Visser Alleen oprekken van bouwgrens biedt ruimte voor betaalbare woningmarkt 'Het kan met vliegbasis Soesterberg na 2007 echt nog alle kanten op...' Projecten binnen Soest zijn druppel op gloeiende plaat 6100 Plaatjes kinderporno 'Oude Molenschot geschikt voor jongerenhuisvesting' 'Rijgedrag verbetert door veelvuldig controleren' Politiek gunt Windhond z'n nieuwe Eng-stek Wijkschouw in Boerenstreek NU NAAR NIJHOf NIJHOt WOENSDAG 23 MAART 2005 SOESTER COURANT PAGINA 3 Inspectie VROM: 'Gemeente Soest is middenmoter' 'Second opinion' voor locatie van ecoduct Geen extra subsidie VW Onder invloed jSÈ Voorwaardelijke celstraf ex-Soester Meerderheid gaat akkoord Fay Witgoed specialis INBOUW APPARATEN ALLE MERKEN 15% korting op alle buitenverlichting 20% korting op alle deurkrukken Soest is, als het aankomt op de uitvoering en handhaving van het RO-beleid (bijvoorbeeld bij het toezicht op bouwen en slopen) een middenmoter. Een sléchte gemeen te is het in elk geval niet, mocht de raadscommissie RVM vorige week vernemen uit de mond van twee inspecteurs van het ministerie van VROM. De heren hadden in de afgelopen jaren enkele malen kri tisch naar het gemeentelijk beleid gekeken en dat had hier en daar wel wat aanmerkingen en 'verbe- terpunten' opgeleverd. Van de 48 punten waarop het uit- voerings- en handhavingsbeleid op het gebied van de Ruimtelijke Ordening in Soest was 'doorge licht' was ruwweg ongeveer een derde positief, een-derde neutraal en een-derde negatief. Maar van een 'vernietigend' rapport was - tot opluchting van de commis sie - heus geen sprake, aldus het VROM-duo. Ook wethouder Bart Krol (CDA), die bij eerdere gelegenheden de kritiek van VROM-zijde nogal sterk had gebagatelliseerd, kon dus verlicht ademhalen. Volgens Krol voldoet Soest uitstekend aan alle wettelijke verplichtingen. De kritiek zat 'm, aldus de wethouder, dan ook vooral in de zaken waartoe I de gemeente niet per se verplicht was. 'Soest is niet neergesabeld,' aldus de wethouder. De provincie laat momen- Als de bouwgrenzen in de ge meente hier en daar niet worden opgerekt, dan is het onmoge lijk het tekort aan betaalbare (jongeren)woningen daadkrach tig terug te dringen. Paul Lemmen van de PvdA wil een doorbraak forceren. 'Want betaalbaar wo nen is een van de topitems van de burger.' Lemmen zei dat donderdagavond tijdens een discussie van zijn partij over jongerenhuisvesting. De grond is in ruimtelijk opzicht hard nodig en bovendien hangt er nog geen zwaar prijskaartje aan, omdat er geen bouwbestemming op rust. Het probleem is volgens Lemmen dat er elke keer bezwaren zijn te gen mooie plannen, waardoor deze als een plumpudding in elkaar zak ken. PvdA-Statenlid Joost Schreurs reageerde op een vraag van een jongere dat de provincie in prin cipe de mogelijkheid en natuurlijk de bevoegdheid heeft om woning bouw buiten de rode contouren toe te staan. Maar elk plan botst meestal frontaal op de belangen van de natuur. 'Mensen willen ook kunnen wandelen of fietsen in het bos. Maar als een gemeente met een goed plan komt, kan dat even tueel worden uitgevoerd', aldus het 26-jarige Statenlid. 'Een lulverhaal', reageerde pro jectontwikkelaar Kees Boerkoel gebeten. 