l-c j: 4.79 0-79 1.49 3.39 V, 'X Justitie scherpt beleid tegen veelplegers aan Betaalbare woningen op korfbalterrein Minder criminaliteit en geweld Bijna 'groen licht' voor fietsbrug over de Eem Tweede Paasdag naar Intratuin Amersfoort en Nijkerk LAATSTE WEEK STEMPELACTIE Van de Graaf SUCCESVOL VERKOPEN? WOENSDAG 23 MAART 2005 83e JAARGANG NO. 32 DEZE WEEK Kopij vroeger inleveren! Zware straffen en afkicktrajecten Soest wacht op Amersfoort GRATIS klokthermostaat tw.v. 140,- bij een nieuwe HR- ketel' I N NIJHOf I PvdA-plan: Eemvogels naar Bosstraat; extra veld MHC Meisjes gewond Fietsendieven en vandalen actiever in 2004 u bent van harte welkom van 10.00 tot 17.00 uur OPEL^ Kipfilet Conference handperen Komt u stempels tekort, dan kunt u stempels bijkopen voor 40 cf. per stuk Prima Donna ijstaart Hoegaarden witbier Man bedreigt politie met dood A. van der Lee SOESTER KALENDER Zomertijd X Geen helm op Woningmakelaardij - Taxaties Hypotheken - Assurantiën p Hol Molenbeek Bel voor een goed gesprek S^035 6032737 REGIOMAKELAARS Redactie en administratie: Van Weedestraat 227 Postbus 57 - 3760 AB Soest Telefoon 035 - 601 41 52* - Telefax 035 - 602 49 04 - E-mail: soestcrt@wanadoo.nl - Internef: www.soestercourant.nl Abonnement: Soest/Soesterberg per halfjaar 9,25 - Buiten Soest 18,50 - Losse nummers 0,65 Gecontr. oplage 11.900 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG Actueel 3 Aileen oprekken bouwgrens biedt ruimte voor betaalbare woningmarkt. WD-discussie over toekomst vliegveld. Column Visser. Op 't Hoogt Actueel 4 Actueel 5 Van Hofslot wil vergunning voor illegale woning. Sport 1 Sensatie veerkrachtig StamSovoco Rampzalige slotfase Soest. Ilse Vaessen speelt om brons op E.K. prikbord 21 Medische diensten. Kerkdiensten. Radio Soest. In verband met Pasen dient kopij voor de volgende Soester Courant uiterlijk vrijdag 25 maart, 12:00 uur, in het bezit van de redactie te zijn. Dat geldt ook voor berichten per e-mail. Alles wat later wordt aangeleverd, loopt het risico te blijven liggen. Een uitzondering maakt de re dactie voor verslagen en kopij van (sport)activiteiten die in het weekeinde plaatsvinden. Aanbie ding hiervan kan tot en met zon dagavond. Advertenties voor de editie van 30 maart kunnen tot vrijdag 25 maart, 15:00 uur, worden aangeleverd. Het kantoor van de Soester Cou rant is gesloten op maandag 28 maart (Tweede Paasdag). Wij re kenen op uw begrip voor boven staande. Acquisitie en redactie Soester Courant 'Soesters meer op defiets' Familieberichten 6 Varia 7 Inloop bijeenkomsten over ont werpplan Hart voor Groen Ontmoeting met bosmannetje Huurwoningen 8 Cultuur 9 Boekenweek uitbundig van start. Op Soest 11 Groots programma bij 60 jaar- bevrijding. Cultuur 12 Accordeonvereniging Animato viert 50-jarig bestaan. Soesterberg 17 Cosbo ageert tegen tarief grof huisvuil De tijd dat de inbreker sneller het politiebureau weer verlaten heeft dan de gedupeerde die aangifte komt doen, ligt ach ter ons. Zeker als het gaat om de zogenoemde veelpleger die meer dan een goede bekende is van de sterke arm. Ze worden scherper in de gaten gehou den, krijgen bij veroordeling zwaardere straffen en moeten intensieve begeleidingstrajec ten volgen. De politie gaat zelfs zo ver, dat in sommige gevallen foto's van veelplegers bij wijze van waar schuwing aan bijvoorbeeld win keliers worden getoond. In te genstelling tot het in het open baar ophangen van foto's is deze beproefde methode vol gens Hans de Groot, districts chef Eemland noord, geoor loofd. Een