Cursusaanbod wordt zeer gewaardeerd bij senioren Biljarten, seniorensport voor mannen? raCi 'Zo wil ik oud worden' Postzegels uit de hele wereld Uw goud is geld waard Horen, zien en zwijgen Buddy voor een jong dementerende Klein Soeste Oude Kerk 'De Ruimte Rijvaardigheid en senioren 16e JAARGANG, NUMMER 1 Ontmoetingscentra en hun werk (2) Gehandicaptenparkeerkaart Zorgen voor ouderen is voor anderen _ISCCN Ondertiteling op de tv Paasbingo De SWOS leeft en denkt met u mee Zeer interessante site Senioren en hun hobby (3) Ontmoetingscentra en hun activiteiten (3) DataDidact WOENSDAG 16 MA Volksuniversitei Soest Deelneemster Broemtest vertelt Snelcursus SMS SeniorenVaria sujos stichting welzijn ouderen soest Wie de moeite neemt alle activitei ten die de drie ontmoetingscentra voor 55-plussers ontwikkelen op een rijtje te zetten, staat versteld van de enorme omvang en de grote variatie. Senioren van buiten de ge meente Soest die ervan kennis ne men spreken hierover vaak hun verbazing uit. 'Bij jullie komen de ouderen niets tekort zeg...', hoort men vaak, en ook '...dat kunnen 55-plussers toch allemaal niet bij benen?' Dat laatste hoeft natuurlijk niet, al het geboden is geheel vrijblijvend en eenieder neemt uit het grote aanbod wat hem of haar past. In het pakket activiteiten blijkt het on- I derwerp 'Cursussen' in alle drie de ontmoetingscentra een schot in de roos. In het afgelopen jaar hebben bijna 500 ouderen een cursus met plezier gevolgd en afgemaakt. Voor dit jaar tekent zich dezelfde teneur af, aldus Tosca van Bussel, een van de ouderenwerkers in 'De Klari net', 'Klaarwater', beide in Soest en 'De Drie Eiken' in Soesterberg. Omgaan met de computer De computer is een zeer gewild on derwerp in het aanbod cursussen. Wie nog van niets weet begint bij het begin, namelijk 1. Kennismaken met Internet, 2. zoeken naar wat ie mand interesseert en 3. Gebruik maken van e-mail. Wie nog niet over een computer beschikt, maar na de lessen graag eens gebruik wil maken van opgedane kennis en bij voorbeeld wil e-mailen, kan terecht in een internetcafé waar vaak een begeleider aanwezig is. De volgende stap is meestal 'Tekst verwerken Word'. Dit onderwerp wordt erg uitvoerig behandeld en vergt 8 lessen van IV2 uur. Wie deze lessen heeft gevolgd komt voortaan bij alle correspondentie zeer goed beslagen ten ijs. Voor elck wat wils Gewild zijn ook de cursussen Bridgen. Te beginnen met het zo genaamde Ruitenboekje, gevolgd door de lessen Bridgen Harten boekje, systeem Barry Westra. Elke les, een cursus telt er 12, duurt 2lA uur. Een andere cursus die zich in een flinke belangstelling mag ver heugen is Schilderen en Tekenen. Gedurende twee uren, onder des kundige leiding, lekker ontspannen bezig zijn achter de ezel of gewoon op tafel met penseel en waterverf. De resultaten die de deelnemers soms boven water toveren zijn vaak verbluffend en de moeite van het tentoonstellen waard. Wat men bij senioren minder snel zou verwachten is de flinke belang- Autokraken zijn aan de orde van de dag. Het gaat dan hoofdzakelijk om waardevolle spullen als auto radio, telefoon en bagage, waarop inbrekers het gemunt hebben. Maar ook betrekkelijk goedkope artikelen zijn in trek, zoals de zon nebril. De laatste tijd wordt ook de gehandicaptenparkeerkaart geregeld ontvreemd, omdat met de kaart veelal gratis geparkeerd kan worden, zo meldt het Refor matorisch Dagblad. De nieuwe parkeerkaart werd in 2002 