ïA De Nierstichting helpt 65 Q Soester met 'goeie orgeloren' 1 op de 10 Nederlanders heeft, zonder het te weten, beginnende nierschade Nieren zijn van levensbelang RADL0 soestekScourant Nierpatiënte start eigen bedrijf Speelhuis Mappa Mondo SCHRAVE 'Wat is de toekomst van de volwasseneneducatie? t Is boeken week! WOENSDAG 9 MAART 9005 SOESTER COURANT Wim Boot bouwt z'n eigen instrument Sportprogrammal Dankzij Eddy en Marco Sevink Mondo PAGINA 14 I^PNSDAG 9 MAART tandtechnisch lab ELKE WEEK EEN IN DE BUS? ROC discussieert met gemeente luziek in Domkerk KORFBAL KVO eindigt in zaalcompetitie öp vierde plaats KORFBAL Meer dan 400 kinderen bij Eemvogels KJ/ 0800 - 0432 Een nieraandoening verziekt je leven Steun de Nierstichting limilieopstellingen Voor informatie: www.nierstichting.nl Het zal nog wel een poosje du ren voordat het klaar is, maar het grootste deel van de klus zit er wel op. Wim Boot (78) hoopt dat hij er gens in het najaar de laatste hand kan leggen aan zijn 3 Vi-spels pijp orgel. De Soester werkt er vrijwel dagelijks aan. 'Ondanks m'n bib berhand,' zoals hij zegt. Hij maakt daarbij dankbaar gebruik van de hobbyruimte die de Vijver hof voor de 'klussende' bewoners beschikbaar heeft gesteld. Op de werkbank daar staat het binnen werk - het manuaal en een deel van de registers - al klaar. Wim is dezer dagen vooral bezig met het afmaken van de pijpen, die hij voor het merendeel uit mahoniehout en multiplex maakt. Voor de verbin ding tussen de toetsen van het ma nuaal en de 'kleppen' gebruikt hij metalen klerenhangertjes. Vindingrijk is hij dus zeker, deze geboren Lissenaar, die in zijn dage lijks leven altijd coupeur is geweest. Hij heeft er 70 jaar gewoond. Het kleermakersvak was een familie aangelegenheid, want ook zijn vader en zijn oom verdienden op die manier de kost. Als kleermaker werkte hij o.a. voor bekende mode ontwerpers als Frans Molenaar en Mart Visser. Ook zijn echtgenote Hennie heeft hij op die manier le ren kennen, want ook zij is van huis uit coupeuse en gespecialiseerd in 'moulage' oftewel 'boetseren met stoffen'. Wim zelf was destijds o.a, docent aan de HBO-oplei- ding voor mode en maatkleding in Den Haag. Zijn muzikale opvoeding - 'ik kom uit een leuk hervormd gezin waar veel muziek werd gemaakt' - heeft hij mede te danken aan de oom en aan de onderwijzer van de zondags school, die hem stimuleerden om orgelles te nemen. Later studeerde hij o.a. bij Jacob Bijster in Haarlem. Jarenlang bespeelde hij het orgel van de kerk in Lisse, waarhij zich ook inspande voor de restauratie van het orgel in katholieke Agat- hakerk. Hij organiseerde daarvoor o.a. een reeks concerten. Veertig jaar geleden bouwde hij zijn eerste echte orgel - een har monium, waarvoor hij het binnen werk van drie gesloopte traporgels combineerde - en vorig jaar besloot hij dat nog eens dunnetjes over te doen, maar dan nu een echt pijpor gel! In zijn woning in de Vijverhof staan trouwens al een spinet en een omvangrijk (elektronisch) Johan- nus-orgel, waarop hij nog dagelijks speelt. Improviseren is zijn lust en zijn leven. 'Orgeloren' Het orgel heeft altijd zijn grote interesse gehad. 