Gert Muts: 'Eens pelgrim, altijd pelgrim' 'Praktische vertaling van het christen-zijn is zo moeilijk' 9cctexe ttt etc uwi 9,25 fr&i 'Broeders bij nonnen, waar zijn we begonnen?' Nieuwe tentoonstelling in galerie Steenlinde The Return of the King Themadienst WK-project geld ïd besteed Op zoek naar Jacobus in het Hoge Noorden De Rietpluim speelt blijspel Omgaan met schizofrenie Forumavond over consumptiemaatschappij Klachten bezorging Soester Courant soestekScourant Klachten bezorging Soesterberg Schilderijen en beelden INLICHTINGEN: TELEFOON 035 - 601 41 52 Van Weedestraat 227 - 3761 CD Soest E-mail: soestcrt@wanadoo.nl PAGINA m WOENSDAG 16 MAART 2005 SOESTER COURANT PAGINA 11 i natuurlijk als u zelf ïarte welkom! 035-6012557 lgoed.nl limo.nl Hij trekt als het moet half Europa, maar ook zijn eigen land door. Spanje of Friesland - Gert Muts draait er zijn hand niet voor om. Onderweg zijn het voornamelijk de kerken en de bijbehorende 'geloven' die hem interesseren, maar dat ligt voor de hand op een pelgrimstocht. Vorig jaar liet hij de lezers van deze krant zijn we dervaren meebeleven tijdens de tocht naar Santiago de Compos- tela, naar het graf van de apostel Jacobus. Hij blijft ditmaal dichter bij huis: Friesland. 'Eens pelgrim, altijd pelgrim', zo begint zijn relaas, gedateerd op 15 februari jl. Na Frankrijk en Spanje waren er wat hem betreft nog wat 'blinde vlekken' op de kaart: onbe- lopen land, zoals hij het omschrijft. Na een bijeenkomst van de Pel grimsvereniging in Franeker besluit liij een stuk van het Friese Jabik- spaad (Jacobspad, óók genoemd naar Jacobus) te lopen. Zijn reis start op 15 februari om 10:42 uur op het station van Akkrum. Een mooi dorp, vindt Gert, met aardige kerken op terpen. Jammer genoeg allemaal gesloten. 'Zo komt een gelovige niet klaar,' schrijft hij op. 'Een goed christen wil regelma tig bidden en biechten. Een mens blijft een zondig wezen'. Hij pas seert dorpen met exotische namen als Jirnsum, Raerd, Easterwierrum, het ene nog mooier dan het andere. Een mens is gezegend als hij of zij beschikt over een rijke fantasie, zoals de samenstellers van het Ja- bikspaad, meent Gert. 'Karei de iGrote zag in een visioen een weg van sterren van de Friese Zee naar Santiago de Compostela. De apos tel Jacobus verscheen hem in een droom.' En dan de routebeschrij ving: Bonifacius rustte uit aan de rivier de Boorne. 'En maar heide nen bekeren! Helaas nam het Fries tuig hem te grazen bij Dokkum. Er is nog wel meer chauvinisme - nog even en Friesland is het middelpunt van de wereld!' constateert hij. Het pelgrimsgebeuren is volgens schat plichtig aan de drie F's: fantasie, folklore en fictie...' Hij hoopt ook dat hij nog ergens een orgel mag bespelen, maar ver wacht het niet. 'Ik denk dat orga nisten hun instrument een beetje afschermen. Het zal je toch niet gebeuren dat een ander, godvruch- tiger dan jij, op je instrument speelt Dat is vragen om moeilijkheden'. Erkende schoonheden Woensdag doet hij de dorpsker nen van Weidum en Jorwert aan, die tot de erkende schoonheden behoren. Het is alsof hij door een openluchtmuseum wandelt. De voorzieningen zijn er tot het mini mum beperkt: amper een super markt, cafés zijn nauwelijks open, hier en daar een bakker of slager. Geert Mak schreef het boek 'Toen God verdween uit Jorwert', maar volgens Gert is God er nog wel, maar zijn de mensen vertrokken. 'Er zit geen leven in.' De gebouwen en kerken ademen de sfeer van een vervlogen tijdperk. 'Moet je ze in ere herstellen? Kerken doe je er niet meer' Maar een mens zonder historie is een leeg vat, aldus Gert. Zo iemand heeft geen zicht meer op de zingeving des levens Hier heeft de zee gespookt, zo karakteriseert hij het landschap. 