eerzaam avondje 'Chinezen' mderhooi ic Vrijwilligers in Afrika [lja Gort en Jonnie Boer: [et Gort de Boer op' RAPPERS GEZOCHT! Eduard Op veler verzoek 2e Paasdag ELKE WEEK EEN IN DE BUS? Violen Hyacinten Primula1 Ilja Gort Jonnie Boer Met Gort de Boer op PAGINA 121 buizendpoot en topkok Ondersteuning familie met psychosepatiënt Harpert Tromp en Henk Dekker bezoeken zendelingen HoIIatiösc Txstvj Tom Tomaatjes - t>c lekkerste 2 50 $mm l .T x €xtrA mooie sperziebonen 400 $ram 1.79 HolUvibse AArt>bcien De fijnste per boosje uM Ze zijn er weer Hollandse asperges Hollanöse kasbioewkool Grote sorterivts in: Rauwkost - salaöes verse frviitsalabc enz. Zie onze koeltoonbank —^1 Playbackshow voor kinderen Scootercontrole Neem een abonnement: 9,25 per halfjaar! tel. (035) 6014152 leleggen in Azië met de Rabobank 'lantage, 9 april: bijeenkomst C4 >ver 'Ontmoeting' Bolbuxus voor S*. €14.99 5> ia Zet uw tuin volop in bloei NU MET 25% KORTING! lauwe druifjes ladeliefjes "Potterie" aanbieding De wonderbaarlijke avonturen van twee fijnproevers op een zoektocht naar 100 jaar Cuisine Hollandaise ;selende bezetting te gaan Ruben speelt namelijk Spe" :t zijn 'all-time-favourites'?^ :t hem. Ruben heeft echte isist Dave Besse, zanger P 1 Pardo en drummer Rob u? i solide basis gevonden. 2* >eke Bluesband werd door :ensent pas omschreven als I midabele bluesformatie meteen I ieke sound' en een optreden? >nkte als de hel en vlamde BOENSDAG 23 MAART 2005 SOESTER COURANT PAGINA 13 II F-16 met zijn naverbVandï maximaal!' De band staat m lesklassiekers en eigen werkw o -WK.wee. i rant voor een dampende Art I ck-avond met muziek c /eau. -er informatie: www.rubenW I .com. 1 invang: 22:00 uur. Entree- I 10,00. Voorverkoop: 15. J I :00 uur aan de bar. geen entree geheven. Maar v0| vol! Als verrassing zitten ermu. 1 canten in de zaal, die op een ge-1 ven moment ook mee gaan doL I ie dat zijn en wat zij doen, blijk, I is tijdens het optreden. anvang: 15:00 uur. Entree: t The Hammerfield Stompers. it je volledig omsluit. Dan word je I ïlledig meegezogen door het mee- I epende verhaal en de fabelachtige I :elden. Dus grijp de laatste kans n dit filmische unicum te kunnen ïleven. 1 het laatste deel komen alle ver- I lallijnen bij elkaar. De hobbits die I 1 ring moeten vernietigen, komen I icht bij hun einddoel en mensen, fen, dwergen en anderen die hel I Dede voorstaan, maken zich op Dor de laatste confrontatie. Let v.m. de lengte op de aanvangstijd! 4ieuw Zeeland 2003, lengte: 229 dn). tanvang: 19:30 uur. Entree: :4,00; CJP/65+: 2,50. Reser- eren: vrijdag en maandag 10:00- 3:00 uur, 60.29.367. iet klaslokaal daar de stille getuige I an. Dankzij Alfredo, een nieuwe I Dngen op school, leert Pablo de I /aarde van vriendschap kennen. lij Alfredo thuis maakt hij kennis I net een familieleven waarbij gene- ;enheid en communicatie voorop I taan. Dit geeft hem uiteindelijk 1 Ie kracht om te rebelleren t ijn vader. 'El Bola' werd op vele estivals bekroond. (Spanje 2000, j •8 minuten.) Aanvang: 20:30 uur. Entree: 5 5,00; CJP/65+: €3,50. Reser- f 'eren: vrijdag en maandag 10:00-1 3:00 uur, 60.29.367. Zie ook: f rtishock-soest.nl. Scène uit 'ElBola'. ud-Soester Ilja Gort, die tegen- jDorilig in Amersfoort woont, is ■niponist van reclametunes (Nes- Ifé, Randstad, KLM, Heineken) ook wijnboer in Frankrijk. Larnaast heeft hij niet zijn hoek ven als Gort in Frankrijk' een [euw talent aangeboord: als au- ir. Tijdens een bijzondere bij- Inkonist in Apeldoorn presen- jerde hij zijn nieuwste boek, 'Met Urt de Boer op'. Het geeft op een L-iende en geestige manier een field van een eeuw Hollandse eet- p