L D 30% KORTING Van de Ven Uitbundig 'Bal Historiael' Boudewijn Paans zit vol verhalen Expo 'De spiegel van Soest' Boekenweek 200* JAN SLUYTER Ruud Bartlema over Hans Andreus: 'Echo's van licht' Wim de Kam: Het mysterie van de Ewijckshoeve Boekenweek in Soest van start Presentatie 'Hampelman' in Artishock 'Wachten op Zach' van Jaap en Els Lodewijks Boekenweek in Artishock Boekenweek-programma 'Soest in de spiegel' 'Oranjehuis in de spiegel' PAGINA 8 i De gehele maand maart op uw permanentbehandeling Exclusieve Libris-uitgave Het bezoek van de lijfarts WOENSDAG 9 MAART 9005 SOESTER COURANT PAGINA 9 Vanavond in Artishock Boekenweeklezing in Artishock Presentatie over de Matthaus Passion Lezing voor moderne opvoeders Wie wat te zeggen heeft doet dat in de Soester Courant Woensdag 9 maart - zaterdag 19 maart Romantisch boek van Anita Verkerk te winnen 10e Spoordalmonoloog in Artishock geen bijzondere voorwaarden ng van enkele woningen met <arakter. In die gevallen ere voorwaarden voor die jegeven. Het betreft hier igen, jongerenwoningen, mingen en woningen voor Voldoet u niet aan de in de stelde voorwaarden, dan zin op de betreffende woning n verzoek wordt dan niet er met uw woonbon? 3 en juist ingevulde woon- i behandeld. Bovendien wordt of u aan alle voorwaarden 'oningzoekende doen nooit reapties mee. Indien er meer ïgezonden worden alleen de eegenomen in de verdeling, aarbij alles klopt worden door irde gezet. Als u bovenaan de t staat wordt de woning door jrhuurder aan u aangeboden, je woning dan krijgt u via de n huisvestingsvergunning van >oest, waarvoor u leges ad loet betalen. iidaat :teerd voor een woning, innen 5 werkdagen na van de reactietermijn de verhuurder. Zonder een •ief is het niet mogelijk de nnen te bekijken. Het heeft ntijds te informeren naar uw U NIET IN AANMERKING MEN VOOR EEN WONING J GEEN BERICHT!!! 'oningtoewijzing van de woningtoewijzingen legeven in een overzicht. aangegeven hoeveel reacties ling zijn ontvangen en of de :ing of aan een voorrangs- :oegewezen. "Op internet weergegeven op welke plaats men is geëindigd." lingzoekenden jvallen is het mogelijk :he of sociale gronden een aring te verkrijgen. Slechts :perkt aantal gevallen zal verklaring, die slechts van vooreen flatwoning, worden ormatie hierover kunt u WVS of op de internetsite: mteverdelina.nl. rhoopt een serieuze klacht over de woningtoewijzing, e schriftelijk indienen bij s 276, 3760 AG Soest, ter Ie klachtencommissie. vragen heeft over het steem dan kunt u daarvoor VS, of op de internetsite: mteverdelina.nl. Reactienummer 3 orden niet in behandeling genomen. Aantal toewijzing reacties via 42 Loting 7 Loting 3 Loting 1 Loting 53 Loting 82 Voorrang 43 Loting 28 Loting 178 Lotin 154 Loting 48 Loting 43 Loting 19 Loting 91 Loting 35 Loting 64 Loting 96 Loting 44 Voorrang 22 Loting 140 Loting 65 Loting 235 Loting 18 Voorrang 2 Loting 1 Lotin 5 Loting 28 Loting 36 Loting 48 Loting 1 Loting Er gebeurt altijd iets bij uw Libris boekhandel! Openingstijden: ma. ^/m do. 9.00 -18,00 vr. 9.00-21.00 zat 9.00-17.00 Zuidpromenade 2a Soest Tel. 601 86 13 kapsalon Libris BOEKHANDEL Het eerste deel van de lezing die Ruud Bartlema vanavond (woens dag 9 maart) houdt in de tilmzaal van Artishock gaat over het leven en werk van de dichter Hans An dreus (1926-1977). In 1993 verscheen bij Bert Bak ker in Amsterdam zijn 'Verzamelde Gedichten'. Veel van zijn verzen zijn muzikaal. Het gaat in de