spw pp rgjTTgggj Van Hofslot wil vergunning voor illegale woning 'Soesters meer op de fiets' Beschuldigingen vliegen over en weer in afpersingszaak Nieuwe polikliniek KNO in Baarn Nakomelingen van fokstier Nautus i Keulen www.rabobankonline.com Zorg voor dementerend familielid valt niet mee PAGINA 4 irt 2005 itie/onderhoud jrken des-specialist >p alle merken '(ERKENDE VERHUIZERS clamekrant WOENSDAG 23 MAART 2005 SOESTER COURANT PAGINA 5 Politiek wacht op uitspraak Raad van State Fiets wegwijzer wordt geplaatst bij gemeentehuis 'L Excursie voor doven en slechthorenden ELKE WEEK EEN IN DE BUS? Werk aan weg Snorfietser na inhaalmanoeuvre naar ziekenhuis Hospice krijgt ondersteuning Raadhuis en CWI twee dagen dicht Vernielingen aan 20 auto's in Overhees Soester ontkent bedreiging agent Patiënt kan in veel gevallen meteen meekijken SWOS start gespreksgroep Richting Hospice \vV.. Marfpi/van Zijp 5 jest.nl an Soest maken ingevol- jmeentewet en afdeling lursrecht bekend dat zij rt 2005 het Uitvoerings hebben vastgesteld. In opgenomen omtrent Het uitvoeringsbesluit ende zes weken ter edurende deze termijn diend bij het college van fenverordening treedt op 7 maart 2005 en kapvergunning zijn 1 hulst 1 den ;evraagde kap- 3,21,23 - 5 haagbeuken eentehuis) - 3 Catalpa's elangen te worden ge- rgunning kunnen dit :n 4 weken na deze i bij de afdeling Wijkbe- ran de gemeente Soest, telefoonnummer 035- i van 4 weken liggen de gen ook ter inzage op de Infrastructuur in het ge- igstijden van 8.30 uur tot INGEN art '005 coniferen jnus par, 2 inlandse eiken, I esdoorn, 1 kastanje ?ende kapvergunningen: 37-3 eiken lan de gemeente Soest leend worden binnen 3 3t. ïn het genomen besluit /erzending van het besluit bij het college van burge de gemeente Soest, Post- ïl. 035 - 601 29 98 Kompleet verzorgde verhuizingen Nationaal en internationaal Tijdelijke opslag Overzeeverhuizingen Projectverhuizingen BEL CRATIS\ 0800-022.31.91 51 sn.nl Zeer binnenkort wordt de uit spraak verwacht van de Raad van State in de langslepende procedu re tussen Anton van Hofslot - 'il legaal1 bewoner van de Birkstraat en de gemeente Soest. Tot zo lang wil de politiek de vingers niet branden aan de bouwvergunning, die Van Hofslot alsnog voor zijn woning heeft aangevraagd. De kwestie stond vorige week op de agenda van de raadscommissie RVM, omdat de bouwvergun ning - weer - een nieuwe fase in het getouwtrek tussen de partijen inluidt. De commissie greep het punt aan om nog eens te pleiten voor een gemeentelijke notitie over wonen in het buitengebied, want volgens sommige partijen is het beleid van Soest op dat punt volstrekt onhelder, en al jaren. 'De regels zijn tot nu nogal wapperig geweest,' constateerde Ans Mann (GroenLinks), die de hele kwestie beschreef als 'een droevig verhaal van de eenling tegen de macht van de overheid'. Ze stelde overigens vast dat er aan de Birkstraat al zo veel dingen 'voor de poorten van de hel' waren weggesleept, die al lemaal wel een beetje afweken van het bestemmingsplan. Maar wet houder Bart Krol zag daarin slechts een poging om het bestemmings plan 'op te rekken'. Dat moest hem dan maar per motie in de gemeen teraad worden afgedwongen, vond hij. 'Zo'n notitie heeft geen enkele status,' aldus Krol, al wilde hij uit eindelijk nog wel nadenken over de mogelijkheden. Eerder had Van Hofslot zelf nog in een tamelijk uitvoerig betoog de argumentatie van Krol (als motief voor de sloop van - inmiddels al thans een deel van - de opstallen) voor het toepassen van bestuurs dwang bestreden. Zo onderstreepte hij het belang van 'politieke contro le', waartegen Krol bij een vorige gelegenheid nog zo had gewaar schuwd. Van Hofslot verweet Krol in dat verband een voorkeur voor 'actie' zonder duidelijke beleidsre gels. Ook bestreed hij Krols op merking dat de affaire al twee keer voor de Raad van State is geweest. 