'Ik speelde heel vaak en trok vroeger de hele pro vincie door om her en der orgels te bekijken.' Ook had hij vaak een Wim Boot test een van de pijpen die hij gemaakt heeft. Links op de werkbank het binnenwerk van het orgel-in-aan bouw. Foto: Soester Courant actieve rol bij het intoneren - 'op klank brengen' - van diverse or gels, o.a. het grote instrument in de Bavo-kerk in Haarlem. 'Ik heb goeie orgeloren,' legt hij uit. In zijn woning in de Vijverhof bewaart hij een enorme collectie muziekbanden en daar hangt ook een collage met foto's van optredens met bekende musici als Louis van Dijk en Jules de Corte. In de Vijverhof, waar hij sinds vorig jaar woont, kennen ze zijn muzikale kwaliteiten inmiddels ook al goed. Nu en dan speelt hij er samen met andere bewoners, bijvoorbeeld op dinsdagmiddag. Nog niet zo lang geleden speelde hij ook vaak in de Oude Kerk, als vervanger van de vaste organist Klaas Vellinga, bij rouw- en trouwdiensten. Ook trad hij regelmatig op tijdens avondslui tingen in Groot Engendaal. Uiteraard beschikt hij over een uit gebreid repertoire, maar zijn voor keur gaat toch uit naar kerk- en klassieke muziek. 'Het liefste speel ik Bach. 'Daar kun je je fijn aan optrekken. Bachs muziek is goed geschreven voor de loop van de handen...' WOENSDAG 9 MAART Volleybal 19:00 AMVJ-Conesco/Stam- Sovoco, 2e duel kwartfinale Play Offs NK (Amstelveen) VRIJDAG 11 MAART Futsal - 21:00 Firtina'93-Snetselaar (Spleasure Centrum) ZATERDAG 12 MAART Basketbal 17:15 Jumpers 2-Red Stars (H) (Den Haag) 18:00 Red Stars (D)-Zoebas (Beukendal) Dammen 12:00 DVSB-Engarde, halve fi nale nacompetitie (Baarn) Handbal 20:40 Smeeing/BDC (H)-Quin- tus 2 (Beukendal) Korfbal 14:45 Eemvogels-Altius 3 (Spleasure Centrum) Tafeltennis 16:00 Victoria 2-Shot (Hilver sum) Voetbal 14:30 WZ'49-Montfoort (Eem- weg) 14:30 Hees-TOV (V.O. Utrecht- seweg) 15:00 't Vliegdorp-CDN (Abro- na) 14:30 Eminent Boys-SEC (Utrecht) Volleybal 16:00 Conesco/StamSovoco- AMVJ, 3e duel kwartfinale Play Offs NK (Spleasure Centrum) 17:00 StamSovoco (H)-Volen- dam (De Bunt) Waterpolo 20:00 HAM 3-Duinkikkers (D) (Wormerveer) ZONDAG 13 MAART Hockey 12:45 Kromhouters-MHC Soest (D) 14:30 Nieuwkoop-MHC Soest (H) Voetbal 14:00 Hoofddorp-Soest 14:30 DEV-SEC (Doorn) Waterpolo 20:00 Duinkikkers (H)-DJK- ZAR (Spleasure Centrum) MAANDAG 17 MAART Futsal 21:05 DVS-Jos Geerling (Beu kendal) Sepp NADB-wedstrijd Den Bosch. Piet en Ronny Hoogland: 5e sen. 2e klasse. NVAD-wedstrijd Hilversum. Toon en Roelie Schrijvers: le open sen. Klasse; Theo en Ciska van Galen: 2e deb. 2 sen. Klasse; Frans en Roellie Kerstens: 3e 60+ klasse; Dik en Mieke van Kuijk: 4e 60+ klasse; Walter Koelewijn en Roos Hofman: 3e deb. 3. latin american. Gerla NVAD-wedstrijd Hilversum. Peter Oosthof en Henskc in 't Hol: 6e deb. 4 latin american; Robin en Margol Ros kam: 2e deb. 4 standaard en 4e deb. 4 I latin; Henk en Carola Lensink: le deb. I 3 standaard en 4e deb. 3 latin; Olivier I de Rooy en Margret Hagen: 3e de. 4 f latin en 4e deb. 4 standaard; Ronald I Besamusca en Leonie Gerla: 2e deb I 4. latin en 4e deb 4. standaard; Eltjo Kats en Janny Heeman: 3e deb. 2 latin; Fred en Monique Zwiers: 4e deb. 3 I standaard. Voor al uw reparaties Ook voor ziekenfonds CE gecertificeerd. \nrenstraat 13 - Soest - T Mappa Mondo heeft sinds vorige week de beschikking over een speelhuis. Het gezinsvervangende huis voor