isport wereld Groots concert van Soester kamerkoor Logos Cantat Hoge opkomst Vrouwendag Klein Soester Koor voert in Oude Kerk Stabat Mater uit 'De Ruimte' wordt groter Circusvoorstelling in Idea 2n senioren Nieuwe collectie in Kunstuitleen Soest Turks diner bij eerste internationaal eetcafé Indrukwekkende Stabat Mater van Pergolesi Soest heeft ander brief-, kopieer- en printpapier Volksuniversiteit Soest Hemerocallis en andere planten Kinderen presenteren éigen acts Snelcursus SMS hang, nummer i teiten (3) mtest vertelt WOENSDAG 16 MAART 2005 SOESTER COURANT PAGINA 15 Tentoonstelling zaterdag open Zaterdagavond in de Oude Kerk 45 bekeuringen AUTOSCHADE KOMT GEGARANDEERD WEER GOED! AUTOSCHADE STALENHOEF SOEST Het Klein Soester Koor geeft vrij dag 18 maart, vanaf 20:00 uur, een uitvoering van het beroemde Stabat Mater voor sopraan, alt, vrouwen koor en orkest van G.B. Pergolesi. In de Oude Kerk verlenen de so praan Anja Blom en de alt Anjolet Rotteveel en musici van Colenso Consort medewerking. Het geheel staat onder leiding van dirigente Norien Siemons uit Soest. Het concert zal een originele uit voering zijn van het passiestuk Sta bat Mater van de Italiaanse compo nist G.B. Pergolesi. Volgens de ori ginele partituur zullen enkele delen worden uitgevoerd door vrouwen koor en andere delen door de vrou welijke solisten. De instrumentale begeleiding komt van strijkkwartet en klein orgel. Het Stabat Mater betekent 'de moeder was staande' en is een van oorsprong een liturgisch gedicht. Het ontstond in de Middeleeu wen in de marge van de officiële liturgische gezangen. De tekst van de hymne beschrijft het leed van Maria bij de kruisdood van Jezus. De gehele tekst en de vertaling in het Nederlands door Hans van der Velden zullen in het programma- Het Klein Soester Koor krijgt vrijdagavond medewerking van Colenso Consort en twee solisten. boekje worden opgenomen. Sinds Josquin Des Préz in 1440 deze klaagzang toonzette, hebben vele opvolgende generaties com ponisten zich door dit thema van de bedroefde moeder laten inspi reren. Inmiddels zijn er meer dan 400 componisten die het Stabat Mater op muziek hebben gezet. Eén van de meest befaamde was G.B. Pergolesi. Het Klein Soester Koor zal tevens enkele andere werken voor vrou wenkoor ten gehore brengen, waar onder A Clare Benediction van J. Rutter. Kaarten zijn verkrijgbaar bij De Gouden Snaar aan de Steenhoff- straat en bij Cultuurpunt Idea aan de Willaertstraat en vrijdagavond in de Oude Kerk. Een plaatsbewijs kost 7,50 (kinderen en pas 65+ 6,00). Voor meer inlichtingen, tel. 6026456. Speciaal voor dit concert kunnen 55-plussers die geen vervoer heb ben, bellen naar de Seniorenbus van de SWOS, tel. 6019190. Uw totaalinstallateur P.A. van den DIJSSEL bv KWALITEIT SERVICE bij al uw installatiewerk LOODGIETER SANITAIR GASONDERHOUD CENTRALE VERWARMING ELEKTRA VERHUUR GASTOESTELLEN Tevens Gosonderfmd Uneto-Vni W Laanstraat 34a - Soest Tel.: 035-601 24 72 Fax: 035 - 601 11 87 BLOEI Maatschappij Afd. SOEST De school 'De Ruimte' (aan de Insingerstraat) groeide in de afge lopen twee jaar van 6 naar bijna 70 studenten en barstte daardoor bijna uit haar voegen. Deze week heeft de school met de eigenaar van het gebouw een contract getekend om de komende tien jaar het gehele terrein en de rest van het gebouw te huren. 'De Ruimte' is nu 'zoveel groter dat het goed is voorbereid op verdere groei. 