veelpleger is iemand die twee of drie keer per jaar in aanraking komt met de poli tie. In Soest wonen er negen tien, van wie er momenteel vijf achter de tralies zitten of een (doorgaans tweejarig) traject volgen in een aflcickcentrum. De doorsnee veelpleger is ver slaafd aan drugs. Om aan geld te komen voor de (dure) ver dovende middelen, dringt hij bedrijven en woningen binnen om waardevolle spullen te ste len, of kraakt hij auto's. Tussen nu en twee weken krij gen ze een brief van justitie, waarin ze kunnen lezen dat ze staan geregistreerd als veelple ger. De consequentie is dat ze als ze niet in verzekering zijn gesteld, toch verzekerd zijn van meer dan gemiddelde aan dacht van de 'boevenvangers'. Een speciale daderregisseur van district Eemlgpd noord brengt regelmatig in kaart of de veel plegers vrij rondlopen of een straf uitzitten. 'Zodra ze vrijkomen, laten we weten dat we op ze letten', zegt Ad Ophorst. 'Het liefst zouden we ze bij wijze van spreken op halen en naar huis brengen, al is het maar om aan fe geven: kijk uit jongen, we hpuden je in de gaten.' Het aangescherpte beleid gaat verder dan preventieve acties en zwaardere straffen. Anders vallen de meeste veelplegers na vrijlating meestal direct weer in herhaling. Daarom hebben po litie en justitie afgesproken dat veroordeelden in een gesloten inrichting een begeleidingstra ject moeten volgen, met als einddoel dat ze weer op het rechte pad raken. Weigeren ze medewerking, dan moeten ze alsnog hun straf uitzitten. Op dit moment is er één Soester die deelneemt aan zo'n project dat deels wordt gesubsidieerd door de gemeente. De ervaring is dat de criminali teit met sprongen omlaag gaat, als er weer eens een of twee zijn opgepakt en bestraft. Als een veelpleger zich een jaar lang (exclusief de tijd dat hij in een cel zit) gedraagt, wordt hij uit de registratie g Nog een paar nachtjes slapen, dan kan dat deel van de Soester poli tiek dat hartstochtelijk smacht naar een vaste fietsverbinding over de Eem de vlag uitsteken - hope lijk. Soest heeft al ja gezegd, de provincie eigenlijk ook, alleen de Keistad kan nog roet in het eten gooien. Maar wethouder Harry Witte gaat ervan uit dat de grote buur gemeente op 8 april akkoord gaat met de aanleg van de brug, die ten oosten van de Malesuis (dat is aan de overzijde van de rivier) moet komen te liggen en Soest met Hoogland gaat verbinden. Als Amersfoort ja zegt - en net als Soest ook 300.000 euro neer telt (de provincie betaalt 600.000 euro) - kan de aanbestedingspro cedure vermoedelijk al komende zomer van start gaan. Witte gaf vorige week in de raads commissie RVM wat meer infor matie over de plannen, waarnaar de politieke partijen reikhalzend uitkijken. Soest is immers de 'trek ker' van het project. Witte vertelde de commissie tot haar geruststel ling dat de brug mogelijk nog van wildroosters wordt voorzien, zodat 2 in de Nuon Energiewinkel bouw en woonwaren. baarn minervaweg j, tel. 035 54 86 hi, www.niibofbaam.nl. bel voor meer informatie over deze aanbieding met Nuon, telefoon 0800 zo 21 of kijk op www.nuon.nl met name de vossen hun rooftoch ten niet via deze verbinding kun nen uitbreiden tot het Overeemse. 'We gaan dat nog even bekijken.' Verder meende hij dat een 'railing' van 1 meter hoog wel voldoende zal zijn om al te heldhaftige jon gelui ervan te weerhouden om de brug als duikplank te gebruiken, zoals Peter Hoebee (VVD) vrees de. 