129 129 4 50 Sophia van Amersfoort Visser >panmng 'Door verwarring was voorkeursrecht weinig geschikt voor referendum' 'Te laat discussie aangegaan' Brandweer heeft handen vol aan vuurzee bij Ben Becker 7 ACTUEEL L i1 PAGINA 2 WOENSDAG 16 MAART 2005 UK OTEL 1ZAK BETALEN! nsmassage ANDEL Hoekje 't Hoekje ^aanbiedingen u!7.50 iagaanbieding „.--...5.25 SOESTER COURANT Kritisch evaluatierapport van onafhankelijke commissie PAGINA 3 Soest geeft meer uit aan campagne Twee autokrakers betrapt op inbraak Maandag in Hilton-Soestduinen WD - avond over toekomst vliegveld Soesterberg Burgemeester: 'We hebben geen grote fouten gemaakt' Politici trekken les uit rapport en gaan verder Winkeldievegge 't Maandelijkse nieuws van uw reinigingsbedrijf IM'-'MÈ 1-5746454 midden nmmm r Witgoed specialis Service voor alle merken Lieve Nel, Pick-up van brandweer weer terecht TAXATIE NODIG? IS SAUS!!! ie lekkernijen: de thermo-dynamische de heilzame werking lende, afvoerende verlang. lehandelingen lichtpulsontharing ;-up or diverse pie.nl ;r Cosmetische Therapie Soest leckmanstraat 322 035-6031305 Telefoon: 601 84 02 jeduivel o nc an 3.75 nu voor„0.4.0 riet •rel a Af\ k, 3 voor4.4U loten zalm 7cn 12.50 nu voor/.OU r kilo se MOSSELEN 5n OESTERS IGEN CIBBELING SAUS 7T VAN TEVOREN 'EN, VERS UIT DE PAN. vervolg Soester Kalender Maandag 21 maart 14:00 Contactmiddag PCOB, Klaarwater, Wiardi Beck- manstraat 475. 14:00 Open huis Orlando (ROC etc.), Di Lassostraat 65. 18:30 Voorstelling circuscur sisten, Idea-theater, Willaertsr- taat 49, 2,00. 19:00 vervolg Open huis Orlando (alleen ROC), Di Lassostraat 65. 20:00 Bloemenseance Paso, De Vriendschap, Mezenhof 1, 2,00/4,50. 20:00 WD-discussieavond: 'De toekomst van vliegveld Soesterberg', Hilton-Soestdui- ncn, Van Weerden Poelman- weg 4-6. 20:30 Film '5 x 2', Artishock, Steenhoffstraat 46A, 3,50/5,00. Dinsdag 22 maart 09:30 Klaverjassen en lunch 55+, De Klarinet, Klarinet 39, 4,00. 19:30 Sportconferentie, gemeentehuis, Raadhuisplein 1 Woensdag 23 maart 10:00 Spirituele wandeling, start: rest. de Korte Duinen, Birkstraat 108. 14:00 Kookmiddag kinder boerderij de Veenweide, Vedelaarpad 53, 1,00. Joest is bij het referendum precies >innen het totale taakstellende >udget van 120 duizend euro ge lieven. Dat bedrag is exclusief de ambtelijke kosten die zijn gemaakt, [n het najaar schatte burgemeester fanssen dat deze ondersteuning zou cunnen oplopen tot ongeveer vijf- :ig-, zestigduizend euro. De vraag s nu hoe hoog dit bedrag daad werkelijk is. Het college heeft die tren echter niet bijgehouden, maar tal op verzoek van de raadsfracties log wel een taxatie maken, hetgeen le politieke controle er niet gemak- Lelijker op maakt. ^oor haar eigen campagne gaf de gemeente 25 procent meer uit lan de begro te 25 duizend euro. let referendum zelf kostte bijna 80.000, inclusief de verzending ran de informatiebrief en de op- oepkaarten. Daarnaast werd aan iet verzenden van drukwerk meer dan zeventienduizend euro uitge geven. De referendumkrant (een gezamenlijke uitgave van gemeente en actiecomité) kostte bijna tien duizend euro, het maken en uitzen den van een filmspotje op televisie 3500 euro, het kunstwerk aan de gevel van het gemeentehuis dui zend euro. Afgezien van het feit dat het actie comité meeliftte in de krant en het inhuren van neutrale discussielei ders voor de debatten, kreeg het 5000 euro overgemaakt voor haar I campagne. Twee Soesters van 27 jaar zijn vo rige week dinsdag door de politie opgepakt voor autoinbraak in de Boerenstreek. De eerste verdach te werd op de Clemensstraat aan gehouden. De andere vluchtte de tuinen in achter de woningen. Hij werd uiteindelijk in een schuur ge vonden met de gestolen autoradio. De agenten waren er zo snel bij, omdat een getuige de politie had gebeld met het signalement van de twee mannen. Na de arrestatie zijn ze beiden meegenomen naar het bureau voor verhoor. Eigenlijk had het referendum be ter niet gehouden kunnen worden. 