TJES .1 i it Historisch-letterkundige Herman Pleij morgenavond in Idea 'Byzantium' in de Oude Kerk I 1 jMb Spaans temperament in circus It CULTUUR WEIZIJN L ipflglip dea 1 S®ESTDWlNEN Romeo Strijkkwartet bij Muziekkring Eemland 'Open huis' in Orlando ZONNESTUDIO - SOEST arLióhOCK I Yoorjaarsconcert SMG PAGINA 12 195.000,- k.k. WOENSDAG 16 MAART 2005 SOESTER COURANT SLAS-lezing in de Boekenweek PAGINA 13 Staartje van de Boekenweek v soesteRéKwrant Slavisch Koor zingt op Palmzondag '~h--xr "Miièfc Van Santen: 'Het tinnen soldaatje' Handels 'Messiah' in de Luisterkring Subsidie voor jubileumconcert Johannes Passion OPEN DAG Maandagmiddag/avond 21 maart Voorstellingen Althoff van 26 tot en met 28 maart ZONNEBANKEN ZONNEBANKLAMPEN Kerkstraat 7 Soest Tel: 602 30 22 Nederlandstalige Swing: 'Heel de band is favoriet' I I LI. I:L liiMI IS I VV< l ll l Film: '5x2' ('Cinq fois deux') Zaterdagavond in Gildezaal rend VRIJSTAAND LANDHUIS d en middels schuifpui toegang gbad, toilet en wastafelmeubel. de Soester Courant jningruil i/ersen indel 7,19 8,92 10,65 12,37 14,10 15,82 17,55 19,27 21,00 22,72 24,45 26,18 27,90 lurant, te worden betaald. dag. incl. BTW C H T I N G "HTELING De o.a. van de televisie bekende historisch-letterkundige Herman Pleij is morgenavond op uitno diging van de Stichting Literaire Activiteiten Soest (SLAS) te gast in Soest. In het kader van de Boe kenweek - 'Spiegel van de lage landen' (over de vaderlandse ge schiedenis) - houdt hij een lezing in het fdea-theater aan de Wil- laertstraat. Herman Pleij (Hilversum, 1943) studeerde Nederlandse Taal- en Letterkunde aan de Universiteit van Amsterdam. In 1979 promo veerde hij op 'Het gilde van de Blauwe Schuit, volksfeest en bur germoraal in de late middeleeu wen', uitgegeven door Mculenhoff en herdrukt in 1983. Deze studie >aat in het bijzonder over carnaval- teksten en de betekenissen van het ijdelijk vestigen van omgekeerde verelden. sinds 1981 is Herman Pleij hoog- eraar in de Historische Nedcrland- ;e Letterkunde aan de Universi- eit van Amsterdam. Van 1990 tot 1992 was hij decaan van de Facul teit der Letteren. Voor zijn werk werd Herman Pleij in België on derscheiden met de Francqui-leer- stoel voor buitenlanders (1993) en met een eredoctoraat (Katholieke Universiteit Brussel). Radio en tv Herman Pleij is vooral geïnteres seerd in volksliteratuur en -cultuur, toneel, de rederijkers, de betekenis van de vroege drukpers, de ont wikkeling van een burgermoraal en van een Nederlandse identiteit in het algemeen. In 1991 maakte hij een radio- en tv-serie voor Teleac onder de titel 'Sprekend over de middeleeuwen'. Van de serie werd een boek gemaakt. Hij, schrijft voor dag- en weekbladen over cultuur historische onderwerpen. Essays over Nederlandse mentaliteit en de nationale beschavingsgeschie denis zijn verzameld onder de ti tels 'Het Nederlands onbehagen' (Prometheus, 1991), 'Hollands welbehagen' (1998) en 'Tegen schijnt het essay 'Erasmus en het poldermodel'. De lezing begint om 20:00 uur. En tree: 7,50; leden van de SLAS/ CJP/65+ 5,00. Reserveren bij boekhandel Van de Ven, 60.12.419, of Cultuurpunt Idea, 60.95.833. Herman Pleij. de barbarij' (1999). Vanuit deze belangstelling is een tiendelige tv- serie 'Wij