Visser 3 DAGEN KORTING OP ALLE ZOMER- IJACKS EN JASSEN.'I Sophia van Amersfoort VOORJAARSACTIE 9,00 Buurt fel tegen woningbouw Soester 'hackt' tekeningen van Pentagon zonder kwade opzet 'Woningen op plek tankstation' Bronzen gemeenteraad Het gaat bezwaren regenen Zomerschoon: 28 en 29 mei Soest door burgers in halve I finale schoonste gemeente Werkstraffen voor oplichters Vragen over 'kunstgrepen' in boekhouding Soest VANAF DONDERDAG 7 APRIL WOENSDAG 6 APRIL 2005 SOESTER COURANT PAGINA 3 'Korfbalterrein volbouwen betekent overlast' Jongeman (17) mishandeld door vriend van meisje Snelheidscontrole Rechtbank mild bij veroordeling WD wil senioren aan appartementen helpen Soest Vitaal contra Hart voor Groen Leukste acties beloond met 100 euro Soest koopt kunstwerk Anita Vreugdenhil Stomerij Primeur gaat door! De hele maand april DEKBEDDEN REINIGEN €12,50 KOSTUUMS (2-DELIG) Bedrijf in thuiswerk bestond niet GroenLinks wil meer weten Onder invloed Fietsers botsen Meningen van lezers! Lammetjes Criminaliteit mSjEi] Service voor alle merken K0NIN6INNELAAN 22 SOESTDIJK TEL6025996 (Vervolg van voorpagina) Omwonenden van het korfbalter- rein aan de Staringlaan zullen zich verzetten tegen eventuele woning bouw op deze locatie. Ze omschrij ven het initiatiefplan van de PvdA voor 39 goedkope woningen als 'absurd' en vragen het gemeente bestuur om op geen enkele manier medewerking te verlenen. Woningen op het sportveld zouden een aanslag op de beperkte vrije ruimte zijn en tot enorme overlast leiden op het gebied van privacy, (bestemmingsverkeer en veiligheid, zeggen bewoners van de Staring laan en de omliggende Bilderdij- klaan, Aagje Dekenlaan en zelfs dje Birkstraat. De rust in hun wijk wordt verstoord als er huizen bijkomen, want - zo hebben ze uitgerekend - dat be tekent zeker meer dan honderd autobewegingen extra per dag in de lanen waar veelal eenrichtings verkeer van toepassing is. Aan de gemeente de taak, aldus de boze buurtbewoners, om de goede ver houding tussen wonen en woonom geving in stand te houden. Het laatste stukje groen in de wijk moet behouden blijven. De om wonenden kijken liever uit op een korfbalveld dan op blinde muren van woningen. Eigenaren van om liggende huizen vrezen voor waar devermindering. Verder stellen ze dat Eemvogels niet heeft gevraagd om verhuizing, dat MHC Soest aan de Bosstraat niet zit te wach ten op korfballers en dat het daar veel te druk gaat worden, als ook De Eemvogels daar gaat spelen en trainen. Om plaats te maken voor woning bouw zou volgens de PvdA De Eemvogels naar de Bosstraat-West moeten verhuizen. Daar kan dan een derde kunstgrasveld worden aangelegd, dat de korfballers en de hockeyers mogen delen. De Eem vogels krijgt dan voorrang als er gelijktijdig moet worden gespeeld. MHC Soest juicht een extra kunst grasveld luidkeels toe, maar zegt het vanaf begin 2006 in zijn geheel nodig te hebben om alle thuiswed strijden van de jeugd op zaterdag te kunnen afwerken. De kosten van het kunstgras (500 duizend euro) moeten worden ge dekt uit de grondopbrengst van het terrein aan de Staringlaan, dat eigendom is van de gemeente. Grondopbrengst De PvdA gaat uit van een op brengst van 1 miljoen euro. Daar van kan Soest dan tevens een nieuw clubhuis neerzetten voor de korf balclub, wier huidig onderkomen aan vervanging toe is. Door een 'schappelijke' grondprijs te rekenen voor het terrein aan de Staringlaan, kunnen de geplande woningen tegen een lage prijs op de markt voor jongerenhuisvesting worden gezet. Sommige fracties vinden echter dat de gemeente de marktprijs in rekening moet brengen als ze besluit tot verkoop over te gaan. Anders kunnen de jongeren die zo gelukkig waren te worden ingeloot, de met verkapte subsidie