nurfit Forse daling aantal klachten vliegbasis Gewapende bende loopt door domme overtreding tegen lamp >ombarie om vijf schuttingen Brandje in motor van Chinook snel geblust Soestdijk mmmmiJb. v, Itwijk VOVS voor dit jaar minder optimistisch gestemd KERKDIENSTEN MEDISCHE DIENST Kaartverkoop van start voorjaarsconcert Odeon VOVS heft zich op na sluiting basis in 2007 Paranormale bijeenkomst Mahatma in Soesterberg Actie van verkeersouders Carolusschool: fietshelm Creatiefmarkt Soesterberg met gevarieerd aanbod PAGINA 16 nink it Dijsselb.v. Zn. TOF ïrl MAKER inden al s© ESIGN onk Trappen b.v. WOENSDAG 16 MAART 2005 Medewerkers McDrive ontsnappen aan overval Bridge-instuif Oproep aan inwoners van Soesterberg en Soest Hieft u een (koninklijke) onderscheiding? DORRESTEINWEG 72b swj. 3763 LL SOEST Telefoon: 035-6012883 Fax: 035-6013606 Voor al uw infrastructuur Grondwerkzaamheden Bestratingswerkzaamheden Rioleringen Sloopwerkzaamheden Ontwerp Infrastructuur nzonwering Tel. (033)-480 22 44 Tel. (033)-480 25 20 INSTALLATEUR :entrale verwarming ische installatie lefoon 035 - 601 24 72 GSSYSTEMEN www.fischer.nl erapie aining elaan 37a, 3762 DA Soest 6013814, Fax 035 - 6029686 therapiesoestdijk.nl 3iosoestdijk@zonnet.nl >-6019666 Birkstraat 93 - Soest Tel. 601 23 54 Beukenlaan 46 - Soest Tel. 601 20 65 Van Weedestraat 46A Soest - Tel. 601 38 77 Burg. Crothestraat 35 - Soest Tel. (035) 601 60 33 Fax (035) 601 37 05 E-mail: info@dejongaccountants.nl www.dejongaccountants.nl RILLEN PREGEN SLITTEN STANSEN NUMMEREN rging Familiebedrijf sinds 1938 ling van uitvaarten, zoals u wenst. oesterberg Dag eti nacht bereikbaar: nl 0346-351223 EST TELEFOON 035 - 6010344 KEUS LAAGSTE PRIJS jw dranken! 5 - 601 24 90 CR ilenbeek Assurantiemakelaars ■straat 32 Telefoon 035 - 601 13 04 www.holenmolenbeek.nl EERN SOEST VIANEN ZEIST houdelijhe apparatuur-Multimedia >2 3761 CQ Soest Fax: 035 - 601 04 94 BOUWADVIES B.V. nische keuringen o.g. sleiding -Tel. 035-602 31 13 u voor telecommunicatie ion voor mobiele communicatie 'weg 27-29a, Soest. Telefax 035 - 6091009 nhaltelecom.nl 'ius Golfkarton 335 - 609 53 00 335 - 609 5311 lEVELOPMENT www.rvo.hl ?stigd aan de koningsweg in Soest i dat wij voor iedere website een wensen. 32305 F. (035) 6032308 info@retO.nt VOORHEEN I 2 - 3762 ER Soest 601 35 91, Fax 035 - 601 91 47 ktrappen@tiscali.nl SOESTERBERGSE COURANT Reductie-adres: Jan van Steendelaar, tel. 06-22450173. Klachten bezorging: tussen 18:30 en 19:30 uur C. van Barneveld, Molenstraat 112, Soest tel. 035-602 18 41 l)e hinder van de vliegbewegingen op de vliegbasis Soesterberg is in 21)04 ten opzichte van 2003 voor het eerst sinds lange tijd afgeno men. Het aantal klachten daalde sterk met 35 procent, vooral door minder straalvliegtuigen. Hierover nam het aantal klachten af met 60 procent. Ook het aantal klachten over heli kopters daalde, zij het met slechts 3 procent veel minder spectaculair. De meeste klachten (211, wat neer komt op 57 procent) kwamen uit Zeist, gevolgd door Soest met 59 klachten, waarvan 34 uit Soester berg, 22 uit Soest en 3 uit Soest- duinen. De Bilt en Amersfoort scoorden ieder 8 procent, Leusden 7 procent en uit andere gemeenten kwam de overige 4 procent van de klachten. Deze cijfers staan in de Klachten analyse geluidhinder 2004 van de vliegbasis Soesterberg, een jaar lijkse analyse door dc Vereniging Overlast Vliegbasis Soesterberg (VOVS). Dat er minder klachten zijn, schrijft het bestuur ook toe aan het feit dat omwonenden van de vliegbasis ervan op de hoogte zijn dat de basis in 2007 definitief zal worden gesloten, een voorne men dat de omwonenden met grote instemming hebben begroet. De negatieve gevolgen voor werk gelegenheid waar de burgemees ters van Soest en Zeist voor vrezen, lijkt de VOVS nogal mee te vallen. 