'Kijk maar naar het plan van Soest 2002 voor het terrein van In de Ruimte. Dat kon niet, omdat er dan elders woningbouw moest worden ingeleverd. Dat schiet niet op.' Vincent van Oordt, directeur Por taal Eemland, zou graag bouwen in Soest. Maar er is geen terrein waar dat mag of kan. Het vervangen van oude huurwoningen voor nieuwe betekent meestal dat er minder huizen terugkomen, stelde Lem men vast. Dat biedt dus ook geen soelaas. Doorstroming In Soest zijn er 3200 woningen met een huur onder de 466 euro. Dat is voldoende, oordeelde Van Oordt. Het probleem is alleen dat veel mensen met een hoger inko men blijven zitten waar ze zitten en de doorstroming belemmeren. Portaal en gemeente hebben geen handvatten om hen eruit te krijgen. Als er koopwoningen van rond de 200.000 euro worden gebouwd, zullen deze mensen wel geneigd zijn te verhuizen en kómen er huureenheden vrij, is de verwach ting van Van Oordt. Ook dan moet er eerst grond worden aangewezen, waarop een groot aantal woningen kan worden gerealiseerd. Met de voltooiing van de Boerenstreek zijn de grote projecten echter op gedroogd. Alternatieven voor betaalbare jongerenwoningen zijn verder al leen te vinden op locaties binnen het stedelijk gebied, waar de ge meente invloed kan uitoefenen op de grondprijs en/of het bestem mingsplan. Daarbij moet volgens Boerkoel worden gedacht aan ter reinen van scholen en sportclubs. Op de plek van De Klimop aan de Weegbreestraat worden bijvoor beeld veertig jongerenwoningen ge bouwd, bij Eemvogels aan de Sta ringlaan (zie voorpagina) zou dat ook kunnen. Het zijn druppels op een gloeiende plaat. Van de 1500 geregistreerde woningzoekenden in Soest is de helft jonger dan 34 jaar. In het ergste geval moeten jonge ren hun heil in andere gemeenten zoeken en dreigt Soest versneld te vergrijzen. Een slechte zaak, vindt Boerkoel. De term betaalbaar verdient naar zijn oordeel een genuanceerde de finitie. De gemeente hanteert hier voor prijzen tot 400 euro (huur) en 200.000 euro (koop), maar voor veel jongeren ligt de werkelijke be stedingslimiet veel lager. Boerkoel kreeg daarin bijval van de jongeren en pleitte voor meer differentiatie in de prijzen. Verkapte subsidie 4 Als de gemeente grond voor een lage prijs beschikbaar stelt, kun nen woningen goedkoper worden gerealiseerd. Dat betekent dus dat de toekomstige bewoners verkapte subsidie krijgen van de overheid. Daarom acht Boerkoel het van groot belang dat er moet worden vastgelegd, dat deze bewoners hun goedkoop verkregen woning niet zomaar tegen de marktprijs mogen doorverkopen. Anders zouden zij een vette winst opstrijken, dankzij de subsidie. Schreurs is voor een creatieve aan pak, waarbij bekeken wordt of be staande gebouwen kunnen worden verbouwd. Van Oordt zei meteen dat zelfs goedkope kantoorpanden te duur zijn voor goedkope huis vesting. Weinig vertrouwen De jongeren hebben vooralsnog weinig vertrouwen in de lokale overheid, dat er binnen de bebouw de kom betaalbare projecten van de grond komen. Meestal wordt er voor de dikkere beurs gebouwd. Kijk maar naar het terrein van de Mavo Soest en Spoordal, aldus de jongeren. Daarnaast lukt het de ge meente niet om goedkope wonin gen te realiseren op terreinen van bijvoorbeeld het oude Molenschot, Bos en Duin en aan de Insinger- straat. Van het raadsbesluit om bij grotere bouwprojecten tenminste veertig procent in de betaalbare sector te laten vallen, hebben ze in anderhalfjaar nog niets gemerkt. PvdA-fractievoorzitter Lemmen beloofde dat zijn partij het onder werp betaalbare jongerenhuisves ting niet zal loslaten. Een andere oudere aanwezige gaf de jongeren gratis advies mee: 'Ga de discussie met de raad aan. Laat je zien en horen. Zorg datje meepraat.' teel onderzoek doen naar de r% r-i-v i i i (on)mogelijkheden voor een ande- y y discussie over toekomst vliegveld re locatie van een ecoduct over de re locatie van een ecoduct over de Amersfoortsestraat. Dat gebeurt op verzoek van de gemeente Soest, i Die wil hiermee de bijna tiendui zend mensen die bij het referen- I dunt tegen het voorkeursrecht stemden, tegemoet komen. Maar ook voor de gemeente zelf kan het uitermate interessant en relevant zijn om het ecoduct iets meer in oostelijke richting te ver leggen, liet wethouder Bart Krol onlangs weten. 