'Een leuning van een meter is heel gebruikelijk,' aldus Witte. Zelfs een hek van drie meter hoog zal volgens hem voor de echte springers geen belemmering zijn. In het bedrag van 300.000 euro is ook de verbetering van het 'toeleidende' fietspad - de Ver lengde Hooiweg - begrepen. Dat Amersfoort straks de formele ei genaar van de brug wordt is niet zo'n punt, vond Witte. 'Daar heb ben ze nu eenmaal meer bruggen in beheer, dus is het logisch dat ze deze er ook bij nemen. Voor ons in Soest zou het een nieuwig heid zijn...' Twee meisjes zijn maandagavond gewond geraakt toen zij met een snorfiets ten val kwamen. Op een verkeersdrempel op de Krekel ver loor een vijftienjarige Soesterse de macht over het stuur, waardoor zij en haar passagier onderuit gingen. Ter plekke werden ze onderzocht door ambulancepersoneel. De een had een gekneusde enkel, de an der een verwonding aan haar been. Met een van de vaders ging het tweetal naar het ziekenhuis voor behandeling. De PvdA heeft een plan gelan ceerd voor betaalbare koopwo ningen op het korfbalterrein aan de Staringlaan. Het behelst tien appartementen van 125 duizend euro en 29 woningen van 180 tot 185 duizend euro. Met Portaal bespreekt de partij deze week of een aantal hiervan in de goedkope huursector zou kunnen vallen. Voornaamste voorwaarde is dat de gemeente de grond voor een schappelijke prijs van de hand wil doen. Uitgegaan is van een be drag van 1 miljoen euro. Daarvan zou korfbalvereniging De Eem vogels een nieuwe accommodatie (300.000) op de Bosstraat-West kunnen krijgen en de uit haar jas gegroeide MHC Soest op hetzelfde complex een derde kunstgrasveld (500.000). Ook de bijkomende kosten, zoals straatwerk, zijn dan gedekt. Volgens de PvdA is de opbrengst voor de gemeente feitelijk hoger, omdat ze geld bespaart als het plan wordt uitgevoerd. De ver vanging of renovatie van het club huis van de korfballers kan niet meer lang wachten en de urgentie van een derde kunstgrasveld voor de hockeyers neemt - gezien de groei van het ledenaantal - dage lijks toe. Op de Bosstraat-West is voldoende plaats, aldus de partij, omdat de derde gebruiker (voet balvereniging SEC) inmiddels een veld zou kunnen missen. Een tweede optie is dat De Eem vogels aan de overkant voordeur deler wordt met De Knickerboc kers. Daar is ruimte voor een ge bouw, terwijl de korfbalwedstrij den op het middelste deel van de honk- en softbalvelden gespeeld zouden kunnen worden. In dit scenario moet de gemeente ge noegen nemen met een grondop- brengst van 550.000 euro en is er geen geld voor een kunstgrashoc keyveld. Het concrete plan werd donder dagavond bekendgemaakt tijdens een discussieavond over jongeren huisvesting (zie pagina 3). Wet houder Bart Krol reageerde in al gemene zin niet afwijzend. Op de financiële kant van het verhaal kon hij nog niet ingaan. Krol vindt het vooral belangrijk dat de PvdA een groot draagvlak voor het plan cre- eert in de gemeenteraad. Daar wordt aan gewerkt. De an dere fracties hebben het concept ter bestudering reeds ontvangen. 'We gaan er alles aan doen om dit te realiseren', zei fractievoor zitter Paul Lemmen donderdag. De PvdA hoopt de krappe markt voor betaalbare woningen wat meer lucht te geven en zal blijven zoeken naar soortgelijke mogelijk heden. Betaalbare woningen, met name voor jongeren, heeft bij de partij de hoogste prioriteit. Het plan voor de Staringlaan is op verzoek van de sociaal-democraten uitgedokterd door Kees Boerkoel, projectontwikkelaar en voormalig Pvd A-fractievoorzitter. 