drinkgewoonten. frien jaar geleden kocht hij een Kjnkastecl in de Bordeaux zon- fer ook maar het geringste benul In wijnmaken. Nu staat hij in de fiorste linies van de wijnrevolutie fie op dit moment plaatsvindt in Bordeauxstrcek. Zijn modern Ivinifieerde rosé 'La Tulipe' is de bpulairste rosé van Albert Hcijn. fijn wijn won op het belangrijkste pneours van Frankrijk, het 'Con- fiurs Général de Paris' de gouden ledaille en op het belangrijkste tmeours ter wereld, de Interna- pnal Wine Challenge in London, Jerd zijn wijn uitgeroepen tot 'Best Bordeaux Wine 2003.' Ba een turbulente culinaire car- lère vond Jonnie Boer in 1987 ■jn bestemming als chefkok in ■et Zwolse restaurant De Librije, lijn vrouw Thérèse, toen nog in Re bediening in diezelfde Librije, Toltooide in 1993 de hotelschool 1 haalde haar vinologendiploma. i)at was het moment waarop zij pmen besloten de zaak over te ne men. Meteen datzelfde jaar kregen Ij een Michelinster. lijf jaar en een ingrijpende ver- louwing later, kregen Jonnie en hérèse in 1998 een tweede ster. bet niveau waarop er in De Librije fiekookt wordt is dermate hoog dat zij vorig jaar hun derde ster ont vingen. Begin dit jaar werd Jonnie Boer dan ook uitgeroepen tot 'Chef van het Jaar 2005'. Jonnie en Thérèse hebben inmiddels twee kinderen en vier gelauwerde kook boeken op hun naam staan. Eetcultuur? Wat wijnboer/componist Ilja Gort en topkok Jonnie Boer gemeen hebben, is niet alleen hun liefde voor prachtig eten en mooie wij nen, maar ook de liefde voor eerlij ke producten. Beiden doen zij geen concessies, maar maken louter en alleen topkwaliteit. Levend in zo wel Frankrijk als Nederland, vraagt Ilja Gort zich af waarom de Franse en de Nederlandse eetcultuur zo intens verschillen. Heeft Nederland wel een eetcultuur? Bestaat er ei genlijk een Cuisine Hollandaise? Hij neemt dienst bij Jonnie Boer en samen met de grote chef gaat hij op zoek naar antwoorden. Zij ontmoe ten een bont gezelschap van over het algemeen weinig toeschietelijke vrijbuiters, die zich bekwamen in jagen, villen, snoeken en andere onalledaagse activiteiten. Na zijn bestseller 'Leven als Gort in Frankrijk' schetst Ilja Gort in 'Met Gort de Boer op' via humo ristische verhalen een verrassend beeld van een eeuw Hollandse eet- en drinkgewoonten. Jonnie Boer vertaalt Hollandse klassiekers naar verrukkelijke recepten om zelf te maken. Ieder gerecht op twee manieren: de klassieke manier en de Jonnie Boer-manier. Begeleid door bijzondere wijnadviezen van vinologe Thérèse Boer en wijnboer Ilja Gort. Componist, wijnboer en auteur Ilja Gort en topkok Jonnie Boer op de omslag van het nieuwste boek van Gort. De afdeling Preventie van het RIAGG Amersfoort Omstre ken organiseert een ondersteu ningsgroep voor familieleden en I dircctbetrokkenen van jonge men sen tussen 16 en 25 jaar met een eerste psychose. Wanneer een jong iemand voor het eerst een psychotische fase door maakt, heeft dat ook op zijn directe omgeving veel invloed. De veran deringen in gedrag en beleving van de betrokken jongere hebben hun weerslag op het gezin en het func tioneren daarvan. Vaak ontwricht een dergelijke gebeurtenis de ge wone gang van zaken. Tevens is er vaak nog veel onduidelijkheid over de diagnose, wat veel vragen en onzekerheden met zich meebrengt. Naast veel onrust en onzekerheid in de huidige situatie, treden er ook veranderingen op in het toekomst beeld. Deze bijeenkomsten worden spe ciaal voor familieleden en dircct betrokkenen van jonge mensen die voor het eerst een psychose door maken georganiseerd. Binnen deze groep staan de er varingen van de familieleden en directbetrokkenen centraal. Het