Visser CD i~i Levensvatbaarheid van Soest Vitaal moet in mei helder zijn Kritische registeraccountant biedt raad Soest cursus aan Toneel, zingen en Pietje Bell Mariënburgsters 101 en 102 Verliefde taxichauffeur ging te ver bij jonge passagier WOENSDAG 30 MAART 2005 SOESTER COURANT PAGINA 3 Meningen I ^^vaiUezers| Een beter milieu begint bij jezelf Betaalbaar wonen Betaalbaar wonen (2) Weidevogels (slot) 't Maandelijkse nieuws van uw reinigingsbedrijf 'Veel sympathiebetuigingen; 7 zetels niet ondenkbaar' Wisselende reacties van fracties op 'klokkenluider' Soester gepakt na vechtpartij Schroom niet Werkstraf na ontuchtige handelingen Sarah van Eeghen wint regionale voorleeswedstrijd Witgoed specialis INBOUW APPARATEN ALLE MERKEN Meijer Orthopedie Op 16 november 2004 werden alle nieuwe inwoners van Soest uitge nodigd door burgemeester en wet houders. Ik ben geweest en het was een avond om nooit te vergeten. Besproken werd o.a. het gemeente lijk afval beleid van Soest. Groene bruine., of misschien., grijze con tainers (elke gemeente heeft zo zijn eigen 'kleuren'). Deze verwarring bleek voor sommige nieuwe inwo ners groot te zijn. 'Soest, de schoonste gemeente van Nederland?' Hier ben ik het deels mee eens. Soest is een prachtig dorp met een mooie geschiedenis die al langer dan 975 jaar meegaat. Als wij deze geschiedenis willen be houden, moeten wij ongeacht waar we vandaan komen of wat ons ver leden is, met elkaar de schouders er onder zetten. Ik woon in de wijk Smitsveen en hier ligt het vuil regelmatig op straat of op de gazons voor het op rapen. Om de vogels te voederen? Ja, in de winter maar vooralsnog toch niet met papier, luiers, blikjes of plastic? Om maar niet te spreken van de bushokjes die regelmatig sneuvelen. Voordat die ravage is opgeruimd en hersteld, dat mag even duren. Toch wil ik de gemeente niet hele maal 'afvallen'. Het nieuwe 10 euro beleid, is niet meer dan logisch. Burgemeester Janssen heeft op des betreffende avond verteld over het reilen en zeilen van het RMN. Hij heeft duidelijk uitgelegd wat deze inhoudt en welke functie het RMN voor de gehele regio heeft. Vanaf 1981 tot 1990 woonde ik in Soest en vanaf oktober 2003 woon ik weer in deze gemeente. Tussentijds woonde ik in de ge meente Baarn en daar is dit beleid al langere tijd gaande. Klein be huisd, auto of fiets, vooralsnog bent u zelf verantwoordelijk voor uw ei gen afval. En natuurlijk ook voor de gemeente waarin u woont. In elke woonwijk in Soest en Baarn staan binnen loop- of fietsafstand o.a. glas-, papier-, of kledingbak- ken. D.w.z. neem een kleinere hanteerbare hoeveelheid mee dat lopend of fietsend weggebracht kan worden (laat de auto indien echt niet nodig staan). Vooralsnog bieden beide gemeen ten goed georganiseerde kringloop centra en reinigingsbedrijven. In Baarn betaal je zelfs 2 euro toe gang om het niet recyclebare afval weg te brengen. Dat is schrikken of niet? Kijk de gemeentegids van Soest 2004-2005 er maar eens op na. Hierin zijn drie pagina's gewijd aan het afvalbeleid in Soest en om streken. Elkaar actief ontmoeten, was de slogan in 2004. Hoe actief durf je elkaar te ontmoeten als het gaat om uw afval of die van mij? S. Kleijn Het idee van betaalbare woningen op het korfbalterrein oogt sympa thiek. Door het verplaatsen van een sportterrein kan de gemeente betaalbare woningen (laten) ont wikkelen en er nog een positief re sultaat aan overhouden. Wat mij tegen de borst stuit is het idee