'De Ruimte' is een school op basis van Vrijheid, Verantwoordelijk heid en Gelijkwaardigheid voor studenten van 4 t/m 18 jaar. De school biedt ruimte voor persoon- Di Lassostaat 65", tel. 6022195 lijke ontwikkeling in een dynami sche gemeenschap. Door de vrije interactie tussen mensen van alle leeftijden in de school ontstaat een sociale en intellectuele leeromge ving. Kinderen doen hier niet al leen kennis op, maar ontwikkelen tevens vaardigheden als zelfsturing, gemeenschapszin, creativiteit, flexi biliteit en doorzettingsvermogen. De school is onderdeel van het iederwijsnetwerk. Meer informatie over de school en de locatie is te vinden op de website www.iederwijssoest.nl. Een bezoek aan een open middag is ook mogelijk. De eerstvolgende is op 2 april tussen 14:00 en 16:00 uur, Insingerstraat 39-53. Wie meer te we ten wil komen over de plant van het jaar 2002, de hemerocallis, en andere vaste plan ten, kan donder dag 17 maart te recht bij Groei en Bloei. In het EHBO- gebouw aan de Parallelweg houdt Wim Willem- sen van kwekerij Spitsbergen-Wil- lemsen een lezing over dit onder werp. Hij weet alles over hosta's, de nieuwe astilbes en de hemerocallis, een plant die in de volksmond de daglelie wordt genoemd. Daglelies zijn doorgaans sterke planten die onder alle omstandigheden goed groeien. Ook zijn ze erg mooi. Uiteraard vertelt de spreker over de beste standplaats, de juiste be mesting, de vele variëteiten en de vermeerdering van de hemerocallis. Maar hij zal ook andere' vaste plan ten voor de zomertuin bespreken. Voor de traditionele verloting op deze avond neemt Wim Willemsen een aantal exclusieve hemerocallis- planten mee. De lezing begint om 20:00 uur. De toegang is gratis. Wie thuis de paassfeer wil verho gen, kan woensdag 23 maart onder begeleiding voorbereidingen tref fen. Groei en Bloei geeft dan een workshop, waarin de deelnemers leren een fraai paasstukje te ma ken van onder meer oasis, bloem en bladmateriaal en verschillende accessoires. Voor het materiaal zorgt Groei en Bloei. Deelna me kost 23,00 voor leden van Groei en Bloei en 30,00 voor anderen. Voor meer informatie: Mechteld de Jong, tel. 6015408 (na 19:00 uur) of e-mail: dejong- epping@planet.nl Het merendeel van de Nederlandse bevolking lijkt inmiddels over een mobiele telefoon te beschikken, maar er wordt nog lang niet door iedereen ge-SMSt. SMSen is het versturen van korte tekstberichten van de ene naar de andere mobiele telefoon. Hoewel het er soms uit ziet of de jeugd de hele dag niks anders doet, blijft het gebruik van deze telefoon bij grote groepen beperkt tot bellen. Dit terwijl zo'n tekstbericht toch bijzonder handig kan zijn als de beller of de ontvan ger niet in staat is om te bellen, maar je toch iemand op de hoogte moet stellen. Van vakanties is be kend dat bellen uit het buitenland onnoemelijk duur is, een simpele SMS met de mededeling dat u goed bent aangekomen kan ook dan een uitkomst bieden. Volksuniversiteit Soest wil u in één avond over uw schroom helpen en u laten zien hoe I handig het kan zijn om gebruik te kunnen maken van deze mogelijk heid van uw mobiele telefoon. Tij dens deze snelcursus SMS leert u I SMS versturen en ontvangen, het gebruik van het T9-woordenboek en wat typische 'SMS-taal'. Het is noodzakelijk dat u zelf uw mobiele telefoon (en eventueel handleiding) meeneemt waarmee u tijdens de I cursus kunt oefenen om berichten te versturen/ontvangen. Datum en tijd: dinsdag 29 maart, 19:00- 21:30 uur. Kosten voor deelname: 13,00. Er starten binnenkort nog enkele cursussen waar nog plaatsen beschikbaar zijn, bijvoorbeeld de cursus 'Maak uw eigen website' start op dinsdag 29 maart, 19:00- j 21:30 uur. Tijdens deze