Museum van het Kamp van Zeist naar de vliegbasis is binnen afzienbare tijd een besluit te verwachten.' Ook de opvolger van kolonel-vlie ger Ten Haaf, de kolonel-vlieger Dé Kraak, ging in op de toekomst van Soesterberg, waarvan de in richting na de sluiting in 2007 nog niet vast staat. Camp New Amsterdam en daarnaast ook het Walaardt Sacrékamp blijven voor defensie behouden. Welke opper vlakte daarvoor, en voor het Mili taire Luchtvaart Museum, als mi litair terrein intact blijft, is nog on derwerp van gesprek. Verder is de invulling van de ondersteuning van de 1.250 achterblijvende regioklan ten op Camp New Amsterdam een punt dat aandacht vraagt. Het slechte weer van vorige week was er oorzaak van dat de voorge nomen vliegshow door F-16's en helikopters ter gelegenheid van de commando-overdracht moest worden afgeblazen. Geen bijzon der welkom dus voor de 29e en laatste commandant op de baker mat van de Nederlandse militaire luchtvaart. Kraak noemde het 'een triest moment voor deze historische basis in de geschiedenis van de Ko ninklijke Luchtmacht. De vliegbasis gaat dan wel sluiten in 2007, maar de bedrijvigheid zal de laatste jaren zelfs hoger zijn dan normaal. De activiteiten staken en verminderen niet tot het moment dat de beide operationele squadrons worden verplaatst naar Gilze-Rijen. Soes terberg zal tot die tijd normaal blij ven functioneren. Het feit dat er tot die tijd een nieuwe comman dant komt, onderstreept het belang dat de leiding van de Luchtmacht hecht aan het op een goede wijze overgaan naar één helikopterbasis.' Kraak zei ervoor te zorgen dat dit op een beheerste en voor het per soneel correcte wijze gebeurt. ftKÏ.V.;w.V V. - -r De nieuwe commandant zei ver der dat hij de aandacht voor ogen schijnlijk kleine zaken zal verhogen 'om irritaties van het druk perso neel te verkleinen. Ik hecht grote waarde aan een "ik ga dat voor u regelen" mentaliteit.' Omdat de druk op het personeel hoog is en blijft, moet deze door een goede ondersteuning zo mogelijk worden verlaagd. Kraak is verder voorstan- De aanleg van wildviaducten of ecoducten in Nederland, zoals ook in Soesterberg staat te gebeu ren, gaat vele honderden miljoen euro's kosten. Daarom is het van belang goed na te denken over het ontwerp van deze kunstwerken. Dat stelt A.H. van der Ark uit Zeist op grond van de ervaringen die hij met ecoducten heeft opge daan. Nederland is bezig om uitvoering te geven aan de ecologische hoofd structuur. Gebieden die door de grote autowegen worden door kruist, worden opnieuw door wild viaducten met elkaar verbonden. De dieren krijgen daardoor grote gebieden natuur beschikbaar. Een goed ontwerp van deze kunstwer ken is belangrijk. 'Om een voor beeld te noemen: een paar jaar ge leden heeft Rijkswaterstaat over de A 28 bij Huis ter Heide een zo genaamd wildviaduct, een groene brug voor dieren, aangelegd. Om het wild te verleiden om over het wildviaduct te gaan, heeft Rijkswa terstaat het wildviaduct vol gelegd met boomstronken. Iedereen be grijpt dat diezelfde boomstronken ook een uitstekend middel zijn om door baldadige jeugd gebruikt te worden als munitie,' aldus Van der Ark. 'Bij de aanleg van het wild viaduct Wallenburg in 2000 heb ik Rijkswaterstaat gewezen op het gevaar wat deze stronken in mijn ogen kunnen opleveren. Na dit telefoontje zijn er toen een paar lichte stronken verwijderd. Ook momenteel vormen de stronken een gevaar gebruikt te worden als projectiel.' Nu worden er twee nieuwe wild viaducten aangelegd, wat vele miljoenen euro's gaat kosten. Van der Ark: 'Er wordt gesteld dat er edelherten en zwijnen over zouden gaan lopen. Aan beide zijden van de weg is de infrastructuur zodanig dat deze herten en zwijnen er in de verre toekomst niet zuilen ko men. Ik ben benieuwd of de ont werpers een jaartal in gedachten hebben wanneer de herten en zwij nen over dit viaduct zullen rennen, zoals het filmpje op televisie ons deed geloven.' Trechter Volgens Van der Ark is een meer structurele