Nederlanders' gemaakt met Gert Jan Droge en uitgezon den door de AVRO. Volksaard 'De herontdekking van Nederland' (2003) bevat een aantal essays over Nederland en de Nederlandse men taliteiten. Pleij zegt hier zelf over 'Ik wil de term volksaard of -ka rakter niet gebruiken. Dat sugge reert genetische eigenschappen en dat is gevaarlijk, want daaraan kan superieure of inferieure betekenis worden toegekend. Collectieve mentaliteiten is beter, en ook een dynamischer begrip.' Identiteit Op dit moment is Pleij bezig met het schrijven van een studie over leven en werken van Anna Bijns (gereed rond 2006). Ook schrijft hij deel II (1400 - ca. 1570) van een nieuwe Nederlandse litera tuurgeschiedenis in zeven delen. Pleij: 'Het is buitengewoon be langrijk je bezig te houden met de Nederlandse identiteit, en hoe die verklaard kan worden door onze historie. Dat hoort thuis in het ge schiedenisonderwijs.' Dit jaar ver- Alle activiteiten die in de Boe kenweek (9 t/m 19 maart) in Soest plaatsvinden onder het motto 'Soest in de spiegel' zijn het resultaat van een unieke samenwerking tussen de Stich ting Literaire Activiteiten Soest (SLAS), de culturele vereniging Artishock, de Stichting Levens kunst, Museum Oud Soest en de Historische Vereniging Soest. Dat heeft geleid tot een veelom vattend en gevarieerd program ma, waarvan deze week nog en kele activiteiten resteren. Woensdag 16 maart, 20:30 uur, film 'Girl with a Pearl Ear- ring', Artishock, 3,50/5,00. Donderdag 17 maart, 20:00 uur, lezing Herman Pleij (his toricus en taalkundige), Idea, 5,00/7,50. Vrijdag 18 maart, 21:00 uur, muziektheater 'Hot Club de Frank', Artishock, 8,00/10,00. Zondag 20 maart, 15:00 uur, lezing Jaap en Els Lodewijks, 'Wachten op Zach', Artishock, 3,50/5,00. Zondag 20 maart, 20:30 film 'The Russian Are', Artishock, 3,50/5,00. ELKE WEEK EEN IN DE BUS? Neem een abonnement: 9,25 per halfjaar! tel.(035)6014152 iJ. J: -* ~rrné*irsl alwJM Op palmzondagavond - 20 maart - vanaf 19:30 uur zingt het Sla visch Koor Byzantium in de Oude Kerk een bijzonder programma van liederen uit de liturgie van de Russisch-orthodoxe kerk. Even als het vorige jaar markeert deze avond met de indrukwekkende liturgische gezangen het begin van de zogenaamde Stille Week, de dagen die voorafgaan aan het Paasfeest. Ook op deze avond worden de lie deren afgewisseld met poëtische teksten en gedichten, die worden gezegd door ds. Ruud Bartlema. Er zullen liederen te horen zijn uit de vespers, gezangen uit de grote liturgie en uit de liturgie van Pasen. Het koor heeft zich in de afgelopen jaren een bijzondere plaats verwor ven in het muziekleven van onze regio en zelfs ver daarbuiten. De concerten in het voormalig klooster Cenakel te Soesterberg vormen telkens weer een hoogte punt. Ook met de Oude Kerk is een band gegroeid, zodat men op 20 maart weer kan genieten van de geheel eigen koorklank van de Slavische liturgie. De leden van het koor, dat bestaat uit zo'n 30 zangers en zangeres sen, komen uit de regio Gooi- en Eemland. Al weer bijna twee jaar staat het koor onder leiding van de Russische dirigente Irina Gor- vanko, die afkomstig is uit Oe kraïne en zo'n tien jaar in Neder land woont. Zij studeerde zowel in Rusland als ook in Nederland