kinderen met een levensbedreigende ziekte kreeg dat vorige week in Wezep symbolisch overgedragen door> Eddy en Sevink, de hardlopende broers uit Soest. Het tweetal had het benodigde geld verdiend tijdens een eerder volbrachte marathon. In april gaan ze opnieuw hun beste beentje voorzetten voor een goed doel. Er zijn sponsors gevonden voor de marathon van Londen. Het geld wat ze dan krijgen, stellen ze beschikbaar aan het Wereld Kanker Onderzoek Fonds. Dat gebruikt het voor een vervolgonderzoek naar kanker bij kinderen in relatie tot gezonde voeding. Neem een abonnement: 9,25 per halfjaar! tel. (035) 6014152 (oor al uw verzekeringen jtnsioenen hypotheken - jiocieringen - beleggingen. Krommewes 3A Soest •(.035 - 601 60 11 Fax 603 55 74 pfo; vyww.korenassurantien.nl jfliail: info@korenassurantien.nl kt koor Na enkele mindere prestaties sloot KVO de zaalcompetitie af met een overwinning. Wolderwijd uit Zee- wolde werd in een spannende wed strijd met 14-11 verslagen. Door dit resultaat eindigde KVO op de vierde plaats. Met Sabine Werkhoven en Mar cel Bos voor de nog steeds gebles seerde Madine Dutscher en Erik Dormans in de gelederen werd de wedstrijd aangevangen. Het was in de eerste helft een gelijkopgaande strijd, waarbij KVO wel steeds een kleine voorsprong in handen had. Maar verder dan een voorsprong van twee treffers kon de ploeg uit Soesterberg niet komen. De ruststand van 9-7 was een goede afspiegeling van de krachtsverhou dingen. Met twee snelle scores van Martijn van Laar en Dorien van Ettekoven leek het definitieve gatgeslagen, maar Wolderwijd liet zich niet zomaar uit .de wedstrijd spelen. Gedreven zocht het naar de aan sluiting. Een zwakke periode van KVO werd goed uitgebuit om de stand om te zetten naar 11-10. Het laatste kwartier was spannend en beide ploegen wilden vol voor de overwinning gaan. Bij 12-11 was het echter KVO dat met twee doel punten de beslissing forceerde. Eemvogels krijgt zaterdag 19 maart meer dan vierhonderd kinderen over de vloer in Spleasure Centrum aan de Dalweg. Zij doen mee aan het jaarlijkse toernooi voor basis scholieren. In de ochtenduren ko men de leerlingen uit de groepen drie en vier aan bod. Voor hen heeft de korfbalvereniging een spelletjescircuit georganiseerd, 's Middags zijn de groepen 5 tot en met 8 uit het basisonderwijs aan de beurt. Zij spelen een toernooi dat zijn climax krijgt met de finales voor de groepen 5/6 en 7/8. I L/"inder-en l\jongerentelefoon De Unit Maatwerk Educatie van ROC Midden Nederland verzorgt cursussen (o.a.) in de regio Soest voor anderstalige mannen en vrou wen die graag willen gaan werken of zich beter willen leren redden in de Nederlandse maatschappij. Voor de Nederlandstalige mensen die vroeger niet zoveel schoolop leiding hebben gehad zijn er cur sussen die ervoor zorgen dat je 'bijblijft'; computervaardigheden, beter Nederlands lezen en schrij ven, Engels enz. Deze cursussen worden voor een groot deel door de overheid ge subsidieerd. Door het bezuinigings-, beleid van de overheid hebben de gemeenten minder geld te verdelen en moeten zij keuzes maken. Wie mogen er nog cursussen blijven volgen? En wat wil de gemeente graag dat de cursisten dan leren?? En hoe gaan die cursussen er dan uitzien? Op maandagavond 28 