ingevoerd in de Europese Unie (EU). Met deze kaart kan gratis worden geparkeerd in alle aangesloten landen van de EU. Sinds de invoering van het Euro pese model is de kaart een aan trekkelijke buit geworden voor het inbrekersgilde. De overheid zint op maatregelen die dit moeten tegengaan. Een op tie is het autokenteken in de kaart te laten printen, maar dat maakt de kaart in feite ongeldig. En als de gehandicapte in een ander voer tuig rijdt of vervoerd wordt, klopt het ingeprinte autokenteken weer niet. Dit is tegen de regels van de 'Zorgen voor ouderen is niet ons werk. Nee, dat is de taak van de overheid, de taak van de buren of anderen. Niet een taak voor ons bedrijf.' Herkent u deze gedachte? De post schrapte vele postagentschappen en hoe ouderen hun postzaken afhan delen, daar hadden ze geen bood schap aan. De banken idem dito, minder service maar meer winst. Voor de ING was dit jaar de winst maar üefst 6 miljard, terwijl de ou dere Soestenaren voor hun kasza- ken naar Amersfoort of Hilversum worden verwezen. Loketdiensten verminderen, maar of de ouderen al die nummers en getallen van pinpas, creditkaart, toegangscode of banknummer kunnen onthouden, daar wordt niet naar gevraagd. Loketten bij de Spoorwegen worden ook bij bosjes opgeruimd, want 'over ser vice verlenen zijn we anders gaan denken'. En wat lees ik nu weer voor bericht in de krant? De VBN (VervoersBewijzen Ne derland) gaat ongeveer 400 van de kleine aanbieders van tram-, bus- of strippenkaarten sluiten, want een ander moet voor ouderen zorgen EU en wordt in het buitenland niet geaccepteerd. De kaarten moeten in alle aangesloten landen van de EU identiek zijn. In Amsterdam is toch het inprinten van het kenteken toegestaan, maar de ontvreemding van de kaarten is er maar weinig minder door geworden. Identiek...? De parkeerregels voor gehandi capten zijn in ons land niet overal hetzelfde. In meerdere gemeenten, waaronder Amsterdam en Barne- veld kan men met deze kaart achter de voorruit op elke parkeerplaats gratis parkeren, maar dat wordt niet duidelijk aangegeven. In an dere gemeenten alleen op speci aal daarvoor aangegeven plaatsen. Ook in de diverse EU landen zijn de parkeerregels niet uniform. In de brochure 'Europese Gehandi captenparkeerkaart' wordt geadvi seerd ter plaatse naar de geldende regels te informeren. Maar waar is dan die informatiepost of politie agent om dat te vragen? De par keerkaart moet wel identiek zijn, de regels zijn het allerminst. Teun Duhen Redactie SeniorenVaria Oude sieraden liggen soms jaren in de la. Zonde van uw goud en van uw geld. Ruil 't hier voor een nieuw sieraad of we betalen u de dagwaarde kontant uit. Ook oude merkhorloges ruilen of kopen wij van u in (defekt is geen bezwaar). DIAMANTAIR -JUWE1JER Laanstraat 18, Baarn Telefoon 035 - 541 59 37 Voor de danslessen is altijd grote belangstelling. De oudste deelneem ster is 79 jaar. stelling voor het onderwerp Dan sen. Bijvoorbeeld Country Line Dance trekt een volle vloer, maar ook de cursus Volksdansen is po pulair. Naast het aanbod cursussen zijn er ook nog de zogenaamde Work shops, eveneens educatieve bezig heden. Hier staan zaken op het program ma als speksteen snijden, bloem schikken, samen muziek maken, Franse les, handwerken enzovoort. Allemaal activiteiten die voor elke 5 5-plusser uit de gemeente Soest toegankelijk zijn. De pot schaft meer De cursussen vormen een belang rijk onderdeel van de activiteiten