'Daar het hierbij in hoofdzaak gaat om militaire werkgelegenheid. Uit de klachtenanalyse blijkt dat geluidhinder buiten de normale openingstijd van de vliegbasis alge meen als hinderlijker wordt ervaren dan wanneer de vliegbasis operati oneel is. Van alle klachten had 47 procent betrekking op de avonden of het weekend. Het aantal klagers daalde in 2004 ten opzichte van 2003 aanzienlijk van 370 naar 172. Gemiddeld klaagden ze 2,15 keer, wat niet opvallend afwijkt van het gemiddelde van de overige militaire bases. Voor wat SoesteTberg betreft is het aantal klachten per klager zelfs laag. Verhuizing Over de cijfers voor dit jaar is het bestuur overigens minder optimis tisch als het gaat over de geluids overlast. Door de terugkeer van de Cougars uit Irak zijn alle dertig he likopters van de Koninklijke Lucht macht weer bij het 298 squadron op Soesterberg gestationeerd. Ze blijven daar tot de verhuizing van het squadron naar Gilze-Rijen en de daaraan gekoppelde sluiting van de basis in 2007. De in 2004 geuite klachten, in to taal 370 (tegen 572 in 2003), had den betrekking op hinder van zo wel vastvleugelige vliegtuigen als helikopters. Klachten over roet en stank bleven geheel achterwege. Trillingen en grondlawaai leidden daarentegen wel tot klachten. Zelfs over het zweefvliegen, een op zich toch geluidsarme activiteit, kwa men enkele klachten binnen over het 'ruisen'. In vier gevallen dienden gedupeer den een schadeclaim in. Als ge volg van trillingen door overvlie gende helikopters (58 procent van de klachten ging over helikopters, en daarvan was 98 procent van de op Soesterberg gestationeerde heli's verantwoordelijk) ontston den scheuren in muren en liet het pleisterwerk los. Ook inboedel liep schade op, zoals schilderijen en wandborden, die van de muur vielen, potten die van vensterban ken trilden etc. De schade was in die gevallen beperkt en gezien de moeite die men ervoor moest doen, zag men af van het indienen van een schadeclaim. Een paard rende door een laag overvliegende heli door een hek en overleed. Een laag overvliegende F16 joeg een paard zoveel schrik aan, dat het struikelde en een been brak. Geluidzone Opvallend is dat de wettelijk toege stane geluidsbelasting in 2003 op nieuw slechts voor ongeveer l/16e deel werd gebruikt. Ondanks ver zoeken tot aanpassing van de rea liteit (veel minder lawaai sinds het vertrek van de straaljagers) zijn de geluidsgrenzen nog steeds niet in gekrompen. De geldende brede ge luidszone is er oorzaak van dat in een grote straal rond de vliegbasis geen woningbouw mogelijk is. Een procedure van de gemeente Soest bij de Raad van State heeft er enkel toe geleid dat alleen de zone aan de zuidkant van de vliegbasis ge deeltelijk is verkleind. Buiten deze zone is het gebied ongewijzigd en blijven de (bouw)bepcrkingen ge handhaafd. De geluidszone zal niet eerder worden vrijgegeven dan na sluiting van de basis eind 2007, al dus de VOVS. Zaterdag 19 maart zondag 20 maart Rooms-katholiek, Caroluskerk, Rademakerstraat 75 Zaterdag 19:00 pastor P. van Hooijdonk; meditatiedienst Zondag 10:30 