cursus leert u een eenvoudige website maken i met behulp van het tekstverwer kingsprogramma MS Word. De j cursus bestaat uit vier lessen, de cursusprijs is €109,00 (inclusief lesboek). En op woensdag 16 maart, 20:00-22:00 uur, geeft de musicoloog drs. A.B. Bongers een lezing over de Matthaus Passion. Het bijwonen van deze boeiende en leerzame lezing zal u goed voor bereiden op het bijwonen van een uitvoering, zodat u er nog meer van kunt genieten. Kosten zijn 12,00. Aanmelden en programma: Volksuni versiteit Soest, Di Lassostraat 65, 3765 EB Soest, S 602.21.95 (inspreken kan altijd), e-mail: vu-soesl@csnet.nl; maandag t/m donderdag 9:00-12:00 uur. Het programma is ook af te halen bij de VVV en de bibliotheken, het gemeentehuis en bij boekhandels en verschillende supermarkten.. Op maandag 21 maart presenteren de cursisten van de circusafdeling van Idea zich in een spetterende circusvoorstelling. De voorstelling vindt plaats in het eigen theater van Idea en begint om 18:30 uur. De cursussen circustechniek zijn gestart in september. Volgens Jos Derks, als docent werkzaam bij Idea via Circus AdieJos, zijn de kinderen eerst heel breed met alle circustechnieken aan de slag geweest. Daarna mochten de kin deren zelf kiezen met welke circus techniek ze graag een act wilden doen. Naast allerlei technieken hebben de kinderen ook geleerd hoe ze zelf een act kunnen maken. 'Kinderen beginnen het liefst direct met het kunstje, maar dat is jam mer, want dan staan ze nog achter het gordijn!' aldus Jos. 'Er zit echt een opbouw in: eerst de opkomst, dan pas het middendeel met a'lerlei trucs en natuurlijk een afsluiting met mooie buiging. Meestal moet ik dan nog wel het een en ander bijsturer.. Kinderen zijn ontzet tend inventief en bedenken soms de raarste dingen.' In de voorstelling maken twee ciowns een wereldreis. Zo komen ze van alles tegen. In elk land wordt een act opgevoerd. De acts bestaan uit koorddansen, ballopen, jonglerèa, éénv/ielfietsen, trapeze, t.ssu, enz. Zo'n vijf weken geleden zijn de kinderen hiermee begon nen. Daarnaast staan er ook nog een aantal gezamenlijke acts op het programma. Zo doet de jongste groep (6 t/m 8 jaar) de 'clownsact met een zwaar gewicht' en zal de oudste groep (9 t/m 12 jaar) een ladderact, een éénwielfiets-act, een dansje en acrobatiek laten zien. De kaarten zijn in de voorverkoop aan de aankomende circusarties- ten verkocht tijdens de circusles- sen. Vanaf dinsdag 15 maart zijn de overgebleven kaarten in de vrije verkoop verkrijgbaar bij het cul tuurpunt in Idea. De toegangsprijs bedraagt 2,00. Na afloop van de voorstelling kunnen kinderen zich meteen opgeven voor het volgende seizoen. Inschrijfformulieren liggen klaar. Heeft uw kind wellicht belangstel ling voor een circuscursus of heeft u gewoon zin om eens te komen kijken iedereen is van harte wel kom. Niets is voor deze circusar tiesten leuker dan voor een volle zaal hun kunsten te vertonen! In formatie: Idea, Willaertstraat 49, 3766 CP Soest, 60.95.829, www.ideasoest.nl. Het Cultuurpunt is geopend dinsdag t/m vrijdag 11:00-17:30 uur; zaterdag 11:00- 15:00 uur. Leerlingen van de circuscursus tijdens een voorstelling in Idea. S stichting welzijn ouderen soest er later met zijn enorme col- gebeurt? 