van de PvdA om met het overblijvende bedrag 'iets leuks te doen'. Jaarlijks stijgt de gemeentelijke be lasting met een veelvoud van de inflatie. De winst van de grond- transactie behoort mijn inziens toe aan de burgers van de gemeente Soest. Laten we het dan ook ge bruiken voor iets wat alle burgers aangaat, n.1. het verlagen van de gemeentelijke belasting. R.J. Smit Vaak is het best genieten bij het lezen van het lokale nieuws in deze krant; zo ook in de uitgave van 23 maart jl., ware het niet dat het tege lijkertijd eigenlijk zo triest is. We hebben in Soest nog een paar open plekken en die gaan we vol bouwen met 'betaalbare woningen', te beginnen met het korfbalveld aan de Staringlaan. Het idee is in elk geval wel heel erg goedkoop en daar moet het wat mij betreft bij blijven omdat het niets oplost. De Eemvogels hebben er in elk geval niet om gevraagd en de omwo nenden (en dat zijn er nogal wat) evenmin. Het getuigt bovendien van weinig visie, want tegelijkertijd wordt er kend dat het volbouwen van de nog open stukken binnen Soest slechts een druppel op een gloeiende plaat is. Men is kennelijk niet bij machte om het tekort aan bouwgrond op te heffen en probeert nu te scoren met dit soort korte termijn oplos singen. Als tenslotte het laatste postzegeltje is volgebouwd ligt het eigenlijke probleem er nog steeds, maar ach, dat was men in de roes even vergeten. Een weg terug is er dan niet meer. In plaats van de burger een rad voor de ogen te draaien behoort een goed bestuurder een probleem bij de kern aan te pakken en alle energie te stoppen in het vinden van een oplossing die zoden aan de dijk zet. Dat men hierbij dan niet om de provincie heen kan weet men als geen ander, dus daar ligt de sleutel tot een mogelijke oplos sing en niet aan de Staringlaan. Zeker op het terrein van ruimte lijke ordening en het vergunnin genbeleid is er in Soest de laatste jaren sprake geweest van een op zijn minst weinig consistent beleid en buiten het feit dat daarbij on zorgvuldig met de belangen van burgers en bedrijven is omgegaan, zijn wij daardoor ook nog geze gend met een aantal geldverslin dende prestigeprojecten, absurde verkeersmaatregelen en aan elkaar geplakte mastodonten. Ook daar over heeft de Soester Courant ons altijd keurig geïnformeerd. Kortom een 'fantastisch' plan van de PVDA. En zo'n plan dient naar waarde te worden beloond. Afschieten dus. Ton Wantenaar Nadat woensdag 16 maart het eer ste landelijke kievitsnest in Eem- nes gevonden is, zijn op zaterdag 19 maart in Baarn de twee eerste kievitsnesten weer gevonden. Dit jaar zijn deze eerste nesten gevon den door Henk Limper, lid van de I.V.N. weidevogel werkgroep 'De Wulp'. Het eerste kievitsnest vond hij bij Peter Hilhorst en even later ook nog een nest bij Bert van den Hengel. Beide bedrijven zijn aan het Zuidereind gevestigd. Met het vinden van de eerste kievitsnesten kondigde de lente zich echt aan. In het verleden was het in de Soes ter polder ook een drukte van be lang met de terug kerende weide vogels in het voorjaar. Helaas is dit nu anders. Door de hoge predatie (verstoring en opeten van de eie ren) hebben de meeste weidevogels er inmiddels voor gekozen om op een andere plaats te gaan broe den. Doordat de vrijwilligers van de I.V.N. weidevogelwerkgroep 'De Wulp' het aantal nesten elk jaar hebben zien afnemen en de predatie zien toenemen, heeft de werkgroep in haar slotavond vorig jaar besloten om dit jaar niet ac tief