koormuziek (Brabants Conservato rium in Tilburg). Sinds 1996 leidt Het Slavisch koor 'Byzantium'. Irina Gorvanko verschillende ko ren in ons land. Ze is bovendien als tweede dirigent verbonden aan het Russisch-Oekraïens zang- en dansensemble 'Kalinka' in Rotter dam en repetitor van het beroemde Utrechts Byzantijns koor. Zij legt in haar werken met het koor een bijzondere nadruk op de emotio nele expressie en op een correcte, duidelijke uitspraak van de liede ren. De bijeenkomst in de Oude Kerk begint om 19:30 uur, duurt een uur en is vrij toegankelijk. Wel is er aan de uitgang een collecte voor een di aconaal project van de Vastenactie en het bestrijden van de onkosten. Iedereen is van harte welkom! Op het evenemententerrein de Eng komt deze maand weer een tent te staan. In deze viermaster, die plaats biedt aan duizend toe schouwers, brengt Circus Althoff van 26 tot en met 28 maart vooral Spaans temperament in de piste. Met twintig trucks reizen de zes tig medewerkers en dertig dieren naar Soest om vijf voorstellingen te geven. De meeste artiesten zijn afkomstig van het Nationale Circus van Spanje. Althoff stelt een ener verende show in het vooruitzicht met tijgers, koeien, honden, dui ven, vrolijke clowns en acrobaten die afwisselend een luchtballet, een koorddans of een trapezeact uit voeren. Ook Argentijnse folklore staat op het programma. Directeur Alberto Althoff (1955), een volle neef van Toni Boltini, zal zijn hooggeëerd publiek tussen de meer gangbare nummers door ver rassen met een vrijheidsdressuur van zes koeien. Op zondag 27 maart gunt Circus Althoff belangstellenden een blik 1USS1 MMJ 1 H t V V» achter de schermen. Zij kunnen die dag de repetitie bijwonen en kijken hoe het met de dieren is gesteld, zoals Meneer de Uil het vroeger zo mooi kon zeggen. De voorstellingen zijn op.zaterdag 26 en zondag 27 maart om 13:00 en 17:00 uur en op maandag 28 maart om 14:00 uur. De prijs van een plaatsbewijs varieert van 14 tot 22 euro (kinderen van 3-11 jaar, WildaMxkt49 37É6CPSO6CT 1 Zondag 20 maart 'Het tinnen soldaatje' is een vrije bewerking van één van de mooi ste sprookjes van Hans Christian Andersen: 'De standvastige tinnen soldaat'. In deze uitvoering van Theater Van Santen is 'Het tin nen soldaatje' een muzikale fami lievoorstelling met dans, liedjes en live muziek. Het verhaal gaat over het éénbenige soldaatje, zijn liefde voor een danseresje, de band met zijn speelgoedkameraden, de kleine jongen, zijn reis met een papieren bootje en het verbazingwekkende slot. Een voorstelling over stand vastigheid, verliefdheid, trouw, vij andschap en kameraadschap. Met veel humor en fantasie worden de avonturen van 'Het tinnen soldaat je' tot leven gebracht. Aanvang: 16:00 uur. Duur: 60 minuten. Leeftijd: vanaf 6 jaar en ouder(s). Toegang: kinderen 5,50; volwassenen: 6,50. Reserveren bij het Cultuurpunt in Idea, 035-60.95.829; dinsdag t/ m vrijdag 11:00-17:30 uur en een uur voor de voorstelling. Op donderdagmorgen 24 maart om 9:30 uur komt de Soester Luister- kring bijeen in de NPB-kerk (in gang via parkeerplaats Pieter de Hooghlaan). Rolstoelgebruikers wordt aangeraden de ingang aan de Rembrandtlaan 20 te gebrui ken. Dit keer wordt aandacht ge schonken aan de 'Messiah', een