pastor J. Beekman; eucharistieviering; herenkoor Woensdag (23 maart) 19:00 pastor P. van Hooijdonk; eucharistievie ring; gemengd koor (boeteviering) Prot. Kerk in Ned., Vredekerk, Gen. Winkelmanstraat 101 10:00 ds. M.A.A. Nawijn Sterrenberg, 't Lichtpunt, Huis ter Heide 10:30 ds. H. Henstra; avondmaal World Outreach Church (info locatie: 0346-35.04.58) 10:30 H.D. Gosscth 0p zaterdagavond 16 april ver zorgt het symfonisch harmonieor kest van muziekvereniging Odeon onder leiding van dirigent Gerrit de Weerd een avondvullend pro gramma in het Officierscasino te Soesterberg. Dit jaar staat het voorjaarsconcert van het orkest in het teken van 'Russische Passie en American Swing'. De kaartver koop gaat zaterdag 19 maart van start. Het belooft een gevarieerd pro gramma te worden, waarin ver schillende muziekgenres de re vue passeren. Het concert wordt geopend door de, muzikanten van het leerlingenorkest. Dit zijn over het algemeen jonge muzikanten die sinds kort een instrument bespelen. Dirigent Gerrit de Weerd vindt het belangrijk dat de leerlingen al vrij snel leren om met elkaar samen te spelen in een orkestopstelling. Er wordt dan ook veel tijd en ener gie gestoken in de muzikale op leiding van deze toekomstige or kestleden. Daarna wordt het podium vrijge maakt voor de muzikanten van het symfonisch harmonieorkest. Voor de pauze laat het orkest muziek stukken horen waarin de passie van het Russische volk voor dansen en muziek naar voren komt. Muziek van componisten zoals Borodine, Tsjaikowski en Khatchaturian wor den ten gehore gebracht, namelijk Polovtsiaanse Dansen, Slavische Mars en Lezghinka. Voor velen zullen de melodielijnen van deze bijzondere muziek zeer hérken- baar zijn. Na de pauze laat Odeon een geva rieerd Amerikaans programma ho ren, waaronder Slaughter on tenth Avenue en het bekende American Patrol. Gezien het feit dat dit jaar 60 jaar bevrijding wordt gevierd, is dat ook in de muziekkeuze te be luisteren. Zo wordt onder andere het prachtige koraal Hymn to the Fallen en Mars 1941 uitgevoerd. Voor deze avond heeft Odeon ook twee solisten uitgenodigd. In Strike up the Band staat slagwerksolist Thornwald Jörgenson centraal. Hoboïst Arco van Zon brengt het schitterende hobo-concert Vari- ations van Rimsky-Korsakov ten gehore. Het concert begint om 20:00 uur, de zaal is open vanaf 19:30 uur. Kaarten zijn vanaf zaterdag 19 maart alleen in de voorverkoop verkrijgbaar a 8,50 bij Drogisterij Sukking in Soesterberg (Radema kerstraat 21) en de VVV in Soest (Steenhoffstraat 9B). De Vereniging Overlast Vlieg basis Soesterberg (V O VS) werd destijds opgericht met als doel 'de overlast van de vliegbasis Soesterberg zoveel mogelijk te beperken dan wel op te heffen'. Na de sluiting van de basis, vol gens plan in 2007, heeft de ver eniging geen taak meer. Ze zal dan ook op dat moment worden opgeheven, tenzij toch zou wor den besloten de vliegbasis voor ander luchtverkeer te bestem- Dit schrijft het bestuur in de Klachtenanalyse geluidshinder 2004 vliegbasis Soesterberg die aan de orde komt tijdens de jaar vergadering op 23 maart. Het bestuur schrijft onder meer dat 'nog niet volledig bekend is wat er na de sluiting van de vliegba sis met het vrijkomende terrein zal gebeuren. Er circuleren allerlei geruchten die veelal op speculatie zijn ge baseerd.' Het bestuur vervolgt: 'Uiteraard zit de omgeving niet te wachten op een uitgebreide vestiging van industrie en woningbouw, en