die de drie SWOS ontmoetings centra ontwikkelen. Ondanks het prijskaartje dat er (soms) vanwege de kosten aan moet hangen, vinden zij geweldig aftrek. Maar de ont moetingscentra doen nog veel meer en daar komt in de meeste gevallen geen prijs aan te pas. U zult er on getwijfeld nog meer van horen. Redactie Senioren Varia Naarmate we ouder worden krij gen we min of meer te maken met gebreken en kleine of grotere on gemakken. Eén van de kwalen kan zijn het achteruit gaan van het ge hoor. Bij de normale gesprekken verstaat u nog steeds alles, maar bij Nederlands gesproken program ma's op de tv bijvoorbeeld wordt het al wat moeilijker. Het nieuws is meestal nog wel te volgen, maar lastiger wordt het bij films of an dere Nederlandse producties. We zetten het geluid wat harder, maar dat kan weer leiden tot klagende buren (geluidsoverlast). Eén van de oplossingen voor dit probleem is een kastje op de tele visie in samenhang met zogenaam de 'oortjes'. Een andere oplossing is om ondertiteling op te vragen. Voor het geval u niet weet hoe dit werkt, volgt u de volgende stap pen: Zet de TV aan op het kanaal van uw keuze; Schakel teletekst in; Toets het nummer voor onder titeling in: voor Ned. 1, 2 en 3 is dat 888; Even later komt het door u ge kozen programma in beeld met on dertiteling. Niet alle programma's worden on dertiteld. U kunt het zien in uw programmablad. Ook bij buiten landse zenders levert men boven staande service: Duitsland 1 (ARD) 150; Duitsland 2 (ZDF) 777; Duitsland 3 (WDR) 150; Engeland (BBC 1 en 2) 888; België (1 en 2) 888. Hopelijk heeft u hierdoor meer kijkplezier, en de buren rust. (Bron: Soester Venster) Louk Nachbahr Redactie SeniorenVaria OC Klaarwater, Wiardi Beckmanstraat 475, tel. 60106 07 en niet zij. Zo wordt dat niet ge zegd, maar in de praktijk komt het er vaak wel op neer. We hebben allemaal de mond vol van normen en waarden, maar als iets econo misch minder verantwoord lijkt te gaan, moeten de eerste toch het onderspit delven. Louk Nachbahr Redactie SeniorenVaria U kent die afbeelding vast wel: drie aapjes op een rij. De eerste met de handen op de oren, de tweede niet de handen voor de ogen en de derde met de handen op de mond. Horen, zien en zwijgen. Er gebeurt niet zoveel bij die aapjes: maar het kan ook anders! Onlangs hebben vele vrijwilligers van de Stichting Welzijn Ouderen Soest (SWOS) gesproken over het omgaan met signalen die zij vanuit hun praktijk ervaren. De vrijwilligers ontmoeten dage lijks, wekelijks of op verschillende momenten vele ouderen tijdens het rondbrengen van maaltijden, het doen van klusjes, in de Senio renbus, bij bezoeken op afspraak aan huis, bij activiteiten in de ont moetingscentra, enz. Tijdens dit soort contacten, hoort of ziet de vrijwilliger wel eens een klacht of een problematische situatie waar aan eigenlijk wat meer aandacht besteed zou kunnen worden. Dat is signaleren! Horen en zien. De vrijwilliger vraagt de oudere vervolgens of hij of zij het pret tig zou vinden om zich samen met een deskundige eens over de vraag of het probleem te buigen. Als het antwoord dan 'ja' is, geeft de vrij williger het signaal door aan het SWOS Meldpunt Signalering. De taak van de vrijwilliger is daarmee afgerond. Ook andere vrijwilligers die iets willen signaleren, kunnen het SWOS Meldpunt Signalering bellen: 035-60.23.681. 