oplossing om rustig ge legen viaducten van een twee meter hoge ondoorzichtige balustrade te voorzien die aan beide zijden in een soort verbrede trechter in het land schap opgaat, bijvoorbeeld een aar den wal. Aan het begin en eind van het viaduct kan een zuiltje komen met een knop om nachtverlichting aan te drukken. Dit om het fietspad over het viaduct vrouwvriendelijk te houden. Voordelen hiervan zijn volgens hem: - het wild kan ongestoord op meer plekken doortrekken. Het heeft geen hinder meer van auto lichten; - doordat het verkeer aan het oog De stronken op het wildviaduct Wallenburg bij Huis ter Heide no digen in de ogen van de inwoner van Zeist uit om gebruikt te worden als projectiel. onttrokken is zal het minder zie kelijk gedrag aantrekken; - het verkeer heeft minder last van windvlagen (veiliger); - het verkeer op de snelweg wordt minder afgeleid; - meer veilige viaducten; - minder kosten; Over het viaduct kan eventueel een lege kabelgoot gelegd worden waarvan padden, muizen en andere kleine organismen gebruik kunnen maken. Waarschijnlijk hebben ze daar minder moeite mee dan met de stronken die nu op het viaduct liggen,' aldus Van der Ark. Een hoge afscheiding langs het ecoduct en een zuiltje met een knop voor nachtverlichting zijn goede op lossingen om het ecoduct veiliger te maken. de volgende mondelinge vragen aan de orde gesteld met als doel nadere duidelijkheid te krijgen over de toekomst van vliegbasis en de hardheid van het streekplan: De len GS de mening van D66 dat een toekomstige inrichting van vlieg basis Soesterberg voor de burger luchtvaart (chartervluchten) tegen strijdig is met de plannen en ideeën in het kader van het project Hart van de Heuvelrug? Delen GS de mening van D66 dat een toekom stige inrichting van vliegbasis Soes terberg voor de burgerluchtvaart (chartervluchten) eveneens het pleidooi voor een spoedige ophef fing van de bestaande veiligheids- en geluidszones met het oog op ruimtelijke beperkingen voor o.a. woningbouw frustreert? Tot genoegen van de D66-fractie hebben Gedeputeerde Staten op beide vragen bevestigend geant woord. Zaterdag 12 februari zondag 13 februari Rooms-katholiek, Caroluskerk, Rademakerstraat 75 Zondag 10:30 pastor P. van Hooijdonk; eucharistieviering; gemengc koor Rooms-katholiek, Cenakel, Amersfoortsestraat 18 Zondag 10:00 mediapastores J. Litjes en P. Denneman; tv-uitzendinj (Ned. 1); schola Prot. Kerk in Ned., Vredekerk, Gen. Winkelmanstraat 101 10:00 ds. R. Zandstra Sterrenberg, 't Lichtpunt, Huis ter Heide 10:30 drs. Z. Hageman-Vos World Outreach Church (info locatie: 0346-35.04.58) 10:30 H.D. Gosseth Huisarts voor dringende hulp van de huisarts 's avonds, 's nachts, in het week einde én op feestdagen bellen met de huisartsenpost Zeist, 0900 43.01.430. Apotheek, overdag: apotheek bellen, dan hoort men wie er dienst heeft. Apotheek, vanaf 17:30 uur: Centrale Apotheekdienst, Diakonessenhuis Zeist, Prof. Lorentzlaaj 76, 030-69.95.952. Tandarts, spreekuren 13:00 en 19:00 uur: eigen tandarts bellen; dan hoort men wie er dienst heeft. Dierenarts, weekenddienst na afspraak; P.J.J. Theuns en C.J. Schievink, Kampweg 50, 35.24.67; ii andere gevallen hoort men via het antwoordapparaat wie er diens heeft. Amant thuiszorg en Amant christelijke thuiszorg (voorheen Thuiszor; Eemland) Huishoudelijke verzorging, verzorging en verpleging, gespeciali seerde verpleging, overbruggingszorg, personenalarmering. U bent 2' uur per dag beschermd. 