te gaan zoeken naar de nesten. De meeste vrijwilligers komen wel regelmatig in de polder en zullen zeker hun verrekijker meenemen en mocht er aanleiding toe zijn, kan er weer als vanouds naar de nesten gezocht gaan worden. De winter Is voorbij RMN is de winter goed doorgeko men. De strooiploegen waren goed voor bereid op de winter en hebben vooral tijdens de laatste winterse aanval in het begin van maart dag en nacht gewerkt om de gladheid en sneeuw de baas te blijven. Allereerst werden doorgaande wegen en fietspaden aangepakt Daarna toen de vorst aanbleef - binnenwegen, toegangswegen en parkeerplaatsen bij druk bezochte instanties zoals bejaarden- en ver- pleegcentra, het gemeentehuis en winkelcentra. Maar al is de winter officieel voorbij, het kan nog steeds gaan vriezen en glad worden. Daarom worden de weerberichten bij RMN nauwlet tend in de gaten gehouden zodat bij gladheid de strooiploegen van RMN ook in de lente de weg op kunnen. GFT-Inzameling bij hoogbouw Is gestopt Zoals eerder in deze rubriek aan gekondigd stopt de GFT-inzame- ling bij de hoogbouw in Soest. Inmiddels zijn de GFT-cocons die worden verwijderd voorzien van een informatieve sticker en heb ben alle betrokken bewoners in hun brievenbus informatie aangetrof fen. Deze week is begonnen met het verwijderen van de cocons en containers. Op het gemeentehuis en bij de huismeesters is de informatie in de talen Turks, Frans en Engels ver krijgbaar. Wilt u wonen In de schoonste gemeente van Nederland? RMN werkt daar in ieder geval hard aan. Dagelijks zijn de veegmachi- nes van RMN op de weg om vuil te verwijderen. Toch jammer dat er nog zoveel troep op straat en in plantsoenen terechtkomt. Als ieder een zijn of haar snoeppapier, brood- zakje, kauwgom, peuk en frisdrank- blikje in een afvalbak deponeert dan woon je echt in de schoonste gemeente van Nederland. Altijd bergen afval? Is het iedere keer weer proppen om al het afval in de container te krijgen? RMN levert de afvalcontainers in twee formaten: Met een inhoud van 140 liter en met een inhoud van 240 liter. Het éénmalig omruilen naar een ander formaat is gratis. Maak hier voor telefonisch een afspraak. Komt u niet uit met een 240 liter container, dan is het mogelijk - te gen betaling (evt. tijdelijk) - een ex tra container aan te schaffen. Bel RMN voor informatie. Binnen twee maanden hakt Soest Vitaal i.o de knoop door of ze daadwerkelijk als nieuwe po litieke partij aan de gemeente raadsverkiezingen van 2006 zal deelnemen. In de tussentijd inven tariseren de initiatiefnemers of er voldoende draagvlak is. Die kant lijkt het op te gaan. De eerste dag nadat de website (www. soest-vitaal.nl) was geopend, stroomden per e-mail ruim honderd sympathiebetuigingen binnen. 'De meeste schrijven dat ze een slechte ervaring met de gemeente hebben en dat ze blij zijn dat er een par tij komt die dat mogelijk oplost', zegt Cor Brinkers. Drie afzenders stelden zich beschikbaar voor een functie in de partij. Op dit moment zijn er nog geen be stuur, fractie, lijsttrekker en partij programma, maar in algemene zin vinden de 'starters' dat het roer van het gemeentelijk beleid een flinke slag moet worden gedraaid. Een van de uitgangspunten is dat de ervaringsdeskundigheid van burgers wordt ingezet vóór de besluitvorming. Hoofddoel is bouwen aan een breed maat schappelijk draagvlak. 