ken... m INTERNATIONALS I PRIJSSTUNT! «SS' SCHOEMAKER ■Og (ft \^g> erdwenen Soest hervonden Soest 50 jaar geleden) Zendingsactie bij De Bron ERPE FLAT-TV Soest maakt kennis met Russisch-orthodoxisme IQPSOEST I iaaka Meester-zanger uit Zambia in de Emmakerk Soest wil van inwoner weten hoe schoon de gemeente is i m -E52ÏÏA6 Woensdag 9 maart 9005 alem Sheri- L dans i Kuyper BAUERS KWINTET 27,50 Lente in zicht? Fa. REEHORST 5.000 STUKS €189.500.-k.k TELEFOON 035-6010344 BURG. GROTHE STRAAT 9, SOEST Tekens en symbolen Als u niets van Soest en Soesterberg wilt missen Boeiende lezing in Oude Kerk Klaar voor de start? likeur -v- 0.5 liter SOESTER COURANT PAGINA 7 vieux 0 de Chiva ^85 aak breed Spaans laswerk Salade met gerookte zalm Runderbouillon met flensjes Sorbet Zeewolffilet met kreeftensaus Kersenbavaroise met vanillesaus JAAR GARANTIE rsnellingsbak er aandrijfassen. Silver metallic 06-'97 e 9.750,- Black Sapphire mei. 05-'04 41.900,- Nautic Blue pcarl 05-'04 29.500,- Silver metallic 02-'02 23.900,- Silver metallic 05-'04 e 29.900,- Ruby Red pearl 07-'01 19.500,- Groen metallic 0l-'95 5.900.- Silver metallic 06-'04 36.900,- Wit 01-'04 36.500,- Licht blauw met. 11-'00 e 19.950,- Dark Grey pearl ll-'OO 18.900,- Blauw 02-'00 e 16.900,- Silver metallic 02-'04 27.500.- Black Sapphire met. 05-'04 30.900,- Silver 02-'02 14.900,- Wit 03-'00 9.250,- Tropical linie met. 05-'99 8.900,- Zwart metallic 09-'03 21.900,- Titanium Metallic 07-'01 13.900,- Black metallic 02-'02 15.900,- Groen metallic 04-'00 9.900,- Zilver metallic 11-'98 7.900,- Zwart 09-'03 19.900.- Zwart met. 05-'00 8.950.- Groen metallic ÏO-'OO 10.500.- Groen metallic 03-'00 7.900.- Silver metallic 09-'01 13.900,- Wit 10-'98 8.900,- Grijs metallic 01-'04 23.900,- Groen metallic 07-'01 19.500.- Uit de Soester Courant van 8 Maart 1955 I8B, SOEST, 035-603 70 47 isions www.servavolvo.nl e heren Bob van den Hoogen Jan Veldhuizen, beiden bewo- :rs van Soestduinen, hebben in un vrije tijd eind vorig jaar het )estduinen van Ooit op de kaart :zet. Zij verzamelden foto's van t zwembad, de gebouwen van Waterleiding, Station Soest- ïinen, de Paltz en van bijna alle jizen van Soestduinen en zijn :woners. 'an al die informatie is een boekje imaakt en zijn de foto's op een cd brand. Het geheel is voor een ittel bedrag te koop. Een prachtig litiatief. Een van de foto's was een ïsichtkaart met daarop een dub- :1 winkelhuis en de kaart droeg s onderschrift 'De Kern'. Wij van 'erdwenen Soest kennen de foto ook een beetje de geschiedenis larachter. Jmstreeks 1930 zocht de bekende akker Cees van Brummelen uit Kerkebuurt uitbreiding van de ak. Ceès had een groot gezin: ijf jongens en zeven meiden. Hij ond bakker een mooi vak en stond r op dat al zijn jongens bakker ouden worden en de meisjes het cfst met een bakker zouden trou- en. Wie dat deed werd door hem eholpen. De oudste zoon Evert ras al op Den Dolder begonnen en oor de volgende die al verkering ad zocht Cees een mogelijkheid m in Soestduinen te beginnen. Hij et er omstreeks 1930 een dubbel rinkelhuis bouwen, lees' vrouw leed in die jaren aan en slopende ziekte. De slaap kamer in de Kerkebuurt lag aan Ie straatkant; in die jaren reden Ie boerenkarren nog met ijze- en wielen over de keien en dat ;eratel kon zijn zieke vrouw niet 'erdragen. De gemeente werd om aad gevraagd en was zo lief