033-42.20.500; ook voor spoedeisend< situaties tussen 17:00 en 08:00 uur en in de weekeinden. Amant uitleenservice Voor het lenen van hulpmiddelen en verpleegartikelen. Voor spoed eisende situaties 's avonds en in het weekeinde: 033-46.19.191. Christelijke Thuiszorg Voor alle aanvragen: 033-29.94.669; dag en nacht bereikbaar Eén op Eén Thuiszorg AWBZ- en particuliere thuiszorg Soest e.o., 24 uur per dag huishou delijke verzorging, verzorging en verpleging, 035-54.12.016; buitei kantoortijden voor spoedeisende gevallen: @06-51.54.03.73. WOENSDAG 9 MAART 2005 Amant gezondheidsvoorlichting or ganiseert binnenkort in Leusden de cursus 'Gezond eten, lekker spor ten'. De cursus is bedoeld voor mensen met overgewicht. Over gewicht komt steeds vaker voor en het blijkt in de praktijk niet ge makkelijk om af te vallen en op het gewenste gewicht te blijven. Overgewicht brengt ook gezond heidsrisico's met zich mee, zoals hart- en vaatziekten, diabetes en gewrichtsklachten. Des te meer re den om bewuster te gaan eten en meer te gaan bewegen. Want juist met deze combinatie kun je een goed resultaat bereiken. De cursus bestaat uit acht weke lijkse bijeenkomsten van anderhalf uur: eerst één uur voedingsvoor lichting en daarna een half uur aquarobics. De cursus wordt ge geven door een diëtist van Amant en een instructeur van zwembad Octopus. De deelnemer krijgt o.a. informatie over gezonde voeding, tips om gezond te koken en va- riatielijsten gezonde producten. Daarbij is er aandacht voor ieders persoonlijke knelpunten. De aqua- robicles is een uitstekende manier om fit te worden en te blijven. De lessen worden rustig opgebouwd. De cursist wordt uitgedaagd zijn grenzen te verleggen, uiteraard bin nen zijn eigen mogelijkheden. De cursus start bij voldoende be langstelling op 24 maart 2005 van 18:30 tot 20:00 uur in het sport- en recreatiebad Octopus, Bavoortse- weg 9 in Leusden. De kosten van de cursus bedragen €110,- p.p. en €99,- voor leden Amant. De genoemde bedragen zijn inclusief consumpties en cursusmateriaal. De meeste zorgverzekeraars ge ven korting op de cursussen die Amant gezondheidsvoorlichting or ganiseert. Voor meer informatie en aanmelding: 033-46.00.046 Redactie-adres: Jan van Steendelaar, tel. 06-22450173. Klachten bezorging: tussen 18:30 en 19:30 uur C. van Barneveld, Molenstraat 112, Soest tel. 035 - 602 18 41 GGD Eemland organiseert in maart wederom een cursus stoppen met roken met de naam 'Training Pakje Kans'. Elke dag zijn duizen den mensen bezig met stoppen met roken. Dat is een kwestie van wil len maar ook van kunnen. Voor velen is stoppen met roken een hele inspanning waarbij elke hulp wel kom is. De 'Training Pakje Kans' is één van de hoogst scorende on dersteuningsmethoden en maakt de kans op succes ruim driemaal groter dan stoppen met roken op eigen houtje. De 'Training Pakje Kans' is een training waarin mensen in groeps verband in negen bijeenkomsten binnen twaalf weken stoppen met roken. Na een goede voorbereiding stop je op de dag van bijeenkomst drie met hulp van de trainer en me destoppers. De training leert ro kers motivatie te bewaren tijdens de moeilijke momenten. De negen bijeenkomsten van de 'Training Pakje Kans' zijn gepland op: 30 maart, 6, 11, 13, 20 en 27 april, 11 en 15 mei en 15 juni van 20:00 tot 21:30 uur bij de GGD Eemland aan de Zonnehof 10 te Amersfoort. Voorafgaand aan de training is op woensdag 23 maart een informatiebijeenkomst bij de GGD, aanvang 20:00 uur. Hier wordt meer informatie gegeven over de inhoud van de training. De kosten voor de gehele training bedragen 68,-. Aanmelden kan via 033-46.78.200 en via de website www.ggdeemland.nl ELKE WEEK EEN IN DE BUS? Neem een abonnement: 9,25 per half jaar! tel.(035)6014152 der van een goede communicatie. 'Die is van essentieel belang om mensen het juiste werk op het juiste tijdstip te laten uitvoeren om onrust te voorkomen en duidelijkheid te scheppen. Dit is naar mijn mening veel beter dan niet communiceren en bet personeel met vraagtekens te laten zitten, zelfs al is de gegeven duidelijkheid niet altijd even posi tief. Duidelijkheid zorgt er echter wel voor dat mensen weten waar ze aan toe zijn. Daarnaast moeten we ervoor zorgen dat,de commu nicatie open en eerlijk is.' Verder drong Kraak erop aan lei dinggeven zoveel mogelijk in prak tijk te brengen. 