'Als Soest Vitaal zoeken we een balans tus sen verschillende aspecten, tussen ecologie en economie, tussen dure en goedkope woningen. We zoejcen naar vernieuwing die aansluit bij de maatschappij waarin we leven', verkondigt de partij i.o. Brinkers acht het niet uitgesloten dat Soest Vitaal volgend jaar zeven (van de 29) zetels kan opeisen in de raadzaal. 'Het nog te prematuur om een voorspelling te doen, maar als ik alles optel van mensen die een probleem met of ongenoegen over de gemeente hebben, denk ik dat we daar wel op kunnen uitko men', aldus de Soesterberger die zelf geen ambitie heeft om in de raad te stappen. Ontevreden Met Klaas-Jan Rodenburg en nog twee, drie mensen behoort hij wel tot het groepje mensen dat de le vensvatbaarheid van de partij on derzoekt. Rodenburg en Brinkers waren de voormannen van Gebukt onder Ecoduct, het actiecomité dat vorig jaar een referendum afdwong. Soest Vitaal zal gaan bouwen op de burgers die ontevreden zijn over de inhoud van politieke beslissingen, de wijze waarop ze daarbij betrok ken worden en de manier waarop beslissingen worden gecommuni ceerd. Het vertrouwen in het ge meentebestuur van de initiatiefne mers is in elk geval geschaad tijdens het Droces naar het referendum. Op de site kan iedereen die een frisse politieke wind wil laten waaien, zijn gevoelens ventileren. Zeer binnenkort, zo is de bedoe ling, vindt een eerste bijeenkomst plaats, waarvoor alle mailschrijvers en de bijna honderd mensen die bezwaar indienden tegen het ont- werp-bestemmingsplan Hart voor Groen zullen worden uitgenodigd. Maar ook andere belangstellenden zijn welkom. Deze 'brainstorm' zou aanvankelijk vanavond worden ge houden, maar bij het ter perse gaan van deze krant was niet bekend of dat inderdaad het geval zou zijn, en zo ja, waar. Eind mei moet wel duidelijk zijn of Soest Vitaal, nog afgezien van de verkiezingsuitslag, bestaansrecht heeft. De maanden daarna zijn no dig voor de officiële oprichting en het opstellen van een verkiezings programma. In het najaar dient de partij zich te hebben ingeschreven voor de verkiezingen die in maart volgend jaar plaatsvinden. 'Moeten we doorgaan met het initiatief of zitten Soest en Soesterberg niet te wachten op een vitale partij die, zoals bij het referendum, opkomt voor de gewone burger?' Dat is de vraag van Soest Vitaal i.o. waarop de bevolking van Soest de komende maanden het antwoord mag geven. Loco-burgemeester Bert Krijger heeft zaterdag mevrouw Hoppen brouwers gefeliciteerd met haar 101e en dinsdag mevrouw Van der Voort met haar 102e verjaardag. Mevrouw Hoppenbrouwers vierde haar verjaardag alleen met haar fa milie. Ze kan steeds minder goed zien en horen. Door deze terug lopende zintuigfuncties kan ze de drukte met veel mensen om haar heen niet meer aan. Annie van der Voort vierde haar verjaardag met familie en medebe woners van het verpleeghuis. Net als bij mevrouw Hoppenbrouwers kwam de loco-burgemeester ook haar feliciteren, omdat burgemees ter Janssen door gezondheidspro blemen niet aanwezig kon zijn. Mevrouw Van der Voort houdt meer van taart dan van alle be langstelling die ze rond haar ver jaardag krijgt. Op het moment dat Mevrouw Hoppenbrouwers is 101 jaar geworden. de taart bij haar op schoot werd gezet proefde ze de slagroomtaart meteen even voor. De jarige is in Wijk bij Duurstede geboren samen met haar tweeling zus Lies. De zussen hebben één oudere zus, Rina. Samen reden zij met hun autootje naar Duitsland om vakantie te vieren. 