'Dat is nog niet één keer gebeurd.' Volgens Van Hofslot heeft de wet houder de raad dan ook onjuiste informatie verstrekt. Uit de hemel De mogelijkheden voor de bewo ning van voormalige agrarische bedrijfsgebouwen zijn al jaren ge leden sterk verruimd en worden ook in Soest algemeen toegepast, betoogde Van Hofslot nog. En de provincie - althans de PPC - heeft al in 1994 gezegd dat er in dit ge val nog best mogelijkheden zijn. 'Het lijkt me gevaarlijk als ervan wordt uitgegaan dat de regels die de wethouder hanteert bij het vol gen van zijn drang tot daden, hem als onaantastbare waarheden uit de hemel worden ingefluisterd,' aldus de getergde Birkstraat-be- woner, die Krol betichtte van pure machtswellust. Hij vond dan ook dat de wethouder vorige maand ten onrechte 'groen licht' had gekregen voor de vernietiging van zijn kapi taal. 'Ik verzoek u per omgaande het sein weer op rood te zetten. Beter ten halve gekeerd dan ten hele gedwaald...'. Ook zijn juridisch adviseur Gert Beijen - die vorige week liet weten niet langer prijs te stellen op de omschrijving 'ex-WD-raadslid' - wond er geen doekjes om. Vol gens hem bleek uit de geschiede nis dat Van Hofslot bij zijn eerste bouwaanvraag (1991!) was voor gespiegeld dat zijn verzoek kansrijk was. De gemeente had in die tijd best haar medewerking kunnen geven, en dan was er verder geen enkel probleem geweest. In Beijens betoog draaide het verder vooral om een 'handleiding' die de pro vincie in 1996 had verstrekt voor het gebruik (wonen) van vrijko mende agrarische bebouwing. Die handleiding was volgens Beijen in Soest bewust weggemoffeld door de ambtenaren, buiten medeweten van de toenmalige wethouder van R.O. (Ten Hove) en dook pas jaren later op. De gemeenteraad wilde toen een lokale notitie over wonen in het buitengebied, maar die is er nog steeds niet! Pijnlijk Ook volgens Beijen vertelt Krol de waarheid niet. 'De wethouder heeft de commissie 'totaal ver keerd voorgelicht' dat het splitsen van woningen in het buitengebied niet mogelijk zou zijn. Juist op die manier wil de provincie het bui tengebied 'vitaal' houden, aldus Beijen. Pijnlijk was zijn verwijt dat B. en W. destijds wél vergunning verleende voor het gebruik van een oude varkensstal als woonhuis aan de Grote Melm. Pikant detail: daar woont intussen Margreet van Roo- men, de fractievoorzitter van het CDA! Volgens Beijen is het 'on doorgrondelijk' waarom de CDA- wethouder Krol niet gevoelig is om overeenkomstige aanvragen op de zelfde manier te beoordelen... Hij vroeg de commissie dan ook 'het hoofd koel te houden en de bouwaanvraag van Van Hofslot zorgvuldig te bekijken. Volgens hem zou de provincie best wel eens akkoord kunnen gaan. En als straks de zogenaamd 'onafhankelijke commissie' zich moet gaan buigen over de bezwaren tegen een afwij zing van het verzoek, zal Beijen die commissie 'wraken', zo kondigde hij aan. 'Want het is in deze sle pende kwestie naar mijn mening volstrekt onmogelijk de wethouder - met zijn ambtelijk adviseur die de kwestie ook al tien jaar onder zijn hoede heeft (Beijen doelde op R.O.-ambtenaar G. Huttinga) - als onafhankelijk te kunnen aanmer ken...' De commissie ging verder niet meer uitgebreid op de zaak door. Ook Krol zag af van commentaar op de 'persoonlijke annotaties' in het betoog van Beijen. Alleen Ans Mann wilde nog wel even kwijt dat ze bewondering had voor Beijen, omdat hij opkomt voor de belangen van individuele mensen. 