'De verwarring of het nu ging om het voorkeursrecht of over het eco duct was groot.' Dat stelt de onaf hankelijke referendumcommissie in haar evaluatierapport. Het is een kritisch verslag geworden, met een opsomming van zaken die misgingen en die de afgelopen maanden reeds breed werden uit gemeten. Omdat de gemeente als profes sionele organisatie beschikte over meer financiële middelen is zij door het comité wat harder aangepakt dan het actiecomité Gebukt onder Ecoduct dat afhankelijk was van vrijwilligers en een kleiner budget had. De commissie drukt zich echter voortdurend diplomatiek uit en trekt geen conclusies. 'Het gaat er niet om zwartepieten of gele en rode kaarten uit te delen, maar om aan te geven waar het in de toekomst beter moet', aldus mr. G.B. Spruit, de voorzitter van de commissie. Het begon allemaal in de aanloop naar de volksraadpleging. Er was onduidelijkheid over de legitima tieplicht van mensen die met een handtekening het referendum trachtten af te dwingen. De eis van de gemeente dat zij zich moesten legitimeren, was terecht, maar de gemeente had hier van begin af aan duidelijker over moeten zijn, oordeelt de commissie. De mede deling van een ambtenaar, dat het voorkeursrecht niet referendabel zou zijn, leidde ertoe dat som mige burgers onverrichter zake huiswaarts keerden. Tevens stelt de commissie vast dat de gemeente er niet in is geslaagd de rol van organisator van het re ferendum en die van pleitbezor ger voor een ecoduct uit elkaar te houden. Advies: bepaalde func ties moeten bij een volgende ge legenheid niet meer door dezelfde persoon worden bekleed. Uit de afstemmingscommissie, waarin gemeente en actiecomité samen werkten, zijn de commissie ove rigens geen klachten bereikt over de neutraliteit van de voorzitter, burgemeester Koos Janssen. Het actiecomité stapte wel een keer uit dat overleg. Beide partijen beticht ten elkaar ervan dat ze zich niet aan de afspraken hielden. De com missie bemiddelde. Met succes. Te persoonlijk De toonzetting in de campagne in het openbaar is van beide kanten veel te persoonlijk geweest, vindt de commissie. 'De inhoud van de zaak werd een aantal keren uit het oog verloren. Tegenstanders, maar ook gemeentebestuurders namen de zaak te persoonlijk op, of lieten zich verleiden dat te doen', aldus de commissie. Ze constateert dat de politiek ver antwoordelijken soms een weinig professionele houding hadden bij het naar buiten treden. 'Van een politicus mag men verwachten dat deze zich niet laat meeslepen in wellicht niet al te diplomatieke uitingen van tegenstanders. Door mee te gaan met de door de te genpartij geëntameerde discussies in de persoonlijke sfeer, verliezen de stemmers het zicht op waar het werkelijk om gaat.' Tweemaal greep de commissie in. Ze achtte het ongepast dat de ge meente op de gevel van het raad huis ('Een huis van alle inwoners') de bevolking opriep om 'voor' te stemmen. De poster werd vervan gen door een neutrale oproep om te gaan stemmen. Ook werd op advies van de commissie het logo van een groene brug van de ge meentelijke post verwijderd. Voorlichting De voorlichting van zowel de ge meente als het actiecomité was niet altijd adequaat, is de commissie op gevallen. 