uitwisselen van ervaringen is een belangrijk onderdeel van de bijeen komsten. Daarnaast wordt infor matie gegeven over uiteenlopende onderwerpen zoals behandeling, di agnose, wonen en werken. Aange zien de groep zich richt op naasten van jonge mensen is er tevens veel aandacht voor pedagogische vraag stukken die kunnen ontstaan. De groep komt zesmaal per jaar bij elkaar op maandagavond van 20:00 tot 21:30 uur en heeft een open karakter. Dit houdt in dat deelnemers op ieder gewenst mo ment kunnen in- en uitstromen. De eerstvolgende bijeenkomst zal zijn op 25 april 2005. Een verwij sbrief van de huisarts is niet nodig voor deelname. Tevens hoeft de persoon met de psychose niet onder behan deling te zijn bij RIAGG Amers foort Omstreken. Voor nadere informatie en aanmel ding (verplicht) kan men contact opnemen met Rianne Kasander van afdeling Preventie: 033- 46.03.500. Hou je van rappen En wil je optreden tijdens een bijzonder evenement in Soest? Bel voor meer info: 06 24145761 DE VERSSPECIALIST Overhees: Tamboerijn 21 - Tel. 601 24 25 Aanbiedingen gelden van donderdag t/m zaterdag Voor al uw verzekeringen - pensioenen - hypotheken - financieringen - beleggingen. Krommeweg 3A Soest Tel. 035 - 601 60 11 Fax 603 55 74 info: www.korenassurantien.nl e-mail: info@korenassurantien.nl Wie van zingen en dansen houdt en dat aan iedereen wil laten zien, kan zich inschrijven voor de Kidsplace Playbackshow. De show is voor kinderen van 5 t/m 9 jaar oud. Ouders kunnen allemaal komen kijken op woensdag 30 maart om 13:00 uur in de aula van de Wethouder De Haanschool, aan de Professor Lorentzlaan in Soes- terberg. Het kost niets om mee te doen maar je moet je wel inschrij ven. Een inschrijfformulier is op te halen in de aula van de schooi. Het formulier moet voor dinsdag 29 maart gemaild of ingeleverd zijn. Voor meer informatie kan men bellen naar Jochem Janssen op werkdagen tussen 9:00 en 11:00 uur: 035-60.18136 of men kan mai len naar kinderen@stichtingbalans. nl Het inschrijfformulier kan ook per e-mail of telefoon aangevraagd worden. Bij een controle op de Maatweg zijn zes bekeuringen uitgeschreven aan bestuurders van scooters. Ze hadden hun voertuig opgevoerd of konden geen bromfietscertificaat tonen. Bij de controle, die vorige week dinsdag in de ochtenduren plaatsvond, werden 25 scooters nagekeken. Afrika is een werelddeel waar krokodillen, giraffen, olifanten en leeuwen in het wild rondlopen. Een continent met bergen, steden, hutjes en sloppenwijken. Voor drietal weken bezochten voor ganger Harpert Tromp en collega Henk Dekker van de Christen gemeente Soest de zendelingen in Mozambique, Zuid-Afrika en Oeganda. Harpert Tromp is pas terug uit Afrika. Hij ging op uitnodiging van Jan en Bonnie van Stelten naar Mozambique om te kijken hoe zij het daar hebben. Tromp: 'Ik was uitgenodigd om daar les te geven op de Discipelschaps Trainings School. En omdat ik toch naar Afrika ging bedacht de leiding van de Christengemeente dat ik dan net zo goed ook langs Dick en Ann van Stelten kon gaan in Zuid-Afrika. En toen bedacht ik, dat ik op de terugweg ook Ingrid Wilts in Oeganda een bezoek kon brengen'. Mozambique Jan en Bonnie van Stelten wonen in de stad Lichinga in Mozam bique. Ze wonen op een boerderij die ze daar zelf hebben gekocht. De stal hebben ze opgeknapt tot slaapplek voor meerdere mensen. In de garage wordt les gegeven aan vijftien Afrikaanse studenten. Zij krijgen les vanuit de bijbel. Tromp: ik heb de groep vanuit de bijbel les gegeven over de betekenis van het kruis. Op de boerderij of in de omliggende dorpen kunnen deze studenten ook praktisch werk ver