'De vlag gaat niet uit als hij het gemeente huis binnenkomt...' ,f. Soost-Zmu 2km.'7imn moor ykm/Smu D66-raadslid Wim Roest is de ini tiatiefnemer van de fietswegwijzer, die vrijdag bij de parkeerplaats voor het gemeentehuis is geplaatst. Samen met wethouder Harry Wit te, Bert Zuurke en Ammy Langen- bach van de Fietsersbond kwam hij de wegwijzers op de fiets naar de paal brengen. De bedoeling van de wegwijzer is dat Soesters meer gaan fietsen. 'Zo'n 50% van de Soesters neemt voor korte ritten de auto. Het lan delijk gemiddelde bedraagt 34%. Dat betekent dat er wel erg veel mensen voor de kleinere stukken de auto nemen, terwijl dat eigenlijk niet nodig is', vertelt Bert Zuurke van de Fietsersbond. Mensen ne men al snel de auto wanneer ze naar de bibliotheek gaan of naar de supermarkt. Wethouder Harry Witte: 'Kijk! Daar fietst een vrouw met een wagentje met boodschap pen. Zo kan het ook. Er moeten veel meer mensen gaan fietsen. Het klimaat dreigt te veranderen door de hoge CO2 uitstoten. Daarnaast zijn tegenwoordig veel mensen veel te dik, fietsen is goed voor ze'. Zuurke: 'We willen automobilis ten die hun auto parkeren op de parkeerplaats confronteren met de wegwijzer. We hopen dat deze mensen na het zien van de afstan den en de bijbehorende»fietstijd de auto laten staan en voor de fiets kiezen. Met de fiets ben je meestal ergens net zo snel'. De gemeente is naast het con fronteren van inwoners ook bezig de fietspaden te verbeteren. 'De belangrijkste routes worden mo menteel zo goed en veilig mogelijk gemaakt. Je moet over de paden Foto: Soester Courant comfortabel kunnen fietsen', aldus Robbert Klerks van de afdeling Groen en Infrastructuur. De rood met witte fietswegwijzer wijst vijf kanten uit. Hij geeft de richting aan naar de bibliotheek, De Smitshof, het postkantoor, het Dorpshuis Soesterberg en naar Soest-Zuid. Vanaf de wegwij zer is het 1,4 kilometer naar het postkantoor. Zuurke: 'Daar doe je maar vijf minuten over op de fiets. Naar Soest-Zuid maar zeven minuten.' Er zijn acht belangrijke fietsroutes: De Dorresteinroute, de Soestdijkroute, de Dalwegroute, de Heeserroute, de Stadhoudersroute, de Engroute, de Laanroute en de Koningsroute. 'We zijn bezig met een negende fietsroute op de Smits- weg' aldus Ammy Langenbach van de Fietsersbond. Op woensdag 20 april organiseert Staatsbosbeheer in samenwerking met Het Rode Kruis een speciale excursie voor doven en slecht horenden in de vogelrijke polder Arkemheen. Start (13:30 uur en eindpunt (16:00 uur is het station Nijkerk waar iemand van Staatsbosbeheer klaar staat om de deelnemers te begeleiden naar de polder. Hij is te herkennen aan de vlag van Het Rode Kruis. In principe worden de deelnemers verwacht met eigen autovervoer. Mensen die met de trein komen kunnen meestal meerijden met ie mand anders. Inschrijving is mogelijk van 30 maart tot 15 april bij Het Rode Kruis Nunspect, ®0341-25.01.28 of per c-mail: noordwestveluwe@redcross. nl. Bij opgave vermelden of men eigen vervoer heeft. Eventueel re gelt Het Rode Kruis vervoer. Ook opgeven of men slechthorend of doof is, in verband met een tolk. Het totaal aantal deelnemers is 16; bij eigen vervoer zijn er, met uitzondering van de koffie, geen extra kosten. Arkemheen is één van de oudste polders van Nederland en bijzon- Neem een abonnement: 9,25 per halfjaar! tel. (035) 6014152 Deze week is de Molenstraat ge deeltelijk afgesloten. Tussen de Soester Engweg en de St. Joseph- straat is geen verkeer mogelijk. Reden van deze maatregel zijn werkzaamheden aan het riool die eergisteren zijn begonnen. Er wor den verbindingsbuizen aangelegd. Per ambulance is een 63-jarige Soester vorige week naar het UMC gebracht. Het vermoeden bestond dat de man hersenletsel had