ge dichten over een aantal dingen: over liefde en dood, over erotiek en angst, over grote en kleine waanzin en over het zoeken naar houvast in het licht, of dat nu natuurwe tenschappelijk of mystiek opgevat dient te worden. Het tweede deel van zijn lezing is een performance. Dan draagt Bart lema enkele gedichten voor waarop de pianist Peter Schmidt afwisse lend improviseert en reflecteert op de poëzie tussendoor. Aanvang: 20:15 uur. Toegang: 8,00; 7,00 voor leden en 65+, met inbegrip van een gratis drankje. Bel nog even boekhandel Van de Ven of er nog plaatsen vrij zijn: 60.01.2419. Morgenavond, donderdag 10 maart, zal Reris Bijma in De Deel een presentatie verzorgen over Bachs Matthaus Passion. Aan de hand van beelden en muziekfrag menten komen onder andere aan de orde de plaats van de passiemuziek in de liturgie in Leipzig, de wijze waarop Bach zelf zijn Matthaus Passion uitvoerde, de verschillen tussen Bachs eigen uitvoeringen, de theologie achter de Matthaus Passion, de tweekorigheid, toon- schilderingen, getallensymboliek en vooral veel muziek. De avond wordt besloten met een analyse van het openingskoor 'Kommt ihr Töchter, helft mir klagen'. Rens Bijma is jarenlang lid geweest van het koor van de Nederlandse Bachvereniging en heeft daarvoor ook lezingen verzorgd. Hij publi ceerde samen met de muzikale lei der van de Bachvereniging, Jos van Veldhoven, een artikel over Bachs eigen uitvoeringspraktijken. De heer Spiegel bewondert de stukken die in het museum zijn uitgesteld. Foto: Herman van Dam cheren en dubieuze functionarissen in de toekomst op te voeren. Het Museum is van plan in mei de viering van 60 jaar bevrijding te belichten en is elke zaterdag- en zondagmiddag geopend van half twee tot vijf uur. J.V. Soester Courant veel gelezen veel geprezen Ruud van Vliet werden liederen gezongen uit 'Kun je nog zingen zing dan mee'. Meindert Rasker organiseerde de prijsvraag 'wie ben ik', die aan het eind van de avond gewonnen werd door Frans Kingma. Een aangename verrassing op het boekenbal was de presentatie van de befaamde Soester knolletjes, het lievelingsgerecht van Koning Wil lem I (1792-1843). Gehuld in de originele Soester klederdracht trak teerden Piet Kuijer en echtgenote deze delicatesse (met gebakken spekjes) aan de feestgangers. Expositie Zaterdagavond werd bovenge noemde expositie 'Nederlandse historische figuren' (tot en met 22 maart) officieel geopend door Henk Ligtenbarg en Perron 5B van Semmy Prinsen. De veertien kleurrijke panelen (60 x 200cm) werden gemaakt door leden van de De 70e Boekenweek 2005 - 'Spie gel van de Lage Landen' - is vrij dagavond in Artishock onder leiding van ceremoniemeester Andries Schokker feestelijk van start gegaan met een uitbundig 'Bal Historiael'. Tientallen historisch uitgedoste cultuurvrijwilligers ga ven uiting aan hun liefde voor het geschiedenisboek. Van Johan van Oldenbarneveldt tot aan 'Het meisje.met het rode haar' en van Marnix van St. Alde- gonde tot aan Prins Bernhard dans ten, zongen, nipten en snoepten de boekenliefhebbers in de grote ex positiezaal tussen 14 beschilderde panelen. Voorzitter Kees Waag- mccster zong een Oudhollands welkomstlied en ondergetekende twee nieuwe verzen van het Wil helmus. Begeleid door de accordeonist Dick v.d. Eist, leden van Podium Plus, Chorusline en de Jazzband van Staatsiefoto van het 'Bal Histo riael' in Artishock. Foto: Fred Schilder. Modeltekenclub Artishock op dins