richten'. Naast het lesgeven heeft hij samen met Dekker veel nieuwe indrukken opgedaan. Tromp: 'Jan heeft ons de omgeving laten zien en ons in contact gebracht met de plaatselijke bevolking. Ik vond het fascinerend om te zien hoe de mensen daar le ven. We hadden op dat moment geen elektriciteit. Rond een uur of halfzeven is het donker en dan is het enige licht dat je hebt dat van kaarsen. Ze leven daar erg een voudig. De meeste mensen wonen in hutjes en de wegen zijn veelal onverhard.' Zuid-Afrika en Oeganda Na een fascinerende week in Mo zambique vlogen ze naar Zuid- Afrika, om daar de ouders van Jan te bezoeken. Dick en Ann van Stelten wonen in het plaatsje Badplaas. Dick is 68 en Ann is 58 jaar. Ze wonen hier al sinds 1973 en hebben sinds een paar jaar zes weeskinderen in huis ge nomen. De kinderen zijn tussen de zeven en dertien jaar oud. In hun woning hebben ze speelruimte en slaapkamers gemaakt. Naast de woning hebben ze een schooltje neergezet. De kinderen krijgen daar les. Tromp: 'Naast het lesge ven heeft Dick iedere vrijdag zijn eigen programma bij de zender radio Alpha lokale omroep. Hij spreekt vloeiend Zulu. Dat is de plaatselijke taal. Via de radio geeft hij onderwijs uit de bijbel'. Na een prachtige safaritocht gingen Harpert Tromp en Henk Dekker naar Oeganda, om daar de laatste week van hun reis door te brengen. In Oeganda aangekomen, reisden ze naar de stad Jinja, waar Ingrid Wilts woont. 'Ingrid heeft zich de afgelopen jaren vooral bezig gehou den met de straatkinderen uit de sloppenwijken. Zij zorgde ervoor dat deze kinderen overdag opvang, scholing, eten en speeltijd krijgen. Ze overnachtten niet bij haar. Daar had ze een speciale reden voor. Ze wilde namelijk niet dat de kinderen van hun familieleden vervreemden', aldus Tromp, Door de dagopvang "krijgen ze wel de nodige bagage mee, om een kans te hebben op een beter bestaan voor henzelf en hun familie. Ingrid heeft zowel in Jinja als in Mbale zo'n dagopvang gerealiseerd. Ze heeft inmiddels de Harpert Tromp en Henk Dekker in Afrika leiding overgeven aan Oegandcze medewerkers. Nu heeft Ingrid een retraitccentrum langs de rivier de Nijl. Op de oe ver heeft zij hutten neergezet. Ze biedt getraumatiseerden een moi gelijkheid om tot rust en herstel te komen. Geestelijke leiders hebben op deze plek de kans om retraite te houden. Tromp: 'Ingrid begeleidt deze mensen. Ook voor ons heeft ze een cursus van anderhalve dag georganiseerd. We volgden deze samen met drie andere westerlin gen en acht Oegandezen'. Nederland 'In Nederland heb ik samen me) Henk onze leden video-opnamep en foto's laten zien van onze zen delingen. En natuurlijk hebben we ze verteld wat we daar gedaan hebben. Van de zomer gaat onzp Jeugdgroep op bezoek bij Jan en Bonnie, om hen te helpen met onder andere evangelisatiewerk en bouw- en verbouwingswerken, Ze zijn druk bezig zich voor te bereiden en hebben er al erg veel zin in'. Succesvol adverteren, het ligt voor de hand, dat doen ondernemers in de Soester Courant p muziek van alle tijden, uit alle 'indstreken. lanvang: 21:00 uur. Entree: h :4,50. Reserveren: maandag t/m rijdag 09:00-13:00 uur, maximaal eertig kaartjes voorverkoop. Meer ïformatie op internet: artishock- 3est.nl 'e eerste bijeenkomst, georgani- :erd door de Interculturele Ver- niging C4 i.o. op zaterdag 19 fe" ruari, trok veel belangstelling. Een veede is nu geprogrammeerd voor iterdag 9 april deze keer 's avonds an 19:00 tot 22:00 uur, eveneens 1 het Breed Educatief Centrum )e Plantage', Smitsweg 311- ►ntmoeting is een kernwoord uit e doelstelling van de vereniging- 'oor Soesters, afkomstig uit diver- landen, met