'Wellicht ook uit financieel oogpunt.' Vanuit ecologisch perspectief is het volgens Krol logisch als het ecoduct in de buurt komt van de beoogde locatie, bij de Sauna Soesterberg. Dan komt het in het verlengde te liggen van het ecoduct over de A28, waarvoor de aanleg is begonnen. Maar in de 'second opinion', die de provincie nu laat uitvoeren, is wat Krol betreft op voorhand 'niets uitgesloten'. Soest trekt overigens geld uit om de komende jaren intensief over leg te plegen met de bevolking van Soesterberg. Het gaat dan niet al leen om het ecoduct, maar ook om de woningbouwmogelijkheden die ontstaan, de eventuele aanleg en inrichting van een bedrijventerrein en niet in de laatste plaats de toe komst van de vliegbasis. De VW Soest krijgt van de ge meente een subsidiebedrag van 40.913,-. Dankzij deze subsidie is ze in staat om activiteiten te orga niseren. De VW wil een subsidie- verhoging van 3000 euro aan de hand van haar jaarrekening 2004 en begroting 2005. Voor elke burger krijgt ze een be drag van 0,91. Per 1 januari van dit jaar had Soest 45.080 inwoners. De gemeente heeft aan de hand van dat aantal de subsidietoelage berekend. De extra subsidie die.de VW wil hebben, past niet in de gemeentelijke begroting. Een 32-jarige Soest er moet dok ken, omdat hij was gaan autorij den, terwijl hij te veel alcohol in zijn bloed had. Hij werd in de nacht van donderdag op vrijdag aangehouden op de Obrechtstraat. Na de blaastest op straat wees de ademanalyse op het politiebureau uit, dat de man bijna tweemaal het toegestane percentage alcohol in zijn lichaam had. Behalve een pro cesverbaal kreeg hij een rijverbod van enkele uren. Een kleine honderd belangstellen den, zowel uit Soest(erberg) als uit Zeist, waren maandagavond afge komen op de WD-discussiebij- eenkomst in Hilton-Soestduinen, waar de toekomst van de vlieg basis Soesterberg besproken zou worden. De bedoeling was dat het publiek - vooral de VVD-achter- ban was uiteraard ruim aanwezig - met originele en constructieve ideeën zou komen voor wat er na 2007, als de basis definitief dicht gaaty met het vliegveld moet ge beuren. Dat leverde geen spectaculaire sug gesties op, afgezien van het ideetje van de eigenaar van het McDrive- hamburgerrestaurant om de Zeis ter kant van het vliegveld straks te bebouwen met luxe bungalows, waar rijke zakenlui met internatio nale contacten hun privévliegtuigje voor de deur kunnen stallen. Hij was er in elk geval tegen dat de vliegbasis een 'konijnenveld' zou worden, want die eten nu eenmaal weinig hamburgers... Daarvoor had het publiek kunnen luisteren naar nogal uitvoerige inleidingen van de beide fractie voorzitters in Zeist en Soest, resp. Peter Otten en Karei van Geet. Volgens Otten ligt alles nog open. Zeist heeft nog best behoefte aan mogelijkheden tot uitbreiding. Hij pleitte in dat verband voor 'werk- landschappen', waar het bedrijfs leven temidden van veel groen kan worden ondergebracht. De - ooit als tijdelijk aangekondigde - ge vangenis (eerst voor bolletjesslik kers, nu voor andere criminelen) - zal niet meer weggaan, en daar moet dan maar een inrichting met internationale allure (in samenwer king met het Internationale Hof van Justitie) van gemaakt worden, iets als destijds met Lockerbie. Voor een functie als burger-'airport' voelde hij niets, en zeker niet voor de aanwezigheid van 'prijsvechters' als Easyjet etc. Maar er moet ook opgepast worden dat de KLM e.a. vanwege tijdwinst straks alvast bo ven Soesterberg beginnen te dalen op weg naar Schiphol. Reclame-, sport- en zweefvliegtuigjes waren wat hem betreft beperkt welkom. Ook Van Geet benadrukte dat er nog heel weinig zeker is. Alleen het vertrek van de helikopters staat wel vast, en het is inmiddels ook wel duidelijk dat Defensie eigenaar zal blijven van het overgrote deel van het terrein. 