'We moeten din gen niet alleen maar laten gebeu ren, maar er ook de juiste richting aan geven. Zeg het iemand als iets perfect gaat, en zeg het hem of haar ook als het niet goed gaat.' Ten slotte zei Kraak te hechten aan 'af spraak is afspraak'. Problematisch De scheidende kolonel Ten Haaf, die tweeëneenhalf jaar het com mando over Soesterberg voerde, ging in op de operationele inzet en de inzetbaarheid (problematisch; als gevolg van allerlei technische en organisatorische redenen staan de helikopters nog te veel stil), bet beheer en de reorganisaties. Veel operaties werden en worden in het buitenland uitgevoerd, maar daar naast zijn blushelikopters ingezet bij het bestrijden van grote branden en is een effectieve samenwerking tot stand gekomen met bijzondere bijstandseenheden in het kader van terrorismebestrijding. Het definitieve reorganisatieplan voor de Tactische Helikopter Groep biedt volgens kolonel Ten Haaf alle vertrouwen voor de toe komst. 'Inmiddels is ook duidelijk geworden dat het verlies aan ar beidsplaatsen veelal door natuurlijk verloop en goed vacaturemanage- ment kan worden opgevangen.' Een drukbezochte receptie sloot de laatste commando-overdracht op Soesterberg af. Kinderopvang De Linde aan de Chr. Huygenslaan 4a in Soester berg houdt op zaterdag 9 april van 10:00 tot 13:00 uur een open dag. Wie op zoek is naar kinderopvang of een overstap van kinderdag verblijf overweegt, kan er dan te recht. De Linde verzorgt kinder opvang voor zowel particulieren als bedrijven. Een bezoek aan De Linde geeft een beeld van pro fessionele kinderopvang, hoe de opvang werkt met kinderen, hoe het gebouw eruit ziet en wat De Linde allemaal te bieden heeft, zoals ruime openingstijden van 7:00-18:30 uur; flexibele breng en haaltijden; gezellig licht inge richte (baby en peuter) groepen; zeer ruime en lichte speelhal in een nieuw gebouw; enthousiaste en deskundige groepsleiding. Wie zijn kind inschrijft tijdens de open dag en dan tevens het inschrijfgeld voldoet, krijgt houten speelgoed cadeau! Politie (Kon. Marechaussee) Veldm. Montgomeryweg 2; werkdagen 12:00-13:00 uur; centrak meldkamer: 88 0900-8844; alarmnummer: 1.1.2. Vrijwilligershulp Centraal Meldpunt Vrijwilligershulp; werkdagen 09:30-11:00 uur 88 035-6031119. Vrijwillige Terminale Zorg Extra hulp voor mantelzorgers. Coördinator: Marijke van den Berg 38 06-30189317. Hulpdienst. Stichting Hulpdienst Soesterberg, aanvragen dagelijks 09:00-10:01 uur, 88 351940, b.g.g. 351658 of 351346. Overige Huisvesting De Drie Eiken, mevr. D. Elie, §8 352391. Grof vuil, SS 0800-7662000. Amant gezondheidsvoorlichting start met een nieuwe cursus voor 5 0-plussers (mannen en vrouwen) die gezond en fit willen blijven. De cursus bestaat uit een infor matief deel over de achtergronden van artrose, osteoporose, nek- en rugklachten en een praktisch deel waarin de deelnemer een serie oe feningen leert die zij ook thuis kan doen. De cursist ontvangt een cur susboek waarin zij de informatie nog eens kan nalezen. De bege leiding is in handen van een des kundig fysiotherapeut. In de cursus is ook een 'actiefleven test' opge nomen met tips over een gezonde leefstijl. De cursus bestaat uit drie bijeen komsten van twee uur en start bij voldoende belangstelling op 11 april van 19:30 tot 21:30 uur aan de Koningsweg 4 in Baarn. De kosten van de cursus bedra- gen€ 40,- p.p. en €36,- voor le den van Amant. De meeste zorg verzekeraars geven korting op de cursussen die Amant gezond heidsvoorlichting organiseert. Een informatieset over deze cur sus is aan te vragen bij de klan tenservice van Amant: 033- 46.00.046. Dorpshuis Burgstede wil dit najaar starten met een koor, bijvoorbeeld smartlappenkoor of populaire mu ziek. Voordat definitief tot de op richting wordt besloten willen de initiatiefnemers graag weten of er belangstelling voor is. Wie zin heeft om wekelijks te repeteren in een gezellig koor en eventueel af en toe een uitvoering te geven, kan con tact opnemen met het dorpshuis, 0346-35.19.75. Daarbij kan men ook aangeven voor welke genre muziek men belangstelling heeft. Bij voldoende belangstelling kunnen de koorleden in september voor het eerst bij elkaar