'Ik zoek al tijden iemand om re gelmatig mee naar de stad te gaan. Juist iemand van buiten de familie, want die doen al zoveel voor me.' Dit is een uitspraak van een 52-ja- rige vrouw die lijdt aan een vorm van dementie. Naar schatting twaalfduizend mensen jonger dan vijfenzestig jaar hebben een vorm van dementie. Vaak werkt de patiënt nog, of maakt hij deel uit van een gezin met (jonge) kinderen. Het per soonlijke en sociale leven veran dert hierdoor sterk. Jong dementerenden zijn zich lan ger bewust van hun eigen achter uitgang. Voor jong dementerenden is het erg prettig om hun gevoelens met iemand te delen of om iets leuks te gaan doen ter afleiding. Een buddy kan uitkomst bieden. Zoals bij bovenstaande vrouw die behalve om naar de stad te gaan, ook graag een buddy zou hebben bij een ziekenhuisbezoek. Of bij een jong dementerende man die veel plezier beleeft aan het op knappen van kleine klusjes, maar dat niet meer alleen kan. Ook samen wandelen, theedrinken en praten behoort tot de mogelijk heden. Een buddy is dus feitelijk een ge zelschapspersoon die net iets meer doet dan een praatje komen ma ken. In de golfsport is een buddy iemand die de tas met golfsticks draagt voor iemand die golf speelt. De buddy uit dit verhaal is ook iemand die helpt om de last van een ander te dragen. Vanwege Goede Vrijdag is de pe riodieke bingo in ontmoetingscen trum Klaarwater deze maand ver schoven naar zaterdag 19 maart. Mensen van 55 jaar en ouder kun nen voor 3,50 een bingokaart kopen (inclusief koffie/thee) en dan tevens gratis meedoen aan de loterij. Vanaf 19:00 uur is de zaal aan de Wiardi Beckmanstraat open, een half uur later begint de master met het afroepen van de nummers. 'Zo wil ik oud worden' is een initia tief van een aantal Tweede-Kamer leden. Vorig jaar is een uitgebreide interactieve discussie gevoerd ge durende zes weken. 11.000 men sen bezochten samen 16.000 keer de site om een mening te spuien op onderwerpen die waren toegespitst op ouderen. Aan de hand van deze internetdis cussie heeft men een lijst met aan dachtspunten opgesteld. Ook nu nog kunnen senioren zich mengen in de lopende discussie over de vol gende onderwerpen: Wonen met als belangrijkste conclusies: Men wil 'midden in de samenle ving' blijven. Segregatie van oude ren lijkt bezoekers van www.zowili- koudworden.nl niet wenselijk; Goede voorzieningen voor oude ren zijn zeer gewenst, in de eigen woonomgeving. Goed openbaar vervoer om mobiel te kunnen blij ven is hierbij belangrijk; De bezoekers aan de site willen zelfstandig zijn en blijven. Dit be vestigt het beeld dat de nieuwe ge neratie zelfbewust is en gewend om eigen beslissingen te nemen; Aanpasbaar bouwen, niet alleen in de technische betekenis. En bij nieuwbouw graag inspraak. Werk en inkomen met als belangrijkste conclusies: Jongeren moeten meer na gaan denken over hun financiële situatie voor als zij zelf oud zijn; De pensioengerechtigde leef tijd van 65 jaar vindt niet ieder een heilig; Het recht om langer door te wer ken moet worden benadrukt; Veertig jaar werken is genoeg. De zwaarte van het werk speelt hierbij een belangrijke rol. Horen, zien en zwijgen: het SWOS Meldpunt Signalering wérkt! De SWOS onderneemt vervolgens actie door een gesprek te regelen met de ouderenadviseurs of senio- renvoorlichters van de SWOS, die onafhankelijk adviseren. Samen met de betrokkene zoeken zij naar een oplossing of naar een gezamen lijk vast te stellen aanpak van het probleem. Of door een duidelijke verwijzing naar een organisatie