'Soms werd er gesproken over het voorkeursrecht, dan weer over het ecoduct.' Bovendien, stelt de commissie, heeft de gemeente bij tal van gelegenheden een zwaar accent gelegd op de koppeling met de nieuwbouw in Soesterberg. Dat heeft het actiecomité kennelijk uit gelokt om zwaar geschut' in te zet ten, zoals de uitdrukking 'List en Bedrog'. Dat de gemeente dit het comité zeer kwalijk heeft genomen, is naar de mening van de commis sie niet onterecht. Ze betreurt het verder dat vlak voor het referendum het offici ële startsein van de aanleg van een ander ecoduct (over de A28) werd gegeven. Dat de gemeente bezwaarmakers tegen de uitslag van het referendum per abuis naar de Raad van State heeft gestuurd, daar zit geen kwade opzet achter, stelt de commissie. Het is een mis verstand geweest. In de Tijdelijke Referendumwet van het rijk stond namelijk wel degelijk dat bezwa ren bij de Raad van State moeten worden gedeponeerd. Die wet werd echter per 1 januari jl. ingetrok ken, zodat vanaf dat moment de plaatselijke verordening van toe passing was. Volgens die veror dening moeten bezwaarschriften bij de bestuursrechter in Utrecht worden ingediend. Dat heeft het actiecomité inmiddels gedaan. Het wachten is op behandeling ervan. Commissievoorzitter Spruit had desgevraagd ook nog wat posi tieve punten te noemen over het referendum. 'Zoals de opzet van de begeleidingscommissie, de de batavonden en de informatiekrant', aldus G.B. Spruit die vrijdagmor gen vlak voor de persconferentie nog even een aantal correcties op zijn naambordje (G.P. Spruijt) doorvoerde. Komende maandagavond - 21 maart - organiseren de WD- afdelingen Soest(erberg) en Zeist een informatieavond over 'De toekomst van het vliegveld Soesterberg'. De bijeenkomst vindt plaats in het 'Hilton Royal Pare' te Soestduinen. Vanaf 19:30 uur is het publiek welkom en staat de koffie klaar. Aan het woord komen de fractie voorzitters van de WD in Zeist en Soest, respectievelijk Peter Otten en Karei van Geet. Pre sentator is Theo van den Burg, WD-bestuurslid in Zeist. Ge spreksleider is Jan Berkhoff, di recteur van de Rabobank Zeist, die het panel een aantal stellin gen zal voorleggen. Na de pauze kan ook het publiek aan de discussie deelnemen. De bijeenkomst wordt omstreeks 22:15 uur afgesloten door de voorzitters van de WD-afde- lingen Zeist en Soest, resp. Jan Dirk Blaauw en Hans Gerret- sen. Het programma begint om 20:00 uur. Iedereen is welkom; de toe gang is vrij. De grootste misser in de referen dumkwestie is afgelopen zomer al gemaakt. Als het college toen met een de burger helder had gemaakt waar het nu allemaal precies om ging, was het waarschijnlijk niet eens tot een volksraadpleging ge komen. Die conclusie kan worden getrokken na de politieke evalua tie van het referendum maandag avond. Toen het net opgerichte actieco mité Gebukt onder Ecoduct in juni op jacht ging naar voldoende hand tekeningen en de bevolking wilde doen geloven, dat het om het eco duct ging, hadden burgemeester en wethouder moeten ingrijpen. Dat had de opinievorming van veel in woners van een essentiële nuance kunnen voorzien. Nog vóór de zomervakantie dron gen WD en het CDA er bij het college op aan per omgaande dui- delijkheid te scheppen. De liberale leider Karei van Geet denkt dat het comité in dat geval niet voldoende steunbetuigingen voor een referen dum zou hebben gekregen. Maar het college zweeg. Ook GGS, CDA en ChristenUnie/ SGP vinden dat daar de zere plek zat. 'We zijn veel te laat de dis cussie met de burger aangegaan', zei de christen-democraat Annet Oostrom. En Ingrid Koomen van GGS: 'We hebben niets gedaan tegen de oneigenlijke argumenten die het comité heeft misbruikt. En toen we eindelijk reageerden, wa ren we te defensief. De toon was toen al gezet.' Chris van Vuuren (CU/SGP): 'We hebben ons laten overrulen door het actiecomité. We hebben veel tijd verloren in de worsteling: waar gaat het referendum nu eigenlijk over? Voortaan moetje alleen nog maar een referendum houden over een thema, niet over een klein deel van een groter geheel.' Bij een volgend referendum moet de gemeenteraad zelf het voortouw nemen, meent GGS. Toch verbin den de fracties geen enkele conclu sie aan de kritiek. Van Geet vindt het begrijpelijk dat er fouten zijn gemaakt. 