verkregen wooneenheid na enkele jaren met flinke winst verkopen. De PvdA wil dat er een antispeculatiebeding wordt opge steld, zodat eventuele winst niet in de zakken van particulieren te rechtkomt. In Amersfoort is een zeventienjari ge Soester mishandeld op straat. Hij was vorige week op de Bantpolder en keek een meisje aan, dat daar ook liep. Kennelijk was zij daar niet van gediend, want ze zei er iets van. Na een korte woordenwis seling belde het meisje iemand op. Niet lang daarna kwam een man aanrijden, die uit zijn auto stapte en, aldus de Soester, op aanwijzing van het meisje op hem afkwam. De Soester werd geslagen en geschopt in zijn gezicht. Hij moest zich onder doktersbehandeling laten stellen en vertelde de politie dat hij duizelig was. De politie heeft het kenteken nummer van de auto, waarin de man en het meisje wegreden, en stelt een onderzoek in. Op de Middelwijkstraat zijn don derdagavond 28 bestuurders op de bon geslingerd. Ze reden har der dan 50 km/uur en hadden de pech dat de politie daar tussen half acht en kwart over negen contro leerde. Wegens computervredebreuk is een 21-jarige man uit Soest ver oordeeld tot 120 uur werkstraf, waarvan de helft voorwaardelijk. De rechter achtte bewezen dat hij bij een Amerikaans bedrijf gehei me bouwtekeningen van het Pen tagon, het Amerikaanse ministerie van defensie, van de server had geplukt. En dat was computervredebreuk concludeerde I. Hage, officier van justitie, die eraan toevoegde dat de Soester drie jaar geleden ook tekeningen van bases van het Ame rikaanse leger had bekeken, Een vergrijp waar tegenwoordig maxi maal vier jaar gevangenisstraf op staat. Hage vond het niet nodig om celstraf te eisen tegen de Soester die nog nooit eerder met justitie in aanraking is geweest. Maar ze benadrukte dat hackers enorme Het zal de komende maanden gaan regenen in Soest. Dat stellen de weersvoorspellers van Soest Vitaal, de politieke partij i.o. De neerslag komt in de vorm van be zwaren tegen het bestemmings plan Hart voor Groen. De ge meente moet rekenen op enorme vertraging in de procedure en het vervolgtraject. Soest Vitaal, voortgekomen uit Gebukt onder Ecoduct, raad pleegt de achterban om collectief bezwaar aan te tekenen tegen Hart voor Groen, waarvan onder meer het beoogde ecoduct over de Amersfoortsestraat deel uitmaakt. De tegenstanders zullen niet schro men de gang naar de rechtbank te maken, als de gemeente niet aan hun wensen tegemoet komt. Dat werd duidelijk bij de eerste openbare bijeenkomst van de partij in oprichting. Vorige week woensdag kwamen circa dertig mensen bijeen in de Vredekerk te Op de plek van het voormalige Shell-tankstation aan de Weeg breestraat ziet de WD een uitste kende gelegenheid voor senioren huisvesting. De fractie wil van het college weten of het bereid is daar eventueel aan mee te werken. Het pompstation is enkele maan- f den geleden gesloten. Als er geen nieuwe exploitant komt, kan het I terrein op de hoek met de Smits- weg veel beter benut worden, vindt de VVD. Aan acceptabele appar- j tementen voor ouderen is veel be hoefte, stelt de fractie in een brief aan het college. Omdat er een gebrek aan is, blijven ouderen veelal in hun (te grote) huizen wonen. Kunnen ze verhui zen naar een appartement, dan bevordert dat tevens de doorstro ming. Senioren zijn in de ogen van de liberalen meestal wijkgebonden en daarom acht de VVD het een goed idee om in het Smitsveen de volkshuisvesting op dit punt te sti muleren. Hoewel er nog geen volstrekte dui delijkheid is over de toekomst van Het Shell-tankstation aan de Weegbreestraat is niet meer in ge bruik. De VVD pleit voor senio renwoningen op deze locatie. Foto: Soester Courant het pompstation en er nog geen woningbouwplan