Al ruim 100 jaar staat de Rabobank voor u klaar! 'Van heidehut tot residence' Soest in sneeuw nog steeds plaatje lammetjes kijken Bevrijdingsontbijt op 5 mei Voorjaar: Soest 50 jaar geleden| NEW IN TOWN Oproep: Doe mee aan het Bevrijdingsontbijt! Subsidie Soester knollen Uit de historie van Soest(erberg) IN KNOLLENDAM Gemeente komt letterlijk oude Soesters tegemoet Woensdag 16 maart vanaf 9.00 uur zijn onze deuren voor u geopend! Kraaij ,1 i n hypotheken. Rabobank, nr jaar bevrijding Soest Ja, ik kom graag naar het bevrijdings ontbijt op donderdag 5 mei 2005. Vernieling PAGINA 6 izellig langs is eetcafé. WOENSDAG 16 MAART 2005 SOESTER COURANT PAGINA 7 Het is tijd voor de Rabobank. 'Ui' Toch een vergunning ID-kaart bezorgd in verzorgingscentra Op de fiets naar wegwijzer Soesterbergsestraat 31-3 Soest Ti vfoorkonvekloren vloerverwarming «boilors/gaysers thermostaten en hulpmaterialen ARNHEMSEWEG 149 - AMERSFOORT TEL: 033-4621162- FAX: 4655423 www.feiken-vervvarming.nl Rabobank naast Aldi Baarn 6 dagen per week open Zaterdags op de markt in Zeist CECIL In Knollendam valt er ook sneeuw, de wegen zijn bevroren; Daar heeft een arme groenteman zijn bellenkap verloren; De druiloor heeft het niet gemerkt en een agent, een dikke, Vroeg of- ie liever vóór wou gaan of dat-ie het wou schikken? De groentehorizon. Verduisterd door een bon! In het jaar 2004 werd er in ver schillende delen van Nederland al ruime aandacht besteed aan het feit dat Nederland 60 jaar geleden bevrijd werd van onderdrukking en bezetting. Immers op 5 mei vie ren we de vrijheid, bevrijdingsdag. Op 6 mei 1945 werd op het toen malige gemeentehuis van Soest de vlag in top gehesen. Dit jaar zullen er in de periode van 29 april 2005 tot en met 6 juni 2005 diverse evenementen georganiseerd worden in het ka der van 60 jaar bevrijding. De stichting 60 jaar bevrijding - op 3 februari 2005 door burgemees ter Janssen op het gemeentehuis van Soest geïnstalleerd - is volop bezig met het programma. Het vol ledige programma zal binnenkort worden bekend gemaakt. Ook zal het programma op de website van de stichting (www.60jaarbevrijding Soest.nl) worden gepubliceerd. Eén van de evenementen die ge organiseerd gaat worden is een bevrijdingsontbijt waaraan 1000 inwoners van Soest en Soester- berg kunnen deelnemen. Dit ontbijt wordt georganiseerd in een tent die geplaatst wordt bij het gemeente huis. Tijdens het ontbijt wordt het bevrijdingsvuur binnengebracht dat door een aantal sporters uit Soest op een sportieve manier uit Wage- ningen wordt opgehaald. De bus met de sporters vertrekt op 5 mei om 04:00 uur vanaf het plein voor het gemeentehuis. Ze worden om streeks 09:30 uur terug verwacht in de tent waar het ontbijt wordt ge houden. Op korte termijn volgt ook hierover uitvoerige informatie. Gezien de voorbereidingen voor het ontbijt wil de stichting de inwo ners van de gemeente Soest alvast uitnodigen om in te schrijven voor dit ontbijt. Zie daarvoor de oproep hieronder. Lees de oproep goed. Vul de bon in en stuur hem snel op. Het bestuur hoopt velen in de tent te ontmoeten. De gemeente Soest en de Stichting 60 jaar bevrijding Soest nodigen alle inwoners van Soest en Soester- berg uit om deel te nemen aan het bevrijdingsontbijt op donderdag 5 mei 2005. Het ontbijt zal worden gehouden in de speciale feesttent die is geplaatst in de tuin achter het gemeentehuis. Dit jaar is het 60 jaar geleden