elkaar in contact te rengen, kan begrip voor andere an de eigen cultuur worden be- orderd. Wat soms op het eerste azicht daarin als vreemd wordt "varen, blijkt bij nader inzien vaak eel gewoon te zijn. Het is de ver achting van het bestuur van de areniging dat deze contacten voor 2 deelnemers een wederzijdse vcr- jking zal betekenen. iet programma voor deze avond mvat onder meer het lezen v^n ^dichten, in de oorspronkelijks ial zowel als in vertaling, en het listeren naar muziek. giet was in tal van opzichten een oed idee van de Rabobank om fiet seminar 'Wereldwijd beleggen pet de focus op Azië' in het oer- pollandse restaurant 'Eemland' i Eenines te organiseren. Een jiteressant avondje uit, dat vorige ^eek door zo'n 150 nieuwsgierige oesters, Baarnaars en Eemnes- fers werd bezocht. De koffie en Jjet restaurant bleven puur Neder lands, niaar voor de rest waanden de toehoorders zich toch com pleet, met eetstokjes in een mooi oosje en een verrassend Chinees nahheltje aan het eind, in het jerre Oosten. Re Rabobanken Soest, Baarn en iemncs horen sinds vorig jaar bij fikaar. Directeur Jan Porte, die de [vond opende, maakte gewag van fen mooi werkgebied waar hij te- fecht trots op is. Het was voor ve len weer eens wat anders dan het porbije Darthuizen en het vervan gende Groot Kievitsdal. Het gezel- we Eemnes met hier en daar iets te pthousiast uitgevoerde verkeers- felemmcringen, vormde het ideale fecor om de gesmede bankeenheid fins werkelijk tastbaar te maken. Bij aankomst deed de in de bomen voor de deur flonkerende verlich ting ons van afstand kort geloven dat het nog Kerstmis was, maar dat ging, eenmaal binnen, snel voorbij: het smakelijke gebakje bij de wel- |omstkoffie leek, qua vorm, al ver lacht veel op een echte Sushi... Specialisme De eerste inleider van de avond, Pdrs. I.H.J. Peters, zijn voornaam llwan deed ons even in een andere dan een verre Oostelijke richting I denken, maakte het als 'senior be- I Icggingsstrateeg' van Iris, het on- I derzoeksinstituut van Rabobank I en Robeco wel heel effectief dui- I delijk: beleggen, waar dan ook, is een vak dat veel studie vereist. De ene markt is transparanter dan de andere en kennis van zaken, zo wel waar het de regio als de sec tor waarin mensen willen beleggen betreft, is onmisbaar voor succes. Mede aan de hand van dia's be handelde Peters op duidelijke toon, maar in pennenstreken, de gehele wereldeconomie, waaruit onomsto telijk en vooral voor de leek ver rassend naar voren kwam, dat, als het met name om de wat verdere toekomst gaat, de economie in het verre Oosten, met China als kop loper, een aanstormende grootheid aan het worden is. Voor beleggers met geduld een soort paradijs waar je veel aandacht aan dient te be steden. Peters kon niet anders dan erop wijzen dat, alvorens op die wat hij noemde 'opkomende markten' te gaan opereren, h'et ver standig is daar uitgebreid met de specialist over te gaan praten. De Aziatische beleggingsmarkt is lang niet zo transparant als die van de Verenigde Staten en de Eurolan den, daar waar de Euro een steeds belangrijkere tegenhanger wordt van de Dollar. Boeiend Iwan Peters had maar 35 minuten om zijn gehoor te onderwijzen in 'hoe de economische wereld' in elkaar steekt. Hij leidde zijn 150 'cursisten' vaardig van beurs naar beurs, van stad naar stad, van land naar land, gebruikmakend van be grippen als AEX, BBP en ISM-in- dex, winsten, waardering en koers- bceld, groei, tekorten, grondstoffen en olieprijzen, om ten slotte uit te komen bij conclusies die in goede adviezen en aanbevelingen voor de belegger dienen uit te monden. Peters deed dat boeiend