ze ker niet op een hernieuwd ge bruik als luchtvaartterrein voor burgerverkeer op het eventueel vrijkomende terrein. Gezien ech ter de ligging van de vliegbasis Soesterberg in het Hart van de Heuvelrug mag worden verwacht dat de provincie hier nauwlet tend op zal toezien en slechts in beperkte mate, dan wel in het geheel niet bebouwing zal toe staan.' Inmiddels is al wel bekend dat het voormalige Camp New Am sterdam (destijds het centrum van de Amerikanen, ingang Dolderseweg) als militaire be drijventerrein gehandhaafd blijft. Momenteel zijn hier aan- en af- voertroepen van de verbindings dienst gevestigd. Het nu nog in de Palmkazerne in Bussum ge huisveste administratieve oplei dingscentrum verhuist te zijner tijd naar Camp New Amsterdam. Het Walaardt Sacrékamp blijft gehandhaafd. De verhuizing van het Militaire Luchtvaart Museum van Kamp van Zeist naar de noordzijde van de vliegbasis is vrijwel zeker, al dus het bestuur van de VOVS. Zowel clubspelers als thuisbridgers kunnen zondag 20 maart meedoen aan de maandelijkse instuif bij bridgeclub Soesterberg. Er wordt om half twee begonnen in de zaal van De Drie Eiken. Tot 13:15 uur kan men zich inschrijven voor de bridgedrive. Deelname kost een euro per koppel. Op maandag 21 maart wordt in dorpshuis Burgstede aan het Dorpsplein in Soesterberg de der de van een serie openbare para normale bijeenkomsten gehouden op initiatief van Maria en Charles Vrugt van het spiritueel Reiki-cen- trum 'Mahatma'. De bijeenkomst begint om 20:00 uur. De paranormale bijeenkomsten worden op iedere laatste maan dag van de maand gehouden, met uitzondering van de vakantieperi ode juli en augustus en de feest maand december. Op deze avon den verrichten op uitnodiging van het echtpaar Vrugt paragnosten of mediums helderziende waarnemin gen. Zij doen dat op een manier waardoor degene die een bood schap ontvangt er zijn voordeel mee kan doen. De boodschap heeft als doel het bewustwordingsproces te vergroten. Op maandag 21 maart is Marianne Nicolaas te gast in Soesterberg. Zij duidt op een intuïtieve manier via de tarotkaart psychometrie, waarbij zij uitgaat van de beteke nis van de kaart. Op 25 april komt de bekende Amsterdamse parag- de vakgarage voor Soesterberg Reparaties en onderhoud volgens dealerspecificaties APK-keuring 50,- (incl.) Rademakerstraat 31a Soesterberg - Tel.: 0346 - 351 530 Ze lagen met zijn drieën met bivakmutsen op en gewapend met pistolen in de bosjes bij de McDrive in Soesterberg. Toen loste een 20-jarige Utrechter, die volgens de andere twee overvallers stoned was, per ongeluk een schot. De drie overvallers schrokken en maakten zich uit de voeten. IDaarmee ontsnapte het personeel ;van die McDrive aan een schok kende overval. Ander horecaperso- neel in verschillende restaurants in Utrecht had al kennis gemaakt met de overvallers die weinig zachtzin nig te werk gingen. De overvallers drongen steevast na een sluitings tijd het restaurant binnen en zet- fcen aanwezige personeelsleden of Vlanten een pistool op het hoofd fen bonden ze vervolgens vast. Tus sen augustus en oktober overvielen oe Utrechters vier restaurants, een Supermarkt, een Gall en Gall en teen witgoedwinkel in Utrecht en Hilversum. De officier van justitie eiste vrij dag tien jaar cel tegen een 19-ja- rige Utrechter die zes overvallen en Brie pogingen daartoe had bekend. Een 20-jarige overvaller die alleen een overval op een tankstation in Utrecht had