'Het is ingedijkt land. De wegen en paden kronkelen. Oneindige ruimte met boerderij- en dorps stoffering. En dan komt St. Jabik in zicht, waar de kerk ooit aan Sint Walburgis was gewijd, de as sistente van Bonifacius. ('Zo wordt het leven van een zendeling toch nog leuk!'). Het welkomstcomité In St. Jacobiparochie bestaat uit blaffende honden; de kerk is een soort Griekse tempel uit 1844, met vier zuilen. De plaats ziet eruit als een veenkolonie, maar is 500 jaar geleden al gesticht. Franeker vindt hij geen succes. 'Een lelijk, rommelig industrieter rein'. De dag erna vertrekt hij naar het Hoge Noorden, maar hij pikt nog wat culturele toppers mee: de Grote Kerk, het gemeentehuis, het Planetarium en het Korendra- gershuysje passeren de revue. ('Je houdt je hart vast wat de gemeente zal doen om de stad te promoten.') Daarna de stad uit, door snelweg tunnels, en dan volgt het wijde bouwland, met het terpdorpje Boer. 'Hoe kan dit nu? Is het dan allemaal voor niets geweest? Is hier niet de woonstede van de heilige Jacobus? Na even nadenken haal ik opgelucht adem. Jacobus is hier nooit geweest. De plaats is wel naar hem vernoemd, het heeft niets met zijn verschijning van doen.' Veeleisend Over het logies in Het Bildt is hij zeer te spreken. 'Het is weer uit de kunst. Vroeger liepen de mensen door, er was te weinig comfort. Maar nu is er geïnvesteerd. 'De mensen moeten nu naar Friesland komen,' zegt zijn gastvrouw. Maar hoe veeleisend zijn we geworden, bepeinst Gert. 'En willen we ervoor betalen? De plee in het weiland is het ene uiterste; het drieknoppen- toilet (1. föhn; 2. billenwisser, 3. tampontrekker - heel gevaarlijk voor heren) het andere.' Voor zijn vertrek kijkt hij nog even in de kerk, die nu een party- en cultureel centrum is. 'De meeste kerken zullen die richting wel op gaan. De Wilhelminakerk heeft al een kloek kostersechtpaar dat goed koffie zet én bier tapt. Ook is er nog steeds preekvergunning. Wordt het u allemaal te veel, dan kan er op het orgel een stichtelijk lied aangeheven worden. Aan alles wordt gedacht...' De volgende dag is De Wadden zeedijk - 'Einde der Aarde' - aan de beurt. 'Nu heeft Muts eindelijk Op vrijdag 22 en zaterdag 2? /il geeft de Soester toneelvereniging De Rietpluim een uitvoering van het blijspel in drie bedrijven van Willem de Groot: 'Broeders bij nonnen, waar zijn we aan begon nen?' Voor beide voorstellingen is de kaartverkoop gestart. In een nonnenklooster is het be staan geen pretje; zeker niet voor deze nonnen die te maken hebben met een strenge moeder-overste. Hard werken en geen enkele luxe, dat is hun lot. Maar dan gebeu ren er een hoop dingen tegelijk. Het klooster krijgt inwoning van enkele broeders die wegens bezui nigingsmaatregelen bij de zusters worden geplaatst. Zij moeten daar hun werk gaan voortzetten. Ook is er een grote renovatie aan de gang, waar diverse arbeiders zich helemaal op uitleven. En tenslotte is het opvallend dat moeder-over ste wel heel geheimzinnig doet als het gaat om haar privévertrekken... de ruimte! Wind achter! Wel door zetten, maar het is een prachtige wandeling. Van de dijk af kom je in Oude Bildtzijl terecht, dat een sluis en een toeristisch centrum heeft. In de kerk is een expositie van trouwjaponnen. 'Alles voor uw huwelijk!'. Boven de ingang geluk kig Gods woord: 'Zijt daders des woords, geen hoorders'. Het is maar dat u het weet... Hij verbaast zich nog even over het plaatselijk restaurant, dat een 'Bonifatius-menu' aanprijst ('Toe tje: roomijs met moccasaus; er is vast wel een autobedrijf dat weet in welke auto hij reed...'). Dan gaat het richting Leeuwarden (en uitein delijk naar zijn vrouw Jeanette op Schiermonnikoog), waarbij hij eerst de Finkumervaart kruist. 