en voor al onderhoudend. Als er al vra gen waren werden die helder en vakkundig beantwoord. Hij had al voldoende losgelaten over waar het na de koffie naar toe zou gaan om iedereen razend nieuwsgierig te maken. Robeco 'Beleggen in Azië'. Ir. Drs. W.H.J.B. (Wim Hein) Pais, weet er, in zijn kwaliteit van adjunct-di recteur Robeco en hoofd Emerging Markets Equites alles van. Pais was zó enthousiast over de snel heid waarmee met name een land als China zich economisch ontwik kelt dat het bijna op een Sterspot leek. Aan de hand van statistieken en verwachtingspatronen was Pais bepaald overtuigend in zijn bewe- ring dat China over een periode van 30 a 40 jaar de VS zal zijn voorbijgestreefd en als dé grote economische wereldmarktleider zal kunnen worden aangemerkt. Het tempo waarin de technische ontwikkelingen zich aandienen, er in China wegen worden aangelegd, fabrieken worden gebouwd, nieuwe producten worden ontwikkeld en er vooral aan kwaliteitsverbetering wordt gewerkt, is volgens Pais in drukwekkend en door de rest van de industriële wereld nauwelijks bij te houden. De zich in razend tempo verbeterende infrastructu ren, die voorzien in een snelle ex portexpansie, hebben er al waar neembaar toe geleid dat in een als van ouds bekend autoproducerend land als Amerika de Hyundai een, ook in aantallen, toonaangevende verschijning op de highways is. Bedrijven als Samsung en Infosys winnen steeds meer aan popula riteit door de upgrading van hun producten die wereldwijd voor felle concurrentiestrijd zorgen. Samsung, als voorbeeld, zorgt voor betaalba re hoogwaardige consumentenelek tronica kan bogen op een goed ma nagement, is wereldspeler als het om onze mobieltjes gaat (top3) en is wereldleider in geheugenchips en TFT-LCD's, de platte monitoren en tv-schermen. Naast China, mag ook India als opkomende markt niet uit het oog worden verloren, maar het gaat daar minder snel, volgens Pais. Aandelen of obligaties Waar op de wereld je ook wilt be leggen, in welk land of in welke sector, beide inleiders zijn advise rende voorstanders om voor het aandeel te kiezen. Statistieken wij zen weliswaar pieken en dalen aan, maar beleggen is niet allen durven, het is vooral ook geduld hebben. Je zaken goed volgen, analyseren regelmatig overleg plegen met de specialisten. Rabobank Soest Baam Eemnes heeft zijn eigen vaste spe cialisten, die niet alleen kunnen be schikken over een schat aan infor matie en een eigen, moderne dea- lingroom, die in verbinding staat met de belangrijkste beurzen in de wereld, zij kunnen ook direct ge bruik maken van mensen als Peters en Pais, werkend bij instituten die nauw verbonden zijn met de we reldwijd vertakte Rabobank-orga- nisatie. De vijf gecertificeerde beleggings medewerkers van Rabobank Soest Baarn Eemnes zullen hun agenda's na de lezing in Eemnes wel snel vol met afspraken hebben zien lopen. Niemand zal, na zulke gloedvolle, deskundige betogen, nog afgaan op de Oosterse Wijsheid die in het Chinese knabbelkoekje, dat we on der andere meekregen bij ons af scheid, was verstopt en waar in vier talen stond: 'vandaag moet u han delen naar eigen ingeving...'. Maar wat is wijsheid en de dag was bo vendien al bijna om. Beter om de volgende dag even de bank te bel- i len. Het was een geslaagd avondje 'Chinees' in Eemland. van 24,99 19 Blauwe druifjes, Hyacinten, Madeliefjes, Narcissen, Primula's en Violen... 3 HALEN 2 BETALEN geopend van 10.00 iot 1 7.00 uur Heel veel aanbiedingen" "Kleurtafel voor de kinderen" "Volop keus in bloeiende- en vaste plantend CENTRUM Aanbiedingen zijm^eldig van 23 maart t/m 30 maart.

Soester Courant | 2005 | | pagina 13