bekend en ontkende het schot in Soesterberg te hebben gelost, hoorde vijf jaar cel eisen. De zaak tegen een derde overvaller die toegaf acht gewapende over vallen te hebben gepleegd, werd aangehouden voor psychiatrisch onderzoek. In die drie maanden waren de drie mannen volgens officier van jus titie D. van der Zwan vrijwel al leen maar met het voorbereiden en plegen van overvallen bezig. Een overval op een supermarkt in Hil versum waar ze werden getipt door een personeelslid die bij dezelfde Utrechtse voetbalclub speelde, noemden ze een tussendoortje. De slachtoffers die pistolen op hun hoofd kregen, zullen nog lang te rugdenken aan dat tussendoortje. Op 5 oktober vond de bedrijfsleider van die supermarkt, die de kas aan het tellen was, het vreemd dat er zo weinig geluid uit de winkel kwam tijdens het opruimen na sluitings tijd. Hij liep de winkel jn en zag verschillende collega's op de grond liggen. De bedrijfsleider dacht even dat er een grap werd uitgehaald, maar toen hij een pistool op zijn hoofd kreeg, werd hem duidelijk wat er echt aan de hand was. De aanwezigen werden vastgebonden. De buit bedroeg ruim zesduizend euro. De 19-jarige verdachte haalde tij dens de overval ook nog de por temonnee van de bedrijfsleider uit diens zak. Toen hij zag dat er geen geld in zat, haalde hij tien euro uit de sporttas met de buit en stopte dat in de portemonnee van de be drijfsleider. 'Neerbuigend' noemde officier van justitie D. van der Zwan dat gedrag. 'Ik heb een groot hart', vertelde de verdachte. 'Als iemand niets heeft, geef ik hem geld'. Door een domme verkeersovertre ding liepen ze tegen de lamp. De auto van de overvallers werd aan gehouden, omdat ze over een on- doorbroken streep waren gereden. De mannen werden meegenomen naar het bureau. De negentienja rige verdachte sloeg na een paar weken door en lapte zijn mede overvallers erbij. Uitspraak 25 maart. De gemeente gaat optreden tegen bewoners van Hennes en Mercury in Soesterberg die in strijd met de voorschriften een te hoge erfaf- i scheiding hebben aangebracht. De gemeente Zeist krijgt liet ver- zoek op te treden tegen een schut- f ting aan Mercury omdat deze niet geheel op grondgebied van Soest Hgt- I De gemeente heeft een klacht I gekregen van een bewoner van Bloemheuvel die geen vergun- I ning kreeg voor het plaatsen van de door hem gewenste schutting, omdat die niet aan de voorwaarden j voldeed. Hij stelde vast dat elders 1 in het dorp wel schuttingen be staan die vergelijkbaar zijn inet de afscheiding die hij wilde plaatsen maar waarvoor hij geen toestem ming kreeg. Hij verzocht de gemeente enkele keren hiertegen handhavend op te treden, maar omdat hij na ruim drie maanden nog geen antwoord had gekregen, diende hij een klacht in bij de gemeente. Tevens heeft hij de inspectie VROM verzocht een onderzoek in te stellen naar de gang van zaken met betrekking tot de handhaving bouwregelgeving in de gemeente Soest. Tijdens een controle door de bui teninspecteur van de gemeentelijke afdeling Planologie en Bouwen is gebleken dat er vier schuttingen van 1.80 tot 2.00 meter zijn ge plaatst, hoewel ze volgens het be stemmingsplan niet hoger mogen zijn dan één meter. Afscheidingen die ten tijde van de ter inzage legging van het bestem mingsplan al bestonden, mochten blijven staan. Het gaat om. schuttin gen waarvoor de gemeente in 1989 een vergunning heeft afgegeven. Ze staan aan de openbare weg. De ver gunningverlening