oratorium in drie delen van Ge- orge Friedrich Handel, uitgevoerd door solisten, orkest en koor van the Academy of St. Martin in the Fields o.l.v. Sir Neville Mariner in het Point-theater te Dublin. De toegangsprijs bedraagt 4,00 per persoon, inclusief programma en koffie. Verder zal er nadere toe lichting op het programma worden gegeven. De bijeenkomst is om ca. 12:30 uur afgelopen. (De volgende bijeenkomsten zijn op donderdag 28 april: 'Die Zauberflöte', en don derdag 26 mei, 'Carmen'). De accordeonvereniging Anima- to organiseert op zaterdag 2 april een reünie met als afsluiting een concert. Zij viert dan haar 50-jarig jubileum. Om het concert te kun nen betalen heeft Animato een subsidieaanvraag gedaan uit het Fonds maatschappelijk cultureel belang. De vereniging had van de gemeente al eerder een bedrag van 225,- ontvangen voor dit con cert. Het gemeentebestuur heeft haar nogmaals een bedrag van 275 euro toegekend onder voorwaarde dat het concert openbaar toegan kelijk zal zijn. Koor en orkest van het Neder-1 lands Bach-Ensemble zullen on der leiding van Krijn Koetsveld op woensdag 23 maart in de St. Franciscus Xaveriuskerk, 't Zand 29 te Amersfoort, traditiegetrouw de Johannes Passion van J.S. Bach ten gehore brengen. Als solisten werken mee: Maijon Strijk, so praan; Elsbeth Gerritsen, alt; Ri- chard Zook, tenor; Sinan Vural, bas, Harry van Berne, evangelist, en Hans Zomer, Christus. Aan vang: 20:15 uur. Entree: 18,00; CJP/65+: 13,00. Kaarten reser veren: NBE, 023-52.70.494 of via de website van het NBE: www. nederlandsbachensemble.nl. (GOLFCLUB m v Zondag 20 maart v.a. 10.00 uur Info over lidmaatschap, golflessen, beginners clinics en opleiding GVB. 10.00 uur openingstoernooi loop mee, kijk mee en ontdek hoe leuk golf kan zijn. 12.00 uur Jeugd welkom! jeugdleden geven introductie aan nieuwe jeugd. Welkomstdrankje gratis. Tot ziens op het Royal Pare Ingang Hilton Hotel (borden golfbaan volgen) Van Weerden Poelmanweg 8 Tel. 035-588 000 5 www.aolfclubsoestduinen.nl Op zondagmiddag 20 maart treedt het Romeo Kwartet Trio op bij de Muziekkring Eemland in Soest. De uitvoering vindt plaats in Hil ton Royal Pare in Soestduinen. Het Romeo Strijkkwartet, in 1997 opgericht te Amsterdam, bestaat uit Nederlandse musici die elkaar hebben gevonden in een hoog ni veau van individuele capaciteiten, een grote liefde voor het kwartet spel en bovenal in een bijzondere muzikale gedrevenheid. Zij heb ben met interessante program mering een plek veroverd op po dia in binnen- en buitenland. Het Romeo Kwartet werd gecoached door beroemde kwartetten als het Amadeus Kwartet, het Alban Berg Kwartet en door Isaac Stern en Ist- van Parkanyi. Zij zijn daarnaast van 2001 tot 2004 verbonden geweest aan de Nederlandse Strijkkwartet Academie. Het Romeo Kwartet won verschil lende prijzen, waaronder in 2000 de Tomastik-Infeld prijs in Oos tenrijk. In 2003 waren zij halve fi- Het Romeo Kwartet. nalist bij de prestigieuze 4e Mel- bourne International Chamber Music Competition in Australië. Het kwartet heeft een cd opgeno men met werken van Janacek en Borodin. Voor het seizoen 2004/2005 staat het Romeo Kwartet weer geboekt met mooie concerten, o.a. met Ro nald Brautigam en met Paolo Gia- comëtti. Ook