februari werd daarover in het gemeentehuis van Soest gediscus sieerd door zo'n dertig personen. Raadsleden, wethouders, ambtena ren van sociale zaken, onderwijs en economie uit Soest, Baarn en Bunschoten bogen zich over deze moeilijke vraagstukken. Mieke de Haan, beleidsmede werker bij de BVE-raad, gaf als eerste een reactie op het nieuwe rijksbeleid. Zij kroop in de huid van de inburgeraar, de gemeente en het ROC Midden Nederland om vanuit verschillende hoeken het rijksbeleid te bekijken. Ewoud van den Heuvel (co-redacteur van de VNG-publicatie 'Gemeentelijk participatiebeleid naar afstemming onderwijs-arbeid') vond vooral de samenwerking tussen onderwijs en arbeidsmarkt erg belangrijk. 'Wat je leert in het onderwijs moet jc ook echt kunnen gebruiken op het werk. Als je een opleiding of een cursus volgt is het belangrijk dat er bij de start al bekend is wat de cursist al allemaal kan en wat de doelen zijn. Deze doelen zouden samen met een werkgever kunnen worden gevormd.' Tot slot schetste Tineke Bedding namens het ROC Midden Neder land de ontwikkelingen binnen het ROC. 'Ons onderwijs ontwikkelt mee met de maatschappij. Een voorbeeld daarvan zijn de geïn tegreerde trajecten. Het leren van de Nederlandse taal tijdens het werken. Je leert op deze manier de (vak)taal, maar ook de vaardig heden die bij.het werk horen!' Bij de afsluiting sprak Harry Witte, wethouder Onderwijs in Soest, zijn waardering uit voor het initiatief van ROC Midden Nederland. 'Door deze avond is er meer inzicht gekomen in de veranderingen in het educatiebeleid en hebben we de waarde van de volwasseneneduca tie beter kunnen beoordelen.' Risicogroep nierziekte groter dan ooit verwacht De Nierstichting maakte het in 1997 mogelijk het meerjarig onderzoek PREVEND op te starten. "Dat blijkt nu een heel belangrijk en fantastisch initiatief", aldus Prof. dr. Paul E. de Jong, hoogleraar nierziekten in Groningen. PREVEND Is een soort samenvat ting van de officiële naam van dit onderzoek en staat voor "Preven tion of REnal and Vascular ENd stage Disease"PREVEND. "De afkor ting legt een link naar preventie, waar het onderzoek is op gericht". Internationaal toonaangevend Het PREVEND onderzoek is toon aangevend in Europa als het gaat om vroege opsporing van nier functieverlies. Tijdens een interna tionaal symposium eind 2004 voor nefrologen (medische spe cialist in nierziekten) baarden de Groningse onderzoekers opzien met de presentatie van hun resul taten: nierprofessionals luiden nu wereldwijd de noodklok om nier ziekten hoger op de agenda te plaatsen. In 1997 werden 80.000 Groningers tussen de 30 en 75 jaar benaderd om een vragenlijst in te vullen en een urinemonster op te sturen. Een groep van 8.592 personen is jarenlang intensief gevolgd. Hieruit blijkt dat de nier functie van mensen die in het eer ste onderzoek beginnende nier- schade hadden, inderdaad verder achteruit is gegaan. 