'Wel, dat is allemaal hreven, ik doe daar geen me ningen over, maar alles komt goed.' En omdat het toch een nachtige dag is, duikt de heer •at meteen na ons gesprek weer er zijn vergrootglas met inge- vde verlichting om, als het zou ïen, een kostbare afwijking te ekken. )m reden van privacy is de n veranderd.) Redactie SeniorenVaria maar dames zijn ook hartelijk welkom. uwe leden itaal zijn er in alle drie de ont- tingscentra zeven biljarttafels hikbaar. Die worden intensief uikt. Toch is er nog ruimte nieuwe spelers. Aan het ein- an het gesprek Iaat de voor- r daarom zijn telefoonnummer er voor hen die meer informa- villen of die, onder het genot een kopje koffie, gewoon eens kijkje willen komen nemen: •60.17.012. Redactie SeniorenVaria r de rechtervoet twee pedalen: voor gas geven en de ander om :mmen. Hetgeen subiet moet uren als er plotseling een rood 'je (remlicht) voor je gaat bran- Weer bleek hoe belangrijk af- i houden is. r een lekker kopje koffie en de verkeerstheorie. Te begin- bij de nieuwe verkeersborden tuaties waarbij je leert om fou- van andere weggebruikers op ingen of te voorkomen. 'haling wenselijk was een leerzame middag. We en een certificaat op naam uit- ikt, een boekje en een poster de verkeerstekens. Waar- nlijk wordt er nog wel eens broemmiddag gegeven en ik iedereen die aan het verkeer Teemt, aanraden er aan mee >en. Een deelneemster hier beschreven Broemtest was eerste in de gemeente Soest en een al uiterst succesvol. Het cimum aantal deelnemers/sters binnen enkele dagen bereikt en :n moest teleurgesteld worden. Soester politiek is daarvan ge- dg op de hoogte en zal er waar- jnlijk wel rekening mee houden -en nieuwe subsidieaanvraag bij D aan de orde komt. 'stzegels verzamelen, een tijd- 'ide, boeiende hobby die grote jening schept. Op zaterdag 19 maart, van 11:00 tot 15:00 uur, is een tentoonstel ling van 50 aanwinsten te zien in Kunstuitleen Soest, onderdeel van Idea, kunstencentrum, theater en bibliotheek aan de Willaertstraat 49. De aanwinsten zijn vanaf deze dag ook te leen. Eén van de aanwinsten is een bronzen beeldje van Saskia Pfael- zer (1955). Zij creëert in haar beeldhouwkunst een geheel eigen wereld. Het is een wereld vol be weging, dans, theater en fantasie. Saskia volgde een opleiding aan de Rijksacademie voor Beeldende Kunsten in Amsterdam, waar ze zich toelegde op beeldhouwen en monumentaal schilderen. Vanaf 1992 leeft zij in twee culturen: haar verblijf op Sint Maarten wordt afgewisseld met perioden in haar Amsterdamse atelier. Het werk dat op de Antillen ontstaat neemt ze mee naar Amsterdam. Daar maakt ze mallen om de beelden vervol gens in brons te gieten. De dans speelt al jarenlang een vooraanstaande rol in haar oeuvre. De dynamische bronzen figuren presenteren zich alsof zij op het toneel staan. Net als een danser wil ze de ruimte beheersen: ze geeft met veel fantasie vorm aan bewe gingen in brons. (Bron: Zomertuin, galerie Bianca Landgraaf). Fotografisch overzicht Er wordt hard gewerkt aan een digitaal overzicht van de gehele kunstcollectie. Een groot gedeelte kan men al bekijken op internet. Er zijn ongeveer tweeduizend kunst werken gefotografeerd, die zijn ge plaatst op website kunstuitleennu. nl. Het is ongeveer een derde van het totale aantal kunstwerken dat in de collectie Kunstuitleen Gooi .en Eemland aanwezig is (in de ves- Brons van Saskia Pfaelzer. tigingen Soest, Hilversum, Weesp en Huizen). Het zal ongeveer een jaar duren voordat alle werken te bekijken zijn. De overige kunstwerken bevinden zich nog bij de abonnementhouders en zullen worden gefotografeerd als ze zijn teruggebracht. Tot die tijd kunnen de al gefotografeerde werken wel worden bekeken, maar nog niet worden gereserveerd. Dat kan pas als het overgrote deel van de collectie op de website te zien is. Belangstellenden kunnen al wel