'Tijdens de elfstedentocht in koude winters is het hier afzien, en dan moet je nog naar Dokkum!' Stiens is een aardig dorp met een prachtige kloosterkerk op een terp. Weer verder, over de oude spoorbaan naar Leeuwarden. Het landgoede- renstuk ('states') heeft de speciale 'stinsenflora': uitheemse bloemen en planten die het in deze provincie goed doen. Netvlies Verder gaat het, door waterpartijen en moerassen, waarna hij eindelijk Leeuwarden bereikt. Het histori sche centrum van de stad wordt omarmd door oninteressante flat- wijken. 'Hier worden veel mensen ingestopt die blijkbaar maatschap pelijk niet zo bruikbaar zijn, o.a. veel allochtonen. Naargeestige buurten zonder echte herkennings punten. Deze buurten en industrie terreinen zijn een ramp voor de lange-afstandsloper. Het beeld op De eenzame pelgrim uit Soest rust een weinig op het landgoed Jonge- mastate in Raerd. je netvlies deugt niet, maar je moet toch verder...'. Langs de Dokkumer Ee komt hij uiteindelijk de stad binnen. De Jacobijnenkerk, de Jacobsstraat en het Provinciehuis, Gert gaat ze allemaal langs. De mevrouw van de boekhandel waar hij envelop pen kocht helpt hem verder als de bewegwijzering niet klopt: via de rosse buurt naar het station, daar de bus naar Lauwersoog en dan de boot naar Schiermonnikoog - daar in het donker de bus, en daar is Jeanette! De tocht is ten einde en hij kijkt met een positieve blik terug. 'Een boeiende en leerzame tocht. De Fries is minstens zo hartelijk als de Spanjaard, maar een stuk tole ranter. Ze zijn trots op land en taal. Het moet Fries blijven, zeggen ze telkens weer. Ik denk dat deze pro vincie er voor Den Haag maar een beetje bij hangt. Toch is mijn me ning dat Nederland meer moet met de taal en de cultuur van Friesland. Mijn goede vader karakteriseerde deze mensen als stug, eigenwijs en onvriendelijk. Hij zat er gloeiend naast.' En wie dat toch nog durft te beweren heeft wat Gert Muts betreft de keuze uit de volgende tuchtigingen: '1.) een ferme stoot voor je kanus; 2.) 15 slagen met de prikkeldraadstok, of 3.) een och tendje aan de schandpaal bij het gemeentehuis. En maar gooien met rotte eieren en tomaten.' De kerk van St. jacobiparochie eveneens genoemd naar de heilige van Santiago de Compostela. Als er dan ook nog een klein op roer uitbreekt in het klooster, is de boot helemaal aan! Hoe keert de gewijde vrede weer? De uitvoeringen van dit zeer ko mische blijspel zijn op vrijdag 22 en zaterdag 23 april in De Rank aan de Soesterbergsestraat 18, aanvang van beide voorstellingen: 20:00 uur. Kaarten zijn in voorverkoop ver krijgbaar bij: Henk Hagen, Lange Brinkweg 25, S 60.11.416; Ada Egbers, Libel 37, m 60.13.176; Helma Starink, Hazepad 74, 60.22.070; Marion Posthuma, Eikenlaan 81, S 60.20.073. Voor meer informatie: www.riet- pluim.nl. De 'cast' van het nieuwe blijspel van De Rietpluim. Schizofrenie brengt naast zorgen om de gezondheid van de persoon die aan de ziekte lijdt en over het ziektebeeld zelf, ook veel vragen en zorgen met zich mee over toe komst. Preventie RIAGG Amersfoort Omstreken organiseert samen met Ypsilon, vereniging voor familiele den van mensen met schizofrenie of een psychose, op maandag 21 maart een informatieavond voor familieleden van mensen met deze ziekte. Tijdens deze bijeenkomst zal Dhr. Arnold aanwezig zijn van de Stichting Nu voor Later. Deze organisatie richt zich op de zorgen die familieleden kunnen hebben, wanneer ze aan de toekomst den ken. De nadruk in de presentatie zal liggen op de zaken als bewind voering, mentorschap en curatele bij schizofrenie. Er zal veel ruimte zijn om vragen te stellen. Op maandag 18 april wordt een lotgenotenavond georganiseerd. Tijdens deze avond zal de nadruk liggen op het uitwisselen van erva ringen tussen familieleden onder ling. Het thema van deze avond is dagbesteding: het gat tussen aan bod en motivatie. Er zal een korte inleiding op dit