1 op de 10 Nederlanders Zonder het te weten bleek 10% van de onderzochte mensen beginnende nierschade te heb ben. Bij het merendeel werd bovendien een abnormaal hoge hoeveelheid eiwit in de urine gevonden, terwijl deze mensen daar nog geen last van hadden. Wanneer je dit doorrekent naar de gehele bevolking blijkt dat 1 op de 10 Nederlanders een verhoogd risico loopt op het krijgen van een nierziekte. Het is echter niet de bedoeling panlëk te zaaien. De Nierstichting wil met name artsen alert maken: het is belangrijk regelmatig een check-up van de nierfunctie te doen. Als dan blijkt dat er sprake is van beginnende nierschade, is men er snel bij en kunnen preventieve maatregelen genomen worden om een echte nierziekte zo veel mogelijk te voorkomen. Immers: een nierziek te beperkt je vrijheid in het dage lijks leven enorm, vooral onder het dwingend regime van dialyse. Extra activiteiten Nierstichting Naar aanleiding van deze alarme rende resultaten wil de Nierstich ting haar programma Preventie uitbreiden met extra activiteiten. Bijvoorbeeld met een screenings- programma voor hoogrisicogroe- pen (mensen met een hoge bloeddruk of suikerziekte). Ook zal het belang van controle op eiwit in de urine nadrukkelijker onder de aandacht worden gebracht. Verder wordt gedacht aan een kosten-batenanalyse van een groot onderzoek onder de Nederlandse bevolking én de organisatie van een nationaal symposium Preventie van NierfaJen. Maar deze extra activi teiten vragen wèl om extra geld. Prof. dr. E. Paul de Jony Nieren zuiveren het bloed van afvalstoffen. Ze houden de vochthuishouding op peil en maken hormonen. Ook regelen ze de bloeddruk. Goed werken de nieren zijn essentieel voor een goed en gezond leven. Daar sta je niet altijd bij stil. Een nieraandoening verziekt je leven Dit is de dagelijkse realiteit voor nierpatiënten die moeten dialyse- ren (ook wel 'spoelen' genoemd) om in leven te blijven. Veel nier ziekten geven in het begin niet of nauwelijks specifieke klachten en verschijnselen. De nieren hebben een enorme reserve capaciteit. Dit blijkt onder meer uit het feit dat mensen prima met één nier kun nen leven. Door deze grote reser ve is het ziekteverloop bij chroni sche nierziekten vaak sluipend en treden gedurende lange tijd geen ernstige of opvallende klachten op. Soms komt men er te laat ach ter, met alle gevolgen van dien. Wanneer de nieren nog voor slechts 10% werken moet men dialyseren om te overleven. "Door mee te werken aan de campagne van de Nierstichting draag ik uit dat de buitenkant misleidend kan zijn. (k zie er gezond en vrolijk uit, maar ik ben wel heel ziek." Hester, 26 jaar, nierpatiënte, gezicht van de campagne 'Een nieraandoe ning verziekt je leven'. Dialyse beperkt je vrijheid Dialyse is een kunstmatige manier om het bloed te zuiveren. Daarvoor moeten nierpatiënten drie keer per week naar het zie kenhuis of om de paar uur het bloed spoelen via het buikvlies. Week na week en jaar na jaar. Doordat een dialysebehandeling niet kan worden overgeslagen moet een nierpatiënt zijn leven opnieuw inrichten. Werk, studie, familieleven, sociale contacten: alles wordt bepaald door het dwingende regime van de behan deling. Een ingrijpende behande ling met nogal wat consequenties: veel medicijnen (en hun bijwerkin gen), constant letten op je gewicht, dieet houden, slechts 3 theekopjes vocht mogen drinken, jeuk, vatbaar voor infecties, depressie, misselijkheid, braken, bij kinderen groeistoornissen en bij volwassenen seksuele proble men en op vakantie gaan kan alleen als er speciale voorzienin gen zijn. Steun de Nierstichting Giro 88.000 