'Maar soms lijkt het of de basis al drie keer verdeeld is...' Hij onderstreepte verder de natuurwaarde van het gebied (er is zelfs een paddenpoel) en het feit dat de dieren gewend zijn aan vlieglawaai. Wat hem betreft dus geen woningbouw op het terrein, maar wel gebruik maken van de bestaande infrastructuur. Museum Van Geet pleitte verder voor de vestiging van het Militaire Lucht vaartmuseum (nu Kamp van Zeist, waar het weg moet als de gevan genis wordt uitgebreid) op de vliegbasis, in combinatie met het monument voor de gevallenen. Naast het handhaven van de na tuur wil de WD ook wel 'kleine luchtvaart' toestaan - propeller vliegtuigjes, zeker geen straalvlieg tuigen - en ook de zweefvliegerij blijft welkom (90 gaat min of meer geluidloos met een lier om hoog), evenals sportvliegtuigjes. De bevolking van het vliegdorp vindt dat allemaal juist erg leuk. Een werkstraf van 150 uur en twee maanden voorwaardelijke gevan genisstraf. Een ex-inwoner van Soest kreeg deze straf woensdag van de Utrechtse politierechter opgelegd wegens het bezit van kin derporno. Zijn toenmalige vrien din, met wie hij in Soest samen woonde, deed in 2003 aangifte bij de politie. De vrouw was door haar broer ge waarschuwd nadat hij op een cd- rom van de verdachte kinderporno had aangetroffen. Toen het stel en kele maanden later uit elkaar ging, gaf de vrouw de man bij de politie aan. Hij had van januari 1998 tot juli 2003 ruim 6100 plaatjes met kinderporno van het internet ge haald en opgeslagen, zo bleek na onderzoek. Het betrof vooral afbeeldingen van poserende meisjes in de leeftijd van 7 tot 13 jaar. De man kon pas af gelopen december door de politie worden verhoord omdat hij na het eindigen van de relatie naar het buitenland was vertrokken. De 29-jarige verdachte ontkende in de rechtszaal dat hij zich seksueel aangetrokken voelde tot kinderen. Hij zocht een verklaring voor zijn gedrag in de slechte seksuele relatie die hij had met zijn vriendin, ook omdat hij naar zijn zeggen sinds het verbreken van de relatie geen behoefte meer heeft aan het ver zamelen van kinderporno. 'Het is allemaal binnen de relatie gebeurd, aldus de man. Dat vind ik frap pant.' De verdachte is volgens een psychiater volledig toerekenings vatbaar. 'Zorgwekkend' Politierechter mr. Boom noemde het gedrag van de man 'onaan vaardbaar' en 'zorgwekkend', ook omdat in zijn ogen niet helemaal duidelijk was waarom de verdachte de kinderporno had verzameld. Omdat het herhalingsgevaar vol gens de rechter niet 'voor honderd procent' was geweken, vond hij het opleggen van een voorwaardelijke gevangenisstraf nodig. Dit in te genstelling tot de advocaat van de verdachte die meende dat er geen gevaar op herhaling meer was. Zijn cliënt zou zich te veel schamen voor wat hij had gedaan. De rechter hield in de hoogte van de straf wel rekening met de per soonlijke gevolgen die het gebeu ren voor de man heeft gehad. Zijn vrienden en kennissen verbraken al het contact en hij heeft sinds het eindigen van de relatie ook zijn zoontje niet meer gezien. De man zei zelfs niet te weten waar zijn ex- vriendin en kind thans wonen. Hij is uit de ouderlijke macht gezet. Tegen de verdachte was 200 uur werkstraf en vier maanden voor waardelijke celstraf geëist. Van Geet deed de ideeën voor een burgervliegveld af als 'woeste plannen' van