is in hoofdzaak voortgekomen uit veiligheidsover wegingen. Destijds werden de hui zen iii de luchtvaartwijk bewoond door op de vliegbasis Soesterberg gestationeerde Amerikaanse mili tairen. De afscheidingen waar het in dit geval om gaat, zijn later ge plaatst. Het gemeentebestuur heeft besloten een procedure te starten tegen de bewoners die een te hoge erfafscheiding aan de voorkant van de woning hebben aangebracht. In één geval is een verzoek daartoe aan Zeist doorgestuurd met ver zoek om op de hoogte gehouden te worden van de stappen die het gemeentebestuur van Zeist neemt. De klager is van een en ander op de hoogte gesteld. Dan nodig ik u van harte uit voor de speciale gedecoreerdenbijeenkomst van de gemeente Soest 's ochtends op 29 april 2005! Dit jaar is het 60 jaar geleden dat er een einde kwam aan de Tweede Wereldoorlog. Bovendien viert Hare Majesteit de Koningin haar 25-jarig regeringsjubileum. Ook in Soest vinden vele activiteiten plaats om deze gebeurténissen te herdenken en te vieren. De gedecoreerden bijeenkomst is één van deze activiteiten, georganiseerd door de gemeente Soest. In de afgelopen 60 jaar hebben veel mensen een Koninklijke onderscheiding in de Orde van Oranje-Nassau en de Nederlandse Leeuw toegekend gekregen. Naast deze civiele orden zijn er ook personen aan wie een dapperheidsonderscheiding is toegekend en personen die zijn gedecoreerd met een onderscheiding als lid van de Neder landse Krijgsmacht, het KNIL, de Koopvaardij, de Visserij of de Burgerluchtvaart of in Verzet hebben bijgedragen aan onze bevrijding. Ook na de bevrijding in 1945 zijn vele militairen voor (vredes)missies over de gehele wereld uitgezonden geweest en daarvoor onderscheiden. Is één van de bovenstaande onderscheidingen aan u toegekend en woont u in de gemeente Soest? Meld u zich dan aan voor de bijzondere bijeenkomst op 29 april 2005. U kunt zich aanmelden via onderstaande aanmeldingsbon of via www.soest.nl/gedecoreerdendag. U zult dan nader worden geïnformeerd. De burgemeester van Soest, drs. J.J.L.M. Janssen Ja, ik kom graag naar de speciale gedecoreerdenbijeenkomst van de gemeente Soest. (alle gevraagde gegevens vermelden alstublieft) Naam:M V Adres: Postcode-woonplaats: Geboortedatum en -plaats: Telefoonnummer: E-mailadres: Toegekende onderscheiding (officiële benaming): Datum en plaats van uitreiken: Deze bon in een envelop opsturen naar (postzegel niet nodig): Gemeente Soest, t.a.v. mevrouw L. van der Marei, Antwoordnummer 120, 3760 VB SOEST Huisarts voor dringende hulp van de huisarts 's avonds, 's nachts, in het week einde en op feestdagen bellen met de huisartsenpost Zeist, 0900- 43.01.430. Apotheek, overdag: apotheek bellen, dan hoort men wie er dienst heeft. Apotheek, vanaf 17:30 uur: Centrale Apotheekdienst, Diakonessenhuis Zeist, Prof. Lorentzlaan 76, 030-69.95.952. Tandarts, spreekuren 13:00 en 19:00 uur: eigen tandarts bellen; dan hoort men wie er dienst heeft. Dierenarts, weekenddienst na afspraak; P.J.J. Theuns en C.J. Schievink, Kampweg 50, 35.24.67; in andere gevallen hoort men via het antwoordapparaat wie er dienst heeft. Amant thuiszorg en Amant christelijke thuiszorg (voorheen Thuiszorg Eemland) Huishoudelijke verzorging, verzorging en verpleging, gespeciali seerde verpleging, overbruggingszorg, personenalarmering. U bent 24 uur per dag beschermd. 