thema gegeven worden, waarna hierover verder gepraat kan worden. De bijeenkomsten worden gehou den van 19:30 tot 21:30 uur in het gebouw van het RIAGG Amers foort en Omstreken, Westsingel 41 te Amersfoort. Aan deelname zijn geen kosten verbonden en vooraf aanmelden is niet nodig. Voor in formatie kan men bellen met Ri- anne Kasander 033-46.03.500 Indien u op woensdag om 18:00 uur de Soester Cou rant nog niet in uw bezit heeft, kunt u tot 18:30 uur naar ons kantoor bellen (SB 601 41 52) Als u later dan 18:30 uur belt, kunt u de klacht op het antwoord apparaat inspreken. In dat geval krijgt u de krant de volgende dag in de namid dag bezorgd. Christenen hebben het niet een voudig in de wereld, en zeker niet in de 'consumptiemaatschappij' van vandaag-de-dag. Dat bleek vorige week maar weer eens tijdens de fo rumavond, georganiseerd door de gezamenlijke commissies Vorming en Toerusting van de protestantse en katholieke kerken in Soest, die in de Rank plaatsvond. Vanuit drie invalshoeken nam het forum - econoom prof. Bob Goudzwaard, predikant ds. Pieter van Winden en ondernemer Stan Uyland (die Petra Thomas van de Soester Zakenkring verving) - het onderwerp onder de loep in drie inleidingen. De thematiek is niet bepaald nieuw en ook in kerke lijke kring is daarover in de afge lopen tientallen jaren al uitvoerig gesproken. Dat bracht één van de toehoorders aan het begin van de discussie dan ook meteen tot de verzuchting dat de 'praktische vertaling' van alle mooie ideeën naar een concrete levenshouding wel erg moeilijk is. De realiteits waarde van die constatering was er aan het slot van de discussie, een uurtje later, overigens niet minder op geworden. Goudzwaard wees o.a. op de toe nemende uitputting van grondstof fen en de schade aan het milieu, de onrechtvaardigheid ten opzichte van de ontwikkelingslanden, die niet eens aan hun basisbehoeften toekomen, en de spanningen die daarvan het gevolg zijn. Het maakt (de samenleving ook niet bepaald gelukkig. Het zou volgens hem niet eens zo veel moeite kosten om met z'n allen een stapje terug te doen, nu het Westen kampt met 'over voeding' en er in de het Zuiden per dag 24.000 mensen van de honger sterven. In het bijbelse Israël lag de nadruk volgens Goudzwaard vooral op de kwaliteit van het menselijk leven en van de natuur. De kracht van de reclame ligt in de herhaling ELKE WEEK EEN IN DE BUS? Neem een abonnement: 9,25 per halfjaar! tel. (035) 6014152 Voor de abonnees in Soester berg is het klachtennummer 035-6021841 (C. van Barne- veld). Dat nummer kan op woensdag tussen 18:30 en 19:30 uur worden gebeld voor nabezorging op dezelfde dag. Belt u later, dan wordt de Soes ter Courant op donderdag na bezorgd. In galerie de Steenlinde (Lin- denlaanl), gaat op 20 maart een nieuwe expositie van start. Ze omvat beelden en schilderijen van Edo Boelmans en Walter van der Horst. Edo Boelmans (1940 Amsterdam) is beeldend kunstenaar, graficus, schilder en tekenaar. Hij volgde zijn opleiding aan de Rietveld Aca demie Amsterdam. Zijn schilderij en zijn gedeeltelijk gemaakt in de Corbières, het land der Katharen, en in Groningen en omgeving. In het overzicht van zijn werk lijken een aantal breuklijnen aan te wij zen. Op perioden met strakke ra tionele vormgeving volgen tijden waarin voor een vrije expressieve manier van werken wordt gekozen. Ook is er soms een grotere aan dacht voor het figuratieve in het werk, dan weer zijn er perioden met vooral een abstracte vormge ving. Een en ander is het gevolg van zoeken naar samenhang tussen de verschillende mogelijke werkwij zen en ook het gevolg van een zich ontwikkelend denkproces. Eigenlij ke gedachte is dat er geen wezenlijk verschil is tussen de verschillende uitingswijzen. In zoverre is de filo sofie achter het werk sterk