om Yver de Kerkstraat een dikke laag md te strooien om het geluid te lempen. Het hielp, maar niet ge- ,oeg. Uiteindelijk werd zij naar iet rustige Soestduinen vervoerd :n daar is zij op Nieuwjaarsdag J932 overleden. Cees bleef in Kerkebuurt met elf kinderen jchter. In hetzelfde jaar trouwden :ort na elkaar drie kinderen. Neel luwde met Daan Gundelach en pj begonnen op Soestduinen een ruidenierszaak (Centra-winkel), len paar maanden later trouwde lanus met Jeanette van Oest en zij 'estigden zich aan de andere kant -an het pand met een bakkerij. In iptember trouwde dochter Jaaike iet Elbert Bakker. Zij begonnen ;n slagerij op de hoek van de Mo- fenstraat/Nieuweweg, nu viswinkel Hoekje. ~>e keuze om in Soestduinen te :ginnen was voor die tijd niet zo eemd. Het had veel pensiongas ten in de zomer en het mooiste embad van Nederland en ver- Ier het hele jaar door het bezoek lan sanatorium Zonnegloren en :d rij ven en het gemeentelijk ampeerterrein, allemaal potenti- :1e klanten. a tien jaar was Janus de eerste af- llige in de familie die genoeg had van het bakkersvak. Hij zag meer in de handel in antiek. In 1942 verhuisde hij met zijn gezin naar 't Hart. Henk, de jongste broer van Janus, trouwde in dat jaar met Corrie van Vulpen en zij namen de bakkerij in Soestduinen over. Zonder al te veel schade kwam de winkelkern Soestduinen de oorlogsjaren door. Bij luchtalarm vluchtte Gundelach met zijn Neel- tje de kelder in en wachtte met een omgekeerd vergiet op zijn hoofd het moment af dat er weer veilig werd geblazen. Bakker Henk had een hekel aan de moffen en dat liet hij ook blijken. In het familie archief is nog een telegram van zijn bezorgde zuster uit Putten met de boodschap dat hij zich wat gedeisd moest houden. Na de oorlog volgden de glorieja ren. Bij Daan Gundelach liep al les geordend. Hij ging op Soest de boekjes met bestellingen ophalen en later de boodschappen brengen, en Neel deed de winkel. Ze was vriendelijk en werd door iedereen al gauw tante Neeltje genoemd. In een grote schuur konden de mensen van het kampeerterrein aan het eind van het seizoen hun gedemonteerde huisjes tot de vol gende zomer opslaan. Aan het echtpaar Gundelach zijn geen kinderen ontsproten. Dat was anders bij Henk van Brummelen. Bijna ieder jaar lag er weer een kleine in de wieg. Op bijgaande foto-staan er elf, het zijn er twaalf geworden. Er moest geld binnen komen, dus was het zaak naast het gewone brood en de rol beschuit de omzet op te krikken. Buiten het seizoen ging Henk op het station bij de trein langs om koffiebroodjes en koeken te verkopen. Henk junior vertelde dat de militairen, als ze met weekendverlof gingen, ordelijk met de hele troep naar het station marcheerden. Tien minuten voor de trein aankwam kregen ze het be vel 'op de plaats rust' en konden ze nog voor de trein vertrok koeken kopen van de kinderen van Henk, die al met een mand vol stonden te wachten op dat moment. Een andere bron van extra verkoop was de kerk. Henk en zijn gezin en ook Gundelach waren vrome men sen en lid van de Gereformeerde Bond (later Ichthuskerk). Vader Cees van Brummelen was zelfs een van de voormannen van de Bond geweest. Bij de geliefde dominee Verkerk werd iedere week gratis een zakje koekjes gebracht. Via dat kanaal bouwde Henk een kleine vrijdagse koekjeswijk op onder de gelovigen. Verder deed Henk