staan zij alweer met hun tweede serie kinderconcerten op de bühne, na de succesvolle se rie uit 2003 met Wilmar de Visser en acteur Joep Onderdelinde. Op het programma in Soest'staan: Antonin Dvorak, twee walsen; Sergei Prokofiev, strijkkwartet nr.1, op.92; Dmitri Shostakovich, strijkkwartet nr.3, op.73. Aanvang: 15:00 uur. Kaarten a 15,00 (incl. een glas wijn na afloop) reserve ren bij 'De Gouden Snaar', Steen- hoffstraat 15, S 035-60.12.132. Vrienden van de Stichting kunnen met voorrang reserveren bij de be kende reserveringsadressen. ROC Midden Nederland houdt samen met kaarsenmakerij De Punt en textielatelier PastZo open huis op maandag 21 maart in het Orlandogebouw, Di Lassostraat 65. De tijden zijn: 14:00-16:00 uur (ROC, kaarsenmakerij en textielatelier) en 19:00-21:00 uur (alleen ROC). Het ROC in Soest is een school voor volwassenen waar Neder- landstaligen cursussen kunnen Directeur Alberto A Ithoff verrast tussendoor met een vrijheidsdres suur van koeien. 65+ en CJP: 9 tot 17 euro). De circuskassa is dagelijks vanaf 11:00 uur geopend. In de voor verkoop kan men voor kaarten te recht bij Primera De Beer aan de Tamboerijn, Primera Zuid aan de Zuidpromenade en Baby Beer aan de Kerkstraat. Leuk om weg te geven. Vraag naar de mogelijkheden. Kerkstraat 7 >v| 3761 CR Soest 1 Tel.: 035 - 602 30 22 Naam: Jumbo Mega Jumbo Zonnebank met 2 gezichtsbruiners 10 x 50,00 per keer 6,20 Snelbruiner met 3 gezichtsbruiners 10 x€- 63,00 per keer 7,70 10 x€ 88,00 per keer 10,00 10 x€ 100,00 per keer 11,20 TEVENS VERKOOP VAN Openingstijden: maandag t/m vrijdag 09.30 uur tot 22.00 uur zaterdag 09.30 uur tot 18.00 uur Steenhoffstraat 46, tel. 601 95 77 Vrijdag 18 maart Swingnummers uit de jaren '30, '40 en '50 herleven op 18 maart in Ar tishock met een optreden van Hot Club de Frank. Met muziek van bijvoorbeeld de Ramblers komt in Soest een stukje Nederlandstalige Swing terug, waarvan velen weer kippenvel zullen krijgen. Wie over die tijd geen nostalgische gevoelens heeft, zal toch aangenaam verrast zijn door deze dansmuziek. 'Heel de Band is Favoriet' heet het muziekgezelschap dat Hot Club de Frank in Artishock brengt. De be langrijke muziekperiodc herleeft in het kader van de Boekenweek, die in Soest uitvoerig wordt gevierd. Behalve stukken van bekende or kesten als de Ramblers zijn liedjes te horen als 'Ik zing dit lied voor jou alleen', 'Fietsen op de heide', 'Heel de band is favoriet'. In een muziektheaterprogramma passe ren ook geheel in de vergetelheid geraakte juweeltjes de revue. De bekende presentator Lex Lammen treedt op als showmaster. De tus senkomst van de Polygoonjour- naal-achtige presentator maakt de voorstelling tot een meeslepend verhaal, waarbij de liedjes de soundtrack vormen. En de keurige presentator blijkt uiteindelijk een wilde drummer. In het verhaal gaat het om de vraag of goede muziek opeens foute mu ziek kan worden en wie dat bepaalt. In de jaren '30 raakt Nederland in de ban van uit Amerika over waaiende muziek met opzwepende ritmes en 'negroïde klarinetsolo's'. Zondag 20 maart (Boekenweek) Film:'Russian Ark' Niet voor niets wordt de Russische filmregisseur Alexander Sokoerov gerekend tot de honderd beste film makers in de wereld. Wat hij maakt is