bepaald door postmoderne ideeën, zonder het werk zelf post-modern te wil len noemen, of anders gezégd: een democratische wijze van benaderen van de (schilder)kunst. Zijn werk is vanaf ongeveer 1988 voorname lijk abstract. Walter van der Horst (1961, Haar- -lem is beeldhouwer en ontving zijn opleiding aan de Hogeschool voor de Kunsten in Utrecht, waar hij afstudeerde in 1988. Zijn bron zen beelden hebben een eigenwij ze uitstraling. Formeel gesproken is zijn werk figuratief, maar door de afwezigheid van mensen is het wellicht abstract te noemen, een spel met huizen, vazen, lege ruim tes, ligbaden, cypressen... gedach teloos het lepeltje laten balance- 9 Vaas aan bloemenbos, hoogte 48 cm, brons, Walter van der Horst. Corbières, compositie 100x120 acryl op doek, Edo Boelmans. ren op het koffiekopjemet Lego spelen ...'poëtische symboliek ge koppeld aan het conceptuele...' De kern is vaak het lege onderwerp. De titel 'Eenmaal boven bleek niets de aanwezigheid van vier trappen te verklaren, zelfs het uitzicht was nietis in deze context veelzeg gend. Hiermee toont hij niet alleen zijn affiniteit met de architectuur, maar ook met het surrealisme. Denk vooral aan het vroege werk (de pleinen) van de Chirico. De opening van de expositie is op zondag 20 maart om 15:00 uur. De tentoonstelling duurt t/m 20 mei en is geopend donderdag t/m zaterdag en de eerste zondag van de maand van 13:00 tot 17:00 uur; beide paas- en pinksterdagen geslo ten. Informatie: www.steenlinde.nl of @06-53.62.16.81. Stan Uyland, die zich aankondigde als 'christen-ondernemer', hield een betoog waarin hij vooral aandacht vroeg voor de rol van het bedrijfs leven. Sommigen zien ondernemers als de 'duivels', stelde hij vast, en houden hen verantwoordelijk voor een boel narigheid in de samenle ving. Alle bedrijven willen almaar groeien en geld verdienen, maar daardoor loopt het bedrijfsleven de laatste tijd juist forse klappen op. Uyland constateerde een 'ik-cul- tuur', waarin het egoïsme voorop staat. Ondernemers moeten ook dienstbaar zijn aan de samenleving. Ze kunnen het gebrek aan waarden en normen niet opvullen, maar ze zijn mogelijk wel geroepen tot een leidersrol, dacht hij, en daar moet dan flink in geïnvesteerd worden. Mammon Pieter van Winden tenslotte maakte wat theologische kanttekeningen. Hij wees o.a. op de kritische hou ding van de kerken in het Zuiden tegenover de 'globalisering' en het consumptiegedrag in het Westen/ Noorden, te vergelijken met de verering van de uit de bijbel be kende afgod Mammon. Hij wees daarnaast op consumptiegedrag als troost - 'veel winkelen en drinken, dan gaat het wel weer' - in een wereld die voor velen veel te hard is. Die behoefte is volgens van hem dan ook een religieus feno meen dat serieus genomen moet worden. Het 'heersen' van de mens over de schepping (zie Genesis 1) moet gezien worden als 'iets dat lijkt op herder zijn'. De kerk moet zich overigens niet met utopieën bezighouden, maar de moderne consument meer in diens eigen taal aanspreken, aldus Van Winden. De kerkelijke boodschap is volgens hem wat te stijfjes en te intellectueel 'verpakt', waardoor de kerk het moeilijk heeft in de concurrentieslag met bijvoorbeeld de televisie. De kerk moet doen waar zij goed in is: geen zaken doen, maar contact maken tussen mensen. Daarbij heeft zij de 'troef van o.a. de rituelen in handen. Van Winden pleitte verder voor samen werking - 'over de grenzen van kerk, moskee, tempel en synagoge heen' - om gezamenlijk een 'spi rituele buffer tegen de zuigkracht van de consumptiemaatschappij te vormen'. Stellingen Na de pauze volgde er onder lei ding van Jan Roest nog een geani meerde discussie, waarin de zaal - ongeveer 60 belangstellenden - mocht reageren op stellingen die door de drie inleiders waren