'Handwerken is mijn grote hobby', vertelt de jarige. Samen met haar oudere zus maakte ze voor haar nichten en neven tafelkleden als verlovingscadeau. Ook maakten zij kleding voor hun kinderen. In middels woont mevrouw Van der Voort zes jaar in Soest. Mevrouw Van der Voort viert haar 102e verjaardag. In politieke kringen wordt wisse lend gereageerd op de cursus die registeraccountant L.W. Verhoeff aan raadsleden aanbiedt. Hij zegt in twee dagdelen uit de doeken te doen hoe financiële jaarstukken van overheden ontleed kunnen worden. Verhoef is niet bij ieder een een graag geziene gast. Hij bestookte Soest en veel andere gemeenten de afgelopen twee ja ren met kritiek op begrotingen en jaarrekeningen. Volgens hem wemelt het daarin van de fouten en onjuistheden en wor den raadsleden op het verkeerde been gezet, omdat zij niet kundig genoeg zijn om door de ondoor zichtige brij te kijken. Verhoef heeft de oplossing, voor 1800 euro (ex) per groep van maximaal acht personen. De cur sisten moeten zelf een locatie, een beamer en laptop regelen en voor de catering zorgen, en dan geeft hij hen inzicht in de cijfermaterie. Op de komst van het CDA hoeft de registeraccountant niet te reke- Niet alleen de leden van de I.V.N. weidevogelwerkgroep 'De Wulp', maar zeker ook de agrariërs in ons werkgebied hopen dat de weidevo gels zich weer snel in onze weilan den gaan vestigen. Het mag toch niet zo zijn dat het als maar stil ler en stiller wordt in de Soester polder. Meer informatie over het I.V.N. en de werkgroepen op ivn-eemland. nl/basis.htm Om onnodige verstoring en vernie ling van nesten tegen te gaan, is het verstandig om honden in de polder aangelijnd te houden. Yvonne Welner Coördinator I.V.N. weidevogel werkgroep 'De Wulp' Baarn/ Soest nen. Fractievoorzitter Margreet van Roomen baseert zich daarbij deels op de accountants van de gemeente die de aanvallen van Verhoef op de financiële stukken van de gemeente als 'onterecht' afschilderen. Daar naast vindt ze het een 'hele hoop geld' wat Verhoef vraagt voor zijn onderricht. 'Het is op z'n minst eigenaardig, dat je eerst twee jaar lang kritiek uit en vervolgens een dure cursus aanbiedt', aldus Van Roomen. Bij de WD, die in de persoon van Bert Krijger de wethouder van fi nanciën levert, hebben ze evenmin behoefte aan de wijze lessen van de accountant uit Wijk bij Duurstede. Afgezien van de voorgeschiedenis is de cursus voor de WD-fractie overbodig. Als de liberalen een cursus op enig gebied volgen, dan doen ze dat bij hun eigen Stichting Haya van Someren, zegt fractie voorzitter Karei van Geet. Leden van de WD en de JOVD kunnen zich daar scholen. Zo kunnen bij voorbeeld (potentiële) raadsleden er een cursus gemeenteraadspo- litiek volgen. Op Verhoef zitten ze bij de WD dus beslist niet te wachten. Collectief Een geheel ander geluid valt te be luisteren bij Soest 2002 dat Verhoef al eens over de vloer had. Tijmen Koelewijn van de oppositiepartij stelde de gemeenteraad eerder al voor om collectief gebruik te ma ken van het cursusaanbod. 'Daarin is de raad terughoudend geweest. Als Verhoef anders had geheten, was het waarschijnlijk geen pro bleem geweest', reageert fractie voorzitter Teun Middelkoop. Hij is ervan overtuigd dat Verhoef in heel veel gevallen gelijk heeft. 'In een aantal gevallen hebben ge meenten zijn suggesties zelfs over genomen. In Soest zegt de gemeen te dat ze aan alle eisen voldoet. Dat zijn dan wel de minimale eisen en dat betekent dus niet dat het niet beter kan.' Middelkoop vindt de stukken van de gemeente vaak nog te ondoorzichtig en meent dat het volgen van de cursus de controle functie van de raad gemakkelijker zou maken. 