later ook mee aan de bakkerssanering van Soest. De wijken werden verdeeld en er kwamen rond de jaren zestig geen concurrenten meer brood venten op Soestduinen. Maar de tijden veranderden. De zelfbediening, overgewaaid uit Amerika, deed zijn intrede ook in Soest. Gunde lach deed de zaak over aan Kees van Dijk, die nog lang Soestduinen heeft bediend met een winkelwa- Henk van Brummelen en zijn gezin. gen. Hij bleef met zijn Neeltje op Soestduinen wonen. Ook Janus woonde al weer jaren met zijn han del in antiek in Soestduinen aan de Van Lijndenlaan. Voor bakker Henk van Brummelen werd het draagvlak Soestduinen uiteindelijk ook te klein om een goede boter ham voor zijn gezin te verdienen, zelfs met de koekjesetende Bonders erbij lukte dat niet meer. Het be drijfsleven schreeuwde in die jaren om personeel. Henk ging met zijn kinderschare in loondienst, eerst een poosje bij Mercurius en later bij de Dalco. Kinderbijslag en loon gaven samen meer vastigheid. Henk is niet oud geworden. Hij overleed op 31 december 1975, 58 jaar oud, in Zonnegloren. De Van Brummelens hebben een ge neratie lang Soestduinen een hart gegeven. Zij woonden en werkten in De Kern. Vorig jaar mei is me vrouw Jeannette van Brummelen- van Oest overleden. Zij was het laatste familielid op Soestduinen en mocht 95 jaar oud worden. Deze rubriek wordt verzorgd door Gijs van Brummelen namens Museum Oud Soest. Voor reacties: 60.12.158. ONTMOETING TUSSEN ADELAAR, TEMPO EN PEDAALRIDDERS. Het was Zondagmorgen zeer koud in de Eemncsser polder, zodat vele renners thuis gebleven waren. De Pedaalridders waren geen van allen gekomen. Een half uur na de officiële starttijd werd begonnen met de 51 km. rit voor amateurs, waaraan 6 renners deelnamen. Een minuut later start ten 6 Nieuwelingen voor een rit van 39 km., gevolgd door 6 niet- licentiehouders en 3 junioren. Wil van Barneveld en Rienus Muis werden door pech uitgeschakeld. Jan Ruttenberg en Bep Kriek reden verkeerd en verspeelden daarmee hun kans op een overwinning. Bep Kriek gaf op. Geurt Pos van de Adelaar blonk uit bij de amateurs en Gerrit Rut tenberg was de sterkste man bij de Nieuwelingen. Hij liep zelfs ama teurs in. De uitslagen waren alsvolgt: Amateurs, 51.2 K.M. 1. Geurt Pos, Adelaar 1.35. 2. Bertus Lute, Ade laar 1.36. 3. Henk de Bree, Tempo 1.36. Nieuwelingen, 38.4 K.M. 1. G. Ruttenberg, Tempo 1.11.2. H. de Boer, Adelaar 1.17. 3. P. van Dijk, Adelaar. Niet licentie-houders, 25.6 K.M. 1. G. de Boer, Adelaar 56 min. 2. Wim Marschal, Tempo 57 min. 3. Jan Ruttenberg, Tempo 1.03 min. Junioren, 19.2. K.M. 1. A. Damo, Adelaar 42 min. 2. Wim Hommes, Tempo 48 min. 3. P. Spaans, Ade laar 48 min. BIGGEN- EN EIERMARKT TE AMERSFOORT. Op de weekmarkt van Vrijdag j.1. werden aangevoerd: 109 stuks biggen van f 40.- tot f 55.- en 10 drachtige zeugen van f 350.- tot f450.-. Op de eiermarkt werden aange voerd 117.500 stuks. Hoenderei eren van f 11.40 tot f 13.-, midden- prijs f 11.75, prijs per kg. f 1.93. De handel op de biggenmarkt was matig tegenover een vlotte verkoop op de eiermarkt. Uit de Soester Courant van 11 Maart 1955. Nu Kropsla, 2 grote kroppen 45 Brussels Lof, kort en dik,per k.g70 Harde Spruitjes, per k.g70 Schorseneren, per k.g. 50 Verder jonge Bladspinazie, Raap stelen, verse Tomaten, Komkom mers, Dunsel Tuinkers, Rabarber, Bloemkool, Goudgele Andijvie, jonge Tuinworteltjes. Schitterende Goudreinetten hand appels, 6 of 7 pond voor 1.00 Stoofperen, Brederode, vuurrood, 4 p65 Jonathans, per k.g65 Zoete Appelen, per k.g50 Nog even 2 1/1 Liter bl. Erwten en Wortel tjes1-30 2 1/1 Liter blikken Doperwten1.45 2 1/1 Liter blikken Doperwten1.70 2 1/1 Liter blikken Spinazie. 