'Natuurlijk, dit was de eerste keer. Iedereen heeft moe ten wroeten wat er mogelijk was. In de tijdelijke verordening stond nog niet alles beschreven. Het zal de volgende keer beter gaan.' Wantrouwen Daarmee was hij aanzienlijk mil der dan Soést 2002. De kritiek in het onafhankelijke evaluatierapport (zie elders op deze pagina) was ko ren op de molen van de grootste oppositiepartij. 'Er is een onac ceptabele hoeveelheid fouten op eengestapeld, dat ik het moeilijk vind te geloven, dat het allemaal onschuld is. Is het onwetendheid, onervarenheid, onvermogen of on wil', vroeg Teun Middelkoop zich af. Hij schoot met scherp en vol gens zijn fractie is het wantrouwen van de burger in de gemeente al leen maar groter geworden. Daarmee is de PvdA het eens. 'Het vertrouwen heeft nu echt een deuk gekregen, terwijl met een referen dum het tegenovergestelde wordt beoogd', zei Paul Lemmen. D66- voorman Wim Roest onderschreef alle conclusies van de referendum commissie en hield ook zichzelf een spiegel voor. De raad had het col lege een mandaat gegeven om aan de slag te gaan met het referen dum. Roest dacht: de burger is aan het woord, maar achteraf gezien - bekende hij - had hij tussentijds GFT-inzameling bij hoogbouw Scheiden van GFT-afval en restaf val bij hoogbouw is vaak een pro bleem. Veel bewoners gebruiken de GFT-container voor restafval. Dit veroorzaakt een grote vervui ling van het GFT bij hoogbouw, zo dat extra wagens moeten worden ingezet om het als restafval af te voeren. Gevolg hiervan: hoge kosten voor de GFT-inzameling bij hoogbouw en lage opbrengst van composteer baar afval. v Goederen GftATIS bij u opgehaald Raadsbesluit: GFT-inzameling bij hoogbouw stopzetten Bij hoogbouw zitten de GFT-con- tainers in een betonnen huisje met een stalen deur. Vanaf 7 maart wordt met stickers aangegeven welke containers wor den weggehaald. Vervolgens ontvangen de bewo ners van de hoogbouw omstreeks 25 maart een brief met meer infor matie over deze nieuwe maatregel. Geschikt voor hergebruik? Dan Is Spullenhulp de eerste keus Breng herbruikbare huisraad, tex tiel, speelgoed e.d. naar Kring loopcentrum Spullenhulp aan De Schans 20 te Soest of: Bel met de 0800 - Kringlijn Spullenhulp haalt de goederen dan gratis bij u op. Afvalbrengstation De Schans ruimere openingstijden Om inwoners van Soest en Soes terberg meer gelegenheid te geven het grof afval zelf weg te brengen is besloten de openingstijden te ver ruimen. Van 4 april t/m 30 september: Dit/mvrij: 13.00 - 18.00 uur Zaterdag: 09.00 -16.00 uur Van 1 oktober t/m 1 april 2006: Di t/m vrij: 13.00 -17.00 uur Zaterdag: 09.00 -16.00 uur Grof afval: halen wordt betalen Volgende maand is het zover. Dan treedt de nieuwe afvalstoffenveror- dening in werking met nieuwe re gels over de grof afvalinzameling. Met ingang van 4 april wordt grof afval niet meer gratis opgehaald maar het kost 10 per keer. Vanaf 4 april betalen aan de deur met pinpas Bel 035 - 60 39 222 voor het maken van een afspraak om het grof afval op te halen. Zet het afval op de af gesproken dag per afvalsoort op de stoep voor uw woning. Blijf thuis tot de inzameldienst er is, want de RMN medewerker belt bij u aan zo dat u met uw pinpas op een mobiel pinapparaat het tarief van 10 kunt afrekenen. r REINIGINGSBEDRIJF Het is niet toegestaan om met contant geld te betalen. Maximaal 3m3 grof afval aanbieden per keer. Grof afval op de inzameldag aan de weg Grof afval mag niet op de avond voor de inzameldag aan de weg worden gezet. Hiermee riskeert u een boete. Welk afval haalt RMN op? (Snoei)hout IJzer Elektrische apparaten Inboedel De aanbiedregels staan vermeld in de afvalkalender. Bouw- en sloopafval wordt niet opgehaald Keukenkastjes, wastafels, glas, gipsplaten, raamkozijnen, tegels, puin e.d. haalt RMN niet op. Dit afval mag ook niet in de contai ner voor restafval