aangedragen. Daarin klonken o.a. pleidooien tegen de koopzondag, tegen de 'verpestende' materialen in mobiele telefoons, tegen al te uitbundige voortplanting maar ook tegen abortus, tegen de al te makkelijke hypotheekverstrekking door de banken, tegen geldlenin gen, tegen reclame en tegen nog een heleboel meer. Ook werd er gepleit voor de oprichting van een 'ethische consumentenbond', die de publiciteit zou moeten zoeken met tegen-advertenties, ook op plaatselijk niveau. Ook de toegenomen 'vrije tijd' van de mens vraagt om een kritische benadering, zo bleek. De welvaart groeit ons boven 't hoofd, stelde Goudzwaard nog. Uyland zag een gebrek aan 'geestelijke welvaart' en constateerde dat de eenzaamheid nog nooit zo groot was geweest. Hij pleitte voor invoering van het vak 'leiderschap' op school. Ande ren vroegen zich af of er in deze 'kapitalistische' maatschappij' nog iets te bereiken viel, omdat ook de overheid het laat afweten. Normen en waarden Volgens Goudzwaard speelt de overheid overigens juist een vitale rol, omdat zij een 'breed maat schappelijk beraad' kan stimule ren. Hij miste in de discussie over normen en waarden vooral de problematiek van 'gerechtigheid in de wereldeconomie'. Van alle geldstromen in de wereld wordt maar 40% gebruikt voor koop en verkoop van goederen en diensten, wist hij. De rest gaat om in specu latie etc. Het rijke Westen verdient aan de ontwikkelingshulp aan de Derde Wereld het tienvoudige te rug aan rente en aflossingen van schulden. En de politiek lijkt zich vooral bezig te houden met korte- termijn-beloften. 'Het is het ver raad van de democratie, dat zij niet de stappen durft te ondernemen die nodig zijn.' Elke maand wordt in de Wilhelmi nakerk een bijeenkomst gehouden van het WK-project. Zondag 20 maart is de tweede bijeenkomst. Het thema is dan 'The Return of the King' of 'Waar gaat de wereld heen, er staat nog niemand aan het roer'. Het WK-project is voor jong en oud, gezinnen en alleenstaanden. Het biedt een gevarieerd program ma met volop mogelijkheden om zelf vragen te stellen of gewoon eens te luisteren. Geloven in God heeft alles te maken met het leven van vandaag. Dit project moet dat extra duidelijk maken. De eerste WK-bijeenkomst op 27 februari was een succes. Hon derdvijftig mensen waren die dag aanwezig. Het thema was 'Veilig heid voor alles'. Voor velen was het toen even wennen. Een aan tal van de bezoekers had niet vaak eerder een kerk van binnen gezien, terwijl de reguliere kerkgangers de oren spitsten bij het horen van de voor hen ongebruikelijke muziek en boodschap. De reacties van de deelnemers wa ren gevarieerd. Voor iemand die naar eigen zeggen bijna nooit in een kerk komt was de reactie: 'ein delijk een dominee met een verhaal waar ik wat mee kan en ook snap'. Een ervaren kerkbezoeker moest wel even aan de nieuwe aanpak wennen, maar begreep wel dat het nieuwe programma beter aansluit bij de doelgroep. Een middelbare scholier vond de dag gewoon heel gezellig. Veiligheid Het programma had twee delen. De eerste helft was gevuld met ei gentijdse christelijke liedjes, ge speeld onder leiding van een band, en een korte boodschap door Jo- han ter Beek, godsdienstleraar op het Griftland College. Na de pauze konden de deelnemers kiezen uit vier workshops rond het thema vei ligheid: 'veiligheid in Nederland', 'opvoeding en veiligheid', 'oplos singen voor onveiligheid' en 'God en veiligheid'. Tegelijk was er een Wonderkids-programma voor kinderen van vier tot elf jaar en een crèche voor kinderen tot vier jaar. De deelnemers van deze dag heb ben ook een enquête over veilig heid in Soest ingevuld. Over de voorzieningen in de buurt is 75% tevreden. Over de voorzieningen voor jongeren was maar liefst 49% ontevreden. De meest voorko mende problemen in