of instantie, die aan een oplossing van het gesignaleerde probleem kan bij dragen. En het zwijgen dan? Vanzelfspre kend worden alle signalen strikt vertrouwelijk behandeld. Op deze manier kuünen zelfstan dig wonende ouderen in Soest zo zorgvuldig mogelijk worden gead viseerd. En natuurlijk kan men, zo als altijd, ook zelf direct de SWOS bellen als er een vraag of een pro bleem is! Vrijwilligers en beroeps krachten: ze staan voor u klaar! Redactie SeniorenVaria Een leek ziet bij het bekijken van de grote verzameling postzegels na vijf minuten door de bomen het bos al niet meer. Maar David Vervat* (79) voelt er zich bij thuis als een vis in het water. Drie brandkasten vol albums heeft hij in huis en ei genlijk zou er een vierde aange schaft moeten worden. Maar David vindt het voorlopig welletjes. Zijn verzameling bestaat op dit moment uit ruim 120.000 postzegels. Plus daarbij nog eens ongeveer 25.000 dubbele exempla ren. In euro's moet gedacht worden aan meer dan anderhalve ton. Het is dus niet verwonderlijk dat David kluizen heeft aangeschaft. De moeder van David had begin veertiger jaren drie zaken en kreeg veel buitenlandse post. Toen is Da vid begonnen met het van sparen postzegels. En iedereen hielp een handje mee, vertegenwoordigers, familie en een broer ging zelfs naar Amerika. David specialiseerde zich niet per land of categorie, maar accepteerde postzegels uit de hele wereld. Later ging hij zelf reizen maken en van heinde en ver nam hij postzegels mee naar huis. Monnikenwerk Nu heeft hij naast volle kluizen nog verschillende schoenendozen vol zegels staan, die allemaal wachten om gesorteerd te worden. Monni kenwerk, noemt uw verslaggever het. 'Dat is waar', zegt de heer Ver vat, 'maar ik doe het graag en het houdt je van de straat.' David mag bij tijd en wijle ook graag een veiling bezoeken. Pas geleden nog heeft hij een interes sante aankoop gedaan. Maar zelf verkopen doet hij niet. Hij zegt: 'Waarom zou ik verkopen? Op een veiling krijg je hooguit 10% van de waarde en daar zit ik niet op te wachten. Ik ben alleen op de we reld; laatst heb ik nog 50 albums weggegeven aan goede kennissen en dat geeft meer voldoening.' Postzegels verzamelen, een tijd rovende, boeiende hobby die grote voldoening schept. Wat er later met zijn enorme col lectie gebeurt? 'Wel, dat is allemaal beschreven, ik doe daar geen me dedelingen over, maar alles komt best goed.' En omdat het toch een regenachtige dag is, duikt de heer Vervat meteen na ons gesprek weer achter zijn vergrootglas met inge bouwde verlichting om, als het zou kunnen, een kostbare afwijking te ontdekken. Om reden van privacy is de naam veranderd.) Redactie SeniorenVaria Eenzaamheid Voor de partner en kinderen is het fijn om iemand in de buurt te heb ben die op de hoogte is van de situ atie. Partners ondervinden vaak dat familie en vrienden niet zien wat er echt aan de hand is. Dit kan leiden tot grote eenzaamheid. Stichting Alzheimer Nederland zoekt mensen in de provincie Utrecht mensen die graag buddy van een jong dementerende willen worden. Er wordt een gedegen trai ning aangeboden om u goed voor te bereiden op uW taak en begelei ding tijdens het buddywerk. Ver der bent u verzekerd en is er een reiskostenvergoeding. Iets voor u? Zou u een buddy willen worden voor een jong dementerende? Hebt u ai ervaring met dementie en be schikt u zelf over enige levenser varing? Geef uzelf dan op of bel/ mail voor meer