dagavond: Freek de Jong, Wanda Fransman, Geertje de Roovere, Meta Klute, Henk Ligtenbarg, Teddy ten Bhomer, Meinderet Rasker, Dirk Bouman, Ineke Talen, Aartje Kroes, Marijke te Vaarwerk, Hansje Prinsen, Anne Valkema en Margriet Breunesse. De Boekenweek 'Soest in de spie gel' duurt van 9 maart tot en met 20 maart en is een gezamenlijke activiteit van Artishock, de SLAS, Museum Oud Soest, de Historische Vereniging en de Stichting Levens kunst Soest, met 12 evenementen op het gebied van lezingen, expo sities, films, muziek en theater. Met financiële steun van de gemeente Soest. Zie ook de folder die her en der in Soest verkrijgbaar is. J.V. De bijeenkomst begint om 20:00 uur in De Deel, het wijkgebouw achter de Oude Kerk, Kerkstraat 11B. De toegang is gratis. Johann Sebastian Bach. Nog net voor de boekenweek (die vandaag officieel begint) beleefde Soest afgelopen zondagmiddag in Artishock een bijzonder literair moment; de officiële presentatie van de roman 'Hampelman' van Boudewijn Paans, tot voor kort bekend ingezetene van deze ge meente. Het werd een uiterst ge noeglijke bijeenkomst. Familie, vrienden en bekenden van de familie Paans - waaronder ook burgemeester Koos Janssen (die dat volgens de auteur vooral deed om volgend jaar gekozen te wor den) - bevolkten de ruimten van Artishock, waar de 'doop' van het boek met gepast feestgedruis werd gevierd. Dat had eigenlijk een paar weken eerder al moeten gebeuren, maar de schrijver was toen geveld door hartklachten en verbleef in het ziekenhuis. Nu kon het feestje, met muzikale begeleiding van de band van Joop van Tol, dan toch ongehinderd doorgang vinden. Uitgever Rein-Jan Mulder van J.M. Meulenhoff bood Paans het eerste exemplaar aan, nadat hij had verteld dat hij op het idee van de uitgave was gebracht door een gesprekje met echtgenote Anna Paans. 'Je geeft doorgaans vooral boeken uit van je vrienden,' aldus Mulder, 'maar hier hoefde ik niet lang over na te denken.' Hij vond 'Hampelman' een boeiend, zelfs fascinerend boek, geschreven in een bijzondere stijl. Hoofdschotel van de bijeenkomst was het interview dat Jan Visser de schrijver namens Artishock-Literair afnam. Paans toonde zich daarin, ondanks zijn handicap (hij is spas tisch en spreekt moeilijk), van zijn snedigste kant. Hij bekende o.a. dat hij eigenlijk niet veel ophad met het Artishockgebouw, waar hij als kind nog vaak 'echte' nonnen had waargenomen. 'En daar was ik een beetje bang van...' Smakelijk was het verhaal van zijn eerste schoolja ren in de christelijk-gereformeerde consistorie op de Eng. 'Een donker gebouw, waar God zelf woonde,' in zijn beleving, waar hij o.a. les had gehad van de legendarische juffrouw Van Arkel. 'Als je niet oplette stuurde ze je voor straf de kerk in...' Na de school-met-de-bijbel in Soest volgden de jaren op de Mytylschool l- in Utrecht, waar hij o.a. spraakles kreeg. 'O ja,' constateerde Visser, waarop Paans ad rem antwoordde: 'Zo Jan, heb je d'r dan óók op ge zeten...?' Later stapte hij over naar de TVO-school in Amersfoort, die (toevallig) was ondergebracht in het gebouw Johan van Oldenbar- neveldt-gymnasium. 