een wethouder uit de Zaanstreek die een alternatief zoekt voor de vijfde Schiphol-baan. Vol gens hem vliegen de internationale luchtvaartmaatschappijen trouwens nu al lager boven Soesterberg, en dat werd door anderen zowel be vestigd als bestreden. Van Geet wilde tenslotte wel een stukje van de huidige basis afsnoepen voor het bedrijfsterrein Soesterberg-Noord, dat dan verder ontsloten zou kun nen worden via het oude weggetje bij de brandweerkazerne. Tenslotte voerde ook wethouder Bert Krijger ('grondzaken') het woord, die nog maar eens begon met de opmerking dat het altijd erg gemakkelijk was om te spreken over 'andermans' grond. Hij wees erop dat het vertrek van de heli's een bezuinigingoperatie is en dat Domeinen zoveel mogelijk geld zal vragen voor de grond die eventueel wordt afgestoten. 'Ze kochten het destijds voor een kwartje en vra gen nu minstens driehonderd euro de meter', voorspelde hij. Illusies koesterde hij dan ook niet op dat punt. Hij wees er wel op dat de vliegbasis een onderdeel is van de 'identiteit' van Soesterberg, en dat dat zo zou moeten blijven. Overlast Na de pauze volgde een discussie die aanvankelijk aan de hand van zestien (gewaagde) stellingen had moeten verlopen, in de trant van: 'Defensie trekt zich niets aan van Soest of Zeist en gaat zijn eigen gang', of: 'Soesterberg wordt een groot villa- dan wel recreatie- woonwagenpark'. De zaal koos voor andere onderwerpen, zoals de veronderstelde overlast van de kleine luchtvaart en de vraag of Hilversum het vliegveldje daar bewust wil afschuiven naar Soes terberg (Helemaal niet waar, zei Krijger). Verder klonken er pleidooien voor het behoud van de vliegtuigtech niek op Soesterberg (goed voor de werkgelegenheid) en voor het aantrekken van de 'historische vlie gerij', nu op de basis Gilze-Rijen (waar straks de Soesterbergse he likopters naartoe gaan). Volgens Het VVD-panel: Wethouder Bert Krijger (Soest) en de fractievoorzit ters Karei van Gent (Soest) en Peter Otten (Zeist). Foto: Soester Courant. Van Geet is dat echt uitgesloten. Uit Soesterberg kwam de roep om wat minder in allerlei bestuurlijke overleggen te praten over dé toe komst van de basis, maar vooral ook de bevolking van het vliegdorp zich te laten uitspreken. Er is in middels een 'kernteam' gevormd, waarin de gemeenten Soest en Zeist en de provincie op bestuurlijk niveau met Defensie praten over de komende invulling. 'Niveau' Vanuit Soesterberg werd ook ge pleit voor woningbouw in een hoger segment, zodat ook het 'niveau' van de bevolking van het vliegdorp zou stijgen. Volgens wethouder Krijger zijn de ideeën van de Werkgroep Toekomst Soesterberg (WTS) voor het gemeentebestuur een vast uit gangspunt. Overigens wees hij er fijntjes op dat de uitbreiding van de gevangenis in zekere zin al compen satie is voor het verlies van werkge legenheid door het vertrek van de helikopters. Hij wees de gedachte van de hand dat er op de vliegba sis ruimte zou moeten komen voor grootschalige industrie. 'Niemand bouwt toch nog grote bedrijfshal len meer; die worden nu in Oost- Euopa neergezet...' Krijger voelde ook wel wat voor de suggestie om diverse landelijke militaire musea te concentreren op de vliegbasis, zoals het legermuseum in Delft (dat daar toch maar in de weg schijnt te staan). De oogst aan concrete ideeën was al met al nogal schraal, maar vol gens de beide WD-afdelingen is de ervaring van een avondje samen discussiëren zo positief dat er nog wel een vervolg zal komen. Vol gend jaar verder dus, en dat kan ook makkelijk, want de vliegbasis gaat pas in 2007 dicht. 