informatie: Cen traal Meldpunt Vrijwilligerswerk, 035-60.31.119, of SWOS, 035-60.23.681, info@swos.nl. In het voorjaar zal de nieuwe training van start gaan. Redactie SeniorenVaria Welzijn met als belangrijkste conclusies: Ouderen willen geen uitzonde ringspositie in de maatschappij; Mensen vinden 65 of zelfs 70 jaar niet oud: je bent zo oud als je je voelt; Veel ouderen hebben geen toe gang tot het internet, en zijn daar door verstoken van veel informa tie; Vertrouwde omgeving is belang rijk voor ouderen. Zorg met als belangrijkste conclusies: Dat kinderen voor hun ouders zorgen is niet vanzelfsprekend. Kinderen gaan er van uit dat de basisbehoeften zijn geregeld. Veel ouderen willen ook niet afhankelijk zijn van hun kinderen; Discussie over levensbeëindiging is niet of nauwelijks gevoerd; Over de betaalbaarheid van de zorg is, ondanks een aanzet daar toe van de redactie, nauwelijks ge discussieerd. Het bovenstaande is slechts een klein stukje van de discussie. Er staat nog zoveel meer interessants in dat de redactie u beslist aan raadt een bezoek te brengen aan deze site www.ouderenbeleid.nl. Abonneren op een gratis nieuws brief kan ook. Internet Veel ouderen hebben geen toegang tot internet. Dus missen zij ook de informatie van deze zeer interes sante site waarop zij zelf het on derwerp zijn. Wilt u er toch meer van weten, bel dan gerust de re dactie van SeniorenVaria, Anton Coppoolse, 0346-35.48.61. U krijgt dan gratis een uitdraai toe gestuurd. Redactie SeniorenVaria In de gemeente Soest zijn drie ont moetingscentra voor senioren en in alle drie zijn één of meerdere bil jarts te vinden: de bekende speel tafels met groene lakens die overal intensief gebruikt worden. Dat kan zijn vooreen weinigzeggend, maar o zo gezellig potje onder-ons, het kan ook in serieuzer verband met echte competitie-elementen. Een mooi voorbeeld daarvan is biljartvereniging Het Trefpunt, die onderdak heeft gevonden in het o.c. Klaarwater. In hetzelfde huis vinden nog vier andere bil jartclubs een gastvrij onderdak, waarmee geïllustreerd wordt hoe populair het biljartspel in Soest is. Geschat wordt dat in alle drie de ontmoetingscentra samen ongeveer 70 senioren veelvuldig de (meestal eigen) keu ter hand nemen. Emancipatie De biljartsport is van oudsher een mannensport die zijn oorsprong vond in cafés, want zulke grote tafels zet je natuurlijk niet in dë woonkamer neer. Vandaar mis schien het feit dat we hier nagenoeg geen vrouwen aantreffen. Terwijl zij, zo valt in de wandelgangen te horen, dames toch hartelijk wel kom zijn ais lid. Is het wachten misschien op het eerste schaap dat over de dam komt? Voorzitter Van der Rijst: "We willen inderdaad graag nieuwe leden begroeten, want de vergrij zing speelt óok ons parten." Des gevraagd gaat hij verder: "Jawel, ik zie het nog niet snel gebeuren, maar ook vrouwen zijn hartelijk welkom, op andere plaatsen heb ik er wel eens een paar zien spe len en het viel me toen op dat zij vaak een scherp oog hebben voor dit spel." computeropleidingen Al 12% jaar specialist in flexibele computercursussen. Feestactie: win een cursus of krijg 12,5% korting! tel.: 035 - 6022826 internet: www.datadidact.nl ELKE WEEK EEN SOeSTER£cOURAI\n\ IN DE BUS? Neem een abonnement: €9,25 per halfjaar! tel.