033-42.20.500; ook voor spoedeisende situaties tussen 17:00 en 08:00 uur en in de weekeinden. Amant uitleenservice Voor het lenen van hulpmiddelen en verpleegartikelen. Voor spoedei sende situaties 's avonds en in het weekeinde: 033-46.19.191. Christelijke Thuiszorg Voor alle aanvragen: 033-29.94.669; dag en nacht bereikbaar. Eén op Eén Thuiszorg AWBZ- en particuliere thuiszorg Soest e.o., 24 uur per dag huishou delijke verzorging, verzorging en verpleging, 035-54.12.016; buiten kantoortijden voor spoedeisende gevallen: 06-51.54.03.73. Groot alarm voor de hulpdiensten vrijdagmiddag, toen op de vliegba sis Soesterberg brand uitbrak in een Chinook helikopter. Uitein delijk bleek alles mee te vallen. De vier bemanningsleden konden zich op tijd in veiligheid brengen. De brandweer van de vliegbasis hoefde niet te blussen en kon zich beperken tot het instellen van een onderzoek en nacontrole. De brand is vermoedelijk door slui ting in het instrumentenpaneel ont staan tijdens het proefdraaien op het platform, voordat het toestel zou opstijgen. De piloot zag plot seling rook uit het paneel komen. Ook sloegen enkele instrumenten in de cockpit alarm. De vliegers verlieten daarom het toestel, waar bij één van hen de motor uitscha kelde. Daarna alarmeerden ze di rect de brandweer. Deze was snel ter plaatse, maar blussen was niet nodig. Het alarm voor de hulpdien sten die zoals gebruikelijk bij een vliegtuigongeval ook waren inge schakeld, kon al spoedig worden ingetrokken. Een woordvoerster van de Ko ninklijke Luchtmacht heeft vol gens Luchtvaartnieuws gezegd dat de schade aan het toestel beperkt is gebleven. Aan de buitenkant is dan ook niet veel schade te zien. Onderzoek zal moeten uitwijzen wat de werkelijke schade aan de motor is en wat de brand heeft ver oorzaakt. Overigens ging het vol gens haar om èen incident, zodat er geen reden is om de Chinooks aan de grond te houden. Ze zullen dan ook gewoon blijven vliegen. De Koninklijke Luchtmacht heeft de beschikking over dertien Chi nook-transporthelikopters. Ze zijn ingedeeld bij 298 squadron op de vliegbasis Soesterberg Ze zijn zo'n zestien meter lang en hebben twee motóren en kunnen 33 passagiers vervoeren. nost Simon Bakker. Hij geeft met Amsterdamse humor via helder ziende waarnemingen zijn bood schappen door. Van de nieuwe cursussen astrolo gie en tarot is de ervaren tarotleg- ster Marianne Nicolaas de cursus leidster. Het Reiki-centrum heeft nog meer activiteiten op het programma staan. Hiervoor kan men contact op nemen met 'Mahatma', tele foon 0346-331113, of via e-mail c.vrugt@freeler.nl De actieve verkeersouders van de Carolusschool hebben weer enke le activiteiten op touw gezet, waar van de eerste deze week loopt: een kortingsactie voor de aanschaf van een fietshelm. Met medewerking van Rijwielspecialist Ben de Bruin in Soest kunnen de kinderen on der het motto 'Ridders, racers en ruimtevaarders, iedereen draagt een helm' tegen een gereduceerd tarief een helm aanschaffen. Hoewel de meeste kinderen vinden dat een helm 'stom' staat, was de vierjarige Joël Cornelia helemaal verguld met zijn nieuwe hoofddek sel. Glunderend keek hij in de spie gel en vond dat de helm juist stoer stond. Belangrijker is dat door het dragen van de fietshelm dc kans op ernstig letsel bij een val of on geluk sterk vermindert. Vooral in de basisschoolleeftijd gebeuren veel ongelukken met fietsers. Hierdoor komen per jaar zo'n 13.000 scho lieren bij de afdeling spoedeisende hulp van een ziekenhuis terecht. Een valpartij betekent voor 850 