1.40 Grote sortering de fijnste en sap pigste Sinaasappelen, extra gr. 8 voor 1.00 Sinaasappelen om te persen, 12 voor 1,-. Toch is gesneden groente bij ons voordeliger. Raamdecoratie rechtstreeks van de fabriek Sterk in kwaliteit, service en scherpe prijzen KORTINGEN TOT 50% www.erpezonwering.nl Tel. 0346 - 35 11 79 Sterrenbergweg 15-A, Soesterberg De Zambiaanse meester-zanger en -drummer Andrew Muwowo is een week in Nederland. Op zater dag 12 maart en zondag 13 maart is hij te gast in de Emmakerk (Re- gentesselaan). Hij geeft workshops zang, dans en drum, hij houdt een lezing en begeleidt een kerkdienst. Al deze gelegenheden zijn gratis toegankelijk. Andrew Muwowo is musicus in Zambia. Hij zingt, drumt en danst, doceert Afrikaanse muziek -in Lusaka en leidt talrijke onder zoeksprojecten naar authentieke Afrikaanse muziek. Hij is christen. Voor een korte tournee is hij nu in Nederland. Het is uniek dat hij daarbij ook gelegenheid vindt om in Soest te zijn. Op zaterdagmiddag 12 maart (14:00-17:00 uur) geeft hij in de Emmakerk een workshop dans, muziek en drum. Wie interesse heeft doet mee. Er is geen toe gangsprijs. Ds. Pieter van Winden Soest doet mee aan de wedstrijd 'De schoonste gemeente van Nederland'. Daarom kunnen in woners hun mening (positief of negatief) over Soest geven op de website www.schoonstegemeente. nl. De bedoeling van het stemmen is een compleet beeld te krijgen van het oordeel van inwoners. Soest wil graag weten hoe inwoners denken over het schoonhouden van hun woonplaats. Via de website: www.schoonste- gemeente.nl kunnen inwoners tot 21 maart aangeven welke situatie het meest overeenkomt met hun straat dan wel de hele gemeente. Dit gebeurt middels twee fotose ries. Daarnaast wordt gevraagd hoe tevreden inwoners zijn over de inspanningen van de gemeente op het gebied van bestrijding van zwerfvuil. Inwoners die het vragen formulier invullen maken kans op een gratis CD of DVD-bon. Inwo ners zonder computer of internet kunnen het stemformuJier bij het gemeentehuis ophalen of laten op sturen na een telefoontje naar de gemeente. Ook zij maken kans op de CD- of DVD-bon. In de volgende ronde van de wed strijd wordt de gemeente zelf onder de loep genomen. Daarbij kijkt de jury naar beleid, organisatie en uit voering van de zwerfvuilbestrijding. Haalt Soest de finale, dan volgt een opdracht om een deel van de gemeente zo schoon mogelijk te houden. De wedstrijd is een ini tiatief van de stichting Nederland Schoon. Steenhoffstraat 9A, tel. 602 8132 115.00 tot 16.00 uur erappartement waarvan de keuken is v.v. ïgfazing en elek. zonwering. Ind.: ruime hal ruime lichte woonkamer met aangrenzend 2 slaapkamers, badkamer v.v. douche- oilet. In de onderbouw aparte berging Al enige jaren heeft De Bron, de christelijke basisschool aan de Sweelinckstraat in Overhees, een viertal adoptiekinderen, waarvoor de scholieren jaarlijks via het zen dingsproject geld bijeen sparen. De stichting ICS (Internationaal Christelijk Steunfonds) stuurt De Bron regelmatig het laatste nieuws