www.nierstichting.nl NIERSTICHTING Daarnaast kan dialyse slechts 10% van de nierfunctie overnemen en daarom gaat je conditie steeds verder achteruit. Zo raken nierpa tiënten langzaamaan hun vrijheid kwijt en dreigt een sociaal isole ment. De Nierstichting is in 1968 opge richt met als doel de dialysebehan deling te verbeteren en de capaci teit ervan te vergroten. Dankzij de beroepsmatige én vrijwillige inzet van talloze mensen heeft ze inmid dels veel bereikt. Zo zijn het aantal dialysestations uitgebreid, zijn er extra verpleegkundigen en heb ben nieuwe behandelmethoden geleid tot aanzienlijke verbeterin gen voor dialyserende nierpatiën ten. Maar dialyse is én blijft een dwingend regime dat je vrijheid beperkt. De Nierstichting zet zich daarom in om deze behandeling te voorkomen en richt zich de komende jaren nog meer op wetenschappelijk onderzoek, het bevorderen van orgaandonatie en de preventie van nierziekten. De Nierstichting werkt haar doel stellingen uit met behulp van meerjarenprogramma's. In het kader daarvan worden subsidies verstrekt en projecten begeleid. Daarmee zorgt de Nierstichting dat de resultaten van de projecten in de praktijk kunnen worden toe gepast. Zo blijft de continuïteit gewaarborgd, ook na afloop van de subsidieperiode. De meerjaren programma's van de Nierstichting zijn: Biomedisch Wetenschappelijk On derzoek: financiering van ruim 50% van het nieronderzoek in Nederland. Preventie: het aantal nieuwe dialy sepatiënten beperken door de dia lysebehandeling te voorkomen of zo lang mogelijk uit te stellen. Ketenkwaliteit Niertransplantatie: bevordering van de kwaliteit van De Nierstichting helpt mensen met een nierziekte. Daarvoor zijn we geheel afhankelijk van giften van particulieren en bedrijven. U kunt de Nierstichting helpen. Met een gift op giro 88.000 t.n.v. de Nierstichting te Bussum. het donatie- en transplantatiepro ces. Sociaal Wetenschappelijk Onderzoek: kennis opdoen over hoe nierpa tiënten optimaal kunnen partici peren in de samenleving. Maatschappelijke Participatie: ge richte ondersteuning in het stre ven van nierpatiënten om sociaal maatschappelijk actief te blijven. Kinderen met een Nierziekte: kin deren met een nierfunctievervan- gende behandeling en kinderen in predialyse fase een zo optimaal mogelijke ontwikkeling naar de volwassenheid door laten maken. De Nierstichting subsidieert ook nierpatiëntenverenigingen die zich bijvoorbeeld bezighouden met lotgenotencontact, informa tievoorziening en belangenbehar tiging. Daarnaast geeft zij ook individuele steun en organiseert vakanties met dialyse mogelijkhe den. 12 maart: Johannespas- t Johann Sebastian Bach V en orkest van de Dom- c o.l.v. Remco de Graas; Itóv. Christine Jansen (sopraan), Itóard Kits (alt), Jos van der Vel- 1 [fjienor, evangelist), Hans van I A (tenor, aria's), Job Boswin- c kas, Christus), Jan Hoffmann 1 aria's). Aanvang: 15:30 uur. i ijiage naar draagkracht (graag ouders hebben een grote in- op ons. Niet alleen lijken taak op hen en delen we be- eigenschappen, maar ook hun manier van 'opvoeden' l^nien ze ons. Tussen ouders en Weren, maar ook tussen broers |j zussen kan er van alles spelen, ireen familieopstelling te doen it onze familieziel zichtbaar en ibaar. Familieopstellingen is