of GFT. Een beperkte hoeveelheid, tot Zi m3 mag gratis gebracht worden naar het afvalbrengstation. Voor een grotere hoeveelheid wordt een bedrag berekend. Bouw- en sloopafval kan ook bij particuliere inzamelaars ^worden aangeboden. Vragen over afval? Schrijf, mail of bel naar RMN moeten ingrijpen. Hij was overi gens wel het eerste raadslid dat de 'poppenkast' op het gemeentehuis (het kunstwerk van de dierenbrug) keihard had veroordeeld. Ans Mann (GroenLinks): 'Die brug is het bewijs dat het college niet aanvoelt wat burgers denken. Dat verlies je uit het oog, als je in dit huis zit.' Ze is vooral teleurge steld in de manier waarop het col- lege is omgesprongen met de re dactieraad, waarin zij zitting had. Die raad zou een blik werpen op de voorlichtingsteksten, voordat deze door het gemeentebestuur naar bui ten zouden worden gebracht. 'We hebben in het begin gezegd, dat we niet alles zouden controleren, maar vervolgens hebben we nooit meer iets van het college gehoord. Dan vergaat je de lust om politiek te bedrijven wel een beetje.' Verkeerde beeld Toch houdt Ans Mann hoofdza kelijk het actiecomité verantwoor delijk voor het verkeerde en ver warrende beeld dat eind vorig jaar is geschetst. Ze nam het de actie voerders vooral kwalijk, dat ze de term 'List Bedrog' hebben rond gestrooid. 'Die is zo vaak gebruikt, dat je als gemeente heel wat hebt uit te leggen, om dat beeld weg te krijgen. Er is zoveel antipathie te gen regering en politiek, dat je als actievoerder maar iets hoeft te roe pen, en het is kat in het bakkie.' Of er onder de burgers werkelijk zoveel wantrouwen is jegens de overheid, betwijfelen GGS, WD, CDA en CU/SGP. Klaas-Jan Ro denburg van Gebukt onder Eco duct is er van overtuigd dat dit juist wel het geval is. Hij betichtte de gemeente ervan dat ze niet naar de burger luistert. Als voorbeeld noemde hij onder meer dat onlangs bijna honderd bezwaren tegen het bestemmingsplan Hart voor Groen van tafel zijn geveegd. Burgemeester Janssen beet van zich af en noemde het ongepast in de lokale verhoudingen dat poli tici 'grote woorden' als wantrou wen zomaar op tafel leggen. 'Als je dat doet, moet je ze benoemen. Wantrouwen mag je niet zomaar verkondigen. Zulk soort woorden zeggen meer over de degene die ze uitspreekt dan aan wie ze zijn gericht.' Ans Mann haalde in dat verband een filosoof aan: 'Je moet Ieren je eigen wantrouwen te wantrou wen.' Wegens winkeldiefstal is in Amers foort procesverbaal opgemaakt te gen een zeventien jaar jonge vrouw uit Soest. Ze liep tegen de lamp toen het alarm van een beveili gingspoortje afging. Een medewer ker van de winkel hield haar aan en trof een tas en een kledingstuk aan, die niet waren afgerekend. De jon gedame verklaarde onder haar jas ook nog een truitje aan te hebben, dat ze had gestolen. Daar bleef het niet bij, want even later op het politiebureau werd ze gefouilleerd. Daarbij kwamen twee stuks onder goed naar boven. 'We hebben geen grote fouten ge maakt. Het is een kritisch rapport en we zijn niet feilloos geweest. Maar het is toch een positief rap port, we kunnen er verder mee.' Met deze woorden reageerde bur gemeester Koos Janssen op het evaluatieverslag van de onafhan kelijke referendumcommissie. Hoewel daarin behoorlijke kritiek wordt geuit, vindt Janssen niet dat de gemeente het boetekleed moet aantrekken. Het was voor iedereen de eerste keer en dan gaat er wel eens wat mis, is vrij vertaald zijn standpunt. Soest informeerde vo rig jaar bij gemeenten die ervaring hebben met een referendum, legde haar oor te luister bij de Vereni ging van Nederlandse gemeenten en andere instanties. 