selecteren op naam van de kun stenaar, de gebruikte techniek, het formaat, de kleurstelling en de prijs. Allemaal informatie die belangrijk kan zijn bij de keuze van een kunstwerk. Collectie Soest De collectie van Kunstuitleen Soest volgt de laatste ontwikkelingen in de hedendaagse beeldende kunst. Er kan een keuze gemaakt worden uit een kwalitatief hoogstaande en zeer gevarieerde collectie kunst werken van Nederlandse profes sionele kunstenaars. Het is mo gelijk al vanaf 5,50 per maand een schilderij, aquarel, gouache, collage, grafische techniek, foto of een object in brons, hout, metaal of steen te lenen. Omruilen van kunstwerken kan zo vaak men wil. Alle kunstwerken zijn ook te koop. Voor kinderen tot 13 jaar is er, voor een aangepast tarief van 2,50 per maand, een spe ciale kunstcollectie te leen in de jeugdafdeling van de bibliotheek. Zo is het mogelijk, geheel naar ei gen smaak en budget, het interieur een.eigen gezicht te geven. Men kan zich laten inschrijven als lid (legitimatie meenemen) en meteen één of meer kunstwerken mee naar huis nemen. Naast uitleen en verkoop aan par ticulieren, verzorgt kunstuitleen Gooi en Eemland de plaatsing van kunstwerken in een groot aantal bedrijven in en buiten de regio. Voor bijzondere keramiek, siera den, tassen en kleine objecten kan men terecht in de kunstuitleenca- deaushop. De openingstijden'van Kunstuit leen Soest zijn: dinsdag t/m vrij dag 11:00-20:00 uur en zaterdag 11:00-15:00 uur; maandag geslo ten. Informatie. Kunstuitleen Soest/ Marja Kuipers, 60.95.829; e- mail: kunstuitleen@ideasoest.nl; Internetadres: www.kunstuitleen- gooieneemland.nl. Wie vergelijkt leest de Soester Courant Op woensdag 9 maart vond het eerste internationaal eetcafé plaats in De Plantage. Het thema was 'Turkije'. Alle 25 plekken aan de lange tafels waren bezet en het was erg gezellig. De van oorsprong Turkse Hüriye Önal-Yilmaz had die middag, bij gestaan door haar zoon, een heel Turks diner voorbereid. Met lin zensoep vooraf, lekkere hoofdge rechten en heerlijke warme vijgen gevuld met stukjes walnoot na. Ze had niet de makkelijkste gerechten gekozen, zei ze, maar wel de lek kerste volgens de deelnemers. De avond werd afgesloten met Turkse thee en koffie. Het is voor ondergetekende altijd een feest om naar het maande lijkse concert van de Muziekkring De Nederlandse Cantorij in de Kerk van de H. Familie aan de •St. Willibrordusstraat in Soest te gaan. Komende met de trein uit Utrecht, bereik je op loopafstand van het stationnetje Soest-Zuid deze prachtige kerk. Je wordt ver welkomd in een gezellige sfeer met een warme kop thee of koffie en er is een praatje met Maarten Kooij of een van de uitvoerenden. De uitvoeringen zelf staan, dank zij eerste klas professionele instru mentalisten en vocalisten, op een hoog peil. Men herkent vaak de uitvoerende musici uit toporkesten zoals het Concertgebouworkest of de radio-orkesten. Het waren zon dagmiddag instrumentalisten uit deze orkesten die zich eveneens hebben gespecialiseerd in het be spelen van een barokinstrumenta- rium. Gevoegd bij de twee vaste solisten Susanne Weide (sopraan) en Marianne Ketel (alt) betekende dit een uur genieten. Zo werd het Stabat Mater - Ma ria bij het kruis van Jazus - van Pergolesi op boeiende wijze in zijn oorspronkelijke vorm vertolkt. De vele, uit de barokke principes voorkomende, versieringen werden prachtig gestalte gegeven. Maarten Kooij wees bij zijn inleiding op de muurschildering in de monumen tale ruimte van deze kerk. Deze schildering uit de dertiger jaren