altijd bijzonder en meestal een onderwerp voor latere overpein zingen. Zo ook zijn ultieme droom: 'Russian Ark'. Voor het eerst is het een filmmaker gelukt om een film te maken die slechts uit één shot bestaat. In precies 94 minuten laat Sokoerov ons drie eeuwen beleven in het wereldberoemde museum de Hermitage in Petersburg. Het is een lange rondwandeling, waarbij we kennis maken met de Franse markies en diplomaat Astolphe de Custine en een buiten beeld blij vende commentator, annex kijker (de stem van Sokoerov zelf). Zij leiden ons in de rondgang door de zalen en gangen van het voormalige winterpaleis en laten ons getuige zijn bij hun ontmoetingen met de bewoners in de afgelopen eeuwen van dit kolossale gebouw. Het is geen logisch verhaal, maar een vrij associërende gedachtestroom die hypnotiserend werkt. Dat wordt Nederlandse liedjesschrijvers heb ben de nieuwe stijl snel in de vin gers. De dansorkesten maken zicb mateloos populair met hun Ne-' derlandstalige swing, al spreken de critici van 'primitieve klanken'. Dan begint de Tweede Wereld oorlog. Wat nu? Is dit opruiende muziek tegen de bezetter? Of zijn het juist liedjes om het volk rustig te houden? De Nederlandse swing blijkt moeilijker te verjagen dan de Duitsers en houdt Nederland stevig in zijn greep. De Hot Club de Frank is één van de belangrijkste Nederlandse swingorkesten, niet alleen door de goede muziek en de originele ar rangementen, maar ook door de spetterende optredens. Het orkest speelde op de belangrijkste podia, waaronder het North Sea Jazz Fes tival en het Montrcux Jazzfestival. De Hot Club de Frank bestaat uit: Harold Berghuis (sologitaar), Frank Meester (zang en slaggitaar), Wim Lammen (klarinet en saxofoons) en Eric Bednarz (contrabas). Aanvang: 21:00 uur. Toegang €10,00; leden/65+:€8,00. Let op: Vol is vol! Reserveren: (035) 60.26.452, 60.24.951 of 60.19.577. nog versterkt door het nooit onder broken beeld, dat exact hetzelfde registreert als wat de hoofdperso nen meemaken. De film is, met ruim 800 andere acteurs en 1100 figuranten, naast een groots en moedig experiment ook een technische prestatie van formaat. Het museum was slechts 36 uur beschikbaar voor de film makers. In deze tijd moest er op gebouwd, gerepeteerd, gefilmd en ook weer opgeruimd worden. Na twee mislukte pogingen, die al na tien minuten stranden door defecte camera accu's, was er nog maar tijd voor één enkele poging. Iets meer dan anderhalf uur later bereikte cameraman Tilman Bütt- ner ('Lola rennt') met zijn 38 kilo aan uitrusting, lichamelijk vrijwel uitgeput, de finish. Het resultaat is een film die werkelijk uniek is in de filmhistorie. Probeer het niet allemaal te begrijpen, maar laat je meevoeren met de rust en sereni teit die de Russische filmkunst zo boeiend maakt. Het is een film die je in één lange ademtocht moet be kijken. (Rusland/Duitsland 2003, 94 minuten.) Aanvang: 20:30 uur. Entree: €5,00; CJP/65+: 3,50. Reser veren: vrijdag en maandag 10:00- 13:00 uur, S 60.29.367. Zie ook: artishock-soest.nl. volgen, zoals beter leren lezen en schrijven, Engels, rekenen en op de computer werken. Anderstali gen kunnen er diverse cursussen Nederlands volgen om in te burge ren, meer kans op werk te krijgen en beter thuis