een itige en tevens liefdevolle me- le om zichtbaar te maken wat irgen is. De methode werkt zielsniveau. De ziel heeft vol- Bert Hellinger, de grondleg- :rvan deze methode, niet alleen •n persoonlijke ziel, maar ook >n familieziel. Tussen ouders en nderen, maar ook tussen broers zussen kan er van alles spelen, ak geven we elkaar of onszelf )e schuld van onvermogens waar re in het dagelijks leven tegen- pn lopen. Een opstelling biedt en familielid een mogelijkheid im 'trauma's' .uit het verleden te imarmen met liefde. Een fami- ieopstelling laat op zielsniveau ien waar liefdesstromen blokke- en en laat je zien hoe je je weer lint openen voor deze helende iefdevolle energie. De eerstvol- ende workshops vinden plaats >p zaterdag 19 maart, zondag 17 ,pril en zaterdag 25 juni van 10:00 ot 17:00 uur in het gebouw Het lorasoog aan de Birkstraat 10IA. De kosten bedragen 75 euro, incl. unch. Meer informatie op: www. aurus-bewustwording.n] of men bellen naar Helga Hoebée: 023-54.73.799. et is weer Boekenweek en in iedere ichzelf respecterende stad of dorp ordt daar uitgebreid aandacht be- eed. Ook in Soest en ook op Radio nest. Soest, toch al een plaats waar tel tijd wordt besteed aan litera toren poëzie door de plaatselijke L.A.S. «g ben jij lid van een leesclub? We, ik? Nee, daar heb ik toch geen id voor. Ik krijg deze krant niet eens elemaal gelezen. Jij wel? idvan een leesclub, nee, maar lijn vrouw wel. n? '0U, heel enthousiast. Het liefst le- itn ze boeken waar ook recepten in ■aan. >h! Hoezo? ou dan lezen ze zo'n boek heel goed nop de avond van de leesclub maakt ■dereen iets lekkers uit dat boek. bedoelt Jamie Oliver of zoiets, 'ee, helemaal niet. Echte literatuur, 'onians en zo en als daar recepten in ,aan maken ze die en tijdens het be preken van zo'n boek is lief smikke len smullen. a> ik zie het voor me. Zo'n boek Ver die vliegramp in de Andes en at dan de mensen van de honger el- aar.,. aarom kun jij nou nooit eens se- ieus zijn. Zo'n leesclub is leuk en eerzaam, tenminste dat vindt mijn touw. Weet je wat ik zo moeilijk vind? Nou? een boek te kiezen. Als je in zo'n 'v,nkel loopt en je ziet dan al die boe- *en- Dan kan ik niet meer kiezen. Er zoveel. Ik denk wel eens waarom jÜVeel boeken. 'a. dat is zo. Ik denk dat er geen land i de wereld is waar zo'n groot aantal '"eken per jaar verschijnen. Sn dan te moeten kiezen, hartstikke ©tig. Kijk, daarom is er de S.L.A.S. cn toarom is er op Radio Soest een ech- e boekenrubriek. Allebei helpen ie c kiezen. Kijk maar eens in de Cultu e'e Agenda en luister vrijdag of dins tog maar eens naar Radio Soest: l'Oed geboekt, goed gekozen! FM 102.4 (stereo); ether: FM 105.9. Het lijkt zo normaal. Maar niet voor een nierpatiënt. Want voor een nierpatiënt is het vaak heel bijzonder om mee te doen aan activiteiten die zo vanzelfsprekend lijken. Om te voorkomen dat nierpatiënten in een isolement raken, werkt de Nierstichting eraan nierpatiënten meer vrijheid te geven. Soms lukt dat al heel goed. Met nachtdialyse bijvoorbeeld. Maar met soms zijn we niet tevreden. Er is nog veel inzet en daadkracht nodig om nierpatiënten een zo normaal mogelijk leven te laten leiden. Uw hulp helpt. Nierstichting, giro 88.000. NIERSTICHTING f

Soester Courant | 2005 | | pagina 14