over de vier kinderen. Naast de steun aan adoptiekinderen heeft het ICS ook andere projecten. Dit jaar besloot De Bron om, naast het geld dat nodig is voor de adop tie, geld bijeen te krijgen, om een van die extra projecten van ICS te steunen. Tijdens de kijkavond op 1 maart jl. konden de kinderen en ouders al enige informatie krijgen over de komende acties. De Stich ting ICS was aanwezig op school om via beelden hun projecten te laten zien in Cambodja, waar ook een van de adoptiekinderen van De Bron woont. Als eerste actie zijn de kinderen van de Bron 'bloemzaadkaarten' aan het verkopen. Dc opbrengst zal geheel ten goede komen aan hun zendingsproject. Voor de maand april staat misschien nog een ac tie op het programma, waarbij de kinderen zoveel mogelijk geld pro- Varkens en rijst - daarvoor wordt de opbrengst van de actie o.a. be stemd. beren op te halen. Van het geld zal ICS varkens en rijst kopen voor de gezinnen in Cambodja. Naast de Stichting ICS is ook con tact gelegd met de Stichting 'Wilde Ganzen'. Deze organisatie zal de totale opbrengst voor het zendings project van CBS De Bron verdub belen. begeleidt deze middag. Het zou fijn zijn als de deelnemers aan de workshop ook meedoen aan de kerkdienst van zondagmorgen. Andrew Muwowo zal de deelne mers leren hoe je echt Afrikaanse muziek maakt. Hij wil in de Emma kerk aan het werk met de originele Afrikaans-christelijke liederen en muziek. Heb je een djembé of een ander muziekinstrument, neem die dan mee. Er zijn enkele djembés aanwezig. Op zaterdag 12 maart (20:00 uur) zal Andrew Muwowo een lezing geven, eveneens in de Emmakerk. Hij vertelt over inspiratie, muziek en geloof en gaat in op de verhou ding tussen Afrikaanse 'roots' en de westerse muziek. De Afrikaanse godsdienstige ritmes zijn via de sla venhandel in Amerika terechtgeko men en hebben via dat land geleid tot het ontstaan van de westerse popmuziek. Die popmuziek dreigt nu de authentieke ritmes in Afrika te verdringen. Andrew Muwowo vertelt hoe hij daarmee omgaat en wat wij in Nederland kunnen voelen van de Afrikaanse 'roots' nu. Muwowo is een boeiend vertel ler. Er wordt voor een duidelijke en directe vertaling gezorgd. Vele muzikale voorbeelden zullen zijn lezing begeleiden. Tot slot werkt Muwowo mee aan de kerkdienst van zondagmorgen 13 maart, vanaf 10:00 uur, die ongeveer een uur zal duren. Mu ziek uit de workshops en lezing van zaterdag worden toegepast in deze dienst over 'En nu is het genoeg!?' soestercourant.nl www ELKE WEEK EEN IN DE BUS? Neem een abonnement: €9,25 per halfjaar! tel. (035) 6014152 Afgelopen zondag hield vader Sergi Merks van de Alexander Nevski-parochie uit Rotterdam in de Oude Kerk een boeiende lezing. De inleiding kon niet op een beter moment plaatsvinden. De kerk van Soest, omgeven door een winters landschap, gaf hem bijna de achter grond van de Russisch-orthodoxe kerk. Een kerk met een bijzondere tra ditie, die terug te voeren is tot het jaar 988, met op dit moment wereldwijd meer dan 100 miljoen leden. De traditie van deze kerk uit zich in veel symbolen, waaronder de iconen, ook wel 'vensters naar het licht' genoemd. Het leven en werken binnen de Russisch-or thodoxe kerk is geheel gericht op de verbinding met het Goddelijke vanuit het diepst van het wezen, het hart. De orthodoxe kerken hebben altijd enorm in de belangstelling ge