komen. Wie zich al heeft aangemeld hoeft niet opnieuw te reageren. Op de Rademakerstraat is donder dagnacht een dronken automobilist aangehouden. Agenten in een po litiewagen zagen hem op de Oude Tempellaan parkeren. Toen de po litiewagen uit het zicht was, keerde de man zijn auto en reed met ge doofde verlichting weg. De politie zag dat en ging hem achterna. De man, die te veel gedronken had, werd meegenomen naar het bureau waar hij 725 ug/I blies. Dat is ruim drie keer de maximaal toegestane hoeveelheid. Tegen de man is pro- ces-verbaal opgemaakt en zijn rij bewijs is ingevorderd. In gebouw 'Schuilplaats' is een nieuw initiatief van start gegaan: de inloopavonden. Een inloopavond wil een moment van ontmoeting, rust, bezinning en dagsluiting zijn op een doordeweekse avond. Ie dereen, gelovig of (nog) niet-gelo- vig, kan daar binnenlopen zonder opgave vooraf. Zo rond de klok van acht uur is er bij binnenkomst koffie of thee. Er is dan ruim tijd voor een informele ontmoeting met de andere bezoekers. Vervolgens houdt iemand een praatje over een thema aan de hand van één of meer bijbelgedeelten. Daarna volgt een gesprek hierover. De afsluiting van het samenzijn gebeurt met bidden en samen zingen. De eerstvolgende inloopavond is op donderdag 10 maart in gebouw 'Schuilplaats', Pa rallelweg 1. Het onderwerp van die avond is: Wat is de hemel? Kampvuur maken, pionieren, en buldoggen; een greep uit het nostalgische programma dat af gelopen zaterdag aan oud-leden van zeeverkennersgroep Paltz- en Eemgeuzen werd voorgelegd. Zo'n 50 oud-leden kwamen jeugdherin neringen ophalen en samen met de huidige leden het 35-jarig bestaan van de scoutinggroep vieren. Na het traditionele hijsen van de groepsvlag namen de oude scou- tingmakkers, samen met de huidi ge generatie welpen en verkenners, het tegen elkaar op door in teams verschillende posten af te lopen. Daar werden typische P&E-win- teractiviteiten gedaan, zoals vlet (stalen zeilboot) sjouwen, pionieren (mooiste creaties een zeilboot en een bar), voetballen, een kampvuur (met marshmallows) en natuurlijk sneeuwballen gooien. Aan het eind van de middag speel den de circa honderd deelnemers, tussen de leeftijden 7 en 60, nog een ruig potje bulldog in de Soes ter Duinen, waar vooral de oude ren helemaal in opgingen. De win naars van de competitie kregen een traktatie. Na afloop van het spel in de dui nen werd op het terrein aan de Den Blieklaan de vlag gestreken en kwam voor welpen en verken ners een eind aan een drukke dag. Oud-leden en leiding hadden daar na nog de gelegenheid om verge lijkingen te maken tussen scouting vroeger en nu voordat ze 'aan tafel' konden. Hoewel de zeeverkenners normaal gesproken blij zijn met een grote pan boerenkool, stond er za terdag een door een professionele kok bereid heerlijk uitgebreid buf fet op het menu, waarvan de kwa liteit ook langdurig onderwerp van gesprek was. Door de ruime keuze aan gerechten kon men een goede bodem leggen voor het afsluitende feest. Nieuwbouwproject Tijdens het feest werd er op een leuke manier geld ingezameld voor het op handen zijnde nieuwbouw project van de scouts: een kistje originele lustrum-bierglazen werd Eén van de onderdelen van het spel in de duinen als onderdeel van het jubileumfeest van de Paltz- en Eemgeuzen was het vletsjouwen. Jong en oud deden er vol overgave aan mee. Foto Vincent Roke. voor 300 euro geveild. Overigens kreeg iedere bezoeker een glas met jubileumopdruk. Het was een geslaagde dag en een niet minder geslaagd afsluitend feest. De overgang van 5 op 6 maart is door het feestgedruis nie mand opgevallen... De Paltz- en Eemgeuzengroep is op 6 maart 1970 ontstaan uit een fusie tussen de padvinderij Paltz- scouts en de zeeverkennersgroep Eemgeuzen. De P&E is dan ook al 35 jaar de enige waterscoutinggroep in Soest. Meer informatie over de geschie denis, maar ook over het heden en de toekomst van de groep kunt u lezen op www.paltzeneemgeuzen. nl.

Soester Courant | 2005 | | pagina 11