'Het kan echt nog alle kanten op,' was de slotconclusie. En Defensie is en blijft, hoe je 't wendt of keert, de baas, kan daaraan worden toege voegd. Geen WD-er die daarop iets zou durven af te dingen... Portaaidirecteur Vincent van Oor dt zal bij Woonstichting Woonzorg eens gaan vragen wat er eventueel mogelijk is met het oude gebouw van Molenschot aan de Albert Cuyplaan. Het voormalige bejaar dentehuis is na een opknapbeurt volgens menige jongere geschikt voor huisvesting. Wethouder Bart Krol zei donder dagavond dat de gemeente zes jaar geleden overeenstemming had be reikt met Woonzorg over aankoop, maar dat de woningstichting op het laatste moment besloot geen handtekening te zetten. 'Ja, ik denk omdat ze hopen dat ze er meer geld voor kunnen krijgen', aldus Krol op een suggestie van een deelnemer aan de discussie over jongerenhuis vesting bij de PvdA. Krol stelde dat Woonzorg niet gedwongen kan worden het pand, dat ook drie jaar dienst deed als asielzoekerscentrum, te verkopen. Onteigenen is alleen dan een optie als het terrein een volledig andere bestemming zou krijgen, maar dat is niet aan de orde. Tot dusver slaagde Amstelland Vastgoed er evenmin in het zeven verdiepingen tellende gebouw van Woonzorg los te weken. Amstel land heeft wel het eerste kooprecht op de naastgelegen grond van de gemeente. Die afspraak is onder deel van de 'Zonnegloren-deal', waarvan ook het woningbouw plan op het terrein van de Mavo Soest aan de Ereprijsstraat deel uit maakte. Krijgt Amstelland rond het oude Molenschot alles in handen, dan schept de gemeente de voor waarden voor woningbouw, zo is toegezegd op het Raadhuisplein. Of dat betaalbare huizen oplevert, is de vraag. Vooralsnog zit er geen schot in en zou een dichter aan het papier kun nen toevertrouwen dat de steen- oude man weemoedig over de Eng staat te turen. Projectontwikkelaar Kees Boerkoel noemde Woonzorg een 'stinkend rijke corporatie die het een zorg zal zijn of het oude Molenschot leeg staat'. Hij vindt dat de gemeente in het bestem mingsplan moet vastleggen welke type woningen er gebouwd mogen worden. Pas als Woonzorg exact weet wat er wel en niet mogelijk is, komt er beweging in, aldus Boerkoel. Op de vraag of Portaal kan bemid delen bij Woonzorg, zei directeur Vincent van Oordt dat hij best bereid is met zijn collega's te gaan praten. Op de (doorgaande) wegen waar de politie veelvuldig controleert, verbetert het rijgedrag van auto mobilisten. Gemiddeld wordt bet gaspedaal daar minder diep inge trapt Die conclusie trekt de politie van district Eemland noord. Behalve de snelheid, waren al cohol, helm, gordel en algemeen rijgedrag de pijlers in het verkeers beleid van de politie. Ze hield een groot aantal controles, zowel lokaal als in het district en zelfs regionaal. In Eemland noord (Soest, Baarn, Bunschoten, Eemnes) werden 11.540 mensen staande gehouden. Het aantal bekeuringen daalde naar ruim zesduizend, maar hierbij zit ten niet de beboete overtredingen die werden geregistreerd door bij voorbeeld de flitspalen. Iemand staande houden na een snelheidsovertreding heeft volgens de politie veel meer effect op het rijgedrag dan wanneer een bestuur der is geflitst en een poosje later een acceptgiro in de brievenbus aantreft. Of de controles en bekeuringen van invloed zijn op de verkeers veiligheid, is moeilijk vast te stellen, meent districtschef Hans de Groot. Dat kan in elk geval niet worden afgelezen aan het aantal slachtof fers in het verkeer. Immers, een ongeval met vier zwaar gewonden (of erger) kan ook een oorzaak hebben, die los staat van de ver keersveiligheid. Vorig jaar vielen er in Eemland noord vijftig gewonden in het ver keer, eentje minder dan het jaar ervoor. Verder viel er één dode (op de