ligt, vraagt de VVD het college nu al een prin cipe standpunt in te nemen. Als het terrein in de toekomst wordt ontwikkeld, dan ziet de WD graag dat het Wijkbeheerteam Smitsveen vroegtijdig bij de planvorming be trokken wordt. Ook dit jaar kunnen inwoners van Soest meedoen aan de actie Zomerschoon. In hun eentje, met de buren, de hele straat, in vereni gingsverband of in welke samen stelling dan ook. De drie leukste of meest originele initiatieven worden door de gemeente beloond met honderd euro. Doel van Zomerschoon is de leef omgeving in de buurt te verbeteren. Dat kan gestimuleerd worden door bijvoorbeeld een schoonmaakactie, door een bloemperk aan te leggen, door een anti-poepactie te houden, maar ook door iets gezelligs in de buurt te organiseren. De gemeente Soest is doorgedrongen tot de hal- j ve finale van de wedstrijd 'Schoon- I ste gemeente van Nederland'. Dat 1 heeft het te danken aan de beoor deling van zijn eigen inwoners. Die kenden een cijfer toe dat boven het f landelijk gemiddelde ligt. Op een schaal van 1 tot 5 lag dat op 3,7. De Soesters die aan deze beoordelingsronde meededen, be loonden de netheid in hun eigen straat met een 4, die van de hele gemeente met een 3,9 en de inzet van de gemeente met een 4. In Soest gaven bijna honderd burgers een cijfer. In de volgende fase zijn de ge meentebesturen zelf aan zet. Aan de hand van een zogenoemde 'quickscan' moeten zij uiterlijk 7 april hun beleid ten aanzien van zwerfafval toelichten. Daarbij ligt de nadruk op de samenhang tussen beleid, organisatie en uitvoering. De vijfkoppige jury, onder wie VNG-directeur Ralph Pans, maakt begin mei bekend welke negen ge meenten doorgaan naar de finale. Die moeten vervolgens zes weken lang een gebied van een vierkante kilometer schoonhouden, in sa menwerking met de bewoners. De finalisten worden door de NCRV geportretteerd. In een serie van tien afleveringen komt telkens een gemeente aan bod. De eerste uitzending is op zondag 3 juli, via Nederland 1. Het tijdstip daarvan is nog niet bekend. In de tiende aflevering, op 4 september, wordt de winnaar bekend gemaakt. Voorlopig zijn er nog 41 gemeen ten in de race. Uit de provincie zijn dat behalve Soest ook Amersfoort en Veenendaal, en verder onder meer Enschede, Katwijk, Over- betuwe, Skarsterlan, Waalre en Zwolle. Sinds de Paralympics heeft Soest een gouden Robin Ammerlaan en een zilveren Marijke Roest. Bin nenkort komt daar een bronzen gemeenteraad bij. Het kunstwerk dat Anita Vreugdenhil onlangs van de lokale bestuurders maakte, wordt namelijk in dit eremetaal gegoten. De kunstenares boetseerde tij dens de urenlange raadsvergade ring van januari totdat ze kramp in haar vingers en last van haar nek en schouders kreeg. Het was de moeite waard, het resultaat in ongebakken klei mag er zijn. Dat vindt ook het college dat een greep deed uit het fonds kunstaankopen om het aan te schaffen. Vreugdenhil onthulde haar ge kleide figuren aan de 'ronde tafel' donderdagavond bij aanvang van de maartzitting van de raad. Wet houder Harry Witte noemde het bijzonder dat er van het gemeente bestuur een kunstwerk is gemaakt. 'We hebben er warm enthousiasme in gezien, toen het gemaakt werd. Het geeft een impressie van waar we toen met z'n allen mee bezig waren.' Dat was hoofdzakelijk de discussie over de uitslag van het referendum. Behalve de raadsleden en enkele toehoorders kleide Vreugden hil toen ook een vos. 