(035)6014152 Op de voorlichtingsmiddag 'Regie over je leven' heb ik mij opgegeven voor de rijvaardigheidstest voor se nioren die door de stichting 3V0 georganiseerd werd (de Broemtest staat voor BReed Overleg ouderen en Mobiliteit). Een bijzondere er varing die ik deelde met 42 ande- De Seniorenbus Buiten de gewone ritten die de bei de Seniorenbussen dagelijks rijden naar de bekende bestemmingen in Soest/Soesterberg, is er ook een extra rit op vrijdag 18 maart a.s. Op die avond wordt vanaf 20:00 uur in de Oude Kerk, Torenstraat 1, het Stabat Mater van Pergolesi gezongen door het Klein Soester Koor. Wie er graag heen wil en thuis wil worden opgehaald, kan contact opnemen met de Centrale Post, 60.19.190, op werkdagen van 9:00 tot 16:00 uur. Je kunt je rijbewijs er niet verspe len, maar toch gaf de test een beet je spanning! De test bestond uit drie onder delen: een pittige rijtest, de zeer nuttige oog- en reactietest en de actuele verkeerstheorie. De 40 mi nuten durende rijtest, die afgelegd wordt in je eigen auto, leert je, met de hulp van een aardige instruc teur, nog beter te rijden dan je al doet. Want tijdens de rit geeft de instructeur allerlei praktische ad viezen en tips die je meteen al in praktijk kunt brengen. Ik werd vooral gewezen op het belang van afstand houden. Na een kopje thee of koffie werden we vervolgens meegenomen voor de ogen- en reactietest. De ogen worden afzonderlijk getest, maar leveren uiteindelijk toch weer een waardevol driedimensionaal resul taat op. Heel interessant. De reactietest is speciaal gemaakt voor personen van 18 tot 80 jaar. De hier beschreven Broemtest was de eerste in de gemeente Soest en meteen al uiterst succesvol. Het maximum aantal deelnemers/sters was binnen enkele dagen bereikt en velen moest teleurgesteld worden. De Soester politiek is daarvan ge lukkig op de hoogte en zal er waar schijnlijk wel rekening mee houden als een nieuwe subsidieaanvraag bij 3VO aan de orde komt. Het Klein Soester Koor geeft vi dag 18 maart, vanaf 20:00 uur. t uitvoering van het beroemde Sta! Mater voor sopraan, alt, vrouw* koor en orkest van G.B. Pergoh In de Oude Kerk verlenen de praan Anja Blom en de alt Anjc Rotteveel en musici van Colei Consort medewerking. Het geh Staat onder leiding van dirige Norien Siemons uit Soest. Het concert zal een originele 1 voering zijn van het passiestuk S bat Mater van de Italiaanse com nist G.B. Pergolesi. Volgens de 1 ginele partituur zullen enkele de worden uitgevoerd door vrouw koor en andere delen door de vr welijke solisten. De instrumem begeleiding komt van strijkkwa en klein orgel. Het Stabat Mater betekent moeder was staande' en is een oorsprong een liturgisch gedl Het ontstond in de Middele wen in de marge van de offic liturgische gezangen. De tekst de hymne beschrijft het leed Maria bij de kruisdood van Je De gehele tekst en de vertalin het Nederlands door Hans van Velden zullen in het program De school 'De Ruimte' (aan Insingerstraat) groéide in de al lopen twee jaar van 6 naar bijm studenten en barstte daardoor b uit haar voegen. Deze week h de school met de eigenaar van gebouw een contract getekend de komende tien jaar het ge! terrein en de rest van het geb« te huren. 'De Ruimte' is nu zo groter dat het goed is voorbe op verdere groei. 