'Het is niet mijn project, maar dat van de PvdA. Beschouw het als een studie die ik voor de partij heb gedaan. Maar als de gemeente straks zegt: voer het maar uit, dan wil ik dat natuurlijk best graag doen.' De criminaliteit en het geweld zijn vorig jaar in Soest afgenomen. Te gelijkertijd kreeg de politie meer meldingen van fietsendiefstal en vernieling. Dat blijkt uit de vorige week gepresenteerde jaarcijfers van district Eemland noord. Het aantal woninginbraken in onze gemeente daalde van 320 naar 287, het aantal bedrijfsinbraken van 194 naar 164, het aantal dief stallen uit auto's van 670 naar 562. Deze terugloop is voor een deel te danken aan het feit dat de politie enkele veelplegers, maar ook een landelijk opererende bende te gra zen nam. Nog vrij recent werd een veelpleger - dankzij een tip - pp heterdaad betrapt. Meteen daarna constateerde de politie een afname van inbraken. Ook kreeg de politie in Soest minder vaak met geweld te ma ken (van 207 naar 186 aangiften). Soest vormt hierin een positieve uitzondering, want doordat er in Baarn, Bunschoten en Eemnes meer op los werd geslagen, nam het totale aantal aangiften van ge weld in het district toe. Bedreiging en mishandeling zijn de voornaam ste oorzaken. Een van de redenen voor de toename van geweldsde licten kan overigens ook gezocht worden in het feit dat met name het (thuis)geweld vandaag de dag sneller wordt gemeld als gevolg van een taboedoorbraak. In de ho reca ontspon zich juist een dalende lijn, wat de politie toeschrijft aan het verscherpte toezicht. Vervelender nieuws komt er van het front van de fietsendieven. In Soest nam hun activiteit met bijna twintig procent toe tot 240 dief stallen. Vooral tweewielers die bij de treinstations worden achterge laten, zijn doelwit van de daders. Vandalen sloegen ook regelmati ger toe. Vorig jaar kwamen 450 meldingen binnen, 63 meer dan het jaar ervoor, maar nog altijd minder dan in 2001 (483). Oplossingspercentage Vanuit het hele district kreeg de politie vorig jaar 5432 aangiften van diverse zaken, wat ten opzich te van 2003 een lichte daling bete AMERSFOORT, Amsterdamseweg 139, 033 - 4611203, Do. koopavond NIJKERK, Spaanseleger 1, 033 - 2457644, Do. koopavond Bij Intratuin komen je ideeën tot bloei. kent. Er werden 1342 verdachten 12,3 aan het Openbaar Mi nisterie overgeleverd en 885 aan giften werden opgehelderd. Het oplossingspercentage ligt daarmee op 16 procent, maar volgens dis trictschef Hans de Groot eigenlijk hoger. Met bijna zes op de tien aangif ten kan de politie weinig beginnen. Voorbeeld: Bij een fiets die tussen negen uur 's morgens en zes uur 's avonds is gestolen, ontbreekt ieder spoor of is er onvoldoende infor matie die mogelijk naar de dader leidt. 'Maar we willen wel weten dat de fiets is gestolen, om dit aan de voorkant te kunnen bestrijden', benadrukt De Groot. Zo wil hij bijvoorbeeld in overleg met de NS bekijken wat er bij treinstati ons ondernomen kan worden om fietsendiefstal tegen te gaan. Met een aantal horecabedrijven, zoals Holiday Inn in Soestduinen, wor den afspraken gemaakt om dief stal van en uit auto's te beperken, bijvoorbeeld door meer verlichting aan te brengen. MMW NEFKENS SOEST yyje anders - VOOR NIEUW EN GEBRUIKT AUTOMOBIELBEDRIJF MÉ MUI NE EKEN S-SOESnr.BV Birkstraat 30 - 3768 HH Soest] Telefoon (035) 601 23 64 kilo 1.000 ml pack C1000 versvoordeelmarkt Winkelcentrum 'Hartje-Zuid' Geldig t/m zaterdag, druk- en zetfouten voorbehouden- Het clubgebouw van De Eemvo gels is een veredelde stacaravan en dringend aan vervanging toe. Dat kan op de Bosstraat- West, vindt de PvdA. In zijn ontwerp heeft Boerkoel rekening gehouden met