over gehouden aan een aanrijding op de Steenhoffstraat. Hij had het ongeluk zelf veroorzaakt door op zijn snorfiets een bromfietser in te halen. Bij die manoeuvre kwam hij op de rijbaan terecht en reed hij de kruising met de Oude Raadhuis straat op. Daar botste hij tegen de tegemoetkomende auto die werd bestuurd door een 62-jarige Eemnesser. Omdat de snorfietser mogelijk onder invloed van alco hol verkeerde, werd bloed van hem afgenomen. De uitslag van de test laat nog even op zich wachten. Stichting Hospice Soest-Baarn krijgt een bedrag van 300 euro om daarvan ieder kwartaal nieuws brieven per post te verzenden. Het Hospice heeft al een eenmalige in vesteringssubsidie van 100.000 en een startbudget van 5.000 .gekregen. Normaal gesproken verleent het College geen faciliteiten aan maat schappelijke instellingen. Maar in dit geval is het van mening dat het wel een bijdrage verdient. Tijdens de startfase wil het College de stichting financieel ondersteu nen. De bedoeling is, dat op het moment dat het goed gaat met het Hospice, de gemeente langzaam haar financiële ondersteuning stopzet. De voorbereidingen voor het Hos pice duren langer dan men in eerste instantie verwachtte, waardoor het meer geld nodig heeft. De 300 die de stichting krijgt, wordt be taald door de afdeling SOW uit het potje onvoorzien welzijn. Het gemeentehuis is gesloten op vrijdag 25 maart (Goede Vrijdag) en maandag 28 maart (Tweede Paasdag). Hetzelfde geldt voor het Centrum Werk en Inkomen Soest/ Baarn dat in hetzelfde gebouw aan het Raadhuisplein in gehuisvest. Vandalen hebben huisgehouden in Overhees. In de nacht van zaterdag op zondag richtten ze vernielingen aan twintig auto's aan. Zondagmor gen vroeg kreeg de politie de eerste melding van een bewoner van het Pijpërpad. Daarop stelde de poli tie in de omgeving een onderzoek in, waarbij lekke banden, kapotte ruiten en bekraste lak werden aan getroffen. Getuigen en mensen die menen iets verdachts te hebben gezien, wordt verzocht contact op te nemen met de politie Eemland noord, tel. 0900-8844. Wie anoniem wenst te blijven, kan bellen naar Meld Mis daad Anoniem, tel. 0800-7000. In Bunschoten is zaterdagavond een Soester aangehouden, nadat hij een agent zou hebben bedreigd. Volgens de politie bemoeide de 33- jarige man zich met het uitschrijven van een boete voor een inwoner van Eemdijk, die geen autogordel droeg. Toen de Soester dreigende taal uitsloeg, werd hij meegenomen naar het bureau. Daar ontkende hij dat hij bedreigingen had geuit. Heel even verloor de 55-jarige Soester maandag in de Utrechtse rechtszaal zijn zelfbeheersing en moest hij tot de orde worden geroepen. Tk heb mezelf onder controle1, verzekerde hij de recht bank nadat hij de drie aanwezige verdachten voor 'een hoop stront1 had uitgemaakt. De Soester was door de rechtbank als getuige opgeroepen, omdat hij en zijn gezin vorig jaar door drie Utrechters zouden zijn afgeperst. De 21-jarige zoon uit het gezin wordt echter niet alleen als slacht offer beschouwd, maar ook als verdachte in een andere afper singszaak. Volgens justitie perste de zoon vo rig jaar in samenwerking met de drie verdachten uit Utrecht eerst een medestudent af. Toen daar niets meer te halen viel, zouden de Utrechters in september hun aandacht naar het Soester gezin hebben verlegd. Ze eisten 50.000 euro. De Soesters deden aangifte nadat ze een auto hadden afgestaan en 10.000 euro hadden betaald. De zoon verzweeg bij de politie aanvankelijk zijn rol bij de afper sing van zijn studiegenoot. Later verklaarde hij dat hij door de drie Utrechters was gedwongen. Hij moest naar zijn zeggen als con- tactDersoon optreden terwijl zijn medeverdachten onzichtbaar