van de vorige eeuw, van de hand van de Soester kunstenaar Stockhof de Jong, is uniek voor Noord-Europa. Niet voor niets is deze kerk op de monumentenlijst geplaatst. De luisteraar had in deze schildering Maria bij het kruis voor ogen. Bij de uitgang zei een bezoeker: 'Ik zie weer uit naar het concert van de volgende maand'. En zo is het, en zo moet het zijn: op 10 april zal dat gebeuren. M.W. de Geest Komende zaterdagavond - 19 maart - vindt in de Oude Kerk aan de Torenstraat een concert plaats van het Soester kamerkoor Logos Cantat. Op het programma staan werken van Mendelssohn, Pergo lesi en anderen. Logos Cantat werd in 1992 opge richt door Kees van Dusseldorp,, die daarna tot 2003 de rol van diri gent vervulde. Sinds 2004 staat het. koor onder leiding van Berna Kou semaker. Het koor richt zich op het: vertolken van religieuze en profane; klassieke koorwerken. De nadruk, ligt daarbij op de barok en de ro mantiek, maar regelmatig worden, ook werken uit de Renaissance en; de moderne tijd uitgevoerd. Con certen vinden regelmatig plaats., waar mogelijk in samenwerking; met een orkest en solisten uit Soest. Het koör heeft op dit moment 20 leden en repeteert op woensdag avonden van 20:00 tot 22:00 uur in de NPB kerk aan de Kampstraat 8 te Baarn (Informatie: K.J. Vegter, #035-60.14.694). Berna Kousemaker studeerde zang en piano aan het Rotterdams con servatorium. Sindsdien trad ze talloze malen op als solozangeres. Vanaf 1971 tot enkele jaren gele den maakte zij bovendien deel uit van Groot Omroepkoor. Ze heeft altijd een voorliefde gehad voor koordirectie en het daarbij beho rende diploma behaalde zij reeds op 17 jarige leeftijd. Vele koren hebben sindsdien geprofiteerd van haar professionele aanpak. Naast koordirectie is ze nog steeds actief als zangeres, maar richt ze zich in middels vooral op het geven van zanglessen. In het culturele leven Logos Cantat tijdens een recente repetitie ter voorbereiding op het concert. Foto: Herman van Dam. van Soest speelt ze een toonaange vende rol. Zo bracht ze het open luchttheater Cabrio tot nieuw leven en nog steeds is ze voorzitter van de bijbehorende stichting. Daar voor ontving ze in 2001 als eerste de Soester Cultuurprijs. Aan het concert van komende zaterdag wordt medewerking ver leend door de sopraan Jolanda van Leusden, de alt Pauline van Eyk en Gert Muts (orgel/piano). Het programma vermeldt werken van Pitoni, Bach, Distier, Pergo lesi, Cornelius, Stanford, Rossini en Mendelssohn. Aanvang: 20:00 uur. Entree: 8,00; CJP/65+: 7,00. Volgende keer: Marokko Op woensdag 13 april is Marokko aan de beurt. Er zijn nog enkele plaatsen vrij dus reserveer snel bij stichting Balans op 60.99.255. De deur van de Plantage aan Smits- weg 311 gaat open om 18:00 uur. Om 18:30 uur gaan alle gasten aan tafel. Voor het diner betaalt men 6,50, dat is inclusief koffie en thee na afloop. Al het vlees is afkomstig van een islamitische slager. Andere avonden die gepland staan en waarvoor men zich al kan op geven: woensdag 11 mei (thema: Irak) en woensdag 8 juni (de Af ghaanse keuken). De betrokkenheid van de Soes ter vrouwen op de Internationale Vrouwendag was hoog. Honderd vrouwen waren bij de bijeenkomst in de Schoof aan de Molenstraat aanwezig, waaronder zo'n twintig vrouwen met een andere culturele achtergrond. Gezamenlijke strijd voor vrede en gelijkwaardigheid van mannen en vrouwen is nog steeds een belang rijk onderwerp van de Vrouwen raad Soest-Soesterberg. Het thema van deze dag was dan ook: 'Vrede kan je leren'. Alle vrouwen waren vandaag