de buurt bewoners. De beoogde woningen aan de randen van het korfbalter rein zouden aan de achterzijde blinde muren moeten krijgen. Dan kunnen de toekomstige bewoners niet in de tuin van de achterburen kijken. Huurwoningen Boerkoel zit in de loop van deze week om de tafel met Vincent van Oordt, directeur van Woningstich ting Portaal in Eemland. Zij gaan bekijken of er betaalbare huurwo ningen in het plan passen. Dat zou dan ten koste gaan van een aantal koopwoningen. Wethouder Krol juicht het toe als huur en koop in tegreren in het plan. (Zie ook de sportpagina) Vrijdagmorgen «vroeg is een 34- jarige Soester van zijn bed gelicht en meegenomen naar het politie bureau. De aanhouding werd ver richt, omdat hij twee dagen daar voor agenten met de dood zou hebben bedreigd. Hij was toen tijdens een verkeerscontrole be keurd, omdat hij in de auto mo biel belde. De man mocht na de boete weer op weg, maar keerde een half uur later terug. Toen zou hij de twee vrouwelijke agenten hebben bedreigd. Omdat hij er meteen in zijn auto vandoor ging, lukte het de politie niet hem aan te houden, maar op basis van zijn gegevens gebeurde dat anderhalve dag later alsnog. Na verhoor werd hij met een boete van 440 euro vrijgelaten. Autobedrijf Exdusief-Dealer Kerkstraat 58 Soest - tel. 601 25 00 CITROÈN Soest. Baarn e.o. De Soester Kalender biedt vereni gingen en instellingen in Soest ge legenheid hun publieksactiviteiten met een eenmalig karakter kort in deze 'weekagenda' te melden. Donderdag 24 maart 09:30 Soester Luisterkring, 'The Messiah' (Handel), NPB-kerk, Rembrandtlaan 20, 4,00. 10:00 Voorlichting over zieken fondswet (55+), De Klarinet, Klarinet 39. Vrijdag 25 maart 19:30 Inloopborrel 'Foxnet', rest. Fusions, Burg. Grothestr. 37. 20:00 Klaverjassen, p.v. De Vriendschap, Mezenhof 1. Zaterdag 26 maart 13:00 voorstelling circus Alt- hoff, de Engh, Soester Engweg, div. prijzen. 17:00 idem. 20:00 Bingo w.v. 'Overhees', De Klarinet, Klarinet 39, 3,50/7,00. 22:00 Bluesnight met Ruben Hoeke Bluesband, Artishock, Steenhoffstraat 46A, 10,00. Zondag 27 maart 13:00 voorstelling circus Alt- hoff, de Engh, Soester Engweg, div. prijzen. 17:00 idem. 15:00 Concert The Hammers- field Stompers, Artishock, Steenhoffstraat 46A. 19:30 Filmvoorstelling (digi taal), Artishock, Steenhoffstraat 46A, 2,50/4,00. Maandag 28 maart 14:00 voorstelling circus Alt- hoff, de Eng, Soester Engweg, div. prijzen. 14:30 High tea (55+), Klaar- water, Wiardi Beckmanstraat 475, 3,00. 20:30 Film 'El Bola', Artis hock, Steenhoffstraat 46A, 3,50/5,00. Dinsdag 29 maart geen opgaven Woensdag 30 maart 14:00 Piratenmiddag kinder boerderij de Veenweide, Vedelaarpad 53, 1,00. 14:00 Inloopmiddag ontwerp- bestemmingsplan 'Hart voor Groen', dorpshuis Burgstede, Dorpsplein 17, Soesterberg. 14:00 Film 'Lepel', Idea- theater, Willaertstraat 49, 4,50. N. In de nacht van zaterdag 26 op zondag 27 maart wordt de zo mertijd weer ingesteld. Offici eel moet de klok om 02:00 uur een uur vooruit worden gezet. Omdat hij vrijdagmiddag geen helm droeg en zich niet kon legi timeren, moet een negentienjarige Soester boeten. Hij zat achterop de bromfiets bij een zeventienja rige Amersfoort er. Het tweetal moest stoppen, omdat het geen helm op had. Bovendien bleek dat de bestuurder geen geldig certifi caat voor zijn voertuig had. Hol Molenbeek Soest Burgemeester Grothestraat 32 S/ Woning- en Assurantiemakelaars www.holenmolenbeek.nl 035 601 13 04 NVM QUALIS "Kijk op onze site" www.buijsregiomakelaars.nl

Soester Courant | 2005 | | pagina 1