'Ik kon later in elk geval zeggen dat ik op het gymnasium had gezeten...' Via de journalistiek (het Vrije Volk) kwam hij in de reclamewereld terecht en tenslotte bij de omroep (VPRO), waarvan hij enkele jaren geleden 'leuk' afscheid had genomen. Vol verhalen Visser stelde vast dat Paans vol verhalen zit en vroeg zich af of die nog eens in een boek terecht zouden komen. Paans sloot dat niet uit, 'als de uitgever blijft bestaan, want misschien ben ik de laat ste auteur van Meulenhoff (veel schrijvers hebben de uitgeverij de rug toegekeerd, red.). Ook het feit dat hij zijn eerste schrijfmachine ooit van prins Bernhard had gekre gen - vader Paans werkte destijds op paleis Soestdijk - kwam nog even ter sprake. Het was beslist geen tweedehandsje geweest, zo als Visser even veronderstelde. 'Je kunt van Bernhard zeggen wat je wil, maar hij gaf géén ouwe dingen weg...' 'Hampelman' wordt omschreven als een tragikomische roman, waarin Paans veel van zijn eigen belevenis sen en ervaringen heeft verwerkt. Jaap Lodewijks en Els Lodewijks- Frencken houden op uitnodiging van de SLAS op zondagmiddag 20 maart in de filmzaal van Artishock te Soest een lezing over hun boek 'Wachten op Zach' (een uitgave van Nelissen te Soest). In dit hoek spie gelen de beide auteurs de lezers het beeld voor van het vader/moeder zijn van een moeilijk kind. Het groot brengen van moeilijke kinderen is een probleem zo oud als de geschiedenis. Het gaat in dit verhaal om een pleegkind, dat een buitengewoon appel doet op de verantwoordelijkheid, de zorg zaamheid en liefde van ouders. Zach kwam in het gezin van de auteurs toen hij zes jaar was. Het boek is zo geschreven dat het voor een brede doelgroep aantrekkelijk is. Ouders van een moeilijk kind zullen zich er in herkennen en er inspiratie en steun vinden. Voor hulpverleners is het boek belangrijk omdat het inzicht geeft in het con crete (gevoels)leven van vaders en moeders van moeilijke kinderen. Els Lodewijks-Frencken is wijsgerig pedagoog en publicist, Jaap Lode wijks is journalist. Deze maand be steedt ook het televisieprogramma 'Schepper Co' aandacht aan dit bijzondere boek. Aanvang: 15:00 uur. Toegang: 5,00; leden en 65+: 3,50. Reserveren bij Boekhandel Van de Ven is aan te bevelen: @60.12.419. Boekenweekgeschenk Boekenweekessay van Jan Wolkers van Henk van Os Zomirhllle. Dmhiofu! au tat Hoederundit qrscbledenis. u..r -Ui over qescmcams 'Thans, terwijl ze uitkeek door het hooge raam over het wijde land schap, zochten haar ogen weer den vijver. De mannen waren naar huis, en alleen gelaten, dommelde het spiegelend watervlak zonder een rimpeling tussen de afgestoken kanten. Er was een overhangende tak van een lariks, waar zij zich aan Onder deze titel werd vrijdagmid dag in Museum Oud Soest een tentoonstelling geopend door de oud-ambtenaar K.H.W. Spiegel, die al 40 jaar op de Eng woont. De Eng - als het 'spiegelei' van Soest - staat centraal opgesteld in de vorm van een maquette in de fraaie spiegelzaal die de medewer kers van Museum Oud Soest en de Historische Vereniging Soest heb ben ingericht. Aan de wanden krijgen de bezoe kers in spiegelschrift een beeld te zien van het verleden, het heden en de toekomst van onze ge meente. Dit alles als onderdeel van het Soester boekenweekprogramma 'Soest in de spiegel', waarin beide organisaties nauw samenwerken met Artishock, de SLAS en de Stichting Levenskunst Soest. In zijn welkomstwoord vroeg voor zitter Wim'de Kam zich af hoe ob jectief gebeurtenissen uit het verle den kunnen worden beoordeeld en of het niet zinvol is de geschiedenis af en toe ter discussie te stellen of op zijn kop te zetten. 