'De Ruimte' is een school op l van Vrijheid, Verantwoorde heid en Gelijkwaardigheid studenten van 4 t/m 18 jaar school biedt ruimte voor pers Di Lassostaat 65", tel. 60221 Het zijn voornamelijk heren die biljarten, maar dames zijn ook hartelijk welkom. Fair play Bij Het Trefpunt gaat het uitein delijk om de jaarlijkse kampioen. Normaliter is dat in elke tak van sport de sterkste speler, zo echter niet in deze biljartclub. Voorzitter Van der Rijst legt uit: "Hier kan ook een zwakkere broeder kampi oen worden, dat komt omdat wij een zogenaamde handicap inbou wen; de sterkste staat aan het begin van de competitie dus meteen al op achterstand, of zo u wilt de zwak kere op voorsprong, zo blijft er een gezonde rivaliteit aanwezig." Nieuwe leden In totaal zijn er in alle drie de ont moetingscentra zeven biljarttafels beschikbaar. Die worden intensief gebruikt. Toch is er nog ruimte voor nieuwe spelers. Aan het ein de van het gesprek laat de voor zitter daarom zijn telefoonnummer achter voor hen die meer informa tie willen of die, onder het genot van een kopje koffie, gewoon eens een kijkje Willen komen nemen: 035-60.17.012. Redactie SeniorenVaria Voor de rechtervoet twee pedalen: één voor gas geven en de ander om te remmen. Hetgeen subiet moet gebeuren als er plotseling een rood lampje (remlicht) voor je gaat bran den. Weer bleek hoe belangrijk af stand houden is. Weer een lekker kopje koffie en dan de verkeerstheorie. Te begin nen bij de nieuwe verkeersborden en situaties waarbij je leert om fou ten van andere weggebruikers op te vangen of te voorkomen. Herhaling wenselijk Het was een leerzame middag. We kregen een certificaat op naam uit gereikt, een boekje en een poster met de verkeerstekens. Waar schijnlijk wordt er nog wel eens zo'n broemmiddag gegeven en ik zou iedereen die aan het verkeer deelneemt, aanraden er aan mee te doen. Een deelneemster Het merendeel van de Neder) bevolking lijkt inmiddels ovi mobiele telefoon te beschi maar er wordt nog lang niet iedereen ge-SMSt. SMSen versturen van korte tekstber van de ene paar de andere m telefoon. Hoewel het er son ziet of de jeugd de hele da anders doet, blijft het gebru deze telefoon bij grote gr beperkt tot bellen. Dit terwi tekstbericht toch bijzonder 1 kan zijn als de beller of de 01 ger niet in staat is om te I maar je toch iemand op de 1 moet stellen. Van vakanties kend dat bellen uit het buit* onnoemelijk duur is, een si SMS met de mededeling dat bent aangekomen kan ook d uitkomst bieden. Volksunivi Soest wil u in één avond o' schroom helpen en u laten zi handig het kan zijn om geb kunnen maken van deze mc heid van uw mobiele telefoc dens deze snelcursus SMS SMS versturen en ontvang gebruik van het T9-woordc en wat typische 'SMS-taal'. noodzakelijk dat u zelf uw n telefoon (en eventueel hand! meeneemt waarmee u tijd cursus kunt oefenen om be te versturen ontvan gen en tijd: dinsdag 29 maart, 21:30 uur. Kosten voor dee 13,00. Er starten binnenk enkele cursussen waar nog f beschikbaar zijn, bijvoorbi cursus 'Maak uw eigen v start op dinsdag 29 maart, 21:30 uur. Tijdens deze curs u een eenvoudige website met behulp van het tekst' kingsprogramma MS Wo cursus bestaat uit vier les cursusprijs is €109,00 (ii lesboek). En op wocns< maart, 20:00-22:00 uur, musicoloog drs. A.B. Bonj lezing over de Matthaus I Het bijwonen van deze bi en leerzame lezing zal u goe bereiden op het bijwonen uitvoering, zodat u er nog n kunt genieten. Kosten zijn 12,00. Aanmelden en programma: N versitcit Soest, Di Lassostraat EB Soest, S 602.21.95 (i kan altijd), e-mail: vu-soesl(9 maandag t/m donderdag 9:1 uur. Het programma is ook a bij de VW en dc bibliotht gemeentehuis en bij bocklu verschillende supermarkten.

Soester Courant | 2005 | | pagina 14