Amsterdamsestraatweg in Baarn) te betreuren. Een jaar eerder kwamen vier mensen in het verkeer om. Alcohol Voor het rijden onder invloed kre gen 328 mensen een bekeuring. En derde daarvan liep tegen de lamp bij een grote controle in Soester berg, in maart 2004. In 75 geval len van rijden onder invloed werd het rijbewijs ingenomen, terwijl de politie 148 mensen voordroeg voor een cursus Alcohol in het Verkeer. Van de mensen die te diep in het glaasje hadden gekeken en toch achter het stuur waren gekropen, hadden 37 korter dan vijfjaar een rijbewijs. Daarnaast werden tien minderjarige (brom)fietsers betrapt op rijden onder invloed. Hier en daar wordt er nog wel ge sputterd, maar een ruime meerder heid van de Soester politiek gunt de Windhond - de nieuwe/oude korenmolen van Soest - straks van harte zijn nieuwe stek tegen over de begraafplaats op de Eng. Alleen Soest 2002 en D66 vinden het maar niks. Dat bleek vorige week bij de dis cussie in de raadscommissie RVM, waar het voorbereidingsbesluit voor het nieuwe perceel - midden op de zuidelijke Eng - ter sprake kwam. Namens Soest 2002 liet Gerrit van Dorp weten dat zijn fractie de nieuwe locatie niet ziet zitten. 'De molen hóórt daar niet. Als het ar gument is dat er op de Eng toch akkerbouw plaatsvindt, en dat de molen daar zo mooi bij past, dan zeg ik: waarom dan geen bakkerij op de Eng?' Hij was ook niet ge rust op de effecten van deze 'toe ristische attractie' op de rust van de begraafplaats, waar de molen recht tegenover komt te staan. 'Dat past niet bij elkaar'. Ook Rolf-Jan Sielcken (D66) was niet overtuigd. 'Wat halen we ons nou toch op de hals...? Rondgang op fiets op 21 april Op donderdag 21 april vindt er '5 avonds een wijkschouw plaats in de Boerenstreek. Iedereen kan mee tijdens deze fietstocht door de wijk, waar zal worden stilgestaan op plekken die op de een of andere manier aandacht verdienen. Bewoners van de Boerenstreek die vragen, ideeën of opmerkingen over de verbetering van de leefbaarheid van hun wijk hebben, kunnen deze vóór donderdag 7 april per brief melden bij wijkcoördinator Benike van der Ploeg, gemeente Soest, postbus 2000, 3760 CA Soest of per mail: ploeg@soest.nl, 6093715. Mensen die van deze mogelijkheid gebruik maken, dienen wel aan de schouw deel te nemen. Zij ontvan gen een definitieve uitnodiging en een overzicht van de punten. Een wijkschouw is een rondgang door een wijk of een deel van die wijk. Bewoners of vertegenwoor digers van instanties die actief zijn in een wijk nemen het initiatief om aan gemeente, politie, wo ningcorporatie en eventueel de welzijnsstichting plekken te laten zien, waar bepaalde zaken in de openbare ruimte kunnen worden verbeterd. Dit kan gaan over bij- Ans Mann (GroenLinks) ontpopte zich echter als een vurig voorstand ster van de nieuwe molenplek. 'Principieel hoort-ie natuurlijk wel op z'n oude fundamenten, maar er is nu eenmaal al zo veel veranderd aan de Molenstraat...' Volgens haar moest de kwestie dan ook met 'soepele wijsheid' bekeken worden. Dat het bouwsel naast de begraafplaats komt te staan vond ze geen enkel probleem. 'Dat hoort bij het leven; het maakt ons bewust van onze sterfelijkheid. En aan de Dalweg staat al jaren een school pal naast het kerkhof...' Ook de overige commissieleden lagen niet dwars, zodat het Windhond-bestuur het besluit van de gemeenteraad met gepast vertrouwen tegemoet kan zien. Als de molen op de Eng mag staan kan het terrein aan de Mo lenstraat duur (voor woningbouw) verkocht worden. De opbrengst daarvan is genoeg om de molen eindelijk te (her)bouwen, want de jarenlange inzamelings- en spon soracties hebben nooit voldoende opgeleverd. Ze