'De visies op het verleden en op de toekomst zijn vaak sterk afhankelijk van de bril waardoor men kijkt of de spiegel die men voorhoudt', aldus de oud- gemeentesecretaris. Hij deed een beroep op het gemeentebestuur een gedegen historisch onderzoek te financieren om de Soester ge schiedenis nader te laten uitdiepen door enkele deskundigen. Bezienswaardigheden op de ten toonstelling die tot 28 april duurt zijn onder meer de plaggenhut, door de heer Meerts vorm gege ven, vuurstenen bodemvondsten, oude originele Gildeboeken en een armenboek van 1741 tot 1780, dat door de heer Routers toegankelijk is gemaakt. Overigens zag de mani pulerende inrichter van de expositie er niet tegen op belangrijke perso nen uit de geschiedenis te retou- Boudewijn Paans (l.) in gesprek met Jan Visser tijdens de presentatie van 'Hampelmanin Artishock. Foto: Soester Courant. Eerder verschenen van zijn hand o.a. de gebundelde columns 'Man Paard', waarmee hij destijds in de Volkskrant furore maakte. 'Hampelman' is voor 17,50 te koop in de boekhandel. Jaap Lodewijks. Foto: Brand Overeem. Els Lodewijks-Frencken. Foto: Jaco Klamer. Alle activiteiten die in de Boeken week (9 t/m 19 maart) in Soest plaatsvinden zijn het resultaat van een unieke samenwerking tussen de Stichting Literaire Activiteiten Soest (SLAS), de culturele vereni ging Artishock, de Stichting Le venskunst, Museum Oud Soest en de Historische Vereniging Soest. Dat heeft geleid tot een veelomvat tend en gevarieerd programma. De 70ste Boekenweek, die in heel Nederland wordt gevierd, heeft als motto: Spiegel van de lage landen - Boeken over onze geschiedenis. Dat dit thema leeft zien we aan de grote aantallen van de boeken van Geert Mak die worden verkocht (en gelezen!), aan het succes van programma's als OVT (VPRO- radio) en Andere Tijden (NPS/ VPRO-televisie). In de loop van deze elfdaagse boe kenweek zullen allerlei verschillen de deelthema's de revue passeren, zoals biografieën, Nederlands-In- dië, Vaderlandse Verzen of stad, streek en dorp. Natuurlijk is er weer een Boekenweekgeschenk dat men (zolang de voorraad strekt) cadeau krijgt bij aankoop van min stens 11,50 aan Nederlandstalige boeken. Dit jaar mag de bockenko- per zich verheugen op een roman van Jan Wolkers, getiteld 'Zo merhitte'. Het is een 'Wolkers pur sang', waarin alle elementen uit zijn rijke oeuvre zijn terug te vinden: liefde en dood, kunst en religie, de natuur, noodlot en geweld. In een exuberante, geestige en tintelende stijl vertelt hij een verhaal vol in trige en suspense. Het Boekenweekessay (te koop - zolang de voorraad strekt - voor de vriendenprijs van 2,50), werd geschreven door Henk van Os, hoogleraar Kunst en Samenleving aan de UVA, voorheen algemeen directeur van het Rijksmuseum te Amsterdam. Het grote publiek kent hem vooral als tv-presentator van het programma Beeldenstorm (AVRO). In 'Moederlandse ge schiedenis' schrijft hij over voor werpen van vroeger en hoe die geschiedenis tastbaar maken. Wie in alle rust hét boekenaanbod wil bekijken kan zich oriënteren via het Boekenweekmagazine Spiegel van de lage landen. En wie graag leest terwijl hij reist moet daarvoor alvast zondag 13 maart reserveren: NS heeft dan weer een actie die de Nederlandse treinen omtovert in rijdende leesbibliotheken. Tot slot vindt men ook in de biblio theek (Idea) weer de Boekenweek test. Joost Swarte maakte elf teke ningen, geïnspireerd door boeken. Raad welke boeken dat waren. Programma Het volledige boekenweekpro gramma voor Soest ziet er als volgt uit. Woensdag 9 maart, 20:15 