'Die staat symbool voor het ecoduct. In dat verband is vaak de term 'List en Bedrog' gebruikt. Veel mensen zijn tegen de vos, maar je zult zien: de vos is straks de eerste die over het ecoduct loopt.' De Soester kunstenares heeft geen karikaturen willen maken van de politici. Opvallende details, zoals de snor van WD-er Karei van Geet, zal de kijker niet terugvin den. Bij het vervaardigen van de PRIMEUR DE WETERING STOMERIJ - LEER EN SUÈDE REINIGING Weteringpad 92-94 (t.o. Karwei) 035-6019118 Open vanaf 7.30 uur. Ruime parkeergelegenheid U kunt bij ons pinnen! mm-' schade kunnen aanrichten. De Soester vertelde op de zitting dat hij zeker geen kwaad in de zin had. 'Ik testte in die tijd de bevei liging van bedrijven', vertelde de verdachte aan rechter P. Bender. Na de vondst van de tekeningen stuurde hij aan het Amerikaanse bedrijf een e-mail met een aanbod om de beveiliging te testen. Het bouwbedrijf uit St. Louis ging daar ook op in. De verdachte schreef een rapport, stuurde een rekening, maar hij kreeg nooit betaald. In plaats daarvan kreeg hij de Amersfoortse politic op zijn dak die op verzoek van de FBI een on derzoek had ingesteld. De politie viel binnen op de werkplek van de verdachte. Daar werd alles in beslag genomen en het bleek dat de bouwtekeningen op de harde schijf stonden. 'Ik was niet van plan geweest om ze te verkopen', vertelde de verdachte. Hij had ze opgeslagen om te bewijzen dat hij ze ook echt had. Officier Hage wees erop dat het Amerikaanse bedrijf er ook zijn voordeel mee heeft kunnen doen dat het systeem is gehackt door de Soester die geen kwade bedoelin gen had. Hage wees erop dat de maximale straf op computervrede breuk vier jaar cel is. Ze eiste tegen de verdachte 120 uur werkstraf en drie maanden voorwaardelijk. Raadsman R. Krul vond het kwalijk dat een bedrijf zulk gevoelig ma teriaal gewoon op de server heeft staan. Hij benadrukte dat de Soes ter inmiddels de zorg heeft voor een gezin en heel bang is geweest om uitgeleverd te worden. Rechter P. Bender woog ook mee dat de verdachte zo eerlijk was geweest op de zitting. De rechter vond het daarom niet nodig om een voor waardelijke celstraf op te leggen. Soesterberg. Zij snappen niet, aldus Soest Vitaal, dat ondanks honderd eerdere bezwaren en 9.500 tegen stemmen tijdens het referendum, dat het concept-bestemmingsplan ongewijzigd blijft. Tot en met 13 april kan overigens bezwaar te gen het plan worden ingediend en de raad neemt op 24 juni een besluit. Naast de juridische procedure zal Soest Vitaal i.o. onderzoeken of de inwoners van de gemeente het bestemmingsplan voldoende ondersteunen. Zo niet, dan moet het gemeentebestuur verandering brengen in het plan en anders opstappen, vinden de initiatief nemers. Dat laatste zal zeker niet gebeuren. Op zoek naar draagvlak voor de nieuwe partij gaat Soest Vitaal de komende weken sportclubs, scholen, ouderencentra, culturele instellingen en verenigingen, de bedrijfssector en andere platforms aanschrijven. figuurtjes, die qua grootte met Klein Duimpje kunnen concurre ren, heeft Vreugdenhil zich vooral laten inspireren door de lichaams taal van de politici. 'Je kunt zien hoe de mensen zitten, hoe ze wel of geen afstand nemen, hoe ze com plotten smeden', aldus Vreugdenhil die stelde dat je op verschillende manieren naar de (kunstige) raads leden kunt kijken. Misschien is dat in het echt ook wel zo. Zeker is dat het geplande nieuwe jasje de raadsleden als ge goten zal zitten. De raadsleden Ingrid Koomen, Cees Verkerk en Marianne van Halen v.l.n.r.) kunnen het kunst werk van Anita Vreugdenhil (rechts) wel waarderen. Foto: Soester Courant Twee mannen die in Soestduinen een bedrijfje in thuiswerk waren begonnen, zijn maandag door de Utrechtse politierechter ver oordeeld wegens oplichting. De verdachten, een 57-jarige inwo ner van Ameide en een 50-jarige Utrechter, kregen ieder tachtig uur werkstraf en een maand voorwaar delijke gevangenisstraf opgelegd. De mannen plaatsten eind 2002 en begin 2003 advertenties in kran ten waarin ze thuiswerk aanboden