van hen opname in het zieken huis. Sommige kinderen houden er blijvend schade aan over. Veel hoofd- en hersenletsel is te voor komen door het dragen van een fietshelm. Bij de meeste fietsongc- lukkcn, 85 procent, is geen auto betrokken. Kinderen vallen vaak zomaar met dc fiets doordat ze nog wat onhandig of snel afgeleid zijn, tegen een stoeprand of een paaltje rijden, elkaar in de wielen rijden of onderweg stoeien. Dc verkeersouders van de Carolus school hebben twee jaar geleden voor het eerst een helmactie gehou den. Het resultaat was zo positief, vertelt verkeersouder Sylvia van de Craats, dat voor degenen die er toen niet van hebben kunnen profiteren nu opnieuw zo'n actie op touw is gezet, dankzij de spontane medewerking van Ben de Bruin. De helm is ook bij andere gelegen heden dan enkel fietsen te dragen. Hij beschermt bijvoorbeeld ook goed tijdens het rolschaatsen en skateboarden. Een skateboardhelm daarentegen is niet geschikt om op de fiets te dragen. Dc actie op de basisschool in Soesterberg duurt nog deze hele week. Eén van de tradities in Soesterberg is de creatiefmarkt in bet ontmoe tingscentrum De Drie Eiken aan het Dorpsplein. Op initiatief van Irmgard Lensink is het zaterdag weer zover. Om tien uur kan men er terecht om te zien wat mensen allemaal doen om een zinvolle invulling te geven aan hun vrije tijd. Er zijn dit keer achttien deel- De 'bemanning' van de tafels is zoals altijd gevarieerd. Houtsnij werk, mini-meubels, bloempot ten, broches, zijde- en kantwerk, schilderijtjes, natuurproducten en stenen zijn enkele voorbeelden van wat er allemaal te zien en te koop is. Voor de deelnemers aan dc cre atiefmarkt is het een gezellige bij eenkomst waar ze geïnteresseerde bezoekers geduldig uitleg geven over hun hobby, voor de bezoekers is het een gelegenheid hun bewon dering voor dc makers van al het moois te laten blijken. Eén van de deelnemers (uit Soest) maakt vilten figuren cn van tricot- stof zogeheten zonnekind-pop- pen. Zes jaar doet ze dit al met veel plezier. Dat had ze niet kun nen denken toen ze, een jaar of zes geleden, voort eerst besloot zelf iets te maken. Een vriendin van haar had een baby gekregen cn ze wilde geen in een winkel gekocht cadeautje geven, maar iets wat ze zelf gemaakt had. Hoewel ze daarin geen ervaring had, besloot ze ei genhandig een knuffel te maken, een pop van badstof. Het originele cadeautje was zo'n succes, dat haar vriendin een maand later vroeg of ze nog zo'n knuffel wilde maken. Dc baby kon absoluut niet zonder en om het niet elke keer uit de wieg mee te hoeven nemen, zou een tweede knuffel zeer welkom zijn. De poppenmaakster ging op nieuw aan de slag cn kreeg daarna de vraag of ze nog meer van zulke poppetjes had. 'Ik ben me er toen pas echt in gaan verdiepen cn heb cr daarna een heleboel gemaakt. Voor familie cn kennissen, maar ook voor andere mensen die ze leuk vinden.' Ze legde zich toe op het maken van zonnekinderen-poppen, be kend van de antroposofische be weging 'omdat die mc het meest aanspreken'. Daarnaast maakt zc vilten figuurtjes, ook poppetjes, maar ccn stuk kleiner. Met haar hobby hand werk staat zc niet alleen op dc creatiefmarkt in Soesterberg. Ze heeft dit jaar voor dc derde keer meegedaan aan dezelfde markt in De Vijverhof in Soest. Ze vindt het er altijd gezellig cn wat haar betreft draagt zc haar hobby, 'die echt niet winstgevend is', zegt ze, graag uit.

Soester Courant | 2005 | | pagina 17