uur, lezing Ruud Bartlema over Hans Andreus, Artishock, entree: 7,00/8,00. Vrijdag 11 maart, 20:30 uur, 'Meezingavond 'Kun je nog zin gen, zing dan mee,' Artishock, 2,00. Zondag 13 maart, 15:00 uur, Spoordalmonoloog Thera Coppens,'Dageraad van Oran je Nassau', Artishock, entree: 5,00/7,50. Zondag 13 maart, 20:30 uur, film 'Der Untergang', Artishock, 3,50/5,00. Dinsdag 15 maart, lezing Wim de Kam over de Ewijckshoeve ('Spiegel aan de rand van Soest'), Artishock, 5,00/7,50. Woensdag 16 maart, 20:30 uur, film 'Girl with a Pearl Earring', Ar tishock, 3,50/5,00. Donderdag 17 maart, 20:00 uur, lezing Herman Pleij (historicus en taalkundige), Idea, 5,00/7,50. Vrijdag 18 maart, 21:00 uur, muziektheater 'Hot Club de Frank', Artishock, 8,00/10,00. Zondag 20 maart, 15:00 uur, lezing Jaap en Els Lodewijks, 'Wachten op Zach', Artishock, 3,50/5,00. Zondag 20 maart, 20:30 film 'The Russian Are', Artishock, 3,50/5,00. vast kon houden tot zij ver genoeg in 't water was voortgegaan. Zoo zou 't zijn.... vanavond'* Deze passage in de roman 'Bleeke Levens' van Frans Coenen uit 1899 heeft betrekking op het voorspel tot een zelfmoord in de vijver bij Ewijckshoeve in dat jaar. In zijn lezing 'Spiegel aan de rand van Soest' in de boekenweek, op dins dagavond 15 maart in de filmzaal van Artishock, doet Wim de Kam, voorzitter van de Historische Ver eniging, uit de doeken welke in vloed de Ewijckshoeve had op de kunstenaars in de tachtiger jaren van de negentiende eeuw en wat er precies gebeurde met de dochter des huizes. Aanvang: 20:00 uur. Toegang: 7,50, leden en 65+ 5,00. Re serveren aanbevolen: Artishock, 60.19.577. De website van de bekende Soes ter schrijfster Anita Verkerk is verhuisd naar www.anitaverkerk.nl. Op de nieuwe website is informatie te vinden over Verkerks romans en de covers van haar boeken. Bezoe kers kunnen nu ook stukjes lezen. Wie wat meer wil weten over het dagelijkse leven van een schrijfster, kan een kijkje nemen in Verkerks schrijfsterskcukentje: 'Anita's Dag boek'. Er komt aan het eind van iedere maand een nieuwe bladzijde on line. Elke zes weken is er een wedstrijd, waarbij allerlei prijzen zijn te winnen. Deze periode is er een speciaal gesigneerd exemplaar te winnen van 'Jasmijn', een boek vol span ning, humor en romantiek, dat zich afspeelt in Soest. Ook zijn er gesigneerde boekenleggers te ver dienen. Neem een kijkje op www. anitaverkerk.nl en waag een kansje op een speciaal gesigneerd roman tisch boek. Anita Verkerk. De dialezing over Oranje-Nassau, die Thera Coppens in de boeken week houdt (op zondagmiddag 13 maart in de filmzaal van Ar tishock) is een typisch voorbeeld van haar passie voor historische verhalen.'Als ik niet de bevesti ging kan vinden voor mijn ideeën gebruik ik de informatie niet. In de praktijk blijkt de werkelijkheid echter vaak absurder dan je wildste fantasie'. Van jongs af aan hadden historie en kunst de grootste belangstelling van Thera Coppens. Ze heeft kin derboeken, hoor- en televisiespelen en gedichten op haar naam staan. Haar 'De vrouwen van Hendrik VIII' (1970) haalde de bestsel lerlijst. De historische biografieën die zij schreef over de levens van Willem van Oranje, Maurits en vele anderen zijn de basis van on der meer de kastelentocht langs de Watering en van de Baarnse Oranjetocht. Aanvang: 15:00 uur. Toegang: 7,50, leden en 65+: 5,00. Reserveren bij -boekhandel Van de Ven, 60.12.419.

Soester Courant | 2005 | | pagina 9