dat er een einde kwam aan de Tweede Wereldoorlog. In Soest worden vele activiteiten georganiseerd om deze gebeurtenis te herdenken en te vie ren. Het bevrijdingsontbijt is één van deze activiteiten. Er is plaats voor 1000 mensen, ongeveer de helft daarvan is gereserveerd voor de bewoners van.de zorgcentra in Soest en Soesterberg. Spreekt dit initiatief u aan? Meldt u zich dan aan voor dit feestelijk bevrijdingsontbijt. Dit kan via on derstaande aanmeldingsbon. Deel name aan dit ontbijt is vanaf 12 jaar (kinderen onder begeleiding). Indien het deelnemerslimiet wordt overschreden wordt u op de reser velijst geplaatst. Alle bewoners van de zorgcentra en de bewoners van de bij de zorgcentra behorende aanleunwoningen krijgen een aparte uitnodiging. De gemeente Soest en De Stichting 60 jaar bevrijding Soest (alle gevraagde gegevens vermelden a.u.b.) Naam: - Adres: Postcode en woonplaats: Geboortedatum: Telefoonnummer: - - E-mailadres: Deze bon in een envelop (postzegel niet nodig) opsturen naar Gemeente Soest, t.a.v. mevrouw J.L. van der Zouw, Antwoordnummer 120, 3760 VB Soest Medio april krijgt men de toegangskaarten automatisch thuisgestuurd. Het Soester knolletje was vroeger een typisch Soesters product. De agrariër Pieter Kuijer probeert de bekendheid over dit product groter te maken en ziet de knollen graag terug op de markt. Het opnieuw onder de aandacht brengen van deze knollen kost een hoop geld. Vandaar dat Kuijer bij de gemeente een subsidieaan vraag heeft ingediend. Hij wil van de gemeente graag een bedrag van 814,08 euro als vergoeding voor zijn onderzoekskosten. Daarnaast vraagt hij de gemeente of het pro duct in het gemeentekerstpaieket kan komen of gegeven kan wor den aan nieuwe inwoners van de Gemeente Soest. Het gemeentebestuur heeft waar dering voor Kuijers enthousiasme om een Soesters product op de markt te brengen. Daarom krijgt hij van B&W 500,- stimulerings bijdrage. Of zij ook de knollen in het kerstpakket opneemt en aan nieuwe inwoners gaat overhandi gen is nog niet bekend. Hierover wordt in het najaar een beslissing genomen. Een veertienjarige jongen uit Soest is in Zeist aangehouden wegens vernieling van een fiets. De politie betrapte hem en een leeftijdgenoot uit Den Dolder toen ze een twee- wieler onder handen namen. Het tweetal restte daarom niets anders dan te bekennen. Loods/schuur met elen, voor STALLING Landrot Tel. 06-16724304. Zelf YOGHURT maken met de nieuw op de markt q6 brachte yoghurtmachine T»i 035-6012399. Wilt u VOEDINGSADVIES voor uzelf of uw kinderen? Bel 06-18815362. schiphol-serviceTs personen v.a. 65,-. Taxi touringcar Centrale Soest 06-12022260. Ook voor Bus- verhuur!! Behoefte aan GEZELSCHAP begeleiding en/of hulp? Bei www.huuruweigen.nl 035 5885669. Tramei STUDIEBEGELEL DING: huiswerkbegeleiding bijlessen, studiecoaching www.tramei.nl Wasiel Steitner WONING STOFFEREN op z'n best Wonen in stijl. De winkel met Service waar u altijd slaagt Lange Brinkweg 38. Van de Groep PIANO'S, vleugels. Mooie collectie piano's. Stemmen, trans port, huur (vanaf 25 per maand) met recht van koop. Bel voor bezoek showroom' 06-51244964/033-2984376 Bunschoten. www.piano-groep.nl. Ruim assortiment tapijt en vinyl, zeer complete collectie raamdecoraties en gordijn roedes, dealer van Luxaflex, Velux, B&C, Copa collectie vouwgordijnen met GRATIS STOF. keuze uit 75 kleuren. Michel Rietveld Woningin richting, Steenhoffstraat 50, Soest. Tel. 035-5238324. Openingstijden: ma. 13.00- 18.00; vrijd. 