van harte welkom. Ook de vrouwen die geen oppas voor hun kinderen konden regelen konden gewoon komen, want er was een crèche aanwezig. Voorzitter van de Vrouwenraad, Lia van Veen, openende de bij eenkomst en heette iedereen van harte welkom. Zij gaf vervolgens het woord aan Marlies Tjallingii, die op een artistieke manier de honderd vrouwen met elkaar over het thema liet praten. Zij gaf door simpele voorbeelden aan hoe je een ander kan laten weten wat je wel of niet wilt doen. Spelenderwijs raakten de vrouwen steeds meer met elkaar in gesprek. Na alle interessante gesprekken was het tijd voor een pauze met thee en koffie en zelfgemaakte lek kernijen. Na de break moesten de vrouwen weer hard aan de slag. Onder leiding van Aartje Knol en Eveline Hilhorst werd de groep in vieren gedeeld. Iedere groep ging De gemeente Soest is overgescha keld op ander papier. Het verschil is direct zichtbaar omdat het nieu we papier witter is dan het tot nu toe gebruikte. Reden voor de wijziging is het feit dat de Regeling Duurzaamheid Archiefbescheiden voorschrijft dat papier te gebruiken voor ar chiefbescheiden in de zin van de Archiefwet moet voldoen aan de NEN 2728. Tot voor kort was er geen papier beschikbaar dat aan deze strenge en puur Nederlandse norm voldeed. Omdat de meeste papierfabrikanten inmiddels papier leveren dat wel aan deze norm vol doet, eist de provinciale archiefin specteur van overheidsinstellingen dat ze dit papier gebruiken voor hun archiefbescheiden. Binnen de gemeentelijke organi satie is bij het printen/kopiëren moeilijk in te schatten welke do cumenten uiteindelijk wel of niet in het archief terecht komen. Uit praktisch oogpunt is het niet han dig om de printer/copiers met twee verschillende papiersoorten te vul len; vandaar de overgang naar de nieuwe (houtvrije) papiersoort. De gemeente zal uiteindelijk ook volledig overstappen op witte en veloppen, zodat de kleuren weer op elkaar afgestemd zijn. Oude voorraden worden uiteraard eerst opgemaakt. Bii de keus is ook gekeken naar de milieubelasting. Zowel het oude als het nieuwe papier is chloorvrij gebleekt. De milieubelasting van het nieuwe papier is dan ook, net als bij het oude, minimaal. Honderd vrouwen van verschil lende culturele afkomst waren tij dens de bijeenkomst ter gelegenheid van de Internationale Vrouwendag aanwezig. muziek maken met instrumenten. Veel muzikaal 'talent' werd tijdens deze workshop ontdekt. Verkeerscontrole: Bij een grote verkeerscontrole op onder meer de Maatweg in Soest en de Amsterdamsestraatweg heeft de politie 45 bekeuringen uitge schreven. Automobilisten kregen een boete, omdat ze tijdens het rij den met een mobieltje in hun hand belden, ze de gordel niet droegen, onnodig mistverlichting voerden of omdat de remverlichting niet func tioneerde. Ook slingerde de politie enkele bromfietsers op de bon. Opgevoer de motorblokken, lekke uitlaten, te veel geluid en niet goed werkende remmen waren de aanleiding daar voor. De controles vonden vorige week dinsdag tussen kwart voor acht 's morgens en twee uur 's mid- V S stalenhoef als één aanspreekpunt voor alle verzekeringen en schade-afwikkelingen. vervangende auto direkt inzetbaar. FOWfjf GARANTIEBEDRUF y veilig en vakkundig autoschadeherstel, met 4 volle jaren schriftelijke Focwa t o py^n t n s t e i garantie. reparateur nieuwste technieken spotrepair/ uitdeuken zonder spuiten. 'erkende autoschade- hersteller/ Ind. terr. Nieuwegracht 29 3763 LP Soest Tel. (035) 602 27 44 Fax (035) 602 74 56

Soester Courant | 2005 | | pagina 15