te raken op de school van hun kinderen. Nieuwsgierig geworden Kom dan een kijkje nemen op deze gezel lige school. De bezoekers kunnen rondlopen terwijl er lessen gegeven worden, gratis internetten, een quiz doen op de computer en kennis maken met ETV: educatieve tele visie voor iedereen die Nederland en de Nederlandse taal beter wil leren kennen. De kinderen kunnen gewoon mee komen; overdag is er opvang aan wezig. Cursisten van het ROC heb ben bovendien gezorgd voor 'we relds' lekkere hapjes en drankjes. Nadere informatie: ROC Midden Nederland, Di Lassostraat 65, Soest, @035-60.38.090, www. rocmn.nl. Maandag 21 maart In '5 x 2' wordt het verhaal ach terstevoren verteld: de film begint met het uitspreken van de scheiding en eindigt met de ontmoeting van Gilles en Marion. Geen originele truc, want eerder vertoond, maar Ozon had er, zoals hij in interviews verklaarde, een duidelijke bedoe ling mee, namelijk de film naar het einde toe steeds 'lichter' te maken. Scène uit '5x2'. Komende zaterdagavond - 19 maart - geeft het Soester Muziek Gezelschap (SMG) een muziek uitvoering in de Gildezaal aan de Steenhoffstraat 46. Onder leiding van dirigent Peter Schoenmakers brengen de muzikanten een geva rieerd programma van lichte mu ziek ten gehore. Voor een aantal stukken werden twee accordeon spelers uitgenodigd, die het blaas- orkest mooi aanvullen. Kómt al len luisteren en neem opa en oma, buurvrouw en vrienden mee! Het orkest zoekt naar mensen die mee willen gaan spelen, met of zonder ervaring, jong of oud! Voor een instrument en gi ïstige lesregeling kan gezorgd worden. Het vooij aarsconccrt begint om 19:30 uur. Entree: 3,00; kin deren 1,50. Ook zou er op deze manier meer spanning in het verhaal komen. Met '5 x 2' presenteert Ozon ons zijn eigen versie van 'Scènes uit een huwelijk'. Twee mensen, Gilles en Marion, ontmoeten elkaar en gaan na een tijd weer uit elkaar. De rela ties van andere personages die een rol spelen in het verhaal dienen om de relatie van de hoofdpersonen als het ware te spiegelen. Maar omdat je als toeschouwer het einde kent ga je onwillekeurig de rest van de film met andere ogen bekijken. Alle gebeurtenissen, alle gebaren kunnen geïnterpreteerd worden als tekens die met terugwerkende kracht verwijzen naar de slechte af loop, waarbij overigens veel ruimte overblijft voor persoonlijke invul ling door de kijker. Want situaties die op zich aanleiding zouden kun nen zijn voor barsten in dc relatie van Gilles en Marion - de manier waarop dc huwelijksnacht verloopt, het raadselachtige gedrag van Gil les bij de geboorte van zijn zoontje bijvoorbeeld - worden door Ozon zo onnadrukkelijk getoond dat ze geen afdoende verklaring leveren. Bovendien zijn we maar getuige van een beperkt aantal episodes uit het leven van het paar. En tegen gestelde karakters hoeven ook niet tot een scheiding te leiden... Een film waar je nog een tijdje over nadenkt dus. Mooi strak gefilmd, in de stijl van 'Sous le sable', en mcC prachtig subtiel spel van Valcria Bruni-Tedeschi. (Frankrijk 2004, j 90 minuten.) Aanvang: 20:30 uur. Entree- 5,00; CJP/65+: €3,50. Reser veren: vrijdag en maandag 10:00- 13:00 uur, 60.29.367. Zie ook; artishock-socst.nl.

Soester Courant | 2005 | | pagina 13