10.00-18.00 en 19.00-21.00; zat. 10.00-17.00 of op afspraak. Nieuwe computer nodig? Problemen met uw oude? Computer upgraden? WH- COMPUTERS tel. 6090443. De winter heeft maar kort ge duurd, althans de witte winter. De sneeuwdeken heeft niet lang over het land gelegen, maar de korte duur heeft toch van menig 'ge woon' plekje een schilderachtig tafereel gemaakt. Dat is te dan ken aan de fotografen en video- filmers die van de gelegenheid ;ebruik maakten om mooie plaat- es te schieten. Opvallend genoeg ilijven die blijkbaar uitsluitend circuleren en bewaard binnen huiselijke kring. Afgaande op het aantal ansichtkaarten dat er van Soest bestaat, is het percentage Avinterkaarten' bijna nul. Slechts een enkele kaart laat een stukje Soest in wintertijd zien. Dat is dan direct een unieke kaart. Niet alleen omdat er zo weinig van rijn, maar vooral ook door het on- lerwerp. Een schaapskooi in zijn ïatuurlijke omgeving, diepe kar- ■ensporen op een besneeuwde weg, :en oude boerderij, een kar op de vitte Eng. Het zijn vooral herin- ïcringen aan een tijd dat Soest nog :en grotendeels agrarisch karakter lad. Van de typische witgekalkte ;n rietgcdekte boerderijtjes waar aan er zoveel in Soest waren, is :chter nog maar een enkele over. Het zijn vooral de afbeeldingen er- an die bewaard zijn gebleven en lie voorkomen dat latere genera les inwoners zullen moeten gissen iaar het gezicht van Soest toen het ïog een boerendorp was. Als de sneeuwvlokken naar be neden vlinderden en de wind er ;en uitgelaten spel mee speelde, was dat vroeger slechts voor een ?- en zaterdagavond f 18.00 uur. fchten van 10,- Ét >ergsestraat 188 an de Soester Duinen ROMEKAMEUBEL altijd de goedkoopste. Weteringpad 60 t.o. Karwei. 06-53784257. www.romeka.nl COMPUTERPROBLEMEN? Van den Bos PC Support heeft de oplossing voor par ticulier en MKB. Elke dag van 9-21 u. ook in het weekend! Bel; 035-5239968 (Soest). Schenk al uw gedragen KLE DING e.d. aan Stichting Su riname Recycling. U kunt in leveren ma t/m za bij Depot Soest Molenstraat 112 Soest. Voor eventueel afhalen kunt u bellen 035-6021841. Gevonden op parkeerstrook voor het kantoor van de Soester Courant; SLEUTEL "Remco". Tel. 6014152. Rabobank Soest Baarn Ecmnes Super JonaGold kilo 0.49 Aardappels 5 kilo 0.49 Bredase spruitjes 500 gram 0.59 Eieren 10 stuks 0.79 Jonge bietjes per bos 0.99 Trostomaten 500 gram 0.99 Komkommers 2 stuks 0.99 Super Elstar 3 pond 1.25 Druiven zonder pit 500 gram 1.25 Mandarijnen of Mineola Vol sap, 4 pond 2.50 OP OP Bwgnm, Mirjam van (Ier Mc*. Peter KiinJaf» Boni. Polnckvuridcn Bo*JoséScfioonenbeq iviootJOQM, j betaling van 3,50 per persoon. Kinderen onder 3 jaar gratis. Dit is ook mogelijk op 17 april. Verder kan men tijdens de lammetjesdagen kennismaken met de weckpotten met Soester Knollen en toostjes met Soester Knollenjam proeven. Kijk voor meer informatie op de kersverse website: www.lammetjes- kijken.nl, of bel S 60.14.133. Uit de Soester Courant van Vrijdag 18 Maart 1955 de boerderij van de familie aan de A.P. Hilhorstweg 5 is er weer een geboortegolf van lammetjes. De 50 zwangere ooien bevallen de komende weken en kondigen het voorjaar aan. Om papa's, mama's, opa's, oma's en vooral kinderen hiervan te la ten genieten zijn er net als vorig aar 'lammetjesdagen'. Natuurlijk kunnen ook de koeien, pinken en (kalfjes bekeken worden. Iedereen 3s welkom op de volgende dagen yan 11:00 tot 16:00 uur: zondag 20 maart, maandag 28 maart (2e Daasdag), zondag 3 april en zondag 17 april. De entreeprijs bedraagt €3,50 inclusief koffie, thee of limo- lade met iets lekkers erbij. Kinde ren onder 3 jaar gratis. Dp tweede paasdag komt de paas haas op bezoek. Tevens kan op deze dag een rit gemaakt worden net paarden en huitkar van stal- louderij Klein Middelwijck, tegen enkeling reden om de natuur in te trekken en te genieten van de schoonheid van het winterland schap. De meesten hadden er een hekel aan buiten te zijn als de wind venijnig over de bolle rug van de Eng blies en er kennelijk plezier in had de mensen op straat aan te vallen. Iedereen liet dan ook het door de druk beschaatste Eem doorsneden poldergebied, het bos waar de bomen geen greintje groen meer lieten zien, het duingebied dat een poollandschap leek, zelfs het dorp waar vooral de oude bomen bij de grote villa's voor een schil derachtige aanblik zorgden, voor wat het was en bleef in huis. Warm bij de met turf of hout gestookte potkachel. Wie er toch uit moest of wilde, moest eerst een reeks van bezwa ren ('je wordt ziek, de wind waait door alles heen') afweren om toch op pad te kunnen gaan. Tot voor de Tweede Wereldoorlog meestal zonder fotocamera, want die werd eigenlijk pas na 1945 gemeengoed. Voor die tijd bleef het bezit en ge bruik ervan hoofdzakelijk beperkt tot hen die er beroepshalve mee werkten. Het heeft heel lang ge duurd voordat de fotografie voor iedereen bereikbaar werd nadat in 1871 de fotografische plaat en in 1887 de fotografische film was uitgevonden. Rond de eeuwwisseling gingen blijkbaar steeds meer mensen zich beroepshalve op fotografie toeleg gen. Daaraan is het te danken dat er, vooral in de vorm van ansicht kaarten, ook in Soest nog zoveel De bewoners van Eikenlaan 32 hebben van het College toch toe stemming gekregen om de voor- en achtergevel in het kozijn van de twee onder-één-kap-woning te veranderen. De bewoners van het pand willen het kozijn van hun woning veran deren, omdat er dan meer licht in komt. Ook vinden zij, dat de wij ziging noodzakelijk is vanwege de energiebesparing. De omwonenden zijn, niet tegen de wijzigingen. De welstandscommissie is van mening dat de verandering het ka rakter van de woning schaadt. De woning mag volgens haar bouw technisch niet afwijken van de an dere huizen. Vanuit dit oogpunt raadt de commissie het College af om een vergunning toe te kennen. Ondanks dit negatieve advies, geeft B&W de bewoners wel een vergun ning voor verbouwing. fotomateriaal bewaard is gebleven uit een tijd dat het dorp er heel an ders uitzag. Honderden verschillen de foto's werden er geschoten van plekjes die soms nog herkenbaar zijn (de kerken, de Kerkebuurt), maar veel meer nog van plekjes die allang verdwenen zijn en waarvan zelfs oude inwoners die in Soest geboren en getogen zijn moeite hebben om die thuis te brengen - als ze daartoe al in staat zijn. Met de beperkte mogelijkheden die de camera's in de beginjaren boden, was het achteraf bekeken niet zo verwonderlijk dat de foto grafen er alleen op uittrokken als het mooi weer was. De kaarten zijn dan ook vaak vaii een uitzonder lijke helderheid en scherpte. Dat is een voordeel voor hen die bijvoor beeld door deelvergrotingen nog meer oud-Soest naar voren weten te halen dan de kaart op het eerste gezicht al laat zien. Het is evenwel een gemis dat mooie sneeuwplaat- jes van het oude Soest bijna geheel ontbreken. Een gemis omdat -te oordelen naar hoe het in de zomer was- het Soester landschap vroeger bijna sprookjesachtig moet zijn ge weest. De enkele foto's die uit het begin van deze eeuw bewaard zijn gebleven, bewijzen dat. Karrensporen Ook toen al werd er geskied in de Nostalgische winterplaatjes uit Soest. 