'We hebben zeer intensief overleg gepleegd, maar zelfs zij wisten niet alle ant woorden te geven. Er zaten veel voetangels en klemmen aan. Er waren veel klippen te omzeilen. De speelgrenzen waren niet altijd dui delijk. We hebben de grens gezocht en zijn er soms over heen gegaan. Maar toen de referendumcom missie zei: dat moet je niet doen (bruglogo op post en oproep om voor te stemmen-red.) hebben we dat veranderd.' Dat de emotie af en toe de over hand nam tijdens de discussies en debatten, is volgens Janssen gezien de omstandigheden geen onover komelijk probleem. Het overkwam hem zelf ook een keer tijdens een debatavond in Idea. Hij viel toen ongekend fel uit tegen Jan Visser die de hele tijd door de gesprekken heen opmerkingen maakte. Daar had Janssen meteen spijt van en hij bood ook zijn verontschuldi gingen aan, die Visser direct ac cepteerde. Maar: 'Mag het nu een keer zo zijn, dat naast de politieke kant, ook de emotie opspeelt. Het is niet bij voortduring zo geweest. Het is honderden keren goed ge gaan, mag het nu ook een keertje fout gaan?' Janssen gelooft niet dat bij een vol gend referendum kan worden voor komen, dat de (lokale) overheid de rol van organisator en verdediger van haar standpunt goed uit elkaar kan houden. 'Laat men niet den ken dat dat op te lossen is. Het rijk heeft hetzelfde probleem bij het referendum over de Europese wetgeving, bij de laatste dertig re ferenda in gemeenten was het ook telkens een discussiepunt.' Soest zal haar eigen referendum verordening gaan aanscherpen. De taakverdeling moet zo worden geformuleerd, dat bij een volgende volksraadpleging voor iedereen duidelijk is wat de rol is van het college, de raad en de gemeente. (Vervolg van voorpagina) De brandweer kreeg het aan de Zuidergracht flink te stellen met de vlammen en de dikke, ogen schijnlijk 'massieve' rookpluim. Al snel werd duidelijk dat het om een grote brand ging, zodat ook de korpsen van onder meer Amersfoort, Baarn, Bilthoven en Woudenberg met hulpvoertuigen kwamen aangesneld. Amersfoort stationeerde zelfs een tankautospuit op de kazerne aan de Lange Brinkweg, om standby te zijn in geval van eventuele andere calamiteiten. De brand woedde in vier voertui gen, dan wel opleggers die buiten op het terrein van het transportbe drijf stonden. Twee trailers konden op tijd worden weggereden door de brandweer. Tevens voorkwam de brandweer dat het vuur oversloeg naar gebouwen, maar het duurde ongeveer anderhalf uur voordat het sein 'brand meester' werd gegeven. Het nablussen nam enkele uren in beslag. De vier brandwachten die als eerste ter plekke kwamen, gingen direct aan de slag met stralen middel- druk. Vanwege enorme explosies van de banden van de trailers en de vrachtwagens, moesten zij zich terugtrekken en verder blussen met stralen lage druk. Groot materieel werd ingezet bij de bestrijding. Zelfs de bosbrand wagen kwam ter plaatse, omdat die een container heeft met een grote hoeveelheid water. En uit Amersfoort kwam bijvoorbeeld de dompelpompunit. Daarmee Foto: Herman van Dam kon 800Ó liter water per minuut van een vijver aan de Koningsweg naar de tankautospuiten worden gepompt. Vanaf het moment dat er vijf stralen lage druk en twee stralen middeldruk waren ingezet, namen de vlammen zienderogen af. Met een shovel werden later de smeu lende resten uit elkaar getrokken, zodat een en ander kon worden afgeblust. Ook de Regionaal Officier Gevaar lijke Stoffen rukte zaterdag uit naar het bedrijventerrein in Soest. Hij kon vrij snel vaststellen dat er geen gevaar voor de volksgezondheid was opgetreden. De politie had haar handen vol aan het toegestroomde publiek. Dat moest op een afstand worden géhouden. Omdat de wegen naar de brandhaard dreigde dicht te slib ben met auto's, werd het bedrijven terrein 'schoongeveegd'. Door de omleidingen voor het verkeer was het in de directe omgeving voor de zaterdagmiddag bijzonder druk op de wegen. Postbus 203, 3760 AE Soest Telefoon 035 - 603 92 22 E-mail: info@rmn2000.nl .11 rftaart van 10.00 - 