op de achtergrond de regie voerden. Het slachtoffer, een 24-jarige stu dent uit Wormerveer, zou zo in een paar maanden ruim 40.000 euro zijn afgeperst. Hij sloot zelfs met valse papieren een lening af om aan geld te komen. De vader van het Soester gezin herkende maandag in de rechts zaal twee van de drie verdachten uit Utrecht als zijn afpersers. Van de derde Utrechter was hij niet ze ker. De Soester was als getuige op geroepen omdat de rechtbank zich na een rechtszaak in januari nog onvoldoende geïnformeerd vond om een vonnis te kunnen vellen. Cocaïnedeal Ook de afgeperste student moest tekst en uitleg komen geven. Vol gens de man verliep het contact met zijn afpersers altijd via zijn medestudent uit Soest. Aan hem had hij ook al het geld overhan digd. Hij herkende wel nog een van de andere verdachten uit een park in Utrecht. Daar was vorig jaar zo genaamd een mislukte cocaïnedeal in scène gezet om hem geld af te kunnen persen. De officier van justitie en de raads lieden vonden ieder dat de verho ren in de rechtszaal geen nieuwe informatie hadden opgeleverd. De aanklager bleef daarom bij haar eis die ze in januari al op tafel had gelegd. Ze vond dat twee Utrech ters 21 maanden gevangenisstraf opgelegd moesten krijgen en de derde 21 maanden, waarvan zeven maanden voorwaardelijk. Tegen de zoon uit Soest luidde de eis ander half jaar gevangenisstraf, waarvan een half jaar voorwaardelijk met verplicht reclasseringscontact. Ook de advocaten van de Utrech ters bleven op hun beurt van mening dat de verdachten moes ten worden vrijgesproken. 'De zaak staat er precies zo voor als de vorige keer', aldus raadsman J. Dassen. Volgens de raadslieden deed de Soester het ten onrechte voorkomen alsof hij een onschul dig slachtoffer was, die zou zijn gedwongen om zijn studiegenoot af te persen. In werkelijkheid zou hij alleen achter de afpersing zitten, aldus advocaten. De aangifte van afpersing door zijn ouders zou onderdeel zijn van een strategie om hun zoon buiten schot te houden. De vader van de Soester ontkende echter in de rechtszaal dat hij weet had van de betrok kenheid van zijn zoon bij de af persing van zijn medestudent. Dat was hem pas duidelijk geworden na de aanhouding van zijn zoon eind oktober, aldus de man. De rechtbank doet maandag 4 april uitspraak. Sinds vorige week is de nieuwe po likliniek Keel-, Neus- en Oorheel kunde (KNO) op locatie Baarn van Meander Medisch Centrum operationeel. De modernste ap paratuur is er aanwezig. De net geopende voorziening is te vinden op de begane grond, naast het la boratorium. Patiënten kunnen voor onderzoek, operatieve behandeling en nabe handeling van alle keel-, neus- en oorheelkundige aandoeningen op locatie Baarn terecht. Het over grote deel van alle KNO-ingre- pen is van tevoren te plannen en kan daardoor prima daar verricht worden. Bij kinderen gaat het met name om het plaatsen van trom melvliesbuisjes en het knippen van amandelen. Bij volwassenen betreft het vooral operaties aan het neus- tussenschot, neusbijholtes, stem banden en oren. De kno-artsen zijn enthousiast. Ron van der Wal: 'We hebben een prachtige polikliniek gekregen met twee behandelkamers, twee spreek kamers, twee ruimtes voor het af nemen van gehoortesten, een al lergieruimte, een receptie met daar achter een ruimte voor administra tie en een wachtruimte.' Zijn collega Chimène Jongejans is uiteraard ook in haar sas met de geavanceerde apparatuur. 