met verdiensten van 200 tot 1000 euro per maand. Om een informa tiepakket te ontvangen, moesten de geïnteresseerden tien euro, twee postzegels en een gefrankeerde retourenvelop naar een postadres in Soestduinen sturen. Een hon derdtal personen reageerde op de advertenties, maar daarvan deden uiteindelijk slechts tien personen bij de politie aangifte. Ze hadden nooit meer iets van de verdachten vernomen of ontvangen. De verdachten ontkenden dat ze de boel hadden opgelicht. Volgens de mannen is het bedrijf nooit van de grond gekomen bij gebrek aan opdrachten. Ze zouden honderden bedrijven hebben aangeschreven voor werk, maar ze konden daar geen bewijs van overleggen. Ze konden ook niet aantonen dat ze daadwerkelijk een excuusbrief had den geschreven aan de mensen die op de advertenties hadden gerea geerd, zoals de mannen zeggen te hebben gedaan toen hun bedrijf niet van de grond kwam. Politierechter mr. F. Aardema vond het echter ook tegen de ver dachten pleitten dat ze geen echte bedrijfsruimte en geen vaste tele foonaansluiting hadden. Het bedrijf zou in feite uit niet meer dan een brievenbus hebben bestaan die op een bedrijventerrein in Soestduinen langs de kant van de weg was ge plaatst. De onderneming was ook niet ingeschreven bij de Kamer van Koophandel. Aardema matigde wel de geëiste straffen omdat de oplichting al ge ruime tijd geleden plaats had ge vonden. Tegen de verdachten was 120 uur werkstraf en twee maan den voorwaardelijk geëist. is bereid de deelnemers te onder steunen. Niet met een zak met geld, maar wel door mee te denken, mee te helpen en materialen beschik baar te stellen. Zomerschoon is dit keer op vrijdag 27 en zaterdag 28 mei, maar de deelnemers kunnen de hele voor afgaande week al aan de slag, als ze dat willen. Wie de actie vóór 1 mei aanmeldt bij de gemeente maakt kans op een van de drie geldprij zen die 28 mei handje contantje worden uitgereikt. Ideeën voor Zomerschoon kunnen worden gemeld via tel. 6093818 of per e- mail: zomerschoon@soest.nl Fractievoorzitter Ans Mann van GroenLinks heeft het Col lege van B. en W. deze week een aantal vragen voorgelegd over de gemeentelijke boekhouding. Dat gebeurde naar aanleiding van berichten in de landelijke pers. Mann wijst met name op het ar tikel 'Kunstgreep redt gemeenten van afkeuring boekhouding' in de Volkskrant van 29 maart. Daarin komt het probleem van de toetsing aan rechtmatigheid van de gemeen telijke boekhouding aan de orde. 'Heeft ook Soest, zoals menige andere gemeente, de zogenoemde kunstgreep toegepast om niet vast te leggen waar de accountant op moet letten bij zijn onderzoek, teneinde zo te ontkomen aan een mogelijke waslijst van klachten van de accountant?', wil ze van B. en W. weten. Mann vraagt ook of Soest in vol doende mate heeft vastgelegd waar de accountant op moet letten bij het rechtmatigheidsonderzoek van de gemeentelijke boekhouding. Daarnaast wijst ze op de pagina grote advertentie van accountants kantoor Deloitte, eveneens in de Volkskrant, waarin gezegd wordt dat 'het uitgebreide stelsel van re gelingen en vorderingen dient te worden opgeschoond, om zo de organisatie transparant te maken'. Deloitte heeft meer dan 70% van de gemeenten in de 'controleporte feuille'. Mann wil graag horen wat de stand van zaken is in de financi ële administratie van Soest. Milieubeheer 25 jaar Van de voorzitter Adviescommis sie Milieubeheer Soest kreeg ik een uitnodiging voor de bijzondere openbare vergadering op dinsdag 26 april 2005 om 20:00 uur in de raadzaal van het gemeentehuis. Deze commissie bestaat 25 jaar en viert dat met een avond die in het teken staat van de ecologische hoofdstructuur met o.a. de ver toning van de EHS-film van het ministerie van LNV. Dat hadden de negen leden van Milieubeheer veel eerder moeten doen, bijvoorbeeld tijdens de 'de batten' over het ecoduct-referen dum. Toch verheug ik me op deze interessante bijeenkomst. Vooral op de toespraak van Peter (Rinke Tolman-adept) Veen, die zijn visie zal geven op de natuur in Soest. 