'Als Verhoef soms wat minder ge lukkig naar buiten komt, dan mag je hem daar niet op veroordelen. Op school had ik een strenge mees ter die soms ontactisch was. Maar hij was niet de slechtste meester', aldus Middelkoop die niet uitsluit dat hij en zijn drie fractiegenoten de cursus gaan volgen. Als er ten minste een groep van acht kan wor den geformeerd, zodat de kosten per hoofd lager uitvallen. Ans Mann van GroenLinks schuift eventueel graag aan. Zij houdt van klokkenluiders, waartoe ze ook Verhoef rekent. 'Je kunt wel luis teren naar accountants die gewend zijn om met gemeenten te werken, maar daar begrijp je soms niets van. Verhoef hoeft niet honderd procent gelijk te hebben, maar zo'n cursus maakt het wel inzichtelijker. Ik heb nog geen één keer het gevoel gehad dat Verhoef onzin sprak.' Ontwikkeld Verhoef zelf zegt de cursus in de afgelopen twee jaar zevenmaal te hebben gegeven, waarvan vijf keer in het laatste jaar. Fracties van onder meer Leefbaar Rotterdam, GroenLinks en de PvdA volgden zijn uiteenzettingen. 'Het eerste jaar was een try-out, daarna heb ik de cursus verder ontwikkeld en uitgebreid, aangepast aan de be hoeften van de deelnemers. Op het ogenblik is hij volgens mij zoals hij moet zijn. Ik koppel ook alles terug naar de jaarrekening van de betref fende gemeente.' 'Mijn ervaring is dat de raadsleden veel te weinig kaas hebben gege ten van wat precies een begroting of jaarrekening is. Ze halen er wel flarden uit, maar het is allemaal los zand.' Voor de fracties waarvoor de cursusprijs een struikelblok vormt, heeft Verhoef een tip: 'De meeste gemeenten en provincies hebben een budget waaruit de cursus be taald kan worden.' Een zeventienjarige Soester is zaterdagmorgen rond drie uur aangehouden door de politie. Hij zou betrokken zijn geweest bij een vechtpartij op de Laanstraat in Baarn. De politie onderzoekt of het waar is dat de Soester in een horecagelegenheid iemand een glas in het gezicht zou hebben geduwd. De politie nam ook twee Baarnaars mee naar het bureau. Eind april vindt in de Open Hof een ontmoeting plaats van 'Soes* ters van Verdienste'. Dat zijn gede coreerden aan wie in het verleden een onderscheiding is uitgereikt, inwoners die in het bezit zijn van een koninklijk lintje. Zoals ik» Maar ik kom niet naar de Dag vaft Gedecoreerden, daar ben ik te ver legen voor. Veel leuker lijkt mij het initiatief van de 47-jarige werkloze Smitsve- ner John Kapittel, die begin april een soortgelijke bijeenkomst orga niseert voor de 'gedecodeerden' in onze maatschappij. 'Het initiatief van burgemeester Janssen bracht mij op het idee eens de aandacht te vestigen in dit jubileumjaar op al die lieden, die in de anonimiteit proberen toch iets van het leven te maken zonder in de schijnwerper te komen', aldus de plannenmaker. Zijn 'Dag van Gedecodeerden' wij- dag aanstaande speelt zich af in het leegstaande paleis Soestdijk, dat hem belangeloos ter beschikking is gesteld door het Koninklijk Huis, na bemiddeling van Jan Smeeing. John Kapittel stelt zich voor zijn gasten onder te brengen in drie categorieën. A - in de Orde der Weigeraars: steunpilaren van onze samenleving die ooit een lintje geweigerd heb ben. Zij mogen zich om 14.00 uur melden bij het hek van het paleis. B - in de Orde der Onopvallenden: de trouwe, politiek correcten die hun hele