'Pa tiënten kunnen meekijken met het onderzoek of de behandeling en de arts kan meteen laten zien en uitleggen wat er aan de hand is. Met de nieuwe geautomatiseerde tympanometer, een apparaat om de druk in het oor te meten, kun je de resultaten direct vastleggen in de computer. Ook kunnen we de nieuwe flexibele scopen (buisjes met een kijkertje) die gebruikt wor den om in de neus- en keelholte te Op woensdag 30 maart start de SWOS, in samenwerking met het Riagg, in Soest een gespreks groep voor familieleden van de menterenden. Er worden zeven bijeenkomsten georganiseerd voor partners en/of kinderen die zorgen voor een thuiswonende dementerende oudere (maximaal twee deelnemers per familie). Zorg voor iemand met dementie valt vaak niét mee. Het vraagt veel inzet van de partner om voor de ander te zorgen. Natuurlijk wil men dat zo goed mogelijk doen. Tijdens het samenzijn valt op dat het gemakkelijk is om over vroe ger te praten. Het kan moeilijk worden als er geregeld gevraagd wordt hoe laat het is en waar je naar toe gaat. Je kunt onenigheid krijgen over dingen waar je vroeger geen ruzie over zou maken. Ook het zorg dragen voor een partner met geheugenproblemen is niet ge makkelijk. Misschien vind je het moeilijk daarover te praten of voel je je schuldig als je erover praat alsof je jc partner tekort zou doen. Je kunt het gevoel hebben er alleen voor te staan. Wat is dementie precies? Gaan de geheugenproblemen over? Welke oorzaken heeft dementie? Tijdens de bijeenkomsten wordt daarover informatie gegeven, evenals tips voor het omgaan met dementie en wat men samen kan doen. Mensen die al eerder hebben deelgenomen aan zo'n gespreksgroep geven aan er veel steun van te ervaren. Wie zelf voor een dementerende partner of familielid zorgt leert meer te be grijpen van de geheugenproblemen en er beter mee om gaan. De bijeenkomsten zijn op woens dagmorgen van 10:00 tot 11:45 uur. De eerste is op woensdag 30 maart, de laatste op woensdag 18 mei. Ze worden gehouden in 'Klaarwater', Wiardi Beckmanstraat 475. Opgeven (tot 25 maart) bij de SWOS, 60.23.681. Na aanmel ding komt er een telefoontje van de begeleider van de gespreksgroep, mevr. G. Tiel Groenestege-Lant- ink, psycholoog werkzaam bij de De KNO-artsen Chimène Jon gejans en Ron van der Wal hebben schik in de nieuwe polikliniek. kijken, aansluiten op videoappara tuur zodat patiënten tegelijkertijd mee kunnen kijken. Snurken Op de polikliniek KNO zijn spe ciale spreekuren voor snurkers, voor mensen met allergie en voor mensen met gehoorproblemen. Snurkers kunnen voor onderzoek een nachtje opgenomen worden op de afdeling kortverblijf op locatie Baarn. Tijdens het allergiespreek uur doen polikliniekassistenten onder andere allergietest en. Tij dens het gehoorspreekuur test een polikliniekassistent het gehoor. De testafspraak wordt gecombineerd met een bezoek aan de kno-arts zodat deze meteen nadat een ge- hoorafwijking is vastgesteld kan beoordelen of een hoor toestel zinvol is. Afspraken Elke dag houdt één van de kno- artsen (Jongejans, Van der Wal of Moesker) spreekuur in Baarn. Op dinsdag- en vrijdagmiddag zijn er geen spreekuren. Voor afspraken is de polikliniek KNO te bereiken op 033-8506070. Patiënten kunnen ook terecht op de polikliniek KNO op locatie Amersfoort Elisabeth. De verhuizing van de polikliniek is de laatste op de Baarnse locatie. door Maijan Haak Vorige week kwam ik op een confe rentie Cora van Visvliet tegen. Cora is als ambtenaar van de gemeente Soest direct bij de start van het hos- piceproject aan onze werkgroep toegewezen. Dat was buitengewoon prettig, want Cora weet veel van het hele zorgveld en kent de situatie in Soest en omgeving. We hebben het eerste jaar bij onze werkzaamheden dan ook heel veel plezier van haar gehad. Tot ze met zwangerschaps verlof ging en wij tijdelijk vervanging kregen. Maar iemand vervangen die van het begin af aan met alle ontwik kelingen meegegroeid is; dat