staan van geïnteresseerden uit alle religies en opvattingen. Contact met de monniken, de kloosters, symbolen en vieringen zijn voor ve- len een inspiratiebron gebleken. Vöor, tijdens en na de lezing van Sergi Merks trad het Soester By zantijns Kleinkoor op. Het voerde werkelijk prachtige gezangen uit en geheel in de traditie, wat voor vele aanwezigen een bijzonder ervaring was. De Stichting Levenskunst had in de kerk een tafel ingericht waarop een tiental iconen was uit gestald. Zoals Sergi Merks het ver woordde: de Russisch-orthodoxe kerk was aanvankelijk niet voor het tentoonstellen van iconen. Die waren ten slotte alleen bedoeld als vensters naar het licht binnen het huis van God. Uiteindelijk heeft de kerk wel ingezien dat door het tentoonstellen van de vaak prach tige iconen velen geraakt zullen worden. De Stichting Levenskunst Soest is opgericht met als doel het orga niseren van bijeenkomsten op het gebied van spiritualiteit en cultuur. Daarbij richt de Stichting zich op thema's met als raakvlak 'de kunst het leven te leven', maar ook ge richt op 'de kunst en cultuur in het leven'. Islam De volgende bijeenkomst van de Stichting Levenskunst vindt we derom plaats in de Oude Kerk en wel op zondagmiddag 17 april om 15:00 uur. Het thema is dan 'De mystiek van de Islam' met een le zing van de bekende Nederlandse Imam Abdulwahid van Bommel. Deze middag zal de Koerdisch Ira kese SAZ-groep uit Soest met een passend repertoire optreden. (Inlichtingen: 60.19.815 of e- mail: stichtinglevenskunstsoest@p lanet.nl) Soester Courant elke woensdag een belevenis! In de Wereldwinkel zijn veel siera den aanwezig met aparte tekens en symbolen. Van de zilversmid Dan- bar uit Nepal zijn er bijvoorbeeld boeddhistische motieven te vinden van de lotusbloem, baldakijn, para sol, trompetschelp en vissenpaartje. De Wereldwinkel heeft ook zilver werk uit Mexico. Het zilverwerk uit Mexico kent verschillende motie ven. Veel voorkomende motieven zijn de spin, hond, vis, kolibrie, spiraal, salamander, albatros en de Nazcalijnen. Naast de motieven van dieren zijn er ook Mexicaanse te kens en symbolen als sjo, mehendi, tumi, kokopelli, scarabee en lotus, et cetera. Ook Afrikaanse tekens en de Adinkrasymbolen zijn geliefd bij de makers van sieraden. Het mooie van een sieraad met een symbool of teken is dat de betekenis van het symbool zo veel zegt: geluk, lang leven, verlichting, vruchtbaarheid, et cetera. De sie raden worden met grote precisie gemaakt. De sieraden krijgen in Gouda'het zilverkeurmerk (92% zilver). Naast zilveren sieraden zijn er ook witmetalen (alpaca). Deze zijn wel driemaal verzilverd! Er zijn ook sieraden van andere materialen in allerlei vormen en uitvoeringen in de Wereldwinkel te verkrijgen, zoals sieraden van glas en been. Openingstijden Wereldwinkel: maandag 13:00-17:00 uur; dins dag t/m zaterdag 09:30-17:00 uur; 035-60.28.132 U: wilt voor u zelf -beginnen. Dan bent u meer dan welkom bij de grootste bank voor het midden- en kleinbedrijf. Voor een goed gesprek met adviseurs die van alle markten thuis zijn. Al uw bankzaken zijn gebundeld in een overzichtelijk Rabo StartersPakket. Wel zo gemakkelijk. Is uw ondernemingsplan klaar, dan helpen wij u graag verder. Bel uw Rabobank (035) 609 63 96 of kijk op www.rabobank.nl. Het is tijd voor de Rabobank.

Soester Courant | 2005 | | pagina 7