21.00 vrijdag 18 maart v£n 10.03 - 21.00 uur zaterdag 19 maart van 10,00 - 17.00 uur Wij hebbed voor elke klant een leuke attentie! Koninginnelaan 22 soestdijk 035 6025996 SOEST Eigen technische dienst met 24-uur service. Geen voorrijkosten. Gratis bruikleen app. Alle reparaties aan huis. Soesterbergsestraat 35a rel. 035-602 93 60 'Ik ga definitief terug naar Neder land, c.q. Soest', schreef je in je 16e en laatste rondzendbrief uit Zambia. Uit je verhaal begrijp ik dat je volslagen stuk bent gelopen op de desinteresse en traagheid rond je nieuwe werkvergunning. Schande. Gebrek aan empathie, communica tie en vriendelijkheid deed jou de das om. Dat verdien je niet. Jam mer voor een land waar zo'n be hoefte is aan hulp, aandacht, geld en liefde. 'Ik ga me volledig storten op een hernieuwd leven in Neder land/Soest. Een grote ervaring rij ker. Zelfs negatieve ervaringen zijn om van te leren, is het niet?' Ik bewonder je optimisme en vecht lust, oma! Maar je bent van harte welkom in Klaarwater. Er is wel wat veranderd sinds je weg bent. Je krijgt volgend jaar een paar hon derd meter van je huis op de hoek van de Koningsweg/Vrijheidsweg een prachtige moskee met minaret. Nou, je begrijpt, dat sloeg in als een bom bij de talloze anonieme te genstanders. Daarentegen schreef een dappere ambtenaar met naam en toenaam in een ingezonden brief, dat de Vrijgemaakte Kerk in het Spoor- dal wel mocht blijven staan, maar de Fatih-moskee niet. Zij sugge reert dat een nieuwe moskee in het Spoordal de prijs van de apparte menten, herenhuizen en penthou- ses wellicht zal doen dalen. Zoiets zou ik niet durven schrijven. Dat moet toch tegen het zere been van de betrokken wethouder ('de spre kende reclameman', schreef mijn lijfblad) hard aankomen. Pikant is dat de imam ook een wo ning krijgt in het moskeecomplex op de rand van het industrieterrein. De begrafenisondernemer Van Ha ren heeft jarenlang vergeefs gepro beerd een dienstwoning te krijgen boven zijn uitvaartcentrum langs de Koningsweg. Die zal zich wel eens omdraaien in zijn graf. Verder staat er vlak bij je in de buurt een splinternieuwe 'jonge renontmoetingscontainer' van 30.000 euro. Daar heb je geen last van. Er is geen kip te bekennen. Volgens het CBS kwamen er in de afgelopen dertig jaar 1,5 miljoen singles bij. Daar ben jij er ook een van straks. En tot aan 2050 zal het aantal alleenstaande bejaarden die zelfstandig blijven wonen verdub belen tot 920 duizend. Volgens het gemeentebestuur wordt Klaarwater een ideale wijk voor ouderen. Mevrouw Scheuer- mann in Honsbergen werd zondag 103! Alleen een automaat om geld te pinnen ontbreekt nog. Welkom thuis, half april, in de Van Hamelstraat! Over de politiek zal ik het niet hebben. Volgens een onderzoek van de Universiteit in Tilburg voelt 60 procent zich te weinig serieus genomen en zegt te weinig invloed te hebben op de be sluiten van hun gemeente. Er komt in 2006 weer een nieuwe politieke partij bij: Soest Vitaal. Maar dat is niks voor jou. Wie jouw brief wil lezen met de laatste financiële verantwoording moet maar even je zus Joke bellen in Bennek om: 0318-415655. Klaas Levinga is dood, wist je dat? Veel liefs en reis voorzichtig. De pick-up die anderhalve week geleden uit de brandweerkazerne werd gestolen, is terecht. Het voer tuig werd dinsdag gevonden in Huis ter Heide. Van de opvallende rode Mitsubishi, voorzien van het brand weerlogo, was alleen een lampje beschadigd. Omdat de sleutels door de inbrekers zijn weggegooid, moet het contactslot worden vervangen. In de pick-up namen de inbrekers onder meer enkele flatscreens en een dvd-recorder mee. Bel uw RVT-taxateur Caroline Jagtenberg Deskundig op het gebied van woningen en bedrijfs onroerend goed Speenkruidstraat 55 3765 AB Soest Tel 035 6037490 Fax 035 6037491

Soester Courant | 2005 | | pagina 3