valt niet mee. Het was voor ons dan ook een behoorlijke teleurstelling dat zij na de geboorte van haar zoon besloot om voorlopig niet terug te komen. De conferentie waar ik Cora ont moette ging over de Wet Maatschap pelijke Ondersteuning, oftewel de WMO. Als die wet er komt gaat er enorm veel veranderen op het ge bied van Zorg, Welzijn en Wonen. De idee achter die nieuwe wet vind ik heel goed. Het gaat erom dat ie mand die zorg nodig heeft niet meer voor elk onderdeel van de zorg naar een ander adres gestuurd wordt. De gemeente wordt verantwoordelijk voor het hele pakket zorg, van de thuiszorg tot het aanpasbaar maken van het toilet. Daarbij is het ook de bedoeling dat mensen minder af hankelijk worden van de zorg. De gemeente zal moeten kijken of de zorg die tot nu toe geboden wordt wel echt nodig is en of onbetaalde krachten daar geen grotere rol in kunnen spelen. Vrijwilligers en mantelzorgen kunnen hun borst dus wel nat maken. Of, hoe en wanneer dit allemaal in werking treedt werd ook op de conferentie niet duidelijk. Ook staatssecretaris Ross-van Dorp, die een enthousiast betoog hield, kon daar geen duidelijkheid over geven. Ik ging dan ook na afloop met meer vragen naar huis dan waarmee ik gekomen was. Wij hebben als werkgroep steeds gedacht dat er voor de hospicezorg heel veel zal gaan veranderen als de WMO wordt ingevoerd. Wij dachten dat de gemeente ook de verantwoor delijkheid zal krijgen voor de zorg in het hospice. Dat leek ons nog niet zo'n gek idee. Het is heel wat gemak kelijker om de gemeenteraden van Baarn en Soest te overtuigen van de noodzaak het hospice te steunen, dan afhankelijk te zijn van wat er in Den Haag besloten wordt. Helaas wijzen de laatste berichten erop dat de hos- pices buiten de WMO blijven. Aan Cora is gevraagd om weer een dag in de week te gaan werken en dan speciaal met het oog op de invoering van de WMO. Als ondersteuning van ons bestuur zullen we dus niet meer op haar hoeven te rekenen. Dat is ook niet meer echt nodig. Bij het groeien van al onze werkzaamheden kregen we steeds meer behoefte aan een eigen secretaresse. Na een kleine zoektocht zijn we heel gelukkig dat Jenny Sanders dat wil gaan doen. Ze is al begonnen met het bijwonen van vergaderingen, het schrijven van verslagen en alle andere klussen die zich voordoen. Wel moedig om bij zo'n stelletje ego's aan te haken en te snappen waar de discussies die wij al duizend keer gevoerd hebben nu eigenlijk over gaan. Voor ons ideaal dat we al die administratieve dingen nu aan Jenny over kunnen laten. Onder mijn column zet ik dus voortaan haar telefoonnummer. Dat scheelt weer een hoop berichten op mijn a Marjan Haak is voorzitter van de initia tiefgroep voor het Hospice Soest-Baarn. Het hospice is bereikbaar via secretaris Jenny Sanders, 035-60.16.058. der rijk aan weidevogelsoorten, die vanaf de dijk met de telescopen en kijkers prima te zien zijn. De apparatuur wordt door Staatsbos beheer beschikbaar gesteld. Ook worden het stoomgemaal Hertog Reijnout en het bezoekerscentrum bezocht, waar koffie kan worden gedronken. 'Heesster', zo heet het kalfje dat onlangs als eerste nakomeling van de Soester stamboekfokstier Nautus het Jicht zag. De naam werd bedacht door Anneke Visser uit Soest, die vorige week werd gehuldigd door boerin Gerda Tupkeren burgemeester Janssen. Ook van haar halfbroertje, dat nog geboren moet worden is de naam bekend: Bilheesie', verzonnen door Hans ten Hoedt, die daarmee de tweede prijs won. Op de foto v.l.n.r. Marjolein 5, Heesster, Gerda Tupker, burgemeester Janssen, Anneke Visser en Hans ten Hoedt. Van Weedestraat 145, Soest, Telefoon (035) 602 06 70

Soester Courant | 2005 | | pagina 5