leven bescheiden in dienst hebben gesteld van de medemens in het onderwijs, de gezondheids zorg, het milieu het welzijn en in het gezin, etc. Zij worden rond borreltijd verwacht bij de trap van het bordes. C - in de Orde der Dienstbaren: de schildknapen en marketentsters in onze maatschappij, de ollekebol lekes, de dwarsliggers en de fliere fluiters. Zij worden 's morgens om zes uur verwelkomd bij de dienst ingang achter het paleis. Elke 'gedecodeerde' mag zich laten vergezellen door een partner, een familielid of een vriend. Er is voor een ieder een feestelijk programma met muziek, dans, drank en hapjes (zelf meebrengen!). Er wordt van niemand een dossier aangelegd, er zijn vooraf geen vertrouwelijke onderzoeken en er wordt geen na vraag gedaan bij Justitie. Directeur Schnabel van het Sociaal en Cultureel Planbureau (1974) zal een inleiding houden over 'Met mij gaat het goed, met ons gaat het slecht'. 'Het maatschappelijk middenveld is uitgespeeld, politiek verliest aan gezag. Van de samenle ving valt niets meer te venvachten, alleen het privé-leven telt', aldus de heer Schnabel onlangs bij de presentatie van de tweejaarlijkse enquête van bet SCP. Nadere informatie over vrijdag aanstaande: www. viscom@achterhetnet.nl. REINIGINGSBEDRIJF s Waaruit bestaat uw restafval? Uit onderzoek blijkt dat nog veel "verkeerd" afval in de container bij het restafval gestort wordt. Papier en karton wordt dikwijls aan getroffen tussen restafval. Kartonnen verpakkingen nemen daarbij veel ruimte in beslag. Het zorgvuldiger scheiden van af- valsoorten leidt tot ruimtebesparing in de restafval container. RMN Is jarig Op 1 april 2005 is het precies vijf jaar gele den dat de gemeen telijke reinigingsdien sten van Zeist en Soest in een Gemeen schappelijke Regeling als RMN van start gingen. In die vijf jaren is veel gebeurd. Diverse ver anderingen en verbeteringen zijn in overleg en samenwerking met de beide gemeenten doorgevoerd. Inzameling grof afval (telefonische aanmelding) «Afschaffing van zakken-inzame- ling bij winkelcentra in de ge meente Zeist Afvalinzameling met zijladers Aanpassingen inde wijkindelingen Naleving van de Arbo-wetten Vernieuwde afvalkalender Later dit jaar zal RMN een open dag organiseren voor alle inwoners van de gemeente Soest en Zeist. Mededelingen hierover volgen nog. Vragen over afval? Schrijf, mail of Omdat hij ontuchtige handelingen pleegde met onder anderen een minderjarig meisje uit Soest, is een 59-jarige Amersfoorter woensdag door de Utrechtse politierech ter veroordeeld tot honderd uur werkstraf en twee maanden voor waardelijke celstraf. Van eind 2003 tot medio vorig jaar was de man de chauffeur van de regiotaxi die het licht verstandelijk gehandicapte meisje naar school bracht. Volgens de man raakte hij verliefd op het meisje en waren er regelmatig grapjes en plagerijtjes tussen de twee. Naar zijn zeggen had hij daardoor 'een grens overschreden' jegens het toen 14-jarige meisje. Zo gaf hij toe dat hij haar had gevraagd hem op zijn mond te zoenen. Ook zou hij de borsten van het meisje hebben betast en het met haar over orale seks hebben gehad. Hij ontkende dat de handelingen verder waren gegaan dan dat. Het zelfde gold naar zijn zeggen voor een 14-jarig meisje uit Üsselstein, dat hij ook kende uit de taxi. Uit 'ondeugendheid' zou hij onder meer aan de string die boven haar broek uit kwam hebben gezeten. 