'Peter Veen, inmiddels verhuisd naar Nunspeet, zal terugkijken, maar vaak ook niet aarzelen zijn visie te geven op de toekomst', vermeldt voorzitter Hans Kampf in zijn uitnodigingsbrief. Beide ecologen waren gedurende de 'Praagse lente' in Soest van 1990 tot 1994 de belangrijkste milieuadviseurs voor het bestem mingsplan Landelijk Gebied en de Structuurvisie. Soest bleef Soest. Minder gelukkig ben ik met agen dapunt 6: 'De dromen van de wetr houders buiten dienst'. Dromen zijn bedrog, zei mijn moeder al tijd. Navraag bij Piet Klandermans, stafadviseur/projectmanager van de gemeente en secretaris van de adviescommissie, leerde mij dat bedoeld worden de partijpolitieke luchtkastelen van de wethouders Krol en Witte. De term 'buiten dienst' tekent de lafheid van het dualisme. Daarna volgt nog een receptie. Pijnlijk mis ik op de (voorlopige) agenda van deze bijeenkomst het debat. Debatteren is bij ons op Soest een taboe. Ook na de drama tisch verlopen volksraadpleging op 19 januari gaat de gemeenteraad gewoon verder met het organise ren van digitale invuloefeningen, inloopavonden, memo's, informa tietrajecten, dialogen onder- zoekjes, hoorzittingen, etc. De fracties van Soest 2002 en de Partij van de Arbeid stelden in de raadsvergadering van 31 maart hierover de verkeerde, rommelige vragen, die dan ook makkelijk door wethouder Bart Krol, de droom prins van het CDA, konden wor den beantwoord. Mijn hoop is gevestigd op het debat met Ing. Henk Lugtmcijer op 13 april in Artishock. Zie elders in dit blad. Een 41-jarige Soester is donder dagavond op de Albert Cuyplaan aangehouden wegens het rijden on der invloed. Hij moest mee naar het bureau, waar de politie vaststelde dat hij ruim tweemaal de limiet had overschreden. Zijn rijbewijs werd ingevorderd en de man kreeg een proces-verbaal. In Amersfoort is een Soester be trokken geweest bij een botsing tussen twee fietsen. Op een ro tonde kreeg hij geen voorrang van een 73-jarige vrouw uit Hoogland. De vrouw liep schaafwonden op en klaagde over pijn in de borst. Ze werd naar Meander, locatie De Lichtenberg gebracht. Wij hebben genoten vandaag. Niet alleen van het prachtige weer, maar ook van de gastvrijheid die heers te op de boerderij van de familie Kuijer. Sinds vorig jaar kun je daar namelijk 'lammetjes kijken'. Een sterk staaltje van milieueducatie. Kinderen kunnen de dieren aan raken, een flesje geven, en als je ge luk hebt kun je ze ook nog de wei insturen. Het is bekend dat boeren het niet makkelijk hebben tegen woordig, maar door dit leuke ini tiatief riep onze zoon vanmiddag: 'Misschien word ik wel boer.' Dank dus aan Pietcr en Anneke Kuyer, die met liefde een paar da- gen in het jaar vreemden op hun erf toelaten om kinderen de boerderij te laten ervaren! Henk en Rianne Hogeveen Volgens districtschef Hans de Groot ligt het opsporingspercen tage op 16 procent. Hulde hier voor. Blijft over een percentage onopgeloste zaken van 84 procent. Dat ziet er al heel wat minder opti mistisch uit. Misschien zouden de dames en heren van de sterke arm hun prioriteiten wat minder bij de criminelen in het verkeer (5 km te hard, gordel, parkeerschijf etc.) kunnen leggen, want daar ligt het scoringspercentage waarschijnlijk op 90 procent. J.V. ten Haaf SOEST Eigen technische dienst met 24-uur service. Geen voorrijkosten. Gratis bruikleen app. Alle reparaties aan huis. Soesterbergsestraat 35a rel. 035 - 602 93 60

Soester Courant | 2005 | | pagina 3