'De troepleider vereeuwigd' is de titel van de uit 1918 daterende foto van padvinders die in de Soes ter duinen een sneeuwpop hebben gemaakt. De andere foto is gemaakt in 1937en kreeg als titel 'Kar op de besneeuwde Soester Eng'. Bron: Eemland Pers duinen en werden er levensgrote sneeuwpoppen gemaakt, zoals de foto's uit een padvindersarchief laten zien. Maar het mooist, het meest karakteristiek zijn toch de plaatjes van de oude boerderijen onder en omgeven door een deken van sneeuw, de karrensporen, de schaatspret op het Pluismeer, de vijver van Mariënburg, de Eem en later ook de Peters Baan. Tegen woordig wordt de camera al snel voor de dag gehaald als er maar een vliesdun laagje sneeuw ligt. Vroeger was dat slechts voor een enkeling weggelegd. Jammer. De erfenis aan sneeuwfoto's had best veel groter mogen zijn! 'Van Heidehut tot Residence' is een gewaardeerde, tweewekelijks verschijnende rubriek. De schrijver, Jan van Steendelaar, beschikt zelf over een omvangrijk archief waaruit hij gegevens kan putten. Daarnaast bezoekt hij archieven in Soest maar ook daarbuiten. Verder leveren gesprekken en bijdragen van lezers interessante verhalen op. Elke keer probeert de schrijver waar mogelijk een link te leggen naar de actuali teit. Hiervoor zijn tips, geschreven artikelen, boeken, tijdschriften, an sichten en foto- of ander illustratie materiaal uiterst welkom. Uiteraard worden desgewenst de spullen na reproductie onbeschadigd aan de eigenaar geretourneerd. Contact met de schrijver is mogelijk via telefoon 06-22450173 of e-mail .nl Het is een idee van mevrouw Van hét Reve van Molenschot. Zij gaf aan dat het voor veel ouderen be zwaarlijk is om (tweemaal) naar het gemeentehuis te komen voor een ID-kaart. De gemeente hono reerde dat meteen. Deze manier van werken is bovendien ook voor de gemeente efficiënt. In plaats van elk geval apart te behande len, kunnen nu in één keer dertig aanvragen worden opgenomen en afgehandeld. De inwoners van Soest zouden wat vaker de fiets moeten nemen. Om ze zover te krijgen wordt bij het ge meentehuis op vrijdag 18 maart een speciale wegwijzer gemonteerd. De rood met witte fietswegwijzer krijgt vijf borden. Daarop is te le zen hoe groot de afstand is tot een aantal belangrijke voorzieningen in de gemeente Soest, zoals de biblio- In Knollendam vindt men een weg en zelfs nog een paar straten; Daar zie je grote burgers op naast kleine potentaten; Politiemannen zijn er ook, je telt er zes of zeven, Die, opgepord door hoger hand, nu vlot verbalen geven. Zodra het spel begon, kreeg ieder een een bon! Het Knollendamse achterlicht waagt het om door te branden; Onwetend valt zo menigen in Her mandad zijn handen: Al schijnt de maan ook vredig op een, boom een struik of heester: Slechts één is er doorgeglipt, dat was de burgemeester. Doch ver der geen pardon, de zondaars op de bon! In Knollendam reed een chauffeur een fietser van de sokken; 't Bleek het politiehoofd te zijn, echt-burgerlijk geschrokken....; Het