de buurt zijn rommel en hondenpoep op straat (93%), beschadiging aan auto's en diefstal (83%), inbraak in wonin gen (72%) en 93% van de mensen zegt in een prettige buurt te wonen, waarvan 75% vindt dat mensen goed met elkaar omgaan. Een 64 procent voelt zich zelden of nooit onveilig en 86% acht zich mede verantwoordelijk voor dc leefbaar heid in de buurt. Het gemiddelde rapportcijfer van dit onderzoekje vóór de tevredenheid met het le ven is een 7,7. Goed en kwaad The Lord of the Rings is een van de meest spraakmakende films van de afgelopen jaren. De trilogie is een verfilming van het gelijknamige boek van Tolkien. De laatste van de drie films heet 'The Return of the King'. De strijder Aragon wordt gekroond tot koning over Gondor. Maar niet na een zeer lange strijd met als hoogtepunt de vernietiging van de ring in 'Mount Doom'. Wat velen niet weten is dat Tolkien met zijn boek een fantasierijke ver beelding geeft van het verhaal van Jezus Christus en de strijd tussen goed en kwaad. De strijd tegen het kwaad en de overwinning van de koning wordt vooral verbeeld in de hoofdpersoon Frodo en Ara gon. Zij weerstaan dc verleiding en vernietigen tezamen de vijand 'Sauron'. Maar hoe zit dat in onze wereld? Als er een God bestaat die de we reld heeft gemaakt, waarom is cr dan zoveel lijden? Waar gaat de wereld heen en staat er wel ie mand aan het roer? Waarom is er zo weinig te merken van God als Koning? Programma Komende zondag is iedereen van harte welkom in de Wilhelmina kerk aan dc Soesterbergsestraat 18. Het programma bestaat net als vo rige keer uit twee delen. Om 09:30 uur gaat de kerk open. Om 10:00 uur begint het eerste deel van het programma. Net als vorige keer zullen er weer eigentijdse christe lijke liedjes gespeeld worden onder leiding van een band en Johan ter Beek zal weer een korte boodschap voordragen. Na de pauze vindt om 11:00 uur het tweede deel van het programma plaats. Men kan dan een keuze maken uit vier work shops: 'geloof en politiek', 'groot door klein te zijn', 'waarom moest Jezus lijden' en 'wie is de kapitein aan mijn roer?'. Voor de kinderen van vier tot elf is er net als vorige keer. weer een Wonderkids-pro gramma en voor dc kleintjes een crèche. age op 920 m2 grond. De igstuk van het nabij gelegen :eft zeker nog wat aandacht ;reid is deze inspanningen beloond worden met een Vraagprijs 535.000,- k.k. het gevoel hebben dat het -in woning gaat. Een duidelijk zorg voor een strak doch nte en licht en design gaan reëren een sfeer van leven, ;id! Vraagprijs 249.000,- k.k, I onderhouden is de beste om- orheen 4) kamerappartement van harte uit om zelf te ervaren »en van de meest populaire Deze woning draagt daar zeker Vraagprijs 156.000,- k.k. halfvrijstaande woning met ppervlakte van ca 170 m2 en een (317 m2). Dit woonhuis straalt t autoluwe straatje staat garant elijkheid. Vraagprijs 549.000,- k.k. iande woonhuis (438 m2) met euwe liefhebber! Of het nu gaat seizoenen in bos of duinen met g winkelen in de omgeving, u zit 380 m3. Vraagprijs 379.950,- k.k, e 2-onder-1 kapwoning met een (205 m2) en ruime garage. De vt wonen-gehalte! Door de vele :e woning op elk uur van de dag Vraagprijs 275.000,- k.k, Soest-Zuid vindt u dit charmante luis. Dit woonhuis (340 m3) met 'ing en garage is gelegen op :s de naburige bedrijven is de en oase van rust. Vraagprijs 295.000,- k.k. legen vrijstaande woonboerderij gelegen op ca. 6.000 m2 grond, kijkt u uit over rivier de Eem en urgebied. Een unieke kans, op Vraagprijs 1.159.000,- k.k. deze woonboerderij met lerderij is in 1990 grondig 3 der jaren verder verbeterd. :ns over een geheel zelfstandig I is gelegen op ca 2.500 m2 Vraagprijs 1.950.000,- k.k. IDERLANDSE RODE KRUIS, NOVIB, Hoe? Kijk op www.giro555.nl

Soester Courant | 2005 | | pagina 11