is inmiddels vorige maand vier jaar geworden. Ze moest afscheid nemen van haar peuterklas op de Amsterdamse Montessori School en zei tegen Carmen, de leidster: 'Je zult me wel missen'. Vorige w eek kwam ze vier dagen logeren in Soest. Steeds vroeg ze thuis wanneer het zo ver was. Regelmatig stuur ik een gekke ansichtkaart naar de Overtoom, met de groeten van oma en opa. Een week van tevoren met: 'nog nachtjes slapen'. Dal getal moesten de ouders zelf maar even invullen na de postbezorging. De eerste de beste ochtend staat ze al om vijf uur naast ons bed met 'Knorretje' in haar arm. Ze fluis tert, want oma slaapt nog hoorbaar. Ik vind het een feest als dat prille geluk naast me kruipt. We vallen nog een uurtje in slaap gelukkig en dan zegt ze: 'Zal ik even gaan kijken of het al licht is?' Knorretje grijnst. Het is gedaan. Zondagmorgen gaat oma met haar zwemmen aan de Dalweg. Ze is gek op water en opmuziek. Als ik vraag welk plaatje met kinderliedjes ze wil horen, kiest ze voor een cd-tje met Sinterklaasversjes. Geen benul van jaargetijden en feestdagen. Zo zit ik een week voor Palmpasen 'Zie ginds komt de stoomboot' mee te galmen, 't Is maar goed dat de buren het niet horen. De volgende dag gaan we samen naar Dierenpark Amersfoort. Ik moet wel, want ik heb een opa abonnement. Het kleinkind is gratis. Van 't Jeugdjournaal weet ik dat de chimpansee Mike zondag 40 jaar is geworden. Ik stel voor hem even te feliciteren. Deze be roemde en beruchte poepgooiende aap heeft zijn verjaardag blijkbaar uitbundig gevierd, want hij is van daag binnen gebleven. Zeker een kater, maar dat grapje begrijpt Fay niet. Ondanks alle prachtige dieren vindt ze de grote speeltuin 't leukst. Deze 'markante data Speel-O-Droom' (hoe verzinnen ze het) bestaat voornamelijk uit een kolossaal klauterparadijs van touwladders en glijbanen. Ze vindt het heerlijk te klimmen en ik heb geen kind aan haar. Andere kinderen worden snel weer uit de speeltuin geplukt, want 'daar zijn we niet voor gekomen', zegt een haastige moeder. Fay blijft uiteindelijk in haar uppie achter, want het is niet druk op de maan dagmorgen. Van 't minitreintje ben ik verlost. De vorige keer moest ik nog mee rijden, maar ze wil nu alleen. Ik vind het best en bestudeer op mijn gemak het vlooien van de apen. Elke avond vertel ik een ter plekke verzonnen sprookje bij het naar bed gaan over een prinsesje met een rode paraplu. De dagen erop volgen nog deel 2, 3 en 4 in geel, groen en oranje. Dinsdag gaat oma met haar naar het museum 'Van Speeldoos tot Pierement' in Utrecht. Je kunt met museumbezoek niet vroeg genoeg beginnen. Ze slaapt nu 's morgens lekker door tot half acht. De laatste avond is traditiegetrouw poffertjes eten in de Lage Vuursche. Woensdag terug naar Amsterdam, met de trein. Ik zal haar missen. Volgende maand is haar broertje aan de beurt. Als ik later mijn zoon aan de tele foon krijg, zeg ik: 'Het was een feest met je dochter, wat een lief kind. Probeer dat zo te houden, want opvoeding kan veel bederven'. 'Ja, daar weet ik alles van', scham pert hij brutaal. Succesvol adverteren, het ligt voor de hand, dat doen ondernemers in de Soester Courant voorbeeld veiligheid, het onder houd van het groen, bestrating, het schoon houden van de buurt en verkeerssituaties. Groot voor deel van de wijkschouw is, aldus de gemeente, dat zaken veelal recht streeks kunnen worden besproken Inbouwspecialist •GRATIS INMETEN •GRATIS MONTAGE •SNELLE LEVERING Soesterbergsestraat 35a Tel. 035 - 602 93 60 2' paasdag open van 10 tot 17 uur bouwen woonwaren. boom minervaweg 3, tel. 035 54 86111, www.nijhofbaarn.nl

Soester Courant | 2005 | | pagina 3