snoertje van zijn achterlicht had het helaas begeven; Toen zei de knaap daar aan het stuur: Wel-heb-ik-van-mijn-leven, Wanneer ik dat nou kón, dan gaf ik je een bón! JAAP MIJDERWIJK. IN DE HOEK Minister Zijlstra heeft een paar da gen geleden duidelijk uit de doeken gedaan, dat hij vierkant tegen prijs afspraken is en noemde in dit geval in het bijzonder de radiohandel. Ongeveer een jaar geleden spen deerde ik een hoekje aan de prij zen van radio en televisietoestellen in ons land en vergeleek toen de prijzen in Amerika voor een goed radiotoestel met die in ons land. Ik kreeg daar verschillende commen taren op, die allemaal ongeveer de zelfde strekking hadden namelijk, of ik niet reken kon en of ik wist dat een dollar geen gulden is. Ik heb er toen het zwijgen maar toegedaan, omdat het een einde loze polemiek zou zijn geworden, waarbij ik tegen doctorandi had op te tornen. Nu kwam Minister Zijlstra mij een hart onder de riem steken met zijn waarschuwing: dat de winstmarges bij de groothandel in bedoelde toe stellen te hoog zijn en van bepaalde toestellen vele honderden guldens per stuk bedragen... en dat het uit moet zijn met prijsafspraken. Ik hoop, dat de waarschuwing van onze Minister effect zal sorteren en dat hij zijn ingezette strijd tegen kartels zal (kunnen) voortzetten. We mogen hem daarbij alle sterkte toewensen, want het zal niet mee vallen en ik vrees dat het gelijk zal staan met vechten tegen de bier kaai. Ons land is overdekt met prijsaf spraken in haast alle braches en dat in ondernemerskringen ook wordt aan gevoeld, dat we op de verkeerde weg zijn, getuigt wel de waarschuwing, die de 4 grote on dernemersorganisaties enige dagen geleden tot hun richting, om het vet niet te veel uit de kaantjes te willen braden en te trachten aan te sturen op prijsverlaging. Zelfs een leek op ht gebied van het lezen van jaarverslagen kan zien, dat dit zéér wel mogelijk is in de meeste branches. H.OEKMAN. Burgemeester Koos Janssen reikte donderdag de eerste kaarten uit aan bewoners van Molenschot. Dat is de eerste vestiging van de Stichting Zorgcentra Soest, waar de gemeente deze dienst verleent. Onder anderen mevrouw C. Th. Prinz-Bijl en de heer G.C. Blom (foto) namen de kaart in ontvangst. Met Groot Engendaal, De Heyberg en De Amefpoort worden nog af spraken gemaakt. Sinds 1 januari jl. is de uitgebreide Wet op de identificatieplicht van kracht. Iedereen van 14 jaar en ouder moet zich sindsdien kunnen legitimeren als de politie daarom vraagt. De heer G. C. Blom is erg blij met de ID-kaart die burgemeester Koos Janssen hem persoonlijk kwam brengen. De gemeente komt ouderen let terlijk en figuurlijk tegemoet bij de aanvraag en uitgifte van ID-kaar- ten. De afdeling publiekszaken bezoekt de centra Molenschot, Groot Engendaal en De Heybergh, zodat de bewoners ter plekke het legitimatiebewijs kunnen bestel len. Een week later wordt de kaart dan bezorgd. theek en het postkantoor. Ook het aantal fietsminuten staat vermeld. Om 10:30 uur komen wethou der Harry Witte, D66-raadslid Wim Roest (initiatiefnemer van de wegwijzer) en Bert Zuurke (Fietsersbond) op de fiets naar de wegwijzer. Zij nemen elk één van de borden mee, die door een me dewerker van de buitendienst aan de wegwijzer worden bevestigd. De fietswegwijzer wordt geplaatst bij het informatiepaneel bij de par keerplaats van het gemeentehuis.

Soester Courant | 2005 | | pagina 7