'Dat is niet zozeer ondeugend, dat deugt gewoon niet', vond rechter mr A. Herstél. De Amersfoorter zag inmiddels ook in dat hij te ver was gegaan en had zijn lesje geleerd. Hij had elf dagen vast gezeten, en was op staande voet ontslagen. Hij heeft weer werk ge vonden in het regiovervoer, maar de afspraak is dat hij geen kinderen meer rijdt, aldus de Amersfoorter. Bovendien is hij bezig met een be handeling bij de Utrechtse kliniek De Waag, vulde zijn raadsman mr S. Smeets aan. De rechter vond dat een goed idee. Hij legde dc man als bijzondere voorwaarde bij de straf op dat hij de behandeling moet blijven vol gen. Tegen de Amersfoorter was 120 uur werkstraf en twee maanden voorwaardelijke celstraf geëist. Soester Courant tachtig jaar thuis in Soes(terberg) Inbouwspecialist •GRATIS INMETEN GRATIS MONTAGE •SNELLE LEVERING Soesterbergsestraat 35a Tel. 035 - 602 93 60 Postbus 203, 3760 AE Soest Telefoon 035 - 603 92 22 E-mail: info@rmn2000.nl De leerlingen van groep 7 van de Montessorischool zijn in een feeststemming. Dat is te begrij pen, want Sarah van Eeghen heeft de regionale voorleeswedstrijd ge wonnen. Ze streed met zeven an dere kandidaten uit de groepen 7 en 8 vooreenplek in de provinciale finale die vandaag in De Speeldoos te Baarn plaats vindt. Sarah is tien jaar oud en geboren in Delft. Later verhuisde ze naar Schi pluiden en Baarn, maar inmiddels woont ze al een jaar met haar broer Ruben en haar ouders in Soest. Toneelspelen, tennis, hockey en zingen zijn haar favoriete hobby's. Ze is gewend om voor meerdere mensen op te treden. 'Ik denk dat ik daardoor zo goed kan voorle zen. Voor toneelspelen heb je een harde stem nodig. Je moet duide lijk kunnen praten. En je moet de klemtoon op de juiste lettergreep kunnen leggen. Bij voorlezen is dat net zo. Ik heb veel geoefend', aldus de kampioene. 'Lezen vind ik leuker dan films kijken' vertelt Sarah. Ze houdt vooral van boeken waar spanning in zit en waarin veel gebeurt. C. van Abkoude is haar lievelings schrijver. Ze is dol op zijn boeken over Pietje Bell. Vandaar dat zij dit boek heeft uitgekozen voor de wedstrijd. Sarah: 'Ik lees het stukje voor, waarin Pietje een brief schrijft aan zijn zus in Scheveningen. Hij wil namelijk graag bij haar loge ren. Tijdens het schijven morst hij inkt op de grond. En omdat hij graag lekker wil ruiken voor zijn zus smeert hij haar parfum in zijn haar. Door zijn goede bedoelingen zet hij de boel op stelten.' Sarah van Eeghen (bovenste rij, derde van rechts) met haar me deleerlingen van groep 7 van de Montessorischool. In haar handen heeft ze een van de boeken over Pietje Bell. Foto: Soester Courant Een andere schrijver die ze erg goed vindt, is Jacques Vriens. 'Ook in zijn verhalen gebeuren veel onverwachte dingen.' Graag zou Sarah voor de provinciale wedstrijd weer uit Pietje Bell wil len voorlezen. Maar dat mag ze tot haar teleurstelling niet. Sarah: 'Dan maar Kruimeltje, dat boek lijkt er een beetje op en is ook leuk.' Naast leeskampioen van Utrecht, wil ze graag musicalster worden. 'Dan kan ik toneelspelen en zingen te gelijk', aldus Sarah. sinds 1938 per 1 april een nieuwe vestiging op Middelwijkstraat 29, 3764 CD Soest Voor het aanmeten van borstprothesen en bijpassende lingerie orthopedische artikelen braces therapeutisch elastische kousen (ook aan huis) inlays en steunzolen steun- en correctiecorsetten Wij werken alleen op afspraak: 035 - 582 67 27 Meijer Orthopedie Amsterdam - Hilversum - Almere - Soest - Bussum

Soester Courant | 2005 | | pagina 3